„Prachtige oplossing zegt overste Perquin r Stoet van bloembekransde jeugd trok door So esterkwartier Amersfoortse V ierdaagselopers zijn weer thuis Grote successen van Nepthunus op Kringkam pioenschappen hi kort bestek 2 iVUculQaj, 1 Augustus 1949 UITBREIDINGSPLAN AMERSFOORT Eerst aantCezend ingenieur der Genie geeft zijn mening Luitenant-kolonel A. M. S. Per quin is ..eerstaanwezend ingenieur der Genie" te Amersfoort. Zyn zor gen strekken zich uit van Bussum tot Harderwijk, van Soesterberg tot de Grebbclinie, maar hy woont in Amersfoort en in deze garnizoens stad ligt een belangrijk deel van zijn arbeidsterrein Het uitbreidings plan kent hij. Hy heeft in zijn car rière met veel uitbreidingsplannen te doen gehad, want deze raken dikwijls ook aan militaire aangele genheden. In Amersfoort is dat ook o.m. 't geval doordat de nieuw ont worpen zandweg door de stad over het tegenwoordige terrein van de Cavallerickazerne komt te lopen. ,,Ik wil u graag mijn mening over het kernplan voor Amersfoort geven," zegt overste Perquin.,. maar u moet er rekening mee houden, dat ik civiel ingenieur ben en geen architect, en ook Ja' ik utiliteits bouwer ben en geen kunstenaar. Ik ze de zaken graag van de nuchtere, practische kant. Dan moet ik u zeggen, dat Ik het plan van de heer Zuiderhoek uiter mate knap vind, ik zou haast zeg gen: iets geniaals. Ik zal mij be palen tot de grote we; die door Amersfoort gedacht is. Het plan om die \yeg gedeeltelijk te leggen op de plaats waar nu de beek loopt, vind ik een uitstekende oplossing. Het gaat ook mij aan het hart, dat een deel van de beek opgeofferd moet worden, maar ik kan toch niet inzien, dat het stadssehoon daardoor wordt aangetast. Ook met een weg op die plaats kan men een zeer schoon gehec' maken. Drie redenen De oplossing, die de heer Zuider hoek aan de hand heeft gedaan is de doeltreffendste, omdat zij: 1° zo weinig mogelijk het stads sehoon aantast; 2° zo weinig mogelijk afbreken van percelen nodig maakt; 3° daarom de goedkoopste is en tevens in dezt tijd van woning nood de doelmatigste. Alle andere ^plossingeq» (en nu moet men niet jp de voorstellen van leken letten, maar op die van vak lui) die inderdaad de bestaande problemen uit de weg willen rui men, eisen veel meer braak, schen den daardoor meer het stadssehoon, vergroten de woningnood en gaan met hogere kosten gepaard. Daar om vind ik dat de heer Zuiderhoek met zyn voorstellen een buitenge woon goede greep veeft gedaan." Ministerie aceoord Desgevraagd deelde overste Per quin ons nog mede. dat het Ministe rie van Oorlog bereid is grond af te staan voor het plan mits daar andere grond als compensatie voor wordt teruggeven. Zo zullen de ma nege, de hoefsmidschool en het 11 OVERSTE PERQUIN voormalige genie-bureau moeten verdwijnen. Daarmee gaat het mini sterie accoord. Overste Perquin gaf ook nog als z\jn overtuiging, dat de door de heer Zuiderhoek ontworpen weg een veel betere dis ributle van het ver keer voor Amersfoort mogelijk maakt. Het is inderdaad goed het grote verkeer voer een belangrijk deel buiten Amersfoort om te lei den, maar dit verkeer kan onze stad niet geheel op zij laten liggen, te meer daar Amersfoort zelf een be langrijke industrie heeft. Gecompliceerd ongeval Zaterdagmorgen werden bij de „Moffenbrug" te Leusden zes per sonen gewond bij een autobuotsing. Aan de rechterzijde van de Arn- hemseweg stonden een paard en wagen stil. Uit de richting Wou denberg naderde een touringcar uit Rotterdam. De bestuurder van deze auto moest stoppen. Achter de touringcar reden twee vrachtauto's van de Koninklijke Marechaussee uit Amsterdam. Beide wagens wa ren gevuld met manschappen van de Marechaussee, die haVden deel genomen aan de Vierdaagse