Stemmen van deskundigen over uitbreidingsplan Bevredigende resultaten over .het jaar 1948 Over positieve winst verliespunten zonder In de mens leeft nog altijd een sterke scheppingsdrang 2 Donderdag 4 Aug. 1940 ANWB-directeur zegt zijn mening Over het uitbreidingsplan van Amersfoort spraken wij met de heer A. G M. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.. W.B., tevens secretaris der com missie „De weg in het landschap" dat is een sub-commisie van de Bond Heemschut In deze laatste functie heeft deze heer verschei dene conferenties met gemeente- autoriteiten over het uitbrei dingsplan gehad. Hij vertelde ons: „Uit een uitgebreide verkeerstel ling, die in Amersfoort is gehouden, is de gevolgtrekking gemaakt, dat ook. wanneer de grote verkeerswe gen die rond Amersfoort komen, ge reed zijn, toch nog zoveel verkeer door de binnenstad zal komen, dat de verkeersmoeilijkheden zullen blij ven. De spoorweg, die de industrie wijk en 't Soesterkwartier hier van het overige stadsgedeelte afsnijdt, vormt met zijn vele overwegen een ernstige belemmering voor het ver keer. Men heeft dus gezocht naar een plaats voor een tunnel. De enige plaats, die hiervoor volgens de ont- werpers van het plan in aanmerking komt, is op het terrein van de gas fabriek Het verkeer zal dus gro tendeels door deze tunnel worden geleid, met het gevolg, dat hierop een brede verkeersweg moet aan sluiten. Dit is dan de Singel, waar van de gracht tot de Monnikendam poort moet worden gedempt. Hel slopen van huizen op dit gedeelte was niet mogelijk, verderop echter wel „Heemschut" vindt de demping van de gracht een te gevaarlijke aantasting van de stadsschoonheid en heeft naar een andere oplossing gezocht. De bond meent deze gevon den te hebben in de verplaatsing van de tunnel naar de Nijverheids straat De spoorlijn Veenendaal-Rhe- nen, die daar loopt zal in de toe komst toch verdwijnen en om de noordzijde van de stad worden ge leid. De gemeente zegt echter, dat dit plan te duur en technisch niet uitvoerbaar is. De toename van het verkeer is nu reeds 1,6 groter dan voor de oorlog, terwijl het aantal wagens ongeveer hetzelfde is. Over 25 jaar kan gerekend worden, dat het verkeer zes maal groter is De bekende architect Kok uit Amsterdam zegt, „heren, weest niet te vlug met dit plan. het is best mogelijk, dat over 25 jaar blijkt, dat dit toch eigenlijk de oplossing niet is." Hetzelfde geval heeft zich voorge daan met de Monnikendam-poort, die afgebroken moest worden. Men heeft dit plan toen laten varen en d<* toekomst heeft geleerd, dat het sloDen van deze poort niet noodza kelijk was," aldus de heer Boost. Boost. KNAC juicht de de oplossing toe „We zijn er over het algemeen voor, dat het snelverkeer zo veel mogelijk buiten de steden wordt om geleid", is de mening oo de afdeling wegen en verkeer der KNAC te Den Haag. „Ook een oplossing voor het ver- keersvraagstuk, zoals men in het uit breidingsplan van Amersfoort op het oog heeft, kunnen wij toejuichen. Een goede verkeersweg zal ongelukken tot een minimum beperken. Boven dien betekent een gladde rijbaan een economische bezuiniging, niet alleen voor de automobilist, maar voor de gehele Nederlandse samenleving Immers, het optrekken en overscha kelen van een auto, zoals dat op on gelijkmatig geplaveide wegen met vele bochten, hoeken en kruispunten nodig is. vergt veel meer energie, tuigen ontstaat en bovendien het waardoor meer slijtage aan de voer- benzineverbruik vrij hoog is. Voor Amersfoort is een goede ver keersweg van de grootste urgentie. Vooral het verkeer van en naar Zwolle is de laatste jaren enorm toegenomen. Wordt de drukte nog groter dan zou dit tot catastrophes kunnen leiden, zolang men niet over een weg voor snelverkeer beschikt. Juist in verband hiermede is het nodig, dat voertuigen in Amersfoort zo weinig mogelük oponthoud heb ben. Lichte explosie bij de EHMA Bij de EHMA aan de Huisstraat was men Woensdag bezig met het reinigen van de vloer. Daarvoor gebruikte men trichloor-acyteleen. Door wrijving ontstond damp en toen nog een cigaretje werd opge stoken was de zaak compleet, Een lichte explosie volgde zonder ech