VOORAL VOOR DM VROUW Weg met die kromme rug, meisje LIDMAATSCHAP TWEEDE KAMER EEN NEVENFUNCTIE Kwartier gymnastiek is beter dan dure jurkjes - ff D1 Fouten in de opvoeding wreken zich op het kind Marseillaanse manieren Vrijdag 29 Juli 1949 3 DE JONGE DOCHTER van de achterbuurvrouw gaat tweemaal per maand naar een dure kapper en ze koopt allerlei leuks uit kostbare winkels. Ze k a n dat want ze woont thuis en verdient genoeg. „Maar 't is hard werken," zegt ze, „van 's morgens negen tot 's middags vijf. Brieven typen. Je krijgt het niet voor niets." Ze loopt wat krom met naar voren gebogen schouders en haar hoofd staat nu al in de „type"-stand. Beter dan al die dure blikvangers kon ze zich een goede gymnastiekles aanschaffen maar op zulk een idee komt ze niet. Gymnastiek doe je als je te dik bent en zij kan eten wat ze wil. Ze is negentien en aan de tijd dat ze acht-en- dertig zal zijn, denkt ze niet. Dat duurt een mensenleven. Gerda Markusse gaat van bedrijf tot bedrijf Zo zijn er meer: Holland, is een van de weinige landen waar nog zoveel corsetten met veters en ha ken verkocht worden. In Zweden bestaan zulke harnassen niet, heb ben ze me verteld. Mocht dit over dreven zijn dan zal de Zweedse jeugd van nu er stellig nooit aan toe komen. Die heeft de kans de waarden van gymnastiek te leren inzien. Niet alleen op school doch dankzij de medewerking der werk gevers van fabrieken en kantoren hebben manlijke en vrouwelijke employees iedere dag tien minuten gymnastiek. Men noemt dit bedrijfsgym- nastiek. Ze gaan er niet voor naar een apart lokaal doch staan naast bureaux of werktafels, naast weef getouwen en lopende band en vol gen tien minuten lang het voor beeld van een leerkracht die op muziek de oefeningen doet. Door dat dit ter plaatse gebeurt is het tijdverlies gering. De opkikker ech ter van dit ontspannen bleek groot en kwam het werk zeer ten goede. GERDA MARKUSSE van de ene fabriek naar de andere In ons land heeft Gerda Markus- se hiervan de primeur. Zelf lang en slank, elegant en sportief is ze een puik voorbeeld. Ze is drie maal naar Zweden gereisd om het sy steem goed te bestuderen. Nu brengt haar kleine snelle auto haar van de ene Hollandse fabriek naar de andere. Haar enthousiasme werkt als een glas champagne. „Je moet je voorstellen," zegt ze, „een druilerige morgen en een mat te stemming. Al die meisjes achter hun schrijf- of naaimachines, bij weefgetouw, strijkplank of lopende band waar ze een groot deel van haar jeugd slijten. Ze zijn wat moe van het lange zitten of staan doch hebben nog massa's voor de boeg. Opeens gaat er een belle tje en kijk wat er gebeurt. Ieder een springt naast haar stoel of ta fel: een feestelijke Samba zet in (gramofoon met pick up). Ik spring op een tafel en we beginnen." „Wat beginnen?" doe ik vaag terwijl ik gejaagd m'n kleine doch- LEES DAT EENS: „Uitstel van executie" „Op een kwade dag ontdekte Hester dat die toekomst al voor een groot deel óp was. Dat w'as de dag. waarop ze haar jeugd verloor. Het was ge weest toen haar man gezakt was voor zijn doctoraal examen Ze had opeens begrepen dat dit geen gewoon zak ken was Dit was een definitief afscheid van de studie, nog niet eens omdat hij twaalf maanden had gekregen maar wegens zijn innerlijke houding tegenover het examen en te genover het leven. Bovendien. voor verdere pogingen in die richting ontbrak het geld. Ze hadden zich nog een poosje staande kunnen houden met het maandgeldje dat een oude kindse oom de jonge Pa ge. tijdens diens studietijd had toe gezegd Ze huur den de etage aan het Slagpad en zwegen als vol gens afspraak over de luguberte van de buurt. Ze trachtten de bladderende verf. het groezelige be hang te verber gen achter bonte sjaals en kussens. Ze zetten bloemen in een aarden kan op de tafel en de kinderen prikten bonte knipsels te gen het behang." „Uitstel van exe cutie" is nog al tijd één van de beste boeken van Jeanne v. Schaik Willing. Het ver haal van Hester Page en haar twee kinderen, schreef Jeanne v. Schaik vele ja^en terug. In de Salamander reeks is het voor weinig geld te krijgen. 