Nijmegen brengt alle tippelaars een grootse bloemenhulde in een r Zending in China bedreigd met de ondergang Op de laatste dag zeventien, uitvallers, 316 in totaal r~ Schele hoofdpijn P "'""AKKERTJE Protest tegen Fox-contract Josephine Baker mijmert over haar levensavond Ookhaal van sstn p&luj maópz Leopold III, koppig volhouder Zaterdag 30 Juli 1949 3 tlngex. Med. i NIJMEGEN De eerste tippelaar, die gisterochtend om elf uur op de „Wedren" arriveerde, stond een beetje verlegen en onhandig met z'n bosje bloemen onder z'n arm rond te kijken, want er was niemand om hem te ontvangen. Hij moest maar zolang op een stoeltje gaan zitten, want pas om een uur gingen de controleposten open. Zo beschouwd had hij er ver standiger aan gedaan de 55 kilometer niet in zeven uur af te leggen en beter 's middags de stad binnen kunnen komen, toen de muziek speelde en wij op de Wedren, het grote plein in het hartje van Nijmegen de indruk kregen, dat het weer Bevrijdingsdag was. „Dat ik dit nog mag meemaken Pim Mulior egt DeVRIJDINGSDAG, ja zo zag het er gisteren m Nijmegen uit. Burgers en militairen, bedolven onder bloemen en kilometers lang toegejuicht door duizenden, die 's morgens vroeg al hun stoeltjes buiten hadden gezet. In de historie van de Vierdaagse is het niets nieuws, maar ieder jaar opnieuw komt men er van onder de indruk. I Ieder jaar is de laatste dag van dc 1 Vierdaagse een feestdag. Dan werkt er na twaalf uur 's middags nie mand meer in Nijmegen. Kantoren, fabrieken, zelfs de winkels sluiten om iedereen gelegenheid te geven naar de tippelaars te kijken. Maar toch leek het alsof het nog nooit zo druk was als nu. Geen duizenden, tienduizenden stonden langs de weg om naar het binnentrekken te kij ken. dat uren achter elkaar heeft geduurd. Dit was dan het grote ogen blik, waarop vier dagen lang het oog gericht is geweest, het heerlijke ogenblik, waarvoor pijn en vermoeidheid werden getrotseerd. Zo Nijmegen bin nen te komen, bloemen te krij gen van familie, vrienden of van de burgers en door iedereen te worden toegejuicht of toe- geklapt. Menigeen kon er zijn ogen niet droog bij houden, waterlanders kwamen te voorschijn en hij of zij behoefde er zich niet voor te scha men. De opgekropte spanning moest een uitweg hebben en het was be ter dat het hier gebeurde dan latei- op de „Wedren want dan was het risico groter dat er een paar Rode Kruishelpers aan te pas moesten komen. Uren en uren lang trokken de stoeten voorbij, militaire detache menten voorafgegaan door muziek korpsen, groepen, verenigingen en tippelaars, die de vierdaagse op hun eentje hadden volbracht. En nie mand. niemand was vergeten, ieder een had bloemen, De militairen droegen ze in de koppels, op de mutsen gestoken, sommigen hadden een fruitmand gekregen, die ze meetorsten. Er moet gisteren na af loop van de vierde dag in Nijmegen wel geen bloemetje meer te krijgen zijn geweest. OVERTOCHT OVER DE MAAS Het centrum van de vierde dag was Cuyck, waar de pontonniers van Geertruidenberg een ponton over het water hadden gelegd, waar door het scheepvaartverkeer voor enkele uren werd afgesloten. Het vorige jaar is aan het leggen van dit ponton nog een week gewerkt, nu was het in anderhalve dag klaar. De tachtig pontonniers, die hier een mooi stukje werk hebben gele verd, zaten tevreden naar het re sultaat daarvan te kijken. Het vorig jaar is ook strubbeling geweest, doordat het ponton al weer werd af gebroken, voordat de laatste tippe laars de Maas gepasseerd waren en mariniers met gevelde bajonet moesten dreigen om de opdringen- den, die elkaar in het water zouden hebben geduwd, tegen