Schelpenverzameling groeide uit tot een klein museum Amersfoortse V ierdaagse-lopers houden moedig stand Bij de heer Willemse kunnen de hinders wat opsteken ONS POSTDUiVENNIEUWS Bevorderingen van leerlingen aan de ambachtsschool r 2 Donderdag 28 Juli 19J9 Jeugd en ouderdom doen voor elkaar niet onder „De tweede dag van de Vierdaag se," zo vertelde ons de heer Bos huizen in een telefoongesprek, „is voor de Amersfoortse deelnemers heel wat opwekkender geweest dan de eerste. Toch waren de omstan digheden moeilijker: de tweede dag was absoluut zwaarder dan de voor gaande. De temperatuur was nog drukkender en nog benauwder, maar de Amersfoorters hebben zich er goed doorheen geslagen." „En hoe is het afgelopen met de pechvogels?" „Alles is weer o' De ploeg van ZUT is weer helemaal de oude en verscheen volledig aan de start. De heer Morren is door een dokter pri ma „opgekalefaterd". Hij is vol goede moed vertrokken. Ook de maagpatiënt liep weer dat het een lieve lust was." „Hoe is de verzorging in 't alge meen?" „Hierover niets dan lof! De EHBO en 't Roode Kruis doen hun uiterste best, hebben het zeer druk en verrichten uitstekend werk, waarvoor alle tippelaars ten zeerste erkentelijk zijn. Aleen al aan bla ren-prikken hebben zij dagwerk. „En de benjamin van de Amers foorters, hoe staat die er voor?" „Joke Hoevers bedoel je? O, laat die maar tippelen. Die had eerst nog gevraagd of hij niet met de groten mee mocht lo pen. Dat werd niet toegestaan en nu loopt hij „maar" 30 k.m. per dag en dat is voor hem maar een peuleschilletje Goed zo, opa! „Nu de jeugd het zo goed blijkt te doen, zijn we ook wel benieuwd naar de nestor van het gezelschap, de is hij geen 74? vitale opa Van 't Walderveen." „Ja, moet ik nu zeggen: de oudste doet niet voor de jongste onder of: de jongste doet niet voor de oudste onder. In ieder geval ze doen het beiden even goed en „draaien" in rustig tempo hun dertig kilometer tjes dagelijks." „Hoe lopen de „onofficiëlen?" „Onofficiëlen? O, dat groepje ZUT-dames, aangevuld met enkele heren, die onder leiding van de heer Delforterie meetippelt Ja, dat is een gezellig clubje, dat officieel geen groep vormt, maar die voor de gezelligheid met elkaar op pad gaan. Zii lopen 40 k.m. en alles is nog oké." „Is er voorts nog pech of zijn er uitvallers geweest?" „Nee, het is voor de Amersfoor ters althans bij één uitvaller geble ven voor zover mij bekend is. En voor de rest gaat alles van een „leien dakje". „Nog iets bijzonders gebeurd of nog iets aardigs te melden," vroe gen wij tenslotte, want het begon weer tijd te worden. „Laat eens kijken ja, dat is wel aardig om in de krant te zetten. Onze commissaris van politie, de heer G. GoorhuLs, heeft ook Wijk van zün belangstelling gegeven. Hij is per auto naar Nijmegen gekomen en heeft daar geruime tijd het Vierdaagse-gedoe bekeken. Het zal hem wel spijten, dat de enige uit valler tot nu toe juist een politie man moest wezen „Enfin, daar kan zelfs een com missaris niets aan doen," meenden wij en met een „tot wederhoren" hingen we de haak weer op. Werk uit Amersfoort op expositie te Ede Uit Amersfoort zelf is het aantal inzendingen op de tentoonstelling „Gouden Handen" te Ede niet zo heel groot, maar wrj zijn er ons van bewust, dat wij op onze eerste rond wandeling niet alles hebben gezien. De fraaie inzending van „Het Baken" met voorbeelden van weef werk etc. vergoedt echter veel, door de kwaliteit. Het behoeft niet te verbazen, dat de inzendingen uit Ede, de plaats, waar de expositie is gevestigd, waar de autoriteiten zich veel moeite voor deze zaak heb ben getroost des te talrijker zijn. W\j noemen een fraaie lantaarn uit gra naathulzen vervaardigd, een ketting met volkomen gelijke schakels uit één stuk hout gesneden door een politie-agent, een viool door een bankwerker, een hele smederij uit koper, een aardige inzending van een R. K. Fröbelschool uit