't Zijn niet de nieuwste boeken die het be langrijkste zijn. r~ Het berin is er de zo'n wilde samba niet eens in buitenlucht. „Ik pas de oefeningen aan bij het weer. Is 't te warm dan doen we een langzame wals. Zo bijvoor beeld Ze staat op wiegt met hoofd en schouders, zwaait n.et de armen, schopt met de voeten ik zet de ra dio er bij aan. SCHEP NIET ZO OP! „Mag-ik-n-ijsje," zeurt zoontje. „Ik heb d'er nog geen één gehad." 't Is warm en ook de twee vriend jes, die zijn komen spelen en blij ven eten kijken kwaad. Nu wonen we waar 't land op houdt. Onze overbuur is de zee. Tien maanden van het jaar worden we hierom beklaagd doch deze warme dagen kan men ons benij den. Dus wind ik me op over zoontjes ontevredenheid. „Schaam je je niet," roep ik. „Weet je wel dat er kinderen in nauwe straten wonen, zonder tui nen en zonder bomen. In hoge Het grote sociale belang van de bcdrijfs- en kantoorgymnas- tiek voor meisjes en vrouwen zagen reeds verschillende voor uitstrevende werkgevers in. Gerda Markusse, lerares M.O., die jarenlang les geeft aan scho len en haar inrichting voor Heil gymnastiek en Massage heeft, voert nu sinds twee en een half jaar een warme propaganda voor de bedrijfsgymnast'.ek. Reeds verschillende vooruit strevende werkgevers werden enthousiast: de Nobeltfabrieken te Haarlem: de papiergroothan del van Bührmann; de Hollan- dia-confectiefabrieken te Am sterdam en de confectiefabriek Ter Berge te Haarlem. De Bijenkorf in Amsterdam en Den Haag laat leerling-ver koopsters tweemaal drie kwar tier in de week gymnastiek doen als onderdeel van haar op leiding tot verkoopster. ter met natte broek en al de kamer uitwerk. „Nou die oefeningen, natuurlijk. Ik heb de muziek va.: zo'n grama- foonplaat ingedeeld. Elke maat is een bepaalde beweging. Alles wordt benut. Ik heb op deze wijze vijftig verschillende bewegingsprogram ma's samengesteld. Jonge meisjes houden van dan sen zo'n rumba of samba gaat erin als koek. De bedoeling is om de schadelijke invloed van haar werk, die juist van veertien tot vier en twintig jaar het sterkst is, te be strijden. Doet ze de ganse dag be wegingen voor zich uit, wat een smalle borst, ronde rug, gebogen hoofd in de hand werkt dan is het gunstig om gedurende een kort ogenblik oefeningen te doen waar bij de romp bewogen wordt in alle richtingen., behalve voorover. Zit tende meisjes krijgen andere oefe ningen dan staande. Strijksters dus andere dan naaisters. „En wat krijgen kantoormeisjes nu precies?" „Vooral romp- hoofd- schouder oefeningen, zittend achter machines. Speciale ontspanningsbewegingen voor vingers, polsen, onderarm, schouders. Grote aandacht wordt besteed aan het dragen van het hoofd. Verder borst verwijdend en correctieve oefeningen voor de rug- spieren. Belangrijk vooral is de geeste lijke ontspanning. Door die tien mi nuten gymnasticken beginnen ze met nieuwe zin. En ze letten meer op haar houding: een goede houding in het algemeen en een juiste hou ding tijdens het werk...." Gerda Markusse kijkt critisch. Ik ga wat rechter zitten. „De meesten zitten verkeerd," troost ze. „Maar vooral voor een vrouw is het belangrijk om het goed te doen. Van een voorover gekan teld bekken krijg je niet alleen een holle rug met pijn maar het staat lelijk. Kijk, als je zó staat moet je je bips als een staart intrekken." Ze stapt door de kamer als een pauw. Ik leg potlood en papier op zij en probeer het ook. 