VOORAL VOOR DB VROUW Muzikale paard en slangenkind zitten op de Lagere School Over smaak valt niet te twisten, maar we kunnen wel praten De Blauwen en Roden nu niet langer „vijanden" Kun je al op je hoofd staan? Spelen Marseillaanse manieren Het inrichten van een woning is niet ieders werk Oefeningen voortaan meerdere malen in het jaar Listig spel Matig Psciido-sultan (lacht *11 slag te slaan Het verkeer eist nog voortdurend offers. CciifoSjon Vrijdag 5 Augustus 1949 3 CIRCUS ELLEBOOG (NIET KNIE) In Amsterdams jeugdhuis is elk lrind welkom De directéur van Circus Elleboog (niet Knie) is twaalf jaar. De jong leur. die met vijf ringen kan gooien is veertien, 't Gedresseerde hondje en het muzikale paard zitten op de Lagere School, net als de acrobaten, de beer en de zwaar gewichtheffers En de artist, die zijn kijk op dit bon te gedoe gaf op de muur van het jeugdlokaal is net vijf geweest. Z'n vader is schilder en daarom achtte dit knaapje geen kleurboek groot genoeg. ..Teken dan op de muur," zei me vrouw Last. 't Resultaat was een rij wonderlijke poppen beduidende: „Een kind dat kijkt naar het cir cus. Een kind, dat niet kijken kan want z'n oor zit tussen de deur en z'n neus zit in de klem. Een slangen kind. een huis, ladders, bomen en regen." „Is het niet prachtig," zegt me vrouw Last en haar olijk gezicht hééft putten en gleufjes van plei- ^rA'-\P^rI zier. Haar werktafel staat vlaknaast die beklodderde muur. Ik krijg zin in dit interview. „We hebben een slangenkind," vertelt mevrouw Last. ,.een meisje van een jaar of elf, dat met haar voet haar mutsje kan afzetten. Ach terover. En een koorddanseres, een goochelaar en een jongleur. De goo chelaar is nog wat zenuwachtig. Hij is dertien maar leeft voor de gooche larij. Ik heb hem nu les laten geven door Alex Wins, bekende goochel- grootheid. De jongleur leert hét in z'n eentje, die is al flink ver. 't Is een jongen, die van z'n vijfde jaar af met van alles balanceerde, liefst op z'n neus. Hij gooit vijf ringen te gelijk en kan een bal vangen op een stok. die hij in z'n mond heeft, 't Ringen gooien mag hij oefenen in een oude. ongebruikte kapél op de Zeedijk. Er was geen lokaal hoog genoeg, 't Kind met het oor en de neus in de klem, op de muur, kijkt op me neer. „Eventjes," roep ik. „laten we bij het begin beginnen „Voor de oorlog had ik in de Jor- daan een klem kerkjé gehuurd waar „Ouders", riep die stem door de radio, „maak van dc Zondag een gezinsdag. Trek er met de kinde ren op uit „Zie je", zei ik tegen zoontjes vader, „daarin zijn we fout. Zoiets doen wij nou nooit. Wc laten dat joch maar modderen. Als we nu eens De Zondag daarop wordt het roer omgeworpen. Bepakt met brood in blik, pruimen in een zak, rijden we naar oorden vol gras en bomen. Daar hollen we opgewon den achter een bal. rennen elkaar na en spelen langdradig verstop pertje met jochle's wier ouders lui in de zon liggen toe te kijken. Op gebrand komen we thuis. Er ligt een plank over het pad, die was er 's morgens niet. „Zeker van Kees je, prevelt zoontje. „Z'n kruiwa gen zal er ook wel zijnDan hunkerend: „Mam, mag ik nog even „Wat nou?" doe ik kregel. „In de tuin, mam". „Heb je nu nog niet genoeg ge had?" aarzel ik. Maar: „nee" beslist z'n vader. „De dag is om, ventje. Handen wassen, eten en naar bed". Opeens zijn er tranen. Ontredderd rent zoontje de keu ken door, de trap op. naar boven. Het zit me dwars. Dat dit het slot van een gezins-Zondag is kan de bedoeling niet zijn van die radio. „Kom nou", sus ik. „Wat doe je toch raar. Nu ben je de hele dag uitgeweest En dat jong met een natte stem: „Maar ik heb nog helemaal niet gespeeld, mam". ik met kinderen toneel speelde, ik heb nog recensies en foto's van voorstellingen van ons circus in Ko