ter nadelige gevolgen te veroorza ken. AVONTUREN Jeugdige ruiters Nog niet alle jeugd is van de straat Woensdag moest de politie een aantal jongens uit een wei land verwijderen, die op daar gra zende paarden aan het rijden wa ren gegaan. De jongens kregen een bekeuring voor overtreding artikel 461 W.v.S. Duiven gaan vliegen voor goed doel Mijnheer de Redacteur. Beleefd vragen de postduiven- houders tc Amersfoort Uw aan dacht en medewerking voor het on derstaande. Het zal U zeker bekend zijn. dat de postduivenhouders te Amers foort een le plaats innemen, wan neer hel er op aan komt een steen tje bij te dragen voor de liefdadig heid. Zij hebben reeds jaren hun steun en medewerking toegezegd aan de Amersfoortse Verenisine van T.P. C Bestrijding, waaraan zij jaarlijks vele honderden guldens hebben af gedragen. Dat hun medewerking gewaar deerd wordt, blijkt wel uit het feit dat deze Vereniging ook voor dit jaar weer een nrachtige sportbeker beschikbaar stelt De vlucht van dit jaar wordt ge houden oo 7 Augustus a s en wel vanuit Vilvoorde in België. Er wordt weer een deelname van meerdere duizenden duiven ver wacht, waarvan het inleggeld ge heel ten goede komt van het boven vermelde doel. Zeker zult U meerdere aanschrij vingen en verzoeken voor alle mo gelijke doeleinden ontvangen, doch wij menen, dat ons streven enige voorrang verdient Gaarne zullen wij ook van U een ereprijs, in welke vorm ook ont vangen. hetgeen zeker bij zal dra gen het resultaat te verhogen. Teneinde U niet op een onge wenst tijdstip lastig te vallen zullen wij het zeer op prijs stellen, in dien U Uw medewerking telefo nisch aan onderstaand telefoon nummer doorgeeft Hetgeen U be schikbaar wilt stellen, kan dan op een door U aan te geven tijd wor den afgehaald. S. APPEL Secretaris-Penningmeester Bergstraat 13 Amersfoort Tel. 4600 Horeca voorziet geen gevaar Onmiddellijk rijst de vraag of het hotel-, café- en restaurantbedrijf in Amersfoort geen nadelige gevolgen zal ondervinden van de snellere doortocht der automobilsten De Horeca te Den Haag is van mening, da» dit niet zozeer het geval zal zijn. Het tot stand komen van het grote snelverkeer langs Utrecht., Naarden. Bussum, Hilversum, Delft, Gouda. Den Bosch. Heerenveen of Zwolle heeft ook geen funeste gevolgen voor de meeste bedrijven gehad. Alleen wanneer het karakter van Amersfoort door het ten uit voer brengen van een structuur plan ernstig aangetast zou wor den. zouden de ondernemers hiervan stellig schade ondervin den daar Amersfoort een be langrijk toeristencentrum kan worden genoemd. Een vijftieniing Zeldzame geboorten een drie-, vier- of vijfling blijven in kran ten nimmer onvermeld. Wij genoten echter nog nimmer het voorrecht de geboorte van een vijftieniing te mogen aankondigen Deze ge beurtenis vond plaats in het Amersfoortse Dierenpark „Birk- hoven" In de dierenwereld is veel mogelijk maar vijftien jongen, dat is toch heel wat. Moeder Bunzing had de prestatie geleverd om 15 levende jongen ter wereld te brengen. Een zeldzaamheid, wanneer men be denkt. dat een bunzing gewoonlijk slechts 5 of 6 jongen krijgt. Door deze geboorte is het „gezin bunzing" de grootste familie in het Amersfoortse Dierenpark geworden. De jongen zij zijn allen nog in leven, dank zij de goede zorgen van de directie van het Dierenpark zijn de laatste weken flink gegroeid en in de loop van de volgende week zal de gehele familie als beziens waardigheid in de Dierentuin een onderdak krijgen. Ons dagelijks teveel In de Drentsestraat had een autobestuurder een aanhangwagen onverlicht achtergelaten. De poli tie zorgde voor voor- en achterver lichting en.... voor een bekeu ring^ Tegen drie wielrijders die meen den het zonder bel te kunnen stel len werd proces verbaal opge maakt. Sportdansers in Rotherham Het team van de Amersfoortse Bond van Amateur dansers dat Don derdag j.l. onder leiding van hun trainer de heer Bert Kamperman naar Engeland vertrok, is Vrijdag morgen na een voorspoedige boot reis in Londen aangekomen. Van Londen ging de reis per bus naar de plaats van bestemming Rother ham. De Amersfoorters hebben toen vol op kunnen genieten van het