Ede, etc. Door een beroerte getroffen De GGGD moest een ingezetene van Amersfoort, die op het Smal- lepad door een beroerte werd ge troffen, naar zijn huis vervoeren. De gezondheidstoestand van de man gaat achteruit. Hanen zaten in de knel Een Achtervelder bracht een kist met 50 jonge hanen er in naar het station. De N.S. moest de hanen verder vervoeren Maar de kist zaten te veel haantjes. De politie merkte dat en maakte tegen de Achtervelder en tegen de NS pro ces-verbaal op wegens het op kwellende wijze vervoeren of doen vervoeren van dieren. De Achter velder heeft later 48 hanen twee waren er dood van het politiebureau gehaald in twee kis ten. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB „Amersfoort krijgt een nieuwe school" Mijnheer de Redacteur, Ter voorkoming van misverstand n.a.v het artlkei onder bovenstaand opschrift in het Dagblad voor Amers foort van 26 Juli, wenst het bestuur van de Stichtlnig tot Bevordering van Kleuter-onderwijs, voor het volgende de aandacht te vragen. Meer dan tien Jaar geleden ontving mevr. H. A. Postmavan Albada. In dertijd hoofd van de kleuterschool Van Marnixlaan 59. een verzoek van de examencommissie voor de acte A voor Fröbelonderwijs te Den Haag, n a.v. het examen van enkele door haar opge leide meisjes, om een grotere opleiding te stichten voor Amersfoort en om streken. Zij vond verschillende leraren be reid om met grote onbaatzuchtigheid want er waren geen fondsen dan alleen het zeer lage schoolgeld van de leerlingen in afwachting van de in uitzicht gestelde subsidie, deze taak op zich tc nemen. Tijdens de oorlog en de bezettings- moeilijkheden wefkte dit groepje vah leraren trouw door hoewel het voor zijn lessen slechts een belachelijk lage vergoeding kon ontvangen. Ook toen na de bevrijding van sub sidie voorlopig nog geen sprake kon zijn wilden zij toch de eenmaal op zich genomen taak niet opgeven. Enkele Jaren geleden nam de Stich ting tot Bevordering van Kleuteronder wijs ook deze opleiding onder haar auspiciën, hetgeen echter in de finan ciële positie geen verandering kon brengen Terwille van de meisjes die de acte voor de Chr. Scholen wilden verkrij gen leidde deze cursus van het begin af aan zowel voor de christelijke als de neutrale acUe op een van de Amersfoortse Hervormde predikanten was bereid de Bijbelse geschiedenis lessen te geven, terwijl alle leraren tot een Protestantse Kerk, vnl. de Her vormde behoorden, zodat verschillende onderwijzeressen van de Chr. Kleuter scholen In Amersfoort en omgeving door deze cursus zijn opgeleid. Het is dus duidelijk dat al sinds jaren een goede opleiding voor leerkrachten voor het kleueteronderwljs hier in Amersfoort bestaat en dat het aange haalde artikel dus onvolledige voorlich- tinig geeft door dit niet te vermelden. Bovendien komt het de Stichting voor dat een Christelijke Vormschool zich moet beperken tot de opleiding voor de Christelijke acte en zich niet be hoort te bemoeien met die voor de neu trale. Het Bestuur van de Stichting tot Bevordering van het kleuteronderwijs. Mej. P. M. Jacobs Barensen, preste. Mevr. D. M Zegers—Reyers, secr.esse W. Th. Vernhout, penningm. J. Bos huizen. Burgerlijke Stand Geboren: Herman, z. v. J. H. Schellart en W. J. F. Oosterbaan: Willem Cornells, z. v. J. M. Blad en E. G. van der Werff: Eleonora Maria Theresia, d. v. L. P. J. M. Spieard en M. A. Keijser, Diede- ricke Mauprina, d. v. C. J. Oude- sluiis en J. W. van Tol. Gehuwd: B. Klok en G. Baas; D. B. A. Methorst en W. Pleging; W. van 't Klooster en H. E. van den Ham; Th. G. Wijntjes en H. S. van Doorn; C. J. van Dijk en Th. Ber ger; J. Groenewoud en P. Lensink. hint eert U even Grand Theater: Romance ln RIo. Zon. dag- 2. 4.15. 6.45. 9. Overige dagen: 2.30 6.45. 9 uur. Toegang 14 jaar. City Theater: IJscotourlsten. Zondag: 2. 4.15, 6.45. 9. Overige dagen: 2.30, 6.45 9 uur. Toegang: alle leeftijden. Rembrandt Theater: Avontuur op Martinique. Vrijdag en Zaterdag: 2.30. 