„Gelukkig, de stadskern blijft ongerept" Overwegingen ten aanzien van 't uitbreidingsplan Uitzending van raadsdebat? Oldenbarnevelt-gymnasium trekt camouflage-pakje uit Hoevenlakens raad wil weten waar collecte-geld is ONS POSTDUIVENNIEUWS 2 Woensdag 3 Atigustus '49 UITBREIDINGSPLAN AMERSFOORT Dr. J. F. B. van Hasselt, bekend historicus zegt zijn mening over 't plan ER zijn verscheidene Amersfoorters, die zich verdiepen in de historie van hun stad. Zij zijn zich er dientengevolge meer dan anderen van bewust, dat hun woonplaats een be koring heeft, die vele andere steden in ons land missen. Een bekoring, die zich vooral uit in de oude binnenstad en langs de oude wallen. Zij vooral weten, dat de gestadige groei van Amersfoort, de toenemende verkeersintensiteit, kortom de metamorphose van de provincieplaats Amersfoort tot grote stad, vooral in aesthetisch opzicht offers zal vergen. „Amersfoort wees zuinig met je water!" Nu is het dan zover. Het uitbrei dingsplan vraagt een offer. In de tweede omwalling komt, zo de raad daartoe zal beslissen, een bres door de aanleg van een verkeersweg. Er zijn van de zijde der historici criti- sche opmerkingen over het uitbrei- dngsplan gemaakt. Wij kunnen deze critiek goed begrijpen, omdat men wel weet wat Amersfoort aan Wij- ersstraat en 't Laantje moet missen, maar men zich nog geen goed beeld kan vormen wat er voor in de plaats zal komen. Een van Amersfoorts historici, dr. J F B. van Hasselt, van wiens hand onlangs in de Heemschutserie zo'n interessant boekje over Amersfoort verscheen, vonden wij bereid zijn mening over het uitbreidingsplan te zeggen. „Aanvankelijk stond ik sceptisch tegenover het plan Zuiderhoek", zo vertelde dr. Van Hasselt ons. „Mijn eerste impuls was: Amers foort wees zuinig met je water! Ik herinner mij nog zo goed uit mijn jeugd, dat men in Rotterdam grach ten ging dempen. Er bleven on-aes- thetische, dooie straten over. In Amersfoort herkennen wij zo'n slechte demping in 't Zand, maar ja, dat is werk uit de zestiende eeuw!'' „U vindt de demping van de beek tot aan Monnikendam dus een ver lies voor onze stad?" „Ongetwijfeld! Men moet in Amersfoort goed weten wat men doet. Er zijn steden in ons land, waar het gemeentebestuur het wa ter in gedempte straten terug wil hebben, b.v. het Waterloople.n te Amsterdam." Mooie gespen „Gelooft U. dat men bij 't uitbrei dingsplan niet voldoende of geen re kening heeft gehouden met de his torische schoonheid van onze stad?" „De ontwerpers hebben er zeker rekening mee gehouden. Toen ik eenmaal de maquette goed had bekeken, kwam ik tot de conclusie, dat het uitbrei dingsplan voor Amersfoort een interessant en mooi plan is. Geen ogenblik valt te ontkennen, dat er een offer moet worden ge bracht. De gracht aan de Wijers- straat is schilderachtig en bovendien is Amersfoort een van de weinige steden in ons land, waar zo'n merk waardige vesting van twee grachten is te vinden. Ik zie de buitenste om walling altijd als een ceintuur met twee mooie gespen er in: Monniken dam en de Koppelpoort! Nu heeft het uitbreidingsplan tot gevolg, dat de ceintuur stuk gaat, maar geluk kig... de gespen blijven! Uit de maquette leert men, dat de ontwer pers van het plan zich van een en ander goed rekenschap hebben ge geven." „Hoezo?" „Wel. als je eerlijk bent. moet je toegeven, dat de omwalling niet meer die grimmigheid van vroeger bezit. Er zijn vooral in de omgeving van Wijerstraat en 't Laantje, vrien delijke plantsoenen voor in de plaats gekomen. Veel van de historie is er niet terug te vinden." „Dat verzwakt de argumenten van de tegenstanders van demping, vindt U niet?" zo vroegen wij dr. Van Hasselt. Oogappel „Inderdaad!" Men zou kunnen zeg gen de situatie is daar toch al be dorven en herstel is niet mogelijk. Daarvoor zouden de kosten te hoog zijn. Wat mij met het plan heeft ver zoend. is de brede visie van de ont werpers op de harmonische ontwik keling van Amersfoort. De kern blijft gespaard. En die kern zien