Opschorting gevraagd van de beslissing over liet uitbreidingsplan r Vijftig jaar VVV is vijftig jaar arbeid voor 't welzijn van Amersfoort Groot aantal Amersfoorters richt een adres aan de gemeenteraad Tegen demping Op het Stationsplein klopt 't hart van jubilerend V.V.V. 0T Woensdag 3 Augustus '49 3 Een aantal stadgenoten heeft in verband met het uitbreidingsplan het volgende adres gericht aan de leden van de Raad der Gemeente Amersfoort: Binnenkort zult Gij als gemeenteraadslid voor een zeer be langrijke beslissing komen te staan. Gij zult dan Uw stem moeten uitbrengen vóór of tegen het z.g. Kernplan. Onge twijfeld is dit Plan op al zijn merites grondig door U bestudeerd en hebt Gij op dit ogenblik Uw standpunt en daarmede Uw stem wellicht al bepaald. Toch veroorloven zich ondergetekenden, allen inwoners dezer gemeente, enkele punten dit Plan betreffende en de onvermijdelijke consequenties daarvan, alsnog onder Uw aan dacht te brengen in het vertrouwen, dat Gij er even ernstig kennis van zult willen nemen als ze zijn gesteld. Het Kernplan wordt door B. en W. voorgesteld ter bereiking van de volgende doeleniden: 1. het tot stand brengen van een betere verbinding van de oude stad met het Soesterkwartier. 2. het oplossen van het verkeers- vraagstuk in Amersfoort. 3. het voldoen aan de eisen, die het autobusverkeer zowel plaat selijk als regionaal stelt. 4. het verbeteren van de parkeer- mogelijkheden in de binnenstad. 5. het leiden van het doorgaand verkeer door Amersfoort. 6. het opvoeren van de bloei van de historische binnenstad. De Rondweg Als oplossing voor al deze pro blemen wordt aangegeven de aan leg van de rondweg. Daarnaast staan nog verschillende plannen tot bouwen van een nieuw gemeente huis, een cultuurcentrum, enige woonwijken en diverse kleine ver bouwingen, benevens een door braak van Stationsweg naar de Hof en diverse correcties van wegen. Dit Plan wil het doorgaand (snel) verkeer naar onze stad trekken, zulks in het belang van de midden, stand en het tourisme. Dit druist echter volkomen in tegen de algemeen bekende en er kende bedoelingen van alle ver- keersdeskundigen, die juist alle moeite doen het snelverkeer (ook doorgaand) uit de steden te trek ken en er omheen te leggen (zie naar Haarlem, Leiden, Gouda, Utrecht. Hilversum. Bussum, Har derwijk, Zwolle. Meppel en vele andere plaatsen). Want welke automobilist zal het in zijn hoofd halen zijn weg dóór een plaats te kiezen, wanneer hij er veel sneller en eenvoudiger omheen kan? Dat het doorgaand- of snelverkeer ni het belang van welke middenstan der ook zou zijn is een dermate verouderd standpunt, dat nergens meer gehandhaafd wordt. Integen deel. de middenstand heeft rustige winkelstraten nodig waar zijn win kelend publiek ongestoord kan kij ken en ongehinderd zonder gevaar kan oversteken. Tourisme Het tourisme bevordert n^én in géén geval door de schier ongeëve naarde sfeer onzer plantsoenen (de door vele steden van ons benijde stadslongen en rustig -en veilig toevluchtsoord voor ouden van da gen, wandelaars, moeders met kin deren e.d.) grondig te verstoren of door het dempen onzer beken, wa terpartijen die des zomers en ook 's winters een onvergelijkelijke schoonheid zijn en een ondeelbaar geheel vormen met onze alom ver maarde stadsomwalling, die van onbetaalbare, historische waarde is. Schoonheden waarvan terecht de bekende architect, de heer A. A. Kok. oud-secretaris en erelid van de bond Heemschut, dezer dagen nog opmerkte, dat wij ze, als een Een hartewens Bond Heemschut Het bestuur van de Bond Heem schut heeft zich met het volgende adres tot de leden van de raad ge wend: „Het Bestuur van de Bond Heem schut heeft met waardering kennis genomen van het uitbreidingsplan voor de stad Amersfoort. De gedach te welke bij het ontwerp voorzit, om de waarlijk zeldzame schoonheid van de stadskern te behouden niet alleen, maar ook levend te houden, kan niet anders dan de volle sympa thie hebben van een ieder, wien het oude stadsschoon als cultuurgoed lief is. Het Bestuur van de Bond Heem schut zou beslist in zijn taak te kort schieten als wakers voor de schoon heid van Nederland, als het niette min een ernstig woord achterwege liet. Dit betreft het voornemen om. ter