6.45. 9. Zondag: 2. 4.15, 6.45. 9 uur. Ove rige dagen: 2.30. 8 uur. Toegang: 14 jaar. Museum Flehlte. Tentoonstelling Llsiduna. Bloklandtsgasthuls. Tentoonstel ling tot 31 Juli, schilderijen van Joh. Güttllch. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Lees zaal dagelijks van 1012.30 en 2—5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. De Stlchtse Heuvel. Iedere avond dansen, ook 's Zondagsmiddags. Neptunus adsp. ongeslagen kampioen Voor de Kringcompetitie speelde Neptunus III gisteravond tegen WZC III. De thuisclub was bedui dend sterker en behaalde een ver diende 70 overwinning. De weini ge kansen van WZC werden door slecht schieten om zeep gebracht. Direct na de aanvang scoorde B. Poort uit een goed aangegeven bal van Bouma. Door Offereins werd het 20 met welke stand de rust inging. Door te lang aarzelen met het benutten van schietkansen wer den voor rust goede scoringskansen voor Neptunus tenfet gedaan. Hier na vlotte het beter en bracht Poort spoedig de stand op 40. Neptunus kwam er steeds beter in en er werd achtereenvolgens nog door Offe reins, Poort en Van Manen gedoel punt. Einde 70. UZSC II dames had weinig in te brengen tegen de dames-reserves van Neptunus. Mevr. Kortbeek gaf Neptunus de leiding en met de rust was het 20. Door de Utrechtse da mes werden aanvankelijk verschil lende gevaarlijke aanvallen afge weerd doch naderhand konden zij niet verhinderen dat de Neptunus- dames nog driemaal scoorden en wel door mej. Bergman tweemaal, en tenslotte door mej. T. de Wilde. Einde 50. Voorzitter C. van Zwol huldigde tenslotte de Neptunus-adspiranten jongens die het ongeslagen kam pioenschap van hun afdeling wis ten te behalen na uitstekende re sultaten in de competitie. Slechts tweemaal in totaal werd de Nep- tunus-doelman gepasseerd. Ons dagelijks teveel Woensdagmiddag was er een kruidenierswinkel geopend, het geen de winkelier een proces-ver baal kostte. De bestuurder van de truck, met oplegger, waarvan de remmen niet deugden, werd even eens bekeurd. L. uit Amersfoort liet zyn personeel in verboden tijd v/erken en had er niet voor ge zorgd, dat er een arbeidslijst en een arbeidsregister aanwezig wa ren in zijn bedrijf. Twee Amers foorters, die zonder licht fietsten, reden tegen de lamp. Een autobe stuurder negeerde het rode stop licht op de Varkensmarkt en zal boete moeten betalen Onprettige vondst Woensdag vond men in een WC in de garage van de firma Nefkens het lijk van de 68-jarige A. B. Het vermoeden bestaat, dat B, die de laatste jaren in een oudemannen huis vertoefde, op straat onwel is geworden en naar het toilet is ge gaan. Niemand heeft dit echter waargenomen. De vondst verwekte veel consternatie. Kantonrechter had het niet druk Het Amersfoortse Kantongerecht behandelde Donderdagmorgen in snel tempo een aantal minder be langrijke strafzaken. Als eerste verdachte stond -A. M. H. uit Amersfoort terecht, die een valse naam hód opgegeven aan een hoofdagent-rechercheur van poli tie. Hij kreeg f 15.boete. G. J. A. A. uit Woerden moest f 10 betalen, omdat hij er niet voor gezorgd had, dat de aanhangwagen van zijn auto deugdelijke remmen had. Mevrouw A. Z., die pas in Amersfoort woonde, was na het zwemmen in het Valleikanaal gaan kijken en liep op weg daarheen over verboden grond, f 4 boete f 2 boete kreeg de Soester J. B H., die eveneens over verboden grond hal gelopen. „Van zes biertjes dronken?" vroeg G. H. uit Veenendaal ver baasd aan de Kantonrechter. „Ja, zeker" antwoordde die, „want u fietste zigzaggend over de weg en u reed bovendien een andere wiel rijder aan". De zes glaasjes bier kostten nu nog f 20 extra De scholier G. D. uit Soest had op Koninginnedag streken uitge haald met vuurwerk. Hij moet nu f 8 boete betalen. 