wij juist als „de appel van ons oog." „De stad is uit haar evenwicht, zo vervolgde de heer Van Hasselt. „De kern verplaatst zich meer en meer naar de richting van de Leus- derweg. Uitbr. naar het Noorden en Noord-Oosten zorgt voor herstel van dit evenwicht. Dat is alles positief. Nagatief in dit plan blijft- het ver breken van de tweede omwalling." „Ziet U dan een andere oplos sing?" „Een andere oplossing is er naar mün mening niet. Gelukkig behou den wü 't water in 't Oosten van de stad. Daar is de omwalling nog ge heel in tact. Verheugend is het. dat het gemeentebestuur plannen heeft om de verdwenen torens in die om walling terug te brengen. Overigens houdt men met de aan leg van de verkeersweg langs het oude tracé de gordel toch gesloten Deze gordel is dan alleen aange past aan de tegenwoordige eisen van het verkeer." „Verheugt U zich in het behoud van de oude stadskern?" „Het is goed. dat dit ontzaglijk mooi centrum ongeschonden blijft en op den duur nog mooier zal wor den door de restauraties. Gelooft U mij, men leert eerst daj# dit uitbreidingsplan waarderen, als men de moeite neemt eens op de knieën voor de maquette te gaan liggen. Hoe prachtig blijkt dan al les te zijn uitgebalanceerd. Monni kendam valt veel meer in het oog en zal mooier dan nu uit het water rijzen Ook de Onze Lieve Vrouwe toren zal meer deel van de stad worden en vooral het centrum gaan vormen. Van alle geprojecteerde wegen af is deze prachtige toren goed te zien. Neen. ik kom meer en meer tot de conclusie dat dit plan met veel zorg is voorbereid en ik heb er dan ook grote bewondering voor gekregen." VAN HASSELT „Heeft U kennis genomen van de bezwaren, die vooral de bewoners van het Soesterkwartier hebben te gen de in het plan gekozen plaats voor de tunnel?" „Dat heb ik zeker Ik was aan vankelijk erg geporteerd voor een tunnel naar de Snouckaertlaan. Achteraf geloof ik. dat alleen zij. die naar het station moeten, met deze oplossing zijn gebaat Met een tunnel in de richting Snouckaert laan lost m i. het verkeersvraagstuk niet op. De eis, die men stelt, om over te gaan tot een aanleg van Eén tunnel is meer dan genoeg Mijnheer de Redacteur. Vergun mij. dat ik nog enkele opmer kingen plaats over het uitbreidingsplan voor Amersfoort. De aanleg van een tunnel bij de Gaslaan is m i. onjuist Waarom daar een tunnel als de belang rijkste wisseistanden bij de overweg aan de Nijverheidsstraat liggen? Het is nu eenmaal zo, dat de overweg Nijverheids straat door het rangeren en de aanvoer van versterking voor overbelaste treinen veel langer gesloten is dan die aan de Gaslaan Een tunnel heeft daarom wel zin ter hoogte van de Puntenburgerlaan aansluitend op de Brouwerstraat Daar mede zouden de moeilijkheden voor de spoorwegen zijn opgelost en de mensen van wagenwerkplaats der Ned. Spoor wegen behoeven dan niet die grote om weg te maken. Met een schafttijd van V/j uur komen deze mensen tussen het middaguur niet meer thuis. Zij zouden dus genoodzaakt zijn om 's middags over te blijven Trouwens een tunnel bij de Gaslaan brengt voor de gehele bevol king van het Soesterkwartier bezwaren mee. Met één tunnel aan de Puntenburger laan zouden wij kunnen volstaan. Dus geen twee tunnels. De financien van onze gemeente zijn toch al niet roos kleurig Het heeft weinig zin om met een millloenenplan te beginnen Amers foort. ingedeeld in loonklasse II. Is voor burgers al duur genoeg. De uitvoering van het plan zou kunnen lelden tot de heffing van een „kernplanbelasting" Wij hebben aan een huisvuilbelasting, een brandverzekeringbelasting, onze huishuur enz. enz, al genoeg. Amersfoort moet oppassen, dat de mensen niet wegtrekken. Van de groei naar 100.000 Inwoners zou dan niet veel terecht komen Daarom: één tunnel ls genoeg, laten we sober te werk gaan en naar behoefte aan onze stad bouwen. C. Buijs, Gep. machinist N S. Alb. Cuypstraat 31. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB een tunnel voor voetgangers en fietsers via Puntenburger laanSnouckaertlaan, vind ik meer dan billijk." Tenslotte bleef ons nog een vraag te stellen. „Hoe vindt U de voorge nomen vestiging van een cultuur centrum op het z.g. Bleekersei- land". „Ik geloof niet dat dit centrum te ver buiten de stad komt te lig gen. Men heeft rekening gehouden met de uitbreiding van Amersfoort. Mettertijd ligt de schouwburg on der de rook van de oude stadskern en voor de bewoners van de be staande v/ijken is de tocht naar de schouwburg dan even ver als voor de toekomstige bewoners van de nieuwe wijken in 't Oosten en Noord-Oosten van de stad". „Het is nu eenmaal zo", zo be sloot de heer van Hasselt, „dat voor het nieuwe het oude moet wijken. Men gaat gelukkig in Amersfoort niet roekeloos te werk en naar mijn overtuiging is straks het nieuwe Amersfoort nog steeds als een kroon, die men graag op zijn dasspeld steekt". 151. Waar is Skip ge bleven? Rob mist zijn trouwe vriend opeens en maakt zich een beet je ongerust. „Laten we eens gaan zoeken," zegt Toon. „Ga jij die gang daar in dan neem ik hier eens een kijkje." Speurend loopt Toon een paar kamers door. maar plotseling blijft hij stokstijf staan: hij hoort opgewonden stem men achter een gordijn. Aha, de ouwe heeft blijkbaar verschil van mening nr.et zijn doch ter. Maar wat hoort hij? Die Jap blijkt volkomen op de hoogte te zijn met het feit, dat Rob en Toon weten, waar de schat begraven ligt. „We „Nee. nee," antwoordt haar vader, „dat kan altijd' nog gebeuren. Eerst, moeten we zeker moeten die twee meteen maar uit de weg rui- weten of die schat daar ligt. Ik wil eerst men," zegt de dochter met haar scherpe stem 1 Maar Toon is al weggeslopen en holt terug naar Rob. En daar komt Skip ook te voor schijn! Rob kan zijn oren haast niet geloven, als hij hoort wat Toon heeft opgevangen. Bouw van twee woningen voor middenstanders B. cn W. stellen de raad voor te be sluiten: 1. een crediet te verstrekken van 39.762.(bouwkosten 35 115. en grondkosten 4.646.23). benodigd voor de bouw van 2 middenstandswo- ningen aan de Feithlaan; 2. het bouwen van de onder 1 ge noemde woningen ondershands op te dragen voor een bedrag van 33.350, (Inclusief architecten-honorarium) aan de heer W. Trinks, alhier; 3. aan te vragen de toekenning van steun uit rijkskas ingevolge de finan cieringsregeling woningbouw 1948. 4. B. en W verder te machtigen al datgene te verrichten wat in het be lang is van de bouw dezer 2 midden- stondswoningen. Mijnheer de Redacteur, Gelezen het raadsverslag van 30 Mei 1949 over het kernplan van Amersfoort, geluisterd naar de toe lichting op dit Pl^n op 14 Juli in het Grand Theatre, gelezen de zeer waardevolle verslagen in de pers, gehoord „the man in the street", geeft ondergetekende de Gemeen teraadsleden in overweging, in het belang van de gemeente Amers foort, op 9 Augustus 1949 de vol gende werkwijze te volgen. I. Het uitgewerkte Plan van de neer Zuiderhoek terug te zenden naar het Bureau van gemeente werken voor nader onderzoek; on der aantekening. a. dat een fout is begaan door geen rekening te houden met het verdwijnen van een van de mooiste en oudste gedeelten van Amers foort, zo karakteristiek voor deze stad. b. dat het projecteren van een snelverkeersweg vóór de poorten van een stad een grote fout is met alle gevolgen van dien. (een snel- verkeersweg wordt om de stad ge legd). c. dat het probleem van weg- kruisingen niet afdoende wordt op gelost met stoplichten cn verkeers agenten (wegkruisingen k niveau zijn toelaatbaar op grote afstand van het centrum, in verband met de mindere intensiteit van het ver keer). d. dat de bouw van een tunnel bij de Gaslaan geen oplossing brengt in de verkeerstoestand van het Soesterkwartier; eerder een be zwaar te meer is voor dit belang rijke en dichtbewoonde stadsge deelte. 