c. van Kalveen vijfendertig jaar torenwachter Ni A \MFRSFOO RT Na vrouw is cle Lange Jan zijn liefste bezit zijn Amersfoorters in vierdaagse hielden tot 't laatst vol Maandag gaat Amersfoorts jeugd de straat van SJMSVEMSXBR- S- 9 Zaterdag 30 Juli 1949 r OG steeds staat een gedeelte van de statige Lange Jan in de steigers en helen steenhouwers en metselaars de wonden welke deze machtige toren in de laatste dagen van de tweede wereldoorlog opiiep. Dagelijks is het hamergeklop nog te horen doch dit weerhoudt de vele vreemdelingen, die Amersfoort in hun vacantietijd bezoeken, niet zich voor een bezichtiging van de toren te melden aan het adres Bree- Straat 12. De sleutelbewaarder van de Lange Jan, de heer C. van Kalveen, die enige tientallen meters van de toren verwijderd aan dit adres zijn smidse heeft, moet in deze drukke vacantiedagen meermalen zijn aandacht ver delen tussen het vuur van de smederij en het trappenlopen in de Lange Jan. De heer Van Kalveen is vertrouwd geraakt met het beklimmen van de Amersfoortse toren. Maandag a s. doet hij dat vijfendertig jaar. Vijf endertig jaar torenwachter van de Amersfoorts Lange Jan. dat is een lange tijd, maar bovenal vermoeiend, wanneer men bedenkt dat deze Amers foortse smid iedere dag ten minste 214 treden moet beklimmen om zijn taak: het opwinden van het uurwerk, te vervullen. Tot buiten onze grenzen verwierf smid Kalveen roem De heer Van Kalveen is niet gesteld op feestelijkheden en huldigingen. Hij is een zeer be scheiden persoon en het verwon derde ons daarom niet toen hij ons vertelde dat hij eigenlijk liever niets in de krant wilde lezen over zijn jubileum. „Het veroorzaakt maar drukte en daar hou ik niet van',, zo redeneerde hij. De heer Van Kalveen vertelde slechts weini ge Amersfoorters van het jubileum, dat hij Maandag a.s. in alle stilte naar hij stellig hoopt gaat vieren. Als jongen van 13 jaar, op 1 Augus tus 1914, kwam de heer C. van Kal veen bij zijn vader in de smederij aan de Breestraat. Het was op deze dag, dat hij voor de eerste maal „offi cieel iets te maken kreeg met de Lange Jan". Officieel, want als klei ne jongen speelde Van Kalveen al op de Amersfoortse toren en het be klimmen van de Lange Jan was hem dus niet vreemd. Het gemeentebe stuur had de smederij Van Kalveen verzocht iedere dag het speelwerk- tuig van de toren op te winden. Va der Van Kalveen deed dit reeds en kele jaren en toen Cornelis van Kal veen de school had verlaten nam deze de taak van zijn vader over De regeling was zo, dat de twee jongste bedienden van de smederij zorg droegen voor het opdraaien van de speelwerktuigen, terwijl vader Van Kalveen de reparatiewerk zaamheden aan het uurwerk, speel werk, enz. verzorgde. Iedere dag gipg Cornelis van Kalveen met een andere leerling-smid de Lange Jan op Het was geen peuleschilletje het opdraaien van het speelwcrktuig. Iedere dag nam dit één uur tijd in beslag Er waren nog anderè werkzaam heden op de toren te verrichten, zo als het opdraaien van het uurwerk, maar dit werd verzorgd door de heer Hensbergen. Cornells van Kalveen had echter ook nog een andere taak. De twee jongste bedienden van de smederij hadden de opdracht de be zoekers rond te leiden op de toren. Cornelis deed dit altijd graag. „Als jongen vond je het romantisch, wan neer je met bezoekers de toren op ging", vertelde de heer Van Kalveen. Geheimen T N de loop van de jaren bracht J-vader Van Kalveen zijn zoon de geheimen van de torenspeel- en uur werken bij en na enige tijd mocht Cornelis zijn vader reeds assisteren bi.i het verrichten van reparatie werkzaamheden in de Lange Jan en andere torenuurwerken in onze stad De naam van de familie Van Kalveen is bijna een eeuw on verbrekelijk verbonden geweest met de Amersfoortse Lange Jan. Vader