en thans op thuisreis waren. De be stuurder van de eerste vrachtauto kon nog juist achter de autobus stoppen, maar de chauffeur van de tweede wagen ,,sch->of" met zijn auto onder zijn hoge voorganger. Een geweldige ravage ontstond. De bus werd aan de achterzijde in gedeukt, de 6-tons vrachtauto be schadigd, maar van de derde auto werd de cabine weggedrukt en de gehele carrosserie beschadigd. De chauffeur kwam klem te zitten achter zijn stuur, terwijl de naast hem zittende wachtm. aan zijn knie werd gewond. Vier van de achterinzittenden liepen een lichte hersenschudding en schaafwonden op. Dr. Bergink uit Leusden ver leende de eerste hulp, maar werd later vervangen door de karnizoens- arts uit Amersfoort. Burgerlijke Stand 30 Juli 1949- Geboren: Marinus, z.v. M. van Ginkel en G. van 't Land: Nico- laas. z.v. C v. Dijkhuizen en D. J. Slob. Marianna Gerda, d.v A. H. ter Horst en C. R. J. Japin; Aartje Johanna, d.v. W. v. Dam en W Kleijer; Theodora Susan na Pctronella, d.v. C. Kok en M. G. Rij pert. Getrouwd: G. Bobbink en H. Drukker Postkantoor verplaatst Met ingang van heden is het postkantoor te Hoogland ver plaatst. Het is thans ondergebracht in een kamer ten huize van de heer G. J, Gerritsen aan Den Ham. Noteert U even GRAND THEATRE. Zondag 2, 4.15 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur: „Met twee Jantjes op stap". CITY THEATER. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur „Berlin Ex press". REMBRANDT THEATER. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. „De Geveltourist". Museum Flcbite. Tentoonstelling Listduna. Bloklandtsgasthuls. Tentoonstel ling tot 31 Juli. schilderijen van Joh. GUttllch. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.30430 uur: Lees zaal dagelijks van 10—12.30 en 25 uur: bovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—10 uur. De Stichtsc Heuvel. Iedere avond dansen, ook 's Zondagsmiddags. A. P. Huijbregsen verlaat „Patria" met pensioen Met ingang van 1 Augustus heeft de Alg. Chef van de N.V. Snelpers drukkerij Patria te Amersfoort, de heer A. P. Huijbregsen het Gra fisch Bedrijf met pensioen vei la ten. In een der kantoorlokale n van genoemde drukkerij waren Vrijdag j.l. directie, commissarissen, tech nisch- en administratief personeel bijeen gekomen om van de heer Huijbregsen afscheid te nemen. In van veel waardering en dank baarheid getuigende toespiakcn, memoreerden de directeur, de heer W. A. Wijk, de pres.-commissa- ris de heer H. R. Krul, en namens het personeel de heer A. A. Waan- ders, de grote verdiensten van de scheidende functionaris en werd namens directie en personeel een gouden horloge met ketting aange boden. Oojc de hoofdambtenaar van de Vereniging Ons Belang, de heer J. van Loozen, getuigde van de uit stekende samenwerking en olfreer- de eveneens een geschenk. Als opvolger van de heer Huij bregsen werd de heer R. Jonkhart geïnstalleerd, die dank bracht aan de scheidende Alg. Chef en op het personeel een beroep deed ook hem het vertrouwen te schenken, dat de heer Huijbregsen gedurende zijn 26-jarige ambtsvervulling in zo ruime mate heeft genoten. Na dit officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bij-j> een. Het woord is aan de deskundigen Het uitbreidingsplan voor Amersfoort heeft de laatste tijd heel wat tongen en pennen aan het werk gezet. Er is heel wat lof geweest, heel wat critiek ook en er zijn op verscheidene onderdelen tegenvoorstellen ge lanceerd. Het frappeerde ons, dat het meeste commentaar ge leverd werd door leken, het geen op zichzelf geen bezwaar behoeft te zijn, want ook deze kunnen met vruchtbare ideeën komen. Bij een dermate techni sche aangelegenheid is echter het oordeel van deskundigen van groter waarde, daar