DAGBLAD VOOR AMERSFOORT J Kleinen in Straatsburg lopen storm tegen positie der groten 's Woensdags en in het weekend gaan de R.T.C.-ers uit! vJ Nieuwe aardschok brengt Ecuador in alarmtoestand Gereserveerd voor Ronde Tafel Conferentie Suriname niet ter R.T.C. Nederland vraagt om twee minuten stilte r~ Grenadiers, Jagers en 8 R.I. geëerd voor oorlogsdaden 9e Jaargang no. 185 Woensdag 10 Aug. 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Baak: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent o. w ol 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertiaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TI. DE BOOR DER. PARAMARIBO. In een ge heim behandelde corresponden tie over de vertegenwoordiging van Suriname op de Ronde Tafelconfe rentie tussen Nederland en Indone sië te 's Gravenhage, welke thans is vrijgegeven, zeggen de Staten van Suriname, dat zij zich. con form de motie van 23 Juli, onthou den van verder overleg met Ne derland terzake van het vestigen ener nieuwe rechtsorde zolang in Nederland de gebleken opvatting van het begrip „gemeen overleg" en het nakomen van toezeggingen wordt gehandhaafd. Dienvolgens kunnen de Staten ook niet medewerken tot het aan wijzen van personen door Surina me en tot 't treden in zodanig over leg. Zij „zijn van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden even min waarnemers kunnen worden afgevaardigd naar de Ronde Tafel- Conferentie. zodat niet ware. terug te grijpen naar de eerdere beslis sing tot het aanwijzen van mr dr. C. de Miranda en mr dr R. Pos als zodanig" De Staten verzoeken eveneens dringend opheffing van het gehei de karakter van het telegram van £®»*icter Van Maarseveen van 27 .;uli in verband met bedoelde mo tie. PALESTINA Vluchtelingenprobleem Nadat de vredesonderhandelingen, welke tussen vertegenwoordigers van Israël en de Arabische Staten onder toezicht van de Palestina- commissie der Verenigde Naties in Lausanne gevoerd worden, zich reeds wekenlang op een dood spoor be vonden. schijnt thans op het belang rijke punt van de Arabische vluch telingen een accoord in zicht te zijn. Israël heeft er in toegestemd onge veer 100.000 Arabieren, die tijdens de vijandelijkheden uit het Joodse deel van Palestina gevlucht zijn, weer binnen zijn grenzen toe te la ten en de Arabische buurstaten zijn bereid dit aanbod aan te nemen. Deze oplossing zal fel becritiseerd worden door ve le Israëlis, die menen, dat Israël de Arabische min derheid binnen zijn grenzen niet mag versterken en eveneens door een groot deel der Arabieren, die willen, dat Israël alle vluchtelingen opneemt.' Inderdaad is het plan tot stand gekomen en aanvaard onder sterke druk der Amerikanen, die in het strategisch belangrijke Nabije Oosten, stabiele toestanden wensen. Maar in ieder geval biedt het ver gelijk een oplossing, of het begin van een oplossing voor het ver schrikkelijke probleem van 500.000 vluchtelingen, die onder onmense lijke omstandigheden door de Ara bische woestijn zwerven. Voor het overige zal het welslagen voor een groot deel afhangen van de econo mische en technische hulp, die Ame rika en Groot-Brittannié aan de Arabische staten kunnen geven, ten einde deze in staat te stellen het deel van de vluchtelingen, hetwelk Israël niet opneemt, zelve onder te brengen. In het zoeklicht Voorzichtig op nieuw geasfalteerde wegen! Op vele asfaltwegen in ons land, wordt een nieuw asfaltlaagje aan gebracht, dat met fijn steenslag of „split" wordt afgedekt. Indien nu met een grote snelheid over een dergelijk weggedeelte wordt gereden, springen de door de banden weggedrukte steentjes hoog op. waarvan tegenliggers en vooral ook wielrijders veel hinder onder vinden. De A.N.W.B. verzoekt de automo bilisten op dergelijke weggedeelten snelheid te matigen. Nog vrij koel Weersverwachting, medege deeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opge maakt te 10 uur). Koude nacht met weinig be wolking. Morgen overdag gelei delijk toenemende bewolking met later voornamelijk in de Noordelijke helft van het land enige lichte regen. Weinig ver andering in temperatuur. (Aauteursrechten voorbehouden KNMI). 11 Aug.: Zon op 5.16. onder 20.13; Maan op 21J23. onder 7-56. Maandag over een week zal dan eindelijk in de Ridderzaal in Den Haag de Rondetafelconferentie beginnen, die voor de volken van Nederland en Indonesië van zo bijzondere betekenis zal zijn. On geveer 130 Indonesische deelne mers worden in Den Haag ver wacht, terwijl bovendien nog eens twintig tot dertig Neder landse autoriteiten aan de be sprekingen zullen deelnemen op het Plein, op het hoekje tussen Overzeese Gebiedsdelen en De Witte, is een groot parkeerter rein voor de deelnemers afge paald, waarbij thans het eerste tastbare teken van de komende conferentie is opgehangen. Dr. Drees voorzitter van de R.T.C. DEN HAAG. Wij vernemen dat minister-president dr. Willem Drees geen zitting zal hemen ln de Neder