Van Kalveen was jaren lang klokkenist en reparateur van het uurwerk, zijn zoon volg de hem later op, terwijl een an dere zoon, wijlen de heer S. van Kalveen, jarenlang beiaardier van de Lange Jan was. „Vader en ik waren de technische men sen, mijn broer verzorgde de muzikale afdeling," zei de heer Van Kalveen. In 1909, om juist te zijn op de ge boortedag van Koningin Juliana, werd de heer S van Kalveen als beiaardier aangesteld en hij vervul de deze taak tot 1943. het jaar waar in hij Amersfoort ontviel. In 1924 werd het speelwerktuig van de Amersfoortse toren geelee- trificeerd, maar een andere taak werd de heer C. van Kalveen opge legd. Het opdraaien van het uur werk, dat de heer Hensbergen voor heen deed, moest hij in 't vervolg iedere dag verrichten. De heer Van Kalveen doet dit nu reeds 35 jaar. Iedere dag beklimt hij 214 treden van de Lange Jan en wanneer vreemdelingen zich bij hem aanmel den beklimt hij er met hen 347. Daarenboven is de heer Van Kal veen nog klokkenist van het Dieven- torentje. Ook deze toren (86 treden) beklimt hij dagelijks om het uur werk op te winden Als kleine jon gen had hij eens ruzie met een vriendje, thans een bekend stadge noot. Cornelis sprak wanneer hij het over de Lange Jan had altijd over „zijn" toren Op zekere dag zei Cornelis' vriend dat hij jokte „de Amersfoortse toren was niet van hem." Cornells heeft toen de vuisten gebald en uitgemaakt van wie nu eigenlijk wel de toren was... „DE LANGE JAN" na zijn vrouw Kalveen's lief ste bezit A.G. organiseerde eerste vacantietocht Dezer dagen is de eerste van de serie door de Amersfoortse Gemeenschap ge organiseerde vacantietochten gehouden. Een bezoek is gebracht aan de Noord- Oost Polder, met ccn rondleiding aldaar. Giethoorn, Staphorst cn de Julinnatoren te Apeldoorn. Het gezelschap, bestaande uit leden van het Leger des Heils, heeft van deze tocht bijzonder genoten, waar bij tot uitdrukking werd gebracht, dat deze tochten in c-cn behoefte voorzien en dat de A.G hiermede een belangrijk en noodzakelijk werk heeft verricht De tocht, die na het bezoek aan' de f>older werd gemaakt, heeft niet nage- atcn de deelnemers een heerlijke va- cantledag te bezorgen. Bij het afscheid nemen bracht een der deelnemers de dank van het gezelschap over aan de Amersfoortse Gemeenschap, die deze onvergetelijke tocht had mogelijk ge maakt. Medisch opvoedkundig Bureau B en W. stellen de raad voor te be sluiten: I. In te trekken zijn besluit van 20 April 1949 tot wljzlnging der statuten. II. De statuten der stichting te wijzigen als volgt: 1. Artikel 4. 3e lid. eerste volzin, wordt gelezen. „Het bestuur wordt voorts zodanig samengesteld, dat daarin de voornaamste geestelijke stromingen vertegenwoordigd zijn. Bevolkingsgroepen, waarvoor af zonderlijke burceaux in stand wor den gehouden, kunnen niet tn het bestuur vertegenwoordigd zijn". 2 Artikel 9. 3e lid, wordt gelbzen: „De stichting zal zich aansluiten bij de „Nederlandse federatie van instellingen tot oprichting en in standhouding van medisch-opvoed- kundige bureaux". Noteert 11 eren GRAND THEATRE. Zondag 2. 4.15 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur: „Met twee Jantjes op stap". CITY THEATER. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur „Berlin Ex press". REMBRANDT THEATER. Vrijdag en Zaterdag 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. „De Geveltourist". Museum Flcbttc. Tentoonstelling Lisiduna. BloklandtsgasthuJs. Tentoonstel ling tot 31 Juli. schilderijen van Joh. Güttlich Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag, cn Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Lees zaal dagelijks van 1012.30 en 2—5 uur: bovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 710 uur. De Sticht/e Heuvel. Iedere avond