alleen zij de problemen kunnen over zien en door-denken. Nu het plan de volgende week, 9 Aug. in de gemeenteraad komt, leek het ons interessant deze week in ons blad enkele deskundigen (op verscheiden gebied) aan 't woord te latt n. Jammer genoeg konden wij, o.a. in verband mei vacantias en afwezigheid, niet allen bereiken, die wij in eerste instantie hun mening wilden vragen, maar wij slaagden er toch in het oordeel te kriigen van verschillende deskundigen, aan wier oordeel een grote ma te van gezag kan worden toege kend. De eerste, die wij thans aan het ivoord laten is de civiel- ingenieur luitenant-kolonel A. M. S. Perquin, de eerst aanwe- zend ingenieur der genie te Amersfoort. V Wielrijdster vloog door winkelruit De 35-jarige wielrijdster mej. v. D. kwam Zaterdag voor een moeilijke verkeerssituatie toen zij met een vrij grote snelheid uit 't. Zand de Westsingel wilde op rij den. Om een aanrijding met een auto te voorkomen botste de wiel rijdster tegen de gevel van het an tiquariaat hoek Westsingel op. Zij vloog door de winkelruit, en brak dientengevolge vier ruiten, een an tieke schaal en een antiek kopje, tezamen voor een waarde van f 200. Zelf liep zij een vleeswond aan haar rechterbeen op. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 149 Nog een paar keer proberen Rob en Toon of ze iets te zien kunnen krijgen, maar het historisch oog kan hen verder met meer helpen. Ja, wat nu? „Voor zover ik van opa Larsen heb begrepen, is hij nooit met Kees naar hel eiland terug gekeerd," vertelt Rob; „toen zij eindelijk af monsterden van de „Orca" en naar Europa terugkeerden, brak de Frans-Duitse oorlog van 1870 uit en na die tijd geloofde niemand hun zonderlinge verhalen" Lange tijd denken ze na over hun plan de campagne „Als we die ouwe op de berg nog eens een bezoek brachten zegt Rob, „wie weet laat hij nog iets los als we een gemoe delijk praatje met hem houden." Taaie Toon vindt 't goed en ze gaan naar het huis van Moetsji den Foetsji. Tot hun verwondering wor- buitengewoon hartelijk verwelkomd. Als daar maar niets achter schuilt denkt Rob. 't Zomerfeest Slotbijeenkomsten in speeltuin slaagden zeer goed Het traditionele zomerfeest van de Speeltuinvereniging „Het Soester- kwartier" beleefde Zaterdag en Zondag zijn hoogtepunt. De gehele week is het reeds feest in het Soesterkwartier geweest. In het bijzonder zijn de kinderen in die festiviteiten betrokken. Zaterdagmiddag is een gecos- tumeerd bloemencorso gehouden en 's avonds voerden leden van groot en klein toneel in de speeltuin een revue op. Het bestuur van de organiserende vereniging mag over dit zomerfeest tevreden zijn. Het weer werkte uit stekend mede en de organisatie was zeer goed Dat de leden van Het Sóes- ferkwartier dit feest op prijs hebben gesteld blijkt uit de buitengewoon grote belangstelling. Aan het gecostuméerde bloemen- stoet was zeer fleurig om te zien en corso was veel aandacht besteed. Er i de zelfwerkzaamheid van de jeugd, liepen honderden kinderen van vier waartoe de speeltuinverenigingen tot veertien jaar met versierde fiet- j stimuleren kwam goed tot uiting, sen, autopeds, wagens, kruiwagens, enz. enz. in de fleurige stoet, die door de straten van het Soester kwartier trok. Roodkapje met de gevreesde wolf was in de optocht present evenals het baby-bruids paar, het boerenechtpaar, en ver schillende sprookjesfiguren. Enkele indianen, een Javaantje en een Chi neesje verleenden de optocht een „internationaal cachet". Ook de jongste leden van enkele onderaf delingen liepen in de stoet mede. De Op het veld aan de Hellestraat werden vele hartelijke woorden gesproken Amersfoortse jeugd weer van de straat De „jeugd van de straat actie 1949" is vanmorgen