20.000 inwoners). e. dat een wegtracé berustcende op de minste weerstand (door de beek) economisch misschien wel verantwoord is, doch praktisch is te verwerpen. f. dat het zeer goed mogelijk is, dal na het gereed komen van de Rijkswegen ten Noorden er ten Zuiden van Amersfoort een geheel gewijzigde verkeerssituatie in treedt ja zelfs een ringweg mis schien niet urgent meer is. g. dat er wel enig verschil be staat in de waardering van het uit gewerkte Plan door de verschillen de instanties en deskundigen en daardoor de vraag gerezen is of de verschillende wegtracés wel zui ver tegen elkaar zijn gesteld en de voor- en nadelen nauwkeurig zijn overwogen. II. En verder te handelen volgens onderstaand schema. 1. aan te dringen bij de betrok ken instanties (Rijkswaterstaat) op de bespoediging van de voltooiing van de Rijkswegen ten Noorden en ten Zuiden van Amersfoort, aange zien de te nemen maatregelen, in zake het verkeersprobleem voor Amersfoort, hiervan afhankelijk zijn. 2. op te maken een Plan tot ver betering van de water aan- en af voer door de grachten en beken van Amersfoort. 3. uit te voeren de tunnelbouw bij de Puntenburgerlaan ter verbete ring van de communicatie tussen het Soesterkwartier en de stad, in dien hiervoor gelden beschikbaar zijn. 4. in nadere beschouwing te ne men de verschillende geprocjeteer- de wegtracé's en hieruit, in geza menlijk overleg, het meest gunstige tracé voorlopig vast te stellen. 5. verkeerstellingen te houden na de voltooiing van beide Rijkswegen om Amersfoort en aan de hand hiervan verdere conclusies te trek ken. Ik dank U voor de plaatsruimte. Ir. M. P. W. van der Veen Amersfoort, Schaepmanlaan 13. Plan wordt zeer ernstig overwogen Aangezien er zeer vele aanvra gen z\jn om op de publieke tribune de raadszitting van 9 Augustus komst le prijsw. duif 2.9.54; idem laat- medc te maken, waar het uïtbrei> Militairen naar de bios Zaterdag cn Maandag bracht een aan tal militairen, behorende tot het Depot Pantserwagens een bezoek aan het Grand-Theater, waar de voorstelling van de film „Met 2 Jantjes op Stap" werd bijgewoond. Het betrof hier een aantal ïecruten dat in verband met de elemen taire opleiding gedurende korte lijd in het Onderdeel geconsigneerd blijft en door een spontane geste van de Direc tie van het Grand-Theatre in de gele genheid werden gesteld, bovengenoem de voorstelling onder militaire leiding te bezoeken. Burgerlijke Stand 2 Augustus 1949: Geboren* Clara, d.v. C. v. Engelenhoven en G J. L. v Dijk huizen: Marian, d.v G. V'eenendaal en M. H. Merkenij; Ivar Wilhelmus Eulalle Alphonsus, z.v F. J. C Hopstaken cn F Slim; Andrles Trysscn, z.v. T A. de Walle en H C. A. van Mansveld. Getrouwd. J. H. Bunk en H G. de Kruijff; M. K. A. Gast en M. S. T. Smlnk. Op dit plaatje is wel zeer dui delijk te zien hoe de grauwe verflaag voor de kracht van de zandstraal wijkt en de natuurlij ke kleur van de steen te voor schijn komt. De mandie het ap paraat hanteert, krijgt in zijn helm gezuiverde lucht toege voerd. Zandstraal spuit een dikke verflaag weg Hoog tegen de gevel van het Ol denbarnevelt-gymnasium staat een gehelmde man. Met zijn rechter hand richt hij als een revolver een spuit op de muur. Die muur is, voordat de spuit in werking treedt, nog van een rood-bruine kieur, die er eens door de bezetters is op gebracht om de gele steenkleur te dekken. Van de lucht uit was in de oorlog dit gymnasium te goed te zien. In hun comouflage-woede en angst voor bombardementen maak ten de Duitsers de eertijds impo sante school aan de Barchman Wuytierslaan tot een grauw, ge vangenisachtig gebouw. Er moest iets aan gedaan worden De Alg. Gevelreiniging Amsterdam wist er 'wel raad mee Er werd een proef genomen met de zandstraal De proef slaagde. De oude kleur kwam onder de dikke verflaag van daan. Nu is men reeds enige we ken bezig om het gymnasium zijn oude kleur te hergeven. Uren ach tereen draait de motor, die de ge perste lucht moet produceren waar mee het fijne zand met grote kracht op de muren wordt gericht. Het is een karwei waaraan menige Hol landse huisvrouw plezier zou bele ven. Het effect is verrassend. Zo verrassend, dat keer op keer voor bijgangers