„Plan is van een grote conceptie DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Raad gaat het uitbreidingsplan vaststellen n Vacantie-smaldeel gleed statig de Eemhaven uit Neptunus en Rotten speelden prachtige wedstrijd Genie-troepen defileren 2 Dinsdag 2 Augustus 1949 UITBREIDINGSPLAN AMERSFOORT Directeur Polak's Frutal Works geeft zijn mening weer Hoe denkt een ex-Amersfoorter over het uitbreidingsplan Wat is het oordeel b.v van een zakenman, wiens oordeel men gezag kan toe kennen Wy vonden de bekende ndu- strieel, de heer J Polak, die meer In Amerika dan in Nederland ver toeft, maar toch Amersfoort een warm hart is biijv?:i toedragen, be reid ons zyn mening te geven. Hy ontving ons in de ruime directie kamer van het moderne gebouw van Polak's Frutal Works. Wy za ten meteen in bet probleem van Amersfoorts binnenstad. En wy vernamen het oordeel over een kleine stad van een man. die na Amersfoort New York als zyn do micile heeft gekozen. „Zeker, 't Laantje is rustiek' Het ls wel aardig met die fraaie bomen en het beekje, naar er kan toch Iets voor in de plaats komen, dat minstens even .nooi 19." Dit was het eerste commentaar, dat de heer Polak gaf op onze vraag of de historische schoonheid van Amersfoort door het uitbrei dingsplan zal worden angetast. Kern behouden „Integendeel, dit plan is van een grote conceptie. Er liggen grote gedachten aan ton grondslag Amersfoort behoudt met dit plan zyn oude stadskern. Of er nu woon huizen, pakhuizen of winkels in die oude stad zullen zyn, is van minder betekenis. Belangrijk is, dat die his torisch gegroeide kern van Amers foort behouden biyft en dus altyd toeristen zal trekken. Natuurlijk neemt men van het oude iets weg, maar het rusMeke beeld van 't Laantje wordt al dagelijks geweld aangedaan als er onophoudelijk zware vrachtauto's over de brug denderen." Op dit moment waren wij aan het verkeersvraagstuk toe. Öp onze vraag of de nieuwe verkeersweg van betekenis is voor de industrie, gal* de heer Polak als rün mening te kennen, dat peciaal een arbeids intensieve industrie belang heeft by grote aanvoerwegen. Als Amers foort die industrie wil aantrekken, dan moeten er verkeerswegen ko men, die bijzonder geschikt zyn voor snelverkeer. Dc vraag is ech ter wat Amersfoort wenst: arbeids intensieve of kapitaalintensieve in dustrie! Naar de mening van de heer Polak heeft Amersfoort meer aan kapitaalintensieve industrie. Waar moet Amersfoort de arbei ders voor arbeidsintensieve bedrij ven vandaan halen?, zr vroeg hij zich af. „De verkeersintensiteit zal sterk toenemen, Amersfoort zal echter weinig last hebben van het door gaand verkeer Chauffeurs, die op grote trajecten rijden, hebben er geen behoefte aan om Amersfoort aan te doen als zy' er niet moeten zyn. Zy kiezen de Rijks-rondwegen en myden Amersfoort", aldus de heer Polak. Brede wegen Het verkeersprobleem ligt hem wel zeer na aan het hart. Neemt u van my aan, zo vervolgde hij, dat de wegen in Nederland veel te smal zyn. De autobestuurder moet een gevoel van ruimte hebben. Is de ryweg te eng, dan zyn ongelukken niet te vermijden. Weet U, dat wij op de grote verkeerswegen ln Ame rika. nabij de grote steden, met drie wagens naast °ikaar rijden en met drie wagens door de bochten draai en? Wij wisten het niet maar ne men er graag nota van. Zo ook van de opmerking, dat dc wegen eerst dan veilig zyn, als er tussen de bei de verkeersbanen een behooriyke verhoogde afscheiding wordt aan gebracht. Wy vertelden de heer Polak, dat de verkeersweg door Amersfoort nu eenmaal aan een ze kere ruimte is gebonden. „Laat men in ieder geval zorgen, dat men vei lig op de in Amersfoort aan te leg gen nieuwe verkeersweg kan rij den. Zo breed mogelyk dus en vooral niet tonrond! Wij brengen deze wensen graag over. Amers foort worstelt al jaren met zijn verkeersprobleem. Wy hebben dus inderdaad aan nieuwe problemen op dit gebied geen behoefte. maakt. In Amerika kyken ze niet op vyf kilometer. Er zyn daar we gen, die wel een grotere omweg maken. Je hoort ïr niemand over klagen, zegt de heer Polak. Opleving Op onze vraag of de nu wat ar metierige Kamp zal opleven als de uitbreiding van onze