Vierdaagse-loper Boshuizen was de lijn aan Amersfoortse Vierdaagse-lopers wacht grootse ontvangst Drie zwemmers uit Amersfoort waren in Parijs Constellations te kort verfris u dan met r~ 2 Woensdag 27 Juli 1949 Amersfoorters hebben pech „Hallo hallo ja, met ons Gespannen luisterden wij en ja hoor we hadden contact met Nijmegen aan de andere kant van de lijn stond een van Amersfoorts bekende wandelorganisatoren, de heer G. Boshuizen. Het werd een soort bliksem-interview, dat het volgende verloop had. „Hoe is het geweest de eerste dag?" „Nou, niet zo best." „Niet zo best?" „Hoe dat zo?" „Tja, het zag er niet al te roos kleurig uit. Eén uitvaller moesten we definitief noteren, een politie man namelijk, Voorts telt de groep van W.N.S.A. waarschijnlijk even eens een uitvaller, doch dat is nog niet geheel zeker." „Dat is niet zo mooi. Valt er van de andere fronten nog nieuws te noteren?" „Ja, de groep van Z.U.T. zit het ook al niet mee. Eén van de lopers; die nu juist aan z'n tiende Vier daagse bezig is, heeft een ontsto ken pink opgelopen en ligt momen teel met koorts op bed. We zijn bang voor opname in het zieken huis, doch de pechvogel zelf, de heer Morren, wil toch nog trachten door te zetten. Dan is er nog een deelnemer wiens maag overstuur is en eveneens op bed ligt, maar deze zal waarschijnlijk wel weer mee kunnen doen." „Nog meer nieuws over Amers foorters?" „Ik geloof het niet. Natuurlijk heb ik niet alles kunnen nalopen, maar ik geloof toch wel dat ik het voornaamste heb gehad. Enne 't is druk hier, dus ik hang de haak maar op „Ho, wacht nog even met han gen. Een laatste en belangrijke vraag nog: „Hoe is je algemene in druk van de eerste dag?" „Het is ongetwijfeld voor zeer velen een zeer zware dag geweest. De hitte was drukkend en voor sommigen zelfs deprimerend. Eén ding bleek zeer duidelijk' er is niet zo getraind als andere jaren. Er waren vrij veel uitvallers. Laten we er overigens voor de andere da gen maar het beste van hopen, Nou. tot morgen dan aan hetzelfde lijntje." „Tot morgen Dat was het gesprek, waaruit we dus zonder veel omslag kunnen vaststellen, dat de eerste dag, spe ciaal voor onze stadgenoten, niet al te rooskleurig is geweest. Ook de algemene indruk wat betreft de ongetraindheid wijst duidelijk in de richting van een te gemakkelijke opvatting van een „Vierdaagse". We schreven al ten tijde van de Avond-vierdaagse, die toch werke lijk niet al te zwaar is, dat zelfs daarvoor al voorbereiding noodza kelijk is. Laat staan voor afstanden van 40 en 55 km en men moet op alle weersomstandigheden voor bereid zijn. De laatste jaren is het een soort traditie geweest, dat „N" megen" gloeiend was. En juist als de omstandigheden zo zwaar zijn, vallen de zwakkere en ongetrainde broeders al direct af. Nee. een Vierdaagse is geen peuleschilletje. Enfin, laten we maar afwachten, wat er morgen te melden valt Wedstrijd H.V.C. Zeeburgia is uitgesteld Er zou Zaterdag een wedstrijd worden gespeeld tussen HVC en Zeeburgia, ten bate van het tbc- bestrijdingsfonds der Nederlandse Spoorwegen. Nu blijkt, dat het grote veld momenteel niet be schikbaar is, zodat men besloot de ontmoeting uit te stellen tot in de tweede helft van Augustus. DE A VONT UREN VAN KAPITEIN ROB Mededeling voor onze abönné's Tengevolge van een misverstand zijn enkele berichten niet in onze editie van Dinsdagavond opgeno men. Om volledig te zijn publice ren wij deze berichten heden. Amersfoort geeft het tempo aan. Drie stevige, sportieve meisjes van Z.U.T. passeren lachend on ze fotograaf. 