blijven staan om toe te zien hoe mooi dat gebouw wel wordt. Het wordt mooi. Het ge bouw rijst weer in zijn oude glorie op uit het prachtige gazon en de niet minder mooie boomgroeperin gen. De mannen van de AGA be leven er zelf ook plezier aan. Het is niettemin een vermoeiend baan tje: Op deze gevel wordt het zand met een druk van 2 atm. op het steen gespoten. Voor het schoon maken van. ijzer en staal moet meer kracht worden opgebracht. Daar bereikt men dikwijls met het spui ten een druk van 5 6 atm. De hoogte van het gebouw maakt niet veel uit. Deze mannen klimmen en klauteren tegen torenhoge gevels op. Gebouwen, die een hoogte van 42 meter hebben, maken evengoed, indien dat nodig is, met de zand straal kennis. Bij het gymnasium is het nodig. Nog een paar weken en dan is het karwei achter de rug. Opnieuw zijn dan sporen uit de be zetting uitgewist. Amersfoort is een mooi gebouw rijker! VAD-bussen botsten Twee bussen van de VAD op de Hoogeweg rijdende in de richting Apeldoorn kwamen met elkaar ln bot sing. De chauffeur R. merkte te laat, dat dc voor hem rijdende bus stopte. Hij remde machtig doch slipte tenge volge van het gladde wegdek, door. Een aantal passagiers liep dienten gevolge kleine verwondingen op Zij konden ter plaatse worden geholpen. Oud-burgemeester J. J. Woldringh overleden Te Amersfoort ls op 73-jarige leef tijd plotseling overleden de heer J J. Woldringh, oud-burgemeester van Kol- lumerland cn Nieuwkruisland De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau Het stoffelijk overschot wordt op Vrijdag 5 Augustus om 14 uur teraar- de besteld op de Algemene' Begraaf plaats te Kollum. Examens Voor het Practijkexamen der Ned. Associatie Boekhouden slaagde de heer J. C. v, d. Berg te Hamersveld. Soest Gevonden voorwerpen 2 sleutels; 1 huissleutel; licht grijs damesjasje; paar zwarte da meshandschoenen; katje; zwarte balpomt-pen; kinderportemonnaie met inhoud; zilveren damespot lood; zilverbon van f 1; broche (paar klompjes); handtasje van biauw-grijze stof; rozenkrans; blauw windjack; wit kinder schoentje; ruigharige fox-hond; sleuteltje; zilveren broche; zonne bril; witte keeshond, padvinders- riem; kruiwagentje; deken; arm band (zeeuwse knopen) ldnder- tas met inhoud; mondharmonica in etui; boek, getiteld: Pauls avontuur in Limburg. Inlichtingen aan het politie bureau. Geslaagd Ook de laatste candidaten van de R.K. U.L.O., n.l. Joke Beuken, Rla Hilhorst, Juul Wils en Jetty Wijsmuller, slaagden te Utrecht voor het Mulo-diploma, zo dat alle 17. candidaten zijn geslaagd. Voor het middenstandsdiploma slaag den de heren: J. van Essen. G Floor, W. Hilhorst, B. Jongma, P. 't Lam, J. van Rossum, B. Scheurwater, H Schok ker, K. Stas, A. Vugts en H. Wijntjes. Hoe de duiven vlogen De postduivenvereniging „De Zwa luw" hield j.l. Zondag een wedvlucht van Duffel (B.) af. afstand 132 km. In concours waren 673 duiven, die tc 8.20 uur werden gelost, met Z.W. wind. De eerste duif arriveerde om 9 uur 46 min. 4 sec. en bereikte een snelheid van 1545,27 meter per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif 9 uur 50 min. 6 sec. De gedetailleerde uitslag ls. P. Grift 1; J. Kamerbeek 2. 61. 113, 118, 143; J. van Brakel 3, 19. 29, 89. 90, 127, 148, 149; H. Gorissen 4. 14. 112, 130; H. Kriek 5, 37, 38, 105; H. Onwezen 6, 12, 98. 140, 155, 156; A. Dorrestein 7. 20. 21, 31, 45. 55. 67. 93. 154, 165. 166; J. Knoops 8, 157; H. Overbeek 9. 16; G. Haks 10. 11. 44. 75. 150; A. van Asch 13. 83: N. Baltus 15. 53. 81. 82. 147; E. Veerman 17, 84. 85. 135; H Verwoerd 18; A. Snijders 22. 77. 109, 110. 111, 162, 164; C. Herwaarden 23. 141. 167; W. Grift 24. 116. 144; A. Waaijenberg 25 88. 131. 150; A. Rijksen 26. 27. 42. 43. 86. 87; R. Burg stede 28. 3D. 107; G. Roeten 30. 91: N. van de Veen 32. 33. 34. 78; C. van Soest 35. 36. 47. 48. 50. 79. 100. 106. 122. 123; R. de Bruin 40. 64; J. v. d. Belt 25. 41; B. Roest 46. 136; H. v d Kuil 49; Sj. Rijksen 51. 62. 63. 76. 117. 137; J. Stalen hoef 52, 57. 