stad zich naar het Noorden en Noord-Oosten vol trekt, gaf de heer Polak een ont kennend antwoord. „Ik heb niet veel vertrouwen in een herleving. Wat eenmaal weg is, blijft weg, of men moet de oude pakhuizen radi caal afbreken en er winkels voor in de plaats zetten. Het is in vele grote steden wel gebleken, dat de mensen wegtrekken uit de binnen stad. Het wonen in de bultenwyken is aangenamer en vervoermiddelen om naar het centrum te komen zyn er genoeg. Het ls mogeiyk, dat de ze opvatting niet juist is, maar het is dan ook maar de opvatting van een eenvoudige ambachtsman", zegt de heer Polak lachend. „De economen zullen het wel' beter we ten of er een opleving ln deze oude wijk komt en de toekomst zal ons leren of de heren geiyk hebben ge had." „Een andere veel belangrykere zaak is, wie zal de uitvoering van dit plan betalen Zal men in de vastgestelde tyd van ongeveer tien jaar gereedkomen? We leven, ook economisch, in een moeiiyke tyd. Daarom nogmaals: Amersfoort zal zich hebben toe te leggen o het aantrekken van kapitaalinten sieve industrie. Als 't uitbreidings plan voor Amersfoort noodzakeii|k is, dan moet het ook uitgevoerd J. POLAK worden. Maar daarbij moet men op passen, dat door het aanwenden van te grote kapitalen de economi sche druk op do bevolking niet te zwaar wordt. Als ze te zwaar wordt, dan trek ken de mensen uit Amersfoort weg. zoals ook de Industrieën uit de gro te steden wegtrekken om in de pro vincie goedkoper te kunnen werken. En als eenmaal de mensen de stad verlaten, dan gaat de plaats ook achteruit." Met deze gedachten, die dfe heer Polak ons ter overdenking meegaf, was ons onderhoud ten einde. Modelbouwers verwierven drie eerste prijzen Op de tentoonstelling ..Gouden Han den" werden dezer dagen de Inzendin gen van de Konlnkl. Nederlandse Ver eniging van Modelbouwers met drie eerste prijzen beloond Een eerste prijs werd beschikbaar gesteld voor de beste groepsinzendlng. een voor de groeps- technlek en een tentoqnstelllngsprijs Een der prijzen, een fraaie medaille, was beschikbaar gesteld door de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen De Koninklijke Nederl Ver van Mo delbouwers ls op de nationale tentoon stelling Gouden Handen" goed verte genwoordigd. De inzendingen van deze vereniging vertegenwoordigen tezamen een bedrag van veertig mille. Ook enkele Amersfoorters. leden van de Konlnkl. Nederl. Ver van Model bouwers. stuurden inzendingen naar Gouden Handen Deze Inzendingen wa ren afkomstig van de heren Korthals Altes. Nijzlnk en Elzenaar. „Natuurlyk, die tunnel moet er komen. Te lang heeft men daarmee in Amersfoort ge wacht. De samenstellers van het plan zullen by de Gasfa briek ongetwyfeld de beste plaats hebben gevonden. Wat maken tachtig meter uit' Op de fiets is dat nog geen minuut verder dan de oude spoorweg overgang aan de Nyverheids- straat. Kykt U maar eens!" Door de grote in staal gevatte vensters van de directiekamer ky ken we naar buiten. Daar ligt een deel van Amersfoorts industriewyk en verder op de oude voetbrug, on geveer de plaats waar de Soester- kwartierbewonerg de voetgangers tunnel willen hebben, of misschien wel waar ze zich de tunnel hadden gedacht. De heer Polak vindt het een beetje vermakeiyk, dat men over die tachtig meter zo'n drukte Noteert 11 eve GRAND THEATRE. Zondag 2, 4.15 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur: „Met twee Jantjes op stap". CITY THEATER. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur „Berlin Ex press". REMBRANDT THEATER. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. „De Geveltourist". Museum Flehlte. Tentoonstelling Llslduna. Bloklandtsgasthuls. Tentoonstel- ling tot 31 Juli. schllderUen van Joh Güttllch Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen' Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.30r-4.30 uur; Lees zaal dageiyks van 10—12 30 en 2—5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrlldagavond van 7—10 uur. De Stlchtse Heuvel. Iedere avond dansen, ook 's Zondagsmiddags. De raad van Amersfoort komt Dinsdagavond 9 Augustus om 19 uur bijeen voor dc afhandeling van de volgende agenda: 1. Onderzoek van de geloofsbrie^ ven van de nieuw benoemde leden van de raad. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en medede lingen. 4 Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het uitbreidingsplan voor de stadskern der gemeente Amersfoort (gedrukte verzameling nr. 118). 5. Voorstel van B. en W. tot het geven van namen aan de openbare lagere scholen (gedr. verz. nr. 119). 6. Voorstel van B. en W. om de uitbreiding der R.K Huishoudschool „Sint Anna" met een „Mater Ama- bilisschool" nodig te oordelen (gedr. verz. nr. 121). 7. Voorstel van curatoren van het Joh. v. Oldenbarnevelt-gymnasium tot verlenging van tijdelijke aanstel ling van leraren. 8. Voorstellen van B. en W. tot verhuring van lokalen van gemeen telijke scholen aan verschillende be sturen van bijzondere scholen. 9. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van twee lokalen van het gymnasium aan de vereni ging tot bevordering van Chr. nat. schoolonderwijs te behoeve van haar school voor g.l.o. aan de Van Effen laan. 10. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van een lokaal van het gymnasium aan de Pallas Athe ne schoolvereniging ten behoeve van haar school voor u.l.o. 11. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de gemeentelijke bij drage over 1947 ten behoeve van de Christelijke school voor buitenge woon lager onderwijs (gedr. verz. nr. 115). 12. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor het op nieuw inrichten van de hoofdenka- mer van de openbare u.l.o.-school Schoollaantje. 13. Voorstel van B. en W. be treffende wijziging van de statuten der ..Stichting tot oprichting en in standhouding van medisch-opvoed- kundige bureaux" (gedr. verz. nrs. 76 en 122). 14. Voorstel van B. en W. inzake het met het St. Elisabeth's gast- en ziekenhuis gesloten contract betref fende de verpleging van voor reke ning der gemeente opgenomen pa tiënten in verband met de bij de prijzenbeschikking ziekenhuistarie ven 1949 vastgestelde verpleegprijzen (gedr. verz. nr. 124). 15. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de verordening op dc brandweer (gedr. verz. nr. 114). 16. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de kostprijsberekening van het gemeentelijk grondbedrijf per 1 Januari 1948 (gedr. verz. nr. 117). 17. Advies van B. en W. naar aan leiding van het adres van C. van Nieuwenhuizen c.s., allen bewoners van percelen aan de Gasthuislaan en onmiddellijke omgeving, betreffende de slechte staat, waarin de Gasthuis laan zich bevindt 18 Voorstel van B. en W om een crediet beschikbaar te stellen voor de bouw van twee woningen aan de Feithlaan en om de bouw daarvan op te dragen aan W. Trinks (gedr. verz. nr. 125). 19. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor het terug plaatsen van het hek vóór het per ceel Utrechtseweg nr. 12. 20. Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden van vergunningen tot het leggen van leidingen voor gas. enz. in stroken grond aan de Berg straat. 21. Voorstel van B. en W. om van de staat der Nederlanden een per ceel bouwterrein, gelegen aan de Nijverheidsstraat, aan te kopen. 22. Voorstel van B. en W. tot ver huring aan J. A. Mouwen van de kiosk aan het Stationsplein. 23. Voorstel van B. en W. tot ver huring van het voormalig politie bureau aan M. Brink. 24. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel bouwterrein aan de Hugo de Grootlaan aan W. F H. Burger. 25. Voorstel van B. en W. tot ver koop van grond gelegen aan de Bosch Kemperlaan aan J. E. van Nie e.a. 26. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel bouwterrein aan de Daam Fockemalaan aan F. Rouffaer. 27. Voorstel van B en W. tot ver koop van een perceel bouwterrein aan de Hugo de Grootlaan aan H. Koppel. 28. Voorstel van B. en W. tot stor ting van de winst van de waterlei ding in het fonds voor bijzondere doeleinden (gedr. verz. nr. 116). 29. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de gemeente-begroting 1948 30. Voorstel van B. en W tot wij ziging van de gemeente-begroting 1949. 31. Staten oninbare posten diverse belastingen en ontheffingen honden belasting. 