schil derachtige landschap van Yorkshire. In Rotherham wachtte hun een har telijke ontvangst in de School van de heer en mevrouw Stacey. Me vrouw Kamperman mocht een bou quet bloemen in ontvangst nemen. Zaterdag werd wat uitgerust en Zondag maakte men een trip naar Blackpool waar o a. een bezoek werd gebracht aan de Tower. Dinsdag avond zal het team uitkomen tegen de leerlingen van Stacey's school of dancing. Daarna zullen nog enkele grote fabrieken bezocht worden. Ook thans tonen de Engelsen weer gulle en hartelijke gastheren te zijn. Examens Te Amsterdam behaalde onze stadgenoot de heer Ant. Slagter het diploma A. „Onder Rijkstoe- zicht Gediplomeerd Schoenherstel ler." Burgerlijke Stand 3 Augustus 1949: GEBOREN: Wessel, z v W Priem en A Pureveen; Johannes, z v J Groenewoud en T Adam; Jacobus Stephanus, z v A Steenkamp en E J Spijker. GETROUWD; A C v d Heyden en G W Bierman; J T J Voor pool en J E M ten Braak; A F Dieters en G H J v Hoeijen; A A van Ha- mersveld en S M Wijntjes; A v Ruitenbeek en M W Vos. OVERLEDEN: Barendje Rap- pange, 86 jr. geh. m. N. Lammers; Jacob Jan Woldringh, 73 jr., geh. m. A. Keuning. Noteert l ei'en GRAND THEATRE. Zondag 2. 4.T5 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur: „Met twee Jantjes op stap". CITY THEATER Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Overice dagen' 2.30, 6.45 en 9 uur ..Berlin Ex press". REMBRANDT THEATER. Vrijdag en Zaterdag 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen; 2.30 en 8 uur „De Geveltourist". Openbare leeszaal LTltlenlng voor vol wassenen dadelijks 25 u.: bovendien Dinsdag- en Vrtldagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen- Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2,30—4.30 uur: Lees zaal dagelijks van 101230 en 25 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. Museum Flehlte. Tentoonstelling Lisiduna Bloklandtsgasthuls Tentoonstel ling tot 31 Juli. schilderijen van Joh Güttlich De Stlchtse Heuvel Iedere avond dansen, ook 's Zondagsmiddags. Reactie op interview met deskundigen Mynheer de Redacteui, Met genoeglijke intersse lees ik sinds drie dagen de vlot geschreven artikelenserie, die onder de sug gestieve aankondiging van „Het woord is aan de deskundigen" se dert Maandag j.l. in het Dagblad verschijnt cn welke de rondweg tot onderwerp heeft. Tot vandaag Woensdagmiddag hebben inmid dels achtereenvolgens drie deskun digen het woord gehad: een inge nieur van de genie, een fabrikant en een chemisch-ingenieur. U, Mijnheer de Redacteur, zal het bil lijken dat vooral het Interview met de laatste mij als mede-amateur historicus het meest interesseerde. Immers, dr. ir. Van Hasselt bezit blijkens z'n aardig Hecmschutbock- je „Amersfoort rondom zijn toren" een grote liefde voor het historisch schoon van zyn woonstad en aan z'n bezonken mening kan grote waarde worden gehecht. Grote waarde is echter even be trekkelijk als alles op dit onder maanse. Dit valt temeer op. wan neer wij in het verband van ons on derwerp de waardering vatten, die de beekdemping als zodanig ten deel viel bij de deskundige colleges als de besturen van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond en Heemschut, die voor wat het his torisch stedeschoon betreft wel bij uitstek tot oordelen bevoegd zijn. De Oudheidkundige Bond heeft bij de Gedeputeerde Staten een be zwaarschrift ingediend, waarin dit College wordt gewezen op de grach tengordels van Amersfoort als uniek voorbeeld van historische stedebouw, dat door de voorgeno men demping op zeer ernstige wijze zou worden verminkt. „Alleen in dien overwegende bezwaren van verkeerstechnische aard op geen andere wijze kunnen worden opge lost dan door de voorgenomen dem ping, kan men berusten in uitvoe ring van het plan, gelijk het door gemeenteraad is aanvaard. Heemschut we hebben het Woensdag kunnen lezen gaat nog een stap verder. Het Bestuur van deze Bond acht in een adres aan de Gemeenteraad het offeren van de beek en het verlies van het water als historisch typisch Neder lands bestanddeel van de oude ves tinggordel onaanvaardbaar. Toen er nog geen sprake was van vorenbedoeld adres van de