Enige bedenkingen ten aanzien van naamgeving scholen Lie wenst UNO-garde en meer vredeszekerheid Waarom werd niet gedacht aan Kingma, Gorter en Kollewijn Toeristisch verkeer neemt in onze stad gestadig toe ÜvJÜS?,7m Iheeft punten'."2 J H Re?në"'mét 2 Dinsdag 9 Augustus 1949 IN de gemeenteraadsvergadering van hedenavond zullen snze Raadsleden behalve een beslissing over het kernplan óók nog o.a. een besluit nemen over de naamgeving van de Amersfoortse openbare lagere scholen. In navolging van vele andere steden is ook Amersfoort afgestapt van schoolnum- mering en tracht men d.m.v. naamgeverij aan elke school wat meer „persoonlijke eigenheid" mee te geven. „Maria Tessel- schadeschool" klinkt nu eenmaal beter dan „23e Gemeente school". Geen Insulinde- maar Lisidunaschool Meer nog dan de naamgeving van straten is die van scholen voor een plaats als Amersfoort een nogal moeilijke onderneming, vooral wan neer (zoals hier het geval is) men de moeite niet neemt, voldoende overleg te plegen met de betrokken schoolhoofden en het andere onder wijzend personeel. Het voorstel van het College van B en W. toont een opvallend gebrek aan lijn. De school 14 aan het School- laantje zal de naam krijgen van Joost van den Vondel, mede omdat ze nabij de Vondellaan gelegen is Vergeten? A LLEREERST is er: F o k k e 1 Yntes Kingma die als kwe keling van Prinsen uit Haarlem om streeks 1830 ondermeester werd op de school van J Borst te Amers foort In 1839 opende hij een eigen school voor voorbereidend onderwijs in onze stad, welke school uitgroei de tot een, waar onderwijs werd ge geven aan spraakgebrekkige en ach terlijke kinderen. Kingma wordt ge noemd als de pionier van het onder wijs aan spraakgebrekkige, achter lijke en idiote kinderen en als uit vinder van het verbeterde xcijfer- notenschrift Een onderwijsman als Van Loon zorgde indertijd, dat King ma in onderwijskringen meer be Do Ulo-school ernaast zal Jacob van kendheid verkreeg en kreeg tevens Campenschool heten: de school .igt van onze conservator van Flehlte. de 'heer Huijgcn. gedaan dat een zeld zaam boekje van Kingma thans in het Onderwijsmuseum in Amster dam kan worden geraadpleegd door mensen die wat meer over deze pio nier willen weten. Als tweede „vergeten man" zou ik willen noemen: A M. Kollewijn Nz., die van 1854 tot 1907 in Amers foort als kostschoolhouder, leraar aan het Gymnasium op de Westsin gel en als leraar aan de Riiksnor- maalschool als het ware met het on derwijs in de Keistad is vergroeid. Oprichter van de Paedagogische Ver eniging mede-oprichter van de ver eenvoudiging der spelling, oprichter van de Amersfoortse muziekvereni ging met Schweinsberg als dirigent, van de zwemschool in de zestiger jaren der vorige eeuw, van de bad inrichting van Schoterman, van de Amersfoortse begrafenisvereniging (waardoor de teraardebestelling al thans deels werd onttrokken .aan ex ploitanten). ODrichter ook van een progressieve kiesvereniging. Schrij- dezes stelt zich voor. later eens in een afzonderlijk artikel de werk zaamheid van deze bijzondere Amersfoortse figuur te belichten: Kollewijn Senior behoorde tot het slag van schoolmeesters dat schijnt uit te sterven: het slag dat z'n acti viteit niet tot de school beperkt en dicht bij de Van Campenstraat, en Jacob van Campen was ééns een beroemd stadgenoot en bewoner van het landgoed Randenbroek. De „school van meester Huijskcns' d:- Hobbemastraat echter wil men niet „Hobbemaschool" doch Vincent van Goghschool noemen. Zal dit wellicht betekenen, dat binnenkort een voorstel te verwachten is tot naamsverandering van de Hobbema straat? Dezelfde vraag is te stellen t.a v de Vermeerstraat: de school no. 9 wordt Rembrandtschool. De vrouwelijke hoofdpersoon van het Oranjehuis wordt geëerd in de Ulo school aan Plantsoen-Zuid: Juliana van Stolbergschool 1 aan de Oude Soesterweg zal de naam van Wil lem de Zwijgerschool gaan dragen. Analoge naamgeving als indertijd de Anna Paulowna-bewaarschool van de dames de Graaf, dus