32. Benoeming van twee bestuurs leden van de ..Stichting tot oprich ting en instandhouding van medisch- opvoedkundige bureaux". 150. Ondertussen zijn de Japanners wel ze nuwachtig geworden, omdat ze hebben begre pen, dat Rob en Toon veel meer te weten zijn gekomen dan voor hen goed is Wanneer hun bezoek wordt aange diend, zegt de oude: „Laat die kerels maar even wachten Ik zal ze wel ontvangen." Nou, dat wachten duurt nogal een tijdje. Rob en Toon worden in een kamertje gelaten, waar hun ver moeden, dat de oude Japanner Moetsji-Foet- sji is, wordt bevestigd, want op een kastje staat een oude daguer- l brandende wierook en afgodsbeeldjes, die hier type. „Die knaap moet dus minstens 110 jaar oud zijn," bedenkt Rob„En bijgelovig gerangschikt staan. Skip is ondertussen op verkenning uitgegaan. Hij heeft de lucht van is-ie ook," merkt Toon op, wijzend op deeen andere viervoeter geroken en hij moet eens onderzoeken hoe die er wel uitziet. Snuf felend loopt hij de gang door. Honderd jeugdige opvarende maken tocht over het IJselmeer „De vereniging stelt zich ten doel het organiseren van tijdelyke water kampen voor jongens en meisjes, ongeacht hun politieke of godsdien stige overtuiging. Het doel dezer kampen ls liet by de deelnemers(sters) bybrengen van meer belangstelling voor zee- en binnenvaart door mari tieme instructies, excursies e.d., het wekken van belangstelling voor de geschied- en aardrykskundigc betekenis van bezochte plaatsen, het beoefenen van watersport en het uitvoeren van alles, wat in jeugd kampen bydraagt tot de culturele vorming der deelnemers (sters)", aldus lezen wy in de statuten van de Vereniging Waterkamp „Het Vacantie-Smaldcel". Het eerste waterkamp van „Het Vacantie-Smaldeel" werd Maandagmiddag in Amersfoort geopend. JUBILEA bij DE NED SPOORWEGEN De heer E. Wisgerhof te Amersfoort hoopt op 16 Augustus veertig jaar in dienst te zijn bij de Ned. Spoorwe gen op 18 Augustus hoopt de heer G. J. MulderlJ te Amersfoort zijn zilve ren jubileum te vieren. By de Ncd. Spoorwegen zullen de volgende personen uit Utrecht ln Augustus hun jubileum vieren: Veertig Jaar- Economische Zaken: J H. van Ockenburg, 21 Aug.: Weg en Werken' J. Groenendal. 30 Aug.; Materieel en Werkplaatsen: H. van Ommeren. 9 Aug.: J. van Dijk, 28 Aug.; Generale Contróle: G. H. D. v. Zullen. 15 Aug. Vijf en twintig Jaar: Vervoer- J. Petiet, 5 Aug.; Weg en Werken: P. v. d. Keur. 16 Aug.; G. J. ter Keurst, 19 Aug. Behouden vaart en goede wacht Wy zijn een kykje gaan nemen by het smaldeel, dat achter dc Shell ln de Eem lag gemeerd. Drie binnenvaart schepen waren het- de „Disponibel", de „Op Hoop van Zegen" cn „Vertrouwen". Zowel ln de ruimen van het schip als op de wal was het een cn al bedrijvig heid. In dc schepen installeerden de Jongens en meisjes zich, terwyi op de wal de proviand van slager, bakker en melkboer ln ontvangst werd genomen Op een van de schepen troffen we de heer J. van Soest, lid van het Hoofd bestuur van Het Vacantie-Smaldeel Hy vertelde ons het een cn ander over de reis die de drie schepen gaan maken Twee weken zullen deze schepen Jongens en meisjes van 12 tot 18 Jaar herbergen, ruim honderd ln totaal. Dc deelnemers(sters) zyn voornameiyk leer lingen van Lagere Scholen, H.B.S., Gym nasia, Lycea, enz., maar ook leerlingen van de Zeevaartschool uit Vlisslngen en „Radio Holland" maken de leerzame tocht mee Aan boord worden groepen van 6 i\ 7 Jongens en meisjes gevormd Elk groep wordt „bak" genoemd De baksleden kiezen zelf uit hun midden de flinkste tot bakscommandant(e) De commandant draagt de volle verant woordelijkheid over het optreden van zyn bak Aan het hoofd van leder schip staat ook weer een commandant(e) ge assisteerd door enkele onder-comman danten De hoofdleiding van het kamp ls in handen van de voorzitter van „Het Vacantie-Smaldcel", dc heer P. J. Koning uit Bilthovcn, terzijde gestaan door oud- kaplztein W, Westcrvcld uit Zeist. INSPECTIE Tezamen met de heer Van Soest „inspecteerden" wy vervolgens de drie schepen. Op de „Disponibel", het com mandoschip. heerste de grootste bedrij vigheid. In het ruim van het schip meld den zich dc deelnemers, vloeren werden aangeveegd, banken rechtgezet, de lces- Voor de inzendingen