Oudheidkundige Bond, was dit voorzichtig gesteld oordeel reeds het standpunt van mr. dr. B. van 't Hoff, Rijksarchivaris te 's-Gra- venhage. met wie schrijver dezes i.v.m. met z'n eigen vak reeds ge ruime tijd contact onderhoudt en die een bekend expert is op het ge bied van historische stedekennis. Deze schreef mij reeds enige tijd geleden in dezelfde geest als in het schrijven van de Oudheidkundige Bond tot uiting komt: het oude stadsbeeld niet dan in uiterste noodzaak schenden. „Zijn (de au towegen om Amersfoort) eenmaal gereed.... dan zullen de automo bilisten grotendeels de binnenstad vermijden... Onze oud-stadgenoot en geboren Amersfoorter dr. G. J. Hoogewerff, de bekende historicus en Directeur van het Istituto Storico Olandese te Rome (die half Europa heeft afge reisd en aan wiens historisch on derzoek ook het Dagblad van Amersfoort menige pennevrucht dankt) kon zich helaas door de voorgenomen demping óók niet scharen in de rij van de voorstan ders: „Ik zag met genoegen en in stemming, dat ook de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond zich tegen het heilloos ontwerp heeft gekant. Waarom zou deze weg zo rakelings langs de oude stad moeten lopen en haar door het dolle doorgaande verkeer scheiden van het Bergkwartier en de Z.W. wyken? Dat heeft men toch elders heel wat beter gedaan, terwijl er m i n d e op het spel stond!" Ik geloof. Mijnheer de Redacteur, dat het geen toeval is, dat zo goed als alle oppositie tegen het kern plan terug te brengen is tot oppo neren tegen de beekdemping. Men weet, dat de restauratie van het oude en de inpassing van de nieuwe gebouwen en woon straten in het Amersfoortse stads beeld, bij onze eminente stadsar chitect de heer Zuiderhoek i n goede handen is. Want ondanks alle verschil van mening over de dichtgooierij van de bui tengracht en ondanks de vergui zing: die man heeft grote liefde voor onze stad en een zeer scherp oog voor verhoudingen; ik heb hem in vele lezingen meegemaakt en hoorde hem eens boven in de O.L.V.-toren wikken en wegen over de al of niet geslaagdheid van z'n woningblok aan het Spui in het silhouet van de oude stad. Ook een bevooroordeeld oog als het mijne kan bewondering hebben voor de prachtige balance van het kernplan: het centraal stellen van stadhuis en Lieve Vrouwetoren; het richten van het verkeer van station naar stadhuis; de herschep ping van Amersfoorts mooiste pleintje het St. Janskerkhof (wat zullen de door de heer Zuiderhoek ontwikkelde huizentypen als die op Spui en Krankeledenstraat het daar prachtig doen!); de geniale greep met de omlegging van.de Heiligen bergerbeek, waardoor een beeklaan wordt verkregen van Randenbroek naar de overzijde van Monniken dam; de prachtige ligging van een schouwburgconcertzaal op 't Blee- kerseiland, bereikbaar uit stad en Z.kwartieren; de uitstekende op lossing van het verkeersvlèk in een verkeerskruispunt Nederberg. Gelukkig is dit alles ook zonder de beekdemping te verkrijgen' een positieve winst zonder verliespos ten. U dankend voor de verleende plaatsruimte, P. S. TEELING. 152. Even later wor den ^eide vrienden toe gelaten tot Moetsji- Foetsji. Ze trekken een schijnheilig gezicht en doen heel beleefd te genover de oude. „Wij zijn hier gekomen," zegt Toon, „on afscheid van u te nemen. Tot onze spijt is onze expeditie niet gelukt Blijkbaar zijn wij toch verkeerd ingelicht. Voor uw gast vrijheid zijn wij u zeer erkentelijk." Moetsji- Foetsji trekt een ver baasd gezicht. „Wan neer wilt gij weer ver trekken?" vraagt hij. „Morgenochtend," antwoordt Toon Ook de dochter van de oude Japanner mengt zich in het gesprek. Met haar liefste glimlach zegt ze, dat het haar spijt, dat de heren weer moeten vertrekken. „Wij zouden het zeer op prijs hebben gesteld, wanneer u nog enkete weken hier zou zijn gebleven," zegt ze- ><We wonen hier zo eenzaamen uw bezoek was voor ons een aangename afleiding." Ja. ja, denkt Rob, wét een comedie! Maar hij'laat niets blijken. Gouden Handen" Amersfoorter zond z'n werkstuk louter om 't sympathieke doel in Tengevolge van de intensivering der techniek en de centralisatie van de industrieën, is de mens in het