„C. A. Banck" aan Bloemendaalse strand ontworsteld „Regering miskent noden der gepensionneerden" Missie tot opsporing moet arbeid staken Behouden, met twee ballen in top, in Amsterdam gemeerd Mr. Schokking naar Indonesië Bezwaren tegen Britse dollar verlangens Minister A. M. Joekes opent „Gouden Handen" Londen bespreekt moordraadsel van een Duitse en een Pool 4 Vrijdag 29 Juli 1949 (Van ccn onzer verslaggevers) BLOEIVIENDAAL. 1 Maart van dit jaar passeerde de „C. A. Banck" dc Noord Hollandse kust op weg naar Amsterdam. Het schip zou daar in dok gaan om reparaties te ondergaan. Gisteravond. 150 dagen later is het er aangekomen. Intussen heeft het tot verdriet van kapitein Karlssen en tot vreugde van caféhouders, ijscomannen en fictsenstal- lers op het strand gezeten bij Bloemendaal. Hun gouden tijd is nu voor bij. want Donderdagavond om half zes is de ..Banck" met in top twee ballen, die betekenen „stuurloos schip" van het strand getrokken bij IJmuiden door de pieren gebracht en vannacht om half twee aangeko men bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij Sn Amsterdam, waar het eens flink onderhanden zal worden genomen. heeft als er nog eens vijf maanden in Amsterdam bijkomen. Van der Tak, de Rotterdamse bergingsmaatschappij ten slotte kan niet minder verheugd zijn dan de rederij van de ..Banck". Het karwei werd namelijk opgeknapt onder de conditie „no cure no pay", dat wil zeggen: „Wij (de rederij) betalen jullie geen cent, tenzij het je lukt het schip los te krijgen." Het is gelukt en nu zullen de as suradeuren over de brug moeten komen. No cure, no pay Met een fluittaal, die voor het samengestroomde publiek onbe grijpelijk was. maar die tussen de sleepboten „Blankenburg" en „Maas" van Smit Co. een ge sprek betekende schoof de „Banck" langzaam van het strand en naar de gezichteinder. Dinsdag naderde het schip zijn element met twintig centimeter. Woensdag werd het iets meer en Donderdag, eindelijk, was het gro te ogenblik aangebroken. Aan boord was men nog even beducht voor de zandbanken waar de kast overheen moest worden getrokken, maar ook dat ging goed. Eenmaal voorbij de derde zand bank scheen het karwei te stagne ren. Op het strand, waar in de consumptie tentjes iedereen zich na een verblijf van de „Banck" van vijf maanden deskundige acht, wist men reeds, dat het schip weer vast zat. „We houden hem hier (Eigen bericht). DEN HAAG De Nederlandse minister van oorlog en marine, mr. Willem Schokking, koestert het voornemen in de loop van Augustus naar Batavia te vertrekken. De be doeling van zijn bezoek is volgens officieuze mededelingen, dat de mi nister besprekingen zal voeren met de legercommandant in Indonesië, generaal Buurman van Vreden en met de leiding f van het departe ment van oorlog van de voorlopige federale regering. Tevens wordt echter in Den Haag medege deeld, dat de mi nister in geen ge val zal vertrek ken voor tussen Nederland en de Republiek volle dige overeen stemming is ver kregen over de uitwerking van 3e overeenkomst: nog zeker een maand of vier," ver zekerde ons een limonadeventer. Maar net toen dit gerucht zich on der de honderden had rondgepraat gebeurde er weer iets. Een sleep kabel werd doorgebrand en lang zaam gooide het schip de kop om, het achterschip zwaaide weg en de reis naar Amsterdam kon een aan vang nemen. Het Bloemendaalse strand is een attftctie armer geworden. Een geul die de „Banck", samen met de bergingsmaatschappij van der Tak uit Rotterdam, in het strand heeft getrokken, is het enige wat van daag nog herinnert aan wat vijf maanden lang de trekpleister was. De consumptietentjes halen de Zweedse vlaggetjes in. Zij hebben ruimschoots