Constructieve suggesties van Ir. A. Groothoff FILMS IN AMERSFOORT met de weg Beek Men wachte even langs de DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Noteert U even Financiële opzet kernplan mUSYENSTER Pokkengeval op „Grote Beer" 6 Augustus 1949 UITBREIDINGSPLAN AMERSFOORT De redactie vraagt mijn oordeel over het ontworpen kern- plan, waarover de Gemeenteraad zich a.s. Dinsdag voorlopig zal uitspreken, namelyk of de Raad zich in principe daarmede verenigen kan, teneinde tot ter visielegging en verdere proce dure te kunnen overgaan. Welnu, dat is kort dag en voor my een moeilyk geval als adviserend ingenieur, die gewend is om over ingenieurs- problemen eerst na nauwgezette bestudering zyn oordeel of advies te geven. In dit geval zal ik my dan ook moeten beperken tot enige korte opmerkingen en suggesties. Urgent zijn: Tunnel en doorbraak van Stationsstraat Het ontworpen uitbreidingsplan van de stadskern zie ik als een serieus ontwerp en een energieke poging om cte verkeers- en andere problemen van de binnenstad in hoofdlijnen op te lossen. Of de ont. werpers uit een stedebouwkundig oogpunt geslaagd zijn, kan ik niet beoordelen, daar ik op dat gebied over geen speciale kennis en erva ringen beschik. Ik geef daarom mijn oordeel als een civiel inge nieur, wiens jarenlange specialiteit deze is, dat hij in 't geheel geen specialist meer is, maar met an. dere ingenieurs-specialisten samen werkt. Onvoldoende toelichting Na bezichtiging van het plan op de kaart en maquette en na ken nisneming van de officiële aanbie dingsbrief aan de Raad met toe lichting enz., nader aangevuld door mondelinge toelichtingen van de zijde der ontwerpers en voorstel lers, kwam ik spoedig onder de in druk, dat het plan onvoldoende en nogal gebrekkig toegelicht is Daardoor is het bezwaarlijk om aan de hand va» de officiële stuk ken, ondanks allerlei aanvullende verklaringen van de zijde der ge meente, een goed gefundeerd in zicht in de consequenties vooral van financiële aard te krijgen en om over het gehele ontwerp een definitief oordeel uit te spreken. Dit verklaart de vele uiteenlopende ingezonden stukken in de plaatse' lijke pers, misverstanden bij dis cussies enz. Technisch zit het plan goed in elkaar, maar ik betwijfel momen teel of dit technisch verdienstelijke plan wel technisch-economisch en dus financieel goed gefundeerd en verantwoord is. anthans dit kan ik niet uit de beschikbare gegevens van officiële zijde afleiden. In de officiële toelichting zoek ik tevergeefs naar een systematische vergelijking van de voor- en na delen alsook van de kosten van de geprojecteerde tunneloplossing en van de rondweg in vergelijking met andere mogelijke situaties en oplos, singen. Ook ontbreekt een urgentie-volg orde voor de uitvoering van tun nels, rondweg, doorbraak Stations straat. cultureel centrum, uitbrei ding huisvesting stadsdiensten. Opbouwende critiek van Ir. A. Groothoff De artikelenreeks over het uitbreidingsplan, waarin een aantal deskundigen aan het woord is geweest, besluiten wij met een bijdrage van de heer Ir. A. Groothoff, die adviserend ingenieur is. In deze bijdrage wordt opbouwende critiek gele verd. Wij vragen in het bijzon der uw aandacht voor de door de schrijver gegeven construc tieve suggesties, die volgens de heer Groothoff op het voorge stelde uitbreidingsplan zouden kunnen worden toegepast. V bij kleine steden in de Verenigde Staten van Noord-Amerika heb ge zien. Deze combinatie geeft finan ciële besparingen in bouw en ex ploitatie alsook verschillende ande re voordelen, bijv. wat de ligging betreft. 5. Men zorge voor bijzondere aantrekkelijkheden in de nieuwe stadswijken ten Noord-Oosten en Oosten van de stad, daar bij de his torische ontwikkeling der stad tot heden deze richting geenszins als een zeer gewilde gegolden heeft. Het is daar een koude hoek, waar een stadsuitbreiding om verschil lende redenen niet gemakkelijk zal zijn. Tenslotte zij er op gewezen, dat het, in het algemeen gesproken, niet voldoende is als ontwerpers en voorstellers van het kernplan alsook de raadsleden persoonlijk overtuigd zouden zijn van de ur gentie en doelmatigheid daarvan Men moet deze overtuiging boven al ingang doen vinden bij de bur gerij. Deze moet daarvoor niet al leen belasting betalen, maar ook voor een groot deel daadwerkelijk en financieel medewerken bij de totstandbrenging van de vele par ticuliere nieuwe bebouwingen en verbouwingen, die samenhangen met het ingediende ontwerp en daaraan verbonden bijzondere be bouwingsvoorschriften. In verschil lende steden van ons land heeft men hiermede schade ondervonden door het achterwege blijven van de bij nieuwe straten en wegen vol gens uitbreidingsplannen geprojec teerde particuliere bebouwingen. 