146. De twee vrienden besluiten nu koers te zetten naar Ponapé om te trachten daar hulp te krijgen voor de Chine zen. Maar de sloep komt in een zware moessonbui terecht, die 36 uur aanhoudt, doch de boot in de goede richting houdt. Ze ver wachten de volgende ochtend Ponapé te be reiken, doch tegen de middag verkennen zij een bark „Het is een Amerikaanse walvisja ger", zegt Olaf, wan neer het schip dichterbij komt; „en het lijkt mij het beste, wanneer we een buurt blijven, want die schepen hebben altijd I mee te gaan." Ja maar of Kees en Olaf all het scheepje al in de gaten gekregen en hij een tekort aan matrozen. De bemanning niet w,jjen. dal ze met de bark in aanraking kan nog best een paar man gebruiken, wordt meestal geronseld en tien tegen één 1 beetje uit do pikken ze ons op en worden we gedwongen 1 komt, de kapitein van de walvisjager heeft UI-, u«vi» ;;^j 1 c t r -ii... ..i.j-ii_:: Leusden A LS wij bij de heer R. Willemse aanbellen staat er een groepje kinderen op de stoep voor zijn deur. Zodra er open gedaan wordt roepen de jongens en de meisjes: meneeeer, meneeer mogen we de beestjes eens zien Nee, vandaag mogen de kinderen de beestjes niet zien, vandaag is het onze beurt om de curieuze natuur-histo- rische verzameling te bewonderen, die de heer Willemse, werkzaam in het Ievensmiddelenbedrijf, in zijn vrije tijd aanlegde. Ja, zegt de heer Willemse, ik krijg nog al eens bezoek van de jeugd, bijna alle kinderen hebben belangstelling voor natuur-historische objecten en ik sta dan ook vaak materiaal af voor het onderwijs aan scholen. Het begon met een aquarium AANBESTEDING Aan het Aannemersbedrijf J. Vahftal is ondershands opgedragen het bouwen van twee boerderijen en het bouwen van kleedgelegenheden op het Sportterrein aan de Dollard- straat. De hele verzameling is eigenlijk voortgekomen uit mijn aquarium liefhebberij. Jaren geleden had ik een groot aantal tropische vissen en dan kwam er weieens een be zoeker met een mooi schelpje of koraaltje aandragen, dat ik dan ruilde voor een visje. Zo geleidelijk aan werd mijn belangstelling voor deze dingen gewekt en dan kom je van het een in het ander. Kijkt U maar eens achter U. Wij draaiden ons om en zien te gen de wand van de huiskamer een grote glazen kast, vol met de prachtigste schelpen, koralen en fossielen. Als wij onze bewonde ring uitspreken over die fraaie ver zameling, lacht de heer Willemse maar eens en verzoekt ons mee naar boven te gaan. Daar komen wij in een kamer die helemaal als museum is ingericht. In dozen, pot ten, flessen en onder glas zijn daar de „beestjes" uitgestald waarnaar de kinderen uit de buurt zo graag komen kijken. Op het plaatje ziet ge een hoekje van deze kamer af gebeeld. Zo vol is het hele vertrek. Vol met vlinders, torren en kevers en allerlei curieuze dieren op sterk water. Vol met vogelnesten en ei tjes en eieren, van de kleinste tot het struisvogelei, zo groot als een kinderhoofd. Allemaal objecten, die de heer Willemse in de loop van jaren bijeen zamelde. Een overschot Dit is nog maar het overschot van wat ik eens had, zegt de gast heer. In de oorlogsjaren was ik ge noodzaakt veel te ruilen voor eet waar, het ging wel aan mijn hart, maar als je honger hebt maak je rare sprongen. Wat is dat voor een tak. vra gen wij. als we ergens een ogen schijnlijk gewoon stukje hout zien liggen. Dat is Rodianhout, zegt de heer Willemse, het komt van Java. De inlanders schrijven er toverkrach- plat, maar bij het minste gevaar maakt hij zich rond en schiet naar de oppervlakte van het water. Er is geen roolvis die het waagt in dat stekelig monster te happen. Wij kunnen u maar een klein deel van het vele wetenswaardige dat wij vernemen oververtellen, maar de dames willen wij in geen geval onthouden wat wij te horen kregen over het Cochenille-insect, een soort luisje dat in Midden- Amerika woont. De heer Willemse heeft er een flesje vol van. Wacht, zegt hij, ik zal even mijn vingers nat maken en een paar van die dingen fijn wrijven, dan moet u