Ziérikzee steekt zich in feestgewaad en het slaat haar goed r r jSchatkamer, die ons land nog niet kent Historische poorten en gevels vormen natuurlijk decorum Toen al Lichtfeest in A peldoornspark „Berg en Bos" EERSTE KAMER KEURT STATUUT VAN RAAD VAN EUROPA GOED 4 Donderdag 28 Juli 1949 EEN zomermiddag in Zierikzee: tot blinkens toe geschrobde straten, gevels uit 'n platenboek, poorten dromend van een groot verleden. En een toren, plomp maar stoer, boven rommelige daken uit. De zon over het stedeke: dat maakt het water in de haven nog donkerder en de tint van het dakenrood lichter, de trek van de schaarse wandelaars trager maar de klanken van het carillon ijler, luchtiger, speelser. Is dit frisse, gave stadje elf eeuwen oud? Vier jaar geleden stond in deze zelfde straten het gras nog op kniehoogte Het water was de huizen binnengespoeld, zout water, dat vloeren en wanden aantastte. Het had niet veel langer moeten duren: hadden de gevels het ge houden en waren de poorten bestand geweest tegen het zeezout? Het duurde geen dag langer dan nodig was. In korte tijd waren de gevolgen van de inun datie verdwenen. En Zierikzee kon zich opmaken voor het feest. ,.Een poorter die zich respecteert is tijdens 't feest gecostumeerd DAT is in een paar regels neerge- f)lT naarstig geschrob en geschil- schreven maar niemand leide der is nog maar een deel van de Een kijkje door de Noord-Ha venpoort op de oude haven. daaruit af, dat het dan wel niet zo erg geweest zal zijn met dat water. Te weinigen wisten, dat het op Wal- cheren niet erger was dan op Schou- wen-Duivcland. Slechts hebben de Noord-Zeeuwen geen tam-tam ge maakt, geen boomplantdagen geor ganiseerd of ministers uitgenodigd te komen kijken. Zij hebben een spa genomen en het slik uit de huizen geschept. Zij hebben het land met gips bemest en gezaaid zodra het kon. Dat is een hels karwei geweest maar zij hebben het gepresteerd, een beetje terzijde van de publieke be langstelling, maar met minder hard nekkig dan de Walcherense boeren. In deze droge dagen wil het zout wel eens boven komen, de nog te weini ge bomen staan er nog schriel en pover bij Maar overigens lijkt de oorlog alweer lang geleden. En in het stadje Zierikzee is er vrijwel niets meer van te bespeuren. Het heeft de storm doorstaan. Met glans. Die glans valt op deze zomermid dag over de statige Nobelpoort, waaronderdoor ge het stadje binnen wandelt. Kijk, leidekkers zijn er be zig aan d<? spitsen en de indrukwek kende deuren zijn kennelijk pas ge leden opgeschilderd in de stadskleu ren, rood en zwart. Die glans valt over de geveltjes, die al net zo keu rig in de verf zitten; het wordt im mers groot feest in dt<? stad? De straatjes zijn nauw en bochtig. Hoed af voor die buschauffeurs, die zon der ongelukken draaien om levens gevaarlijke hoekjes heen. Maar zon der die straatjes zou Zierikzee niet zijn wat het elf eeuwen is geweest: de parel van Zeeland, die Middel burg en Veere in schoonheid over treft. Dat moet op z'n voordeligst uitkomen, als straks duizenden vreemdelingen door die straatjes zullen kuieren. Vandaar (•■■^alom tegenwoordige neiging tot schrobben en schilderen. Een duur opknappertje GE wandelt over de Dam, de oude haven langs. Heeft daar voor de Noord-Havenpoort niet een brandweerkazerne gestaan? 