penhagen. waar we uitgenodigd wa ren. Ook nog wat costumes doch het meeste is weg. Nu zijn we begin Juli opnieuw gestart in dit jeugdlokaal. Deze week is de premiere van de circusvoorstelling in het Amster damse bos. als onderdeel van het programma van het vacantie comité. Amsterdam 1949. Omdat we nog niet zo tévreden over ons zelf zijn dat we grote mensen critiek willen hebben wordt slechts publick toege laten dat rechtop door een laag poortje kan. Alle kinderen die hier voor te groot zijn moeten op een andere keer wachten. Van 19 Augus tus tot 18 September geeft het cir cus dagelijks lopende voorstellingen in het Rai-gebouw, op de tentoon stelling van de Jeugd van Nedér- land." „Hoe hebt u het die kinderen zo gajuw kunnen leren?" „Ze zijn geweldig enthousiast. Dit jeugdhuis staat open voor elkeen en het loopt storm. Niet alleen candi- daten om op te treden kunnen we gebruiken doch ook heipérs en me dewerksters en knutselaars. Ze ko men voor deze tafel en dan vraag ik: „Wat kun je allemaal?" „Op m n hoofd staan," zegt er een. „Goed en stil en lang?" vraag ik. „Niet zo erg... „Dan moet je maar eens flink oefenen. Juffrouw die en die zal je bovendien leren hoe het precies gaat." Die juffrouw is een gymnastiek- lerares. Ik werk met primitieve mid delen maar de leiding moet in bc- kwamé vakhanden zijn. Wc hebben een jongeman van de academie die de kinderen helpt met schilderen, een volksdanseres, een modiste De bedoeling is werk met achter grond te geven. Iets dat bezig houdt. Er zijn op het ogenblik heel wat jongens en meisjes in Amsterdam die hévig proberen op hun hoofd te staan. Zie je dat is belangrijk. Geen gecommandeerd kinderwerk doch vrije dressuur. Bij zo'n circus kun je talenten op allerlei gebied ontdek ken en gebruiken De primitiefsten kunnen er aan meedoen. Langs een smalle trap klauteren we naar boven. Daar is een wijde planken vloer. Een matras voor de acrobaten om op te oefenen, éen kist met muziekdingen. een rek met bonte kleren. De huid van het paard met vier malle slappe benen en lachende mond. De vacht van het gedresseerde hondje, de hoge hoed van dc directeur en het stréepjespak van de gewichtheffers „Dit is een liefje," zegt mevrouw Last en toont het blauw glanzende gewaadje van de koordanseres. Ze kijkt onweerstaanbaar feestelijk. Zo moet ze éruit gezien hebben toen ze tegen d;e kleine jongen zei: „Kom vent. klodder de muur maar vol." Waarom zijn er van dezulken maar zo weinig in dit regenachtige land" „Het kind is wat laat met spreken Kleine Hans kon nog steeds niet praten. Terwijl even oude kinderen al behoorlijk babbelen, kakelde hij er nog net zo ongearticuleerd op los als in zijn box-periode. Volgens zijn moeder was „het kind met praten wat laat." Maar het was ook een onhoudbaar kereltje in huis en op straat. Tyraniek was hij en hij wist hóe hij zijn zin moest doorzetten. De moeder deed er weinig tegen, want beweerde zij, „er valt immers niet met het kind te praten. Was het nou eerst maar 's zover, dat je er mee kon spreken." Ze gooide de schuld dan op een problematisch intelligeh- ticdefect bij het kind. waarvan de herkomst echter duister was, daar het een uitgeslapen kereltje was in alle dingen die niet met het gebruik van de taal samenhingen. Toen het niet meer ging tussen het „lastige" kind en de onverstan dige moeder moest er wat aan ge daan worden. De moeder moest le ren zien, dat ze fout was Dat viel niet mee Ze moest leren begrijpen dat „niet-kunnen-spreken" een mid del was om de baas te blijven Het kind wilde de onbeperkte band van zuigeling en moeder zo lang moge lijk vasthouden. Daarom bleef het hulpeloos en kon maar niet praten Nog moeilijker was het de moeder duidelijk te maken, dat dit precies was. wat ze wenste. Eigenlijk