145. Kees en Olaf we ten ook wel, dat ze een gewaagd avontuur te gemoet gaan, maar ze moeten dit toch probe ren. Gelukkij heeft de sloep een latijnzeil en er is een vaatje drinkwa ter en een bus scheeps beschuit aan boord. Ook vinden ze nog een klein kompas. Met behulp daarvan zetten ze hun koers uit, want ze mo gen de jonk van kapi tein Barker niet miszei- len. Dagenlang varen ze in Oostelijke richting, maar er duikt geen zeil op aan de horizon Tel kens veranderen ze van de hele zee in dit gebied af, doch zonder resultaat. Tot ze op zekere dag wrakstukken koers en ze zoeken i zien drijven en dan wordt het duidelijk, welk kennen: ze zijn afkomstig van de jonk En I drama zich hier heeft afgespeeld I het is niet moeilijk de wrakstukken Want naar overlevenden behoeven ze niet te her- ken, want laaien. Leusden Schoolzwemmen feestelijk besloten Het diplomazwemmen, dat Za terdag- en Maandagmorgen in het Sportfondsenbad werd gehouden is een groot succes geworden. Voor diploma A slaagden niet minder dan 279 meisjes voor het diploma B 209 en voor C 22 meisjes. Maandagmiddag werd in het zelfde bad een groot schoolzwem- feest gehouden. Aan publieke be langstelling heeft het geenszins ontbroken en bij de diverse num mers werden de zwemlustigen lui de toegejuicht, hetgeen de span ning nog meer deed toenemen. De organisatie van het diplomazwem men lag aanvankelijk in handen van een zogenaamd Werkcomité Schoolzwemmen, dat thans is overgegaan in de Gemeentelijke Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding. Deze commissie is on derverdeeld in subcommissies, die geheel uit onderwijskrachten be staan. De heer J. H. Helmerhorst, voorzitter van de Subcommissie heeft met zijn medebestuurders het diplomazwemmen en het zwemfeest van dit jaar voorbereid. De uitslag van het zwemfeest luidt: Geblinddoekt zwemmen: I open bare lagere school 12. II Openbare lagere school I. III Christelijke school Miereveltstraat. Bootjevaren: I Julianaschool (Tollenslaan). II Muurhuizen- school (St. Jozef) III Christelijke school Rozenstraat en openbare bijzondere lagere school voor bij zonder lager onderwijs. Behendigheidszwemmen: I Bis- schopsweg (meisjesschool). II Openbare lagere school Leusder- weg. III Openbare lagere school Heerenstraat. 4 x 25 m. estafette: I openbare lagere school 2. II Mariaschool I. III Openbare lagere school 12. De totale uitslag was als volgt: I Openbare lagere school 12 22 punten. II Meisjesschool (openb. lagere school 9) eveneens 22 pun ten. Middelbaar Radio technicus De heer T. de Groot te Amers foort is te Hilversum geslaagd voor het examen voor Middelbaar Radio Technicus, dat wordt afgenomen onder auspiciën van het Nederlands Radio Genootschap te Den Haag. Excursie naar de O.LV. toren De leden van de Amersfoortse Klokkenspelveren, zullen Maan dagavond 1 Augustus een excursie naar dc O.L. Vrouwetoren maken. Een toelichtend woord zal worden gesproken door de heren G. Adriaans, Hans M. Scheifes en M. v. d- Werff. Introductie is toege staan. Noteert U even Grand Theater: Romance ln Rlo. Zon. dag: 2, 4.15. 6.43, 9. Overigo dagen: 2,30, 6.45, 9 uur. Toegang 14 jaar. City Theater: IJscotouristen. Zondag: 2, 4.15. 6.45, 9. Overige dagen. 2.30, 6.45, 9 uur. Toegang: allo leeftijden. Rembrandt Theater: Avontuur op Martinique. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45. 9. Zondag 2, 4.15. 6.45. 