't Voelt daas. Bedremmeld ga ik zitten. „Straks komt de bakker of de sla ger. zeg ik. „Doe je alles voor?". „Natuurlijk" zegt ze. „En goed ook," ,t Werkt aanstekelijk: ik moet aanporren, verbeteren, enthousi ast maken. We doen drie gramo- foonplaten in de tien minuten. Dat is véél aan oefeningen." „Net als in Zweden elke dag?" „Nee tweemaal per week tien mi nuten. Dat is wel gunstig. Boven dien kunnen ze het thuis bij de ra dio repeteren." „En als het flink heet is en dan Voor de puntenloze uitverkoop niet eens genoeg geld hebben en toch elke week bij dure Parijse foto's zinnen schrijven, dat is eigen lijk een boze grap En toch is het kijken naar die foto's ever. plctzic- ng als een auto. die de eerste duizend maanden buiten bereik is Dit jasje doet het vooral door de zakken Het is van donker groene wollen stof de zakken zijn geruit. Toch wel leuk Kleren uit verre landen IT is de schone mrs. Zinat Rashid Ahmed uit Paki stan, in haar sprookjesachtig ge waad. Over het donkere haar valt een lange cyclamenkleurige tullen sluier tot op de grond. Het onder kleed is van iets donkerder nuance in zware zijde. Hoe prachtig ste ken de grote donkere ogen en de mahoniekleurige huid tegen dit fel purperen lila af. Ze kwam als afgevaardigde van haar land naar Amsterdam, naar het Internationale Vrouwen Con gres. Opvallend is ook mrs. Casi nadir uit India in een zalmkleurig rose zijden gewaad, over de linker schouder gedrapeerd en gegarneerd met gouddraad bestikte rand van mosgroene zijde. Sandalen aan de voeten. Gouden koord of band als symbool van het huwelijk om de hals. Mrs. Magnussen van IJsland draagt een costuum dat aan de kle derdracht van West-Friesland doet denken. Ingetogen zwarte japon en zwart fluwelen mutsje met lange kwast tot bijna aan het middel. De zwar fluwelen manchetten van het onderkleed afgezet met een wit ge pijpt tandje. Over de witte keurs een grote strik van lila en paars en zilverkleurig brocaat. Brocaten schort. Na de conferentie rookt mrs. Magnussen een sigaar." De jonge meisjes roken heus niet veel bij onszegt ze. Absenteïsme de consequentie van de afkeer van de beroepspolitici (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Naar voor ieder bekend lean zijn, krijgen de leden van de Tweede Kamer een .schadeloosstelling" van 6000 per Jaar (waar afgaat premie voor weduwen- en wezenpensioen)alsmede een treinabon nement of naar verkiezing (gedeeltelijke) auto-vergoeding. Niet algemeen bekend zal het echter misschien zijn. dat er niets wordt vergoed voor ver blijfkosten. niets, voor kosten van een typiste of secretaresse, en dat de service, die de Kamcrorganisatle voor de leden beschikbaar stelt, zich'be perkt tot een haak om de jas op te hangen, een halve ongemakkelijke bank om te zitten, een laadje van tien tot vijftien c m. om iets in op te bergen en de mogelijkheid om voor eigen rekening broodjes of thee en koffie te bestellen. Dat zeg ik niet om te klagen, maar alleen om te laten zien, hoe de gehele positie van Kamerleden bedoeld Is als neven-beroep." Dit schreef het Tweede Kamer lid mej. Tendeloo (Arb.) in het Algemeen Handelsblad van 27 Juli in haar antwoord op een beschou wing van de