't Is waar, het ding is afgebroken en het zicht op de poort is veel verbeterd. In de haven wordt nog druk ge bouwd aan de kademuren. Dat werk komt helaas niet klaar voor de feest- v/eek. maar het wordt zover afge maakt. dat de lichters en de kranen, die ervoor nodig zijn, voor een week kunnen worden verwijderd; het zou immers al te veel ontsieren? Zelfs de stedemaagd krijgt een beurt, het lijkt een verfijnde make-up en waar lijk. ze wint aan bekoorlijkheid. Het oud roest rond het stadsplantsoen is verdwenen. Hier en daar wordt een boompje bijgeplant of een rijtje dahlia's. Een stad trekt het feest kleed aan. En het staat haar bizon der goed. Helaas is dit gewaad wat aan de dure kant. Wie oude gebouwen een opknappertje wil geven, ontdekt de ene gebrekkigheid na de andere. Aan de Zuid-Havenpoort is niet veel ge daan. veel te weinig eigenlijk, maar het kostte nog altijd 13000. Het herstel van de haven is een millioe- nenwerk en niemand vindt het vreemd dat het er niet afkan, zo in eens. Maar niettemin heeft het stads bestuur de zaak op bescheiden schaal ter hand genomen De burgers ble ven niet achter, gaven de gevels een streekje. 'i Is allemaal een beetje provisorisch maar daar is niets aan te doen. Zierikzee zal zo goed mo- geliik voor de dag komen, dat staat vast. Zierikzee op z'n best: een poort, een bruggetje, wat rommelige huisjes en stil waterdat mee- droomt van het grote verleden. nog i voorpret. We komen langs de haven. Twee kleine meisjes spelen handje klap: het hoort bij het volksdansen Heel de Zierikzeese schooljeugd heeft daar een tik van beet. Onder wijzers en onderwijzeressen moedi gen het aan. leren, hoe je de Drie kusman moet dansen. En jong en oud trekt in bussen het eiland op. zelfs Brabant in om de herleefde folklore te propageren. Ze gaan in costuum en nemen hellebaardiers mee. Zo leeft heel de streek mee met het feest van het oude Zirizea. Over costuums gesproken, enige tijd geleden is er een officieel raads besluit afgekomen, waarbij werd be paald dat het gehele gemeentebe stuur Schuurbeque Boeye incluis, zich in historische kledij zal steken als het feest daar is. Dat heeft de burgerij promnt overgenomen en huis aan huis zijn moeders bezig aan het vervaardigen van historische kleding De heer Abeleven. artistiek leider van de feestelijkheden, heeft het ontworpen en alle Zierikzeeë- naars gaan zich tooien met wambui zen en keurzen, zoals die drie tot elf eeuwen geleden werden gedragen. Natuurlijk wordt de stad versierd, zij het tamelijk sober en eigenlijk is dat maar goed ook want is Zierik zee zonder kunstmatig versiersel niet. schoon genoeg? De historische gebouwen, de schilderachtige gevels komen in floodlight: wil men nog mooier decorum voor dit historische feest? Een hoogtepunt in deze tijd van voorpret was het binnenhalen van een oud kanon, enige weken geleden. Het moest uit Middelburg komen en dies togen Zierikzeese geuzen in pontificaal naar de Zeeuwse hoofd stad, die luisterrijk op stelten werd gezet. Met veel vertoon, muziek en feestelijk gejoel van een dichtgepak- te menigte werden de geuzen in Zierikzee verwelkomd en de geest drift beloofde veel goeds voor de stemming in de feestweek, die nu bijna is aangebroken. Zelfs uit Amerika f)E belangstelling buiten de stad is enorm. Zelfs in Amerika is het bekend, dat Zierikzee elfhon derd jaar bestaat. Er is een film over.het stadje de Oceaan over ge gaan en men verwacht ook uit de Nieuwe Wereld bezoekers. Zo is het zeker dat oen 86-jarige dame uit Chicago overkomt Zij heeft tot haar veertiende jaar in Zierikzee ge woond en wil het feest niet missen. Waar al die bezoekers moeten overnachten9 Dat heeft de commis sie die dit moest regelen, heel wat hoofdbrekens gekost. Natuurlijk zul len de veerboten wel heel wat fa milieleden van Zierikzeeënaars op het eiland afzetten; vrijwel iedereen krijgt losé's. Hotelruimte is zeer schaars. Dus heeft de burgerij stro zakken en dekens gekregen en zijn de boeren in de omtrek bewogen, zoveel mogelijk mensen op te ne men, Er zijn kampen ingericht voor wie met een tent wil komen en de Schelde is breed genoeg om al de jachten te bergen, die ongetwijfeld een prachtige tocht over hef Zeeuw se water willen combineren met een be^ooV feestende s*ad. De