58. 94. 95. 96. 104; J. Kramer 54; H. v. d. Broek 56. 66. 103. 133. 134; H. Westerveld 59. 72. 73. 129, 146; R. v d. Veer 60; G. Geijtenbeek 65. 102; W. Veerman 68. 97. 152. 153; G. Visser 69. 70; J. Rausch 71, 101; R van Velzen 74; J. v. d. Brink 80. 121; B. Oprins 99. 108; J. Wijnands 92. 124. 151; J. v. d. Leek 115, 138; A. van Slooten 119; G. Ver woerd 120; W. Pureveen 126; D. Pure- vccn 132. 161; Th. Daatselaar 139; C. de Goede 142; H de Jong 145; J v. d. Valk 158. G. Elschöt 160; C. van Brienen 163. De postduivenvereniging „De Vriend schap hield eveneens een wedvlucht vanaf Duffel (B-). In concours 335 dui ven. Aankomst eerste duif 9 uur 47 min. 52 sec. Laatste prijswinnende duif om 9 uur 59 min. 34 sec. Hiervan ls de uitslag: J. Rijnders 1. 8. 21. 42. 46. 77. 78. 84; R. Bokma 2. 10, 35; G. Sukel 3. 18. 28. 41, 49. 54; J. Klarcn- beek 4. 15, 62. 65: G. Hooijer 5. 58; Th. Luijtenaar 6. 7. 26, 33. 72; W. Nieuwen- huis 9. 13. 22, 37. 38. 39. 43. 47. 48. 59. 68. 76; G. Teeken 11. 19. 44. 53. 60. 65. 73, 74; J Onwezen .12; H Pohlman 14, 50. 57, 71; H. van Breukelen 16. 29. R. Koster 20. 24. 31. 51. 64. 81; W. Roest 23. 40. 52; G. Sikkelbeln 25. 67. G. v. d. Broek 27. 32. 61. 75; Gebr. Kaats 30; H. Spikman 34. 76; E Daatselaar 36; Th. de Muijnck 45; J. Blankenstein 55. 56. 80; J. Mets 63. 83; T. Hceremans 79; Gebr. Blom 82. Benoeming Mej. S. J. Huyser te Soest werd be noemd tot onderwijzeres aan een Chris telijke school tc Amersfoort. Examens Voor het diploma van de Am bachtschool te Amersfoort slaagden de volgende Soester leerlingen: Timmeren: W. van Asch, R. Boe ren, G. Grift, J. Grift en J. de Rijk. Machinebankwerker: G. Boekei, F. Boekhorst, G. Boon, R. van Dui nen, G. Hilhorst, G. Peek en T. Schouten. Electriciën: P. Dopheide, H. Heinhuis, J. Naf en B. v. d. Vaart. Meubelmaker: K. Westerlaak en J Zeggelaar. Automonteur: S Akkerman, J. de Bruin, B. van Nimwegen, TV. Peektol en K. Verschoor. Te Hilversum slaagde voor het practgkdiploma boekhouden onze plaatsgenoot, de heer F. Roelofsen. Geslaagd voor handelskennis L.O. de heer J. C. Wallis te Soest- dflk. Te Utrecht slaagde voor het Mulo-diploma R. Brouwer en W. A. de Beer voor het eindexamen van de Nijverheidsschool. Hoevelaken A.P.V. „Pro Patria" dingsplan wordt behandeld en deze tribune aan slechts weinig perso nen plaats biedt, wordt overwogen op andere w(jze toch 'n groter pu bliek deze historische zitting te doen medeleven. Indien w\j goed i ngelicht zijn wordt momenteel ernstig overwo gen door middel van microfoons in de Raadszaal en luidsprekers in een andere zaal in de stad de de batten uit te zenden. Indien dit plan doorgaat, zal men dus, elders ln de stpd, ln een stoel gezeten, de gehele raadszit ting kunnen meemaken. Het ligt voor de hand dat voor de zaak, waar de uitzending ge schiedt, o.a. de Markthal In aan merking komt, Dan zou daar ook op een scherm de kaart van het plar kunnen worden geprojecteerd als illustratie van de te voeren de batten. Als dit plan doorgang vindt, zou dit voor Nederland een novum zün. Wielrijdster contra auto De wiclrijdster mej. Van Bdie plotseling de weg overstak bij het kruispunt UtrechtsewegWijerstraat, kwam in botsing met een personenauto. Zli werd door de G.G. en G D. naar haar woning vervoerd. Het bleek, dat zii een vleeswond aan haar rechter been had opgelopen. Uitslag van de Zaterdag J.l. gehouden wedvlucht vanuit Neufvilles Afstand 203 k m. In concours 235 duiven. Duiven ln vrijheid 11.30 Wind Noord-West. Aan- ste 2.30.35. De aangewezen 10 ct. werd gewonnen door L. Ramselaar met no. 3. Idem 25 ct. door K. van Mldlum met no 4. Speciaal 10 ct. door no. 1. 2. 4. 5. 6 7. S. Joh Kasperts 1. 6. 19. 24. D. van Schoonevcld 2. 27; L Ramselaar 3: K van Mldlum 4. 20. 47; C van Winters wijk 5. 17. 18. 40. 54. H Wlndhouwer 7; J. M v. d. Bogert 8 57. 59. L. C Bou wer 9. C. Rijn 10, 29. 38. 41'. 51; G. A Koelman 11; A. van Nus 12. 13. 33. 36. 56; F Lappain 14, 53; J. Hommerson 15. 22; G Pasker 16. 