parlementaire redac teur van dat blad. Onder de titel „Publieke plicht" had deze op 16 Juli de staf gebroken over het ab senteïsme der Tweede Kamerleden bij de gedachtenwisseling over het Atlantisch Pact op Vrijdag 15 Juli Het debat kon eerst aanvangen, nadat minister Stikker een half uur gewacht had, totdat er een en vijftig namen op de presentielijst stonden (de helft plus één) en de vergadering kon beginnen. Het gebrek aan parlementaire belangstelling bij de behandeling van een voor de toekomst van >ins land zo belangrijk vraagstuk maakte een pijnlijke indruk. In ons Kameroverzicht hebben wij er op 16 Juli enige woorden aan gewijd, zonder overigens de afwezige Ka merleden hard te vallen. Onze col lega van het Handelsblad liet een wat forsere toon horen, toen concludeerde: „Het dienen van de publieke zaak betekent voor vrijwel ieder een een persoonlijk offer Soms zelfs een zeer groot offer: Maar wie zich tot het brengen van dat offei eenmaal bereid heeft verklaard, blijft zolang hij zijn plaats niet aan anderen heeft afgestaan, daaraan dan ook gehouden. Ook volksver tegenwoordigers mogen dat niet vergeten!" Het is goed, dat mej. Tendeloo huizen waar de zon nooit komt. Als die naar de zee willen moeten ze eerst narr een tram, dan met de trein en dan nog een heel eind lopen. En jij, jij hebt dat allemaal aan de overkant van de weg." Ik praat me warm, 't verhaal boeit mezelf, 't heeft gloed al is het somber en bitter. „Dit is pae- dagogisch," denk ik. Kyk ze kij ken, die drie. Zoontje's ogen zijn zwart van narigheid. Net goed, moet hij maar tevreden zijn. Driftig snijd ik boterhammen en omdat niemand wat terug zegt raas ik door. „Steeds dat zeuren om dit en om dat. Wees blij met wat je hebt: een tuin met rommel, een hond en dat allemaal vlakbij zee. Denk eens aan die straten zonder zon, vol botervloten." Ik bedoel karren en vuilnisbak ken of zoiets maar het boterham men smeren speelt me parten, 't Is een zot moment. Ze krijsen van opluchting, die drie. Ze loeien en lachen, feestelijk en bevrijd. En als ik protesteer roept zoontje: „Dat komt van al je opscheppen, Mam." Geen nerveuse machtsstrijd in het gezin, maar samenwerking ALS er een fout in de opvoeding is gëmaakt krijgt het kind het op zijn boterham. Het heet dan een „lastig" kind, om dat foutief-denkende ouders niet graag erkennen, dat ze van de samenwerking tussen hen en het kind een nerveuse machts strijd hebben gemaakt. Omdat het dikwijls zo gaat is het goed zo'n „lastig" kind eens te bekijken. LANGER OPBLIJVEN, ER IS VISITE! dc handschoen, die hier de afwezi ge Kamerleden werd toegeworpen, heeft opgeraapt. Voor de oordeels vorming van ons volk, dal uit on wetendheid wel eens onverdiende critiek heeft op het parlement, is het van belang, dat het precies op de hoogte is: het lidmaatschap der Tweede Kamer is een neven- beroep, of. óm het eens heel kras te zeggen, een b ij b a a n t j e. Men wenst in Nederland geen be roepspolitici, die zich bij de stem ming in openbare lichamen -niet vrij kunnen gevoelen, omdat hun bestaan met hun lidmaatschap is gemoeid. Doch dan moet men het absen teisme als een van de consequen ties van deze overigens gezonde opvatting aanvaarden. De Neder landse kiezers en klezercssen, zul len moeten kiezen, aldus mej Tendeloo. „tussen een volksverte genwoordiging. die bestaat uit le den met een belangrijk inkomen uit vermogen en uit hen, die als hij I ambtenaren een wachtgeld en als oud-ministers een direct ingaand pensioen genieten, óf een volksver tegenwoordiging, waarvan althans een deel der leden zijn