nu; Juliana- school, Beatrixschool enz. zoekt men tevergeefs. Wel is een ernstige poging gedaan, de naarrt van de school aan de Leus- derweg te doen aansluiten aan die van de buurt welke het gros der leer lingen levert, c q. de Indische buurt. Het is mogelijk dat de voorstellers van de naam „Insulindeschool" hier bij Multatuli hebben willen eren. die deze naam uitvond voor het huidige Indonesië, maar meer betekenis zal men aan deze vrijwel vergeten naam niet kunnen hechten. Op het terrein, waarop thans de Indische buurt ligt, werden een duizendtal jaren gele den door de kloosterbroeders van Leusden reeds de schapen gehoed en tot voor kort behoorde dit gebied nog tot het oude Lisiduna. Een be roep op de historische zin van de gemeenteraadsleden zal wellicht reeds te laat zijn. maar het wil mij voorkomen, dat „Lisidunaschool" een kernrijker naam is voor een school, die indertijd door de Leus- denaars werd gesticht. Onderwijsvoorvechtcrs T-T EN viertal onderwijsvoorvech- -1—ters is geëerd: le de grote Jan Ligthart, die wel aan elk onzer be kend zal zijn: 2e de geestelijke va der van de schoolwet 1801 Van der Palm; 3e Theo Thijssen, in 1943 ge storven, in leven onderwijzer, schrij ver van o.a „Kees. de jongen." „De gelukkige klas." „Het grijze kind." later onderwijs-expert voor de S.D. A.P. in de Tweede Kamer; 4e de Groningse inspecteur van onderwijs L. Welling, een vooraanstaand strij der voor de onderwijsvernieuwing. (Overigens: waarom niet gedacht aan toch nog altijd en veel beken dere, strijders voor het onderwijs, als bv. Gunning, Casimir of Kohn- stamm?). De school aan de Herenstraat wordt geheten naar wijlen de Amers foortse cultuurfilosoof Just Have- laar, vriend van de Amersfoortse dichter Dirk Coster, de Amersfoort se schilder J. Nieweg en de Amers foortse muziekpaedagoog Piet Tig- gers Voor een kenner van Amers foortse .legenden" valt deze naam geving des te meer op, omdat de Herenstraat in de. overlevering is vastgekoppeld aan een nog veel gro ter filosoof, nl. aan Cartesius. Want deze door Busken Huet en door de Encyclopaedia Brittannica gerugge- steunde overlevering vil. dat de rus teloos zwervende wijsgeer Cartesius omstreeks 1640 heeft gewoond naast de Latijnse school aan de Heren straat, waar thans het gebouw van de Kweekschool en school no. 11 gelegen is. Opvallend is. dat in het voor stel van B. en W. enige onder wijsmensen uit het oude Amers foort ontbreken, die met hoofd en schouders uitsteken boven menige, die wél in een school- naam wordt vereeuwigd. Hoe wel ik niet de illusie heb. dat de Gemeenteraad iéts aan het voorstel van B. en W zal ver anderen. kan ik toch niet na laten, de aandacht op bedoelde Amersfoorters te vestigen. tot privaatlessen, doch dat als zuur desem werkt ook in de levende stads- en landsgemeenschap. Nog groter dan de Vader was de Zoon. Roeland Kollewijn, ge boren in „Den Nieuwen Engel", op de Langestraat. thans ijzerzaak van Nierop. Het vorig jaar Maart heeft schrijver dezes een krantenartikel gewijd aan deze grote Amersfoorter, wiens vereenvoudigde spelling, op enkele uitzonderingen na. thans tot officiële spelling van het Nederlands is verklaard. Het getuigt van een ontstellend gebrek aan pieteit bij ons stadsbestuur, dat het bij de school- naamgeving niet heeft gedacht aan deze Amersfoortse onderwijsman, die tot in de laatste ogenblikken van zijn aards bestaan zo onuitspre kelijk hevig kon terugverlangen naar zijn geboortestad ..naar het huis in de Langestraat en de tuin. waarin ik soms nu nog. in mijn dromen, als jongen speel of er in mijn eentje sta en naar de wolken kijk Met alle lespeet |\/j ET* alle respect voor Juliana van Stolberg en Vincent van Gcgh en voor Rembrandt, die nóch met het onderwijs, nóch met Amers foort van doen hebben, en met alle eerbied voor Thijssen en Van der Palm. Ligthart en Welling, die wel met het onderwijs maar weinig met onze Eemstad te maken hadden (doch wier naamgeving aan een onderwijs instelling diepere zin heeft