4-8-49 Ir. A. GROOTHOFF. 154. Nog diezelfde avond en niet de volgende dag, zoals Toon aan Moetsji-Foet- sji heeft hieegedeeld verlaat de „Vrijheid" in alle stilte de baai. Rob en Toon ^hebben nl. het plan om.' zodra zij bui tengaats zijn, de Ameri kaanse marine te hulp te roepen, want Rob is er van overtuigd, dat het eiland van opa Lar- sen een geheim Japans spionnagenest is. Wan neer de „Vrijheid" in open zee is, probeert Rob verbinding te krij gen met een Ameri kaans oorlogsschip en na enige tijd wor den zijn seinen beantwoord door een krui ser. In het kort geeft Rob zijn bevindingen door en een halfuur later meldt de kruiser i zijn dus inderdaad van plan naar ons toe te zich weer. „Blijf signalen geven op 7000 kc", l komen, verzoekt de commandant. Ha, denkt Rob, ze Verkeersprobleem Van het verkeersprobleem ls een degelijke studie gemaakt, maar met de statistieken alléén is men er niet af. Er is meer analyse van stads, en doorgaand verkeer nodig bijv. ten opzichte van de veroor zaakte „hinder" in de stad. Het zou kunnen zijn. dat hij verlies van van het doorgaande vervoer het verlies aan „hinder" door zware vrachtauto's, opleggers en volgwa- gens veel groter, misschien wel 2/3 zou kunnen zijn. zodat de urgentie van de ontworpen rondweg dan in een ander licht komt te staan. Het later toegeven van een klei nere 2e tunnel voor fietsen en voet gangers tussen Puntenburg en Snouckaertlaan wijst ook op onvol ledigheid van de gepubliceerde ge gevens. Voorts ontbreekt een duidelijke uiteenzetting van het overleg met de Rijkswaterstaat en Nederland- sche Spoorwegen, wat onmisbaar ls om tot een deugdelijke beoordeling te kunnen komen. Na deze voorafgaande criti- sche opmerkingen laat ik thans enige meer constructieve suggesties volgen, uiteraard in beknopte vorm: Urgentie-volgorde Een uitbreidingsplan, zoals hier ontworpen en voorgesteld, Is we» is waar geen plan van uitvoering. maar het verdient m.i. toch alle i aanbeveling om een volgorde van urgentie voor de voornaamste on derdelen van het kernplan als voorlopige richtlijn te verbinden aan een eventuele principiële aan vaarding van het ontwerp-plan door de Gemeenteraad. Hoe ook de beslissing van de Raad moge uitvallen, in elk geval GRAND THEATRE. „Pinocchio". Iedere dag vier voorstellingen: 2, 4.15, 6.30 en 9 uur. CITY THEATER. „Vergeten levens" Zondag: 2. 4.15 6.45 en 9 uur; overige dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. „Mijn vriend Trigger" en Cow-boys uit Texas". Vrijdag en Zaterdag: 2 30. 6.45 en 9 uur; Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur; overige dagen: 2.30 en 8 uur. 5 Aug. 's Prinsenhof. Kernplan- bespreking door Jan Spaander e a. met lichtbeelden en debat. 8 uur. 6 Aug. Amicitia. Receptie V V.V., 35 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrlldagavond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen- Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Lees zaal dagelijks van 1012 30 en 2—5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. Museum Flehlte. Tentoonstelling Llstduna. Bloklandtsgasthuls. Tentoonstel ling tot 31 Juli. schilderijen van Joh GUttlIch De Stichtse Heuvel. Iedere avond dansen, ook 's Zondagsmiddags. zal men van gemeentewege goed doen de volgende punten opnieuw nader onder de ogen te zien: 1. De eerste urgentie van de tunnel: Stad-Soesterkwartier staat vast, maar een open vraag blijft nog- een of twee tunnels? alsmede de volgorde van uitvoering bij 2 tunnels? Het is bovendien geen dringende vereiste dat men na de voltooiing van de grote tunnel da delijk of op korte termijn tot uit voering van een aansluitende rond weg overgaat. 