inkomen buiten dc Kamer moet verdie nen. met andere woorden, voor wie het noodzakelijk is een ander (hoofd) beroep te hebben, dat be halve de nodige inkomsten ook een bureau en secretariaat kan ver schaffen*). En er is geen enkel be roep, dat niet zijn eisen stelt aan aandacht, kennis, moeite, activiteit en vooral.... aan tijd. „En wanneer men nu weet, dat het voor alle leden der Kamer dui delijk was, dat er Vrijdagmiddag slechts inleidende redevoeringen te horen zouden zijn. waarvan de strekking hen uit het Voorlopig Verslag op het Atlantisch Pact nl bekend was, is het dan niet zeer onbillijk om te praten van absen teisme en gebrek aan belangstel ling? „Het woord absenteïsme, heeft een bijsmaak, alsof men zijn plicht verzaakt om er zijn gemak van te nemen; en deze bijsmaak is wel bitter voor hen, die zodra de ene deur zich heeft gesloten, alweer tot over de oren in het werk zitten achter een andere deur." Ofschoon wy het met de strek king van mej. Tendeloo's betoog voor het overgrote deel eens zijn en onzerzijds er nog wel aan wil len toevoegen, dat van het parle ment de laatste jaren heel wat ge vergd is en niettemin het absen teisme veel minder groot is dan vóór de oorlog, moet ons toch van het hart. dat hun hoofdberoep de vorige week de Kamerleden der confessionele partijen niet belet heeft om b y n a voltallig aanwezig te zijn, toen er gestemd moest worden over het amende ment-De Kort. waardoor Suriname de financiële gelijkstelling van het kweekschoolonderwijs werd opge drongen tegen alle afspraken ifL Dat zou ons, die heel goed beseffen, hoe moeilijk, maatschappelijk ge sproken, de positie van sommige Kamerleden is, op wie overigens ook dikwijls op bijna onbehoorlij ke wijze beslag gelegd wordt voor spreekbeurten, bijna weer tot de conclusie brengen, dat de tijdnood, waarvan mej. Tendeloo gewaagt, soms een ietwat rekbaar begrip is. Naar de mening van mej. Tendeloo zouden van dc 6000 schadeloosstelling van een Kamerlid 2000 besteed moeten worden aan een secretaresse voor het tikken van zijn brieven cn het opbergen van z(Jn stukken. Piet Bartelen drinkt en rookt niet en wordt honderd jaar oud ROOSENDAAL Piet Harte- len, die in een klein wit Brabants boerderijke woont, ergens langs dc spoorweg in de onmiddellijke na bijheid van Roosendaal, heeft zich nooit als oudste inwoner van zijn stad laten vieren. Maar plotseling heeft men het toch geweten: Bar telen werd gisteren honderd jaar oud. Men ontdekte dat op het ge meentehuis cn als gevolg daarvan stonden er gistermorgen drie ere poorten bij de woning van de jarige, was er een stoet met bruid jes en ruiters en auto's om de fees teling naar de kerk te brenger! cn was er daarna een Brabantse kof fietafel, waarbij de hele buurt aanzat. Bartelen, die wel wat moeilijk loopt, maar nog uitste kend hoort cn ziet hij vertelde ons, dat hij het beste leest zonder bril deed dapper mee aan de maaltijd cn aan het gesprek. „Ik doe er twee nullekes af cn ik be gin mar wir van voren af aan," zei hij wel drie keer tot zijn dis genoten. Als u dit als een voorwaarde om oud te worden wilt zien: Bartelen heeft nooit gefietst in zijn leven, de smaak van jenever is hem vol komen vreemd en wat tabak is weet hij eigenlijk slechts van „horen zeggen". Een driejarig meisje mag langer op blijven want er Is visite Het kind wordt machtig geëxposeerd. „Zing dat liedje eens. Tet eens tot tien." Alle pa radestukken worden afgedraaid ter meerdere glorie van moeder. Dc gasten krijgen er genoeg van en proberen een gewoon gesprek. Maar de kleine die heeft geleerd „centrum" te zijn neemt er geen genoegen mee. Ze prolongeert zich zelf en dat op een vreemde ma nier. Ze gaat te werk volgens het prln- MODE-NO VELLETTE "N D E Amerikanen 3-y zeggen van hun vrouw, die anders dan de anderen is in de plezierige zin van het woord: ..She has some thing about her". Dat betekent zo iets als: „Ze heeft iets charmant opval lends". Ik zie ten minste geen kans het beter te ver talen. Nu kun je op vele manieren opvallend zyn. Met een ijsmuts in de hitte ben je er ze ker van, dat ieder een kijkt; of met groen van boven, rood daaronder, paars voor schoe nen en geel op de hoed. Of met een vlag en een feest- toeter. Mogelijk heden genoeg. Doch met ..some thing" van de Ame rikanen wordt wat anders bedoeld. Je kunt het zeggen van een meisje, dat een shawl met franjes windt om haar taille, die smal is. En van een vrouw, die hoe wel levend in een zeer zakelijke wereld als een poes zo gracieus zich weet te hullen in haar eigen sfeer; een doek met franjes en teder getinte bloemen. Je kunt het zeggen van elkeen, die sierlijk is zonder erbij te denken. En van die vrouwelijke dingen als shawls, waaiers, linten en dingen die van linten en kant gemaakt zijn. J (Door een MAN uit het Zuiden; voor de VROUW van het Noorden) ÏN Marseille weten -* de meisjes al eer der het verschil tus sen een zeeman en een matroos dan tus sen goed en kwaad dwars (zogezegd). Maar omdat ze daar in Marseille niet zo nauw kijken daarom heten al de jongens van-de-zee kortweg: marin. De meisjes van Marseille vinden de jongens-van-overal erg aardig en daarom dragen zij niet alleen des zeemans portret op hun luchtige hart, maar daarenboven óver dat portret een de (matrozen-) hals. kledingstukje, dat van De meisjes van de stoere zeeman (in Marseille dragen de geestelijke zin) ge kaapt is: de „Marin"- ière. Een marinière is dus kort en goed een of lang-ge- streepte zeemans-lef- kiel, een jakkie of een hesje zo ge wilt met juist dat snuifje „iets" van de stijf gestreken buis van de zeeman- aan-de-wal, die op zoek is naar zijn hartsvriendin. Daarom zijn de leukste marinière's wit met blauw ge streept met witte kraagjes en een rijg- koordje opzij en aan marinière over de rok en over de shorts tot halverwege de heup soms wel De jongens van Pa rijs dragen van de weeromstuit ook wel zoiets. Marinière- HOMMES staat er dan in de winkel bij. Maar lang niet zo leuk als de meisjes van Marseille, die er trouwens óók vleer muizen en espadrillo's aandoen, twee dingen, die ik de volgende week zo goed bekeken heb dat ik dan pas kan zeggen wat het is en waarom die Mar seillaanse meisjes zo doen. Zomer (echte) '49. clpe: „als Jullie me niet meer bewon deren wlilcn. dan zal Je Je toch min stens moeten ergeren. Als ik maar in het mlddcipunt blijf." Ze wordt dus op energieke wijze vervelend en be klautert de ene schoot na dc andere Ze laat zich verbieden cn trekt er zich niets van aan. Het resultaat is een pak slaag. Gelukkig Nu heeft ze het recht om te huilen. Sommige gasten worden daar onthutst van cn troosten haar. Dan kabbelt het gesprek voort en moe der bemerkt te laat dat een schaal koekjes sttekum Is leeggegeten. Als straf wordt de dellnquente naar bed ge stuurd. Lijdzaam en traag verdwijnt dc onbegrepene naar haar slaapkamer. Moeder volgt cn gasten worden gctrac- tcerd op brokstukken van een zenuw achtig gefluister, afgewisseld met een doordringend gehuil ..Toe, wees nu lief. Morgen krijg Je een prentenboek." „Chocola krijg Je ook. als Je stil bent. MorgenI Grote meisjes huilen nooit 1" Het drama gaat verder De hele avond