dansen, ook 's Zondagsmiddags. Steeds op zyn hoede DE Amersfoortse toren is een stuk levensgeschiedenis van de heer Van Kalveen geworden. „Als broodwinning heb ik het baantje niet aangenomen...",, vertelde de heer Van Kalveen. Waarom dan wel vroegen wij hem. „Och. ik ben ver zot op klokken en uurwerken," was het simpele antwoord. Het zal niet vaak voorkomen, dat er iets verkeerd is met het uurwerk of speelwerktuig van de Lange Jan De heer Van Kalveen is dagelijks op zijn hoede en wanneer hij ont dekt dat iets mis gaat is hij er on- middelijk bij om het euvel te ver helpen. Het speelwerktuig van de Lange Jan is zo ingesteld dat het 's avonds tot 11 uur het kwartier- melodietje ten gehore brengt. Daar na schakelt het automatisch uit en hoort men alleen de uur- en halve- uurslagen. Enige tijd geleden de familie Van Kalveen lag reeds in bed speelde het carillon nog om kwart over elf. Er was een manke ment en dat moest verholpen wor den. De heer Van Kalveen schoot in zijn kleren en spoedde zich naar dc Lange Jan om het euvel te ver helpen. Mevrouw Van Kalveen ver telde ons, dat na zijn gezin de Lange Jan het liefste bezit van haar man op aarde is In de loop der jaren heeft men de heer Van Kalveen verscheidene malen gevraagd of hij geen beiaar dier van de Lange Jan wilde wor den Steeds antwoordde hij ontken nend. Waarvoor?, vroegen wij hem ..Och, ik ben blij dat ik de beiaar dierkunst machtig ben. maar om het carillon te bespelen, nee daar heb ik geen interesse voor. Ik mag graag carillonmuziek beluisteren, maar re gelmatig beoefenen, nee Over dc grenzen \7AN KALVEEN is in Amersfoort niet alleen bekend geworden als klokkenist. Ook op andere gebieden is hij bekend, niet alleen in Amers foort, maar zelfs buiten de lands grenzen. Als eerste klas smid is hij in ons land bekend en zijn smeed werk (waarlijk kunstwerken) is vooral in Italië cn Amerika bekend. Voor de oorlog vervaardigde de heer Van Kalveen veel smeekwerk. eigen ontwerpen, voor deze landen. Voorts ontwierp cn vervaardigde hij de zandstrooiers voor de Amersfoort se gemeentereiniging, terwijl hij momenteel in zijn vrije tiid bezig is met de bouw van enkele studie- klaviers voor de binnenkort te ope nen Amersfoortse beiaardierschool. Wanneer de opening van deze eerste beiaardierschool in ons land een feit zal zijn geworden, zal de naam van de heer C. van Kalveen als een der initiatiefnemers in de geschiedenis van deze school blijven voortleven. Veel werk verzet de heer Van Kal veen voorts voor de Amersfoortse Klokkenspelvereniging. welke vorig jaar werd opgericht. Op alle moge lijke manieren heeft hij deze ver eniging van advies gediend Ook als brandmeester zal de heer Van Kalveen bij velen be kend zijn. In 1929 werd hij in deze functie bij de Amersfoortse brandweer aangesteld. Noodge dwongen moest hij dit beroep na de bevrijding enige tijd vaar wel zeggen, doch sedert enige tijd is de heer Van Kalveen weer in dienst als brandmeester.. Bij de blussingswerkzaamheden van verschillende grote branden was de heer Van Kalveen in de loop der jaren betrokken. Als brandweerman werd hij be kend in 1937; tijdens de grote brand in de fabriek van Van Vollenhoven. Met gevaar voor zijn eigen leven be gaf de heer Van Kalveen zich in het brandende gebouw en schakelde de stoomketels in de machinekamer van d'* fabriek uit. waardoor een gevaar lijke ontploffing kon worden voor komen Voorts was de heer Van Kal veen betrokken bij de blussings werkzaamheden van de branden bij Meursing, fa. Van Doorn en de grote oliebrand in het Soesterkwartier. Er zou nog veel meer te vertellen ziin omtrent de heer C. van Kalveen. Maar in ziin grote bescheidenheid verzweeg hij veel. Hij vertelde ons bijv. niet van het grote aandeel dat hij tijdens de oorlog leverde in