van de Amersfoortse deelnemers aan de te Ede georganiseerde tentoon stelling Gouden Handen" be staat veel belangstelling. Het echtpaar Van Es in gesprek met een generaal der landmacht. '■mrsmi tafel ln orde gebracht, proviand gesor teerd, terwyi twee koks van de Bak- kcrsschool te Utrecht zich ln het kom buis Installeerden Twee weken lang zullen zij ln het ruim van de .Disponi bel" leven tussen potten en pannen om maaltyden voor 100 hongerige magen te bereiden Voorts maakt een arts, dr. Gorter uit Zeist, de reis mee In voor komende gevallen zal hy medische hulp verlenen. Of het nodig zal zyn? Gevaar voor verdrinking van een der deel- nemers(sters) bestaat er niet want alle Jongens en meisjes zyn de zwemkunst meester. Dat was een van de voorwaar den van deelneming. Een oud kapitein van de grote vaart, de heer Vegting uit Amsterdam, maakt de reis ook mee. Wat hy met de Jongens en meisjes gaat doen? „Interessante dingen vertellen, maa; niet te veel leren Ik wil geen derde stuurlieden van ze maken," was zijn bondig commentaar, Hy vond het leuk werk en Interessant vobr de jongens en meisjes. „Als zeevarende natie mag men van het jonge geslacht verwachten dat het iets afweet van de zeevaart." In de „Op Hoop van Zegen", het Jongensslaapschip, troffen wij de com mandant, de heer J B. Hardon en zijn assistent, de heer F. Swart. De laatste had al eens eerder een waterkamp mee gemaakt. Het was hem uitstekend, be vallen. „Een dergelijk kamp heeft* een sterke paedagogische ondergrond. Het saamhorigheidsgevoel wordt aange kweekt cn de jongens en meisjes leren zich tevens aanpassen." was zyn mening GOEDKOPE VACANTIE De schipper van de „Op Hoop van Zegen", de heer W. Fontyn uit Dor drecht zei, dat er geen goedkopere vacantle voor de jeugd ls als het deel nemen aan een waterlcamp. Voor 25 in de week genieten zy een vacantie die niet alleen ontspannend maar bovenal leerzaam ls. Maandagmiddag omstreeks twee uur werd de „Blue Peter", de vertrekvlag op het commai.doschlp gehesen en zette het vacantiesmaldeel zich ln beweging. Dc gehele reis zal worden gezeild en slechts in noodgevallen zal worden ge bruik gemaakt van de motoren De schepen worden bestuurd door de Jon gens en meisjes en alle andere bezig heden op dc schepen zullen eveneens worden verricht door de deelnemers, natuurlijk onder het toeziend oog van de schippers De reis gaat langs ver schillende plaatsen aan de IJselmeer- kust. In deze plaatsen worden excursies gehouden En de tucht op de schepen? vroegen wy even voor het vertrek aan een van de leiders „Zyn de jongens en meisjes eenmaal door de kluisgaten aan boord gekropen, dan vallen zij geiyk onder de scheepswetten." antwoordde hy. Waar uit deze wet bestaat, lazen wij elders. „Een matroos van ons smaldeel g&at recht door zee, worde niet gekielhaald, heeft eerbied voor zyn vlag, houdt zich niet op met kombuis-praat, vaart niet alleen voor eigen genoegen, fluit en doet zijn plicht en weet van schoon schip." Behalve deze scheepswet, die een soort cre-code ls, ls er nog een kort reglement, dat eerbied voor het schip en zyn schipper voorschryft. Het korte ogenblik, dat wy aan boord van het Vacantie-Smaldeel vertoefden, heeft niet nagelaten by ons een gunstige en aangename indruk te vestigen. De 100 jongens en meisjes uit alle delen van het land zullen ongetwyfeld aan boord een prettige vacantle hebben. Wanneer zij over veertien dagen ln Nykerk weer voet aan wal zetten, zullen zy niet alleen bruin zyn gebrand door de zon. zy zullen tevens Interessante verhalen kunnen vertellen over hun veertiendaagse loopbaan als lichtmatroos. Behouden vaart en goede wacht, Vacan tie-Smaldeel I AKV-ers maakten excursie Kalveen en Scheifes gehuldigd De Amersfoortse Klokkenspel- Vereniging, welke vorig jaar op ini tiatief van enige vrienden van het Amersfoortse carillon werd opge richt. heeft in de korte tijd van haar bestaan een verheugende activiteit getoond. Met haar 80 leden is zij momenteel de grootste vereniging op dit gebied in ons land en de plannen van het bestuur van de Amersfoortse Klokkenspel Vereniging duiden er op dat dit ledental ook in de toekomst wel gestadig zal uitbreiden. Het