DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Duizenden vinden de dood in de „Straat der Vulkanen" Eerste mijlpaal geplant en weer verwijderd Eenheid bij behandeling dienstweigeraars Dr. Van Roy en heden op Schiphol Amerikaanse stafchefs thans te Wenen Belgische socialisten niet met Eyskens Massavlucht van tienduizenden uit verwoeste steden Landgenoot van moord verdacht 9e Jaargang no. 183 Maandag 8 Augustus 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent d. w oi 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOORDER. AARDBEVING TEISTERT ECUADOR QUITO Drie dagen lang is de aardkorst in de „Staat der Vulkanen" het gebied van Ecuador, dat begrensd wordt door de Westelijke en de Oostelijke Cordilleras, in beweging geweest en de gevolgen daarvan be tekenen voor de Zuidamerikaanse staat een nationale ramp. Ten minste drie duizend mensen, maar het kunnen er ook zeven duizend zyn. want de heersende chaos verhindert elk doelmatig onderzoek, ztfn gedood. Gehele dorpen zyn van de aardbodem weggevaagd. Alleen al in een kerk in Am- bato, de zwaarst getroffen stad, werden 200 kinderen, die daar godsdienst onderricht ontvingen, onder het neervallend puin reddeloos bedolven. Tienduizenden zyn naar de bergen gevlucht en dwalen daar dag en nacht in de stromende regen rond op zoek naar onderdak. En nog steeds stijgen in de „Straat der Vulkanen" grote aswolken boven de eeuwige sneeuw ten hemel. De schade is nog niet bij benadering vast te stellen, maar beloopt ongetwijfeld tientallen millioenen guldens. Het enige nieuws uit Ambato is Zaterdag is bovendien een vlieg tuig, waarin zich een grote red dingsploeg bevond, bij een poging om in een van de geteisterde ge bieden te landen, verongelukt. De ploeg was door de Shell maat schappij van Ambato uitgezonden. Bij dit vliegtuigongeluk zijn 34 doden te betreuren. Het toestel, dat op 25 kilometer afstand van Am bato neerstortte, vervoerde perso nen, die hun families wilden op zoeken in de door de aardbeving geteisterde streken. Te Ambato wordt door mannen en vrouwen uit het gehele land dag en nacht gewerkt om de slacht offers uit de puinhopen op te gra ven. Een derde van de gebouwen in Ambato bezweek onder het ge weld van de aardbeving; van de overige gebouwen zijn vele der mate gehavend, dat zij ieder ogen blik kunnen instorten. Geheel Ecuador heeft hulp ge zonden naar de getroffen gebieden. De president van het land, Galo Plaza Lasso, die persoonlijk de lei ding van het reddingswerk op zich genomen heeft, heeft de opbrengst van zijn plantages beschikbaar ge steld ten bate van hen, die alles verloren hebben. Uit de puinhopen van de kerk, die instortte op het ogenblik dat 60 kinderen een dienst bijwoonden, heeft men een vrouw bevrijd, die na tien uur onder het puin gelegen te hebben, nog leefde. Amerika helpt De doden worden voor het me rendeel in lange loopgraven direct ter aarde besteld of verbrand, om dat men bevreesd is voor epide mieën. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft een dringend verzoek om verband, penicilline en bloedplas- ma onmiddellijk ingewilligd. Basil O'Connor, de president van het Amerikaanse Rode Kruis heeft Genève gewaarschuwd om ook hulp uit andere landen te mobili seren. Salazar Gomez, de minister van binnenlandse zaken in Ecuador, heeft de leger-ingenieurs verzocht in allerijl naar de stad te komen om vernielde gebouwen, die op in storten staan, te slopen. WEST-DU 1TSLAND en de democratie OP 14 Augustus zal het grootste deel van ongeveer 25 millioen stemgerechtigden in de drie Wes telijke zones van Duitsland deelne men aan de eerste vrije verkiezin gen sinds bijna zeventien jaar. In verband hiermede heeft de militai re regering in de Amerikaanse zone onlangs een onderzoek inge steld