het verzet tegen de vijand. Wij weten dat dit werk onnoemelijk groot en belangrijk. maar bovenal gevaarlijk was. De heer Van Kalveen deed het. hij voelde het als ziin plicht. Al zijn werk ziet de heer Van Kalveen als een plicht en het is om deze reden dat hij er niet graag breedvoerig over praat. Wij zjjn echter van mening dat het Jubileum, dat de heer Van Kalveen Maandag a.s gaat vieren niet onop gemerkt voorbij mag gaan. Wij wen sen de thans 48-jarige heer Van Kal veen toe, dat hjj nog vele jaren zijn taak als klokkenist van de Amers foortse Lanee Jan en het Dicvcn- torentje en al ziin andere werkzaam heden in gezondheid mag vervullen Verhuring van een schoollokaal B. en W. stellen de raad voor o.m. te besluiten: Ingaande 1 September 1949. uiterlijk tot en met 31 Juli 1950, aan dc „Stich ting tot oprichting en instandhouding van scholen voor christelijk voorberei dend lager onderwijs" te Amersfoort één lokaal van de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan de Lange Beekstraat te verhuren. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 148. Bob en Taaaie Toon hebben met span ning de gebeurtenissen op het scherm gevolgd, maar de beelden van Kees en Olaf aan boord van de „Orca" werden al vager en nu flitsen voortdurend beelden voorbij, waarvan ze weinig kunnen begrij pen: er vaart een enorm slagschip voorbij, vlag gen wapperen, het hoofd van een Japans marine officier verschijnt op het scherm, maar verdwijnt onmiddellijk weer Dan zetten ze hun kop telefoons af en Rob zegt: „In ieder geval weten we nou ten min ste, wie die oude Japanner is. En denk maai i niet, dat die Moetsji-Foetsji zijn streken heeft I verloren. We moeten goed oppassen, dat hij I ons geen loer draait." Wat beide vrienden „Vrijheid" heeft geplakt en dat in het huis op niet weten is, dat enkele dagen te voren een de berg hun gesprekken woordelijk gevolgd Japanner een microfoon tegen de huid van de I kunnen worden In ..Het Gezellehuiswas het groot feest en op het station werd gedanst (Van een onzer verslaggevers) De stemming was geweldig en het was een reuze feest". Dit was het eindoordeel van allen die het Vierdaagsefeest 1949 in Nijmegen hebben medegemaakt. Wat de Amersfoortse deelnemers betreft, er waren slechts twee uit vallers en voor zover ons bekend, is het hierbij gebleven, hetgeen een uitzonderlijk goede prestatie genoemd mag worden van de 110 stadge noten die de tour hebben aangedurf. Toch waren er vele, bij wie de ongetraindheid zich deed gelden. rA Ongetraindheid deed zich gelden Uw verslaggever is drie dagen lang telefonisch op de hoogte ge bleven van de verrichtingen van onze stadgenoten. In dit verband onze welgemeende dank aan de heren Boshuizen en Vorsselman die trouw des avonds aan de lijn kwa men en van het wel en wee der A'foortse deelnemers verslag uit brachten. Gisteren zijn we zelf een kijkje gaan nemen. Zoals telken- jare droeg de intocht weer een feestelijk karakter. Voor het pu bliek werd het een kijkspel van ve le uren en er waren er die, om toch maar niets te missen reeds om twaalf uur een plaatsje hadden gezocht langs de route in de stad. Tegen tweeën stond de menigte zes k zeven rijen dik langs de weg en intussen tuurden en tuur den we maar naarAmersfoort se tippelaars. Het was W. ter Wol beek die we als eerste over het Keizer Karelplein zagen binnen stomen. Hij kon meteen zijn gou den kruis (voor de 10c maal) in ontvangst gaan nemen. Op de Oranjesingel ontwaarden we ver der de heer Delforterie geflan keerd door twee getrouwen, alle drie met een gezicht van „wie doet ons wat". Ons garnizoen was ver tegenwoordigd door het Infanterie Depot Appèlweg en de Huzaren van Boreel. Adjudant van Noort leidde zijn Infanteristen vol genoe gen naar de Wedren. Onder de vele