en wordt toegejuicht): waarom niet gedacht aan Herman Gorter? Amers foort Is de enige ^tad geweest waar de dichter van ..Mei" (van 1890 tot midden J893) als leraar op een school werkte De betekenis van Just Ha- velaar voor onze cultuur moee groot geweest ziin. de figuur van Herman Gorter is in de afgelopen halve eeuw er een geworden van nationale be tekenis en zeer terecht wordt in menige gemeente (behalve dan Amersfoort) in een straatnaam de herinnering verlevendigd aan deze hoeder-bij-uitstek van het kostbaar ste goed dat een volk bezit, dat het pas tot een bewuste Natie maakt: de taal. In de enige stad, waar Gorter als leraar en jong dichter vier vruchtbare jaren doorbracht (op Korte Bergstraat 22) en waar hij trouwde, wordt deze centrale figuur van de culturele en literaire vernieu wing der Tachtiger jaren (de uit drukking is van onze stadgenoot de dichter Dirk Coster) eenvoudigweg vergeten Het is te hopen, dat de Gemeente raad straks de vereeuwiging van na men in de openb. lagere scholen zal willen opschorten tot later datum en dat het Gemeentebestuur ter raads vergadering zal worden aanbevolen, tezamen met het onderwijzend per soneel dier scholen en met het be stuur van de Oudheidkundige Ver eniging „Flehite" het naamlüstjc nog eens nader te bekaken P. S. TEELING. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 156. De dochter van Moetsji-Foetsji laat di rect alarm geven en spuedig krijgt zij beves tiging van haar vermoe. den, dat de „Vrijheid" er heimelijk vandoor is gegaan. Onmiddellijk is het eiland in rep en roer, want de Jappen hebben reden genoeg om te veronderstellen, dat Rob en Toon niet maar z° verdwenen zijn en dat die twee iets in hun schild voeren. Ze weten niet, dat de „Vrij heid" nog vlak in de buurt is, zij het dan dat het schip voor anker is gegaan dicht onder de kust Rob heeft geluk vlak bij de gevaarlijke klippen, die het schip I een motorboot. Scherp luisteren Rob en Toon. gehad, want er staat maar een lichte bries I aan het oog der Jappen onttrekken. Na een Zijn het vrienden of vijanden, die in aan- en er is weinig stroom. Nu kan hij ankeren paar uur wachten horen zij het geronk van tocht zijn? Onder de buitenlanders, die Amersfoort bezoeken, zijn zeer veel Denen (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT. 8 Augustus Na regen komt zonneschijn, zo zegt het spreekwoord. En na zonneschijn komt altijd weer regen, zegt de vacantie- ganger. Gisteren scheen de zon en was het heet. Vandaag regent het al uren lar.g en morgen, aldus het weerpraatje. wordt een nieuwe depressie voorafgegaan door een gebied van hogere luchtdruk: droog weer met op klaringen. De boer steekt er zijn pijpje bij op en vindt het best. maer de vacantie-gangers. die in een onafgebroken stroom door de regen over de Snouckarrtlaan fietsen, weten niet. wat verstandiger is: naar huis gaan of doorrijden. Vacantie nemen is in ons land een riskant geval. fen, want een vreemdeling, die hier eenmaal voor een dichte deur heeft gestaan, zal hier niet voor de twee de keer komen. Het is ook van groot belang, dat de Amersfoortse bevol king zich meer zal leren aanpassen bij het grote vreemdelingen-verkeer. Wie andere landen gezien heeft, weet dat er grote verschillen van zeden en gewoonten zijn. Een bui tenlander is wel eens anders ge kleed dan de Nederlander en heeft soms ook andere gewoonten. Laat Uw kinderen dan niet met stenen of modderkluiten naar hen gooien, zo als we onlangs nog zagen. Weest niet nieuwsgierig of opdringerig. Gaat normaal Uw gang en toont tJ desgevraagd behulpzaam. Als U dat doet, dan zullen vreemdelingen hier gaarne voor een tweede maal ko men. Gaap de vreemdeling niet aan! HET GARDE-REGIMENT „Prin- ses Irene" en de voormalige bri gade Prinses Irene" boden Maandagochtend op paleis Soest- dijk de kortgeleden 10 jaar ge worden prinses Irene een ge schenk aap. Het was een schild wachthuisje in de Nederlandse kleuren met een schildwacht ge kleed in een rood jasje, een blauwe broek en met een helm op het hoofd, waarop de invasie ster was gehecht. Prinses Irene bekijkt met haar zusjes de pop. Noteert U even GRAND THEATRE. ..Pinocchio". Iedere dag vier voorstellingen: 2. 