wilde ze niet dat het kind sprak Was het niet juist heerlijk dat een moeder en een kind niet behoeven te spreken, en elkaar bijna „biologisch" be grijpen. Het kind moest duidelijk gemaakt worden dat zijn spelletje doorzien was. Dat was alleen langs een om weg mogelijk: door op zijn nieuws gierigheid te speculeren. Vertellen liet hij zich niets. Dat verstikte hij in oorverdovend gebrul. Daarom ver telden we aan elkaar, wetend dat hij het gesprek jaloers bewaakte, een verhaal, waaruit bleek, dat we hem zo goed door hadden en dat we voortaan alleen rekening met hem zouden houden, als hij duidelijk ver staanbaar sprak Zijn moeder poog de consequent deze regel te verwer kelijken Het resultaat was verbluf fend. In minder dan geen tijd kon het kind oven goed praten als zijn leeftijdgenoten, nu het „niet-kun- nen" zijn functie verloren had. Een vrouw is als een poes. Krijgt ze geen plek om te spinnen dan krabt ze. Espadrillos Maar met die espadril los hóór je dat zo niet. Omdat er tóch al zo- °uwe schipper ver veel leven herr.et door telt nog wel meer en de klimmende kronkel- omdat-ie Marseillaans straatjes van de buurt Praat hoor je ook niet lopen de Marseillaanse meisjes op espadrillos. En omdat ik niet weet wat espadrillos zijn ben ik naar de Marseillaanse voetjes JSls.'ze zien" er uit als gauw dat-ie staat te liegen. In de grote magazij nen van de stad liggen de espadrillos op sta- gaan staan zien. Die kun je met hon derden te gelijk over de stoffige avenue du Prado zien blauw heel doodgewone bal letschoentjes en ze heb ben een dubbel-dikke laag gevlochten hen- trippen in Qeptouw als onderwerk, rood, wit, Het linnen lapje, dat bont en geel. met touw- de bovenschocn" vormt, tjes opzij of van achter, is zo ma^r ergens op gesneden. Je maakt er zoveel van voren of heel niet. Hóren doe je ze niet zelf gaatjes in: want zij zijn gemaakt 2n waar je wilt. van wat touw en een linnen lapje. Door die gaatjes ry- de Marseillaansen tv gen de Marseillaansen ellenlang koord, dat Sfalsmaar zigzaggend om de zonnige kust vertelt, hun bruine enkeirnaar dat 2"/.r.tei„SPf2?™ boven kruist tot halver- ™isjes arm maar aar- wege de kuit. Een strik aiK^zun: en een knoop: voila. twee keer in het jaar (tussen middernacht en even later) bij alle aar dige meisjes van Mar- In Marseille doet Miètte er wel een jaar Je moet er niet mee mee. seille een paar van die in dc plassen blijven En dat is genoeg om Spaanse schoentjes op trappen want ten slotte er Mieke dertig Hol de stoep leggen. Bij wij- zijn die licht-gewicht- landse zomers mee te ze van garantie-tegen- gevalletjes gemaakt tooien. Espadrillos vra- ruzie. Want ook de voorde landenwaarde gen zon en drie Marseillaansen komen zon allijd op tijd aan Hollandse guldens, wel eens laat thuis, het werk gaat en de Marseille, Zomer 1949. I-I EBT U wel eens iemand horen zeggen* Ik heb geen smaak? Vast niet. want iedereen ter wereld vindt van zichzelf, dat hij een uitstekende smaak heeft, (net als met humor, iedereen vindt van zichzelf, dat hij ge voel voor humor heeft). Maar er moeten toch heus wel mensen zijn, die zich dan daarin vergissen! 't Is een moeilijk te definiëren begrip, smaak. Wat is het eigenlijk? Is het aangeboren? O, nee. stellig niet. het moet worden aangeleerd. Een mens neemt de smaak over van degeen. die hij bewondert. Als iemand een vader heeft, die schreeuwende dassen draagt en monsterachtig opzich tige jasjes, zal hij waarschijnlijk dat soort kleren zelf ook gaan dragen, tenzij hij ooit iemand ontmoet die hij meer bewondert, dan ziin vader Mensen, die nooit iets anders om zich heen zien dan woest-lelijke meu belen en schemerlampen met duizend tierlantijnen en die altijd horen zeggen, dat dat toch zo mooi is, zullen uit zichzelf