naar de politieke inzichten van de gemiddelde Duitser. Het resultaat was verre van bemoedi gend. Een meerderheid der onder vraagde personen gaf als haar me ning te kennen, dat Hitler's natio- naal-socialisme een goed idee was geweest, dat slechts gefaald had, omdat het zo slecht was uitge voerd. Veertig procent der onder vraagden verklaarde er van over tuigd te zijn, dat de Duitsers op het ogenblik nog niet in staat zijn, zichzelve te regeren. Negentien procent had geen mening. Zes van de tien gehoorde mensen zeiden, dat zij de voorkeur zouden geven aan een regering, die hun econo- mische zekerheid biedt boven een. die slechts ga ranties kan ge ven ten aanzien - S van de burger lijke vrijheden, „indien zij voor de keus gesteld zouden worden". Voor degenen, die gehoopt hadden op een democra tisering van Duitsland komt het resultaat van dit opinie-onderzoek ongetwijfeld als een teleurstelling. Maar het is wellicht goed er. aan te herinneren, dat democratie iets is. dat een volk niet van vandaag op morgen kan worden bijge bracht. Het is waar, dat de vertegenwoordigers van de West- duitse landen onder druk van de Westelijke mogendheden een democratische grondwet hebben opgesteld.. Maar een democrati sche regering is niet zozeer een staatsstructuur als wel een levens houding. En deze houding van in dividuele vrijheid en politieke ver antwoordelijkheid heeft in Duits land nog steeds geen ingang ge vonden. In Het zoeklicht Vrij koel Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke Westelijke wind. Vrij koel weer. 9 Aug.: Zon op 5.13, onder 20.17; Maan op 21.02, onder 5.25. afkomstig van het kleine radio- zendertje van de Shell Oil Com pany. Het gehele getroffen gebied ligt tussen de twee grote vulcanen Chimborazo en Cotapaxi; eerstge noemde werkt niet meer, maar de Cotapaxi heeft nog een grote wer kende krater President Lasso trof overal dui zenden in paniek om hulp smeken de mensen aan in de overvolle straten van dit centrum der tex tielindustrie. De in hun loop gestremde rivie ren dreigden het land te overstro men. Deskundigen zijn van mening, dat de aardbeving het gehele An- des-gebergte deed schudden. Begrafenisstoeten trokken Zon dag uit de zwaar bezochte gebieden overal heen. Groepen Indianen, sommigen met eenvoudige lijkkisten op de Nee toch...? Heus! Russische mannen zijn mo del-echtgenoten", schrijft de Prawda, „want zij helpen hun vrouwen gaarne bij het huis werk en verdoen niet, zoals de mannen in de kapitalistische wereld, hun tijd in kroegen." Het vorstendom Monaco heeft zichzelve gemaakt tot het ideale vacantïe-oord voor jongehuwden. Pas getrouwde paartjes krijgen 10 procent kor ting in de Hotels, 50 procent in •o speelzaal en de theaters en een gratis lot in de nationale loterij In Dortmund hebben anti communistische arbeiders ge weigerd op een nieuw gebouw een Grieks opschrift aan te brengen. Zij zagen de Griekse letters voor Russische aan. Een Duitse rechtbank te Sost in Westfalen moest uit maken of 50 in beslag genomen flessen brandewijn echt spul of namaak waren. De rechter, de juryleden en de klerken van het parket dronken er 3 flessen van op. Toen wisten zij het he lemaal niet meer en stuurden de rest naar een laboratorium. In een plaatsje in Schotland liet een gans haar eieren in de steek, juist een paar uur voor ze uit moesten komen. De boerin, die ziek was, nam de eieren bij zich in bed en na kor te tijd aanschouwden 6 ganzen- babies het levenslicht. V. -J rug, gingen langs de weinige we gen die door aardverschuivingen niet waren versperd. Op allerlei voertuigen trokken gezinnen met hun have en goed naar Quito en andere toevluchtsoorden. De regering van Ecuador heeft een rouw voor drie dagen afgekon digd. Boven verschillende geïsoleerde dorpen, zijn