hun geld opgebracht. Er waren de laatste tijd niet veel mensen van de orspronkelijke be manning meer op de „Banck". Van hen was kapitein Karlssen de som berst gestemde en de machinist Anderson de opgewekste. Geen wonder, want in zijn vijf maanden als ingezetene van Bloemendaal heeft hij vriendschap aangeknoopt met een Haarlems meisje, waar een verloving uit is gegroeid. De kapitein, die het weer druk heeft, hoopt dat de reparatie in Amsterdam vlot zal verlopen en hij spoedig weer een echte zee man zal kunnen zijn. Als zijn machinist ons niet voor de gek heeft gehouden, moeten wij aannemen, dat hij er niets tegen Vaardigheidsproef voor alle dienstplichtigen (Eigen bericht) DEN HAAG. Het hoofdkwar tier van de generale staf heeft be paald. dat te beginnen met de lich ting 1949 alle dienstplichtigen van de Koninklijke landmacht twintig weken na het begin van hun oplei ding militaire vaardigheidsproeven zullen moeten afleggen. De militai ren van de legerluchtmacht moeten deze proeven reeds na een opleiding van 13 weken afleggen. Van de acht proeven die de militairen zullen moeten afleggen is alleen de zwem- proef facultatief, hetgeen afhangt van de aanwezigheid van een zwem- bad. Aan de militairen die aan de minimumeisen voldoen zal een on derscheidingsteken worden uitge reikt. Dienst Legercontacten had geen schuld DEN HAAG. Het Tweede Ka- merlid Van der Goes van Naters had minister v. Maarseveen schrif telijke vragen gesteld naar aanlei ding van het feit, dat in de Prean- gerbode een voor Kamerleden be ledigend artikel was verschenen onder de kop: „Territoriaal com mando West-Java, redactie: Dienst voor Legercontacten. Uit het ant woord van de minister blijkt, dat bedoeld artikel afkomstig was van de redactie van de Preangerbode en abusievelijk geplaatst onder vo rengenoemde kqp. Opdracht is ge geven om er op toe te zien, dat in de rubriek van de dienst legercon tacten geen redactionele bijdragen zullen worden opgenomen, tenzij met voorkennis en goedkeuring van die dienst. Mr. W. F. Schokking „Staakt het vuren". Hoewel nadrukkelijk wordt ont kend, dat de minister ln Indonesië besprekingen zal gaan voeren over de vorming van het federale leger, wordt hier uit de stellige verzeke ring. dat de minister met zal ver trekken voor de cease fire-overeen- komst geheel is uitgewerkt, de con clusie getrokken, dat minister Schokking wanneer hjj gaat in con tact zal treden met de republikein se regering. Indien de reis van mi nister Schokking doorgaat zal hij vermoedelijk omstreeks half Au gustus vertrekken. Van zijn ver blijf in Indonesië zou de minister gebruik maken om nauw contact op te nemen met de Nederlandse troe pen in Indonesië. Spoed-bij eenkomst in Parijs (Eigen bericht) DEN HAAG In goed inge lichte kringen vernemen wij, dat Nederland, ernstig bezorgd over de gevolgen van verhoogde Britse dollaraanvragen uit de Marshall- pot met enige andere landen het initiatief heeft genomen tot een spoedbijeenkomst van de hoofden der Europese delegaties, die zich met de verdeling van de Marshall hulp bezighouden. Deze extra bijeenkomst opr hoog niveau wordt morgenochtend in Parijs geopend. Voor Nederland neemt aan de be sprekingen dr. H. M. Hirschfeld deel. Engeland zal op de bijeen komst te Parijs vertegenwoordigd zijn door het hoofd van de Britse delegatie sir Edmond Hall Petch. Te verwachten is, dat Nederland tijdens deze bijeenkomst bezwaar zal maken tegen de wijzigingen van de Britse verlangens, die, toen de aanvragen voor het Amerikaan se Congres werden opgesteld, op 940 millioen dollar werden gesteld. Nederlandse financiële en econo mische deskundigen zijn van oor deel. dat deze wijzigingen