te houden. Nu is alles veel prettiger en regel matiger verlopen. Gasten van Cuyck, die naast de burgemeester en majoor Breunese hét voorbijtrekken hebben gade ge slagen waren de Belgische ambas sadeur, Z.E. Graeffe, de Belgische militaire attaché kolonel Servaes en de commandant van de Belgische parachutisten. In Cuyck, dat voor velen een rust plaats was, zijn we in een klein cafétje er nog getuige van geweést, dat een jarige tippelaar door z'n makkers op een tafeltje werd gehe sen, onder het zingen van „lang zal die leven!" DE VADER VAN DE SPORT Onder de velen, die op de „Wed ren" het binnenkomen hebben gade geslagen bevond zich ook de vader van de wandelsport, Pim Muiier, Vacan tieprijsvraag De vacantietijd is aangebro ken. Onze administratie, die duizenden vacantie-adressén van onze lezers te verwerken krijgt, weet er van mee te praten. Wat beleven al deze vacantie- gangers? Ons blad organiseert een prijsvraag, die u de gele genheid biedt op deze vraag een antwoord te geven. Zet uw interessantste vacantie-ervaring op papier en stuur ons uw op stel toe. De drie beste inzendin gen belonen wij met een prijs van tien gulden. Het is niet de bedoeling, dat u een reisbe schrijving geeft. Het gaat er om, een bepaalde belevems te beschrijven, die uw vacantie belangwekkend heeft gemaakt. Onze redactie fungeert als jury. Beroep op haar uitspraak is niet mogelijk. De inzendingen mogen ten hoogste driehonderd woorden bevatten en moeten gericht worden aan de Administratie van ons blad. In de linker bo venhoek van de enveloppe ver melde men het woord „Vacan- tiepr ijs vraag". De termijn van inzending sluit 31 Augustus. die indertijd tot de oprichting van N.B L.O. de stoot heeft gegeven. We hebben de grijze sportsman nog even gesproken en gevraagd of hij tevreden was. „Het is mooi", zei de heer Muiier. „dat ik dit nog mag meemaken Het was indertijd gauw op papier gezet: de reglementen voor de oprichting van de N.C.L.O.. maar er hebben jaren over heen moeten gaan voor dat zoiets, wat we nu zien, mogelijk was. Enfin, net eender als met het voetbal, dat ook is uitgegroeid tot een van de populairste volkssporten Alleen moeten we er nu voor op passen. dat het geen beroepsspnrt wordt Wat de vierdaagse betreft, gelo ven wij. dat de héér Muiier zich minder zorgen behoeft te maken, al was er dan ook een Amerikaan in onze nabijheid, een toerist, die met verbaasde ogen stond te kijken en ons vroeg, hoeveel die mensen daar nu mee verdienden. „Niets", zeiden wij. „Het kost hun nog geld „Niet te geloven", zei de Ameri kaan. „Waarom doen die mensen dat dan?" Dat had hij beter aan de mensen zelf kunnen vragen, aan de kinde ren, die bloemen en zoenen kregen van hun moeders, aan de moeders, die bloemen en zoenen kregen van hun kinderen, aan opa Dinkhuysen, dié nu toch beslist voor het laatst mee heeft gedaan, aan opoe Bon tenbal uit Putten, die met haar 223 pond wel de dikste tippelaarster van de vierdaagse geweest zal zijn. Hij had het ook kunnen vragen aan hen, die zich kreunend en strompelend aan de goede zorgen van dr. Avenarius kwamen toever trouwen en waarschijnlijk zou hij van allemaal hetzelfde antwoord hebben gekregen: „om dat wij er plezier in hebben VEEL MINDER UITVALLERS DAN ANDERE JAREN Wie in de vestibule van de meis- jes-HBS stond, waar vier dagen lang het hoofdkwartier is geweest van dr. Avenarius en de éen na de ander er kreunend zag b.nnen- strompelen, zou minstens op de ge dachte zijn gekomen, dat zo n vier daagse toch maar een bedenkelijk genoegen moet zijn. En toch is dat niet zo In de eerste plaats, vertelde ons dr Avenarius. zijn er