9 uur. Ove rige dagen: 2.30, 3 uur. Toegang: 14 Jaar. Museum Fleliite. Tentoonstelling Lislduna. Bloklandtsgasthuls. Tentoonstel ling tot 31 Juli, schilderijen van Joh. Güttlich. Openbaro locszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrlldagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.304 30 uur: Lees zaal dagelijks van 1012 30 en 2—5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. De Stlchtso Heuvel. Iedero avond dansen, ook 's Zondagsmiddags. - .V** rïSfe ?Kïy' Het Amersfoortse „Vierdaagsc-legioen", dat momenteel te Nijmegen afstanden, hitte en blaren trotseert, zal na de volbrachte prestatie een grootse ontvangst worden bereid. De organisatie hiervan heeft het Amers foortse Wandelcomité op zich genomen. Het Borneopleln wordt het alge mene verzamelpunt. Daar zullen arriveren de deelnemers, die per bus dc tocht naar Nijmegen hebben gemaakt, en ook de wandelaars van WNSA, die natuurlijk met het spoortje z(Jn gegaan, evenals enkele andere groepen, die per eigen gelegenheid naar de Keizer Karelsiad reisden. Wandelcomité bereidt Personenauto maakte rare sprongen Dinsdagavond omstreeks halfne- gen reed een personenwagen, be stuurd door de heer Van D. uit I Hilversum over de Arnhemseweg I in de richting Amersfoort. Bij „De Hof" in Leusden, waar de weg een j scherpe draai neemt, wilde de heer I Van D remmen en uitwijken voor I tegenliggers. Zijn voet gleed echter i van de rem- op de gaspedaal, waardoor de wagen met versnelde vaart de bocht veel te ruim nam. De auto kwam eerst in aanraking met een voor „De Hof" gepar keerde bus. raakte vervolgens een boom en kwam honderd meter verder l'Hstand. Het mag een wonder heten, dat zich geen per soonlijke ongelukken voordeden. De bus werd beschadigd, de mooie Studebaker van de heer Van D. flink gedeukt. huldiging voor De gezamenlijke plaatselijke wan delverenigingen zullen dan in mars gelid opgesteld staan, om hun spor tieve wandelbroeders en -zusters in hun midden op te nemen voor een glorieuze slotmars door Amersfoort. Vla Leusderweg, Arnhemseweg, Varkensmarkt en Utrechtsestraat gaat de stoet naar de Hellestraat en op het terrein aldaar vindt de eigen lijke huldiging en officiële verwel koming plaats. Aan deze massale demonstratie zal de Postharmonie. de drumband der padvinders en het pijpercorps van ..Juliana" deelnemen. Natuurlijk zul len de gastheren en damesdeelne- mers de „reuzen van de weg" een geweldige bloemenhulde bereiden. Op het terrein aan de Hellestraat worden de Vierdaagse-lopers toege sproken door de voorzitter van de Diefstallen in garage berecht UTRECHT. Enige tijd geleden diende voor dd Utrechtse rechtbank de zaak tegen enige personeelsleden van de garage van A. L. te Amers foort, die zich aan Omvangrijke diefstallen van auto-onderdelen hadden schuldig gemaakt. De rechtbank heeft thans de vol gende vonnissen gewezen: C. L. v. d. E. automonteur, twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan zes maan den voorwaardelijk: de tuinman H. v. d. H. te Soest, acht maanden met aftrek: de monteur C. J. V., even eens te Soest, vier maanden met af trek; de bedrijfsleider-autohande laar W. A., acht maanden mdt af trek; de garagehouder F. A. N. te Amersfoort, drie maanden gevange nisstraf en de chauffeur W. v. K. te Soest, tot ƒ40 boete, subs, twintig dagen hechtenis. De laatste verdachte nam geen ge noegen met de uitspraak en ver klaarde hoger beroep te zullen aan tekenen. Ernstig motorongeval nabij Laan 1914 De motorrijder W. uit Amster dam reed Dinsdag met zijn motor, waarop tevens zijn vrouw en zoon tje zaten, omstreeks kwart over vijf op de Laan 1914 in de richting Utrechtseweg met een normale snelheid van 30 km. Tegelijkertijd reed op de Utrechtseweg in de richting Amersfoort een zeswiel- truck met oplegger, bestuurd door H. uit Zwolle met een snelheid van ongeveer 40 km. De bestuurder van de motor, die de wagen zag aankomen, dacht, dat de truck ook de Daan Fockemalaan in zou rijden en probeerde zo te rijden, dat hij achter