begonnen. Gedurende een week zullen naar schatting ongeveer 1250 Amers foortse kinderen op een aangename en nuttige wijze worden bezigge houden. De Amersfoortse Gemeen schap die reeds enkele malen met veel succes een dergelijke actie heeft voorbereid, verschaft al deze kinderen ook nu weer een pretti ge vacantieweek. Vanmorgen verzamelden de kin deren zich op diverse plaatsen in de stad en marcheerden daarna af naar de terreinen waar spelen en derg. worden gehouden. Die ter reinen zijn met zorg gekozen, n.l. in alle delen van Amersfoort. Ook de speeltuinen zijn ingeschakeld. Op c.e speelterreinen werden de kinderen ingedeeld in z.g. kringen, naar leeftijd en geslacht. De tijd, die overblijft, werd benut voor het houden van allerlei spelen. Vanmiddag worden er sportwed strijden gehouden. Ons dagelijks teveel Een Amersfoorter, die zijn rij wiel in de hall van het Distribu tiekantoor op slot had gezet, liet 't sleuteltje in het slot zitten. De fiets was bij zijn terugkomst ver dwenen. Twee Amersfoorters werden be keurd omdat zij zich in beschonken toestand op r.en rijwiel bevonden. Bij S. aan de Hoogstraat werden vier konijnen gestolen. Drie wielrijders reden zonder licht. Zij deden dit niet ongestraft. „De Volharding", een Amers foortse groep, die voor het eerst deelnam aan de Vierdaagse, werd in onze stad flink in de bloemetjes gezet. (Archifoto) Honderden kwamen ter verwelkoming Zaterdagmorgen om twaalf uur namen de Amersfoortse deelnemers afscheid van de Vierdaagse van de Keizer Karelstad en van het R.K. Gezcllenhuis. Zoals reeds vermeld moest de laatste avond in Nijmegen volop gevierd worden en onze stad genoten hebben zich niet onbetuigd gelaten. Evenals andere jaren wachtte de tippelaars bij hun komst in Amers foort een huldiging voorbereid door het Amersf. Wandelcomité. De di recteur van de Amersfoortse Sport stichting de heer B. Verschuur heeft vlak voor het vertrek de wande laars al toegesproken en hen gefe liciteerd met het behaalde succes. De vriendschap en saamhorigheid is een stimulans voor hem geweest en het volgend jaar hoopte de heer Verschuur zelf tot de deelnemers te behoren. De belangstelling voor de intocht bleek dit jaar niet zo groot te zyn als wij dit in de afgelopen jaren ge wend zijn geweest. De wandelaars verlangend vlug raar huls te gaan en een dergelijke huldiging tot de avonduren uit Le stellen, die zich er zeker beter voor geleend had, is ondoenlijk. Op het Borneoplein werd de stoet geformeerd en met muzikale opluis tering van de Drumband van de Amersfoortse Pacjvinders en de Postharmonie ging het via de Leus- derweg, Julianaplein, Arnhemse straat stadwaarts. De diverse wan delverenigingen achter hun stoere clubgenoten die met bloemen bela den als voorbeeld golden voor de achterblijvers. Velen waren er nog Alle Amersjoortsc deelnemers aan de Avondvierdaagse werden Zaterdagmiddag bij het Politie bureau gehuldigd. (Archifoto). die hun vrienden, bekenden en club genoten optuigden met nog -meer bloemen en voor verschillende onder hen was het een hele sjouw. Het terrein aan de Hellestraat was het eindpunt van de huldigings- tocht en hier stelden de wandelaars zich op tegenover hen die, nog het een en ander te zeggen hadden. Voorzitter W. Sprangers van het Amersf. Wandel Comité nam als eerste het woord en wenste de deel nemers geluk. „Amersfoort telt thans vele gouden, zilveren en bron zenkruisdragers onder wie vele ve teranen en dit dient een voorbeeld te zijn voor de vele jongeren", al dus spr. Voor Volharding maakte spr. een uitzondering „Voor de eer ste maal hebben zij de Vierdaagse gelopen en op jen wijze die respect afdwingt." De E.H.B.C.