R T M. legt extra diensten in om de feestgangers te vervoeren. Het veer ZijpeAnna Jacobapolder zal op de drukke uren iedere twin tig minuten varen, het voetveer om de tien minuten. De tramdienst Zijpe—Zierikzge wordt versterkt want het zal niet goed mogelijk j zijn. de talrijke autobussen over te zetten: ze zullen wel bij Anna Jaco bapolder geparkeerd moeten wor den. Dan komen er extra diensten van Rotterdam uit op Dinsdag en Vrijdag en zullen er nachtboten varen van Donderdag op Vrijdag en van Zaterdag op Zondag. Speciaal voor deze gelegenheid is er op de hoek van de Mol een VVV- kiosk gebouwd, waar vreemdelingen volledig zullen kunnen worden in gelicht over wat in Zierikzee te zien en te doen is. Maandenlang hebben sub-commis sies en het feest-comité werk ge had om alles voor elkaar te krijgen. Maar nu zijn alle dingen gereed; het feest kan beginnen. En iedereen is welkom. Prima programma AA/AT er allemaal gebeuren gaat? v Het heeft in de „Feestende Poorter" gestaan, een periodiek dat al sedert September van het vorig jaar iedereen op de hoogte houdt van de vorderingen van de plannen De eerste exemplaren worden nu al door verzamelaars opgekocht voor.. 125.—^ En nu prijkt het in de feestgids. We vermelden slechts het de ogen uitkijken naar de sprook jesoptocht, waarin fleurig uitgedoste kinderen sprookjesfiguren zullen uitbeelden en volkswijsjes (Ik heb m'n wagen volgeladen..). In de avonduren voeren op de verlichte trappen van de Grote Kerk lyceum leerlingen een rhythmisch spel uit: Een avond op de Olympus. D<? historische optocht belooft een hoogtepunt te worden. Zo groot was de belangstelling, dat men heeft moeten selecteren: de kop en de staart van de stoet zouden in het kleine stadje elkaar in het vaarwa ter gezeten hebben. Voornaamste onderwerpen van deze optocht zijn de drie belegeringen, die Zierikzde heeft moeten trotseren: 1302 door de Vlamingen, 1576 door de Span jaarden, en 1940, de Duitsers. De re bel Jan Renesse, die Zierikzee plat brandde, zal persoonlijk meerijden AI in de zestiende eeuw schreef de geleerde doctor Lemmius, dat Zierickzee onder Zierick eerst heeft begonnen te krij- ghen het aensien van eene stads ende dat de versamelingen van ghehuchten ende huysen, in den jare 94S, met eene muyr ende vesten sijn versterekt ende be vrijdt gheworden". In 1248 kreeg Zierikzee stads rechten. Omstreeks 1400 had het meer grote schepen in de vaart dan enige andere stad in Holland. VJ en een groot aantal historische figu ren meer. De trits van feestelijkheden vindt zijn bekroning in het herdenkings- spel „Herlevend Verleden", dat Za terdagavond wordt opgevoerd met de Noord-Havenpoort en de Zuid- Havenpoort, die door het karakteris tieke ophaalbruggeje zijn verbon den. als achtergrond. Er komen tri bunes aan weerszijden van de oude haven, zodat zoveel mogelijk toe schouwers van het schouwspel zul len kunnen genieten. En voorts: ergens buiten het stad je wordt Oud-Zierikzee geënsce neerd, geheel en stile, met een cir- cusje en wat kermisattracties erbij. De Swiss-dancers, Alpinisten uit Sankt Moritz, komen jodelen en vendelzwaaien. Een eerste klasser uit de K.N.V.B. zal een voetbalwed strijd spelen tegen een Belgische ploeg. Er komt een motorsterrit en een zeilwedstrijd, waarbij de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas uit' Rotterdam' een deel van de organisatie voor haar reke ning heeft genomen. En natuurlijk komt er muziek, vooral veel muziek: De Koninklijke Militaire Kapel, Hermandad uit Rotterdam enz. Op een culturele avond zingt de Zierik zeese Oratoriumvereniging met be geleiding van de Kralingse Orkest vereniging De Confrarie Sint Sd- bastiaan uit Gent, een oud schut tersgilde, komt en burgemeester en schepenen komen mee. Het wordt druk in Zierikzee, heel