van het Britse dollar deficit slechts zal kunnen worden gecompenseerd ten koste van de kleinere Europese landen, omdat een uitbreiding van de Amerikaanse toewijzing wel illusoir zal blijken nu er in Was hington zelf reeds over een verla ging van de toewijzing wordt ge sproken. Men toont zich nogal verstoord door deze wijziging van de Britse verlangens op het laatste ogenblik. Volgende week immers zouden te Parijs de besprekingen over de verdeling van de Ameri kaanse hulp beginnen. Tevens acht men het hier zeer ongelukkig, dat Groot-Brittannië zijn zoveel hogere aanvrage, die zo diep moet ingrijpen in de program ma's van andere landen, practisch zonder enig overleg met de andere Europese landen heeft ingediend. Goede besteding van de vrije tijd een algemeen volksbelang In de schouwburg Reehorst te Ede waren Donderdagmorgen vele burgerlijke en militaire autoritei ten voor de opening van de Natio nale Tentoonstelling voor vrije tijdsbesteding bijeen gekomen. Burgemeesters van meerdere gemeenten, vertegenwoordigers van enige departementen en be velhebbers van de Nederlandse militaire gewesten waren o.m. aanwezig. De openingsrede werd uitgesproken door de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes. De minister herinnerde allereerst aan een gezegde van de Ameri kaanse predikant en dichter Em- merson: „Draagt zorg voor vrije ogenblikken. Deze zijn als ongesle pen diamant, indien zij op de juis te wijze bewerkt worden, zijn het de schitterendste juwelen van een welbesteed leven." De grote waar de van een goede vrije tijdsbeste ding werd jaren geleden reeds er kend, omdat daardoor de zo be langrijke ontwikkeling van de persoonlijkheid van de mens wordt bevorderd. Radio en film, op zich zelf wonderen van de techniek, kunnen er gemakkelijk toe leiden, dat men een passieve houding aanneemt en de krachten van zijn persoonlijkheid minder tot ont wikkeling komen. Dank zij een verantwoorde sociale politiek is het aantal vrije uren in de laatste jaren toegenomen. Het besteden van de vrije tijd is echter een pro bleem geworden in welk verband het zo belangrijk is, dat deze ten toonstelling tot stand is gekomen. Hierdoor zal het mogelijk worden, dat de jeugd wordt opgevangen en met toepassing van eigen initiatief en werkkracht aan het werk wordt gezet. De tentoonstelling is ook van belang, voor hen, die gehan dicapt door het leven moeten gaan. Met de krachten en gaven, die hun zijn gelaten, kan nog veel bereikt worden. Het verheugde de minis ter, dat ook vele werkstukken van bedrijven, van militairen overzee en bovenai van oorlogsslachtoffers, aanwezig zijn. Met de wens, dat de expositie zijn nut mag afwerpen en een waardevolle bijdrage mag le veren om de ambitie van de goe de vrije tijdsbesteding te vergro ten, verklaarde de minister de ten toonstelling voor geopend. Vooraf had de heer A. Belonje, voorzitter van het Stichtingsbe stuur „Gouden Handen" het ont staan, het doel en het streven van de Stichting uiteengezet en er vooral de nadruk op gelegd, dat een nuttige vrije tijdsbesteding van algemeen belang is. De burgemeester van Ede, de heer J. J. G. Boot ,/ees er op, dat oud en jong, arm en rijk door hun inzendingen op deze tentoonstel ling tot uitdrukking hebben ge bracht, dat er geer. probleem van de vrije tijdsbesteding behoeft te .bestaan. Voor de schouwburg werd hier na door padvinders een vlaggen- parade gehouden, welke werd ge volgd door het losla+en van enkele duizenden postduiven. De genodig den begaven zich hierna naar de tentoonstellingsterreinen. „Gouden Handen" is behalve des Zondags tot en met 6 Augustus iedere dag van 's morgens 10 uur tot 's avonds half tien