VAN HOUTEN j Radio-Oranje lichtte Lages in over gruwelen Natuur zelf eert jubilerend Staatsbosbeheer IÉ&r* DUIÏSLANDS ZEDELIJKE NOOD O Moèl eens hóren M Donderdag 28 Juli 1949 3 Achter de meute Met genoegen las ik in Uw blad dat een meute is aangekomen voor de Koninklijke Nederlandse Jacht- vereniging. Als ruiter verblijd ik me daarover. Niet juist is eehtér, dat eerst thans de talrijke liefhebbers van slipjachten achter de meute de vooroorlogse traditie kunnen hervat ten. om achter re meute te rijden. De ..Veluwe Hunt" gevestigd te Renkum sedert Augustus 1947, heeft reeds twee seizoenen met groot suc ces gejaagd achter een meute, die werd overgenomen van mr. Jos Gillessen, in Augustus 1947. De „Veluwe Hunt" hield sedert October 1947 slipjachten op veel plaatsen in Nederland, als Renkum, Den Haag, 't Gooi, Tilburg. Vught, Nijmegen. Velp, Geldrop. Haarlem, Zeist. Eindhoven, Socstdiik enz. zo dat het succes niet twijfelachtig is en we menen dat dit niet moet wor den over 't hoofd gezien. JAC. RIJKS Tegen muizenplaag Naar aanleiding van uw artikel over de muizenplaag in dé Betuwe, zend ik u hierbij een uittreksel uit een brief van J. Risseeuw uit Oost burg aan de Minister van Nationale Nijverheid d d. 23 October 1824. Om de muizen uit zijn land te ver delgen gebruikte hij een „blok, wel ke 189 pennen bevatte, een middel lijn had van 57 duimen en een lengte van één el 99 duimen, waarmede hij in 2 uur een bunder land kon rollen en dat dan 530.583 gaten ter diepte van 22 duim had gemaakt. Hij ge bruikte het reeds van 1816 af en had daarmee reeds onderscheidene door de pennen gedode muizen boven ge haald. De voordelen wogen ruimschoots op tegen de kosten van aanschaf, niet alleen wegens het verdelgen van muizen maar ook door zijn voortreffelijke werking in het voor jaar op het winterkoren. H. BONDER Radio-storing „Ik woon in een nogal dicht be volkte buurt en ben de hele dag van huis. Muziekliefhebber zijnde, hoor ik. als ik 's-avonds thuis ben. graag een goed stuk muziek. Dit is niet altijd bij de Nederlandse zenders te vinden. Het is mij evenwel onmoge lijk naar een buitenlands station te luisteren daar bij mij in de buurt apparaten of machines opgesteld staan, die dit een groot gedeelte van de avond onmogelijk maken. Zelfs 's Zondags kan men nog niet onge stoord luisteren. Zou dit niet t<? ver hinderen zijn? Dit ter attentie van de betreffende autoriteiten. Ik plak ook zegels op mijn luistervergun ning! In een geval van de door inzen der bedoelde storing dient men in zijn buurt een aantal handtekenin gen te verzamelen onder de op schrift gestelde klacht (een tiental b.v.). Indien men deze klacht nu zendt aan de directie van het tele foondistrict, ivaaronder de woon plaats valt, wordt van dc zijde der PTT een onderzoek ingesteld. Anti-laivaai Wanneer zal de overheid maatre gelen gaan nemen tegen overdre ven luide radio-muziek en in het bij zonder tegen radio-muziek bij open vensters? We hebben nu wat het verkeer betreft de anti-lawaai cam pagne gehad Is het niet van nog veel groter belang dat de mens in zijn woning rust kan vinden om zich te concentreren op allerlei za ken? Mijn familie uit het buitenland, die hier logeert, was zeer verbaasd, dat dergelijke toestanden in Neder land v/orden getolereerd. A. J. SMITS Protest mevrouw Spoor DEN HAAG Naar aanleiding van in Nederland verspreidde raam biljetten en prospectl betreffende een binnenkort te verschijnen boek van de hand van de heer A. Glavi- mans heeft mevrouw Spoor-Dijke- ma op een persconferentie meege deeld dat in deze prospecti ten on rechte wordt vermeld dat het boek wordt samengesteld ,,met mede werking van mevrouw Spoor". Ondanks herhaalde verzoeken, al dus mevrouw Spoor, is tot nu toe noch de schrijver noch de uitgever er toe overgegaan, do naam van mevrouw Spoor uit de reclame voor het te verschijnen boek terug te ne men, ofschoon z\j dit hadden toe gezegd. Oud-Kamerdienaar van ex-keizer krijgt 10 jaar AMSTERDAM. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de SS-Obersturmfüh- rer H. W. Fernau, oud-kamerdie naar van Kaiser Wilhelm te Doorn, veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf met aftrek. Fernau was, nadat in 1941 de keizer was gestorven, in Duitse krijgsdienst opgeroepen en belast eerst met een functie bij de bewa king van het concentratiekamp Amersfoort en later met het com mando over een compagnie van her bewakingsbataljon Nord-West. Als zodanig heeft hij deel geno men aan tal van razzia's. Lages %„Ik beschouwde alles als pr9paganda" In de warme zittingszaal van het Amsterdams bijzonder Gerechtshof kon men zich gisteren, tijdens de vijfde dag van het proces tegen Kriminalrat Willy Lages, indien men de ogen sloot, weer in de si nistere dagen van de bezetting wanen. Want door de zaal klonk ,.De Stem van Strijdend Neder land", de stem van Radio-Oranje. Drs. L. de Jong, thans chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie, eertijds een der be kendste omroepers van Radio- Oranje in Londen, las daar met dezelfde bekende stem het nieuws bulletin voor, dat hij op de avond van 19 December 1943 in de „Kro niek van de Dag" de aether had ingezonden. Die uitzending was geheel gewijd aan het proces, dat de Russen van 15 tot 18 December 1943 in Charkow gevoerd hadden tegen twee Duitsers, die beiden ter dood werden veroordeeld, omdat ze in hun „dodenwagens" 30.000 Russische vrouwen uit de gebie den, die de Duitsers hadden ver overd, hadden vergast. Die doden wagens waren vrachtauto's, die zo waren ingericht, dat door een ras ter tijdens de rit alle uitlaatgassen in dat gedeelte werden geblazen, waarin zich de gevangenen bevon den. Op die wijze waren „tijdens het transport" 30.000 vrouwen ver moord. Drs. de Jong werd in het proces Lages als getuige-deskundige ge hoord. Hij arriveerde met .stapels mappen en documenten uit het In stituut voor Oorlogsdocumentatie. Hij trachtte aan te tonen, dat La ges, die hardnekkig blijft ontken nen. geweten moet hebben, dat de Duitsers de vergassingsmethode toepasten. Niet alleen was drs. De Jong van mening, dat de Sicher heitspolizei uiteraard naar de uit zendingen van radio Oranje en van de B.B C. luisterde, maar bo vendien had hij stukken bij zich, die door Duitse instanties zelf wa ren opgemaakt en waarin het pro ces te Charkow werd gememo reerd. Dat waren met „geheim" gemerkte documenten, die door een vermetele inbraak in Den Haag vlak voor de bevrijding door illegalen voor verbranding ge spaard zijn gebleven. Het betrof de z.g. „Meldungen aus den Nie- derlanden", waarvan Lages eerst zeide ze eens een keer in Den Haag te hebben gezien bij de Befehls- haber. Als getuige gehoord ver telde Lages' onmiddellijk? onder geschikte Blumenthal, die niet ge hoord had, v/at zijn chef had ver klaard, openlijk, dat deze Meldun gen iedere 14 dagen in het gebouw van de Sicherheitspolizei circu leerden en door allen gelezen moesten worden. Lages trok daar na zijn verklaring in en zeide zich aanvankelijk vergist te hebben. Hij voegde daaraan toe ,.in geen enkel opzicht reden te hebben