militaire afdelingen maakten zyn jongens een keurige indruk. De S.O.S. schare onder leiding van de heer Gerth liet hierna ook niet lang op zich wachten. S.O.S. dat met 17 wandelaars verdeeld over de diverse afstanden naar Nijme gen is gekomen kan dik tevreden zijn. Uitvallers waren er niet bjj. Hetzelfde geldt voor Z.U.T. 3-1 Deelnemers en zonder uitvallers terug. De heer Michorius van Z.U.T. liep de tocht voor de 15e maal. Boshuizen leidde de 55 km- groep die 13 man sterk was. Veel moeilijkheden moest deze groep overwinnen al was het alleen maar om de pink en de bloeduitstorting van Morren. Hij is gouden kruis drager geworden dank zij een bo venmenselijke prestatie. Nooit meer gaan voetballen vlak voor de Vierdaagse, heer Morren!Onze politiemannen moesjen een veer laten maar daar kan je nu een maal niet om gaan treuren. De vermoeienis zat al deze „sterke armen" wel in de benen maar daar trokken zij zich niets van aan. En zo kunnen we door gaan. Sint Jo ris was er met zes man en WSNA met 5 (jammer genoeg een liitva1- Ier die buiten zijn schuld het veld moest ruimen). Volharding. Trek vogels, Wilhelmina en Irene heb ben het er eveneens zonder brok ken afgebracht. Kortom individu- elen en groeps wandelaars uit Wat zij er van dachten: Poort van P.S..V.A.: „Nou ja, je ziet het hè, met veel tam tam zijn we binnengekomen Boshuizen van Z.U.T.„Kijk 2s an, wat moet je d r nou van zeggen, 'i gaat toch altijd goed." Gerth van S.O.S.: Over het geheel genomen geloof ik wel dat, ook voor S O.S., deze Vier daagse bijzonder is meegeval len". H. Krijnten (verzorgerzei niet veel, maar gaat eerst eens vier dagen z'n slaap inhalen Heeft ie wel recht op! J V Amersfoort. Uw stad kan weer trots zijn op haar legioen dat de Vierdaagse trotseerde Feest Het gebouw van de R K. Gezel- lenvereniging wordt de laatste ja ren door dc Amersfoortse deelne mers tot Hoofdkwartier gebom bardeerd. Op een klein aantal na zijn de wandelaars daar onderge- al gauw een bandje. Alsof er geen Vierdaagse bestond werd er lustig gesamba'ad en gewalst. Het was eigenlijk een belediging voor al die blaren om daar nu zo maar een beetje te gaan huppelen. Naast z'n vele goede zorgen (het eten was prima, hoorden wc zeggen) bood het Gezellenhuis na afloop gezellige ontspanning. Het was er best uit te houden. Een wandelingetje door Nijme- gen's binnenstad bewees wel dat er flink gefeest werd en dit duurde zo voort tot in het holst van de nacht. In de stationshal speelden de muzikanten van de Spoorwegen uit Utrecht de hoki poki en op de perrons werd het concert voortge zet! Enfin de stemming bleef geweldig en het was een reuze feest, die Nijmeegse Vierdaagse 1949. Predikbeurten Ccristian Science Society R H. B S. Thorbeckeplein vm, 10 uur Ned. dienst 11.15 uur En£. dienst. Geref. Kerk L Vrouwestraat 10 uur ds. C P T Rijper (Meppel) 5.30 uur ds. P Visser (Gorinchem); L. Custerplein 9 uur ds. H H Gros heide (Rotterdam); 5.30 uur ds. C P T Rijper: Tulpstraat 9 uur ds. P Visser; 17.30 uur ds. H H Gros heide. Ger. Gem. Stoovestraat 10 en 5 uur leesdienst. Maandag 1 Aug. 19 uur ds. v d Berg van Utrecht. Rem. Gem. 10.30 uur ds. Groe- newegen. Evang. Luth. kerk ds. Smit Ban- gt (Amsterdam). Ver. van Vrijz. Herv. 10.30 uur Gasthuiskerk ds. S, Zeilstra (Drachten) OLS Oude Soesterweg ds C J v Royen. Vrije Evang. Gem. 10 uur en 5 uui Gebouw Den Doelen Havik br. Companjen (Oldebroek). Chr. Geref. Kerk Willem van Mechelenstraat 10 en 17 uur ds. J Drenth. Doopsgez. Gem. ds. S Gossens Gzn. Verg. van Gelovigen L. Nieuws- straat 4B 10 uur Eredienst 5 uur pxed. des Woords. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen 10.30 iiur en 17 uur dienst. Oud Kath. Kerk 10 uur H Dienst Vrije Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Herst. Apost. Zend. Kerk Gast huiskerk 4.30 uur Eredienst. Leger des Heils 10 uur Heili- gmgsdienst; 19 uur openluchtsa- menkomst t.o. Oude Politiebureau; 20 uur Verlossingssamenkomst. Al le diensten wórden geleid door majoor S. Barteling. Ned. Herv. Kerk H. Catech. «Zondag 27 St. Joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds Blok; nm. 5 uur ds. A de Leeuw te Boskoop. Nieuwe Kerk (Leusderweg 110) vm 10 uur ds. N van Hensbergen, van Schalkwijk; nm. 7 uur ds. Herfkens. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur ds. Hadders; vm. 10 30 uur ds. Hadders; nm. 5 uur ds. A Steenbeek. Bergkerk (voprlopig Gymnasi um) (Groen van Pnnstererlaan 33) vm 10.30 uur dr. Emmen, van Den Haag. Kapel Zon en Schild (Utrechtse- weg 266) vm. 10 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtseweg 299) vm. 10.30 uur ds. Herfkens. Jongerendienst Kerk (Appelweg) vm 10.30 uur de heer J F Grimm. Wiikgebouw (L. Costerplein 14) vm. 10.30 uur de heer S. Abra- hamse. Gebouw Immanuel (Tulpstr.) vm. 10.30 uur. Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur de heer L. Dijkstra. Huwelijksinzegening St. Joriskerk Dinsdag 2 Augus tus 12.30 uur, door ds. Vermaas. Donderdag 4 Augustus 3 uur door ds. Herfkens. Donderdag 11 Augustus 12 uur door ds. Steenbeek. Zondagsscholen HOOGLAND vm. 10 uur ds. Jellema. LEUSDEN vm 10 uur ds. Hof stede. Maandagmorgen om negen uur vangt de jaarlijkse vacantie-actie „Jeugd van de Straat" weer aan. Gedurende drie weken zullen de kinderen door onze stad of naar buiten trekken, om dan onder de hoede der leiders en leidsters van hun vacantie te genieten. Voor de eerste week staan op het programma o.a. spelen, sport wedstrijden. wandeltochten, fiets tochten, trainen voor de gebeurte nissen in de 2e week, excursies naar de waterleiding, bezichtiging van de stad met beklimming van de Lange Jan, filmvoorstelling in 't Grand Theatre, voorstelling van Swips' Kindervariéjé in Amicitia en tenslotte een opvoering door het Rotterdams Kindertoneel van een komisch toneelspel „De Avon turen van Watt en Half Watt", ook in Amicitia. Een programma dat Ziezo, weg met die stof- gordijnen voor het Stads- venster! Twee van onze drie vacantie-weken zit ten er al weer op. Onze collega en wijzelf zullen die derde week maar be nutten om uil te rusten van de eerste twee we ken. Het is met onze va cantie al. net zo gegaan als met die van U. Van rust geen sprake. We hebben twee weken ge logeerd bij kennissen in Denemarken, in Aarhus. Dat is op een na de groot ste stad van Koning Fre- derik. „Lustoord voor va- cantiegangers", vertelden ze ons op het reisbureau voordat we vertrokken. Ze hadden eigenlijk moe ten zeggen, dat Aarhus een lustoord voor Tour de France-renners was, want wij die al zuch ten op ons Amersfoorts Bergje hebben nimmer zovele heuvels bedwon gen als daar ginds, in die stad bij het Kattegat. Onze stadsarchitect, de heer Zuiderhoek, had in Aarhus zijn hart kunnen ophalen. Daar zijn ze pas klaar gekomen met een uitbreidingsplan van je welste. Rondwegen om van te watertanden, ver keersaders bij de vleet, flatwoningen, die een op lossing brachten van het woningnoodprobleem, dat ook in Denemarken ur gent is. En, mijnheer Zui derhoek, een schat van 'n historisch centrum, de „gamle By" nu een mu seum! Aarhus is ook een prachtige stad voor de directeur van de Ge meentereiniging om er met vacantie te gaan. Hij kan er genieten. Het is er kraakhelder De mensen zijn er zo op netheid ge steld dat het af en toe pijnlijk is. Gooi er geen sigarettenpeukje op straat want dan zwaait er be slist wat. En wat zou commissaris Goorhuis er genieten' Op die rondwegen patrouil leren dag en nacht stoere politiemannen, die be schikken over motoren met zijspan en over lingen midden in de stad neerzetten, zonder