hedendaags productie-proces een onderdeel geworden. De persoonlijkheid dreigt overrompeld te worden door de massa en het is tegen dit symptoom dat de mens zich met alle kracht verzet Het individu wil zichzelf blijven en naar eigen inzicht de drang naar scheppen uitleven. Het na-oorlogse productieproces biedt hem of haar daarvoor weinig gelegenheid en het is dc vrije tijd, waarin de drang naar scheppen en eigen-initiatief-ontplooiing wordt uitgeleeft. Radiotafel kreeg een eervolle vermelding Wat de mens in zyn vrye tijd aan prestaties levert, kan slechts een klein publiek aanschouwen. Met de bedoeling om ook de grote massa in de gelegenheid te stellen het vrye- tydswerk van een groot aantal men sen te aanschouwen, werd destijds de Stichting „Nationale Actie voor Vrije Tijdsbesteding opgericht". Deze stichting bereidde de nationale tentoonstelling „Gouden Handen" voor, welke momenteel in Ede wordt gehouden. Ook een aantal Amerfoorters is op deze expositie vertegenwoordigd. Wij schreven reeds over het echt paar Van Es. Een andere Amers foortse deelnemer is de heer N. van der Vlugt. Louter toeval .Het lag helemaal niet in mijn bedoeling om aan de tentoonstelling deel te nemen", vertelde hij ons. Het is louter toeval. Vorig jaar maakte ik een bouwtekening voor een radiotafcltje. Ik had het voor eigen gebruik nodig. Ik bouwde het van eikenhout en het stond reeds enige tijd in de huiskamer toen ik las van de expositie „Gouden Han den", die in 1949 zou worden gehou den. De opzet van de tentoonstelling vond ik prachtig en ik besloot mijn radiotafeltje voor de tentoonstelling beschikbaar te stellen", vertelde de heer Van der Vlugt. Zoals de heer Van der Vlugt rede neerde, geschiedde. Zijn radiotafel tje vond een plaats op de grote ten toonstelling „Gouden Handen". Woensdagmorgen is hij zelf ooky eens een kykje op de tentoonstelling in Ede gaan nemen. Hy was enigs zins verrast toen hij zyn eigen werkstuk zag. Er lag een kaartje op het radiotafeltje, waarop stond te lezen „Eervolle vermelding". De heer Van der Vlugt was van deze bekroning nog niet op de hoogte. Aan deze eervolle ver melding, die de tentoonstel lingscommissie verleende, is een oorkonde verbonden, welke de heer Van der Vlugt binnen kort zal worden toegezonden. Hoe de heer Van der Vlugt tot het bouwen van het radiotafeltje is gekomen? „Het is zuiver vrije tijdsbesteding", zegt hij. „Als er bij een voorkomende gelegenheid in huis een reparatie of iets dergelijks te verrichten is. doe ik dat altijd zelf. Het is niet de kunst een werk stuk te maken, doch om te tonen wat je met je handen klaar kunt spelen." Ontwerper De handenarbeid is de heer Van der Vlugt niet geheel vreemd Het werk ligt hem wel. Opdrachten geeft hij zichzelf nooit. „Soms krijg ik een idee en wanneer ik denk dat het wel iets kan worden, zet ik het idee op papier en ga aan het werk zegt hij. Zo ging de heer Van der Vlügt ook te werk met een ander tafeltje. Tegels uit het puin van Rotterdam leverden hem het idee. Hij ontwierp een eikenhouten tafel tje, waarvan hy het dekblad be kleedde met oude tegels. Het werd een aesthetisch verantwoord en technisch goed uitgevoerd product. „Er zijn nog vele andere dingen, die ik zelf ontwierp, doch de uit voering moest ik aan vaklieden overlaten", vertelde de heer Van der Vlugt voorts. „Ik had geen ge reedschappen", zo verontschuldigde hij zich. De fraaie kaai'sstandaard, bijvoorbeeld die hij ons liet zien, kon hij onmogelijk zelf uitvoeren. „Dat is werk voor een smederij". Een ander ontwerp een smeed ijzeren lamp ligt op uitvoering te wachten. „Wat is uw beroep?", vragen wij terloops aan de heer Van der Vlugt. „Machinehandelaar", antwoordde hij en voegde daaraan direct toe, „wel contrasterend vindt u niet, maar weet u een contrast in ont spanning is doorgaans de beste ontspanning". En dan komt ons onderhoud van zelfsprekend terecht op de tentoon stelling „Gouden Handen". De in druk van de heer Van der Vlugt was nog kersvers, want toen wij hem spraken was hij slechts enkele uren uit de tentoonstellingsdrukte. vandaan. „Wat mij is opgevallen", zei hy. „is, dat de beste prestaties over het