dit te verzwijgen". Dit 14-daags rapport bevatte steeds talloze van belang zijnde onderwerpen, die in Nederland in die tijd actueel waren, zo ook ge ruchten. Drs. De Jong liet een van deze Meldungen-bladen zien aan president Van Hamel, waarin ge sproken werd over het vergassen van de Russische vrouwen. Hij achtte het aannemelijk, dat deze mededelingen in het rapport wa ren opgenomen, omdat ze door de uitzending van Radio-Oranje in Nederland waren gaan circuleren. Dat het de Duitsers ook reeds be kend moest zijn door de uitzending zelf. daarvan was drs. De Jong overtuigd, maar hij begreep, dat de bezetters bezwaarlijk Radio- Oranje rechtstreeks in deze Mel dungen aus den Niederlanden kon den gaan citeren. Lages verweerde zich door te zeggen, dat het in de eerste plaais ook bij de Sicherheitspolizei geen gewoonte was naar de Engelse zenders te luisteren. Daarvoor was een speciale Dienststelle in Den Haag aangewezen. Die verzond van tijd tot tijd belangrijke mede delingen naar Lagës om hem op de hoogte te houden. „Maar in de tweede plaats be schouwde ik alles wat Radio- Oranje uitzond als propaganda" aldus Lages, „dat nam ik ze niet kwalijk, want Goebbels wist ook hoe propaganda te maken. Ik sta hier thans als verdachte en ik be zweer u, president, dat het bericht over die vergassing van 30.000 vrouwen niet onder mijn ogen is gekomen, maar zelfs als dat wel gebeurd zou zijn, dan zou ik het nimmer hebben geloofd". Lages haalde daarna diep adem en vervolgde niet zonder pathe tiek: „Ik herhaal hierbij nog eens nadrukkelijk, dat het lot. dat de gedepox*teerde Joden in het Oosten ondergingen, mij eerst na de capi tulatie duidelijk is geworden. Tij dens dc oorlog heb ik wel hier en daar enkele geruchten gehoord, maar wat er werkelijk is gebeurd, heb ik nimmer geweten en ik ga randeer u. dat als ik het wel met zekerheid zou hebben geweten ik, zo ik al niet zou zijn onder gedoken, dan toch zeker mijn degen op de tafel van de generaal zou hebben gelegd en dan gezegd zou hebben: hier ben ik". Terwijl hij na deze woorden weer ging zitten, besloot hij dit betoog met de woorden: „Meer heb ik niet te zeggen". De president antwoordde daarop als volgt: „Dit alles zal een punt van nauwgezet onderzoek van het Hof vormen'. Er werden gisteren nog ver scheidene getuigen gehoord, onder Beiers parlement in staking MUENCHEN. Het Beierse par- lcment is gisteren „in niet-officiële staking" gegaan uit protest tegen de beweerde inmenging in de recht spraak door het Amerikaanse mili taire bestuur. Dc^ leden van het par lement besloten tot verdaging van de zitting voor onbepaalde tijd. Het conflict ontstond als gevolg van beweringen van dr. Alfred Lo- ritz. voormalig Beiers minister, dat hij in een Beierse gevangenis een slechte behandeling had gekregen. Loritz had in voorarrest gezeten op beschuldiging van het drijven van zwarte handel. Het militaire be stuur gaf bevel tot uitstel van een proces wegens laster, dat Loritz in dit verband werd aangedaan, op grond van het feit. dat het militaire bestuur een onafhankelijk onder zoek wenste. wie voormalige Kriminalrate uit Groningen, Den Bosch en Rotter dam, wier zaken echter alle zelf nog moeten worden behandeld, zo dat de president duidelijk liet blij ken, dat hij aan de verklaringen van deze getuigen niet te veel waarde wenste te hechten. Alle getuigen charge, bijna 100 in totaal, zijn thans verhoord. Maandag wordt de zesde dag van dit monsterproces gewijd aan het verhoren van een 17-tal getuigen a décharge. 