druk en heel feestelijk. Geen won der, elfhonderd jaar! In Sydney heeft de Australische regering het besluit genomen per 2 Augustus de kolen door soldaten te laten delven, wanneer de mijnwer kersstaking voor die tijd niet be ëindigd mocht zijn. MUSEUM VAN DE ARBEID Expositie in 27 zalen vertelt hoe alles gemaakt wordt (Van onze speciale verslaggever) Honderdduizenden mannen en vrouwen werken in ons land op een fabriek, een laboratorium, een werkplaats, een atelier en hanteren daar dagelijks allerhande materialen en stoffen, zonder te weten, waar deze vandaan komen. In elke huishouding worden velerlei voorwerpen gebruikt en als de weetgierige jongste vraagt: „Moeder, hoe maken ze dat?", dan krijgt hij geen antwoord, omdat moeder nu een- imaal niet alles kan weten. Zelfs vaders, van ivie verwacht wordt, dat zij op alle vragen kunnen antwoorden, moeten er om heen praten. Geen mens weet in deze moderne tijd, waar alles vandaan komt en hoe het gemaakt wordt. Maar er is een vergeten plekje in ons land, waar al die vragen direct een antwoord vinden. Het Museum van de Arbeid, de stichting van de thans acht en zeventigjarige kunstschilder Herman Heyenbrock, ver telt in 27 zalen, hoe alles gemaakt wordt. Het is een wereldje op zich zelf, waar iedere bezoeker in zichzelf een ontdekkingsreiziger voelt wakker worden en de wonderlijkste vondsten doet. Want die liggen er op elk gebied voor het grijpen. Denk maar eens aan glas. De kost bare ruiten voor een door de oorlog vernield huis hebben een zo boeien de levensgeschiedenis, dat men er van te kijken staat. Niet omdat de ridddrs en edelvrouwen uit de schoolboekjes het in hun burchten en kastelen nog zonder glas moes ten doen, ook niet, omdat de ruiten vroeger geblazen werden als grote flessen, die dan opengesneden moes- en worden en rechtgebogen, maar omdat eeuwen achtereen dit hand werk door duizenden naamlozen is uitgeoefend en men hier in enkele ogenblikken het geheel kan over zien. Heyenbrock tekende het be drijf in zijn prachtige pastelkleuren en bij elke tekening verzamelde hij grondstoffen, werktuigen en het pro duct. Hij laat zien. hoe een ruit ge maakt wordt. En dan toont hij te vens allerlei bijzonderheden. Bij voorbeeld de beroemde rose vensters uit de Amsterdamse grachtenhuizen van de zeventiende eeuw. „Die kunnen we tegenwoordig niet mder maken", zeggen de Am sterdammers. Maar het Museum van de Arbeid leert het anders. Dat laat zo'n ruitje goed bekijken en vertelt er bij, hoe het mangaan, een van de stoffen, gebruikt om dit glas te ver vaardigen, door de inwerking van het licht weer z'n oude kleur heeft aangenomen. En langs de rand. waar de stopverf het licht niet liet Zo'n statige gevel is in Zierik zee geen uitzondering. Dit was eens een patriciërswoning, maar ook in de smalle straatjes zijn prachtige gevels te bewonderen. voornaamste, toch al een respec tabele lijst. Zaterdag houdt de burgemeester een herdenkingsrede in de Grote Kerk. De historische tentoonstelling, samengesteld uit Zierikzees bezit (en dat is de moeite waard!), wordt geopend. Er een officiële receptie en "s avonds voeren leerlingen en oud-lderlingen van het lyceum, dat dit jaar tachtig jaar bestaat, een re vue op. Op Zondag wordt het elf honderd-jarig bestaan der stad in de kerken herdacht. Maandag kan de stampvolle stad Opbrengst voor Stichting 1940—1945 (Van een onzer verslaggevers.) APELDOORN - Zodra op Maan dag 1 Augustus de avond valt over Apeldoorn» schilderachtige wandel- tuin,, Berg en Bos", vlammen plot seling langs de oever van de vjjver en ^rboriren tussen de bomen en heesters tegen de steile walkant twee en twintig honderd lampen van verschillende kleuren op. Z\j blijven branden tot het middernach telijk uur en dit lichtfeest zal die maand elke