-ploeg en alle andere verzorgers werden na tuurlijk ook dank gebracht voor hun inspannende taak en goede zorgen. Wethouder Koopman feliciteerde de wandelaars namens het Gemeen- tebestur en zeide o.m. dat door de ze grootse sportmanifestatie over duidelijk tot Uitdrukking is geko men dat de wandelsport tot een der beste sporten kan gerekend worden. „Het is in de eerste plaats een overwinning op Uzelf en ik hoop dat het volgend jaar nog meer stad genoten naar de Vierdaagse zullen gaan." Commissaris Goorhuis is de twee de dag zelf naar de Vierdaagse ge weest en in de omgeving van Wij- chen werd hij getroffen door de ka meraadschappelijk^ geest die er on der do wandelaars heerste. „De Vierdaagse is in Amersfoort gebo ren en Nymegen heeft deze marsen overgenomen. Wij als Amersfoor ters moeten dus laten zien waar wy toe in staat zijn." De directeur van het Rijksopvoedingsgesticht de heer Weusten zeide dit laar voor de eer ste maal de Vierdaagse te hebben gezien en door de opgedane indruk ken een fel bewonderaar te zijn ge worden van de wandelsport. „Li chamelijke en geestelijke prestaties zijn hiervoor nodig en ik heb be wondering voor hen die, steunend op hun wilskracht, de laatste etap pes hebben afgelegd," aldus spr. Door dhr. Sprangers werd verder nog de aanwezigheid van dr. Har- tog, namens he. AWC en de EHBO, naar voren gebracht. Met een tot weerziens op de Vierdaagse van 1950 werd deze huldiging besloten met het zingen van het Vierdaagse- lied. Het publiek verspreidde zich en de wandelaars kregen nog vele handen te drukken alvorens zy huiswaarts konden keren. Aan de optocht verleenden de ar- béidersmuziekvereniging H J He- gheraat en de Amersfoorste Muziek Vereniging hun medewerking. Uiter aard trok de stoet in de straten van het Soesterkwartier vele kijklusti- gen. In het geïmproviseerde openlucht theater, dat enige tijd geleden in de speeltuin werd gebouwd, voerden leden van de onderafdeling „Groot en Klein Toneel" 's avonds de grote revue „Groot en Klein in één fes- 'tijn" op. Henk Driessen schreef de ze revue voor de jubileumuitvoering van „Groot en Klein Toneel" ter gelegenheid van het tweede lustrum De eerste uitvoering werd een groot succes, waardoor het bestuur van Het Soesterkwartier besloot een re prise van de revue te geven. De tweede uitvoering werd een nog groter succes. Henk Driessen, onder wienst regie de revue voor het voet licht werd gebracht kan trots zijn op het resulaat dat hij en zijn uitvoe renden oogstte. Dat het publiek ongeveer 1500 man zéér voldaan was, bleek wel uit het langdurige applaus. Na afloop van de revue maakten veel jongeren nog een dansje in het clubgebouw van de speeltuinvereniging. „The Binikry Boys" onder leiding van Joe Krij- nen verleenden muzikale medewer king. Geen plaatsje was Zondag avond in het openluchttheater onbezet, toen de voorzitter van de speeltuinvereniging. Het Soesterkwartier, de heer G. van der Kraats, de sluitingsavond opende. Hij stelde vast dat het bestuur met een zekére trots kan terugzien op het Zomerfeest 1949. De heer Van der Kraats wekte tenslotte de ouders op zich in de gelederen van de speeltuinvereniging te scharen. Nadat het muziekensemble ,,Ri- vièra" onder leiding van de heer Wakelkamp enkele muziekwerkjes op prijzenswaardige wijze ten geho- ré had gebracht, trad de bekende hoorspelregisseur Willem van Cap- pelen voor het voetlicht. Deze be gaafde kunstenaar droeg zowel voor als na de pauze enige luimige, doch tegelijk gevoelvolle en opvoedkun dige schetsjes voor, die te oor delen naar de reacties van het pu bliek bijzonder in de smaak vie len. Een ander hoogtepunt vormde het optreden van de telepaath Rach- cilli. Met ingehouden adem volgden de aanwezigen zyn séances, waar van sommigen slaagden, anderen niet geheel feilloos werden