wordt verder vergald door een heftig gesnik cn gekerm. Het treft de roos Moeder heeft geen rust. De visite hoort ze verstrooid cn ver weg praten want haar gedachten cir culeren om het kind Herhaaldelijk springt ze op cn dreigt het kind om het een ogenblik later te vleien. Ein delijk wordt het bittere gehuil minder. „Zou ze slapen?" De vader van het kind komt thuis Het sliep kennelijk nog niet en heeft op deze zekere prooi gewacht. Het zet een keel op, met het gevolg dat een bezorgde vader ln een minimum van tijd aan haar bed zit. Resultaat: moeder wordt binnengeroepen om het kind weer aan te kleden, want het heeft be loofd ilef te zijn „daarom mag ze nog best even bij de visite". Als de gasten na middernacht weg gaan zit het „las tige" kind nog steeds op hangerig, ner veus en vermoeid. Het heeft de slag om de belangstelling van dc ouders gewon nen. Zulke gevallen komen maar ai te veel voor. Voor de ouders is het „lastig maar het kind is de werkelijke dupe. In dit geval had het nooit zijn eigen le ven mogen lelden Dc eigen liefde van de ouders had in het kind een object zonder weerga gevonden Het moest een bijzonder kind zijn dat voorbe stemd was een rol te speien in het to neel dat ermee werd opgevoerd. Daar om werd de belangrijkheid van het kind op fantastische wijze genationa liseerd Het werd een zwak kind. dat niet alle mogelijke zorg omgeven werd. Het mocht niets alleen doen. Het moest vooral zorgvuldig aan dc toegedachte rol beantwoorden: een kind, dat aan hankelijk ls cn leergierig, van alles vroeger kan dan andere kinderen, cn geen moment zonder vader of moeder kan. Dit is alleen mogelijk als dc ou ders inderdaad in abnormale mate aan dacht aan het kind schenken. De realiteit De realiteit doet dergelijke instellin gen echter altijd stranden Hier trad de visite op als realiteit, die inhield Je bent niet lUt middelpunt. Moeder In teresseert zich ook nog voor de visite, die ook al genoeg van Je heeft. Deze botsing met de ongewenste bracht een kortsluiting te weeg. Het kind dat zich niet kan losmaken van dc Idee een rol te moeten spelen maakt er een machtsstrijd van. die het met neuroti sche midde.cn voert. De ouders delven het onderspit en het kind wordt een ongelukkige neuroticus tengevolge van het feit dat de ouders zelf waarschijn lijk in hun Jeugd een dergelijk conflict hebben opgedaan, het nooit verwerkt hebben en het nu in dc verhouding tot hun kind tot uiting laten komen. Een kind behoeden voor neurose cn zo gezond mogelijk laten opgroeien, betekent' „Breng niet Je eigen conflic ten. door fouten in je eigen opvoeding ontstaan op Je kind over. Controleer je zelf en bedenk, dat Je kind de reali teit moet aankunnen, in plaats van een onvolwaardig mens te worden, die voor de realiteit vlucht in dc fantastische, maar ontvruchtbare wereld van dc neurose. Ook de kinderen worden mis schien ouders en dan moeten ze ln staat zijn hun kinderen gezonder op te voeden dan wij het met onze conflic ten deden". In 'n vacantie-aehtigc stemming flaneren de midinettes langs de Parijse boulevards. Het is een fleuriger staking dan Parijs sinds lang heeft gekend, maar de di recteuren der grote modehuizen 'zitten in zak en as. „Wat moet ik beginnen", roept Christian Dior, de vader van de „new look", uit. „1 Augustus beginnen de grote shows voor de najaars modellen. de uitnodigingen zijn reeds verstuurd, en nu dit. C'est affreux!" De midinettes willen echter volhouden, tot haar be scheiden beloning voor haar be scheiden taak zal zijn herzien. Crailoose heide door felle brand geteisterd LAREN