de wagen kon komen. Het gelukte hem echter niet. In plaats van er achter te komen, reed hij er tegen op. omdat de truck met oplegger in de richting centrum, dus de Utrechtseweg afreed. De bestuurder van dë motor liep een vleeswond aan zijn rech terbeen op. Zijn echtgenote kreeg enige wielen van de truck over het onderlichaam en met een bekken fractuur en een shock. Zij werd evenals het zoontje dat enige schaafwonden kreeg naar De Lich tenberg vervoerd. Na te zijn be handeld, konden vader en zoon naar Amsterdam terug reizen. De motor is beschadigd. Controleer Uw heggen en hekken goed Het is wellicht niet aan een ieder bekend, dat artikel 25, zesde lid van de Bouwverordening als volgt luidt: Aan afscheidingen, palen, bouwwerken, of dergelijken langs de weg mogen punten, prikkels, glasscherven of andere snijdende voorwerpen niet voorkomen op zodanige wijze, dat dit voor voor bijgangers gevaar oplevert. Be weegbare delen van een afschei ding mogen in geen enkele stand de weg kunnen „overschrijden". Het is wenselijk, dat mén de heg gen nog eens controleert, anders volgt een procesverbaal. Sportstichting wethouder J. Koop man. Eveneens zal 't woord worden gevoerd door de directeur van het R.O.G. de heer Weusten, dit in ver band met het feit dat voor de eerste keer twaalf jongens plus leider van „Volharding" de tochten in Nijme gen konden meemaken. Wielrijdster viel Een 54-jarige wielrijdster viel Dinsdag op de Hogeweg bij het Pompstation van haar fiets. Toen zij wilde opstaan, klaagde zij over pijn aan haar schouders, nek en been. Met een ziekenauto van de G.G. en G.D. werd zij naar de po likliniek vervoerd, waarna zij naar huis is gebracht. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Wielrijdster aangereden Dinsdagmiddag omslreeks 4 uur werd een wielrijdster op het rij wielpad nabij de Nederlands Her vormde kerk te Leusden door een motorrijder aangereden. Het 20- jarige meisje, mei. Bijer uit Am sterdam, die gelogeerd was te Soestdijk, reed on het rijwielpad in de richting Woudenberg. De achterop komende motorrijder, de heer Majoor uit Bussum.'zag het meisje plotseling de rijweg op- zwenken en kon de aanrijding niet voorkomen. Het meisje werd met een lichte hersenschudding en enkele schaaf wonden per auto naar de familie te Soestdijk vervoerd. Eerste hulp werd ter plaatse verleend door dr. Gijsker uit Woudenberg. De motor rijder met duopassagièr bleven on gedeerd. Het rijwiel van mej. B. werd zwaar beschadigd. Burgerlijke Stand Van 17 t.m. 23-7-1949 Geboren: Willem Hendrik Roe lof, zoon van W. J. R. Snoek en van C. W. Pont. Jan de GansGobi Geutjes en Wim MosterdI speelden in Ned. Jeugdzevental Nederlandse jeugd won polo-wedstrijd met 32 Maandenlang heeft het Ne derlands Waterpolo Jeugd zevental in Amsterdam onder leiding van hun eminente trai ner Frans Kuiper intensief ge traind. Dit was wel noodzake lijk want op het programma stond de ontmoeting te Parijs tegen het Franse Nationale Jeugdzevental. Onder leiding van Planj er, Bondstrainer Kuiper en Mevr. Stender vertrokken de zwem mers en waterpolo'ers vorige week Zaterdag naar de Franse hoofdstad en zij hebben daar geen onverdeelde successen weten te boeken. Het Ned. Zevental met bekende mannen als Cor Braasem, Joop Rohner en Smol sloeg in 'n zwem bad, dat 12000 toeschouwers kon bevatten, Alex Jany en de zijnen. Het Jeugdzevental bleef niet achter en won met 32. Bij de verrichtingen van het Ne- derl. Nationale Jeugdzevental wil len wij echter even stil blijven staan. Onze stad bezit een twee tal zwemverenigingen met een klinkende naam. Speciaal op Wa- terpologebied zijn A.Z. en P.C. en Neptunus