Zondag voedselpak ketten uitgeworpen, en vele door de aardbeving veroorzaakte ver schuivingen van aarde en stenen van de Andes, die de bergstromen afdamden, zijn met dynamiet op geblazen, zodat het gevaar voor overstromingen afnam. In Ambato is de avondklok afge kondigd. In 1868 werden Ecuador en Peru eveneens door een verschrikkelijke aardbeving geteisterd, die aan 70.000 mensen het leven kostte; een andere aardbeving kwam voor in 1797, waarbij 40.000 mensen le vend begraven werden. Quito werd toen verwoest. Nog een zware aardbevig geregistreerd WELLINGTON. Het obserra- torium te Wellington heeft in het centrale gebied van de Stille Oce aan een aardschok geregistreerd van nog grotere intensiteit dan die van de serie aardschokken in Ecuador. DE PRINSESJES BEATRIX EN IRENE namen deel aan de Na tionale Jeugdruiterdag, die Za terdag te Heemstede gehouden werd. Voor ze zich aan de dres- suurproef onderwerpen oefenen de prinsesjes nog even een paar rondjes onder toezicht van H.M. de Koningin en Prinses Margriet, die een schaduwplekje onder de bomen hebben opgezocht. Vijfjarig jongetje zoek IJMUIDEN Zondagmiddag om streeks 3 uui geraakte de 5-jange Freddie van der Velden uit Heer len. die bij zijn grootouders in iJmuiden logeerde, bij het pootje baden spoorloos zoek. Arnhemse tentoonstelling ..Mijlpaal 1950 dreigt uit te lopen op mislukking (Van onze speciale verslaggever) ARNHEM. „Mijlpaal 1950" is de naam van de nationale tentoon stelling, die volgend jaar in Arn hem zal worden gehouden en die gewijd zal zijn aan de wederop bouw van ons land in de vijf na oorlogse jaren. De tentoonstelling wordt georga niseerd door de gemeente Arnhem in samenwerking met de Neder landse regering. De leiding van de organisatie berust in handen van mr. Huges, die verleden jaar de bekende „Berg en Bos" bloemen tentoonstelling in Apeldoorn orga niseerde. Op zijn uitnodiging stonden Za terdagmorgen persvertegenwoor digers od de hoek van de Zypen- daalseweg en de Parkweg te Arn hem op de scheiding van de parken Sonsbeek en Zypendaal, in welke parken de tentoonstellingsterreinen met een oppervlakte van ruim een half millioen vierkante meter ge legen zijn. Arbeiders legden op dat tijdstip de laatste hand aan een met drie palen in de grond beves tigd groot bord, waarop te lezen staat, dat vier aannemers de ten toonstelling „Mijlpaal 1950" zullen bouwen. Toen het werk gereed was deel de mr. Huges met gulle hand siga- Beroep op dienstweigeringswet na opkomst onder de wapenen (Van onze parlementaire redacteur) Ter verkrijging van eenheid b(j de behandeling van principiële dienst weigeraars (gewetensbezwaarden) is by ministeriële beschikking een speciale legerorder uitgegeven. Daaruit blijkt, dat alle dienstweigerings zaken uitsluitend worden behandeld door de krijgsraad te Den Haag. Voor de behandeling van principiële dienstweigeraars, die eerst na de opkomst in werkelijke dienst van bun gewetensbezwaren blijk geven, wordt over do gehele lijn hetzelfde beleid gevolgd. Een gewetensbezwaarde, die voor zijn opkomst in werkelijke dienst nog geen verzoekschrift volgens art. 1 van de dienstweigeringswet heeft ingediend, kan dit alsnog doen bin nen een termijn van tien dagen na opkomst, eventueel gelijk met het stellen van een daad van dienstwei gering. De dienstplichtige kan in zijn verzoekschrift tevens uitstel van eerste oefening vragen, totdat op zijn verzoekschrift is beslist De com mandant zendt dit verzoekschrift onverwijld aan het Ministerie van Oorlog, dat een beslissing neemt omtrent het verzoek om uitstel en tevens zorg draagt voor een psychia trisch onderzoek door de psychiater, die lid is van de Commissie van Advies voor de Dienstweigeringswet Van het indienen van het beroep op de dienstweigeringswet