uitge voerd. Rachvilli werd tijdens zijn optreden echter gehinderd door een niet voldoende geconcentreerde aan dacht van het publiek. De heer Van der Kraats sprak na afloop nog enkele woorden. In het bijzonder dankte hij de groep van werksters, aan wie het te danken is. dat het Zomerfeest van Het Soester kwartier is geslaagd. Voorts dankte hij de Winkeliersvereniging van Het Soesterkwarter, die verschillen de prijzen voor de verloting be schikbaar stelde. I. F. L. Centre „Middeloo'" ontvangt gasten De afd. Amersfoort van de In ternational Friendship League heeft dit jaar voor de derde maal huize Middeloo aan de Kon. Wil- helminalaan in gereedheid ge bracht voor de ontvangst van ver schillende groepen buitenlandse gasten. Gisteravond werd het centrum geopend. Middeloo kan 25 gasten herbergen en de I.F.L.-ers die de eerste weken aldaar zullen verblij ven worden gevormd door negen verschillende nationaliteiten; Fransen, Engelsen, Zweden, Noren, 1 Egyptenaar, 1 Amerikaanse, Denen en Italianen, Bondsvoorzitter H. N. Andriesse sprak er zijn genoegen over uit dat in Nederland weer een cen trum geopend kon worden in een van de mooiste streken van ons land. In ongeveer 40 centra in Europa komen jonge mensen bij elkaar om de gedachte „Bouw vriendschap voor vrede" te verbreiden. De secretaris van V.V.V. de heer C. H. K. Mahler, sprak de gasten eveneens toe en wees op de mooie omstreken van Amersfoort. De voorzitter van de sectie ont wikkeling van de Amersfoortse Gemeenschap feliciteerde de lei ding van het centrum, mej. J. Betlem en de heer C. van Geel. Spreker had reeds veel goede in drukken van het centrum opge daan. De buitenlandse centrum secre taresse. mej. N. Pierik, leidde hier na de diverse sprekers en spreek sters in. Het bleek wel dat Engels in Middeloo de voertaal zal zijn. Een dubbelmannenkwartet van het Amersfoortse mannenkoor zong een aantal liederen. De Schotse gasten dansten enige volksdansen. Tot 13 Aug. zal de buitenlandse vrienden een leerzaam en afwisse lend programma voorgezet worden. Amsterdam, Marken en Volen- dam bezocht alsmede de weverij „De Knipseheer" te Laren en de studio's te Hilversum. Verder gaan zij nog naar Den Haag en Arnhem. In de periode van 14-28 Augustus zal de tweede groep gasten worden ontvangen. R.K. Huishoudschool examens Voor de vormingsklasse van de R.K. Huishoudschool „St. Anna" zijn geslaagd: M C Alders. H C Klap; M A M de Kruver; M Th Kuyer; C Th ter Rahé; A H Weseling. Voor cursus tot opleiding Hulp in huishouding: W M Bekker; C Th de Froe; JAM Guldi; A P Th Keyzer; M CM v Lierop; A Loef; M A Nef- kens G J M Welling. Afgewezen 1. Voor de cursus tot opleiding Cos- tuumnaaister: M Horst T Roeleveld; H J Rijkers; J C Tesson; J C Wijn tjes. Voor de cursus to opleiding Huis naaister: J v Achterberg; B A Ap- selaar; W A v Doorn; H Heerschap; pelo; W Ch Bakker; H J M v Das- J M J v Klooster G H Koenen; W P Kok; C Nestor; W Rutten; H A Scha- gen; M C Tammer; R M Willemse. Afgewezen 2. Voor de cursus tot opleiding Pri mair Nijverheidsonderwijs Aid. A: M v d Bedem; J G v Doorn; C H Haussmann; W M van de Hengel; H J v d Engel; H H v Heugten; C A de Jong; A Kalleveen; G B Kraan; M A Nederstigt; J W M Nieuwland; M C Ridder; S C Th v Schalkwijk; A Sertons; E G Uppelschoten; E J v Wandelen; M E Weterlaak; E de Wit; J G Wijnand. Afgewezen 2. Afd. B: C Th Brends; W Bok- kers; M Th de Bruyn; M J A v Gaa ien; C Groenekan; M B v Hiugen; A M Jenner F H J Karreman; M Th A Ritselaar; R P Kuyer; M v Laar; CMvd Linden; G J M Meyer; B M Pol; Th C ter Rahé; M A Staal; J C v Wanrooij; M J Westerlaak. Afge wezen 3. Amersfoortse vereniging toonde zich de sterkste in de kring Utrecht W. Mosterd hield eer van AZPC hoog (Van onze