verkrijging van een rondweg om de stadskern, de beek aan het plantsoen West en Zuid op te offeren en tot demping daarvan over te gaan Naar de mening van het Bondsbe- stuur dat zich bijgestaan door ver schillende deskundigen bij herhaling en ter plaatse op de hoogte heeft ge steld van de consequenties van het plan is het offer dat hier gevraagd wordt te groot en moet tot onher stelbaar verlies leiden van de gaaf heid van de zeldzame plattegrond en van de schoonheid van de oude stad. Het acht het verlies van het water als historisch typisch Neder lands bestanddeel van de oude ves tinggordel en als wezenlijk deel be horend bij de stadskern op de ge geven gronden onaanvaardbaar. De Bond Heemschut meent, niet de instantie te zijn om een gedetail leerd nieuw plan op dit onderdeel te ontwerpen, hij is overtuigd dat in Amersfoort de krachten en middelen aanwezig zijn om dit op bevredigen de vijze te doen. Het Bestuur dringt er daarom bij Uw College op aan, Uw goedkeuring ten aanzien van de demping der beek op te schorten en te overwegen of de verkeersweg niet langs andere banen kan worden ge leid. Het verzoekt in elk geval met de meeste klem eerst de ontwikke ling van het verkeer te volgen (me de in verband met de ontworpen Rijksverkeersweg) alvorens tot een zo verstrekkende en ingrijpende maatregel over te gaan, als de dem ping van de beek is." Nu het opofferen van een deel van de buitensingel wel onver mijdelijk schijnt, zou het wel prettig zijn, als dit enigszins goed gemaakt kon ivorden door het herstel van de binnensingel, waardoor de stadskern weer haar „centrum" zou sluiten. Dit zou zijn te bereiken met het opengraven van 't Zand. Niet alleen zou op deze wijze een historisch document worden hersteld, maar dan kunnen ook de ontsierende bouwsels, welke nu de buitenkant der Muurhui zen aan het oog onttrekken, worden verwijderd. Men zou al daar een situatie kunnen krij gen als aan de Zuidsingel, waar de fleurige tuintjes bij de oude gevels zeker niet misstaan. K.J erfenis van ons voorgeslacht als een kostbaar bruikleen hebben te bewaren en ze onverminkt over moet dragen aan het nageslacht. Een brede verkeersweg langs de ze omwalling met zijn beroemde waterpoort (Monnikendam) zal een zodanig anachronisme blijken te zijn. dat het later aan het meer piëteitsvolle, stedeschoonminnend nageslacht kapitalen aan geld en ar beid zal kosten om alles weer in zijn oude luister te herstellen, zo als nu reeds jaren geschiedt in de onvolprezen restauratie van wat in de oude stad door een vroegere ge neratie werd verknoeid. Maar erger nog! De in het Plan geprojecteerde verkeersweg, die ..het gelaat van Amersfoort zo grondig zal veran deren" o.i. echter schier onherstel baar zal verminken, zal naar onze vaste overtuiging de thans gestelde verkeersmoeilijkheden niet oplos sen, doch integendeel in zeer be denkelijke mate vergroten. Sinds tal van jaren worstelt Amersfoort met de overbekende verkeersmoeilijk- heid, veroorzaakt door de spoorlij nen naar het Noorden en Costen van ons land, die een wel zeer hin derlijke scheur trekken door onze plaats en de city met beduidende buitenwijken scheiden van een evenzeer belangrijk stadsgedeelte (Soesterkwartier) en een tunnel verbinding met dit stadsgedeelte noodzakelijk maken. Deze hinder nis is als het ware historisch ge groeid. Maar wat te denken van een plan, dat bedoelt een tweede nog gevaarlijker scheur te trekken en dat opzettelijk door een nog on eindig vitaler gedeelte van de stad, die de oude binnenstad onverbid delijk zal scheiden van evenzeer belangrijke stadsgedeelten als Berg kwartier, Leusderkwartier, Ver. meerstraatkwartier en Heiligenber. gerwegkwartier. Geen verkeer? Of de nieuwe verkeersweg wordt, zodra de Rijksverkeerswegen om Amersfoort heen gereed zijn en zo als de ontwerpers bedoelen en ver wachten de verkeersmoeilijkheden in de oude stad grondig opgelost hebben, een kale naargeestige as- phaltstreep door het mooiste ge deelte van Amersfoort, óf het wordt een druk bereden snelverkeersweg (zoals het Plan beoogt), maar dan zal de stad opnieuw in tweeën wor den gesneden en het oversteken van de kruispunten en daarmee de noodzakelijke verbindingen tussen City en de bovengenoemde aan sluitende