2. Men kan met deze nieuwe ver keersweg langs de Beek wachten en deze eventueel in gedeelten aan leggen tot het verkeer in en om de stad zulks werkelijk eist. Mijns in ziens in ieder geval wachten tot de nieuwe wegomleggingen door de Rijkswaterstaat uitgevoerd zijn en hun invloed hebben doen gelden. Daarbij is ook te bedenken, dat de rondweg een typisch arbeidsinten sief werkverrichtingsobject voor tijden van neergaande conjunctuur, gepaard met werkeloosheid, is 3. Meer urgent dan de rondweg is m. i. de geprojecteerde door braak van de Stationsstraat, min stens tot de Westsingel en liefst tot de Hof. Daarmede verkrijgt men een zeer nodige korte verbindings weg van het station tot het hartje van de stad met parkeerterreinen in het centrum, waardoor Utrecht se Straat en Lange Straat van veel verkeer ontlast zullen worden. 4. Voorts kan het onder bepaal de omstandigheden financieel ver antwoord zijn om eerder tot uit breiding der huisvesting van ge meentediensten enz. op de daar voor aangewezen terreinen nabij het Politiebureau te besluiten dan tot aanleg van de rondweg. In dat geval kan men ook tot een meer financieel verantwoorde op lossing voor het Cultureel Centrum komen door dit voor een groot deel te combineren met lokaliteiten enz. van het stadsbestuur, zoals ik dat (Ing. Med.) EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK Is dikwijls te wijten aan gladde banden. Vermijdt risico's, waar Uw leven mee is gemoeid; rijdt veilig, wanneer het wegdijk op een spie gel gelijkt. Wij geven U de goede raad tijdig nieuwe banden op Uw wagen te laten monteren, want de gevaar lijke zone van het jaar nadert. In enkele ogenblikken kunt U in onze werkplaatsen van een levens gevaarlijke auto een veilige maken. Alle maten zijn voorradig; hande laren ruime korting. Key-dealer voor B F. Goodwich- banden: N.V. Henri Nefkens, K. Bergstraat 28 tel. 4646. Kernplanbespreking in 's Prinsenhof druk bezocht Voor de door de heer Ingenieur J. Spaander Vrijdagavond in 's-Prinsenhof belegde bijeenkomst ter bespreking van het Kernplan bestond veel belangstelling. Er bleef geen plaats onbezet. De heer J. H. van Lonkhuyzen leidde de heer Spaander in. De heer Spaander vertelde hoe hij. door zijn studie in die richting gedreven, belangstelling had gekre gen voor wegenaanleg, bouw van viaducten en allerlei andere zaken die daarmede nauw verband hou den. Met gebruik van zestien Ian taarnplaatjcs bestaande uit eigen schetsen, schetsen van anderen en enkele statistieken heeft de heer Spaander, die een geestig causeur is, de aanwezigen enige tijd geboeid. Het betoog van de heer Spaander kwam ten slotte hier op neer, dat naar zijn mening de ontwerpers van het kernnlan het overleg, dat er is geweest met spoorwegen, Schuttevaer en andere instellingen, niet hebben benut voor het plan. Uit het plan blykt niet, naar het in zicht van de heer Spaander, dat er er een coördinatie is geweest. Tot debat is het in deze bijeen komst niet gekomen. De heer Spaander kreeg na de pauze nog het woord om uiting te geven aar, zijn wens en naar hij mededeelde ook die van vele anderen, om over het plan niet in de oude doch in de nieuwe raad te bevissen Aanrijding Op de hoek van de J. Catslaan en de Vondellaan botsten een vrachtauto en een personenauto tegen elkaar. Beide wagens liepen materiële schade op. De personen-auto moest worden wegge sleept. Met betrekking tot de financiële opzet van het Kernplan delen B. en W. aan de Raad onder meer het volgende mede: Vooropgesteld wordt, dat met de u'tvoering va neen plan ais het onderhavige, tal van jaren zijn ge moeid Gezien de te volgen proce dure voor het Kerplan zal zeker niet eerder dan bgin 1951 met de ui.voering kunnen worden begon nen. Allereerst zal de aanleg van de beide tunnels ter verbinding van het Soesterkwartier met het Stads centrum ter hand dienen te worden genomen. De kosten van deze beide tun nels met bijkomstige werken wor den geraamd op 2.230.000. De grote tunnel nabij de gasfa briek met de afritten komt op 1.261.000.—. De rondweg Eemstraat tot Arn hemsestraat incl. grondwerken en riolering tot Monnikendam komt op 337.000.— De rijwiel, en voetgangerstunnel op 250.000.