af, totdat de gewetensbezwaarde eventueel met groot verlof wordt gezonden als zijn verzoek om uitstel wordt ingewil ligd, wordt hij van de dienstverrich tingen vrijgesteld, met uitzondering van hiushoudelijke diensten. Worden de bezwaren door de minister van Oorlog niet erkend, dan wordt de dienstplichtige, indien hij met groot verlof is gezonden onmiddellijk we der onder de wapenen geroepen en gedetacheerd bij het depot- en de tentie kamp te Nieuwersuis Indien dienstplichtige een beroep op de dienstweigeringswet doet, later dan de hiervoor genoemde termijn, doch v o o r zijn eventuele uitzending naar Indonesië, wordt hij, indien een daad van dienstweigering is gesteld, zolang hij bij zijn onderdeel blijft, uitsluitend belast met huishoudelijke diensten. Hij kan niet in het genot gesteld worden van verlof, doch wordt in overleg met de comman dant van het depot- en detentie kamp aldaar opgenomen: hij bevindt zich daar als regel in voorlopig ar rest. Beroep op de wet Een beroep op de dienstweige ringswet stelt de dienstplichtige niet vrij van uitzending naar Indo nesië, omdat ook daar kamers zijn gevestigd van de Commissie van Advies voor de dienstweigerings wet. Indien een dienstplichtige, wiens beroep op de dienstweigeringswet is afgewezen, dienst weigert en daarbij wederom een beroep op de dienstweigeringswet doet, wordt zijn verzoekschrift weliswaar door gezonden naar het Ministerie van Oorlog en in behandeling genomen, doch hij wordt wegens dienstwei gering in arrest gesteld, eerst bij het betreffende onderdeel en later na ov leg met de auditeur-militair van de krijgsraad in een Huis van Bewaring. Ten aanzien van dienst plichtigen, die dienst weigeren zon. der een beroep te doen op de dienstweigeringswet, wordt de nor male strafrechtelijke procedure ge volgd. Krijgt een commandant bij het huishoudelijk onderzoek van een dienstweigering de indruk, dat de dienstweigering gegrond is op ge wetensbezwaren, dan stelt hij de dienstplichtige in kennis van de mogelijkheid om een beroep op de dienstweigeringswet te doem ren uit, waarna de arbeiders vro lijk vertrokken, de bouwvakarbei- dersvacantie tegemoet. De eerste mijlpaal van „Mijl paal 1950" was bereikt. De regeringsautoriteiten, die naar de journalisten meenden, aan wezig zouden zijn. verschenen niet en ook verder wist mr. Huges niets anders te vertellen dan dat de ope ning in ieder geval op 5 Mei 1950 zal plaats hebben, hoewel de teke ningen voor de gebouwen nog niet gereed zijn, omdat men nog niet weet, wat er in de gebouwen ge plaatst zal worden om dat de be groting nog niet kan worden opge steld omdat de tekeningen van de gebouwen nog niet gereed zijn. Met nog slechts negen maanden voor de boeg is men thans gedoemd tot stilzitten en zo zal het ongetwij feld een lastig karwei worden voor de vier aannemers, wier namen prijken op het bord dat door stoere mannen Zaterdag op het tentoon stellingsterrein is geplant. Of liever welk bord is geplaatst en.... een paar uur'later weer is verwijderd., want, nadat het bord geplaatst was, kreeg mr. Huges van B. en W. van Arnhem een tele foontje met het bevel het bord on middellijk te doen weghalen we gens de het landschap ontsierende reclame ervan. En de bouwvakar beiders waren toen al met vacan tia. Des middags heeft men in alle stilte, zonder journalisten en zon der sigaren het bord verwijderd met hulptroepen. Kotter in moeilijkheden DEN HAAG. Het Elbe-Wescr- radiostation heeft bericht opgevan gen van de kotter „Niedersachsen", dat de hoofdmotor in het ongerede was geraakt en hulp werd verzocht van in de buurt varende schepen. De kotter drijft waarschijnlijk in oostelijke richting af. Zijn positie was, op het ogenblik, dat het be richt werd uitgezonden. 