gevreesde tegenstanders. Zo gebeurde het dat Frans Kuiper het nodig oordeelde om Jan de Gans en Cobi Geutjes van Neptu nus en de jongste van de ploeg Wim Mosterd van A.Z. en P.C. maar mee naar Parijs te nemen. „Ik had er best nog wel een paar maanden willen blijven", ver trouwde Jan de Gans ons, toen wij hem gisteravond even opzochten in de kapsalon van z'n papa. „Jonge jonge, je raakt daar voorlopig niet uitgekeken". Voor deze internatio nale ontmoeting was het enigszins jammer dat de Tour de France in 't middelpunt van de belangstelling stond. De Franse bladen waren van oordeel dat het Nederl. Jeugdze vental, dat voor de eerste maal de Fransen ontmoette, het onder spit zou moeten delven. De 19-jari- ge Alex Jany maakte ook bij het Franse Jeugdzevental zijn inter nationaal waterpolodebuut en ver der had men in deze ploeg opge steld de niet minderbefaamde zwemmer Vieané. „Aan de snel heid van de Fransen heeft het niet gelegen, maar tactisch en technisch waren wij hun de baas", vertelde Jan. ..Alex Jany lag bij mij. maar ik heb die knaap toch behoorlijk weten te dekken". Verder bleek dat de Fransen sportief gespeeld hadden en dat de Italiaanse scheidsrechter goed had gefloten. Cobi Geutjes zorgde uit een voorzet van Bijlsma (Haarlem) voor het eerste doelpunt en met de rust was het 11. In de tweede helft werd Bijlsma het water uit gestuurd en hiervan maakten de Fransen gebruik om de leiding tc nemen. Het combinatiespel van de Nederlandse jongens overtroefde het samenspel der Fransen, die meestentijds in teruggetrokken po sitie speelden. Bijlsma maakte ge lijk en Cobi zorgde ten slotte voor het winnende doelpunt. Ook Wim Mosterd heeft een verdienstelijke wedstrijd gespeeld en Frans Kui per was best tevreden over zijn „Internationals". In het hotel aan de Avenue Cambetta werd door, de jongens een Bartali-Coppi-rel en een wa terballet georganiseerd. Planj er en Kuiper bleven niet achter. Dc ho telbaas zal wel zuur hebben geke ken met al die natte slaapkamers van die luidruchtige Hollanders. „Zondag a.s. gaan we naar Ber gen op Zoom en spelen daar tegen het Belgische Jeugdzevental, en nou ga ik naar het Sportfondsen- bad, ajuus". Toen zijn we ook maar wegge gaan. „Quick" vergaderde In een Maandag in de Wapen roem gehouden jaarvergadering van de A.F.C Quick werd het be stuur als volgt samengesteld. Voor zitter: Jac. H. van Goor; secretaris Tjaljna; penningmeester C. H. Let- schert; leden: J. Bartelsman, Smits, Ramselaar, P. Leenknegt, Nijhuis, v. d. Biezenbos. In de elftalcom missie werden gekozen de heren Van Goor, Tjalma, Nijhuis, v. d. Biezenbos en Visser. In de redac tiecommissie van „Quick-nieuws" kwam geen wijziging. Uit de jaar vergadering bleek, dat Quick zich in een gezond verenigingsleven mag verheugen. De toevloed van jeugdleden is groot. Het ledental bedraagt 221. Burgerlijke Stand Geboren: Geert, z v H. de Jong en J. A. Kroes; Bertus, z v W. van En gelenhoven en H. Klaver; Jan, z v M. van Lansbalgen en A. Rderst; Henricus Maria Jacobus, z v J. van de Berg en A. Entius; Theresia Hen- drina Martha, d v E. Veldhuisen en H. T. Schenkelaar; Jan Johannes, z v J. H. Bouhuijs en P. van de Berg; Gerardus Abraham, z v G. C. J. Bokkers en J. E. van Kooten; Mar- garetha Hendriks, d v G. G. Jansen en W. Veenendaal. Getrouwd: H. van Rhenen cn B. van de Bor. Overleden: Herman Sijbes. 