avond opnieuw worden ge\ierd. Jleel Apeldoorn rekent erop, dat duizenden vacantiegangers, evenals vorig jaar, toen er de jubileum- bloemenexpositie werd gehouden, naar dit wondermooi park komen, ditmaal dan om de zomeravond tus sen de natuurlijke, fantastisch be lichte décors van dit romantisch kleurenspel door te brengen. De ba ten komen immers ten goede aan de Stichting 1940—1945. Is de opbrengst dan al niet voor de eigenaresse van de sprookjestuin de gemeente Apeldoorn, ze heeft toch hard aan de totstandkoming van de verlichting meegewerkt, in het bijzonder de directeur van de dienst der landelijke eigendommen, de heer D. Bouwman. Samen met burgemeester Des Tombe, leidde hy Woensdagavond een groot aantal journalisten door „Berg en Bos", waar de lichtinstalatie, in drie maanden tijds door de jonge Apel- doornse electro-technicus J. A. Meynder op z\jn eentje aangelegd, voor het eerst werd beproefd. Val leien vloeiden vol zilveren tinten, water sprong in gouden bogen naar de nachtblauwe hemel en het don kere silhouet van de bospartijen langs de uiterste rand van het park. werd hier en daar onderbroken door plekken rood en oranje-geel, die een felle brand deden vermoeden. Maar het veelkleurige water, dat hier uit de Veluwse aarde schijnt op te wel len, kon rustig zijn weg over de rotsblokken blyven zoeken, want die gloed is bjj het lichtfeest inbe grepen. Toen „Berg en Bos" al bijna ver laten lag, zijn we met enkele col lega's in een roeiboot gestapt. Van de over klonk muziek, waarvoor de Akajo's zorgden, een Apeldoorn- se band; de eerste die zich aanbood hier 's avonds gratis te komen spe len. Elke Woensdagavond zullen zij op het eilandje middenin in de vij ver of gezeten in datzelfde schuitje, de genietende wandelaars op vloe lende klanken vergasten. Zoals ge zegd, Apeldoorn hoopt dat er veel van de avondlijke gasten komen, op zijn minst veertig duizend. Want in deze gemeente zal dan het half millioen voor de Stichting zijn be reikt. doordringen, is inddrdaad dit zeven- tiende-eeuwse glas kleurloos geble ven. Dit nu is een van de vele vond sten, die dit „vergeten hoekje" van ons land voor zijn bezoekers in pet to heeft. De glaszaal lijkt onuitputtelijk. Het bewerken van glas, of men fles sen vervaardigt dan wel moderne voorwerpen, het etsen en kleuren, melkglas of zwart glas hier wordt elk gehdimpje verklapt. Bontwerk Dat het huidje van een dier een belangrijke rol speelt bij het aan kleden van den mensenkind, weet iedereen. Maar slechts vakmensen weten, waartoe een simpel konijnen- velletje onder deskundige leiding in staat is. Enhet Museum van de Arbeid weet het natuurlijk. Men zou bijna iedere vrouw die in een strenge winter hunkert naar een bontjasje, moeten aanraden eerst eens een uurtje te gaan studeren in het bontzaaltje van dit musëum. Want daar zou zij ontdekken, hoe veel verscheidenheid alleen al een konijn ter wereld heeft gebracht. Om nu maar niet te reppen van marter, eekhoorn, en echte of imi tatie vossenvelletjes en vossenstaar ten. En zo gaat hdt ook in de afdeling wol en in de steenkool- en oliezalen. Teerproducten er zijn er een dik ke vierduizend bekend en men hoopt er nog tienduizenden te vin den. Aspirine, slaap- en verdovings middelen, tot de fijnste parfums, gekleurd in de tint der bloemen, waaraan ze doen denken en het kleursel' van de zuurtjes, die men snoept hier liggen ze bijeen in de wonderlijkste vondsten-kamer, die men zich kan bddenken. Heyenbrock, die 25 jaar lang werkte om deze verzamelingen bij een te brengen, heeft zijn speelse humor telkens de vrije loop gelaten en daardoor een zeldzaam boeiend geheel tot stand gebracht. Het Museum van de Arbeid heeft slechts één bezwaar: dit namelijk, dat men het in de hoofdstad wei nig en buiten de hoofdstad