4 15, 6 30 en 9 uur CITY THEATER. „Vergeten levens" Zondag: 2. 4.15 6.45 en 9 uur; overige dagen: 2 30. 6 45 en 9 uur REMBRANDT THEATER. ..Mijn vriend Trigger" en Cow-boys uit Texas". Vrijdag en Zaterdag' 2 30. 645 en 9 uur: Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur; overige dagen: 2 30 en 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.: bovendien Dinsdag- en Vrlldagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen- Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2 30—4 30 uur; Lees zaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. Museum Flehite. Tentoonstelling Llstduna. Bloklandtscasthuls. Tentoonstel ling tot 31 Juli. schilderijen van Joh Güttlleh De Stlchtse Heuvel. Iedere avond dansen, ook 's Zondagsmiddags. Amersfoorts Berg werd lachend genomen Heeft U wel eens op een fiets met een huipmotor gereden? Neen, dan heeft U inderdaad iets gemist. Een vriendelijke relatie leende ons een damesfiets, waar een zoge naamd Mosquito-motortje aan be vestigd was. U kunt het geloven of niet, maar wij zijn met plezier door Amersfoort „getord" en we hebben de moeilijkste trajecten in onze goede stad uitgezocht om te weten te komen, of het motortje ons niet in de steek zou laten. Maar neen, nooit hebben we met meer vaart de Berg „beklommen" en we voel den ons nagestaard door jaloerse stadgenoten, toen we met een heer lijk vaartje het „hoogje" aan het Smallepad opreden. In tegenstel ling tot de Solex-hulpmotor zit de Mosquito bevèstigd onder de trap as van Uw rijwiel. Het motortje weegt ongeveer zeven kilogram, maar kan een snelheid van 25 km. ontwikkelen. Als U dat wilt, kunt U ook 5 km. per uur fietsen. Het rijden met een Mosquito is zeer eenvoudig. Slechts enkele handgre pen zijn er voor nodig. Om hon derd kilometer te rijden heeft men slechts een liter benzine nodig. Maar ja, het is nog niet zover, dat iedere Nederlander een „Mos quito" aan zijn fiets heeft, want de prijs spreekt nog een woordje mee mee. Aanvullingsagenda 33. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 27 April 1948 nr. 167, betreffende de aankoop van grond c a., gelegen te Amers foort aan de Laan 1914. Goethe-herdenking in Int. school voor Wijsbegeerte In de Internationale School voor Wijsbegeerte wordt op Zondag 28 Augustus een Goethe-herdenking georganiseerd. Het programma voor deze bijeenkomst, die om half elf aanvangt, luidt als volgt: I. Vioolsonate van Handel, ge speeld door de heer Jan Bresser en mejuffrouw T. Bresser. Sonate no IV A Adagio. B Allegro: C. Larghetto; D Allegro. II De heer C. G. Eckhart reciteert uit het werk van Goethe: 1 Prolog im Himmcl. aus „Faust", I. Teil. 2 Vijf gedichten: Hcidenróslein; Rast- lose Liebe; Wandrers Nachtlied; Ein Gleisches; Mahomcts Gesang. III. Herdenkingsrede. uitgespro ken door de heer C H Steurman: „De belangrijkheid van Goethe's we zen als totaliteit." De heer Steurman zal tussen het eerste en tweede gedeelte van zijn rede een kleine pauze maken, die ge vuld wordt met het zingen van het lied: „Kennst Du das Land", door mejuffrouw Ilse Brosser. IV. De heer C. G Eckhart reci teert en leest voor uit het werk van Goethe: 3 Vier gedichten: Prooemion. aus Gott unw Welt" Ge sang der Geister über den Wassern; Allcrdings; Ultimatum. 