geopend. Londense beurs reageert scherp op Labour- moeilijkheden LONDEN. De Labour-rege- ring ziet zich gesteld tegenover dreigende stakingen, een baisse op de beurs en felle critiek op de ver hoogde raming voor Marshall-hulp. Op de Londense beurs zijn de goudgerande aandelen en obliga ties met een nominale waarde van 14.270.000.000 pond sterling waar onder die van de genationaliseerde industrieën, in drie dagen met 267 millioen pond sterling gezakt. Gisteren was het op de beurs de slechtse dag sinds de terugtocht bij Duinkerken; voor oorlogsobligaties werden de laagste koersen in ne gen jaar tijds, genoteerd. De handelaars od de beurs schre ven de baisse hoofdzakelijk toe aan het gebrek aan vertrouwen in de regeringspogingen om de dollar crisis te overwinnen. De dollarcrisis kwam nog eens duidelijk naar voren door de ver hoogde raming van het Ministerie van Financien over het dollarte kort voor het jaar, dat 1 Juli be gonnen is. Deze bedraagt thans 1.518.000.000 dollar, tegen 1.114 millioen in Mei en 34 millioen het vorig jaar September. De Times heeft over deze ver hoogde raming uiting aan zijn be zorgdheid gegeven. Het onafhan kelijke blad schreef: „Men heeft de Amerikaanse openbare mening doen verwachten, dat de vier jaar Marshall-hulp Europa in staat zou stellen 't tegen het midden van '52 zonder dollarhulp te doen op grond hiervan werd het plan met enthou siasme aanvaard en het risico van desillusionenng mag niet te licht worden aangeslagen". Britse spoormannenkeus: arbitrage LONDEN. De Britse spoor wegarbeiders hebben besloten de voorgenomen ,.langzaam-aan-actie" geen doorgang te doen vinden. Het loongeschil wordt voorge legd aan een speciale verzoenings commissie die benoemd is door het ministerie van arbeid. Maar 2000 man bedieningsperso neel van de liften in de mijnen gaan 22 Augustus in staking als het dagloon niet wordt verhoogd. iVS GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN worden in het per manente kamp te Teuge bij Apeldoorn de leden van de Na tionale Reserve geoefend. Solda ten met gecamoufleerde helmen klaar voor de oefeningen. Scherp protest op jaarvergadering A.N.G.B. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. In zijn openingsrede op de jaarvergadering van de Al gemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden. Donderdag in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gehouden, heeft de bondsvoorzitter, de heer G. Wolters. ernstig geprotesteerd tegen wat hij noemde „de trage en onvoldoende behartiging van de belangen der ge pensionneerden door de regering". In de aanvang van zijn toespraak heette de heer Wolters in het bijzonder de voorzitter van de Pensioen raad welkom. Hij wees er op. dat het mede aan de prettige samenwerking met de Pensioenraad is te danken, dat het aantal bondsleden thans tot ruim 42.000 is gestegen. Bond telt thans ruim 42.000 leden „Tegenover deze klanken van verheugenis," zo zeide dan de heer Wolters, „staat in flagrante tegen stelling de grote teleurstelling in onze gelederen, dat aan de mate riële behoeften van de gepension neerden in volstrekt onvoldoende mate door de regering is tegemoet gekomen. Het is bedroevend," zo vervolgde de voorzitter, „dat, ter wijl het levenspeil sedert 1939 meer dan verdubbeld is en de LONDEN Naar de Daily Herald meldt, houdt Scotland Yard zich op het ogenblik bezig met een moordzaak, die vele verwikkelingen met zich brengen kan. Dinsdagmorgen werd een zekere Elizabeth Klassen, een knap Duits meisje, met opengesneden hals dood op een divan in haar flat te Hammer smith aangetroffen. Naast de divan lag een 27-jarige Pool in stervende toestand. Een slagader in zijn bovenarm