Gistermiddag heeft een zeer felle brand gewoed op de Crailoose heide tussen Hilversum en Laren. De brand nam direct zo in omvang toe, dat behalve de brandweer uit Laren ook die van Hilversum cn Bussum ter assisten tie uitrukten. Met grote snelheid, aangewakkerd door de sterke wind, greep het vuur om zich heen. Manschappen van de Palm- kazerne verleenden bij het blus- singswerk assistentie Later voeg den zich ook een honderdtal solda ten uit Den Haag, die op de heide aan het oefenen waren, bij hen. Na drie uur was men het vuur meester. Naar schatting is onge veer 15 a 20 ha. heide verbrand. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Belangrijke prijsverlaging van eieren in zicht APELDOORN De prijs van de eieren zal binnen veertien dagen aanz.enlijk zakken, zulks in verband met de betrekkelijk geringe ékport van het ogenblik Dit is gisteren meegedeeld door ir J. G Tukker, inspecteur van de Landbouw, op de algemene ledenvergadcr.ng van de Vereniging van Broederijen en Pluimveefokbodrijven. die in Apel doorn gehouden werd. LONDEN In Engeland zullen voor het eerst concrete maatregelen genomen worden om de kosten van levensonderhoud te doen dalen Deze maatregelen, die door sir Staf ford Cripps voor zijn vertrek naar Zwitserland zijn onderzocht, zullen bestaan uit een onder strenge staats controle toe te passen verlaging van de prijzen van alle kledingstukken, tcxtielgoederen en gebruiksschoe- nen met 5%. Geen hoger inleverings- prijs van boter DEN HAAG. Bij de behande- ling van de begroting 1949 van het landbouw-egalisatiefonds in de Tweede Kamer is een motic-Droe- sen aangenomen, waarin aange drongen werd op een hoger inleve- nngsprijs voor boter. Minister Mansholt heeft daaromtrent, gelijk hij bericht in de memorie van ant woord over deze begroting aan de Eerste Kamer, met de vaste com missie voor de landbouw uit de Tweede Kamer overleg gepleegd. Daarbij heeft hij uiteengezet, waarom tot verlaging van de inlc- veringsprijs van boter was over gegaan. Van de zijde van de voor stellers der motie heeft hij verder geen officiële mededeling ontvan gen. De nadere beschouwing van het vraagstuk gedurende het over leg heeft de minister geen aanlei ding gegeven om verandering te brengen in de inleveringsprijs. Hij voegt daaraan toe, dat het volgens berekeningen van het bedrijfschap voor zuivel geenszins onwaar schijnlijk lijkt, dat de boterfabrie- ken ondanks de verlaging van de inleveringsprijs over het melk prijsjaar November 1948Novem ber 1949 toch gemiddeld ongeveer de richtprijs zullen kunnen halen. Oude moordzaak tot klaarheid gebracht AMSTERDAM. Op de morgen van 6 April werd het overigens zo rustige Tuindorp Oostzaan. een apart gedeelte van Amsterdam-Noord, hevig bewogen door de ontdekking van een moord, gepleegd op de 26- jarige Francisca Arler. een zeer gunstig bekend staande vrouw, moeder van een kindje van drie jaar, dié enige tijd tevoren geschei den was van P. J v. d. B., een ar beider van dc Amsterdamse Dok Maatschappij. De vrouw werd in de woning aangetroffen overdekt met niet minder dan 36 messteken, ter wijl het hu;s overal sporen vertoon de van een hevige worsteling. Direct viel de verdenking op haar gewezen echtgenoot. Maar deze bleef hardnekkig ontkennen zijn vrouw van het leven tc hebben be roofd. Intensieve samenwerking van diverse instanties echter bracht ten slotte zooveel bezwarend materiaal aan het licht, dat hij thans gedwon gen is tegenover de rechter van in structie een volledige bekentenis af te leggen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3