nooit een betere smaak krijgen. Met meubelen wordt vaak gezondigd Over het algemeen is de smaak heel erg slecht. Als we zo eens langs de meubelwinkels lopen zien we bijna niets anders dan al die drukke, quasi-deftige meubelen en bloemige of hard-glimmende snuis terijen. Met meubelen wordt veel meer gezondigd tegen dé goede smaak, dan met kleren. Al die plu chen crapauds, al die namaak old- finish stoelen, al die namaak-gothi- sche boekenkasten: het wordt mooi gevonden, maar het is bepaald niet mooi. En het is niet mooi, omdèt het na maak is en omdat het quasi-deftig is. En alles wat namaak is en quasi deugt niet. Maar het is heel moeilijk om dat aan iemand te zeggen, en bovendien vraag je je af, of je daar het recht toe hebt. Het is nogal onhebbelijk om ergens bij kennissen te beweren: Jouw meubelen zijn niet mooi, je hebt teveel pluche, je hebt teveel franjé, die balpoten van die tafel zijn nagemaakt van antieke tafels. De huisvrouw zou tranen in haar ogen krijgen van verontwaardiging en zeggen: Wat? Mijn nieuwe ameu blement? Wat komt het er op aan. of jij het mooi vindt, als ik het maar mooi vind. Dat is natuurlijk een standpunt: Als iemand gelukkig is in een lelijke omgeving, wat doet het er dan toe, of iemand anders het leliik vindt? Nee, toch is dat standpunt -niet juist; als dat opging zou dus iemand, die geniet van het lied: Grootvaders Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW klok precies even gelukkig zijn als iemand, die van Beethoven's negen de kan genieten. En dat is beslist niet waar, omdat smaak éen kwestie is van opvoeding, van telkens een stukje hoger komen, een klimtocht die de moeite rijkelijk waard is! Dat moet toch mogelijk zyn Over smaak valt niet te twisten, dat is al een heel oud woord. En twisten hoeft ook niet, maar erover redeneren, dat zou toch mogelijk moeten zijn. Je zou toch moeten kunnen zeggen tegen een vriendin: Jij hebt je huis zo ingericht, omdat je het déftig vindt, omdat je het chique wou hebben, en omdat de Jansens en de Pietersens het ook zo doen en dat is geen goeie maat staf. Kijk eens een goed tijdschrift in over woning-inrichting, ga eens kijken op tentoonstellingen van bin nenhuis-architectuur, die zijn er toch wel eens, praat eens met men sen, die zo iets inrichten, daar kun jé toch iets van leren. Alleen door veel zien, veel lezen, door tijdschriften en étalages bekij ken, en vooral critisch bekijken, le ren we dat onderscheid tussen smaakvol en smakeloos, tussen ver fijnd en banaal. Eigenlijk moest het op school al onderwezen worden, of er zouden cursussen moeten zijn in het leren onderscheiden. Namaak-deftigheid Om te beginnen moeten we af stand doen van de neiging om def tig ingerioht te zijn. Want dat wordt altijd namaak-deftigheid. Veel vrou wen klagen: Ik hou niet van dat moderne' Ik vind het zo kaal en on persoonlijk, ik hou zo van antiek! Ja, maar echte antieke meubelen zijn niet te betalen, en namaak blijft namaak en dus lelijk. De eerste voorwaarde voor een smaakvol huis is: Eenvoud. Strak heid van lijn, zo min mogelijk ver sieringen aan stoelen en tafels, zo min mogelijk kleuren in de vloer bedekking, zo min mogelijk patro nen in de gordijnen en vooral geen patronen in het behang. Saai? Al die effen vlakken? Née, vloerbedekking en meubelbekleding moeten een stemmige achtergrond vormen en vooral niet het eerst de aandacht trekken. Heus, de vrolijke noot komt toch wel, al was het al leen maar door een bos bloemen of door een felgekleurd kussen. En dan raad vragen aan mensen, die het weten kunnen, dan zult U leren mooi vinden wat U eerst te kaal en te gewoon vond. Goede smaak is een kostbaar bézit! NU DE MANOEUVRES WEER VOORBIJ ZIJN 4 AUGUSTUS HOOFDKWARTIER TE VELDE. De eerste na-oorlogsc