4 Finstere Gallcrie, aus „Faust". II Teil (Das Reich der Mutter) Das Lied van Lynceus, dem Türmer. Faust's letz- ter Monoloog („Ein Sumpf zieht am Gebirge hin....") Vier Fragmente aus den Chören pus den V. Akt; a. .Rosen, ihr blendenden.b. ..Hei lige Gluten c „Gerettet 1st das edle Gliedd „Alles Vergang- liche. V Kreutzersonate van Beethoven, gespeeld door de heer Jan Bresser en mejuffrouw T Bresser: A Adagio sostenuio-presto B Aandante con variazione. C Presto. Inlichtingen over deelneming ver strekt men gaarne aan de school. En toch, zo denken wij tenmin ste, lijkt het of de gemiddelde Ne derlander dit jaar veel meer met vacantie gaat dan anders. Er zijn meer fietsen en auto's langs de weg dan in vorige jaren, er lopen meer vreemdelingen in Amersfoorts stra ten. er werden meer vreemde talen gehoord dan anders, kortom, het is drukker in onze stad. Mensen die het weten kunnen, verwachten dit jaar een totaal van esti «duizend mensen in Amers foort, die hier langer dan een dag olijven. Het aantal „dagjesmensen" in Amersfoort is vanzelfsprekend nog veel hoger. Wat zoeken deze mensen in Amersfoort, vroegen wij ons af We kregen er een antwoord op. toen we een tocht maakten lanPs rcicbureaux. jeugdherbergen en dergelijke. Amersfoort biedt de mensen uit grote steden rust en stedelijke schoonheid. Amersfoort heeft bos sen en heide. Amersfoort heeft zijn unieke Muurhuizen en zijn prachtige Koppelpoort, die drukker bezocht worden dan ooit tevoren. TWEE SOORTEN „Er zijn twee soorten vreemde lingen in onze stad," vertelde men ons ergens. „De ene soort heeft auto's en de andere heeft fietsen." De mensen met de auto's brengen de nacht in de hotels en de pensions in onze stad door, maar gaan over dag toeren in de omgeving. Zij be zoeken schone plekken oo de Ve- luwe, gaan naar Loosdrecht of naar Rhenen of fotograferen het paleis Soestdijk. De mensen met de fietsen zoeken het in of vlak bij Amersfoort Zij blijven meestal niet zo lang in onze stad. Ze logeren in de jeugdherberg of zc kamperen ergens in een daar voor bestemd centrum. Als ze uit gekeken zijn. trekken ze verder, naar het Oosten of naar het Westen of naar het Zuiden. „De Gras heuvel". de nieuwe jeugdherberg in Amersfoort, rekent op oen totaal van 12 (100 bezoekers in 1949. Dat iz meer dan vorig jaar. De vreemdelingenpolitie schat, dat er dit iaar ongeveer dui zend aanmeldingen zullen ko men van buitenlanders, die de nacht doorbrengen in Amers foort. Dat is ook meer dan vo rig iaar Dat er ongeveer 40.000 landgenoten een of meer nach ten in een hotel of een pension in Amersfoort zrillen slapen, staat wel vast. Heeft U wel eens nogelet. hoeveel verschillende talen U op een Vrij dagmorgen op de Amersfoortse markt kunt horen spreken? Ja. bui tenlanders ziin er zeer veel in Amersfoort. Op „Middeloo". het IFL-centre is men aan een allegaar tje van Denen. Zweden, Noren, Fransen en Engelsen al gewend. Wist U, dat de Denen op het ogen blik de meeste belangstelling voor onze stad blijken te hebben7 Van elke vijf buitenlanders in Amers foort. komen er twee uit Denemar ken! DOE GEWOON Amersfoort is dus een vacantie- stad geworden. Dat betekent voor de middenstand een niet onbelangrijke bron van inkomsten. Het is van groot belang, dat onze stad ook in de toekomst gereed zal zijn de va- cantiC-gangers onderdak te verschaf- Burenruzie berecht Engelse korfballers naar Amersfoort Voor het eerst in de geschiedenis zullen Engelse korfballers een be zoek aan Amersfoort brengen. Zo als men weet werd onze Nederland se sport na de bevrijding in Enge land geimporteerd en het spreekt voor de hoedanigheden van de korf balsport, dat reeds direct een en thousiaste beoefening van deze sport volgde. Vele verenigingen werden opge richt zodat tot de vorming van een Britse Korfbalbond kon worden overgegaan. De Engelsen bleken goede leerlingen van hun Hol landse leermeesters te zijn want reeds vorig jaar brachten Engelse twaalftallen gen bezoek aan Ne derland. Nu heeft ook Roherham, de stad waarmede Amersfort reeds ver schillende sportuitwissellngen heeft gehad, een korfbalploeg en naar men ons vertelde heeft men daar de sport reeds aardig onder de knie. In de week van 14 tot en met 20 Augustus zullen de Engelse korf ballers de gasten zijn van de korf balverenigingen „Het Socsterkwar- tier" en „Giraffes" te Baarn. Naast een programma om de week zo aangenaam mogelijk door te brengen hebben de gastheren en -vrouwen natuurlijk ook verschil lende korfbalwedstrijden op het programma staan. Zo zal Dinsdag 16 Augustus om 