algemeen zyn geleverd door mensen, die buiten hun eigen vak hebben gewerkt". Mooi werk En de prestaties van de Amers foorters? Vooral het werkstuk van de heer Korthals Altes een in ko per uitgevoerde locomotief had de heer Van der Vlugt heel mooi gevonden. Dat niet meer Amers foorters op de tentoonstelling ver tegenwoordigd zijn, verklaarde de heer Van der Vlugt met de opmer king, dat aan dc expositie eigenlijk niet voldoende bekendheid is gege ven. Misschien is er zelfs sprake van een terughoudendheid. Tenslotte vroegen wy de heer Van der Vlugt, of hij aangespoord door het succes dat hij op deze ten toonstelling heeft geoogst een volgende keer weer op „Gouden Handen vertegenwoordigd zou zijn. „Dat weet ik nog niet", zei hij. „Wanneer ik iets heb dat er voor in aanmerking komt, dan zeer zeker. Maar speciaal een werkstuk voor een tentoonstelling maken,nee, dat doe ik niet A.P.V. „DE KOERIER" Uitslag „De Koerier". Wedvlucht van Duffel uit. Duiven gelost te 8.20 uur met Z.W.-wind. Eerste duif 9-50-41 laatste prijswinnende duif 10-4-58. Koningspoule 2-3 en 4. Speciaal 2-3-4-5 en 6. Aange wezen 25 cent No. 11 en 18. Aan gewezen 10 cent No. 2 en 4. De prijzen werden verder als volgt behaald. Joh. v. d. Kooy 1. 4. 17. 20, 28, 38. 39. 43: J. Meerbeek 2. 3. 15, 42: C. de Gans 5. 19, 21: Veenendaal 6, 7, 16, 31; C. v. Zwol 8. 13, 27, 34; v. d. Haar 9, 10: E. Koudiis 11; J. v. d. Boom 12, 23. 37; Bekkers 14, 29; J. Wouterse 18: Jós Lem 22; A. Lem 24; J. Veldbuisen 25; 5. v. Plateringen 26, 33. 36, 44, 45, 46; J. Ising 30. 35: Jac. Buis 32. 41; D. Zoegaard 40; B. v. d. Berg 47. STANDAARD WANDELTOCHTEN Voor de Standaard-tochten van „Wilhelmina" op 10 en 13 Augus tus meldden zich reeds honderden wandelaars, w.o. vele burgers en militairen. Ook Oranje Gardes in fleurig uniform gestoken zullen van de partij zijn. Voor de tweede maal zal ook een 70 km dagtocht worden geor ganiseerd, waarvoor ook reeds vele lierhetbers zijn. Automarkt Amersfoort, 4-8-'49: Op de wekelijkse automarkt werden 171 motor-voertuigor aangevoerd. Door Racno-Moskou werd Woensdag, in een nieuwe aanval van de Konnnform op Zuid-Slavië, geciteerd uit een artikel, getiteld „Titi's kolonisatie-politiek in Alba nië faalt". In het artikel worden „Tito en zijn kliek" vergeleken met Mussolini. Kantonrechter behandelt klein goed Voor het Amersfoortse Kantonge recht verscheen vanmorgen A E. uit Baarn, die aan zijn schoonzuster, een Duitse, nachtverblijf had verleend, zonder daartoe toestemming van de overheid te hebben gekregen. Volgens verdachte betrof het hier een daad van mensenliefde „het is mijn schoonzuster", zei hij „en ik heb uit drang der liefde dat kind geholpen.." „Maar," zei de ambtenaar, „stelt U eens voor dat iedereen dat deed, dan liep het hier in een ogenblik tijds weer vol met Duitsers," wie weet hoeveel Hollanders uit drang der liefde nog wel een beetje geholpen kunnen worden." „Maar de vrouw is geen Duitse" zei verdachte, „zij is een Tsjechische, zij heeft een heel nieuw paspoort". De kantonrechter merkt op, dat de vrouw 4 jaar geleden nog wel Duitse was, zij komt uit Sudetcnland. De ambtenaar eiste 50 boete subs. 10 dagen. De uitspraak luidt 30. subs. 10 dagen. H. B. uit Bunschoten moest 3 betalen omdat hij zijn personeel in rusttijd in de werkplaats van zijn fa briek had laten verblijven. H. P. v. M. uit Amersfoort had „voor eigen gebruik" twee flessen sterke drank en 6 flessen zwak alco holische drank in een perceel met verlof B voorradig gehad, 25 boete -f- verbeurdverklaring, want het „eigen gebruik" klonk de kanton rechter wat vreemd in de oren. W. v. L. uit Achterberg en J. v. D. uit Rhenen had vieze melk afgele verd. dat kostte elk f25 boete. De Amersfoortse H. v. W. had al fietsende de bocht niet ruim genoeg genomen, ƒ3 boete. N U. uit Amersfoort reed 's avonds met zijn auto. zonder dat de achter verlichting werkte, 6 of 2 dagen. H. U. de J. uit Soest fietste tegen middernacht zonder licht. ƒ4. Vip.sf Schietwedstrijden SPSV De Soester Politie Sport Vereni ging heeft voor Zaterdag 13 Augustus a.s., schietwedstrijden georganiseerd. Waaraan de schiet verenigingen, Baarn. 