50 jaar geleden woest jachtgebied nu cultureel en economisch dorado (Van onze speciale verslaggever) KOOTWIJK. Nee, brave Amsterdamse vaeantlcganger. Je was er van middag lelük naast met je „daar gane onse centc", toen daar ergens tussen Nieuw Millingcn en dit gehucht acht glanzende „dienstauto's" over de stoffige grintweg lajxgs Je heenjoegen. Zeker, de mannen ach'er de beslagen ruitjes zaten in hun hemdsmouwen cn verkeerden in een vrolijke stemming, maar ambtenaren op hun vrije dag waren het toch niet. Slechts een twin tigtal journalisten met hun gastheren trok aan je van verontwaardiging gerimpelde neus voorbij, in dc brandende zon on zoek naar de resultaten van vijftig jaar Staatsbosbeheer. Een speurtocht dus naar bossen vol koste lijk hout cngenietende vacantiegangcrs. Een vermoeiend hoewel niet onplezierig karwei. Maar In ieder geval toch „dienst"! Heeft het Staatsbosbeheer de eco- Staatsbosbeheer daarin een nieuwe ALS je als strandfotograaf de hele dag onder een brandende zon door het mulle zand loopt en je peinst wat voor je heen, dan kijk je toch wel vreemd op, wanneer je daar opeens voor 'n liefelijke juffrouw komt te staan, die er blijkbaar helemaal niet door is geschokt, dat haar hoofd, los van de romp, 'n eindje verder op het strand ligt. Zins begoocheling? Moord? Neenhet is maar een grapje van twee meisjesdie een kuil hebben ge graven, waarin de voorste het hoofd heeft laten zakken. Het hoofd behoort toe aan een an deredie het lichaam in het zand heeft begraven. Dit noemden tuij hèt pronkstuk van dc tentoonstelling „De Gou den Handen" en wij gelovén daarmee geen onrecht te hebben gedaan aan dc vele goede en frappante inzendingen van an deren. Deze imitatie van het prachtige St. Bavo-orgel uit Haarlem, in 500 uren gemaakt uit suiker, is waarlijk een juweel van fijne smaak en geduldige toewijding. T. A. A. Goosen uit Alkmaar, de „schepper" van dit werk is decorateur van zijn be roep. Jammer dat suikerwerk tenslotte zulk vergankelijk ma teriaal is! nomische en culturele taak, deze instelling bij de oprichting in 1899 opgelegd, tot vandaag de dag naar ieders bevrediging vervuld?" Be ter dan woorden, zegt de natuur zelf het U", werd ons gezegd, voor wij in Utrecht in de auto's stapten. De natuur, die ons het verhaal van een halve eeuw r-ijksbemoeiing met de Nederlandse bosbouw moest doen, was die van het Speulder- cn Spnelderbos, één van de boswach- terijen in de houtvesterij Apel doorn. Een zeer oud Veluws bos is het, vroeger vooral gebruikt voor de jacht en voor de productie van gerief- en brandhout, zeer primi tief geëxploiteerd en dus niet ren dabel. Nu nog liepen wij er door bossen van kromgegroeide, waar deloze beuken, een verrukkelijke plaats om op het mos te luieren, maar voor de productie van hout voor de verwerkende industrieën in ons aan deviezen arme land van geen enkel nut. Toch wordt dit bos gespaard. Want het Staatsbosbeheer werkt immers ook voor het behoud cn de uitbreiding van het natuur schoon. Gelukkig blijkt op vele an dere plaatsen dit beleid parallel te kunnen lopen met een rendabele exploitatie van de bosgrond. In oude dennenbossen wordt jong loof- en naaldhout gcplartt, eiken hakhout wordt gekapt om plaats te maken voor opgaande bossen van snel groeiende en dus zeer renda bele Douglassparren of lariksen. Sedert dit uitgestrekte bosgebied een dertigtal jaren geleden door het Staatsbosbeheer werd aange kocht is daaraan door houtvesters, boswachters en bosarbeiders hard gewerkt. En inderdaad kon de houtvester, ir. F. W. Wessels, ons