7 uur te Baarn de korfbalwedstrijd GiraffesRother- ham gespeeld worden, terwijl Don derdagavond 18 Augustus om 7 uur op Birkhoven de Engelsen In het strijdperk zullen treden tegen het eerste twaalftal van Soesterkwar- tier. De derde en laatste wedstrijd wordt Vrijdag 19 Aug. gespeeld te Nijkerk tegen Sparta, nadat de Engelse gasten eerst op het gemeen tehuis te Nijkerk door het gemeen tebestuur zullen ziin ontvangen. Op Zaterdag 4 December j.l kregen twee vrouwen, zekere I en Van R ru zie over de afvoer van een hoeveelheid water, waarmede de straat was ge- schrobt. De 33-jarige losarbelder J. W. I. mengde zich in de twist en schold de bewoner van het huis. de echtgenoot van de schrobbende vrouw voor dief "".Alles wat jullie ln je huls hebt staan. I D»ïbl»« voor Amersfoort hebben juilie gestolen!" verweet hij dc beu oner, zekere D. J. v. R. De laatste liet dit verwijt niet op zich zitten en diende een aanklacht wegens belediging bij de politie in. Gevolg van een en ander was, dat I. zich Maandag voor do Utrechtse Politierechter moest verantwoorden. De man was niet verschenen, doch werd bij verstek tot 20 boete, subs. 10 d3gen hechtenis veroordeeld. Sportdansers in Rotherham Amerikaanse bluf „My name is Johnny Jensen," vertelde een 22-jarige jongeman gisteravond aan twee rechercheurs, die hem in de Vermeerstraat staande hielden. ,,En ik kom uit Californië. Nu werk ik als burger bij de Amerikaanse luchtmacht op Schiphol. Legitimatiebewijzen heb ik wel, maar niet bij me," vervolgde Johnny in vlot Engels. Maar zo rap was Johnny niet of hij kon op een zeker moment niet verder met zijn Engels en toen jleek al spoedig dat hij gewoon A. B. heette en ont vlucht was uit een gesticht te Ei- tiergen. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Martha, d v M Schipper en J M Visch. Petra Rosaline, d v L d. Heer en E J Hamming. Willem Hendrik, z v H Morren en G v d Brink. Willibror- dus Hermanus. z v C J Spijker en G E Krijnen. Jan Arnoldus, z v B J Lucassen en J Schuld. Maria Petronella. d v J v Beek en A C H Timmerman. Bernardina, d v H Verhoef en G Koelewijn. Getrouwd: P Klaverstijn en T G Veenendaal Overleden: Leonardus Johannes Melker 59 jr. geh. m. P Over- gaauw. Elisabeth Kamerbeek 48 jr. geh. m E Wallet. Gesina Johanna Diender 30 jr. ongehuwd. De uitslag van <de danswedstrij den, welke in Rotherham en Hud- dersfield zijn gehouden, is uitge vallen ten gunste van de Engelsen Het Amersfoortse Team. dat ster ker was dan het vorige jaar, meest enkele van de beste paren, die verhinderd waren mee te gaan naar Engeland, missen De heer en mevrouw Kamper man hebben in Rotherham profijt kunnen trekken van het examen, dat zij enkele maanden geleden met gunstig gevolg heb-.en afge legd. Zij werden namel'jk uitge nodigd om een belangrijke wed strijd in Old Time dances welke in Rotherham gehouden werd, te jureren. Dinsdagmiddag hebben de A. B A.-ers een tocht gemaakt naar de Winnats Pass en Blue John te Castleton, terwijl 's Woensdags de Learoyd Textielfabriek te Hud- dersfield werd bezocht, welke juist de vorige week met een bezoek v«in Prinses Elisabeth en de Duke van Edinburgh was vereerd. Amersfoortse politie tweede in driekamp Dezer dagen had de derde ont moeting plaats te Hilversum, op de banen van het Marine-kamp te Loosdrecht. Het weer was uitste kend, doch de prestatie's hielden hiermede geen gelijke tred. Bij het schieten werd al een achterstand van 10 punten genoteerd, welk nummer door Hilversum werd ge wonnen. Toch brachten de diverse nummers weer de nodige spanning, hoewel Hilversum direct een ge ringe puntenvoorsprong nam en die niet meer afstond. Deze derde ont moeting werd door Hilversum ge wonnen met totaal 128% punt, ge- volgt door resp. Gouda met 109 punten en Amersfoort met 107% punten. Na de gehouden drie ontmoetin gen legde Hilversum aldus beslag op de eerste plaats met 376% pun ten, Amersfoort werd tweede met 348% punten en Gouda derde met 323% punten. Na afloop werden de prijzen door de voorzitter van de Pol. Sport. Ver. Hilversum uitge reikt. 