buitenwijken, levensge vaarlijk voor voetgangers, kinderen wielrijders en het interne autover keer maken. Meerdere tunnels of lelijke viaducten zullen dan weldra noodzakelijk blijken. Ook het door gaand verkeer, dat van de nieuwe verkeersweg gebruik zal willen maken, zal zeer gehinderd worden door de daarop aan te brengen stop lichten of door de verkeersagenten. Nogmaals: deze geldverslindende en in zijn onvermijdelijke conse- quentiees fatale verkeersweg zal óf ten enemale overbodig blijken óf de verkeersmoeilijkheeden hoogstbedenkelijijk vergroten. De tunnel (s) Het Plan beoogt verder de nood zakelijke verbinding aan te bren gen tussen stad en Soesterkwar tier. Doch de in het Plan geprojec teerde tunnel moge door zijn plaat sing in zekere mate de belangen der industrie in het Soesterkwar tier dienen, zulks geschiedt ten koste van die der bewoners van die stadswijk, die naar U bekend is on geveer een derde onzer bevolking uitmaken. In de grond der zaak is de tunnel dan ook voornamelijk ingesteld op de nieuwe verkeersweg juist met verwaarlozing van de noodzaak der verbinding tussen beide stadsge deelten. waarnaar het Soesterkwar tier reikhalzend uitziet. Uit de vele protesten, die de raad hebben be reikt uit alle krmgen in het Soes terkwartier, zal het U duidelijk zijn, hoezeer men daar gekant is tegen de voorgestelde plaats van de tunnel en dat men verre verkiest de reeds vroeger geprojecteerde tunnel bij Puntenburg, die Amers foort meer van hart tot hart ver bindt. Het Kernplan bedoelt voorts de richting te bepalen van de te ver wachten stadsuitbreiding (Lien- dert). waaraan dan veel kostbare cultuurgronden ten offer zullen moeten vallen. De nieuwe ver keersweg zou dan de noodzakelijke verbinding met dit nieuwe stads kwartier tot stand moeten brengen Maar de bestaande stadsverbindin gen die door de Rijksverkeerswe gen dan volkomen ontlast zullen worden van het huidige, hinderlijke snelverkeer, zullen in de toekomst rneer dan voldoende blijken te zijn. ook voor de voorziening door de plaatselijke handel en industrie van de in die nieuwe wijk te vestigen verzorgingswinkels De Rijksver keerswegen zijn gelukkig zodanig geprojecteerd, dat voor de even tuele uitbreiding van Amrsfoort naar alle richtingen ruimte te over is gelaten, richtingen die alle van uit de city via de bestaande of zo nodig nog aan te leggen wegen en straten makkelijk zijn te bereiken en nooit zullen vragen om grotere verkeerswegen voor onderling ver band. Verkeerstelling Als grondslag voor dit alles is genomen de op 18 September 1947 gehouden verkeerstelling. Tegen deze verkeerstelling zijn wel enige bezwaren aanvoeren o.a. dat wel iswaar geen marktdag genomen is. maar een der jaarbeursdagen, die altijd een bijzondere drukte m Amersfoort plegen te geven. Ook de heer Ir. Nouhuys heeft bij de Openbare Toelichting in Grand Theater toegegeven, dat daardoor een onjuist beeld verkregen is. Al leen al om die reden is het toch niet verantwoord met deze éne ver keerstelling als basis een millioe- nenplan te gaan goedkeuren. Dc verkeerstellingen door Rijkswater staat in December 1948 verricht en door hem omgerekend op een nor male dag, zijn in ieder geval lager dan die van Amersfoort in Sep tember 1947. Het onderling ver schil tussen de telplaatsen kan in dit opzicht geen of weinig verschil uitmaken. Doch ook tegen deze berekenin gen, die met de gevonden cijfers zijn uitgevoerd, moeten ernstige bezwaren worden gemaakt. De be rekening van het aantal auto's, dat de rondweg zal berijden nu en over twintig jaar, steunt o.a. op de aanname, dat de helft van de plaatselijke automobilisten in stede van door de Langestraat over de rondweg zal gaan. Een dergelijke gedachtengang bewijst dat men zich niet gerealiseerd heeft, met welk doel de auto's door de Langestraat rijden: behalve het personenver voer, taxi's e.d. zijn er nl. nog twee categorieën plaatselijk verkeer, die door de Langestraat gaan en wel de auto's, die de aanwezige win kels bevoorraden en de bestel auto's, die de goederen naar de clientele brengen. Deze zijn onver brekelijk verbonden aan de win kels en zullen dus geen enkel nut van de rondweg ondervinden. Dat deze beide laatste categorieën lang niet op dezelfde wijze