61 Jr, geh. m. W. E. E. Roest, Marius Blok, 57 Jr; Engelina de Wilde 73 jr, ong. StoiUenburR Schakend Leusden De door de leden van de schaak club „Toekomst" uit Leusden, deze week onderlinge gespeelde wed strijden, hadden het volgend ver loop: T. van RaaijW. Verloop 01 H. van RaaijG van Buren 01 G BuddinghG v Leeuwen afgebr. J J C SchramR Zandbergen 01 W VeenendaalA Heij 10 Tevens werd op deze vergade ring besloten om de bijeenkom sten voorlopig stop te zetten tot 29 Augustus a.s. „Dc HOE DE DUIVEN VLOGEN De Postduivenvereniging Zwaluw" hield jl. Zondag een wed vlucht met jonge duiven van Roo sendaal af, afstand Dl km. In concours waren 736 duiven, die te1 8.30 uur met Noorden wind wer den gelost. De eerste duif arriveerde om 10 uur 2 min. 33 sec. en bereikte een snelheid van 989,63 meter per minuut. De aankomst van de laatste prijswinnende duif was 10 uur 18 min. 27 sec. De gedetailleerde uitslag was als volgt: J. Kamerbeek 1, 22, 43. 58. 77, 78, 81, 88. 103, 123; A. Snijders 2, 20. 42. 54, 142; J. v. d. Valk 3, 126; G. Vis ser 4, 7. 19, 185, 167; A Dorrestein 5, 6, 104. 105; H. Gorissen 8, 9, 17. 69. 70; A. Pi\cm 10, 140. 158; J. Wijnands 11, 83; D. Pureveen 13, 165; G. Geij- tenbeek 13, 151, 152, 159; N Baltus 14, 23. 73, 92, 93. 121; J. v. d Brink 15, 32. 55. 59. 102, 129; H. v. d. Broek 16, 56, 91, 111. 133. 132, 131; A. van Asch 18, 35. 118, 138; J. v. d. Brakel 21, 38, 47, 65. 66. 100. 125, 124, 175. 178; R. dc Bruin 24, 30, 45. 61, 152; A. Rijksen 25, 57, 67, 68; E Veerman 26, 63. 85, 86, 182; J. Knoops 27; W. Grift 28, 04, 99. 128, 181; J. Rausch 29, 41. 120; Sj. Rijksen 31, 48, 76, 148: H. Onwezen 33. 87. 121, 149; H. Kriek 34, 115, 183; G. Vcrwoerd 36; J. Stalenhoef 37, 50, 51, 94, 95, 96, 143, 144. 163, 169; G. Roeten 38; N. Strumpel 39; A. Waaijenberg 44, 60, 145, 157, P. Duijst 46, 134; C. v. Brie- nen 49, 82; C. v. Soest 52, 89, 90, 154, 155, 156, 161, 170, 177; G. Haks 53, 146, 147; N. v. Veen 62, 79. 136, 1GG; C. de Gocdd 71; C. Karstens 72, 98, 180; A. v. d. Vaart 74; W. Pureveen 75; H. Westerveld 80. 119, 137. 138. 174; J. Rijksen 84, 168; J. Gaasbeek 97. 150; P Grift 101: H. Overbeek 106. 164; R. v. d Veer 107, 114; A. v. Slooten 108. 112; G. Elschot 109, 110, 184; J. C v. Breukelen 113; A. Graauwmans 116; R. v. Velzen 117; T. v. Slooten 127, 171; R. Burgstede 130; H. v. d. Kuil 141; Mej. G. Zim merman 160; A. v. Soeren 162; W. Veerman 172; J. v. d. Belt 173. KLM maakte 139 vluchten naar Mauritius (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. - Het ligt in de be doeling, dat de K.L.M. weer vijf maal per week op Indonesië gaat vliegen, maar momenteel is dit, door een tekort aan Constellations, nog niet mogelijk. Dit tekort is ontstaan door het verlies van de „Nijmegen", de ..Roermond" en de .Franeker". Wellicht zullen weer D.C. 4's worden ingedeeld. Binnenkort wordt een nieuwe Constellation verwacht als vervanging van de bij Prestwick verongelukte .Nijmegen". Dit ver klaarde de heer Van Os Van Delden. hoofd van het lijnbedrijf Indonesië van de KLM. Maandag op een bij eenkomst van journalisten, die gro tendeel was gewijd aan de prestaties, die de luchtvaartmaatschappij op de route via Mauritius heeft geleverd. „Nederland zo zei hij kan trots zijn op de mensen, die de voor bereiding en de uitvoering van de lijn MauritiusBatavia op hun schouders hebben genomen. De KLM heeft 139 vluchten op deze route ge maakt zonder een enkele storing Het traject is 5.520 km., de langste route die rechtstreeks wordt gevlo gen". Deze route was te voren slechts eenmaal door een vliegtuig van de Australische Luchtvaart Maatschap pij „Quantes" gevlogen. De KLM heeft zich, nadat India en Pakistan geweigerd hadden Nederlandse ma chines op hun vliegvelden toe te la ten, dagenlang voorbereid op het vliegen naar Batavia via Mauritius. Veel heeft de KLM te danken aan de heren D. K. R. Sweitzer. telegra fist en leider van het steunpunt