legeroefcningcn, die van 2 Augustus af op de Vcluwc werden gehouden, namen heden in dc voormiddag een einde. Nadat de Blauwe troepen dc Rode frontlijn hadden doorbroken, ver volgden de Rode troepen de doorstoot naar dc IJsselbruggen, onderbro ken door enkele tegenaanvallen der Roden, welke deze opmars niet konden verhinderen. Op de rechtervleugel van Blauw wilde Rood zijn tegenstander nog de voet dwars zetten, maar zijn linkervleugel kon niet snel genoeg doorsto ten. want de tanks der Blauwen waren er te vlug. Vrij spoedig kwam van de commandant der Roden dc mededeling, dat hij zijn commandopost naar de Noordelijke oever van de IJssel had over gebracht. Zo kon in de middag door generaal-majoor Opsomcr het derde legerbericht worden uitgegeven: UET lijkt allemaal zo artistiek 1 en zo bohémien maar iedere maand gaan de zeventig groten van Parijs gedwee de trappen op naar de geheimzinnige conferentiezaal op de tweede verdieping van een groot herenhuis en daar wordt in onder ling overleg gewikt en gewogen. Daar stellen Schiaparelli en Fath'. Worth en Desses en tientallen an deren tezamen en in nauw overleg de roklengte voor de komende maanden vast, de heuplijn en de wijdte, de snit en de „type's". Want al jaren geleden zijn zij er 3chter gekomen dat de triomf van de een de ondergang van de ander is c.i dat dus 'n revanche te wach ten staat, die altijd aan een van hen geld gaat kosten. Daarom zweren zij elkander trouw in de Chambre Syndicale de la Couture en zó ver weren zij zich tegen elkander. Maar terwijl de groten in zuiver commercieel overleg dc creaties der toekomst vaststellen wordt de ko perswereld netjes buiten gesloten Er heerst achter de deuren maar één wet: De mode van volgend jaar moet juist zóveel van die van nu verschillen dat vérmaken van oude jurken onmogelijk is. Zo wordt op de meest elegante en geraffineerde wijze over het lot van de vrouw beschikt Zónder impulsen, zonder passie, zonder pardon. Modemannen: zij zijn evenmin „vrij" als bankmannen. Een han dige samenzwering geeft het hoog ste rendement en de reclame zorgt wel voor het aureool van vrijzin nige artisticiteit. ZIJ staart bezonnen naar de Rosse Probeert het vraagstuk op te losse(n) Hoe HIJ zo zichtbaar zonder pijn In Panama en Zonneschijn (Om 't maar 'ns dui-de-lijk te zeggen) Z'n boterham weet te beleggen. A CHTER een glas water plus ijsje zetelt de rosse, die het leven kent. Zijn panama ietwat verschoven dekt de joyeuse ros se kuif en het enorme scherm snijdt de barre zonnestralen boven onze hoofden weg. Ergens op een hete achtermiddag in een land waar aardappelen kostbaar zijn. Zij heeft zo een en ander ge kocht, leuke dingen, die kleurecht zullen zijn (naar ze hoopt). Vroeger, zegt de rosse (waar ik een kind bij ben), „vroeger" Toen kocht je die dingetjes op Ma jorca voor twee cent. En een flat met bad voor zes cent in de maand. Met een matig inkomen leefde je er als een vorst...." De rosse is nog jong, zo'n veer tig hooguit. Maar hij heeft wat ge zien en hij is echt bij in prijzen en zo. Dan vertelt zij hem enthousiast over haar leuke dingen, die mis schien kleurecht zijn en zó goed koop. Nou, val ik in. Maar de rosse mengt rustig zijn ijsje-met-room. Vroeger, zegt-ie, had je dat in Malaga voor zeven cent. En een héle tros bananen voor een halve stuiver. Met een matig weekgeld was je daar koning. Je kón het gewoon niet uitgeven. Da's nu al lemaal anders. Wel, wel. zeg ik om iets terug te doen. Want ik weet dat zij nu meteen naar Spanje wil. En naar Majorca. Plotseling mikt hij de laatste kluit room energiek en vakkundig in het doel. Wat vermoeid deint zijn panama dan weg, de filmzon in. Met een matig inkomen, droomt zij wat na. Zo'n veertig gulden in de week, vul ik triest aan. Dat