sportredacteur A.Z. P.C zowel als Neptunus na men Zaterdag deel aan de zwemkam- pioenschappen van de Kring Utrecht van de K.N.Z.B., die te Woerden wer den gehouden. Voor dit eerste ge deelte van deze bij de zwemmers ge liefde wedstrijden bestond toch niet zo veel belangstelling. Vele prominenten waren met vacantie. Het tweede ge deelte wordt in Augustus in het Bosbad te Amersfoort gehouden. A.Z. P C. nam deel met een klejne groep Het was de jeugdige W. Mosterd die succes boekte op het adsplranten- nummer 50 m. rugslag. dat hij won. Neptunus kwam met een grote groep cn beschouwde deze wedstrijden ook als een goede gelegenheid om de der (Nept.) 1.16.8. 2. I. de Gans 1.16 9; verrassing was de nederlaag, die mej. I. de Gans op de 100 m. vrije slag leed tegen de jeugdige Ada Scheerder, een clubgenote overigens. Het was dc eerste maal sinds vele jaren, dat mej De Gans geen Kringkampioene werd Het lijkt ons. dat Neptunus in mej. Scheerder een uitstekende toekomstige kracht heeft. De voor Amersfoort belangrijke uitsla gen luiden als volgt: 50 m. schoolslag meisjes: 1 M. de Kort (Nept.) 45.4: 2. T. de Wilde (Nept.) 45.8. Idem jongens- 1. J oHltman (Nept.) 41.3. 50 m. rugslag meisjes: 2. T. Willemse (Nept.) 43.4 en 3. H. Scheerder (Nept.) 43 7. Idem jongens- 1. W. Mosterd (A Z. P.C.) 34.4; 2 R Vierdag (Nept.) 38.4 en 3. J. Bredewold (Nept.) 39.0. 100 m. vr. slag dames: E A. Scheer- Middenstands-diploma's Voor het Middenstandsdiploma slaag den te Amersfoort' H. v. Manen, Vee- nendaal; L N J. Marlet. Driebergen; C v. d. Meent Veenendaal; H. v. d. Meent, Veenendaal: W. Meester, Spa kenburg. J. M Melse, Breukelcn; W. C. v d Meij, Voorthuizen: H J Meyering, Soest; A A. Mossink, Hoogl.vecn; D. v. d. Most, Vinkcveen; P Mosterd, Amers foort; A Nogel, Veenendaal. L C. Nef- kens, Amersfoort; T. J. H Nieuborg, Amersfoort. B. v. Nieuwenhuizen, Put ten; Th. J v Nimwegen, Amersfoort; K. Noorderink. Elspeet; E v. Nijhuis, Ermelo. C. J. Üdijk. Maarssen; B Ooms, Langbroek; C. W. v. Os. Doorn; H. Over- eem, Amerongen: E. G. Planclus Har derwijk; C. H. Plantaglc, Voorthuizen; H v d Pol. Nijkerk; L. v. d. Pol. Ntf- keik; J Posthouwer, Putten; H. B. Pul, Woudenberg, G. H. v. d. Pijpekamp, Amersfoort; C. Ch. ter Rahé, Barncveld; H. v Ravenswaay, Veenendaal; W. G. v. Reede, Doorn, B. Riphagen, Harder wijk; W. v. Roekei, Ede; W. C. de Rooy, Achttienhoven. Th. C. v. Ruitenbeek. Stoutcnburg; Th. W. v Ruitenbeek, Achteveld; S. C Rijkse. Rhenen; A. H. v Rijmenam, Amersfoort: J P. M. Ren ders, Baarn; W. B Rijnsburger, Doorn: Wt Schaap, Putten; M. Schaaphuizen, Wilms. Fr. Schimmel. Hoevelaken; J. Scholtus, Veenendaal; R. Schoonderbeek, Veenendaal; G Schrijver. Amersfoort; J H. Schumacher, Maurik; M. H Slot, Putten; J R. Smit, Soest; W. Smit, Amersfoort; A. Snetselaar. Edervecn; A. J. Soels, Barneveld H. v. Soest, Amers foort In het wijkgebouw Laurens Cos- terplein werden vorige week 604 candidaten geëexamineerd voor het middenstandsdiploma. Daarvan he ten bij het schriftelijk examen 54 deelnemers verstek gaan. Afgewe zen werden 169 candidaten, zodat 411 candidaten voor het schriftelijk examen slaagden. De volgende Amersfoorters slaag- J Vellekoop: S J Verhoef; W C den nog; W Steenbeek; J v d Stek; Waagenaar; J M Westman; C L Wijntjes; B van Zomeren; W van Zuilen; F M Zijtveld en G H van Westerlaak. Pol clubkampioen van de „Pedaalridders" Zondag werd het kampioenschap vana de Pedaalridders over een afstand van ca. 120 kjn verreden. Er verschenen voor deze rit 14 renners aan de start waarbij zich ook de titelhouder, J. de Gans, bevond. Er werd direct een hoog tempo inigezet. Na 15 km hadden v. d. Laan en Hartsuiker de leidinig genomen en een voorsprong van 1 minuut op het