vrijwel helemaal niet kent. Hier leert een kind in een uur tjjds meer dan in maanden lessen op school. Want het ziet alles voor zich en zijn fan tasie wordt hier werkelijkheid. Het wordt tijd dat dit museum door Nederland wordt ontdekt. Ook om de zeshonderd pastels met voor stellingen uit de Nederlandse indus trie, die Hdyenbrock aan deze verza meling heeft toegevoegd. Afweer alleen niet voldoende; nieuwe ijn nodig samenlevingsvormen (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren het Statuut van de Raad van Europa zonder hoofdelijke stemming aangenomen, net op het nippertje, want in Augustus vindt in Straatsburg de eerste bijeenkomst plaats van de Raadgevende Vergadering, waarin door velen het begin wordt gezien van een Europees parlement. De Voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, beiden daartoe gemachtigd (prof. Kranenburg pas gisteren, na de aanneming), zullen nu uit de leden van beide Kamers de zes afge vaardigden cn hun plaatsvervangers aanwijzen, die ook meegaan naar Straatsburg. Er is door verschillende vrcuwenorganisaties op aangedron gen, dat daarbij ook een vrouw zal zijn. Waarom geen overleg met Indonesië, Suriname en de Antillen? Het debat was niet zo belang rijk als het onderwerp verdiende- De heer Po lie ma (C.H.), die tegen het Statuut niets had in te brengen, zag kans om de socialis ten te verwijten, dat zij door te streven naar een eenzijdig „natio naal dirigisme" meewerkten aan de versterking van het streven naar nationale zelfvoorziening, waardoor de internationale sa menwerking in gevaar wordt ge bracht. De heer Van der Kieft (Arb.) bleef hem het antwoord niet schuldig. In Nederland denkt niemand aan zelfvoorziening, om dat zij volstrekt onmogelijk is. De P. v. d. A. is voor geleide econo mie, niet op theoretische gronden maar omdat de laatste 40 jaren wel hebben geleerd, dat het particu liere kapitalisme niet in staat is om het economische en financiële evenwicht in de wereld te handha ven. Wil de heer Pollema, vroeg spr. weer terug naar de vrije va lutaverhoudingen? Hij sprak ten slotte de hoop uit, dat dit Statuut het begin zal zijn van het schep pen van een gevoel van zekerheid, vrede en rust in dit werelddeel. De heer De Beaufort (K.V. P.) betoogde dat de gemeenschap pelijke afweer tegen de bedreiging van de waarde en de waardigheid van de mens niet voldoende is. Ge streefd zal moeten worden naar nieuwe samenlevingsvormen. De heer An erna (A.R.) be treurde, dat in de beginselverkla ring van het Statuut niet gespro ken is over de Christelijke begin selen als grondslag van de samen werking. De heer Jonkman (Arb.) had er geen vrede mee, dat Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen niet geraadpleegd zijn. Het Statuut raakt in belangrijke mate de belan gen van deze landen over zee en de Ned. Regering had het overleg niet behoren na te laten. Spr. gaf op nieuw in overweging de aanstelling van een Staatssecretaris aan Buiten landse Zaken en speciaal voor het onderhouden van de betrekkingen met deze gebieden. Dit is geen Raad van Europa! riep de heer Van Santen (C.P.N.) uit, maar van een minderheid van Euro pa. Dat men de belachelijkheid daar van niet inziet was z.i. al veelzeg gend genoeg. Nadat de heer Wendelaar (V. V.D.) een korte toast op deze nieu we vorm van internationale samen werking had gehouden, was het woord aan minister Stikker, die zich niet veel moeite gaf om op de Volgende week Atlantisch Pact in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De volgende week Woensdag zal de Eerste Ka mer het Atlantisch Pact behande len. Wanneer de Interimregeling voor Suriname in openbare zitting komt, is nog niet te voorspellen. Zij stond voor gisteren op de agenda ter behandeling in de afde lingen doch werd afgevoerd