veel min der uitvallers dan de laatste jaren na de oorlog. De mensen hebben bet<?r voedsel, betere sokken en be tere schoenen en zijn bovendien wat misschien nog wel het belangrijkste is, beter getraind. En een blaar is heus niet iets om over te zitten kniezen, mits... deze goed wordt behandeld. Dr. Avenarius klaagde over de kwakzalvers, die onderweg zeggen: „wat. heb je een blaar? Kom maar hier. Zal jk je wel vanaf helpen". Dan geven ze een prik en zeggen: ziezo, nou doet-ie geen pijn méér. Nee. op dat momént niet, maar 's avonds liggen ze hier in bed. met infectie. Als een blaar goed wordt behandeld, door onze mensen, dan kun je er wel zes krijgen en toch de vierdaagse uitlopen De laatste dag bracht nog 17 uit vallers, in totaal 316. Van de 7204 zijn er dus 6888 aangekomen. Een prachtig resultaat. DE VIERDAAGSE AFSTANDS MARSEN in de omgeving van Nijmegen zijn heden beëindigd. De ouderen onder de duizenden deelnemers hebben lang geen slecht figuur geslagen en staken zeljs vele ..broekjes" de loef af. De 64-jarige „Jan de Tippelaar" uit Raalte, die de gehele Vier daagseop zijn klompen heeft afgelegd, kreeg voor deze uit zonderlijke prestatie een wel verdiende hulde. DE KINDERKRANT 'n NEW YORK. John R., Andu. oprichter en voormalig president van de Indonesian League ol America, en Odie Rothic, die hem ali. president opvolgde, hebben een krachtig protest laten horen tegen het z.g. Fox-contract, dat getekend werd door dr. Sumitro en drie an dere leiders en dat. zo verklaren zij, een werkelijk handelsmonopo- lte over Indonesië verleent aan Matthew Fox en andere Ameri- koanse zakenlieden voor een perio de van 15 jaar. Wij vernemen, aldus Andu en Rothie, dat de heer Fox reeds bijna een millioen dollar voorschoot voor het betalen van kosten in de Ver. Staten. Een deel van dit geld werd verkwist aan persoonlijke luxe, dure appartementen, een grote vil la op Long Island voor dr. Sumitro, verscheidene auto's en drie grote kantoren die bezet werden met Amerikanen en waar Indonesiërs kool werden ontvangen. Wij stellen ons zo vervolgt het protest in hevige mate te weer tegen enige poging het Fox- cor.tra^t op te leggen aan de toe komstige federale regering van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië of het Indonesische volk met de in Amerika gemaakte schulden te belasten. De publicatie van het Fox-contract heeft de In donesische zaak geschaad. Zelfs het Statedepartement heeft het con tract in het openbaar verworpen. Wij vertrouwen, dat de leiders in Indonesië zich niet voor de gek laten houden en deze rampzalige overeenkomst niet ratificeren. Prijzen tentoonstelling „Gouden Handen" Op de nationale tentoonstelling „Gouden Handen" te Ede verwierf de Nederlandse Vereniging voor Mo delbouwers te Amsterdam de eerste speciale tentoonstellingsprijs, de tweede was voor de miniatuur ker mis van de heer T den Uijl uit Gor- kum. Bij de groepsinzendingen was de eerste prijs eveneens voor de Ne derlandse Vereniging van Model bouwers en de tweede voor de per soneelsvereniging der Nederlandse Spoorwegen. Ook in de technische groepen ging de Nederlandse Ver eniging van Modelbouwers aan de spits. Bij de schilderijen-expositie kende de jury de volgende prijzen toe: 1 H Scheuer. Den Haag (landschap bij Wijhei; 2 F. S. Majoor. Amster dam (stilleven); 3. mevr. J. M Kloet. Den Haag (stilleven) Aquarellen, te keningen en grafiek: 1. P. Bust, Nue- nen (tekening); 2. D Buijgers, Am sterdam (stilleven met eieren); 3. H. Alkemk, Den Haag (bloemen stille ven); 4. W. C. .M. van Waegeningen, Arnhem (portret). V. PARIJS Van Joséphine Baker de