was opengesneden en zijn gezicht droeg de sporen van een nagelgevecht. Op het eerste gezicht, aldus de cor respondent van de Daily Herald, scheen het een betrekkelijk eenvoudig geval van moord en zelfmoord. hoge officieren van de R AF. en het leger en departementshoofden van het ministerie van financiën en bin nenlandse zaken. Volgens de correspondent viel zij nogal in de smaak van haar klanten De genoemde Pool Mizgalski. volgde Elizabeth uit Duitsland, maar wat hij in Engeland kwam doen. is niet be kend. De politie zoekt nu naar een koffer met kleren, brieven, papieren en foto's, die mej Klassen ergens m Windsor heeft achtergelaten. Politieke spionnage op achtergrond Toen de politie echter op informa tie uitging over Elizabeth Klassen werd de zaak belangrijker. De Duitse kwam een jaar geleden in Engeland op een tijdelijke werk vergunning. Haar vader is een wel gesteld aardappelhandelaar in een plaatsje in Westfalen. Haar broer was tijdens de oorlog officier van de geheime dienst bij een Duitse Pant serdivisie. Eerst werkte de Duitse in de bar van een hotel te Windsor, dat be zocht werd door bedienden van het kasteel. Daarna trok zij naar een hotel in Kensington. De laatste maanden was zij barmeisje bij bekend restaurant in Whitehall, vlak bij de Houses of Parliament. Onder haar klanten bevonden zich MPs. hoge functionarissen van het recherchebureau van Scotland Yard. DE 1NVLIEGER VAN DE HA- VILLAND CY., kapitein John CunningHhm, heeft een proef vlucht gemaakt met het eerste Engelse verkeersvliegtuig met straalaandrijving, de De Havil- land Comet (D.H. 106)., Het vliegtuigdat in het geheim werd gebouwd, heeft naar achter lo pende vleugels en bereikt een snelheid van S00 km. per uur. Het biedt accommodatie aan 36 passagiers. Verwacht wordt, dat er in 1952 met zestien van deze toestellen zal worden gevlogen op de landen van het Britse Ge menebest. De D.H. 106 op het vliegveld Hatfield tezamen met het dwergtoestel D.H. 108, dat een snelheid kan ontwikkelen, die groter is dan het geluid. Palar schermt met het communisme SINGAPORE Dr. L. N. Palar, woordvoerder van de Indonesische Republiek bij de Verenigde Naties, die op weg is naar Djokja voor besprekingen, verklaarde gisteren tijdens een persconferentie in Sin gapore, dat elke gewapende aan val van Nederland op de Repu bliek nu waarschijnlijk ten gevol ge zou hebben, dat de Indonesiërs naar het communistische kamp ge dreven zouden worden. Hij zeide: „De Indonesische Re publiek heeft het bewijs geleverd, dat zij niets met het communisme te maken wil hebben, maar zij zou er toe gedwongen kunnen worden die houding te wijzigen. Wanneer bijvoorbeeld de Neder landers weer de wapenen tegen ons zouden opnemen, zou ik me naast de Indonesische communis ten in de strijd tegen de Neder landers scharen." Schramper voeg de hij er aan toe: „Daarna zou ik waarschijnlijk in ballingschap moeten gaan." Palar verklaarde verder, dat de Federalisten aanvankelijk mario netten waren van de Nederlanders, maar dat die tijd nu voorbij is. Iedere dag groeien zij meer naar de Republikeinen toe. Palar zei tenslotte, dat hij hoop te, dat de besprekingen in Den Haag succes zouden hebben, „maar ik kan niet zeggen, dat ik hoopvol gestemd ben." Palar was vergezeld van dr. Sumitro, een lid van de Indonesi sche delegatie. Zij zullen een maand in Indonesië blijven om be sprekingen te voeren, alvorens naar New York terug te keren. „Gouden Handen" worden onderscheiden EDE. Op de nationale tentoon stelling „Gouden Handen" verwierf de Nederlandse Vereniging voor Modelbouwers in Amsterdam de eerste speciale tcntoonstellingsprjjs. Bij d<? groepinzendingen was de eerste prijs