eens zien wal een mooie diep rode kleur er te voorschijn komt. De kleurstof industrie maakt er ge bruik van voor de kissproof lippenstiften! Om u een idee te geven van heer Willemse's pracht verzameling hebben wij nog een doos met in secten gefotografeerd. Die enorme spin daar in hun midden is de vo gelspin, een hele knaap, dat ziet ge wei als ge hem met de kevers en torren vergelijkt. Wij horen tenslotte nog dat de heer Willemse vaak de pen han teert om zijn ervaringen te boek te stellen. Een zijner „Flitsen", Middenstandsexamen De volgende Amersfoorters slaagden voor het Middenstands diploma: A. T. en J. J. v. d. Bogert, B. Broekman, J. H. v. Brussel, Th. G. M. Aalders, J. Achterbergh, A. Adams, A. C. v. Bedem, W. J. M. Bieckmann, J. van Ginkel, A. v. d. Wiel, F. J. v. d. Grift, T. G. Bun- nik, Th. S. Consen, A. v. Diermen, C. van Dijkhuizen, P. J. M. Dijk man, M. v. Esveld en J. v. Esveld. Automarkt Woensdag 27 Juli 1949 op de wekelijkse automarkt werden 181 motorvoertuigen aangevoerd. A.P.V. DE KOERIER Uitslag wedvlucht van de A.P.V. De Koerier vanuit Roosendaal, duiven gelost 8.30 uur met N.O. wind. Eerste duif 10-4-4. Laatste 10-25-23. Koningspoels 1-3-6, Spe ciaal 1-3-6-8. Aangewezen 25 cent no. 11 en 37. Aangew. 10 cent no. 20 en 34. Van Plateringen 1, 28, 43, 47, 48; Meerbeek 2, 11, 21, 26, 41, 49; v. d. Berg 3, 18, 19, 44; Veldhuizen 4, 24, 32, 37, 42; de Gans 5, 12. 13, 33; Ising 6, 35, 45; Veenendaal 7, 50; Koudijs 8, 30; A. Lem 9; Boom 10, 15, 17, 34; Bekkers 14; Buis 16, 36, 52; Zoegard 20, 31, 40; Kooy 22, 23, 25; v. d. Haar 27, 46; J. Lem 29; Wouterse 38, 51; De Bruin 39. APV DE ORDONNANS Uitslag wedvlucht van de APC de „Ordonnans" Bordeaux van Za terdag j.l. In concours 29 duiven los 6 uur, wind N.O., aankomst le duif Zondag 11.50, laatste prijs- Aan de Ambachtsschool te Amers foort zijn de volgende leerlingen bevor derd: Van de le naar de 2e klasse timmeren H. J. v d Bedem. J. A. van Beest H. J. v. d. Berg, J. W. Beljer. J. v. d. Bie zen, G J. Blom J. A. Brouwer. H. G. v. d. Brug. H. v. Buren. E. H. v. Buu- ren. C. W. Delforterie, C. A. K van Doorn. H v. Doornik H J. Duinsber- gen. P. Cj. Floor. P. J. v. d. Grint, A. W Groot, N. W. v. d. Heuvel L. G van 't Hof. E. Homan, R, v d. Hoogen. L. Huurdeman, M. J. Jansen. B. Klein. F. A. Kurvers C. Malestein. C. J. Nic- boer.. J. v. d. Pol. R. v. d. Pol. J. Re- nes. J de Ridder G. J. C. de Ruijgt. A E van Schalk, C. J. Schoonderbeek. J. van Surksum. G. A. Tolboom. N. G van Velsen. B. Visscher. J. T. de Vos, J Welgraven. A. de Wild. F. H. v. d. Wijngaard. A. van Zwol H. van Zijl, Bevorderd 44. Niet bevorderd 7. Bevorderd van de le naar de 2e klas Machinebankwerkers zijn: E J. Arlar, C A. van Basten. H. van Bekkum. N. Bertram. J. J. Bolmeijer, A. R. Boshui zen. H. v d. Brink. J. de Bruin. M. Burgers. H. j. van Dijkhuizen. L. El- lerman A. van Eist. G. Evers, G. v. d. Geest I. Groen. J. E van Hamersveld, K. J. van Hatturn. R. Hoegen. A. R. Hoksbergen. C. M Hooijcr. J. Hummel, H. Tnkenhaag. J. de Jong, A. Kelder. M. A Kiene A. H v d. Kool. A. te Kulve, Lacunes H. W. Maas, A. Mulder. D. de Regt, J. W. Rcnes. G de Roder. G. H. Roosenboom. W. Rijken. H. H. Schimmel. G. Schipper, A. H. M Staal. D. Stoffelscn J. L. v. d. Straten, H. Sulk, W. Th. Swart. A. K. Tymensen. H. van Uiting. J. Vastenburg. C. J. Vermeulen, J. Verzaal. E. G. Wester- veld. H. W. te Winkel. C. A. Wolfsen. D. Zimmerman. Bevorderd 52. Niet be-, vorderd 28. Bevorderd van de le naar de 2e klas clectriclens zijn: P. F. A. Ammerlaan. F. J. Assink J P. M. van Barlingen. L. W Bartels J. L. J. Bckker. H. Ben- tlnck, H. P. M. Eluekens. B. Boersma. J. H. ten Brlnke, C. H. van Brummelen. A A Christiaans. H. H. Davelaar, A. C. van Doorn. J F W. van Doornik. L. W. v. Dijen T.' A. v. d. Dijssel. J. l! Eijbergen L. Frankena. B. Gravestljn. T. G. A. Heine, W. H. van Hilten. J. D. Hofland, F. Hoogcvcfcn, J. H, Jekcl, E. R. van Keulen. B. Konkelaar. J. van Kranenhurg. H. Kluit J. C. H. v. d Logt. W. Meijer. G Mossink. K E. Ne ven. G. H. Nleuwenhuis. H. G. J. Oomes A. van Plateringen. A C. Reus. F. Riet horst. L. P. Roelandschap. G Schreurs. J Schuur. H. G. Smlnk H. A. Snijders W. van Stek. A v. d. Vaart, J. A. Wee- ner. J. B de Wilde. Bevorderd 47 en 1 voorw. bevorderd Niet bevorderd 27. Bevorderd van do le naar de 2e klas meubelmakers zijn: W. Birkhoff. J. Die ters Kl. de Graaf H. v d. Heijden. W. F. Horst R Stcnveld. E. Wernsen C. K v.