toenemen als zelfs het doorgaand verkeer op een rijksweg, is duidelijk. Hier mede vervalt dan ook iedere grond voor de berekening van het ver keer op de rondweg in 1970. Een „dure" fout is o.i. overigens ook, dr.t het reeds onjuist berekende getal van 4.000 auto's gebruikt wordt om de breedte van de tun nel Gaslaan te bepalen. Hier is zonder meer vergeten, dat in ieder geval slechts een deel van het ver keer op de rondweg ook door de tunnel naar het Soesterkwartier zal gaan. Van het plaatselijk ver keer zal dat deel al heel klein zijn en van het doorgaand verkeer toch hoogstens dat deel, dat naar de richting Soest gaat en in géén ge val verkeer voor Utrecht dat wel voor de berekening der rondweg- drukte is gebruikt. Evenmin heeft men zich er re kenschap van gegeven, dat een groot deel van de circa 900 auto's, die iedere dag van Amersfoort naar plaatsen buiten Amersfoort gaan en dus de uitvalspoorten pas seren, in het Berg- 'en Leusder kwartier thuis behoren en dus in het algemeen geen gebruik van de rondweg zullen maken om naar Amsterdam, Utrecht of zelfs naar Arnhem te reizen. Bij "hun terug komst geldt hetzelfde. Over het feit, dat de nieuwe rijkswegen buiten Amersfoort om (waarvan de weg Baarn-Nijkerk vermoedelijk in 1950 reeds gereed zal zijn) vrijwel het gehele door gaand verkeer zullen aftappen, wordt practisch heen gestapt. Het heeft dan ook geen zin met deze doorgaande auto's rekening te houden. Wel zeker is, dat de auto's die Amersfoort tot doel hebben via de invalspoorten zullen blijven komen. De aantallen van deze auto's zijn echter gering en bedra gen volgens de Amersfoortse ver keerstelling voor Soest. Utrecht en Zwolle ieder 500 auto's per dag. voor Arnhem 250 en voor Doorn 125, alles met elkaar slechts 1800 auto's i.p.v. 6500 die nu binnen komen. Wanneer we nu nagaan in hoeverre de doeleinden 1 tot en met 6 door het voorgelegde plan bereikt worden, dan moet worden opgemerkt, dat slechts de verbin ding van Soesterkwartier met overig Amersfoort erdoor bereikt wordt, zij het dan dat de plaats van de tunnel ongeschikt moet worden geacht. Het verkeersvraag- stuk in Amersfoort, vooral wat be treft het verkeer in de Langestraat en op de Varkensm^rkt, is nu een maal niet anders op te lossen dan, hetzij door verbreding van de Langestraat. hetgeen op verwoes ting van de binnenstad neerkomt, hetzij door het aanleggen van een weg evenwijdig aan deze winkel straat, eveneens een onmogelijke opgave. De rigoureuze doorbraak naar de Hof. op zich zelf van geen •enkel voordeel voor het verkeer, zal volgens de ontwerpers van het Kernplan de verwoesting van deze merkwaardige kern betekenen. Aan het autobusverkeer worden geen nieuwe gezichtspunten gebo den, het kan het hart van Amers foort niet bereiken. Het parkeervraagstuk voor zover het wederom de binnenstad be treft. wordt zelfs niet aangeraakt en evenmin een stap verder naar de oplossing gebracht. De Middenstand Dat men zich voorstelt de mid denstand in de stadskern te steu nen ^n aldus deze kern tot groter bloei te brengen door het stichten van mammouthwinkels is op zijn minst onbegrijpelijk. Dat b.v. de Coninckstraat binnen afzienbare tijd in een bloeiende winkelstraat kan worden omgetoverd tengevol ge van de aanleg van wijken in het Oosten zou een economisch wonder kunnen worden genoemd. Wat in het Plan het meest reemd aandoet is dat slechts van enkele onderdelen een kostenbere kening gemaakt is. Slechts voor dc rondweg met bijbehorende tunnels bij Birkhoven en Gaslaan is een bedrag van bijna vijf millioen ge raamd. Het staat wel vast, dat alle andere plannen, die voorts nodig geacht worden en die als propa ganda voor het Kernplan waarde hebben, zeker beduidend meer dan dit bedrag zullen kosten. Daarbij is aan de voorbereiding alleen al een vermogen besteed. Is bovendien bij de kostenbere kening wel gedacht aan de jaar lijks terugkerende kosten van on derhoud van weg en tunnels en aan die van het verzorgen van de kruispunten door verkeerslichten en/of verkeersagenten? (Zie verder pag. 4) Binnenkort beëindigt uitwisselingscomité haar werk (Eigen bericht) Het Is thans vrijwel zeker, dat dc Amersfoortse Sportstichting binnen af zienbare tijd de werkzaamheden van het uitwisselingscomité