Mauritius en jhr. R. W. C. G. A. Wit- tert van Hoogland, hoofd van het in structiebureau. die geen moeite te véél was om de lijn goed te doei) functlonneren. Ook het weerschip, dat op initiatief van ir. Warners, hoofd van het departement van ver keer in Batavia, werd uitgerust, heeft onschatbare diensten bewezen. „De ongevallen met de „Roer mond" en de Franeker" hebben de KLM er van doen afzien over het gepresteerde hoog van de toren te blazen. De ervaringen die wij heb ben opgedaan zijn voor de „Quan- tas"-maatschappij aanleiding geweest een dienst AustraliëCocoseilanden —MauritiusJohannesburg te ope nen", aldus de heer Van Os. In October of November van dit Jaar zal de Nederlandse delegatie in Australië onderhandelen over de mogelijkheid van een dienst Eatavia Australië. TOEN MARY WOODWARD, die tot Miss Nieuw-Zeeland 1949 was gekozen, op uitnodiging van de Royal Air Force Association op het vliegveld van Londen aankwam, werd zij door 'n groep padvinders uit Nieuw-Zeeland, gestoken in Maori costumes, met het traditionele Maori welkom Hongibegroet. De 21-jarige Mary Woodward, die medicijnen studeert, verkreeg de titel Miss Nieuw-Zeeland", voor haar schoonheid, ontwikkeling, char mes en „personality". Veenbrand in de hoofdstad AMSTERLAM Dat veenbran den niet alleen in Drenthe voorko men, maar zelfs in de hoofdstad des lands, is gisteren bewezen. Enkele vacantiegangers waren zo onverstandig bij dit droge weer een brandende sigaret weg te gooien op het veenterrein langs het Velzerpad in de grote IJpolder. Vijftienhonderd vierkante meter veengrond raakte in brand en ver anderde in een hardnekkig smeu lende massa. De brandweer is met twee babyspuiten gedurende de gehele avond en de nacht doende geweest dat vuur te smoren. Benoeming Tot onderwijzeres aan de bijzon dere school te Stoutenburg (hoofd de heer H. Schouten) is benoemd mej. M. Kruse uit Amersfoort. Ik ben niet anti-katholiek, zegt mevr. Boosevelt new"YORK Mevrouw Elea- nor Roosevelt heeft een beschuldi ging van kardinaal Spellman, dat anti-katholiek zou zijn, met klem verworpen. „Ik heb geen kwade gevoelens ten opzichte van welke godsdienst ook", heeft zij gezegd. Mevrouw Roosevelt ver klaarde, dat zij gelooft in volledige fodsdienstvrijheid in de Verenigde laten, doch tezelfdertijd in een volledige scheiding van kerk en staat. Deel van Amerikanen verlaat Berlijn FRANKFORT John McCloy, de toekomstige Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, heeft verklaard, dat het grootste deel van het personeel van het Ameri kaanse militaire bestuur in Berlijn in de naaste toekomst naar Frank fort en Bonn zal worden overge bracht. De overplaatsing zou vol tooid zijn tegen de tijd dat de Westduitse federale regering, waarvan het parlement op 14 Aug. zal worden gekozen, zal function- neren. McCloy legde er de nadruk op, dat er geen sprake van is dat de Amerikanen Berlijn gaan verlaten. Het personeel, dat in Berlijn nodig is, zal daar blijven. De maatregel was slechts gemakshalve genomen in verband met de centrale ligging van Frankfort. OOK IRAK HEFT LANDINGS VERBOD VAN KLM OP DEN HAAG. Ook Irak heeft het landingsverbod voor de KLM opgeheven KLM-toestellen kun nen thans weer op het vliegveld Basra landen. WASHINGTON. Kringen, die in nauw contact staan met de bur gerlijke commissie voor atoom energie hebben verklaard, dat de bouw van vier „atoommotoren" voor verschillende doeleinden in studie is. Een der motoren zou worden gebruikt voor de produc tie van electrische stroom in grote hoeveelheden. Dr. Lawrence Haf- stead, directeur van de subcom missie heeft als zijn mening te Kennen gegeven, dat de atoom