's Graveland, Loencn en een vijftal van de S P. S.V. zullen deelnemen. Er zal ge schoten worden met buks 6 m.M„ afstand 12 meter. De wedstrijden zullen worden gehouden op de ba nen van het rustoord „Oranjehof", Prins Bernhardlaan 40 te Soest- dijk. Ruitersportdag te Soest De Provinciale Utrechtse Bond van Landelijke Rij-verenigingen, heeft aan de Soester rijvereniging „De Paleisruiters" opgedragen, de organisatie op zich te nemen van de dit jaar op Zaterdag 27 Augus tus a.s. te houden Kampioenschap pen voor de provincie Utrecht. In samenwerking met het „Fe deratief Landbouwcomité" en de V.V.V. „Soest Vooruit", hebben „De Paleisruiters" deze opdracht aanvaard. Het programma is uiterst belangwekkend. Het concours-hippique cn de Prov, Kampioenschappen, worden gehouden op het terrein van de heer A. v. d. Hengel, Lange Brink- weg. IV oudenberg Nieuw wijkgebouw voor Groene Kruis? Het Groene Kruis vergaderde on der voorzitterschap van de heer P. A. G. baron van Heeckeren van Brandsenburg. Na voorlezing en goedkeuring notulen vraagt de heer De Bree naar aanleiding van een besluit, dat het vorige jaar geno men is, waarvan de contributie weer op de gewone wijze wordt ge- ind. De voorzitter antwoordt hier op. dat voor verschillende wijken geen personen waren, die zich met de inning wilden belasten. Ingekomen is een verzoek van dr. Frijhnk voor het houden van een Moedercurs .is. Er zal moeite gedaan worden om een voldoend aantal cursisten bijeen te krijgen. In een brief van mevrouw Veringa- Tacke wordt gevraagd naar een badgelegenheid. Het Groene Kruis zal doen, wat mogelijk is, doch kan nog niets beloven. Uit het jaarver slag van de secretaris blijkt, dat er in 1948 door het bestuur veel moei te is gedaan om toestemming te verkrijgen tot I et bouwen van een nieuw Wijkgebouw. Deze pogingen werden nog niet met succes be kroond. Door afwezigheid van de penningmeester werd het financiële verslag uitgebracht door dc secre taris. Dc totale inkomsten bedroe gen in-1948 4654,06 en de uitga ven 4206.65. Toch is het van groot belang, dat de inkomsten stijgen. Daarom zal aan het ge meentebestuur gevraagd worden, om subsidieverhoging. De heer L. Wolswinkel wordt herkozen als bestuurslid. Tot leden van de kascommissie worden be noemd de lieren H. v. Lunteren en H. v. Ingen. Bij de bespreking van het Wijk gebouw wordt door sommige leden gevraagd of er geen rustiger plaats te vinden is. Getracht zal worden een geschikter terrein te vinden. De heer Van Ingen vraagt, om bij de aanbesteding van het gebouw voor al de belangen van de plaatselijke aannemers in het oog te houden. Het bestuur hoont, dat zich eni ge meisjes beschikbaar zullen stel len, die tiidens de Landbouwfeesten in September Groene Kruis-speld- jes zullen aanbieden. Tevens zal ge tracht worden in dc aanstaande winter een bazar te organiseren. Met een woord van dank aan de aanwezigen sluit de voorzitter de vergadering. N.V. „ONDERLINGE VOORZORG VAN 1894 Balanspositie is zeer gezond Verschenen is het verslag over het boekjaar 1948 van de N V. „Onderlinge Voorzorg van 1894" alhier. In een begeleidend schrij ven zegt de directie van deze N.V. o.m. het volgende: Mochten wij in het vorige ver slag reeds met voldoening melding maken van het feit, dat de admi nistratieve achterstand geheel was ingehaald, uit de datum waarop wij thans dit verslag kunnen op maken, móge U blijken, dat we dc vaststelling der balanscijfers nog belangrijk konden vervroegen, mede als gevolg van een wijziging der administratie. Bezien wij de resultaten van het afgelopen boekjaar, dan mogen wij zeggen, dat deze alleszins be vredigend zijn. De bij onze Instelling a deposito geplaatste gelden vertoonden een toename, waarin wij een bewijs zien van het vertrouwen in onze Vennootschap. In onze functie als Sociale Cre- dietinstelling genoten wij ook in het jaar 1948 weer een toenemen de belangstelling. Onze Vertegen woordiging in de Commissie van Onderzoek ingevolge art. 25 Nood wet Ouderdomsvoorziening, bleef gecontinueerd. De reeds in ons vorig jaarver slag aangekondigde statutenwijzi ging werd in 1948 van kracht. Het geplaatste aandelenkapitaal werd per 1 Juli 1948 geheel volgestort. De directie, bestaande uit de heren E. H. C. J. Wijk en J. A. Uding Jr., de raad van commissa rissen bestaande uit de heren L. Nolen (Den Haag); P. C. Walraven (Breda); J. J. Polderman (Leus- deni; W. J. Vaatstra (Amersfoort) en P. C. Adamse (Dordrecht) on derging in het boekjaar geen ver anderingen. Het effectenbezit van de N.V. onderging enige wijzigingen. Aangekocht werden f 20.000. Pref. Aandelen Herstelbank, f 10.00C.aandelen N.V. Snelpers- drukkerij „Patria" en f 7.000. aandelen N.V. Levensverzekering Mij. „Ons Belang"; voorts f 15000.