eveneens voor deze ver eniging en de tweede voor de per soneelsvereniging der Nederlandse Spoorwegen.Ook in de technische groepen ging de Nederlandse Ver eniging van Modelbouwers aan de spits. Bij de schilderijen-expositie ken de de jury. bestaande uit Jan Hen- berg. Jan Eversen en Wim Mulder, de volgende prijzen toe: I. H. Scheuer, Den Haag (land schap bij Wijhe); tweede eerste prijs: P. J. Takken, Zaandam (stil leven met groenten en beker); 2. F. S. Majoor. Amsterdam (stilleven); 3. mevr. J. M. Kloet, Den Haag (stil leven). Aquarellen, tekeningen en grafiek: 1. P. Bust, Nunen (teke ning); 2. D. Buijgers, Amsterdam (stilleven met eieren); 3. H. Alke- ma. Den Haag (bloemen stilleven); 4. W. C. M. van Waegeningen, Arn hem, 17-jarige scholier, (portret). Russsiche censuur in Oost- Duitsland opgeheven BERLIJN. Een functionaris van de Oost-Duitse radio heeft mee gedeeld, dat de Russen hun directe censuur op radio-uitzendingen ge staakt hebben. „Voor de eerste maal sinds de oorlog behoeven wjj onze radiomanuscripten niet meer voor te leggen aan Russische censuur- ambtenaren", verklaarde de plaats vervangende directeur van radio- Berlijn. „Wij zelf zijn de enige ver antwoordelijke personen". In de Russische zóne bevinden zich acht radiostations. huishuren waarschijnlijk nog zul len worden verhoogd, waardoor wellicht aan een derde loonronde wel niet zal zijn te ontkomen, de regering nog steeds bezig is, te pingelen aan de toeslag op de toch reeds algemeen als volstrekt on voldoend bekend zijnde pensioe nen. Terwijl verbetering van sociale voorzieningen van de grootste be tekenis wordt geacht, schijnt men van regeringszijde en dat in tegenstelling met de opvatting van de Volksvertegenwoordiging de noden onder de gepensionneerden eenvoudig te miskennen," vervolg de de heer Wolters, die het beleid van de regering een bedroevend symptoom van een machtshouding tegenover machtelozen noemde. „Het is een verwaarlozing van de hoog geroemde sociale rechtvaar digheid, welke de regering zegt in haar vaandel hoog te houden, be droevend en onbegrijpelijk," aldus de heer Wolters, die voorts gewag maakte van een prettige verhou ding tot alle fracties van de Staten-Generaal inzake de door de Bond gevoerde actie tot verbete ring van de materiële zorgen der leden. Franeker-journalisten te Londen herdacht LONDEN. Voor de 13 Ameri kaanse journalisten die bij de ramp van de Franeker zijn omgekomen is Donderdag in de St. Dunstan's- in-the-West. bijgenaamd de Lon dense journalistenkerk, in het hart van Fleet-street gelegen, een her denkingsdienst gehouden. Onge veer 100 directeuren van kranten en journalisten waren aanwezig. Dr. Henry Colville Montgomery Campbell, bisschop van Kensing ton, herdacht de slachtoffers. „De wereld moet de feiten der waarheid kennen. Journalisten moeten daarheen waar die feiten zich afspeler^ Zij moeten feiten ontdekken. Zij moeten ze aan de wereld meedelen. Hun plicht doende, stierven zij," zeide hij. Rev. A. J. Macdonald, rector van St. Dunstan's in-the-West, las Psalm 15 vers 1 en 2 luidende: „Heere, wie zal verkeren in Uwe tent, wie zal wonen op den berg Uwer heiligheid?: die oprecht wandelt en gerech tigheid werkt en die met zijn hart de waarheid spreekt." De dienst werd ook bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur jhr. Michiels van Verduynen. Mal- lory Brown, die de Amerikaanse ambassadeur vertegenwoordigde en Lord Kemsley, uitgever van de Kemsley-bladen. Onder de aanwezigen bevond zich ook Gandhi's zoon Devadas Gsndhi, een der commissarissen van het Engelse persbureau Reu ter en directeur van de Hindustan Times. Hij woonde de plechtigheid bij als vertegenwoordiger