-d Wiel. C H Wouters. P. W. M. Zeylmans. Bevorderd 10. Niet bevor derd 3. Bevorderd van de le naar de 2e klas schilderen zijn: D. Z. van Dijkhuizen. J. J. Gros. L, C. van Keulen. J. D. Ne leman. G. van Rein W. G. Roeland schap. W Rijkeboer. Bevorderd 7. Niet bevorderd 1 Bevorderd van de le naar de 2e klas Automonteurs zijn: J J. Arler. G. van Bernoveld. G. Berkenpas. J. C. N. Boe ring. P. v. d. Bos. T. Bosma. J. Bosser- broek, G. v. d. Brink. W. v. d Brink, N, G Brookhuis. H, van Daatselaar. M. Davelaar J. Th. Derkse. E. J. Fremouw. P. Goossensen. W. J. van Harskamp. S. Hnrtogsveld, J. Heining H G. v. d Heuvel. G G. Hoogland, H. G. Hoog land, W. C. v. d. Hoven. H. Hullegien. J. J. Huljskes. Xi. J. F de Joode. R. C. van Klooster. J van Kooy. J. Kramer. C. Kruisbergen. W, J Kuyer. A. J Laseur. W. Morren. J. Mulder. J. A. v. Oest, A. A. van Ommen. P. van Polen. A. Stoffelsen J. C. Suik. J. G. v. d. Twcel. E Velthulzen. E C, Verschuur, C. Volgt. R. van Voorthuizen. G. C. Vos kuilen. R. Vreekamp. W. van Wljland, G. J. Zegers. W. J. van Zeumeren. L. H. J. Zwlers D. van Zwol. Bevorderd 50. Niet bevorderd 16. duif Zondag 19.4. Aangew. 25 ct. no. 1, aangew. 10 ct. no. 6. Spe ciaal no 2. Koningspoul no 2. G Wolffenbuttel 1, W Gerth 2, J Burgsteden 3, J Leyenhorst 4, D Nicolaas 5, J Toonen 6, Peet Nynanas 7. Ordonnans. Eindstand Midfond Hok: 1 H Kekers 751 pnt. 2 D Ni colaas 71714 pnt. 3 S Visscher 714 pnt. 4 R Schuiten 674 >/2 pnt. 5 A Wiekart 673 pnt. Duif: 1 H. Rekers 281065 44614 pnt. 2 S Visscher 555692 376 pnt. 3 A Kaal 281507 3241,4 pnt. 4 D. Nicolaas 280500 308i/t pnt 5 Joh. v. Voorst 280973 307 pnt. Ordonnans. Eindstand Fond Hok: 1 J Burgsteden 901 >/2 pnt. 2 A. Wiekart 715 pnt. 3 J Leijenhorst 699 pnt. 4 S. Visscher 665 pnt. 5 G de Valk 596'A pnt. Duif: 1 J Burgsteden 554443 395 pnt. 2 G de Valk 554711 369'A pnt. 3 Peet Wijnands 554594 334 pnt. 4 J. Leijenhorst 280939 329 pnt. 5 G. Wolffenbuttel 553824 298 pnt. Stand Generaal over alle vluchten t.m. Bordeaux. 1 A Wiekart 3269 pnt. 2 S. Vis scher 3173,5 pnt. 3 J Lijenhorst 2367 pnt. 4 J Burgsteden 2843 K pnt. 5 D. Nicolaas 2689V4 pnt. Examens De volgende Amersfoorters slaagden aan de R.K Mulo voor het mulo-exa men A; J W. v. Zwol. J. G. de Nicv. M. P. W. Verhoef. J. W. Vos. H. W M. Wolffenbuttel. J. W. J Wijnands, E. H. G. Wijnbergen. A. Folgering Voorts slaagden voor het examen Middelbaar Radio Technicus de heer T. de Groot. Voor het examen Radio Technicus, dc heer P. Koning. Te Amsterdam slaagde voor het eind diploma van de Kweekschool voor de Zeevaart, de heer D. Joustra. Voor de tweede klasse van genoemde school slaagden J. de Bruyn en S. W. H. Smit. „OLYMPIA" en „PVO" WERKEN SAMEN Dinsdagavond gal" de Chr. Gymna- stiekver. „Olympia", in samenwerking met de Soester Harmonie „PVO". een geslaagde uitvoering in het Openlucht theater. Om 7 uur had de afmars plaats naar de Soestcrbergsestraat, waar bij aankomst het Openluchttheater tot dc laatste plaats bezet was. Na de opening mars van P V.O. had de algeheie op mars van „Olympia" plaats. De nummers, w o. vrije oefeningen, knotsoefeningen, brug en ringen enz. werden alle keurig uitgevoerd. Jammer was dat de begeleidende mu ziek te wensen overliet. Ook de muzieknummers van „P.V.O." vielen goed ln de smaak. WAT DOET GE IN UW VRIJE TIJD?' ten aan toe. Zij gebruiken het tegen