populaire, cabaretière, zangeres en revue-artiste zijn de mémoires verschenen. Dit schijnen tegenwoordig der gelijke artisten zich aan hun goede naam verplicht te achten: ook Maurice Chevalier leverde immers zijn levensbeschrijving en wel in een boek met de naam van „Ma route et mes chanyns". Zoals men weet treedt momenteel „la Bakèr" zoals de Fransen de popu laire zwarte kunstenares noemen op in de „superrevue" Féeries et Folies in de bij de buitenlandse toeristen welbekende Folies-Bergères. bananen-schillenrokje tot aan mijn rol als Maria Stuart, in m"n laatste revue. „Je voudrais partir en beau té". en dit laatste zinnetje bewijst, voorzover nodig, dat la Bakèr zich de Franse mentaliteit volkomen eigen heeft gemaakt! Maar is het lied dan uit? Gaat Joséphine Baker in een vergeten en verlaten streek een privé-leven lei den'' Als men dit meent kent men haar niet: want met hoeveel liefde schrijft ze vele bladzijden vol over haar éllergrootste wens: ergens in Frankrijk een model-dorp te bou wen waarvoor zij het geld bijeen hoopt te brengen en waarvan zij de weldoenster zal zijn! Joséphine Baker: navolgster van Fredenk van Eeden en Robert Owen, en lichtend voorbeeld voor het Franse Ministerie van Wederop bouw Hoe zei ze het ook weer0 ..Partir en beauté"?, heengaan in schoonheid. ..Een model-dorp wil ik bouwen Blijkens haar mémoires zal deze revue haar „zwanenzang" zijn. voor zover men dit woord kan gebruiken voor een derge lijke show waarin Jose- phientje o a. het „Ave Maria" zingt in een met ingenieuze i'i, lichteffecten tot kerk omgeto verde zaal. Zij schrijft na melijk; „Ik zal de ilanken vaarwel zeggen zodra het doek in de ze revue voor de laatste maal gevallen is." Nu wordt de schok van deze mededeling wel enigszins opgevangen wanneer men bedenkt dat de revues van de Folies Bergères minstens twee jaar „door draaien". En Joséphine wordt toch al een jaartje ouder niet ieder een is een Mistinguett dus wie zou haar een welverdiende rustige levensavond misgunnen Zij schrijft over haar. zelfs voor een artiste, ongewoon drukke en enerverende leven, dat haar van de onbekendheid van een zangeresje leidde tot aan de hoeg stoel van ge neraal de Gaulle die haar het ,,Lo- tharinger kruis" (in goud» op de borst spelde, tijdens de oorlog, in Al giers. Men verwondert zich als men dit boek doorgebladerd heeft niet meer als men leest: „Ik ben het moe voor „vedette" te spelen. Rondom de naam van „vedettes" spelen zich te veel intrigues, te veel „combina ties" af. Ik verlang er slechts naar als vrouw te leven temidden van de vrouwen Toch houdt de beroemde artiste nog een verrassing voor haar bewon deraars in petto: zij zal waarschijnlijk ook na haar pensioengerechtige leef tijd nog te zien zijn, en wel in een film over haar leven „Ik zoek een regisseur die mij be grijpt." leest men in haar boek, „en die in mijn léven weet door te drin gen van mijn eerste optreden in een Aantal t.b.c.-ge\ allen nog steeds zeer hoog DEN HAAG. Aan het 45ste jaarverslag over 1948 van de Neder landse centrale vereniging tot be strijding der tuberculose is het vol gende ontleend: In 1945 was het sterftecijfer voor de tuberculose gestegen tot 85 9. in 1946 bedroeg dit nog 46.9, in 1947 was hét reeds gedaald tot 37.3 en thans is het 28.3, aldus meldt het 45ste jaarverslag van de Ned. Ver. tot bestrijding van Tuberculose. Het aantal sterfgevallen bedroeg in 1948. 