—. De onteigeningen op 382.000. De raming van de kosten van de gehele rondweg van Burkhoven tot aan de Hogeweg bedraagt 5.500.000.—. Ons dagelijks te veel Proces-verbaal werd gisteren opge maakt tegen een auto-bestuurder, die zijn wagen op minder dan Uen meter afstand van een bushalte parkeerde. Voorts werden overtredingen als het stopverbod negeren, parkeren op verbo den plaatsen, rijden zonder licht, on deugdelijke remmen e.d. bestraft met een proces-verbaal. Uitzending R^addebat Het Raaddebat over het uitbrei dingsplan op Dinsdagavond a.s. zal, zoals wij reeds hebben bericht, worden uitgezonden in de Markt hal. De uitvoer uit Engeland heeft in het tweede kwartaal 1949 28 mil- lioen pond minder opgeleverd dan in het eerste kwartaal. De invoer liep in hetzelfde tijdvak op tot een recordhoogte van 581.600.000 pond. hetgeen een vermeerdering betekent van 43.400.000 pond ten opzichte van de eerste drie maanden. „Vergeten levens" met Greer Garson Het filmechtpaar Greer Garson en Walter Pldgeon, dat we ons nog zo goed herinneren uit films als Mr. and Mrs. Miniver" en „Mada me Cury" blijkt ook voor degenen, die hun kapitaal in films steken, een gelukkige combinatie, want steeds weer zijn films met deze ac teur en actrice beslist geen ver liesposten. In het City Theater" spelen zij de hoofdrollen in „Verge ten Levens", een naar historisch gegeven vervaardigde kleurenfilm. De geschiedenis van de vrouw, die na het verlies van man en kind, al haar levensvreugde en haar energie schenkt aan onwettige kinderen, die zij met volledige toewijding ver zorgd, totdat de kinderen geadop teerd worden, is vaak zuiver en Bij Prinsenhof ,,Nou, nou," zei gister avond het mannetje, dat op de Hof naar de punt van zijn sigaar stond te kijken, „ge loof maar, dat de spaanders er af vlie gen!" Verkeerd verkeer „Dat gaat verkeerd", heeft commissaris Goorhuis bij zichzelf gedacht over de ver- keerszuiltjes, die tot voor kort op de Bis- schopsweg het rijden levensgevaarlijk maak ten. De verkeerszuil- tjes zijn inmiddels verdwenen en er is 'n mooie, witte streep gekalkt over het asfalt. AI tueer een plaats meer in onze goede stad, waar men niet van zijn fiets behoeft te stappen. Over kleuren De lantaarnpalen onder aan de Stations straat staan er ge-kenningspeloton van kleurd op. We telden de Huzaren van Boreel maar liefst vier ver- zo van zich liet horen schillend geverfde pa- door een volledig len. Lang hebben we krijgsplan van de ons afgevraagd, waar- „Blauwen" bij verras- om dat zo was. De sing buit te maken? vermoedelijke oplos- Dit verkenningspelo- sing is, dat men van ton maakt deel uit van gemeentewege wil on- het Depot Vechtwa- derzoeken, welke gens te Amersfoort en kleur bij de mensen staat onder bevel van het meest in de smaak onze stadgenoot, rit- valt. meester R. Q. van Ma- Honden preferen nen- groen, zagen wijToevallig In de buurt van de Toon Hermans Deense stad Silkeborg Artisten zijn bijgelo- stond aan de rand van vig, wordt er beweerd. een uitgestrekt meer Wist u b.v., dat sinds 'n de s<|baduw van een het Theater Plezier .boom blJ een «ezelhg met o.a. Toon Her- taveerne een sportwa- mans eens enige jaren Sen "Jft de stoere let- geleden een goed sei- rs, TV.opn ,r" zoen heeft gehad na 'n bord. Uit allerlei plak- toevallige première in katen kpnden. we_ op Amersfoort, het gezel- ™aken, ?at cie afwe- schap daarna steeds f'Se inzittenden foto- de eerste opvoering journalisten waren. We gaf in Amersfoort? nebben nog eyen ge- Dan wordt er eerst 'n wacyt of_ we de heren hele nacht gerepeteerd zouden zien, maar ze en 's morgens wordt de kwamen niet opdagen, generale repetitie ge- Toen we zelf wegre- houden. 