AmersfoortRother ham zal overnemen, aldus vernemen wij. De Sportstichting zal dus in nauw overleg met de Anglo' Netherlands Sport Association en met het ultwlssclings- comité te Rothcrham bezoeken aan Ro- therham cn ontvangsten in Amersfoort voorbereiden cn leiden. Daarmede komt een einde aan de werkzaamheden van het Amersfoortse ultwisscüngscomité. In welke mate leden van dit comité invloed zullen blijven behouden op de uitwisse ling tussen Amersfoort en Rotherham vond plaats met Pinksteren 1947. Nadien hebben vele Amersfoorters een bezoek aan de Engelse stad gebracht en kwa men tal van Engelsen in Amersfoort. Deze maand zullen zee; vele sportmen sen uit Rotherham in Amersfoort ko men Deze uitwisseling is nog onder aus piciën van het huidige comité. Vorig jaar vroegen negen tienduizend mensen over alles en nog tvaf om raad P 5 Augustus 1899 werd de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingen Verkeer te Amersfoort bij KB. officieel als rechtspersoon erkend. Van die datum af bestaat dus „VVV" in Amersfoort Zaterdag een dag dus na het feitelijk gouden jubileum wordt er in Amici- tia een receptie gehouden cn zullen naar we hopen over al in Amersfoort de vlaggen vrolijk wapperen. Want het vijf tigjarig bestaan van VVV moet voor alle weldenkende Amers foorters een reden zijn om de vlag uit te steken. Immers. VVV is een instelling, die van ontzaglijk grote waarde is voor Amersfoort cn voor ons land. In dat gebouwtje op het Stationsplein dat volgepropt is met folders, gidsen, spoorboekjes en wat al niet meer, daar klopt het hart van het vreem de lingenverkeer in Amersfoort Daar is de telefoon geen moment stil en daar wordt vraag na vraag ge steld aan een jongedame, die blijk baar alle antwoorden weet. Maar. zo vraagt U. is dat al wat VW doet? Antwoord geven op vragen, hoe laat de bus naar Putten gaat en wat nu toch het mooist is in Amersfoort? Neen, VVV doet meer. Luistert U maar eens met ons mee naar hetgeen de heer J. A. C. Spoel, de voorzitter van het bestuur vertelt. „Kijkt U eens In de eerste plaats is er een ideële kant aan ons werk. VVV bevordert het zien van eigen land. het leren kennen van landge noten met andere levenswijze dan men hier in Amersfoort toevallig heeft. VW laat de mensen genie ten van de schoonheid van het eigen land. W lokt als het ware ook men sen uit andere plaatsen, uit andere delen van het land naar Amersfoort toe om hen mede te laten delen van de schoonheid, die onze stad biedt. Maar ons werH heeft ook een ma teriële kant. Landelijk gezien stimu leert VVV het bezoek aan Neder land. Plaatselijk dus aan Amers foort. GELD Al dat bezoek brengt geld in het land en in de stad. Mensen, die Amersfoort bezoeken komen per spoor of per .bus. Ze betalen daarvoor. Ze logeren in een ho tel of een pension, ze eten er gens, ze kopen iets. Dat alles brengt geld naar Amersfoort. Denkt U eens aan Zwitserland dat voor 80% bestaat van vreemdelin genverkeer. Dan realiseert men zich pas de waarde van ons instituut. Want wat wij hier trachten te doen. geschiedt ook in Zwitserland, alleen misschien wat meer geperfcction- neerd." Inderdaad, VW „Lokt" velen naar Amersfoort. Een groot gedeel te van al die vreemdelingen, die dag na dag, week na week Amersfoort bezoeken, komen hier doordat zij ergens in hun woonplaats binnen of buiten Nederland folders en brochu res hebben gekregen op reisbureaux, waarin zij lazen van een rustige stad. midden In Nederland. waar bossen begrensd worden door stro ken heidegrond en waar een rivier traag door dc weilanden stroomt. Ze lazen van oude gebouwen met voor hen ongekende schoonheid cn ze be sloten dat te gaan zien in hun va- cantie. Zeker, zoals de heer Spoel vertel- VVV-ivezen is vergroeid met de maatschappij en kan niet meer worden gemist Tijdens een excursie, die leden van de Amersfoortse Klokken spel Vereniging Maandagavond naar de Ónze Lieve Vrouwe To ren maakten, huldigde de voor zitter van de AKV, de heer G. Adriaans, de klokkenist van de Lange Jan, de heer C. van fïal- veen. Het was die dag precies 35 jaar geleden, dat de heer Van Kalveen zijn loopbaan als toren wachter begon. Hoe de feitelijke oprichting van VW-Amersfoort geschiedde ver haalt de volgende geschiedenis, die