2770. De sterfte aan longtuber- culose vertoont volgens deze voor lopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek een.dalen de lijn, en is zelfs lager dan in 1939, toen het sterftécijfer het laagste was, dat ooit in Nederland was voorgekomen. Het aantal ziektege vallen is evenwel nog zeer hoog. In dit verslagjaar waren bij de dis- trictsconsultatiebureaux totaal 17547 nieuwe lijders aan actiéve tubercu lose ingeschreven. De gevolgen voor de toekomst van dit hoge ziekte- cijfer zullen ernstig kunnen zijn. vooral daar vele patiënten, dié be smettelijk voor hun omgeving zijn, nog dikwijls lang moeten wachten, alvorens zij in het sanatorium kun nen worden opgenomen. Er is dan ook voor de tuberculose-bestrijding grote activiteit nodig. Spoorwegongeluk bij Erie veroorzaakt vertraging LUNTEREN. Mét man en macht zijn de Spoorwegen bezig met het opruimen van de ravage, die giste renmorgen is aangericht tengevolge van de ontsporing van de goederen trein bij Ede. Twee grote kranen uit de depots Utrecht en Nijmegen zetten de gekantelde wagons naast de spoorbaan. Verwacht wordt, dat hedenavond het betreffende baan vak vrij gemaakt zal zijn. waarna begonnen kan worden met het leg gen van nieuwe rails. De oude zijn over een afstand van ongeveer 150 méter vernield, evenals de wissels. Intussen ondervindt het treinver keer in beide 'richtingen nog steeds vertraging, zij het ook minder dan aanvankelijk werd gevreesd, hoewel tussen De Klomp en Wolfheze op enkel spoor gereden wordt. Zelfs de electrisc'ne tractie kon weer worden ingeschakeld. Zian weer kampioen DEN HAAG. De Haagse wa terpoloclub ZIAN is Vrijdagavond door een 51 overwinning op de HZ en PC voor de vierde maal in successie kampioen van Nederland geworden. T?R was eens een draak (dat hoor je niet vaak!) en dit was een hajige, kwajige draak, een draak vol schubben en vinnen Er kwam uit zyn neusgaten vurige rook, z\jn staart was geribbeld, zijn voorpoten ook, cn iedereen raakte totaal van de kook, wat moest je met zo iets beginnen? Want iedere morgen om kwart over uier dan kwam hy zyn hol uit, dat vreeslijke dier, zijn ogen loerden venijnig! Hij roofde de kinderen, werkelijk waar hij at ze, h\j vrat ze met huid en en met haan en iedereen vond dat verschrik kelijk naar! maar wat kon je doen? heel weinig! 7 OEN was er een mannetje in die stad, die ergens een oude muizenval had, hij zei: O, ik vang 'm wel even! Toen lachten de mensen van Hi en van Ha! DAT is niks. zei Pieter. 't Is een stuk papier Nee. zei Mies. 't is geen papier, het beweegt. Ze zaten allebei op een hekje, vlak bij de fabriek en keken naar dat zwarte vlekje bij de muur, dat zich bewoog. Ik zal eens gaan kijken, zei Pieter. Hij kwam terug en hield iets in zijn hand. 't Is een mus, zei hij. 't Stomme dier is hele maal nat. Mies keek naar het kleine hoopje ellende en riep: Nat? Joh. hij zit onder de olie! En warempel, het was geen water, het beest was helemaal vettig van de olie. Zijn veertjes plakten aan eikhar. zelfs zijn oogjes waren toegekleefd. Ooóch, zei Mies. zou daar niks aan te doen zijn? En hoe komt die mus zo7 Er zal ergens olie gelegen hebben, zei Pieter. Kom mee. we gaan 'm naar dokter Maartcnse brengen. Pff, zei Mies. dokter Maarten- se heeft wel iets anders te doen dan mussen te helpen, die in de olie hebben gezeten. 