doel van de Klokkenspelvereniging: het kweken van meer sympathie bij de burgerij voor het Amersfoortse ca rillon. Maandagavond kwamen ruim vijftig leden van de Amersfoortse Klokkenspel Vereniging en geno digden bij de O.L. Vrouwetoren bij een. Een excursie in de toren was het doel van de avond. De voorzitter van de Amersfoort se Klokkenspel Vereniging, de heer G Adriaans, heette op de eerste om loop de deelnemers aan deze excur sie van de Klokkenspelvereniging hartelijk welkom en vertelde vervol gens de rijke geschiedenis van de Amersfoortse Onze Lieve Vrouwe Toren. Aan het slot van zijn inleiding haalde de heer Adriaans de klokke nist van de Lange Jan, de heer C. van Kalveen even naar voren. „Reeds vijf en dertig jaar lang waakt deze man vandaag met zijn trouwe zorgen over onze Amersfoortse to ren", waren de woorden die de heer Adriaans tot de jubilerende toren wachter sprak. Namens de Amers foortse Klokkenspel Vereniging com plimenteerde haar voorzitter de ju bilaris hartelijk, hetgeen door de excursie-deelnemers met een applaus werd onderstreept. Het stoffelijke blijk van waardering ontbrak ook niet. Na deze korte „ceremonie" werden weer een aantal treden be klommen en gaf de stadsbeiaardier, de heer M. van der Werff, in de speelkamer een uiteenzetting over de werking van de speeldoos en het uur werk. Onder het carillon sprak Hans M. Scheifes over de 33 klokken van het Amersfoortse carillon, waarvan er 30 door Francois Hemony werden ge goten De heer Scheifes duidde tij dens zijn uiteenzetting op enkele tekortkomingen van het Amersfoort se carillon De Amersfoortse Klok kenspel Vereniging zal aandringen op aanvulling van het carillon naar de bovenste octaven en chromati- sering van de onderste octaven. Te vens zal het speelwerk aan de mo derne eisen vier octaven in de toekomst moeten voldoen. Ook dc modernisering van het klavier staat op het verlanglijstje van de A. K. V Het Amersfoortse carillon behoort tot het beste in ons land, vertelde de heer Scheifes voorts. Een res pectabel gewicht ijzer hangt daar op de tweede omloop in de stalen stut ten. Het is 11.800 kg! Dc grootste klok weegt reeds 2750 kg. Vroeger waren er nog vier grote luidklokken. doch omtrent het lot van deze ijze ren gevaarten is met zekerheid niets te zeggen. Er bestaat een vermoeden, dat Na poleon drie van deze klokken als souvenir naar Frankrijk meevoer de... Na deze interessante inleiding be speelde de heer Van der Werff het carillon en ook de deelnemers wer den in de gelegenheid gesteld de klokken van het carillon te laten galmen. Voor de jubilerende C. van Kalveen speelde de stadsbeiaardier „Lang zal hij leven" De heer Van Kalveen was zichtbaar verrast door deze plotselinge huldiging. Liefhebbers maakten hierna nog de 347 treden vol en brachten een bezoek aan de derde omloop van de toren, anderen toonden hun kun nen in de afdaling van de reeds in het duister gehulde trappen van de Lange Jan. In de hall huldigde de heer Bos, namens het bestuur van het Toon kunst zangkoor, nog de Amersfoort se musicus Hans M. Scheifes. die bin nenkort onze stad gaat verlaten. De heer Bos dankte hem voor het vele opofferende werk dat hij in Amers foort verrichtte en bood de heer Scheifes als blijvend aandenken een boekwerk aan getiteld „Der Jahres- kreis" van Hugo Richter. De heer Scheifes dankte voor deze vriende lijke geste. Rest ons nog te vermelden, dat de Amersfoortse Klokkenspel Vereni ging op Maandag 8 Augustus a s. een tweede excursie organiseert voor alle belangstellenden. Beide teams scoorden een doelpunt Ter gelegenheid van het feit dat de Genietroepen met ingang van 1 Juli wederom ressorteren onder de Inspecteur van de Genie, de Generaal-Majoor J. Kok, werd he denmorgen in de du Moulinkazcr- nc te Soesterberg bij zijn eerste bezoek aan het depót Pioniers en de Mijnenschool een parade ge houden. De na de bevrijding teweeg ge brachte scheiding van de Genie troepen en de Dienst der Genie werd in het Wapen betreurd. Nu ae hereniging een feit is geworden is er bovendien een uitzicht dat de naam der troepen van het Wapen wederom officieel „Genietroepen" zal worden genaamd. Nadat Gen.maj. Kok