's Avonds den met onze geleende volgt dan de voorstel- auto riep onze collega ling uit het raampje tegen r>r.v Ann~ iedereen, die we pas- in hen£f seerden: „kaaskop", m September, begin- Een Hollander zou nen Toon Hermans eiv d reaceren zijn makkers hun tocht rea8eren- door Nederland en w troffen toevallig Beig e weer in Amers- Cen HoSer - niet de persfotograaf en Ons garnizoen dje reageerde inder- Heeft u in het relaas daad. over de „krijgsvernch- Het was de eerste ontroerend, soms echter ook wat sentimenteel. Velen zullen van „Vergeten Levens" genieten. Pinocchio in Grand Ook „Pinocchio" is weer een tekenfilm, die minstens evenzeer boeit als een normale speelfilm Het gebeuren speelt zich zo natuur getroouw af, dat men er niets vreemds aan vindt, dat zich slechts getekende figuren over het doek bewegen. Alleen is er de bijzon dere bekoring, dat men met die getekende personages uitbeeldings mogelijkheden heeft, die men met levende acteurs mist. Collodi's verhaal is alom bekend en het was voor de film een dankbaar gegeven De tekeningen zijn razend knap en vaak van een verbluffende gees tigheid. Daarom moet men deze wel zeer bijzondere film gaan zien. De teksten worden geheel in het Ne derlands gesproken en men her kent o.a. de stem van de bekende acteur Louis van Gasteren. In alle opzichten is aan deze film enorm veel zorg besteed. Ook de muziek is knap cn de kleuren zijn fantas tisch goed. Maar de sfeer, soms innig en ontroerend, die de teken film „Bambi" altijd in onze her- ïnnerinig zal doen blijven, heeft „Pinocchio" niet. Dat hangt ook met het gegeven samen. Men zal er evenwel genotvolle uren mee be leven. En men moet vooral niet verzuimen ook zijn kinderen van deze film te laten genieten. Zowel voor kinderen als voor grijsaards is deze film van Walt Disney een vrolijk feest. „Jeugd van de straat" is groot succes Ondanks enkele dagen van zeer slecht weer, is de eerste week van de actie „Jeugd van de Straat" op prettige wijze vjrlopen. Het mocht de leiding gelukken de kinderen in schoollokalen, clubgebouwen en za len toch bezig te houden. Dat dit geen eenvoudige opgave was, zal men zich kunnen voorstellen, als men weet, dat niet minder dan 1500 kinderen deze week aan het jaarlijkse vacantiefeest hebben deelgenomen. Dat de kinderen hebben genoten bewyst wel het enthousiasme, waarmee ze de verschillende voor stellingen, spelen en sportwedstrij den hebben meegemaakt en ook de aanmeldingen voor de komende week voorspellen weer een over vloedige toeloop der jeugd. Voor de komende week staat we derom een uitgebreid programma te wachten, waarvan we enkele punten willen noemen, zoals een opvoering van een sprookje door het Marionettentheater Philo ir Amicitia, een filmvoorstelling ir het Grand Theatre, een 20 km af standsmars met pryzen voor de beste groepen, een dagfietstocht voor de groten, dagwandeling voor de kleineren en een picnic in de dierentuin voor de allerkleinsten. Natuurlijk worden sportwedstrij den. spelen en excursies niet ver geten. In deze week wacht de kin deren ook een grote verrassing, waar wjj op dit moment nog mets over kunnen zeggen. Het laat zich aanzien, dat ook de komende week weer een goede zal worden, die de kinderen niet alleen dagelijks bezig- zal houden, maar vooral een bii'ir^jr prettige va- cantie zal bezorgen. De verwach tingen van de leiding zyn hoog ge spannen en men is benieuwd of het aantal kinderen van vorige week overschreden zal worden. Blijft het weer goed. dan twijfe len we daar geen ogenblik aan, maar zelfs al mocht het weer te genwerken, dan zal dc actie toch door kunnen gaan. Een ding wil de leiding gaarrr onder de aandacht brengen. Er is een enorme toeloop van kinderen, waarmede zy de handen vol heeft. Redelijkerwijs mag de leiding van de actie daarom verwachten dat met de toeloop van kinderen ook meer leiders!sters) zullen komen. Dit blijkt echter niet zo te zyn en er is zelfs sürake van een tekort Daarom doet men nog eens een dringend beroep op allien die inte resse voor dit prachtige werk heb ben om mede te helpen de jeugd bezig te houden. Het geeft een vol daan gevoel, zoveel kinderen een prettige vacantie te hebben be zorgd. Maandagmorgen verzamelen de kinderen om 8.45 uur op de diverse verzamelpunten, te weten Soester- kwartier-Zonnebloemstraat, Ver meer- en Leusderkw.tie, Rubensstr. en Binnenstad en Kruiskamp- v. Ossenraadstraat. Het programma voor de komende week zal hun dan bekend gemaakt worden. DEN HAAG Op het troepen- transportschip „Grote Beer", op weg van Indonesl naar Nederland, is een geval van pokken geconsta teerd. In verband daarmede verzoekt de geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Banning ons het volgende te willen medede len: „Wederom dreigt dus het gevaar van binnenkomen an deze ernstige