zéi-die toch....? Als ik hem weer eens zie dan móet hij me eens helpen. Aan een matig inkomen „Geheel volgens de plannen zet ten sterke blauwe eenheden van alle wapens gesteund door een krachtig artillerie vuur en felle luchtactie van onze moderne „me teors" hedenmorgen een krach tige aanval in op het rode brugge- hoofd west van de IJssel. Ondanks verwoede Rode tegen stand werden de Rode linies door broken. De beheersende hoogte van Olde- broek de z.g. „Knobbel" werd in verbitterde gevechten veroverd. Na net afslaan van heftige vijandelijke tegenaanvallen op de „Knobbel" werd een snelle opmars naar de IJssel ingezet en het Rode bruggc- hoofd west van de IJssel opge ruimd". Het was uiteraard nog te vroeg, om een gedetailleerd rapport over de oefeningen uit te brengen, maar gen-majoor ODsomer en luit.-kol. Koning van zijn staf wilden toch reeds enkele algemene indrukken geven. Op de eerste dag ging het allesbehalve gesmeerd met de ver bindingen. De radio liet vaak ver stek gaan. Later ging het beter en op de derde dag kon gezegd wor den. dat alles prefect ging. Het hoofdkwartier was nu volledig op alles ingespeeld. Men bleef er slechts 3 minuten achter op het werkelijke gebeuren. De militaire attaché's bleken alle waardering voor de gevechten te hebbpn. Maar, zoals gen.-majoor Opsomer het zei. de laatste phase van dc oefeningen van dit soort be vredigt nooit. Ook in het buiten land weet men deze niet reëel op te lossen. Er zijn vele fouten gemaakt, bij de staven, zowel als bij de troep. In het algemeen was de leider zeer tevreden over de oefeningen. In het bijzonder noemde hij het enthousiasme, waarmee gevochten werd Dat geeft vertrouwen. Er zijn zeer vele fouten gemaakt, maar de leider noemde het 't belangrijk ste. dat er gewerkt is. Het ligt in de bedoeling van de commandant strijdkrachten te velde meermalen per jaar oefeningen te houden. Zo bestaat het plan eind September—begin October een gro te oefening te houden. Men zal dan evenwel niet do beschikking heb ben over eenzelfde aantal troepen als ditmaal. Dan toch zijn er vele manschappen naar Indonesië die nu nog in het land zijn. De volgende dagorder werd aan het sint der oefeningen uitgegeven: Bij het eindigen van deze meer daagse oefening is het mij een be hoefte. alle deelnemers dank te zeg- eon voor de wiizc. waarop een ieder ziin taak heeft vervuld en er het ziine toe heeft bijgedragen, om de:.e oefening een leerzaam en vlot verloop te geven. Ondanks de slechte weersom standigheden en ondanks de vele moeilijkheden is de.oefening, dank zij uw aller medewerking, tot ceri pood en succesvol einde gebracht. Uiteraard ziin er bij deze eerste grote oefening tekortkomingen geweest. Maar juist daardoor is het nut van deie oefening zo groot, omdat de zwakke ounten. die men in do theorie niet merkt, in de practijk duidelijk naar voren zijn gekomen en waaruit ten behoeve van heel het leper de nodice leringen kun nen worden getrokken. In het bijzonder waardeer ik het enthousiasme dat door een ieder van hoog tot laag is getoond. Dit geeft vertrouwen voor de toekomst. De genernal-majoor. commandant strijdkrachten te velde, (w.g. A. T. C. Opsomer), (Ingez. Wied. j Het fruitringetje - dat zo héérlijk op de tong ligt EEN NIEUWE ROL VAN DE FAAM FRIS ALS FRUIT Accountant, cargadoors en een Belgische wilden mee-profiteren AMSTERDAM Enige tyd geleden arresteerde de Amsterdamse politie een zekere S., die zich aan oplichting had schuldig gemaakt. Hjj had zich tegenover n metaalhandelaar uitgegeven als kapitein Robert Voogd van de Nederlandse Militaire Missie te Berlijn en hij beweerde in staat te z(jn op makkelijke wijze van Duitsland uit met militaire auto's goederen naar Nederland to kunnen smokkelen. Smokkelen was