was gearri veerd, inspecteerde hy in de stro mende regen de aangetreden man schappen van het Schoolbataljon van het depót Pioniers, die onder commando stonden van de Ma joor der Genie T. van Huizen. Na de inspectie richtte de Kolo nel der Genie J. C. G. Nottrop zich tot Generaal Majoor Kok en de manschappen. Hij stelde de onder hem ressor terende troepen aan de Inspecteur der Genie voor als de geselecteerde soldaten van de Genie. Generaal Majoor Kok uitte zijn vreugde over het feit, dat hij het commando mocht voeren over de kern van de Genetroepen die in de du Moulin- kazerne zijn gelegerd. Hierna paradeerde het Schoolba taljon met haar vaandel voor Gen. Maj. Kok waarna een défilé voor alle aanwezige militaire auto riteiten volgde: o.m. de kolonel der F. C. Potjes, commandant admini stratief bataljon: de Overste Per- quin, eerste aanwezend Ir. van Ge nie te Amersfoort: Majoor C. W. Kicrs, commandant van het eerste Nederlandse Voertuigen Park en Majoor J. A. Paul, commandant van de Mijnenschool. Muzikale medewerking verleende het Trompettencorps van de Ka zerne van Boreel uit Amersfoort onder leiding van Wachtmeester J. Reynhoudt. Des middags werden de oefeningen en demonstraties gege ven door de Mijnenschool nabij de Stompcrt en door het Schoolbatal jon van het depót Pionniers in het Ford Rhijnauwen. Deze demonstraties werden o.m. bijgewoond door de Inspecteur van de Genie. Spreekuur wethouder J. Koopman Wethouder Koopman is verhin derd a.s. Donderdag spreekuur te houden. JEUGD VAN DE STRAAT De kinderen, die deelnemen aan de actlc „Jeugd van de straat" moeten Woensdagmorgen om kwart voor negen op de verzamelpunten byeen komen voor een bezoek aan het Grandtheater of AmJcitla. VANDALIST Twee jongens schoten in de Bos boomstraat met een buks op ven sters. Zij werden door de Politie over hun vandalisme onderhouden en zij zullen de veroorzaakte scha^ de moeten vergoeden. Examens Geslaagd voor het te Zwolle ge houden examen voor het diploma E.Z.M.V.V.: do dames Corry Kraa- nen, Rika Eibergen. Uit een kampeertent op het Genie J. D. G. Nottrop; de Kolonel terrein Bokkeduinen werden een der Genie J. J. de Wolf; Overste L. (pantalon en een knijpkat gestolen. hebben. Hij kreeg een bekeuring. Gevonden voorwerpen Van 29 Juli t m 1 Aug. 1949 werden als gevonden aangegeven: De verlofhouder V. bleek in Bovier, een greep, Textielkaart,zaak sterke drank voorradig te Radiateurs-dop van auto, autosleu- v,oKKo" tel, sleutel (Zeiss Ikon), br. lederen aktetas inh. sigaren enz., br. lede ren portm. inh. geld en twee kaar tjes van Dierenpark, rode dames- portm. inh. geld, pop, hond (Boxer), 7 koffersleutels, padvin- dersriem, hoafddoek, klem jong br. hondje, Textielkaart, Lipssleutel. donker groene autoped, verrekijker, br. damesportm. inh. geld, zakje stambonen, wijnrode shawl, wit keerhondje met blauw lintje, br. hondje met witte pootjes, nummer plaat voor auto HX 30925. Amersfoortse Concours- Commissie Eindstand Fond. Hok: 1 H. Pleters RD 9551, punt: 2. A Wlckart Or. 723vi p; 3. Mevr. v. d. Berg Lp 534 p.; 4. J. Maarsen Rd. 499 p.; 5. J. Leyen- horst Or. 498'/, punt. Duif: 1 H Pleters RD. 295434—382 p.- 2 Idem R D. 552760—366 p 3 Idem R d' 552762319(4 p.; 4. J de Bruin Lp. 556098—254; 5. L. Snyders Lp. 557143 244 p. Stand Generaal over alle vluchten t. m. Bordeaux- 1, A. Wiekurt Or. 2587(4 p.: 2. S Vlsscher Or. 2327(4 pp.: 3. Mevr. v. d Berg Lp. 2222V, p.; 4. J. Verstraten Rd. 2018 pp.; 5. J. Lijenhorst Or. 1902% p. Postduivennieuws Wegens gebrek aan plaatsruimte kun nen wy heden niet het postduiven- nieuws meenemen. U vindt dit ln ons blad van morgen. Het eerste herenzevental van Neptunus heeft Maandagavond voor de competitie in het Bosbad een zeer goede wedstryd gespeeld tegen Robben 1 uit Hilversum, dat aan een overwinning voldoende had om zeker te zijn van het kam pioenschap. Neptunus zou bij een eventuele overwinning nog een vr\j goede kans op het kampioenschap gehad hebben, zodat te begrijpen ls, dat beide ploegen zich volledig hebben gegeven in de zeer span nende wedstryd, die gespeeld werd. De punten werden tenslotte ge deeld waardoor Rotterdam 1 mis schien aan het langste