energie pas over 15 jaar door de burgerlijke industrie zal kunnen worden gebruikt. Geen wegwijzers genoegr DELFT. De A.N.W.B. zal meer wegwijzers moeten plaat sen. Werkelijk, want men kan nog verdwalen in ons kleine landje. Althans: vier meisjes uit Amsterdam, tussen de veertien en zeventien jaar. wilden per fiets naar Zandvoort. De meisjes zullen op school toch heus wel hebben leren lezen, maar niette min presteerden zij het om, in plaats van in Zandvoort, in Rot terdam terecht te komen. Toen ontdekten zij, dat ze waren ver dwaald, keerden om cn strand den in Delft. Hier wist de politie, dat hun opsporing reeds was ver zocht en bracht ze terug. vJ Stichting van de Arbeid geadviseerd over de T.B.C.-bestrijding DEN HAAG.. Het jaarlijks aan tal van de consultatiebureaux voor de tuberculose geconstateerde nieu we gevallen van actieve T.B.C. is in vergelijking met de vooroorlogse jaren aanzienlijk gestegen en be draagt thans zelfs het dubbele van de jaren 1939 of 1940. In aanmer king genomen, dat T.B.C. een zeer hardnekkige ziekte is. die een lang durige verpleging noodzakelijk maakt, is het duidelijk, dat de ver pleging voor de betrokkenen, on danks de wettelijke voorzieningen, zeer zware financiële offers vraagt. Met het doel om na te gaan. in hoeverre de bijstand zou kunnen worden vergroot, heeft een com missie van de Stichting van de Ar- bied, in het bijzonder op verzoek der vakcentrales, een onderzoek in gesteld. hoe aan de bestrijding der T.B.C, meer zorg kan worden ge schonken. De resultaten van dit onderzoek heeft de commissie die onder voor zitterschap staat van de heer Schip per. neergelegd in een drietal con clusies. Ten eerste stelt zij zodanige aan vullende uitkeringen op grond van de ziektewet voor. dat samen met de uitkeringen krachtens de invali diteitswet het slachtoffer tachtig procent van zijn normale loon zal beuren. Voorts stelt de commissie een te gemoetkoming in de kosten van extra-voeding bij thuisverpleging voor en ten slotte acht zij gewenst, dat ingeval van sanatoriumverple- ging de patiënt een tegemoetko ming zal ontvangen uit een vereve ningsfonds ter bestrijding van de daaraan verbonden kosten Hot 7 951 ton metende Nederlandse stoomschip ..Aagtekerk" en het ber gingsvaartuig „Protector" zijn op weg om het gestrande 6chlp assistentie te verlenen Misleide r.k. communisten vallen niet onder jongste ex-communicatie De Osservatore Romano, het of ficiële blad van het Vatlcaan licht het onlangs gepubliceerde ex-com- municatiebesluit t.o.v. rooms-ka- tholieke communisten aldus toe: „Dit besluit geldt niet voor mis leide katholieken die voor het communisme zijn zonder de grond beginselen ervan te aanvaarden. Zij. die misleid door de beloften van communistische leiders, of, ge dreven door een verlangen naar sociale hervormingen, met het communisme flirten zonder het in hun hart te aanvaarden, worden hiermede gewaarschuwd, dat zij feitelijk steun verlenen aan vijan den van de christelijke godsdienst en dat zij gevaar lopen hun geest te vergiftigen met valse denkbeeld den." Thomas Mann ontvangt dreigbrieven FRANKFORT De Duitse schrijver Thomas Mann, die in Frankfort vertoeft, heeft politiebe scherming gekregen, omdat hij dreigbrieven heeft ontvangen. Mann, die Amerikaans staats burger is geworden, deelde giste ren mede, dat hij van plan was, naar Weimar in de Sowjetzone te gaan om daar de Goetheprljs in ontvangst te nemen. De communistische Berlijnse courant „Neues Deutschland" schrijft, dat Mann ..talloze dreig brieven van reactionnairen en van vijanden van de Duitse eenheid ontving".

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2