vertellen, dat zijn gebied behoor lijk rendeert. Al diegenen, die in de bosbouw werkzaam zijn, zien zelden, of hun arbeid de vruchten draagt, die zij onder 't zaaien en planten, snoeien en uitdunnen er van droomden. „Boompje groot, mannetje dood", zo is hun bescheid, wanneer ge naar hun verwachtingen voor de nabije toekomst vraagt, en ze ha len er de schouders bij op. Het is alleen die wonderbaarlijke, van alle menselijke ijdelheden gespeen de liefde voor Gods vrije natuur, die hun de lust geeft, onverdroten voort te werken aan de instand houding en uitbreiding van onze bossen. En zouden ze, evenals vroeger de maalmannen, de eed moeten afleggen: „lek sweer den bosch te blijven gehouw ende ge trouw", ze zouden geen ogenblik aarzelen daarvoor hun vingers naar de hemel op te steken. Door deze mannen kon het Staatsbosbe heer hier op de Veluwe en elders zulke boszalen scheppen: hoge, geu rende gewelven, waar boven in het zonlicht de kruinen veelkleurig be licht en dan in grote, gouden plek ken op de zachte bodem valt. De vacantieganger komt zelden in deze stille kathedralen. Waarom? „We hebben de mensen daartoe nog niet voldoende opgevoed", zei ons de heer Wessels. Ik geloof dat het taak kan vinden. Men moet gaan begrijpen dat het bos voor ons al len is, een nationaal bezit, waarin we tot op het hart moeten door dringen om de schoonheid er van te beleven Wanneer we cr alle maal zo over denken, zal men het ook niet aandurven er bijvoorbeeld een militair schietterrein van te maken." Hoe snel ook onze Chrysler was, v z ij. Een fraai hoekje in een der bos- tvachtcrijcn van het Staatsbos beheer. Door voor dc dennen- opstand lichtkleurige dennen te planten, ontstaat een levendig geheel. vijftig jaar historie kon ze toch niet inhalen. Het arbeidsterrein van het St;vtsbosbeheer is het hele land, zijn 1» moeiingen zijn zeer vele. Maar Kootwijk, dit vriende lijke dorp vol gerucht van vacan- tiegangers. mochten wij niet voor- hijgaan. „Hier begon onze victorie" zeggen de mensen van de jubile rende instelling met een beetje, volkomen gerechtvaardigde trots. Zandverstuivingen, die groot ge vaar opleverden voor de cultuur gronden in de omgeving, werden bebost en daardoor aan banden ge legd. O. nee, fraai zijn deze hout opstanden lang niet altijd en enig bruikbaar hout leveren ze niet. Maar de helgele glooiingen, in don kergroene kransen gevat, boeien het oog van wie gevoel voor deze ruige schoonheid heeft. En het Staatsbosbeheer heeft zich met zijn moeizame en vaak teleurstellende pionierswerk in deze omgeving de dankbaarheid van de Kootwijkcrs verworven. Want hun dorp voer er wel bij. Argwanende Amsterdam mer, wees dankbaar dat geen van deze dorpelingen Uw misprijzende woorden hoorde. Dit gouden jubi leum zou er voor U één met ster ren zijn geworden. De hier opgestapelde balken, af komstig uit de< bossen van het Staatsbosbeheer, zijn bestemd voor dc Limburgse mijnen. n Het Nederlandse merk met Wereldreputatie WIJ kunnen ons misschien enige voorstelling maken van Duits- lands materiële nood: steden m puin, tienduizenden mensen onvol doende en onwaardig gehuisvest, milhoenen vluchtelingen in het Westen, en nog veel meer. Deze materiële nood is ndoit los te ma ken van de geestelijk-zedelijke. Daarbij is een sector, die wij ons zeer bepaald niét kunnen voorstel len. In wezen niet. erj ook niet in haar gevolgen. Het is het feit, dat er in Duitsland 5.8 millioen' vrou wen zijn tussen 20 en 60 jaar. die geen mogelijkheid hebben op lega le wijze aan haar eigenlijke be