vermeld staat in een (in oude spel ling gesteld jaarverslag dat gete kend werd door mr. C. J. Prikken: „Toen in de Sept. maand 1898 de feesten van de mhuldiging onzer geëerbiedigde Koningin Wilhelmina met grooten luister en opgewekt heid gevierd waren en Amersfoort zich mocht beroemen op ondubbel zinnige wijze blijk te hebben gege ven van zijn innige gehechtheid aan het Huis 'an Oranje, kwamen van lieverlede de verschillende buurtcomité's tesamen om het meer prozaïsche gedeelte van haar taak te vervullen, nl. het opmaken van de balans, het in evenwicht bren gen van de debet- en creditzijde ha- rer rekening. Van de verschillende buurtcomi té's willen wij op één meer in het bizonder de aandacht vestigen, om dat juist in die eene de bakermat onzer vereeniging gezocht moet worden. Wy bedoelen de buurtcom- missie van Varkensmarkt en Lan gestraat tot Langcgracht, waarvan leden waren de HH.: Van Ruyvén, De Jong. Schwemmer, Berends en Van Vollenhoven. Toen het aan genoemde heeren gebleken was, dat hun rekening sloot met een batig saldo, werd het tot een punt van overweging ge maakt, wat met de gelden, bedra gende 114,071/2, zou kunnen wor den aangevangen, tot welk nuttig doe" ze konden worden besteed. Na wikken en wegen riiote het plan die som, hoe betrekkelijk bescheiden dan ook, aan te wenden in het be lang der geheele gemeente en ze als fundament te doen strekken voor een op te richten vereeniging, die ten doel zou hebben: Vermeerde ring Hfin de bloei van Amersfoort door het vreemdelingenverkeer en de verfraaiing van stad en omstre ken te bevorderen. Gedachtig aan de bekende spreuk: Onbekend maakt onbemind, kwam het hun voor, dat naar buiten mecreder bekendheid moest worden gegeven aan hetrreen Amersfoort en zijn omstreken voor bezoekers aantrekkelijk maakt en dat moest worden omgezien naar middelen, die zouden kunnen streekken tot veraangenaming van het verblijf en verlevendiging van het verkeer in onze zoo bij uitstek gunstig ge legen gemeente. HET BEGIN Op initiatief van genoemde hee ren werd, door een advertentie in de pl. bladen, een verzoek gericht tot allen, die belangstelden in dc oprichting van een V.V.V. alhier, om in de grote zaal van café „De Arend" Dinsdag 27 Sept. 's avonds te 8 ure een vergadering bij te wo nen. Volgens de presentie-lijst was een 54-tal belangstellenden aanwezig. De heer Van Ruyven nam de lei ding op zich, hij wees er op, hoe reeds herhaalde malen, nu door de ze dan door gene, d samenstelling van zulk een vereeniging ter sprake was gebracht, doch steeds zonder resultaat, behalve dan dat men zei: Ja. daar voel lk óók wel wat voor Thans wilde men de daad by het woord voegen. Amersfoort, zeide hij, heeft om meer dan een reden vreemdelingenverkeer noodig, er moet wat leven komen in do brou werij, de vreemdelingen toch, die eerst kijkers zulen zijn, worden wel licht tot bewoners en voor den win- welstand zal dc gunstige invloed hiervan niet achterwege blijven. Bij de oprichting gaven zich 53 personen als lid op. Het eerste be stuur werd gevormd door de HH. Heldring (voorzitter), Schulman, mr. Prikken. Kok, Van Ruyven, De Jong, Celosse, De Jager en Mey ers." De eerste bemoeiingen der V.V.V. waren: Medewerking aan do sa menstelling van een nieuwe wandel- gids voor Amersfoort en omstre ken. toezicht op de wandelpaden plaatsen van zitbanken op mooie punten in het plansoen en in de om trek en het voeren van actie om tc komen tot het instellen van locaa! verkeer in de richtingen Utrecht en Hilversum. Aan de Gemeente verzocht men om subsidie met het gevolg, dat de Raad voor het werk jaar 1899 een bedrag van 100, toestond ,en hiermede het goede werk der vereniging erkende. RECLAME „Verfraaiing van stad en omstre ken" was een der doelstellingen en deze vulde de eerste jaren welhaast het gehele programma. Talrijke aangelegenheden, hierop betrekking hebbend, werden besproken, gewikt en gewogen en aangepakt of by bevoegde autoriteiten onder de aan dacht gebracht. Als t-pische voor beelden uit dien tijd noemen wij: het verzoek tot afbreken van een nachtwachthuisje in de Langestraat en een protest t.gen opslag van puinvuil en tonnetjes bij de Lieve Vrouwe Toren. Er werd een op zichter aengesteld voor het houden van