eind trekt en de kans voor Neptunus geheel verdwenen ls en voor Robben zo goed als. In de eerste helft van de wed strijden waren de Hilversummers enigszins in de meerderheid. Wel belaagden de Neptunus-spelers het doel van de internationaal Joop Rojmer, maar de afwerking van de aanvallen was slecht. Dekkers speelde in deze periode zelfzuchtig en daardoor gingen enkele kansen teloor. De andere Internationaal uit de Robben-ploeg, Ketelaar, die middenvoor speelde, werd door Woelders uitstekend bewaakt. Toch kon hy voor rust scoren, toen doelman Reems de bal slecht weg werkte. Na de hervatting speelden beide ploegen met zo mogelyk nog groter enthousiasme. Het was zeer fraai waterpolo-spel en wy konden het alleen maar betreuren, dat de belangstelling voor deze prima wedstryd zich beperkte tot een kleine kring van supporters. Er werd snel gezwommen en fraai switchen in beide ploegen dwong bewondering af. Ronner zowel als Recms stopten harde, dikwyls fraaie schoten. Neptunus kwam nu in de meerderheid en paal en lat moes ten de doelman van ons nationale zevental enkele malen te hulp ko men. De eerste kans voor Neptunus om geiyk te maken ging verloren, toen Jan de Gans na een snelle rush op het Robben-doel van de bal werd weggewerkt, toen hij op het punt stond langs Rohner te schie ten. Even later, toen Neptunus een Robben-aanval ln de klem had ge smoord, zwom Heyligers die overigens door zorgvuldiger plaat sen stuwender had kunnen spe len de bal af gaf naar Jan de Gans. Deze speelde de Robben- verdediging goed uit elkaar en plaatste toen zuiver op de hand van Cobi Geutjes, die van verre afstand een meesteriyk schot loste, dat zelfs Rohner te machtig bleek (11). Zelfs leek het er op of Nep tunus de leiding zou nemen, toen Dekkers van dichtby Inschoot, maar ditmaal toonde Rohner, waarom hy in het Nederlands ze vental speelt. Het was een prach tige wedstryd. A.M.V. concerteert bij Monnikendam Op Woensdag 3 Augustus om half acht wordt een concert gege ven door „De Amersfoortsche Mu ziekvereniging" onder leiding van de heer T. Hulleman in het plant soen by Monnikendam. Het programma luidt als vol§;t: 1. Florentiner Marsch, Julius Fucik; 2. Le Callfe de Bagdad, ouverture, Boildlen; 3. Verschmahte Liebe Valse, Paul Linche, arr. S. P. v. Leeuwen; 4. „Friesche Liederen", potpourri, arr. P. de Ruiter; 5. In a Persian Market, Intermezzo Scene, A. W. Ketêlby; 6. Graf Zeppelin, Marsch, C. Teike; 7. Finale. Kind loopt onder auto Een 7-jarig knaapje liep Maan dag spelenderwijze op de Varkens- markt tegen het spatbord van een vrachtauto. Met een hoofdwond vervoerde de G.G. en G.D. het kind via de Polikliniek, Bergstraat, naar huis. Burgerlijke Stand Geboren 1 Aug. 1949: Johannes Floris, z. v. J. F. van Maas en R. Verstraeten: Önno Johan Willem, z. v. I. de Vos en A. Postma; So phia Elisabeth Maria, d. v. Th, J. van Kalle veen en J. A. Bouman; Theodorus Christiaan, z. v. P. J. de Ruiter en A Martensen; Albert Gerard, z. v. H. van Ernst en G. S. Slagter. Overleden: G. Bonsel, 82 jaar, wede van A. Muys; Th. J. van Hees, 17 maanden, z. v. G. B. van Hees en K. C. van Empelen; H. Boon, 82 jaar, wedr. van E. A. Slaterus. Succes van Mobi Vierdag te Tubbergen Er waren veel Amersfoorters als toeschouwers bij de jaarlijkse motorwedstrijden om het Twent se Ros", die te Tubbergen werden gehouden. Vierdag toonde zijn klasse door in de 125 cc. klasse de t.t. deel nemer Van Zutphen uit Utrecht te verslsaan en als eerste te ein digen. Vierdag berijdt een machine van v. d. Waerdt uit Doorn een Eisink en het merkwaar dige was, dat v. d. Waerdt in de Junioren klasse eveneens de eer ste plaats bezette met een gemid delde uursnelheid van 94,81 km. Mobi Vierdag bereikte een ge middelde uursnelheid van 100,08 km. Over een bezoek, het Oosten rijkse handbalteam uit Klagenfurt aan Amersfoort zou brengen, staat nog niets vast. De politiegaat strenger toe zien op het voeren van verlichting door wielrijders. Maandag gingen 8 fietsers óp de bon, die zonder achterlicht reden. Te Amersfoort is, verdacht van diefstal van een rijwiel aangehou den de Amsterdammer B.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2