55 graden 34 minuten Noorderbreedte en 4 graden 5 minuten Oosterlengte (on geveer 280 km westelijk van Es- bjerg). Djokja krijgt munitie uit Siamees-eiland KAR ATS JI. Dr. Van Royen is Zondagavond met Merle Cochran en andere leden van dc UNCI Karatsji gepasseerd op weg naar Neder land, waar hun aanwezigheid In verband met de Ronde-Tafelconferentie vereist ls. Hedenmiddag om half vier zou hun vliegtuig op Schiphol aankomen Te New Delhi had dr. Van Royen met Pandit Nehroe de premier van India gepraat en met India's mi nister van buitenlandse zaken. Mohammed Hatta die een dag of wat achter hem aankomt geeft ook overal interviews. Te Bangkok zeide hij o.m.: „De overeenkomst tussen Neder land en de Republiek het vuren te staken, zal niet de voortzetting van de ondergrondse import van muni. tie onmogelijk maken; het staken van het vuren heeft geen betrek king op de import of export van wapenen voor de Republiek", al dus Hatta. Volgens gewoonlijk betrouwbare Indonesisch-Republikeinse officiële bron te Bangkok ligt een voorma lige Britse mijnenveger, thans eigendom van de Republiek, ge reed om van het eiland Phuket (Zuid Siam) weg te varen met een kleine wapenlading, zoals in de laatste twee jaar iedere maand van Phuket naar Sumatra verscheept werd. Dr. Hatta deelde verder op deze persconferentie mede, dat de toe komstige status van Nederlands Nieuw Guinea een van de belang rijkste punten van bespreking op de R.T.C. zal uitmaken. „Onze mening over Nederlands Nieuw Guinea verschilt van die der Ne derlanders. Nederland rekent dit niet tot Oost-Indonesië en wil het als koloniaal gebied behouden". Driejarig jongetje nog steeds vermist AMSTERDAM De driejarige Abraham van ter Mey uit de Comme- linstraat te Amsterdam-Oost, die nu ruim een weel. wordt vermist, is ondanks alle uitgebreide nasporin gen nog niet gevonden. Wel heeft de politie nog een uiterst vage aan wijzing gekregen, dat het knaapje Donderdagavond 28 Juli 's avonds om half acht op Kattenburg zou zijn gezien, gaande in de richting van de haven. Centrale Veiligheidsdienst naar binnenlandse zaken DEN HAAG. Het ligt in de bedoeling van de regering, deelt minister Drees aan de Eerste Ka mer mede, in verband met de ver hoging van de kosten van de aen- trale Veiligheidsdienst, zeer binnen kort deze dienst te doen ressor teren onder het ministerie van bin. nenlandse zaken, waarbij tegelijker tijd de naam wordt veranderd in Binnenlandsche Veiligheidsdienst Organisatie en bevoegdheid van deze dienst kunnen niet openbaar worden gemaakt in verband met zijn karakter doch hij bezit, in te genstelling met het voormalige Bureau Nationale Veiligheid, geen enkele uitvoerende bevoegdheid. Noch zij, noch „kleine landenlieten te Parijs over iets uit zich PARIJS. De staven der West-Europese landen hebben te Parijs intens vergaderd met de stafchefs van Amerika. Over het algemeen liet men na afloop zeer weinig los. Een Nederlands stafofficier zeide, dat Nederland gaarne een plaats zou hebben in een opperste militaire raad, die krachtens het Atlantische Pact mocht worden in gesteld, hetgeen neerkomt op een Nederlandse afwijzing van het voorstel tot oprichting van een Vierlandencomité. Te dien aanzien is echter net zo min als betreffende de andere aangelegenheden een definitieve beslissing genomen. De Nederlandse delegatie, be stond uit: generaal H. J. Kruis, chef staf van het leger, vice admi raal jhr. E. J. van Holthe van de Marine en luitenant-generaal K. C. Giebel van de Luchtmacht. Generaal Kruis wilde slechts zeggen, dat de besprekingen een zeer bevredigend verloop hadden gehad en betrekking hadden op de toekomstige gang van zaken. De Amerikaanse stafchefs heb ben hun driedaags bezoek aan Pa rijs besloten met op Zondag het leggen van een krans op het graf