37. 42. 49: D v. Oolk 21. 52: C. de Vries 23. 25. 45; Chr. Ha mers 26; R Lammens 28. 39. 50:G v.-i Ree 30, 34. 35. J H. Dlekerhof 31; G. Landman 32. 58; Dc Jonge 43. 44; B. v de Kuilen 46; v. Keulen 48; F. Wedstcln 55. P.V. „De Eendracht" Uitslag wedvlucht vanuit Duffel (Belgie) 137 KM, In concours wa ren 393 duiven, die met Z.O. wind om 8.20 in vrijheid gingen. Aankomst le duif 9.43.39, idem laatste 10—3—7. Specials de No. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9 en 10. Aangewezen 10 cent: J. H. Rigne met No. 14 en W. Polhout met No. 27. Aangewezen 25: G. v. d. Matten met No 10 en W. Dijkhuizen met No. 16. De uitslag is: C. Dijkhuizen 13. G. Polhout 2—34—89—97—98, G. Pol, 4—30—31—41—50, J. Geerts, 5_54—68, J. v. d. Hoek 6—20—21 —25—26—44—45—59; Th. Vos 7— 22. A H. Metaal 8—95—96: H. Budding 9—38—39—55—56—63— 74—75; g. v. d. Matten 10—11—17 —18—71—76—82; J. J. Hoek 12— 34—48; G. Buijert 13—7—813—88; J. H. Reijne 14—86; T. Kiewiet 15 —42—83—87; W. Dijkhuizen 16; A. v. Zanten 1929495279; A. Kuppen 23—24; W. Polhout 27—28 —40—47; P. v. d. Brink 32—57— 53—93; Jac Vos 33—46—62—65— 90—91—99; Jac Gouw 35—64—66 —67—78—80—84; E. Vink 36—51 53; Verhaar 43. G. Elsinghorst 60—61; J. Barrink 69—92; R. W. Gerritsen 7094; Steegemans 72 77* Paschedag 85. A.P.V. ..De Luchtpost" Uitslag wedvlucht Duffel, afstand 1334 km op Zondag 31 Juli 1949. De duiven werden om 8 u 20 min ge lost met gunstig weer en Zuid Wes ten wind. In concours 996 duiven. Aankomst le duif 9 u 43 m 57 sec. laatste 10 uur 2 m 19 sec. Kon Poule no 1 aangewezen 10 ct no 18 31 37, 25 ct no 7 15 21; Speciaal A: 12 3 4 5 7 8 9 10 12 14 15 16 17 18 19 20 21 23 24 25 26 28 29 30 31 32 33. De prijzen werden behaald door: H A de Goede 1 2 25 99 115 128 182 184; W J v d Linden 3 226; Flip Kok 4 41 181 216; L Snijders 5 86; A Havskes jr. 6 108 238 245; W J Hol 7 120 145 161 225 228; H Brons 8 14 81 98 102 111 113 118 129; J de Bruijn 9 17 30 51 56 134; T Hiene- kamp 10 11 74 127 200; N H Egink 12 19 82 117; S Appel 13 101 109 194; W Brandsen 15 63 64 144 231; J Noorman 16 26 45 105; F de Bruijn 18 205; C den Enting 20 121; W F Collet 21 44 90 191 ;W Gouw jr 22 188 198; J H Schuiten 23 106 239 240; Meskes 24 168 186 234; J H K Voest 27 196; M W v d Berg 28 49 126 171 208 209; J Hagenbenk 29 190; W Bui tenkamp 31 34 100 148 206; A Bronk- horst 32 165; J v d Heuvel 33 87 164 170; P Buitenkamp 35 57 149 194; A v Nijkerk 36 66 217; A P Korver 37 38 69 139; W v d Linden jr 39; W Veenendaal 40 199; J Meijer 42 84; B Harn 43 46; D Alberts 47; Mevr. v d Berg 48 152 178 197 235 236 249; Mej. G Hagebeek 50 72 95 122 189; C v Doornik 52 53 77 78 79 97 135 154 155; G Sch.mmel 54 83; W Ger ritsen 55 116 247; A Huyskes Sr. 58 123 158; M C Snijders 59 202 222; G H van Hoorn 60 172; H Huijskes 61 218; A Jansen 62 92 143 185; N G Groenestein 65 204; D W Mons- hauwen 67 160; J Terschagget 68 151; G van Barneveld 70 232; W van Drie 71 146; H H Schuurman 73 107 167 223 246; Ch H v d Linden 75 85 130 137 163: L A Lallam 76 88 176: B Elze naar 80 94 134 142 187; H Verhoef Sr 89 147; L J Maas 91 233; J Steenbeek 93; H Morren 96 124 150 213; E v d Hoek 103 169; P Meijer 110 140 183 230; J Cablam 112 156 162; F Jansen 114 119; W Petersen 125; J A Troon 131 227 141; G J H ter Kulve 132 201 244; J van Pluuren 133; G J van Maanen 136 138: E Fliek 141; A v d Berg 153 177 220: T W Toen 157; A Meskes 159; R Bronkhorst 166; J Hendrik sen 173 174 175 237; A van Eldert 179; P C Oosterberg 180; H Verhoef Jr 192 219 242; J Hartogs- veld 193; J Steenbeek 203; G A Tuit- hof 207; A R Poort 210; M J v d Linden 211; H van Eeden 212; H J v Daatselaar 214; Th Fijnenberg 215; J G R Evers 211; AJ Collet 224 229; R Tenissen 243 J A Huijskes 248. Raadsleden gaven hun presentie-geldmaar tvaar is de rest? Onder voorzitterschap van burge meester Jhr. S. M. Snouck Hurgronje kwam de mad van Hoevelaken Dins dagavond bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten waarin de