rheumatische ziekten en geloven ook, dat het boze geesten op een afstand houdt. Prins Bernhard ont ving bij zijn huwelijk een mooie rijzweep van dit hout. Kijk. dit zijn Chinese en Indische gebruiks voorwerpen. Wij zien o.a. een ver zameling Chinese eetstokjes, van zeer eenvoudige (bij de armen in gebruik) tot luxueus gesneden en van prachtig hout voor de welge- stelden. U, ziet het, zegt de heer Willemse, 't is overal hetzelfde! Weet u wat deze aartsverzame laar doet als hij eerfs een poosje vacantie neemt? Dan gaat hij naar Lunteren of Oldenzaal, niet om daar wat rond te wandelen of lui te liggen, nee, hij gaat er heen, ge wapend met een spade om archeo logische opgravingen te doen. Op een plank liggen de resultaten van die moeizame arbeid: pot scherven en stukjes hout uit lang vervlogen eeuwen, een leek ziet er niet veel aan, maar voor de kenner en liefhebber zijn het hoogst inte ressante objecten. Rariteiten Als wij in de flessen met sterk water een kuiken met vier poten en een katje dat wel zes poten en twee staarten heeft, bewonderd hebben, staart opeens vanuit een hoek een monster ons aan. Wij hebben het terstond gefotografeerd en ge ziet zijn portret hier op een der plaatjes. Het is de F a h a k. een kogelvis met scherpe stekels overdekt en zo groot als een voet bal. Als hij in zee zwemt is hij Hier is de heer Willemse in zijn vrije tijd te vinden en hier ont vangt hij ook de leergierige kinderschare, om naar de „beestjes" te kijken. A verschenen Uniek, geeft zo'n treffend beeld van de mentaliteit der verzame laars, dat wij het hier in zijn ge heel laten volgen: Verzanielaarservaring Veel v.oorwerpcn van mijn verzame ling zijn in de oorlogsjaren in andere handen overgegaan, in ruil voor voe- dings-middelen Sommigen hadden véél voedsel in die tijd. ik had weinig, on- te.bare anderen hadden niets. Zo ging dat toen. 'k Zal niet zeggen dat ik daar bij steeds aan 't langste eiad trok, want ik kon niet anders omdat zij die 't in handen hadden bepaalden wat ze er voor wilden hebben, ik had enkel maar ja te knikken, wat ik dan ook grif deed. Ik nam de allures aan van eekhoorns cn ratten, want toen ik voor de eerstvolgende dagen genoeg voed sel had geruild, ging ik een voorraadje aanleggen Je kunt nooit weten wat de komende tijd kan brengen! En in die dagen werd er in mij ecn klein duiveltje geboren. Dat vertelde mij over dc wondere din gen die ik door wat voedsel te geven kon bemachtigen Ja. ik wist daarvan, lk had het aan den lijve ondervonden. En lk toog op pad met een tas waar- In een stuk spek en enige v.inkelzak- ken, gevuld met rijst, suiker, bloem en groene erwten. De vrouw die mij opendeed ln dat smalle pikdonkere zij straatje. keek mij vragend aan. Ze had ingeva.len wangen en de honger lag in haar ogen. Ik zei. „Juffrouw, U zult me nog wel kennen. Vóór de oorlog ben lk bij Uw zoon geweest om zijn vlinderverzame ling te kopen. Heeft hij die vlinders nog? Ik wil ze kopen?". Ze ging me voor naar de kamer. De hele collectie was er nog en lk keek er begerig naar. „Is uw zoon niet thuis?" vroeg lk. Neen, mijnheer, hij is er niet en lk durf eigen,ijk niet goed te beslissen. Hij ging er zo in op altijd. Hij was er 20 blij mee, ziet U?" Het duiveltje fluisterde: „je tas, je tas!" „Kijk eens juffrouw. Ik heb hier rijst cn erwten, bloem cn suiker. En zie dit eens spek. echt spek". Ik hield het lok kend voor haar hongergelaat, maar haar blikken gleden langs me heen, alsof ze bang was dat ze voor de ver leiding zou bezwijken. „Spek, juffrouw, echt spek", drong lk aan. Haar ooghoeken werden voch tig. „U kunt dit alles krijgen Juffrouw, dan neem ik dte twaalf aozen vlin ders". Ze hield beide handen voor haar ogen als stond ze ln beraad. Daarna greep ze zacht mijn arm, drong me naar de gang. „Ik doe het niet", zei ze vastberaden, „mijn jongen is een vol jaar onderge doken geweest daarna is hij doodge schoten door