ziekte in ons land. Bij de terugkeer van vele duizenden militairen uit Indonesië en in het algemeen by het intensieve verkeer tussen Indo nesië en Nederland kan dit gevaar geen ogenblik uit onze gedachten zijn. Zoals reeds eerder by de geval len op de Kota Inten wil ik er nog maals op wijzen, dat een zo goed mogelijke vaccinatie-toestand de beste bescherming biedt. Herinenting is thans voor ieder een uiterst gewenst. Kinderen be neden de leeftijd wn 2 jaar dienen allen te worden gevaccineerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van repatriërenden, die kans lonen besmet te worden. Wil het gehele Nederlandse volk zich niet aan besmetten blootstel len, dan dient het zich daartegen te wapenen door "'accinatie." Wilde staking in New York NEW YORK. De Holland-Ame- rikahjn heeft tot dusver het meest te lijden gehad van een wilde sta king van 370 havenarbeiders te Hc- boken, die reeds vier dagen duurt. Het vertrek van de Veendam werd Dinsdag, vertraagd en veel van de lading moest op de kade blijven lig gen. Indien de staking Maandag voortduurt zal de Westerdam, die op die dag te New York verwacht wordt, waarschijnlijk naar een stei ger te Brooklyn worden gedirigeerd. Het schip heeft 125 passagiers en een lading van 6.000 ton, waaronder 1400 ton tulpenbollen, die zouden kunnen bederven, indien zij niet binnen redelijke tfld gelost worden. Medische Dienst DOKTOREN: D. Kuioer. Spoorstraat 5. tel. 5625 en. dr. J. W. Schmclling. Fred, van Blankenheymstraat 6. tel. 3495. VERLOSKUNDIGEN: mej. M. A. J. de Leuw, Soesterweg 15. tel 4973 en mej. H. A. v. d. Grient, Breestraat 8b, tel. 6830. APOTHEKEN- Jansen, Langestraat 74 en Java Apotheek, Leusderweg 212. Burgerlijke Stand Geboren: Engelina Clasina Theresla. d.v J. L. Nelemans en H. A. Veerkamp: Pelegrinus Hermanus Jozef, z.v C. J. van Burgsteden en G. van de Vlasakker: Johannes Hendricus Wilhelmus, z.v. W. J M. Meuskens cn P. A Visser. Overleden. M. J. ter Smitten. oud 72 Jaar, weduwe van C. van Til; W. Vern- hout, oud 69 jaar, wednr. v. R. van Dijk. PRIJZENCOMMISSIE MET VACANTIE Wegens vacantie gedurende de maand Augustus zal de prijzencom- missie enige Maandagavonden geen spreekuur houden. Het eerstvolgende spreekuur is vastgesteld op Maandag 5 September tingen" op de Veluwe ruzie, die we hadden as. "van 19—20 uur Ten stadhüize, rken! Westsingel 43. gelezen, dat een ver- in Denemarken! Predikbeurten Christian Science Society R. H. B. S Thorbeckeplein v.m. 10 uur Ned dienst. 11.15 uur Eng. dienst: Ger. Kerk. L. Vrouwestraat 10 uur ds N. H. Rid derbos; L. Costerpleln 9 uur ds. A. de Bruin (Driebergen); 5.30 uur ds. E. G. Buitenbos; Tulpstraat 9 uur dr. N. H. Ridderbos; 17.30 uur ds. A. de Bruin. Ger. Gem. Stoovestraat 10 cn 5 uur leesdienst. Donderdag 11 Aug. 7 uur ds. M. Blok (Zeist). Rem. Gem. 10.30 uur ds. De Wijs (Viaardingen Ver. van Vrijz. Herv. 10.30 uur ds. J. v. Rossum (Apeldoorn): O L.S. Oude Soesterweg ds. J S. Krol (Deventer). Vrije Evang. Gem. 10 uur en 5 uur Gebouw Den Doelen. Havik, de heer Selhorst (Apeldoorn) cn ds. v. Petcgem (Groningen). Chr. Geref. Kerk, Willem van Meche. lenstraat 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Verg. van Gelovigen. L. Nieuwstraat 4B 10 uur: Eredienst; 5 uur pred. des Woords. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen 10 30 uur en 17 uur dienst. Oud Kath. Kerk, 10 uur. H. Dienst Vrije Kath. Kerk. 10.30 uur- H.' Mis Herst. Apost. Zend. Kerk. Gasthuis, kerk. 4 30 uur Eredienst Leger des Heils 10 uur: Heiligings- dienst; 19 uur: openluchtsamenkomst t.o. Oude Politiebureau, 20 uur Verlos singssamenkomst. Alle diensten worden geleid door majoor S. Barteling. Comité „Levensvragen". Regentesse- laan 21, ds. A. de Bruin (Driebergen). Oud Ger. Gem. 10.30 en 17.00 uur: Godsdienstoefening. Vrijdag 12 Aug. 19 uur: ds. J. v. d. Poel (Muurhulzen 53). Ned. Herv. Gem. H. Catech. Zondag 28. St. Joriskerk (Hof 1): V.m. 10 uur ds. I. Schipper, van Voorthuizen. Bed. H. Doop: n.m. 5 uur. ds. Herngreen. van Kralingen. Nieuwe kerk (Leusderweg 110), v.m. 10 uur. ds. A. Steenbeek. Bed. H. Doop: n.m. 7 uur ds I. Schipper, van Voort hulzen. Emmakerk (O. Soesterweg 131), v.m. 9 uur ds. Koolhaas; v.m. 10.30 uur ds. Koolhaas; n.m. 5 uur ds. Smits, Bed. H. Doop. Bergkerk (voorlopig Gymnasium) (Groen van Prinstererlaan 33); v.m. 10.30 uur, prof Van Unnlk, van Bllt- hoven. Kapel Zon en Schild (Utrechtseweg 266) v.m. 10 uur. ds. J. Hoekstra, van Ternaérd. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrecht seweg 299) v.m. 10.30 uur. ds. Herfkens. Zaterdag 6 Aug., n.m. 19 uur. Mil. Hospitaal. Hogeweg., ds. W. Rijnsburger. Bed. H. Avondmaal Jongerendicnst Kerk (Appelweg), v.m. 10.30 uur, de heer M Germans. Wijkgebouw (L. Costerplein 14), v.m. 10,30 uur. de heer S. Abrahamse. Gebouw Immanuel, (Tulpstr.), v.m. 10.30 uur, de heer J. van Stek. Jeugdhuis (Z. Singel), v.m. 10 uur dc heer A. van Woudenberg. Leusden V.m. 10 uur. ds Hofstede. R.K. KERKDIENSTEN HAMERSVELD. 8 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof HOOGLAND. 8.30 Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 6 uur Lof. Nachtwaker was op zijn hoede Twee personen, die teveel aan Bac chus offerden, trapten van een waren huis in de Langestraat een grote win kelruit in. Het was goed tien uur in de avond Een nachtwaker van de Amersfoortse Nachtveillgheidsdienst kon dit vanda lisme niet over zijn kant laten gaan. Hij volgde de vernielzuchtige heren en leverde hen aan een politieagent over. Aanvankelijk ontkenden de bac- chuskianten, maar later gaven zij toe de ruit te hebben vernield. Zii zullen de grote schade, die zij hebben ver oorzaakt moeten vergoeden. VOOR DE ZONDAG De omgevallen Met oen grote groep jongeren waren we op één van de Wadden eilanden. Ergens op een duin lag een omgevallen ijzeren toren. Wij dachten aan een uitkijkpost van wijlen de Westwal. Maar het bleek een z.g. kaap te zijn. Er behoort een klein licht op te brandenen de binnzn-varende schepen hou den koers op de vuurtoren met het licht van de kaap er recht vóór. Zo worden ze precies door de vaargeul geloodst. De kaap op zich zelf is waardeloos, als er het licht van de vuurtoren niet achter flitst. Wanneer de kaap is omgevallen en geen dienst meer doet, blijft het veilige licht van dc vuurtoren. Maar de schepen, die binnen wil len komenmissen een belangrijk oriëntatie-punt. Zo'n omgevallen kaap is een verschijnsel, dat ik in de vacantie meer tegenkom. Mensen, die hun bescheiden taak als oriëntatie-punt in de wereld verzuimen. Die me nen, ook van hun dienst aan de Here God vacantie te moeten ne men. En op de gevaarvolle kust is er een oriëntatie-punt minder. Ze ker, het veilige, nodigende licht van het Evangelie blijft. Maar een omgevallen kaap is triest om te zien en misleidend voor wie er op koerst. En wij stedelingen denken dat het een uitkijkpost der ver schrikking is. De overste dezer wereld dt:nkt dat óók! v. E. >i)est Grote brand te Soest Vrijdagmiddag om- 5 uur klonk de brandslrene voor een ernstige hooiberg- brand achter de boerderij van de vee houder P K.. aan het Kerkpad te Soest. Terwijl de boer met zijn gezin aan het thee drinken was hoorde men geknetter achtei de boerderij en toen stonden reeds twee grote hooibergen in lichl%r laaie. Terstond werd begonnen om het rieten dak van de boerderij, dat even eens vuur gevat had. nat te gooien In middels verscheen de brandweer ter plaatse, die er in slaagde dc boerderij te behouden. Het vuur in dc hooibergen had zo snel om zich heen gegrepen, dat geheel redden onmogelijk was. Met ver eende krachten werd krachtdadig inge grepen en na een uur was men het vuur meester. De gehele voorraad hooi en rogge ging verloren. Verzekering dekt de schade. UZSCNeptunus Vrijdagavond speelde het 1ste dames zevental van Neptunus te gen U.Z.S.C. 1 te Utrecht. Onze stadsgenoten, die met 2 in valsters speelden, konden het niet bolwerken en verloren met 93. bensden Raad komt bijeen De gemeenteraad van Leusden komt Maandag 8 Augustus om half elf in openbare vergadering bijeen. Geen spreekuur Het spreekuur van de gemeentearchi tect op Woensdag 10 Augustus vervalt. Slovienburg Raadsvergadering De gemeenteraad van Stoutenburg komt Maandag 8 Augustus om half drie in openbare vergadering byeen. Hoogland Medische dienst Alleen voor spoedgevallen wordt de medische dienst Zondag waargenomen door dr. W. F. Klaarenbeek te Hoeve laken (Tel. K 3495-210). Deze