mening van de raad werd gevraagd over de nieuwe ontwerpregeling betreffende de bezol diging van de gemeente-ontvanger. Hoe velaken wordt ingedeeld ln de le klasse. Het salaris zal bedragen 1000,per Jaar met een jaarlijkse verhoging van 100tot 1 1600,De voorzitter deel de mede dat het stuk te laat ls ingeko men anders was dit punt op de agenda geplaatst. De raad gaat met de regeling accoord. Het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de ge meente Stoutenburg tot toelating van kinderen uit die gemeente op de open bare lagere school te Hoevelaken wordt door de ïaad aangenomen. Voor de financiering van de woning bouw was er een voorstel tot het aan gaan van een geldlening met de Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van I 82 470,— met een rente van 3'4% af te lossen in 50 jaar. De bouw kosten bedragen 75000,en de grond kosten zijn I 7000,De aflossing be draagt 3359,03 per Jaar terwijl de eer ste 5 Jaar geen aflossing mogelijk zal zijn. Dc raad besluit met algemene stemmen de lening aan te gaan. Een voorstel tot vaststelling van een regeling tijdelijke loonbljslag en tijde lijke kindertoeslag behelst dat deze re geling behalve op Rijksambtenaren ook toegepast zal worden op gemeenteamb tenaar. Wordt z.h.s. aangenomen. Het volgende agendapunt was de sub sidieverlenging aan het fanfarecorps „Te Hoevelaken" voor 1949 van 125.— per Jaar. Aldus wordt na enige discussie besloten De verordening op de heffing van ver makelijkheidsbelasting wordt ln zoverre gewijzigd dat men de Oranje-vereniging tegemoet wil komen door haar onthef fing te verlenen van deze verordening op verjaardagen van leden van het Ko ninklijk Huls en op de Nationale Feest dag. De vaststelling van een vérordening op de wegenbelasting wordt eveneens aangenomen. Deze was Indertijd goed gekeurd tot 1930 en moet nu verlengd worden. De opbrengst van deze belas ting bedroeg iets meer dan 2000.— De belasting zal niet verminderd worden. Door 24 bewoners van de Veenwal was een verzoek ingediend om een elec- trlsche straatlantaarn te plaatsen op de hoek Veenwal—Nljkerkerstraatweg. Dat zal gebeuren. De weg ln Weldam-Zuid. overgeno men van de fam. Beitler. zal een open bare bestemming krijgen en wel 200 m. ln zuidelijke richting en 50 m. in wes telijke richting. Bij de rondvraag zegt de heer Jonkers (Pvd.A.) dat het Groene Kruis een wljkgebouw wil bouwen in Weldam- Noord en of dit wel de geschlkste plaats lc ln verband met het uitbreidingsplan. Na langdurige discussie waaraan deel namen de heren Jonkers. Brons, van Roemburg en de voorzitter, constateert men dat wanneer voldaan wordt aan de zgn. welstandsvoorschriften en bebou- wingsbepallngen voor dc raad geen dis cussie mogelijk is. De heer Jonkers zegt dat de col lecte voor het kankerfonds 18. heeft opgebracht Dit ls het presen tiegeld van de raadsleden; er ls ver der niets aan gedaan. Spr. vindt dit erg nonchalant cn wil alsnog een actie op touw gezet zien. De voorz. zegt toe de zaak nader te onderzoe ken en te vragen waar het geld ge bleven is want er zijn inderdaad in signes verkocht. Na nog enige verdere tamelijk onbe langrijke vragen cn antwoorden wordt de vergadering door de voorzitter ge sloten. Woudenberg Postduiverinieuws Uitslag van de wedvlucht van de dui ven der P.V. dc Blauwkras Duiven ge lost om 8 u. 20 min. te Duffel. Wind Zuid-West. 1. J. Koudijs aankomst 9-46-9 2. W. Woudenberg aankomst 9-54-6: 3. A. v. Lunteren aankomst 10-6-30; 4. J. Jettcn aankomst 10-12-21; 5. G. Koudijs aankomst 10-11-17; 6. G v. d. Berg aan komst 10-23-12. Examens Mejuffrouw C. H. J. Westerfeld alhier behaalde te Utrecht de akte als hoofd onderwijzeres. Hoogland Auto contra muur Dinsdagmiddag reed op de Dorpsstraat een auto plotseling van de weg af tegen een woning. De luxe wagen moest door een kraanwagen worden weggesleept. Examens Mejuffrouw R. Eibergen uit Hooglan derveen slaagde te Zwolle voor het exa men costuum naaien.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2