100 m. hardlopen: 1. J. Stellema (H.) 11.6 sec., 2. Ip. Vestering (H.) 12.2 sec., 3. P. Fonkert (A.) 12.4 sec. 400 m. hardlopen: 1. J. Stellema H.) 60.1 sec., 2. Ip. Vestering (H.) 60.3 sec., 3. J. Mikkers (A.) 61.2 sec. 1500 m hardlopen: 1. Noordhoek (G.) 5.1.8 m., 2. Kruisbergen (A.) 5.3.2. m., 3. Molenaar (A.) 5.4.8 m. 4 x 100 m. estafette: Hilversum 51.1 sec., 2. Amersfoort 51.3 sec., 3. Gouda geen tijd. Hoogspringen: 1. J. Stellema (H.) 1.60 m.. 2. Rijken (G.) 1.55 m., 3. Figge (H.) 1.55 m. Verspringen: 1. Stellema (H.) 5.78 m., 2. Poort (A.) 5.48 m., 3. Rijken (GA 5.40 m. Kogelstoten: 1. Gebuis fG.) 10.88 m., 2. Groenevelt iA.i 10.63 m., 3. Ip. Vestering (H.) 9.80 m. Discuswerpen: 1. Gebuis (G.i 33.72 m., 2. Groenevelt !A.) 28.89 m.. 3. Mikkers (A.) 28.55 m. Speerwerpen: 1. Gebuis (G. 44.68 m., 2. Mikkei-s A.ï 40.52 m., 3. Ip. Vestering iH.) 38.09 m. Schieten: 1. Hilversum 187 pnt., 2. Gouda 177 pnt., 3. Amersfoort 147 pnt. Neptunus II won eerste promotiewedstrijd Neptunus II (heren) speelde Maandagavond in Utrecht de eerste promotiewedstrijd van de reserve tweede klasse van de KNZB tegen Robben 4, ook een promotiecandi- daat. Het was een zeer zwaar ge speelde wedstrijd, waarin de Rob ben door lichaamskracht trachtten goed te maken wat zij aan snelheid misten. Eij de Robben speelde Jan Stenders nog een fris partijtje mee. Niettemin hadden onze stadgenoten tijdens de rust door Keizer (2) en P. de Bree reeds een 30 voor sprong. I^a de rust reduceerden de Robben de achterstand tot 32, maar W. van de Klashorst stelde de zege kort daarna veilig (42). Neptunus moet nu nog een wed strijd spelen tegen de „nog niet be kende degradatiecandidaat" van de reserve tweede Masse. Collecte teil bate van kankerbestrijding A.P.V. „De Eendracht" Stand kampioenschappen P.V. tc^ aan™?0" dr'"St to Fondranbf" Duif Isemninnn 1. frequenter politieke besprekin gen der grote mogendheden. 2. goedkeuring van veertien han gende aanvragen voor lidmaat schap van de V.N. 3. oprichting van een garde der V.N. Zijn recept bevat vier hoofdingrediënten LAKE SUCCESS Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, heeft een programma ter verzekering van de vrede ont vouwd. dat opwekt tot economische samenwerking tussen Oost en West en tot aanvaarding van het op Westers verzet stuitend plan om de Italiaanse koloniën onder beheer van de Verenigde Naties te stellen. Koningin Wilhelmina Fonds", ter bevorder.ng van de Kankerbestrij ding. Ter versterking van dit fonds zal m de laatste week dezer maand weer een collecte worden gehouden en het plaatselijke comité hoopt, dat de opbrengst die van verleden jaar zo d.cht mogelijk zal benaderen. Het comité bestaat uit de dames mej. zr. T. Appel, Heiligenbergerweg 7. mej. zr. L. van Gemerden. H. v. Viandestraat 19. mevr. G. H. Keiser Hardick, Van L.mburg Stirum- laan 16. mevr. J. Hendricks—Van Ommen, Tesselschadelaan 3, en de heren dr. C J. Dekker, dir. GG en Drie motorrnders werden gever- GD. W. C. Oosterman. Fr van Blan - baliseerd omdat zy geen rijbewijs kenheymstraat 57, dr. J. W. Schmel- Ons dagelijks teveel In Augustus 1948 werd, zoals be kend is, ter gelegenheid van het ju bileum van H.M. de Koningin een jubileumfonds ingesteld. De op brengst van de toen gehouden col lecten. waarin Amersfoort voor ruim Stl» 3 j V d Hoek met 943 pun- De Eendracht". Duif kampioen t m Vilvoorde (Jonge duiven). 1 G v d Matten 357 punten met H 49: 1192 673. 2 Jac Vos 320 pun ten met H 49: 1192 371. 3 A v Zanten 283 punten met H 49: 1192 527. 4 J J Hoek 274 punten met H 49: 1191 957. 5 Jvd Hoek 263 punten met H 49: 1191 966. Stand hokkampioen t/m Vil voorde (Jonge duiven). 1 G v d Matten 694 punten. 2 J v d Hoek 668 punten. 3 G Polhout 580 pun ten. 4 A v Zanten 566 punten. 5 J H Reijne 556 punten. Stand generaalkampioen t/m Vilvoorde. 