we gens de late verschijning van de Handelingen der Tweede Kamer. Dit lot deelden de wijziging van de Wet Autovervoer Personen en de wijziging van de Hoger On derwijswet. De behandeling in de afdelingen zal nu waarschijnlijk de vlogende week plaats vinden. discussie in te gaan. Tegenover de heer Jonkman beriep hij zich op tijdnood, doch zegde aandacht toe voor het overleg met de gebieden over zee. Wat er te Straatsburg aan de orde zal komen behalve huishou delijke zaken, is nog niet bekend. Doublures met andere organisaties moeten zoveel mogelijk vermeden worden en daarom zou het aanbeve ling verdienen, als de Nederlandse afgevaardigden, die bepaalde sugges ties voor de agenda der Raadgevende Vergadering hebben, zich hierover met het departement in verbinding zoudén willen stellen. Evenals vele afgevaardigden eindigde de bewinds man met het uitspreken van'de hoop, dat het Statuut van Europa de in ternationale samenwerking zou be vorderen in de geest van de rechten van de vrije mens, waarvan het Handvest der VN. spreekt. Op de communisten maakte dit geen indruk. Zij lieten aantekenen, dat zij tegen de goedkeuring van het Statuut waren. Verder werden nog z.h.s. aangeno men de Herkeuring van afgekeurden (tegen C.P.N.)de wijziging en aan vulling van de Wet Voorlopige Voor- zienings Bouwkassen, de Pensioen wet voor reserve-officieren der Ko ninklijke Landmacht, die een vrij Duits kunstbezit als schadevergoeding (Van onze parlementaire redacteur) De heer W e n d e 1 a a r (V. en D.) bleek gisteren in de Tweede Kamer niet geheel tevreden met de nota van minister Stikker over Duits land. Hij was van mening, dat Duitsland uit zijn cultureel bezit kon putten om de grote schuld aan Nederland te helpen delgen. Het beroven van een overwonnen land vaa zijn kunstschatten vond hij on geoorloofd. doch Duitsland heeft tegenover Nederland in de eerste plaats de plicht om voor de ge roofde Nederlandse kunstschatten, die niet teruggevonden worden. Duits kunstbezit in ruil te ge1 en. Verder zou hij zich kunnen indenken dat Duitsland voor ieder millioen in Nederland b.v. voor 10.000 aan kunstvoorwerpen terug zou geven, vooral die, welke betrekking heb ben op de Nederlandse geschiede nis. Spr. herinnerde eraan, dat in Belgiii een zelfde gedachte verder digd is door de journalist en kunst historicus Louis Piérard. Minister St i k k e r deed het stil zwijgen tot de suggesties van zijn partijgenoot en de Kamer nam de nota eenvoudig voor kennisgeving aan. Ruzie leidt tot doodslag NAARDEN. Een noodlottige ruzie heeft gistdren de dood van de 29-jarige tuindersknecht Piet Put uit Naarden tot gevolg gehad. Tij dens de schafttijd ontstond er een woordenwisseling tussen Piet en de 24-jarige Koopman, eveneens tuin dersknecht, over de werkzaamheden. De ruzie was al weer bijgelegd toen het slachtoffer nog een opmerking maakte in de geest van „jullie le lijke Huizers". Koopman woont te Huizen. De laatstd heeft zich hier over blijkbaar zo opgewonden, dat hij Piet enkele klappen gaf, die zo ongelukkig aankwamen, dat het slachtoffer in elkaar zakte en on middellijk overleed. Koopmqn is ge arresteerd. Beide mannen stonden in Naarden zeer gunstig bekend en van een slechte verhouding was geen sprake. willige verbintenis gesloten hebben, sproeien. Hittegolf doodt penguins en plaagt ijsberen LONDEN. Over geheel Europa brengt de hittegolf ëteeds hogere temperaturen. Uit Lissabon werd een maximumtemperatuur van 27,2 graden Celsius gemeld. Parijs werd geblakerd door den hitte van 31 graden en in Londen vond men het met 26 graden ook welletjes. In de Londense dierentuin stierven 10 pinguins van de hitte en het per soneel moest overuren maken om de ijsberen met koud water te bp-

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4