'k Ga het toch proberen, zei Pieter. want dokter Maartense is de enige dokter, die we kennen en hij weet altijd overal raad op. De dokter is aan 't eten en zo meteen heeft hij spreekuur, zei het meisie, dat opendeed. Wat willen jullie? Ik wou 'm beslist even spre ken, zei Pieter. die de mus onder zijn jas vasthield. LT VEN later kwam dokter te voorschijn, heel haastig cn ge jaagd, maar toen hij het verhaal hoorde, moest hij lachen cn had er eigenlijk wel pleizier in. Ben ik nu ook al dierenarts, zei hij. Jongens, ik heb het zo druk, maar ik zal Truus naar jullie toestu ren. die kan het wel Truus was het aardige meisje, dat altijd hielp op het spreekuur en ze leefde helemaal mee, toen ze die arme mus zag. Och, de stumper, zei ze, wacht ik zal een flesje ether halen. En toen piet een stuk watten en dat spul uit een flesje werd de mus schoongemaakt. Het was een peuterwerk cn het duur de lang. Nou is ie schoon, zei Truus eindelijk. Maar hij blijft zitten, zei Mies. Ja, je moet 'm even de tijd gunnen om bij te komen. Weet je wat, neem hem maar mee naar huis cn laat hem dan wegvliegen als hij beter is. Daar gingen ze. met de mus onder Pieter z'n jas. Zie je wel, zei Pieter, dat dokter Maartense overal raad op weet. Verdraaid, zeg. hij beweegt. En werkleijk, dc mus spartelde een beetje. Pieter liet hem op zijn hand zitten. Het musje probeerde te vliegen, maar het ging nog niet zo vlot. Blijf nog maar even bij ons, zei Mic-s, en ze namen hem mee naar huis en zetten hem achter op het plaatsje De volgende morgen was de mus verdwenen. Boe is het mo gelijk, zei Pieter, hoe bestaat het, dat dat beest weer goed is. Er zat een mus te sjilpen in de dakgoot. Was jij het? vroeg Pieter aan hem. Maar de mus vloog weg. IVn draak in een muizenval vangen. Welja! Ze lachten hem uit cn zc jouwden hem na maar 't niannetj'is kalm gebleven Hy zette de muizenval onder een boon», en wat lag erin? Een schoteltje room! Toen kroop hij achter de struiken En 's morgens vroeg op het zelfde uur, daar kwam weer de draak en hij sproeide weer vuur, het mannetje raakte wel tvat overstuur, en de draak stond stil om te ruiken IJ IJ snuffelde rond en hy rook I -I aan dc boom, (cn draken, dat weet je, zijn stapel op room, daar kunnen zc zó naar verlangen!) daar zag hij de val en de draak nam.ccn sprong! Nu zat hy er voor cn hij strekte zijn tong zijn tong gleed naar binnen, hef deurtje zei: Pong! Daar zat ie, daar zat ie, gevangen! Het mannetje kwam uit de struiken vandaan hy riep alle mensen, daar kwamen zc aan, wat waren die mensen verwonderd! een draak in een muizenval, wel, wel. wel! toen maakten ze portcmonnaics uit z'n vel, ('t is werkelijk waar, hnor, wat ik vertel!) en het werden er zeker wel honderd! En 't mannetje kreeg non een sigaret en nou is het uit en nou moe' je naar bed! .y l/ngcz Med i tegen doorzitten bU wlelrijden en stuklopen Queuille met de hakken over de sloot PARIJS. De Franse regering van Henri Queuille verwierf gisteravond in de Nationale Vergadering een meerderheid van slechts drie stem men over de kwestie van de va- cantiegratificatie voor personeel van de nationale dienst voor soci- alft verzekering. De officiële cijfers van de stemming waren: 289 voor de regering en 286 tegen haar. De twee voornaamste regerings partijen, de socialisten en de voor uitstrevende katholieken, evenals enkele radicalen en onafhankelijke conservatieven stemden voor de re gering. Tegen stemden de commu nisten, de Republikeinse Partij van de Vrijheid en enige onafhan kelijke conservatieven en radica len. Ofschoon deze meerderheid de kleinste was, die enige Franse re- gring na de bevrijding heeft be haald, verklaarde premier Queuille zich in de wandelgangen tevreden en vastbesloten om in functie te blijven. Alle kans voorlopig verkeken De protestantse en katholieke zending hebben het eeuwenlang niet gemakkelijk gehad in het on metelijke China, maar nu de poli tieke toestand daar volkomen ge wijzigd is krijgen de zendingen het nog moeilijker. Zal het communisme ginds dc verkondigers van het Christendom er voorgoed uitwerpen, als geheel China door Mao Tse Toeng ver overd is? Of