- 3-3%% Nederland 1947, f 10.000 - 314 Pandbrieven diverse Hypo- tlieekbÜiken en f 10.000.- 3 Philips Gloeilampen. Spaarcertificaten tot een bedrag van f 28.900.- werden van de hand( gedaan. Ook in het boekjaar 1948 bleek er nog een toenemende credietbe- hoefte te bestaan, waardoor het saldo der uitstaande leningen per 31 December een hoger cijfer be reikte dan ooit te voren. In de Afdeling Pensioenen werd een totaal bedrag van f 850.000. omgezet. De stortingen op de deposito-re- keningen overtroffen in 1948 de opnamen. Het saldo van de exploitatiere kening bedraagt f 5.042.78. De di rectie stelt de commissarissen voor, nadat een bedrag van f 496.75 is gebezigd voor afschrijving inven taris en f 1.446.05 aan de Extra Reserve is toegevoegd, de rest be schikbaar te stellen om een divi dend van 4% aan aandeelhouders uit te keren. De Statutaire Reserve komt thans met f 25.000.- op de balans voor en de Extra Reserve voor een bedrag van f 45.928.02. De directie schrijft in haar verslag dat uit de stand van deze reserve een zeer gezonde balanspositie moge blij ken. De directie meent dat mede in verband met de gestadige groei van het bedrijf de toekomst met vertrouwen tegemoet mag worden I gezien. Huldiging van gemeente bode De heer G. J. v. Koetsveld, ge- meentcbode tc Woudenberg, bereik te de 65-jarige leeftijd, zodat hij ontslag moest nemen. Dit werd hem natuurlijk eervol verleend. Het cchtpaa- Van Koetsveld werd op het gemeentehuis genodigd en in tegenwoordigheid van het se- cretariepersoneel en de hier gesta- tionneerde politie werden de heer en mevr. Van Koetsveld door do burgemeester hartelijk toegespro ken. De dank voor alles, wat de heer Koetsveld voor de gemeente heeft gedaan, ging gepaard met de aanbieding van ,een enveloppe met inhoud. Ook de heer Van Koetsveld sprak een woord van dank voor de ze hulde en voor de vriendelijke me dewerking. die hij steeds van de burgemeester en het secretaricper- soneel had ondervonden. Jubileumvoorbereiding Coöp. Boerenleenbank De plannen ter herdenking van het 40-jarig bestaan der Coöpera tieve Boerenleenbank en Handels vereniging beginnen een vaste vorm aan te nemen. Zo zal op 1 September een grote rundvee- en paardenkeuring worden gehouden, terwijl de beide verenigingen van l'onge landbouwers een tentoonstel ling zullen organiseren van land bouwgewassen en fruit. Een driedaags tuinfeest In de tuin van café Bellevue wor den verschillende attracties opge steld. waar jong en oud zich Don derdag, Vrydag en Zaterdag a.s. kunnen vermaken. Aanvang elke middag om 4 uur. Drie aanrijdingen By de Pvramide werd een wielrij der aangereden door een luxe auto. De wielrijder werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Utrecht ver voerd. Een auto werd op de Stations weg gehinderd door een touringcar en reed daardoor tegen een licht mast, die afknapte en over de weg kwam te liggen. De aanwezige politie, die daarna het verkeer ter plaatse regelde, werd niet voldoende begrepen door een paar Franse studenten, die met een luxe auto naderden. Dit had tengevolge, dat een autobus van De Haas dc luxe auto van achteren aanreed, waardoor veel materiële schade veroorzaakt werd Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De laatste twee aanrijdingen hadden plaats oo de Stationsweg. Marktbericht WOUDENBERG Aangevoerd 15000 eieren. Prijs 1313'/2 cent per stuk Handel traag. Rattenvergif kan vanaf heden tot en met 8 Augustus a.s. door be langhebbenden ter secretarie wor den aangevraagd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2