toezicht op eigen banken en wandelpaden. Hierna volg.t een periode, waarin steeds meer de noodzakeiykheid van reclame wordt ingezien. In 1909 werd een schilderstuk ver vaardigd en met een opschrift op een der perrons van ons station aangebracht. Door een extra ge meente-subsidie van 100,was het in 1910 mogelijk 4000 nieuwe gidsen te laten drukken Dan, na het ontbranden van de eerste wereldoorlog, volgt er een periode van stilstand. Van 6 Oct. '14 tot 16 Nov. '23 werden er geen Alg, Verg. meer gehouden. Op lg. datum wist de heer Ter Maat, als enig overgebleven bestuurslid de vereniging nieuw leven in te bla zen. Dc- vereniging gaat zich nu ook meer speciaal bezighouden met het onderbrengen van gasten in pen sions en zomerverbiyven. Er werd een lyst opgemaakt om adsp.-gaten in contact te kunnen brengen met pensionhouders. De heer Peper bood aan om het personeel van zyn kiosk aan het Stationsplein gratis ter beschikking te stellen voor het V.V.V.-werk. Door middel van col portage werden 60 nieuwe leden ge worven. zodat onze vereniging eind 1925 166 koppen telde, en een subsi die kon ontvangen van 500,In middels steeg dc belangstelling voortdurend. In 1927 willigde de Raad ons verzoek in tot het maken van een abri met inrichting van een verkeershuis. Op 1 Mei 1928 kon dit feestelijk worden geopend, de heer v. d. Garde was toen voor zitter. Het eigenlijke V.V.V.-werk kwam toen emer op de voorgrond. Een verkeers- en verfraaiiings-commis- sie werden ingesteld. In 1930 telde de vereniging reeds 485 leden. Door deelname in het oprichtingskapi taal van een stadsautobusdienst, zij het dan slechts met een aandeeltje van 100,werd het mogelijk ook hier een woordje mee tc spreken. In dat jaar werd de toenmalige burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijk, verzocht het ere-voorzit- terschap te willen aanvaarden. Toen op 20 Mrt. 31 de P.U.B.V (Prov. Utr. Bond v. V.V.) werd op gericht, had de V.V.V. A'foort als grootste vereniging v. V.V. In de provincie Utrecht daar een belangryk aandeel in. GROEI De V.V.V. telde toen 504 leden, gaf een eigen orgaan uit: „De Oude Veste" en bood op 8 Juli haar le den een concert aan waaraan het Amersfoorts Mannenkoor en de Amersfoortse Muziekvereniging medewerkten. Ook werd er een po- lltie-informatieboekje en een hotel- en pensiongids uitgegeven De ge meente-subsidie wos inmiddels tot 1500,gestegen, waarbij nog 365,moest worden gerekend voor vrijstelling van huur van het verkeersrulsje. In 1932 werden nog enige banken geplaatst, het werk van het gem reel, bureau werd gedeelteiyk over genomen en er werden 20.000 bil jetten verspreid, waarin tot vesti ging in Amersfoort werd opgewekt Tevens werden 10 000 ex. van een 5-talig gidsje voor Amersfoort uit gegeven. Op het V.V.V -bureau was tevens een agentschap van een reis bureau gevestigd. In 1934 had de laatste vergade ring plaats in ,De eVrgulde Zwaan', welk gbouw reeds 35 jaar voor alg vergaderingen werd benut, thans is op die plaats het magazyn van V. D. gevestigd. Wederom werd een thans door de heer Spoel ontworpen nieuwe folder uitge geven en in 200 Amsterdamse ta xi's werd een reclame voor Amers foort geplaatst. De eerste V.V.V.-lotery werd In Voor het VVV-gcbouwtje op het Stationsplein staan op ieder uur van dc dag vreemdelingen, die inlichtingen willen hebben over Amersfoort cn anCterc steden en plaatsen in ons land. de alles is nog niet ideaal in ons land om het vreemdelingenverkeer zo intensief mogelijk op te voeren. Buitenlanders ergeren zich in Ne derland nog maar al tc vaak aan tal van in hun ogen dwaze veror deningen Er is in ons land en ook in Amersfoort een grote behoefte aan hotel- cn penskmruimtc. maar dat kan mettertijd veranderd wor den. CIJFERS Enkele cijfers kunnen een goede indruk geven van dc uitgebreide werkzaamheden van VW-Amers foort. In 1948 verzond en ontving men in het gebouwtje op het Sta tionsplein 5132 stukken post. In het zelfde jaar werden 19000 mondelin ge informaties gegeven. Dat zegt toch wel het een cn onder! Maar, cn daar komt het maar van VW-Amersfoort, dit werk kost geld. Folders kosten geld cn brochu res. Personeel kost geld en kantoor meubilair. Inlichtingen worden gra tis gegeven. Ontvancstcn zUn er dus bijna