van de Press Trust of India. De as van tien der bij de ramp van de „Franeker" omgekomen Amerikaanse journalisten is met een speciaal KLM-toestel te New York aangekomen. De 28-jarige J. S. uit Wie- ringerwerf, die in Februari van dit jaar een roofoverval pleegde op het postkantoor te Schagen en daar een bedrag van f 10.500 ontvreemdde, is door de rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een jaar met een proeftijd van drie jaar. S. is onmiddellijk in vrijheid gesteld. DE ENGELSE KONING heeft voor het Buckingham Palace een parade van de Irish Guards af genomen. Dit kleurrijke schouw spel werd door de Nederlandse koninklijke familie van het bal kon van het Buckingham Palace af gadegeslagen. V.l.n.r.: prinses Irene, koningin Juliana, konin gin Elizabethkoningin Mary en prins Bernhard. Vele duizenden Nederlanders zijn tijdens de bezetting in Duitse ge vangenschap gestorven. Hun dood werd officieel vastgesteld. Maar er zijn ook duizenden niet naar ons land teruggekomen, over wier lot nog steeds geen zekerheid bestaat. Nu, vier jaar na onze bevrijding, zijn er nog duizenden moeders en vrouwen die in de grootste onzeker heid leven. En deze kwellende on zekerheid blijft voor de nagelaten betrekkingen van de allerbeste Ne derlanders bestaan om de heel een voudige reden dat op het ogenblik de missie tot opsporing van vermiste ptrsonen uit de bezettingstijd als zo danig haar werkzaamheden zal moe ten staken! Deze missie die in het voorjaar van 1947 werd opgericht om een einde te maken aan de bestaande chaotische toestanden en de opsporing van de vermisten systematisch ter hand te nemen, is daar inderdaad op uitmun tende wijze in geslaagd. De missie tot opsporing heeft prestaties geleverd, die ver boven de ogenschijnlijke be tekenis uitgaan, in binnen- en bui tenland. niet alleen door de toewij ding van alle medewerkers, maar ook door de uitstekende organisatie! De missie tot opsporing heeft daarbij talrijke moeilijkheden te overwinnen gehad, tot in Nederland toe. Deze moeilijkheden waren^ niet alleen van opsporings-techmsche aard. De N.V.EP.G. had zitting in de door de Minister van Sociale Za ken ingestelde Commissie van advies en Overleg en is daardoor in staat geweest, zich nauwkeurig op de hoogte te stellen. De N.V.E..P.G. kent niet alleen de werkwijze maar ook de uitstekende resultaten van de missie tot opsporing De vastberaden heid waarmee alle moeilijkheden werden overwonnen heeft de N.V..E P.G de zekerheid gegeven, dat de belangen van de vermisten en van de in kwellende onzekerheid leven de verwanten, door de missie tot op sporing op voorbeeldige wijze diend werden. Het wetsontwerp betreffende de overlijdensacten mag dan nu aan vaard zijn, het zal nog moeten b ij k e n of het practisch uitvoer baar zal zijn. Immers, een belang rijk deel van de gegevens is niet gecontroleerd. Daarbij komt dat de nog niet afgewerkte dossiers van de ex-politieke gevangenen van een verder deskundig onderzoek waartoe alléén de missie tot opspo ring in staat is, door de opheffing van deze missie, is uitgesloten. Deze kunnen dus ook niet door het Bureau Overlijdensacten worden behandeld omdat de gegevens tegenstrijdig zijn Een deskundig opsporingsappa raat is er. na de opheffing van de missie tot opsporing, niet meer! Dergelijke dossiers, die in feite het eerst voor behandeling in aanmer king komen, zullen nu wel (een paar jaar?) moeten blijven liggen, want we kunnen niet aannemen dat men de overlijdensacten zonder behoor lijk onderzoek zal uitgeven. Aan de martelende onze kerheid van de families van de vermisten zal dus geen einde komen. Men hoort wel eens praten over Ereschuld en Dankbaarheid; wij