de Duitsers. Gaat U maar. Die vlinders kan ik niet missen. Och asjeblieft, gaat U toch heen". Ik ging terug naar de kamer, keerde de tas om op tafel en snelde langs haar heen naar de voordeur, die ik voorzichtig, bijna eerbiedig sloot. En stond weer in de stikdonkere straat, terwijl ik mij realiseerde dat ik nooit te voren iets zo volkomen ver diend had als deze afstraffing. Oranjevereniging vergaderde Gisteravond hield de Oranjever eniging te Leusden een algemene ledenvergadering in de kleine zaal van hotel „de Mof". Jkh. Van Geen, die deze vergadering presi deerde, legde eerst een verklaring af. waarom de feestelijkheden dit jaar zijn verschoven. De voorzitter deelde mede dat er geen andere mogelijkheid open blijft dan de feesten op 6 September te houden. Aldus werd besloten. Ook over het te gebruiken ter rein werd gediscussieerd. Velen wilden het feest te Hamersveld houden, anderen bij „de Mof". Uit eindelijk werd besloten om of hét terrein aan de Schoolsteeg van M. Donselaar aan te houden, dan wel het terrein, van Wallert achter de Marechaussee kazerne. Het bestuur zal hier verder in beslissen. Op een vraag van enkele leden, waarom het bigvangen van het programma is gevoerd, antwoordde de voorzit ter dat voor dit punt geen toe stemming werd verkregen van de autoriteiten. De leden vonden dit onzin maar' moesten zich er bij neerleggen. Vervolgens werd voorgesteld om bij de minister een motie in te die nen om de Nationale feestdag het maandblad het voorjaar, te doen veranderen voor het najaar. Voor het platte land is gebleken dat er vele moei lijkheden ontstaan wanneer die dag in het voorjaar wordt gehouden. Allereerst is daar de terreinkwes tie. Geen enkele boer is genegen om in het voorjaar zijn weide af t*> staan voor een feestterrein. In de tweede plaats zijn er op dat tijdstip practisch geen bloemen te krijgen. De leden gingen accoord met dit voorstel en zo werd besloten om in samenwerking met andere in de omgeving werkende Oranjevereni gingen, een desbetreffende motie ter plaatse in te dienen. De feestelijkheden voor 6 Sep tember a.s. zullen nog nader be kend gemaakt worden. S oost P.V. „DE VRIENDSCHAP" Met 357 duiven nam de Postdui- venliefhebbersvereniging „De Vriendschap" jl. Zondag deel aan de wedvlucht van Roosendaal af, afstand 93 km. De duiven werden te 8.30 uur met Noorden wind ge lost. Aankomst le duif 10 uur 2 min. 39 sec. aankomst laatste prijs winnende duif 10 uur 19 min. 41 sec. De totale uitslag is: H. Spikman 1, 40; G. v. d. Broek 2, 5, 14, 25. 49. 75; W. Nieuwen- huis 3, 9. 155, 17, 27, 36, 43, 50, 51, 56, 57, 58, 61. 63, 76. 79. 88; G. Sukel 4, 29, 62, 65, 72. 78; Gebr. Kaats 6; R. Bokma 7, 30, 45, 46; J. Mets 8, 48, 49; C. Dijkman 10. 13, 23; J. Blankenstein 11, 53; R. Kos ter 12, 52, 59, 64, 84; J. Onwezen 16; G. Sikkelbein 18, 31, 34, 38, 39; H. v. Breukelen 20, 42; G. Hooijer 21, 60; Th. de Muijnck 22, 26, 33, 41, 54, 71; G. Teeken 24, 47, 70. 74, 82, 89; H. Pohlman 28: H. Klarenbeek 32, 44, 55; J. Mulders 35; W. Roest 37. 66, 73. 80, 81; Th. Luijtelaar 67, 77; J. Rijnders 68, 86; E. Daatselaar 85. GESLAAGD Twaalf leerlingen van de R.K. U.L.O. school zijn geslaagd voor het volledige U.L.O.-diploma A. Dit resultaat is des te fraaier, daar de candidaten opgeleid zijn in slechts drie jaar. Het zijn: S. Bak ker, B. Dorrestein, B. van Dijk, K. van Hees, H. Hilhorst, T. Koens, G. Peek, F. Rademaker, E. Stalen hoef, A. Sukkel, M. Uyland en T. v. d. Valk. Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. Camphuis, thans onderwij zer aan een o.l. school te Smilde, slaagde dezer dagen voor het eer ste gedeelte der hoofdacte. Uaovtdaken RAADSVERGADERING De raad van Hoevelaken komt Dinsdag 2 Augustus om 7.30 uur bij een. Op de agenda komt onder meer voor een voorstél tot verlening van subsidie aan het fanfarecorps „Te Hoevelaken".

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2