niet. De subsidie van gemeen tewege Is ontoereikend en de gerin ge ontvangsten van contributies en verkoop van folders kunnen haast verwaarloosd worden. Toch slaagt VVV er in zich tc be helpen Het kan beter, veel beter, maar daartoe ontbreken nu eenmaal de middelen. FEEST VVV-Amersfoort telt ongeveer G00 leden. I'm is niet veel. Een stad a!s Amersfoort toch ook een vacan- tiestad moest meer metterdaad geïnteresseerd zijn bii VW. Mis schien, dat het komende jubileum en de daaraan verbonden fcestweek die belangstelling wat zal bevorderen. Van 27 Augustus tot en met 3 Sep tember wordt cr namelijk in Amers foort. een grootscheeps opgezette feestweek gehouden in samenwer king met dc FAM cn mogelijk de kans is vrij groot met alle Amers foortse muziekverenigingen, die in dezelfde periode hun muziekweek houden. Er zullen in die feestweek foto wedstrijden en zegelwedstrijden worden gehouden, zulks resp voor oud cn jong en er staat een feest- markt op het programma, die ge houden wordt op het terrein achter het huis van wijlen notaris Schrcu- der bij de Robaver. Op die feest- markt zullen vele attracties zijn. daarover zult U binnenkort kunnen lezen in dc VVV-jubilcumkrant. die binnen niet al tc lange tijd zal ver schijnen, ook met medewerking van FAM cn (vermoedelijk) van dc mu ziekverenigingen. Er zullen sport wedstrijden worden gehouden in overleg met dc Sportstichting, kort om. er zal iedere dag iets te doen zijn in Amersfoort.u welks bevol king weten zal. dat er een vereni ging tot bevordering van het vreem delingenverkeer bestaat en jubileert. 1935 gehouden, m t als le prijs een slaapkamer-ameublement. De werk zaamheden der volgende jaren ver plaatsten zich hoe langer hoe meer naar voorlichting vao dc vreemde ling en de adminlstratice krijgt op het bureau de handen vol. Op het feest, dat in 1939 t.g.v. het 40-jarig bestaan de V.V.V, in het Grand Theater gevierd werd, ontving de voorzitter, de heer Hof kamp. een zilveren medaille van de A.N.W.. De heer Spoel hield daar een lezing over collectieve reclam». Het aantal leden was toen tot 533 gestegen. Op T8 Januari 1939 overleed de heer Hofkamp, hy werd opgevolgd door mr. Kool. Op de jaarvergade ring van 1910 kon cleze wegens mo bilisatie niet aanwezig zijn. De heer Y. Baan. die 15 jaar ia het bestuur zitting had gehad trad af en werd benoemd tot erelid. HERLEVING De tijdsomstandigheden worden slechter, het ledental loopt sterk te rug. Op 20 Mei 1941 wordt voor het laatst tydens de tweede wereldoor log vergaderd, daarna komt een stilstand van enkele jaren. Op 24 Oct. '45 wordt - onder lei ding van de heer Spoel weer een algemene leden.ergadering belegd; de voorzitter der vereniging, mr. F. Kool, Is inmiddels naar Tiel ver trokken. Een nieuw bestuur wordt samengesteld, -vaarin zitting heb been dc HH. Steincbach, Dc Kat An- gelino, W. van Hasclen. Jos. Haan, J A C. Speol, W. Achterberg, en J. Vonk. Het tegenwoordige be stuur bestaande uit de heren J. A. C. Spoel, voorzitter, C. H. K. Mahler, secretaris, F. H. Stam, penningmeester, Jos. Haan, vicc- voorzitter en J. G. F. Pouleyn cn G Sleyt, leden trad op 15 Oct. '48 in functie. Het spreekt vanzelf, dat dit over zicht niet compleet kan zijn. Dc V.V.V. heeft veel meer gedaan dan hier kon worden opgesomd. Dc be doeling van dit verslag is slechts een indruk te geven van de ont plooide activiteit cn de aard harer bemoeiingen. Dc enorme drukte,x die er, vooral tijdens het seizoen, op ons bureau heerst en de wijze, waarop het talrijke publiek ons raadpleegt, bewyzen het grote ver trouwen. dat ons werk heeft ver overd Het V.V.V'.-wczen leeft, het beteken ies en Is een der belangr rijkse schakels geworden in de re- presenatieve taal;, die nu eenmaal een beschaafde natie op de schou ders wordt gelegd. Elke V V.V. treedt op voor en namens de ge meenschap, werkt in stilte mede aan opkomst en bloei van talrijke zaken. vnl. middenstandsbedrijven. Haar werk is in hoofdzaak ook pro pagandistisch en de resultaten zijn dan ook niet in cijfers uit te druk ken. Er is echter weinig fantasie voor ndig haar waarde voor de maatschappy te onderkennen; zij is er mee vergroeid, men zou haar niet meer kunnen missen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3