heeft het hier en daar zo diep wortel weten te schieten, dat bij volledige afwezigheid van zendelingen de zaak zelve nog kans op voortleven heeft7 Velen hebben er een zwaar hoofd in Werk van 1300 jaar Reeds in de 6de en 7de eeuw be gonnen de Nestorianen een poging tot geloofsverbreiding in de gebie den die wij tot China rekenen. In de 12de eeuw ontwikkelde Rome een sterke zendingskracht in de België drijft naar referendum EEN wrange kwestie blijft de koningskwestie in België. Langzaam sukkelt zij naar een op lossing, die waarschijnlijk de te rugkeer van de koning zijn zal Zij is wat ingewikkelder dan zij velen zal toeschijnen. De koning heeft zijn situatie niet juist overzien, toen hij het bevel over de troepen op zich nam, en met de troepen capituleerde. Maar dit kan geen reden zijn hem ver wijderd te houden van de troon. Heel velen van hen, in alle kam pen, die nu weer een grote rol spe len in de Belgische politiek, heb ben dit foutieve inzicht met hem gedeeld Algemeen is men bereid, te erkennen dat de koning, ook al heeft hij ook later nog fouten be gaan, altijd met goed-vaderlandse bedoelingen heeft gehandeld. Zyn eer is niet langer met dit geschil gemoeid. Zijn huwelijk kan uiteraard voor de socialistische oppositie, die fel tegenover hem staat, evenmin een reden zijn om zijn terugkeer tegen te houden De oorzaak van het conflict moet dieper liggen en ligt ook dieper. Dit is de achtergrond: Het parlementaire stelsel was enige jaren voor de oorlog vastge lopen, doordat de verkiezingen een evenwicht van tegenstrijdige krach ten opleverden. Dat was in België veel erger dan in ons land. Het .parlement leek soms niet meer in staat tot werken. Een ervaren en wijs koning had kunnen pogen leiding te geven in de goede richting. Maar Leopold III was noch ervaren, nóch, het moet worden gezegd, wijs. Hij meende te zeer, zijn eigen gezag tegenover deze wantoestand te moeten plaat sen. Hij was niet soepel, veeleer eigengereid. Zyn omgeving dwong geen respect af, en bracht hem ze ker niet op de goede weg. Niet en kel tot de parlementaire politiek bepaalde zich de invloed van die. omgeving, zij bracht ook onrust in de leiding van het leger, waar be kende aanvoerders voor vrij duis tere hofinvloeden moesten wijken. De koning had politieke raad gevers, zeker door hem met de beste bedoelingen gekozen, die niet onbedenkelijk werden gevon den. Daartoe hoorde in de eerste plaats een socialist, Hendrik de Man, zeker iemand van grote be kwaamheid, maar met de mentali teit van een gezaglievend Duits professor. Hij leeft nu als balling in Zwitserland, en kan. om zijn ge drag tijdens de bezetting, onmoge lijk terugkeren. Dit alles had tengevoige, dat reeds voor de oorlog de aanvanke lijke populariteit van Leopold III zeer had geleden. Men overdreef stellig zijn neiging tot autoritaris me, maar onbegrijpelijk was dit wantrouwen niet. Dat leeft nu voort. Men weet dat door Dr. M. v. Blankenstein de koning koppig is, en verwacht daarvan niet het beste in de op positiekringen. die zowel de meer derheid der liberalen als de socia listen omvatten. Ook onder de ka tholieken gaan velen niet met lust en vreugde mee met hun partij. Zo ziet men: onregeerbaarheid was een der oorzaken van de on populariteit van de koning. En nu veroorzaakt die onpopulariteit on regeerbaarheid, die anders niet meer zou hebben bestaan. Het schijnt naar een referendum toe te drijven. Enkel echter als een peiling van de openbare mening, ter voorlichting van 't parlement. Want de Belgische constitutie, waaraan men niet getornd wil zien, legt de beslissing in handen van de volksvertegenwoordiging. Nu