trouwens zo zeide hij niet het goede woord, want do Duitsers hadden zoveel hier gestolen, dat er best wat voor terug kon komen, zonder alle bij behorende rompslomp. De metaalhandelaar, die vroeger grote zaken met Duitsland had ge daan. had er wel oren naar en gaf „kapitein Robert Voogd" een be drag van 21.415 om de zaken te regelen. Het was natuurlijk wegge gooid geld. Dc politic slaagde er in de „kapitein" te achterhalen: het bleek een zekere S. te zjjn, dig in 1916 volgens zijn mededelingen met de K.L. naar Indonesië was vertrok ken, daar was overgegaan naar het KNIL en ln 1948 gedemobiliseerd. Hij had te Batavia een funttic aan vaard bij een chemische industrie, doch kort geleden was zijn vader ernstig ziek geworden en hij had vier maanden verlof gekregen om naar Nederland te gaan. In die pe riode had hij bovengemelde, oplich- Een Franse mannequin met een hoed vol veren. Soepele en lange, die prinselijk over haar schou der hangen. Stellig romantischer dan bloemen en bruikbaarder te vens in ons voor vilt geschikte weer. Bij storm veren vasthou den! (Ingez. Med.) Helaas! De was in gewone zeep echter ook. al zijn de slachtoffers dan gelukkig geen mensen, maar wollen kledingstukken. Alles wat wol is. verdraagt geen .gewone zeep. Wol blijft alleen nieuw en soepel en mooi. als U het regelmatig in ECHFALON wast Was Uw wol Veilig in 033. ALKAtlVRIJ 35 cl oor ps* Netto 100 gr. ting gepleegd; het geld had hij af gedragen aan een zekere Van R., accountant, en twee cargadoors, belden K. geheten, die kantoor hiel den in de omgeving van het Leidse- bosje. Met deze heren had hij con tact opgenomen via een bediende op het cargadoorskantoor, die hü ln een café in Amsterdam had ont moet. Deze bediende is op het ogen blik spoorloos verdwenen, volgens zijn patroons met een bedrag van 5800 en vermoedelijk zwervend in België. Het contact van S. met Van R. en de beide K.'s is door de politie nader uitgezocht en heeft veel merkwaardigs aan het licht ge bracht. Paspoortzwendel S. heeft namelijk tal van bespre kingen gevoerd met Van R. en do beide cargadoors, waarbij hij o.m. voorgesteld heeft valse Indonesische paspoorten te vervaardigen. Ook handel ln verdovende middelen is een onderwerp van gesprek ge weest. Bovendien is een doctorsbul van een Londense universiteit, wel ke S. bezat, door Van R. gefotogra feerd, met geen ander doel dan om copieën te maken en deze te ver kopen. Het was Van R. opgevallen, dat S. grote gelijkenis vertoonde met de Sultan van Pontianak en hij stelde voor dat S. zich voor de sul tan zou uitgeven Indrukwekkend briefpapier was nodig en omdat er geen wapen van dc sultan van Pon tianak te vinden was, nam men maar het wapen van de staat Paki stan; „dat ligt daar toch ergens in dc buurt", zo zeide Van R. cn plaatste dat boven het briefpapier. Inmiddels waren ook druk zaken gedaan met een zekere mevr. De W., een Belgische, die In Antwerpen woont en getrouwd is met een Griek. Mevr. De W. wordt er van verdacht schuldig te zijn aan ern stige smokkelpraktijken, aldus luid den de inlichtingen van de Ant werpse politie. Slecht palingseizocn LEMMER. Het zomerseizoen voor de pallngvisscrs op het IJsselmecr is niet erg best geweest. Eind April wa ren de vangsten aanvankelijk behoor lijk. maar over het algemeen genomen was het resultaat ongunstig Dc vang sten waren gemiddeld de helft kleiner dan het vorige Jaar, waar nog bij kwam dat de prijzen ook aanmerkelijk lager waren Dit Jaar bleven de glasaaltjes weinig tajrtjk dus men behoeft voor het volgende seizoen niet al te hoge ver wachtingen te koesteren. Het enige lichtpuntje voor de IJsselmeervissers is, dat de snoekbaarsvangstcn de laatste weken weer wat beter werden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3