stemming te komen: de ongehuwde vrouwen, het grote „overschot". Wat dit zeggen wil, individueel en in het geheel van het volksleven, kunnen wij slechts bevroeden, maar niet doorgronden. Het in Stuttgart verschijnende, zeer modern geredigeerde week blad „Christ und Welt" in ze kere zin te vergelijken met het Franse „Réforme", heeft in een aantal artikelen déze nood ten voeten uit doen zien. Het blad geeft eerst een reken som. Het constateert, dat er in de vier bezettingszones van Duitsland tenminste 5.2 millioen ongehuwde mannen zijn tussen 20 en 60 jaar. Wanneer nu eens. zo veronderstelt het orgaan, deze 5 2 millioen man nen evenzovele thans ongehuwde vrouwen zouden trouwen, dan zou in elk geval het getal ongehuwde VTÓuwen zijn teruggebracht tot 5.3 millioen. Dat betekent, dat er 11 millioen vrouwen in Duitsland niet zijn gehuwd! AAR, zo eenvoudig ligt de zaak niet. Was het maar waar. Dan een deel van deze speciale nood zijn opgeheven. Want wat is het geval? Onder de ongehuwde mannen zijn er tienduizenden, die om velerlei redenen eenvoudig niet kunnen trouwen. Tal lozen zijn zodanig verminkt, naar lichaam of geest, en dikwijls naar beide, dat een huwelijk voor hen eenvoudig niet meer tot dc mogelijkheden behoort. Ongetelde anderen kunnen in de ge geven omstandigheden een normaal huwelijk, met alle consequenties daar van. niet overwegen, omdat er geen enkele mogelijkheid is ook maar één kamer ergens te vinden, die het ge huwde paar het allergeringste zou kun- Dezo week: in Kerk en Wereld nen bieden van een eigen huls cn een eigen gezin. Er zijn ook andere categorieën, die mogelijk nog tot een huwelijk konden komen, maar voorlopig dit niet durven realiseren Zo vertelt het Duitse blad van een predikant, ergens op het platte land. die een jonge vrouw uit zijn ge meente bij zich krijgt. Zij komt eigen lijk ter biecht, wil weten hoe haar pre dikant over haar en haar daden denkt. Ze vertelt, dat ze reeds vele jaren trouw is aan een nog betrekkelijk jonge man, een boerenzoon Toen hij uit de oorlog kwam. was zijn vader juist door een bombardement gedood. Moeder onge neeslijk ziek. cn haar ziekte kost veel geld. Op dc boerderij, verwaarloosd, maar de enige broodwinning, is nog een doofstomme, wat simpele broer, die zeer beslist het bedrijf niet gaande kan hou den. Vrouwlijke hulp is ongetwijfeld nodig, maar voorlopig moet elke Pfen nig worden uitgespaard om voor het bedrijf te kopen, wat onontbeerlijk is Het woonhuis is door de oorlog ge teisterd; meubilair is er practisch niet meer en ook niet aan tc schaffen. Deze boerenzoon is ook zijn meisje trouw gebleven Maar, wanneer zal ooit de trouwdag komen nu de opbouw van het bedrijf nog jaren kan vergen? Dan zegt deze vrouw tot de predikant: „U kunt het slecht van ons vinden, maar ik ben toch zo blij. dat ik tóch een kind van hem zal krijgen Deze dominee deelt dan mede. dat hij ..vroeger" maar nauwelijks 10 jaar geleden! ln zulke gevallen totaal andere maatstaven aanlegde om ln een gesprek als dit tot het moment te komen, waarop met liefde, maar ook met kerkelijke en bijbelse verantwoor delijkheid, toch de begane daad kritisch moest worden bezien. „Dat is tegenwoordig uitgesloten." al dus deze predikant. „Ik kan hier niet zonder meer een appèl doen op geweten en moraal. Dat vervliegt eenvoudig in de wind, heeft geen enkele zin en ver wijdert de mensen van het Evangelie. Ik heb dan ook tot deze jonge vrouw gezegd: „Ook ik ben blij, met wat U mij zo juist hebt meegedeeld." Uit het verloop van zulk een gesprek en