waarneming geldt voor Hoog land. Hooglanderveen en Hoevelaken. Predikbeurten HOOGLAND. Ned Herv. Kerk, Den Ham, Zondag 7 Aug. 2 30 uur dr. A. Steenbeek, uit Amersfoort. Woudenberg Tocht Ouden van Dagen Begunstigd door prachtig zomerweer werd Donderdag de tocht voor ouden van dagen te Woudenberg gehouden Om één uur werd met dertig auto's waarin ongeveer 80 mensen boven de 67 jaar hadden plaats genomen, in dc Parkiaan gestart Begeleid door twee leden van de verkeerspolitie en met de ordonnans H. Bruggink ging de tocht over Amersfoort naar Schiphol Velen waren daar nooit geweest, zodat ze er in bewondering kwamen voor de tal rijke kleine en grote vliegtuigen en voor dc vele startbanen alsmede voor de doelmatig ingerichte gebouwen Het stijgen en dalen had hun grootste be- lanestelllng. Na een verfrissing in het restaurant werd de reis over Aa'smeer en Vinkeveen voortgezet naar Maars- sen. waar in hotel Dc Harmonie" hroodjes en koffie werden geserveerd. Vandaar ging het terug naar Wouden berg, waar aan het begin van dc Mo lenweg „Fidélio" stond opgesteld, die de stoet voorafging naar ..De Schans" Honderden hadden zich langs de weg geschaard om de oudics te verwelko men In de serre van ..De Schans" -werd nogmaals een consumptie en een taartje georesenteerd. De voorzitter van het comité, burgemeester J. A Hosang. dankte allen die op enigerlei wijze hadden meegewerkt om deze tocht naar wens te doen slagen De heer Kruidhof richtte namens de ouden van dagen een woord van dank tot het comité, dat zich zoveel moeite had getroost om de oud jes een onvergetelijke dag te bezorgen. Predikbeurten Ned, Herv. kerk. Oude kerk 10 uur ds. W Wijngen (Wassenaar); 17 uur ds. E Groenevcld; Emmakerk 10 uur ds. M. Verkerk. H. Doop: 17 uur geen dienst; Heeskapel 10 uur ds E Groenevcld; Zonnegloren 10 uur ds W. Dronkers (Utrecht): Eltheto cn zaal v. d. Broek 10 uur Kinderkerk EvangelisatiesamenkomstcnZondag 7 Aug, 19 uur Huize Buitenzorg, spreker dc heer S. van Gorkum. Geref. kerken Julianakerk 8.30, 10.15 cn 17 uur ds. D. J. Ras (Bennekom); Wllhclminakerk 10 en 17 uur ds. Van der Loo (Dordrecht): Zaterdagavond tc 20 uur straatprediking op pleintje Soes- terbergsestraat. Geref kerk gebouw „Rehoboth" Bunt- weg. 10 en 15.30 uur ds. C P. Plooy (Uithuizen). Chr. Geref. kerk 10 en 17 uur ds L. dc Bruyne. Geref. Gemeente. Kleine Rembrandt- zaal, 10.30 en 17 uur Leesdienst. Dinsdag 9 Aug 19 30 uur ds Van de Berg (Utr.) Ver. Vrljz. Godsdienstigen. afd. Ned.. Prot. Bond Gebouw Religie c-n Kunst. Rembrandtlaan. 10.30 uur ds M. C. van Wijhe (Huizen). Doopsgezinde Gemeente afd. Soest Kerkgebouw Eemnesscrweg, Baarn, 10.30 uur ds A J. Meerdink—v d. Ban Vrij Evang Gemeente, afd Soest: kerkgebouw Eemncsserweg. Baarn. 16 uur ds. Veldkamp (Hilversum). Evang. Luth. Gemeente, afd. Soest Luther-kapel, Korte Schoolstraat. Baarn 10.30 uur ds W. S ten Rauwelnar (Ede) LAGE VUURSCHE. Ned Herv. kerk 10 uur Eerw heer Van Meeuwen (Maar tensdijk): 18.30 uur ds. Van Andel (Eemnes-'Buiten). Medische dienst SOEST. Zondag as. is geopend apotheek ..Soestdijk" Van Weedcstr 46. SOESTERBERG. Dr Brandt. Dol- derseweg 59 te Den Dolder. zal Zondag a.s. de artsendlenst waarnemen. Hoevelaken DISTRIBUTIENIEUWS Door verhuurders van kamers kun nen ten behoeve van kamerbewoners aanvragen voor brandstoffen worden gedaan op Maandag 8 Augustus a.s. van 9.30—12 uur. MEDISCHE DIENST Zondag heeft alleen voor spoedge vallen dienst dr. F. telefoon 210 W. Klaarenbeek, PREDIKBEURTEN Zondag 7 Aug. Ned. Herv. kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Cirkel van Ede Bedie ning H.A. en Nabetrachting Geref. Gem Geb. ..Bouwlust" 9 30 en 6.30 uur Leesdienst TOCHT OUDEN VAN DAGEN De autotocht voor ouden van dagen zal op 18 Augustus a s. gehouden wor den en leiden naar Ouwchands Dieren park en omgeving. MARKTBERICHT Amersfoort 5 Augustus 1949. Hoendereieren 13,2013,60 Hen- neneieren 7,508 per 100 stuks. Kippen 2,505. Hennen 4,50 6.50. Jonge hanen 1.252,50. Tammekonijnen 3,506. Jonge konijnen 12,25. Aanvoer: 50000 hoendereieren: 2000 henneneleren; 40 jonge hen nen: 60 jonge konijnen: 30 jonge hanen; 25 konijnen; 40 kippen; 35 duiven.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2