erkent de koning zelf: Hij wil alleen terugkeren als een be langrijke meerderheid te zijnen gunste stemt. Dat is juist. Een ko ning kan niet, zonder ongelukken te veroorzaken voor zijn dynastie en voor zijn land, steunen op de helft plus een. De oppositie wil nu weten hoe groot de koning zelf zich die meerderheid voorstelt. Wordt men het daarover eens, dan zou nu links groter bereidheid tot het aanvaarden van een volks stemming bestaan dan kort gele den waarschijnlijk leek Een overeenkomst op dit punt lijkt dus de oplossing. De katholie ken zouden, door hun meerderheid in de verenigde Kamer en Senaat, een herstel van de koning kunnen afdwingen. Maar aan dit gevaarlij ke experiment zal ook Leopold zelf zich niet willen wagen. De ka tholieke leiders hebben daarvoor wel tc veel verantwoordelijkheids gevoel. Zo ziet het politieke oorlogster rein in België er uit. Een beslissing kan niet lang meer op zich laten wachten. aan de Nestoriaanse invloedsfeer belendende gebieden. Tot de komst van de Jezuiet Mattco Ricci was het effect van al deze zendings pogingen niet groot geweest. Maar Ricci c.s. beheersten het Chinees vóór zij aan wal stapten en zij wisten ook de voortgang van de wetenschappen in Europa te mel den, iets waar de Chinese keizers onverwacht belangstelling voor gingen tonen. Daardoor viel het dc Jezuiten gemakkelijker dan hun voorgangers om terrein te winnen. Ook hielden de Confucianen een tijd iang de Christelijke missiona rissen voor een soort reizende en trekkende monniken. die een geestverwante leer kwamen bedis cussiëren ei die eigenlijk liever tot het Confucianisme wilden over gaan. Om dit laatste te bevorderen bood keizer K'ang Hsi aan een nichtje van de Paus tot zich te nemen. Dit aanbod werd genegeerd en toen werd keizer K'ang Hsi wantrouwig en hij gaf aan dat wantrouwen lucht in zijn politiek testament: „Laat ons krachtige re geringen houden," ried hij zijn op volgers, „anders zullen de Euro peanen met China kunnen doen wat zij willen. Als dan bovendien de Mongolen binnenvallen, zijn wij verloren." Die waarschuwing is geslachten lang met vergeten. De zending heeft met een van bovenaf gevoed wantrouwen te worstelen gekre gen. De grootste uitbarsting kwam in 1900 bij de zogenaamde Bokser opstand: kerk na kerk werd in de as gelegd, duizenden bekeerde Chinezen werden over de kling ge jaagd en hun bezittingen geconfis- kperd. Daarna klaarde alles op, onder pressie van het westerse overwicht op een machteloos, verscheurd China; de missies konden zelfs grond verwerven. Scholen, gewone cn hogere, schoten als paddestoe len uit de grond, evenals hospita len en weeshuizen, cn veel Chine zen genoten een westerse opvoe ding om die later in Europa te gaan voltooien. Bij de worsteling tussen Kwo- mintang en communisme koos het Chinese Christendom voor-de na tionalistische regering. De zende lingen van „Bethlehem" een Zwitserse zending zijn thans we gens „spionnage" in de gevangenis geworpen; de Belgische en Neder landse missionarissen in de rand gebieden zijn allen verdreven en de Amerikanen zijn verdwenen, zodra hjn consulaten hen terug riepen. Al het moeizaam opgebouwde werk schijnt te niet gedaan, d.w.z. niet alleen de verbreiding van de leer is volkomen stopgezet, doch ook de verzorging van wezen, von delingen en zieken. Wat de zending betreft en het zendingsidealisme, lijkt het voorlopig „Nacht over China". Allen hebben echter besloten in China te blijven en een of ander ambacht uit te gaan oefenen om aan de kost te komen en hun zen ding toch te volbrengen

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3