peleton verkregen. Zij hadden na 30 km de voorsprong nog tot 2 min. 25 sec. kunnen vergroten. Daarna maakte Pol zich uit het peleton los en toen er 60 km wa ren afgelegd bedroeg zijn achter stand 2 minuten op de leiders, ter wijl de Gans, Schotting en Veen- vliet op 5 minuten volgden. Böfin- ger, v. Walum en Kathahgen boek ten een nog grotere achtertand. Nu bleek het straffe tempo aan de leidiing noodlottig te zijn voor Hartsuiker. Hij liet v. d. Laan al leen doorgaan en sloot zich bij Pol aan. Later moest hij ook van deze lossen en gaf op. Ook Veenvliet en de Gans veerlieten het strijdperk. Steeds werd de afstand tussen v d. Laan en Pol kleiner en na 100 km was Pol bij v. d. Laan ge komen. Van der Laan kreeg een kleine inzinking en Pol kwam zodoende aan de leidinig. Door regelmatig ryden vergrootte hij zijn voor sprong. Met 4 minuten voorsproong op v. d. Laan passeerde hij als eerste finish. Een sprint tussen Böfinger en Schotting om de 3e plaats besliste in het voordeel van laatstge noemde. De uitslag luidt: 1. A. Pol (kam pioen) 2 u. 58 m. 53 sec.; 2. H. v. d. Laan; 3. H. Schotting; 4. Böfin ger; 5. L. v. Walsum; 6. P. Kat- hagen. De junioren reden een klasse mentrace over 30 km waarvan de uitslag luidt: 1. D. v. Wijk, 2. G. Dunk, 3. J. v. Eldert, 4. H. v. d. Berg. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Dlnteloord C. Treure te Wilsum. Aangenomen naar Wildervank J. v. d. Vange. cand. aldaar; naar Emmen (toez.) (vac. A. de Kat Angelino) J. v. Rossum, voorg. Ver. v. Vrijz. Hcrv. te Apeldoorn. Bedankt: voor Waddinxvecn J. Hovius te Hoogeveen. Benoemd tot predikant dir. van ..Ruimzicht" te Doetinchcm G Moen te Deventer. Gcref. Kerken Aangenomen: naar IJsselstcin P. v. d. Sluis te Dirkshorn. Chr. Geref. Kerken Aangenomen- naar Thesinge A. J. J. v. d. Pol, cand. te Nijmegen. Bapt. Gemeenten Beroepen te Groningen L. de Haan te Apeldoorn. .Brandwljk-wlsselbeker" in het bezit te krijgen. Het ziet er naar uit of dat luk ken zal. want Neptunus toonde zich de sterkste vereniging uit de Kring cn be haalde 74 pnt. U.Z.S.C. uit Utrecht had er 42, Zwemlust, ook uit Utrecht, had er eveneens 42 en W.Z.C. uit Woerden had 18 pnt. De Neptunus-zwemmers en zwem sters behaalden vele prijzen. Zij misten echter zwemmers als Jan de Gans cn Cobi Geutjes, die een startverbod had den gekregen, omdat zij Zondag in het Nederlands jeugdzevental moesten spe len tegen België. De voor de Amersfoorters grootste wisselslag est. meisjes: I 2 09.1 en 3. Neptunus 3 J de Vries (Nept 1.21 8. 3x50 m. Neptunus met 2.13.8. Idem Jongens- 1. Neptunus I met 2.05.8 en 2. Neptunus II met 2.14.4. 3>'100 m. wisselslag est. dames: 1 Neptunus I met 4.24 en 2. Neptunus II met 4.47.3. 3. Neptunus I 5x50 m vr. slag est. dames: 1. Nep tunus I met 3 04.8. Idem heren: 2. Neptunus I met 2.39.1 en 3. Neptunus II met 2.49.7. Zestien mensen zijn om het leven ge komen bij een botsing tussen een Da kota van de „Eastern Airlines' en een toestel van de marine-luchtmacht in dc buurt van Fort Di>: bij New Yersey. o Volgens radio-Athene Is het ..oprollen van de laatste resten der rueriiiatrce- oen in het Griekse binnenland ln het laatste stadium gelreden e Pi of. Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn heeft gepleit voor de opneming van zijn gemeente in het Europese herstel programma. West-Bcrlijn telt oo het ogenblik 200,000 werklozen De Chinese nationalisten beweren, dat zii l et be langrijke spoorwegknooppunt Tsjoetsjou ten Noorden van Kanton heroverd heb ben. Ook op andere punten zou de nationalistische tegenstand zijn toegeno men Het Franse parlement ls gis teren op zomerreces gegaan. Het zal 18 October weer bijeenkomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2