van de Onbekende Soldaat; de krans bestond uit gele rozen blauwe asters. Admiraal Louis Denfield ver richtte de kranslegging in tegen woordigheid der generaals Omar M. Bradley en Hoyt Vandenberg, de Amerikaanse ambassadeur, Da vid E. K. Bruce en hoge Franse of ficieren. Een Franse militaire kapel speel de onder de Are de Triomphe de beide volksliederen. De drie stafchefs vertrokken on middellijk daarna naar het vlieg veld Orly om Zondagmiddag nog naar Wenen te vliegen, waar zij heden besprekingen hadden met generaal Keyes, de Amerikaanse Hoge Commissaris. Bij ieder interview hielden zij honderden slagen om de arm en gaven nergens uitsluitsel op. Traangasbom in Rialto belmniert filmgenot AMSTERDAM Na afloop van de eerste avondvoorsetlling Zondag avond heeft een bezoeker van het Rialto-theater te Amsterdam (eni gen tijd geleden wen. hier de film ,,Hct geval Gouzenko" (The Iron Curtain) vertoond) een traangasbom geworpen. De bezoekers voor de tweede voorstelling konden het theater nauwelijks betreden en zijn zoveel mogelijk naar het balcon gebracht Door het spuiten met water en het verspreiden van parfum heeft men getracht het bijtende gas te verdrij ven, wat maar ten dele gelukte De politie beschikt over aanwijzin gen. die de arrestatie van de „grap penmaker" misschien mogelijk ma ken. Patrouille in hinderlaag vijf doden SURABAJA Zatcrdae 22 Juli vertrok een kleine patrouille, onder commando van de eerste- luitenant der mariniers Tceken. uit een ten Noordoosten van Bodjonegoro gele gen post in Zuidelijke richting, waar de aanwezigheid van een bende was gemeld. Toen geen berichten van de pa- trouillt binnen kwamen en deze ook niet terugkeerde, rukten binnen 24 uren diverse patrouilles uit verschil lende richtingen het gebied binnen en uit door hen verzamelde gegevens alt met ^rn grote zekerheid vost 'o stollen, dal de patrouille-Teckcn met de bende contact heeft gekregen en een Lr/ei laag is gevallen. Dc stoffelijke overschotten van lui tenant Teeken en vier mariniers zijn nabij Babad, aan de Bengawan Solo. aar.getroifcn. Zij werden Donderdag op het crcNcld te Surabaja begra ven. Rus, en orde zijn in de betrok ken streek hersteld aldus een offi ciële mededeling. Gouda filniloos door te hoge belasting GOUDA Zoals bekend hebben de Goudse bioscoopondernemers be sloten hun bioscopen te sluiten, om dat zij door de vermakclijksheidsbc- lasting van 35 pet niet meer in staat waren hun bedrijven rendabel te ma ken. B en W van Gouda hebben hierop verklaard, zo wordt van de zijde der bioscoopondernemers medegedeeld, dat deze belastingkwestie een lande lijke aangelegenheid is. De bioscoopondernemers ontken nen dit echter en zeggen, dat het ge meentebestuur in geen enkel opzicht de verplichting heeft om 35 pet vcr- makelijksheidsbelasting te heffen. Voorlopig blijven de bioscopen in Gouda dus nog gesloten Zes Veluwse gemeenten gaan 104 km fietspad mede onderhouden RHEDEN. In verband met het besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland tot subsidieverlening in de kosten van onderhoud van rij wielpaden. heeft zich in dc gemeen ten Ede. Rheden. Arnhem. Rcnkum, Rozendaal en Wageningen een comi té gevormd, dat zich ten doel stelt om in samenwerking met dc plaat selijke VVV's het onderhoud te ver zorgen van een rijwiclpadennet van rond 104 km. lengte. Dit comité heeft tot dc betrokken gemeenten het verzoek gericht eveneens subsidie te verlenen tot een bedrag van 25 per km rijwielpad in de gemeente plus een bijdrage van twee cent per inwoner. Heden laatste poging crisis te beëindigen BRUSSEL. De voorlopige Belgische minister-president Gaston Eyskens is er na 3 ft uur besprekingen met de drie voornaamste poli tieke partijen Zondag niet in geslaagd een nieuwe regering tc vormen. WINSCHOTEN. Op de eerste of tweede van deze maand is in het plaatsje Weener in Noord-West- Duitsland een Duitse vrouw Brun- hilde Reuter door wurging om het leven gebracht. Naar men ver moedt is wraak de drijfveer voor Herman Brouwer, verdacht van vioord van een Duitse vrouw. de moord geweest, daar de vrouw toezeggingen had gedaan voor een huwelijk, maar daarop later is te ruggekomen. Als verdacht van deze moord zoekt de politie thans de 39-jarige Nederlander Herman Brouwer, die zich uitgeeft voor ingenieur en met de vrouw omgang had. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de man per taxi de Nederlands- Duitse grens heeft overgestoken. Hij is naar Groningen gegaan en vandaar per trein naar Leusden gereisd, waar hij 'n dag op bezoek is geweest bij kennissen. Sedert dien is hij onvindbaar. Ban onder zoek van de politie op tal van adressen heeft nog geen succes gehad. Brouwer heeft destijds in Leusden gewoond. Hij werkte tij dens de oorlog bij de gemeente Amersfoort op de afdeling Duitse zaken. Zijn signalement luidt: lang 185 meter, donkerblond, wat grijs aan de slapen, kort haar, scheiding links, breed gezicht, donkergrijze of blauwe ogen, iets gele wat voor uitstekende tanden, ovale niet-uit- staande oren, gekleed in donker colbertjas, lichtgrijze broek, bruine lage schoenen met crèpe-zolen, wit of geel overhemd met blauwe das. Hij heeft een donkergrijze regen jas en een koffer bij zich. Na de bijeenkomst is bekend ge maakt, dat de socialisten geweigerd hadden zich bij een coalitie aan te sluiten. Eyskens had gehoopt, dat een coalitiekabinet met katholieken, socialisten en liberalen een eind zou maken aan de reeds zes weken durende politieke crisis. Eyskens verklaarde, dat de ver klaring van koning Leopold de toestand had verslechterd. „Wij zijn in een deadlock gekomen", zeide hij tot de journalisten, het geen hij voor de met-Engelsspre kenden vertaalde met „impasse", een slop of doodlopend straatje. Eyskens zou trachten een katho liek-liberaal coalitiekabinet te vor men. Men verwachtte, dat de libe ralen heden op dit voorstel zouden antwoorden. Britse kusten leden Zondag van storm LONDEN Door hevige storm vlagen aan de Britse kusten zijn Zondag verschillende kleinere schepen*in moeilijkheden geraakt. De storm was het krachtigst in het Zuidwesten, waar vlagen van 95 km per uur werden waargenomen. Reddingsboten uit verschillende havens moesten de zee op om mo torjachten en zeilboten te hulp te komen Bij Malmouth brak 'n nieuw passagiersschip van zijn ankers los. Victoria naar Engeland terug zonder nirs. Clark Vlissingen. De heer John Web ber is in gezelschap van Robert Kennedy en de oud-havenmeester van Vlissingen. de heer J. F. van Hal ter completering van de beman ning met het Engelse jacht „Victo ria" naar Engeland teruggekeerd, van welk jacht vorige weck een vrouw overboord sloeg. Het jacht is Zondagmorgen om 10.00 uur uit Vlissingen vertrokken. Het was de bedoeling om via Oos tende en Calais naar Folkestone over te steken en vandaar langs de Engelse kust terug te keren naar Ipswich. De heer Webber verklaarde voor zijn vertrek zeer erkentelijk te zijn jegens het loodswezen en anderen in Vlissingen, die hebben geassisteerd bij het binnenbrengen van het jacht en het zoeken naar de vermiste schepelinge, mevrouw Clark. DEN HAAC De te Frankfort gehouden besprekingen over de ex port van Nederlandse groente naar West-Duitsland hebben tot resultaat gehad, dat de door de beëindiging van het lopende handelsverdrag per 1 Augustus j 1. onderbroken groen te-export met ingang van Maandag 8 Augustus a.s. kan worden hervat. Er is voor de nieuwe week een be talingscontingent van 500.000 dollars beschikbaar gesteld.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1