aan een slot tc denken. Die fiets staat er desnoods drie dagen later nog. De heer Verschuur moet ook beslist eens naar Aarhus gaan met vacan tie. De sport neemt daar een voorname plaats in het culturele leven in. De voornaamste sportorgani satie de AGF omvat tal van onderafdelingen, zoals voetbal, zwemmen, athletieken gymnastiek. De AGF-sportmensen ge nieten internationale be kendheid. De zwemmers waren o a. wat is de wereld klein in Amers foort, de gymnasten zijn nu in Zweden, de athle- ten verloren twee weken geleden nog van 't Haagse Suomi en de voetballers zagen twee van hun club genoten uilverkoren voor het Deense nationale elf tal. Er zijn in Aarhus prachtige, uitgestrekte sportvelden en sportzalen, weggeeft (Skol!) ook Hol- vreemde, onverstaanbare klanken. Als je met ze aan het spreken komt, zijn ze erg leergierig en willen alles over Holland weten. Als tegenprestatie laten ze je hun hele huis zien en vragen je op de koffie (zonder melk en zonder suiker). New Look (o, Henk Driesscn!kennen ze er niet. De herenmode is er zo gemakkelijk mogelijk. Sing-singachtige truitjes en gezellige zomerse broeken. De dames zwe ren er bij drie-kwart broeken, liefst rood of blauw. Jongens zowel als meisjes lopen haast alle- mal rond niet aanvanke lijk belachelijke maar (voor ons) later leuke „slaapmutsen" op. Die zijn rood en er zit een grote kwast aan. De sam ba is er ook geïmpor teerd. In de Aarhus-Hal- len soeelt iedere middag en iedere avond het septet van Peter Rasmussen, die anderhalf jaar in Holland 'is geweest en graag een biertje aan Hollanders Er is een schitterend overdekt zwembad en een grote, rustige baai, waar buitengewoon druk wordt gezeild. De Aarhu- sianer zoals ze zichzelf noemen zijn trots op ifaarvoor hun Domkerk, op hun landse melodietjes. Zijn septet speelde hier vorig jaar vrij vaak voor de radio. uiterst moderne radio- fraaie en moderne raad wagens. Druk hebben ze het overigens niet, want ongevallen komen zelden voor. Diefstallen ziin ook al zeldzaam, want de De nen zijn eerlijke mensen. huis, op hun gamly By en op hun Universiteitsge bouw. Ze trekken zich er niets van aan, dat vacan- tie-gangers in badpak door de stad fietsen en ze Je kunt je fiets rustig in zijn gewend geraakt aan De Adrhusianers zijn buitengewoon gastvrij. bedanken wij nu want deze krant wordt daarginds over vier dagen gespeld vooral Fru Jensen en Else, Fru Farcussen en RuthSvend en Ella Foged en onze vriend Willy Andersen. U kent die mensen niet, lezers, maar wij wel de openbare (gratis) stal- het plotselinge horen van dat is 'een voorrecht! WIJ WORDEN VAST NIET moe, al wandelen we uren lang!", zo zongen de leden van de Amersfoortse wandelsport-ver eniging Z.U.T., die vol enthou siasme deel namen aan de Vier daagse. er wezen mag en dat alle kinderen een maximum aan vacantievreug- de belooft Evenals vorige jaren zullen drie terreinen gebruikt worden om de jeugd op bezig te houden. Voor het Soesterkwartier is dit in te genstelling met andere jaren toen het sportpark Birkhoven ter be schikking stond; het terrein Bok- keduinen. Voor het Kruiskamp- kwartier en Binnenstad is een ter rein aan de Hooglandseweg gevon den met een aangrenzend voetbal veld en voor Vermeer- en Leus- derkwartier is het sportterrein Ru bensstraat aangewezen. Ook van de m en om onze stad gelegen speeltuinen zal gebruik worden ge maakt. Bij regenweer gaat de actie ook door, omdat het is mogen ge lukken voldoende schoollokalen, zalen en clubgebouwen der speel tuinen ter beschikking te krijgen. Om alle kinderen in de gelegen heid te stellen aan de actie deel te nemen geven we hier nog even op waar de verzamelpunten en ter reinen zijn. Soesterkwartier, verzamelpunt Zonnebloemstraat, terrein Bokke- duinen. Kruiskamp en