zulk een pastorale behandeling, blijkt, dat óók ln de pastorale praktijk ingrijpende veranderingen zijn gekomen. Dat elke stelregel, die vroeger min of meer voor iedereen gelden kan. ook elke algemeenheid heeft verloren. En dat de Kerk. vertegenwoordigd door haar dienaren, slechts in het leven der betrokkenen kan blijven, indien zij met waarachtig begrip voor de situatie waarin miljoenen verkeren, haar men sen tegemoet treedt. Z) is dit weer een andere kant van het ontzaglijke probleem in Duits land, dat ongehuwde vrouw heet. Een probleem, dat situaties schept voor de predikant, de arts, voor leder, die ln het geestelijk-maatschappelijk leven leiding geeft, van een geheel andere kant moet worden benaderd dan ln een normale samenleving, Wij kunnen ons al deze dingen moei lijk voorstellen. Maar toch zou het van nut zijn, indien wij het wat meer deden. Het zou ook in ónze pastorale praktijk niet ondienstig zijn. Indien op bepaalde punten wat meer werd gerekend, met een nood. die er ook in ons midden ls Indien niet al te gemakkelijk werd heengelopen over woninggebrek voor hen, die willen trouwen, maatschappe lijke omstandigheden, die het gezin be lemmeren in zijn ontwikkeling, en om standigheden. die niet meer met moraal en beroep op gewoonte en gebruik kunnen v/orden afgedaan Verklik-toestel in kamer verhindert normaal werk voor journalist PRAAG Hans Tuetsch, dc 31-jarige correspondent van de ,Neue Zuercher Zeitung' is per vliegtuig naar Zwitserland terug gekeerd nadat de Zwitserse gezant er bij de Tsjechoslowaakse rege ring tegen had geprotesteerd dat in de hotelkamer van Tuetsch een microfoon was opgesteld. Tuetsch is door zijn hoofdredac tie teruggeroepen, omdat hij daar moest werken onder .ontoelaatbare omstandigheden'. Hij had in 1948 en in 1949 bij elkaar 9 maanden in Praag gewerkt. Hij verklaarde, dat de persafdeling van het Tsjechi sche ministerie van «buitenlandse zaken hem had laten weten, dat een onderzoek had uitgewezen, dat de Tsjechische politie niets met het incident te maken had gehad; men had hem verzocht te blijven. „Mijn blad riep mij terug, om dat het vertrouwen was geschon den," zei Tuetsch.' Helpt gedemobiliseerden weer aan de slag DEN HAAG. Geeft bij vaca- tures in uw bedrijf voorrang aan gedemobiliseerden voor de vervul ling daarvan. Dit is het hoofdmo tief van de oproep, die uitgaat van het centraal orgaan van de Neder landse bonden van werkgevers tot allen die dat aangaat. Het geeft hierbij de volgende richtlijnen aan: in de eerste plaats verwacht het, dat werkgevers hun gedemobiliseerden werknemers bij aanmelding ter stond weer in dienst nemen volgens de bekende voorschriften. Voorts adviseert het nimmer tot vervulling van een va cature over te gaan zonder zich te hebben vergewist of hiervoor wel licht een gedemobiliseerde militair in aanmerking komt. Verwacht wordt, dat werkgevers met 25 of meer werknemers op elke 35 man personeel binnen zeven maanden een gedemobiliseerde in dienst ne~ men. De raad spreekt de hoop uit, dat deze oproep niet tevergeefs wordt gedaan en zal te zijner tijd nadere mededelingen doen. Geen geld nieer voor op sporing van vermiste Nederlanders DEN HAAG. In antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kameriid Andriessen over het niet meer beschikbaar stellen van gelden voor dc Nederlandse missie tot opsporing van vermiste Neder landers in het buitenland, ant woordt minister Joekes dat nog enige maanden na 1 Juli j.l. een klein afwikkelingsbureau zal blij ven functionneren. Bovcndieri zul