dachten dat de regering deze mensen toch zeker niet in de steek zou laten en dit zou tonen door het stellen van daden. Wij weten dat er bezuinigd moet worden, maar degene die be seft, hoe minimaal het bedrag is, dat voor de opsporing nodig is in ver gelijking met de andere staatsuitga ven en die weet hoe efficient de mis sie tot opsporing werkt, vraagt zich met verbazing af, waar om men daarop gaat bezui nigen. Het Congres van de Ned. Vereni ging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingsjaren heeft zich daarom, na met ontsteltenis kennis te hebben genomen van bovenge noemde feiten, telegrafisch gewend to* de Minister-President, de Minis ter van Sociale Zaken en de Leden der Tweede Kamer der Staten-Gene raal, met een dringend beroep, het besluit, de Missie -tot Opsporing haar werkzaamheden te doen staken, te herzien. Wij, ex-politieke gevangenen, zijn meer dan. wie ook gelouterd in de strijd voor onze overtuiging. Wij menen dat wij onze kameraden niet in de steek kunnen en mogen laten en dat de belangen van de families van vermisten ónze belangen zijn Wij zullen op waardige wijze voor deze belangen opkomen en ze weten te verdedigen. Maar wij vragen nu allereerst de regering resp. aan de volksvertegenwoordiging om een daad door nl. het besluit de missie tot opsporing stop te zetten te la ten intrekken. Het is de N.V.E.P.G. bekend dat niet alleen zij, doch ook het Neder landse volk vertrouwen heeft in het werk van de missie tot opsporing en daarom zal zij, indien de regering meent haar besluit niet te kunnen herzien, in het belang van de ver misten en de nabestaande families, een beroep doen op het Nederland se volk. K. R. VAN STAAL. Slachtoffers „Franeker" ter aarde besteld VELSEN Vier K.L.M.-piloten hebben vanmiddag in de aula van het crematorium te Westerveld de erewacht betrokken bij de urn met de as van de bij Bombay omgeko men gezagvoerder van de „Frane ker", A. M. van der Vaart. Gezag voerder A. Viruly heeft een rede gehouden. Daarna werd de urn naar een groeve in de Kennemer- duir.en gedragen en aan de schoot der aarde toevertrouwd achter het graf van Antoni Fokker. De urn met as var. H. van Gin- kel, stuurman bij de K.P.M., die ook bij het ongeluk met de „Fra neker" om het leven kwam, werd bijgezet op de begraafplaats Wes terveld. In de St. Vituskerk te Naarden is vanmorgen een plechtige re quiemmis opgedragen voor de K.L.M.-vertegenwoordiger te Sin gapore, de heer A. E. Pilgrams, die eveneens tot de slachtoffers be hoorde. Zijn stoffelijk overschot is op de R.K. Bergaafplaats te Naar den ter aarde besteld. Binnen 14 dagen rapport over ramp niet „Franeker" BOMBAY Het officiële rap port over de oorzaak van de ramp met de Franeker, waarbij 45 men sen het leven verloren, zal binnen twee weken gereed zijn, aldus heeft de heer Raha, plaatsvervan gend directeur-generaal voor de Burgerluchtvaart in India ver klaard. Raha, die de Indiase rege- ringscomm.issie van onderzoek naar de ramp leidt, is heden met de an dere leden van de commissie naar Palam bij New Delhi vertrokken, van welk vliegveld de Franeker voor het laatst opsteeg. In Bombay heeft de commissie 34 getuigen gehoord en met de Nederlandse luchtvaartdeskundigen de plaats van het ongeluk bezocht. Weer twee slachtoffers van „Roermond" gevonden BARI Italiaanse duikers heb ben gisteren uit de zee nabij Bari opnieuw twee slachtoffers van de ramp met de „Roermond" naar de oppervlakte kunnen brengen. Een van hen is de heer Grandia, boord werktuigkundige. Van de 33 men sen, die 23 Juni met de „Roer mond" in zee stortten, zijn th^ns 27 stoffelijke resten gevonden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4