Binnenstad, ver zamelpunt v. Assenraadstraat, ter rein Hooglandseweg. Vermeer- en Leusderkwartier, verzamelpunt Rubensstraat, ter rein Rubensstraat. Maandagmorgen om 8.45 uur verzamelen op de verzamelpunten, om negen uur aankomst op de ter reinen. Behalve de kinderen zijn allen, die bereid zijn mede te wer ken als leider of leidster van harte welkom. Velen zijn nodig om dit prachtige werk te doen slagen. Medische Zondagsdienst DOKTQREN: dr. Breuner. Snouckaert- laan en J. A. Stokuis, Leusderweg 272. APOTHEKEN: Keyscr, Langestraat 9 en Kraan. O. Soesterweg 89. VERLOSKUNDIGEN: A. G. F Perk. H. van Viandenstraat 2 en N. Vcrnhout, Soesterweg 232. Met tivee Jantjes op stap Het Grand Theatre biedt deze week een uitstekend verzorgd vacantie-pio- giamma. Van de hoofdfilm hebben we werke lijk genoten. Het is een klucht, maar een. die in zijn boertige grappenmake rij tot de aardigste in zijn soort be hoort. De bioscoopbezoeker gaat met de twee Jantjes William Bendix en Dennis O Keei'e op stap in Australië en maakt vijf kwartier lang alle mogelijke solda- tenbelevenissen erg. maar leuk ge kleurd mee. De soldatenhumor ln de ze film ls kostelijk. Laten we U eerlijk vertellen, dat we soms heel hartelijk hebben gelachen om de twee Yankees, die achter een plaatselijke schoonheid aanzitten en tenslotte niets anders kun nen doen dan de derde man gelukwen sen. Ook het voorprogramma is goed. In het Nederlands Nieuws wordt een aardi ge film-reportage gegeven van een drijfjacht op wilde zwijnen ln Brabant op. er zijn twee gekleurde tekenfilms Popeyc beleeft weer een gewe\dlg avontuur en de andere, die als we ons niet vergissen al eens hier te zien ls geweest, handelt over een muzikaal ko nijn. dat de Hongaarse Rhapsodle speelt, maar van Liszt nooit heeft gehoord. ..Berlin Express" „Berlin Express", de film die deze week in het City Theater wordt vertoond, is qua verhaal een gewone thriller, zij het dan een zeer boeiende en goed gecon strueerde. Maar wat deze rolprent een bijzondere waarde verleent en haar boven het gewone thriller niveau verheft, is de plaats van de handeling in een historisch en zelfs historisch-belangrijk décor. De film speelt voor een belangrijk ge deelte in de ruines van Frankfort en Berlijn en de langs deze ruines glijdende camera heeft een interes sante documentaire met het thril- lerverhaal tot één geheel verwerkt. De camera verplaatst ons in het begin van de film naar de Berlin Express en we maken kennis met enkele passagiers, die zich voor de reis in de trein installeren. Een scène levendig en natuurlijk ver filmd. Er is een Frangaise, een Amerikaans landbouwkundige, een Frans importeur, een Duits zaken man, een Engelse onderwijzer, een Russische luitenant en een zekere dr. Bernhardt, een Duits staats man, die met de geallieerden een plan uitwerkt om eenheid in zijn land te brengen. Tijdens de reis wordt dr. Bernhardt door een bom, die in zijn coupé was gelegd, gedood. De passagiers worden op het Amerikaans-geallieerde hoofd kwartier verhoord en daar blijkt dat de eigenlijke dr. Bernhardt in cognito reisde en een dubbelganger van hem het slachtoffer van de bomaanslag was geworden. Dr. Bernhardt wordt echter door een ondergrondse nazi-organisatie ontvoerd en zijn medereizigers be sluiten dan hem te gaan "zoeken. Dat leidt tot een spannende jacht die ons in verschillende (zeer goed getypeerde) milieux brengt met de sinistere achtergrond van het doolhof van ruïnes, dat het na oorlogse Duitse stadsbeeld ken merkt. Het gelukkige slot. dat zin speelt op een onderling begrijpen van de verenigde naties, 'maakt de film de moeite van het. zien reeds waard De rolbezetting is alleszins ac ceptabel Paul Lukas, Robert Ryan, Merle Oberon).

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2