len de verbindingsofficier bij het internationaal nasporingsbureau te Arolsen en de vertegenwoordiger der missie te Bad Salzufflen nog enige tijd wordt aangehouden. In verband met de geringe resultaten van de ODsporingsarbeid acht de minister gezien de zorglijke toe stand van 's lands financiën, het niet verantwoord daarvoor nog gel den beschikbaar te stellen. Dc sta- ten-generaal hebben zich door aan vaarding van de begroting van so ciale zaken voor 1949 hiermede verenigd. De minister zou het toe juichen, als door steun van parti culieren dc missie haar werk zou kunnen voortzetten. Weken van nationalistisch Kanton geteld NANKING. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat het com munistische opperbevel bepaald heeft, dat Kanton per 15 Augustus veroverd moet zijn. De communis tische opmars in het Zuiden van China gaat steeds verder, ondanks de moeilijkheden, voortvloeiende uit de grote overstromingen. In verband met de te verwachten bezetting .van Kanton wachten de communisten met de vorming van een nieuwe na tionale regering. In Kanton geloven de meeste bui tenlanders. dat deze stad nog slechts zes of zeven weken in handen van de nationalisten zal zijn. Tankstations in het ijs voor B's 36 van de V.S. WASHINGTON De Amcri- kaanse luchtmacht houdt zich be zig met een plan om ver in het Noordpoolgebied luchtbases in tc richten, waar bommenwerpers kunnen tanken bij vluchten naar andere continenten. Een voorzichtige officiële zinspe ling op dit tot nu toe geheime plan staat in een rapport over plannen voor een basis voor zware bom menwerpers te Limstone in dc Staat Maine. Er staat, „dat het bij vluchten over het Poolgebied noodzakelijk kan zijn, dat de vlieg tuigen, die met een zware bom- menlast in de V.S. opstijgen op vooruitgeschoven bases in het noorden van Canada. Groenland of zelfs in het Poolgebied benzine tanken." Het rapport laat doorschemeren, dat de bommenwerpers B-36 superforten behalve een volle dige bommenlast slechts betrekke lijk weinig benzine meenemen. Na een vlucht van 3 a 5 duizend km. tot aan een basis aan de rand van het Amerikaanse continent zou de bommenwerper daar tanken. De capaciteit van de benzinetanks is dan voldoende, dat de bommen werper na zijn opdracht volbracht te hebben op deze basis kan terug keren. Enige tijd geleden heeft de luchtmacht betoogd, dat de B-36 bommenwerpers vrijwel alle mili taire doelen van betekenis op aar de van bases op het Westelijk halfrond kunnen aanvallen. De voordelen van vooruitge schoven bases bestaan volgens des kundigen hierin, dat er weinig personeel gestationneerd behoeft te worden en dat een concentratie van bommenwerpers op deze bases vermeden wordt. Franse modekoningen met handen in het haar door naaistersstaking PARIJS 14.000 Franse naaisters zijn in staking gegaan. Zij eisen 15 tot 30 franc per uur meer loon; zij hebben op het ogenblik 60 a 95 francs. De staking zal als ze kort duurt waarschijnlijk niet van invloed zijn op de najaarsmodeshows, waarvoor de meeste nieuwe ontwerpen reeds gereed zijn De naaistertjes, over het algemeen vlotte meisjes van 18 h 25 jaar vra gen met alleen om 15 procent loons verhoging. doch ook om vacantie en een vacantietoelage. Arm in arm zijn zij de boulevards opgestroomd en lieten Dior, Fath. Schiaparelli en Lanvin in de steek en dezen konden de opkopers uit het buitenland niet ontvangen. De staking eindigt hoogstwaarschijnlijk in een duurder worden der „echte Parijse japonne tjes".

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3