1 G Polhout met 1101 1050 hadden; een chauffeur van een vrachtauto had geen werkboekje: een motorrijder had geen spiegel op zijn voertuig: een wielrijder ver voerde Iemand die ouder was dan tien jaar or zijn rijwiel; een auto was ook niet goed verlicht; een vrachtauto-chauffeur had er niet voor gezorgd dat er een rode lan taarn aan de lading, van zijn auto hing. ling, Fr. van Blankenheymstraat 6. A. Sellemans, directeur Nulsspaar bank. Utrechlseweg 1, W. van Smaa- len. dir. van Sociale Zaken en C. van Zweden. Schimmelp. kade 16. Zij zijn allen gaarne bereid giften voor het gestelde doel in ontvangst te nemen en houden zich voorts aan bevolen voor adressen van dames en heren, die bereid aan de te houden collecte enige uren mede te werken. ten. 4 A H Metaal met 896 punten. 5 J J Hoek met 863 punten. P.V „Pro Patria" Uitslag van de Zaterdag j.l. ge houden wedvlucht van uit Mons. Afstand 214 km. Duiven in vrij heid 11.30, wind Oost. Aankomst le prijsw. duif 2.5.11, idem laatste 2.25.47. De aangewezen 25 ct. werd gewonnen door F. Laopain met no. 1 .idem 10 ct. door G. Hienekamp met no. 11. Speciaal 10 ct door no. 1 2 3 4 5. F. Lappain 13 5, Chr. Hamers 2 8 18, Joh. Kasperts 4 21 38, A. Dunk 6. G. A. Koelman 7, D. van Ooik 9 10 19 32, G. Hienekamp 11 22 34, D. v. Schooneveld 12 36 14, G. v. Keulen 13. G. van Ree 14 39 42, K. v. Midlum 15, B. v. d. Kui len 16, J. M. v. d. Bogert 17 28 30. H. Ipenburg 20. C. v. Winterswijk 23 40. C. de Vries 24, A. v. Nus 25. F. Wedstein 26 27. H. Waandcrs 29, J. Hommerson 31 33 41, J. G. van Geelen 35 45, L. Ramselaar 37. L. C. Bouwer 43. 4. prioriteit voor het midden-oosten in Trumans project betreffende de hulp aan achterlijke gebieden De chef der V.N., die met blyd- schap opmerkte dat de „vrees voor oorlog" in het afgelopen jaar ver minderd is, voegde hieraan twee waarschuwingen toe die regelrecht de economische en politieke rivali- teits-projecten van oost en west be troffen. Zonder het Atlantisch Pact of de veillgheldspacten van de Com- inform bjj name te noemen, merkte Lie op dat duurzame veiligheid te gen oorlog onmogelijk is te verwe- zeiyken door welke schikking ook, bulten de grote mogendheden om. Zonder direct het Marshall-plan te noemen of het Molotof-program, zeide hij dat de wereld-depressie niet kan worden vernietigd door af zonderlijke landen die geïsoleerd handelen en evenmin door welke beperkte groep van naties ook. Lie's program was vervat in zijn jaarlijks rapport aan de algemene vergadering welke op 20 September te Flushing haar vierde zitting gaat beginnen. Stellig zullen sommige van Lie's aanbevelingen op critiek van beide zijden van het IJzeren Gordyn stui ten. Zijn voorstel om hangende de onafhankelijkheid, Italië's vroegere koloniën onder leiding te stellen van een persoon die verantwoordelijk AFLOSSING TROEPEN IN DE WEST DEN HAAG Naar aanleiding van vragen omtrent de aflossing van troepen van de Koninklijke Landmacht in de Nederlandse An tillen en Suriname wordt thans van officiële zijde medegedeeld, dat de diensttijd in alle Overzeese Gebieds delen van gelijke duur moet zijn. Ten aandien van de thans in de Nederlandse Antillen en Suriname verblijvende mi'itairen kan in het algemeen worden vermeld, dat de In het eerste kwartaal 1948 vertrok ken groepen zullen worden afgelost in het eerste kwartaal 1950. De in Juni en Juli 1948 vertrok ken groeDen in het derde kwartaal 1950 er de in November en Decem ber 1948 en Januari 1949 vertrok ken groepen ln het eerste kwartaal 1951. Aangezien geen speciale troepen- schepen naar deze gebieden varen doch het vervoer geschiedt met de normale lijnschepen en derhalve af hankelijk is van de beschikbare ruimte kunnen geen definitieve data worden opgegeven. Griekenland, Turkije en IJsland te Straatsburg uitgenodigd STRAATSBURG. De minis ters van Buitenlandse Zaken van tien Europese landen hebben giste- aan de viS!jsTgaatb£. rêgefrechï Greenland. IJaland en Turkije in tegen de verlangens van het wes- uitgenodigd, zich aan te sluiten bij ter*. I de Raad van Europa.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2