landse delegatie, doch dat hij het voorzitterschap van de gehele Ronde-Tafel-conferentle op zich zal nemen. De secretaris-generaal van het Ministerie van Binnenlandse Zakenf dr. J. M. Prinsen zal als se cretaris-generaal van de conferentie worden benoemd. Minister van Maarseveen zal voor zitter van de Nederlandse delegatie ter conferentie worden, terwijl dr. van Royen als vice-voorzitter zal worden aangewezen. Ook minister Stikker die thans nog in Straatsburg vertoeft, zal als vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie optreden. De ministers Götzen en Joekes worden als leden in deze delegatie genoemd, terwijl de z.g." Negen-mannen, tezamen in de delegatie zitting zullen hebben. Vermoedelijk echter niet op basis van gewoon lid: dit zou tenmins'e af te leiden ziin uit de ontwijkende antwoorden welke van officiële zij de op deze vraag worden gegeven. Dezer dagen zal het koninklijk be sluit worden afgekondigd, waarin de samenstelling van de Nederlandse delegatie wordt opgenomen. Bevel „Staakt het Vuren" wordt overgebracht DJOKJA. De sultan van Djok- ja heeft aan Aneta verklaard, dat twee missies in Midden-Java er in geslaagd zijn het bevel tot het sta ken van het vuren over te brengen aan de aldaar opererende guerilla- troepen. KLM heropent vliegdienst op Djokja BATAVIA. Donderdag heropent de K.L.M. de regelmatige dienst op Djokja via Semarang. Deze lijn wordt gevlogen op Dinsdag, Donder dag en Zaterdag. Met de eerste lijn- vlucht van 11 Augustus vliegt de Franse consul-generaal. Salade mee, voor besprekingen met Sukarno. STRAATSBURG. De leden van de Nederlandse delegatie hebben een brief gericht aan de voorlopige president van de consultatieve assem blee van de Raad van Europa met het verzoek om voor de opening van de eerste volledige vergadering, hedenmiddag, enkele ogenblikken stilte in acht te laten nemen opdat ,.dc leden, die hieraan behoefte ge voelen, in stilte de assemblee kunnen plaatsen onder de bescherming van Hem, Die het lot der naties bestemt". tussen de afgevaardigden nodig acht alvorens tot verkiezingen, die immers ook voor de vice-presiden- ten gelden, wordt overgegaan. Sterk uiteenlopende gezichts punten met betrekking tot de ver houding tussen het comité der mi nisters en de assemblee zullen voorts, tot uiting komen bij de be sprekingen over het reglement van orde, over de doeleinden van de Raad en de beste middelen om deze te verwezenlijken. Bij zijn aankomst te Straatsburg is Winston Churchill door een tal rijke, geestdriftige menigte toege juicht. Churchill is weer het enfant-chéri der massa Ierland en Zweden hebben ge poogd de statuten van de eerste Europese assemblee zodanig te wij zigen dat het voor de kleine naties gemakkelijker wordt om kwesties waarin zij belang stellen op de agenda van de assemblee te krij gen. Echter, de krachtige steun die zij verwacht hadden van sommige andere kleine landen, bleef uit. en Engeland was er zelfs sterk tegen. Alvorens de assemblee zich splitst voor de behandeling van al lerlei vraagstukken zal in de ple naire vergadering in de eerste plaats de samenstelling van het presidium, moeten worden afge daan, waarvoor men algemeen Spaak de aangewezen man acht, mits het verloop van de Belgische kabinetscrisis zijn verkiezing mo gelijk maakt. Als minister van bui tenlandse zaken van de demission- naire Belgische regering heeft hij zitting in het comité der ministers en dus kan hij niet tegelijkertijd voorzitter van de assemblee zijn. In verband hiermee is er een stro ming onder de leden van de as semblee om de verkiezing van de voorzitter nog niet heden te hou den. omdat men enig nader contact Alle mooie landszalen in Den Haag staan te hunner beschikking DEN HAAG: In verband met de Ronde Tafel Conferentie z(jn, door de secr.-generaal dr. Prinsen, enige meded?UH£en gedaan over de tech nische voorbereidingen. Ten behoeve van de vergaderingen Is de beschikking verkregen over de grafelijke zalen op het Binnenhof, omvattende de Ridderzaal, de Rol zaal, de Weeskamer, de Lairessezaal, en de Hogerbeetskamer. Voor plenaire vergaderingen lijkt de Ridderzaal aan0ewezen, waarin tafels in de vorm vah een ovaal kun nen worden aangebracht, plaats bie dende aan 120-150 deelnemers, waarachter zich de adviseurs deskundigen kunnen groeperen. Aan weerszijden van de verhevenheid voor de troon ls ruimte voor even tuele genodigden. Het balkon van de Ridderzaal zal worden Ingericht als perstribune, waar ongeveer 100 journalisten plaats kunnen nemen. In de kelder- gewelven (gelegen onder de Rol zaal) zal het perscentrum worden ondergebracht. De Rolzaal zal worden Ingericht als „lobby" waar de deelnemers aan de conferentie en ook de pers toe gang hebben; eventueel zouden ook de genodigden hier een plaats kun nen vinden. De Weeskamer. Hogerbeetskamer en de Lairessezaal zouden bestemd kunnen worden voor commissie-ver. gadcringen, die niet toegankelijk zijn voor pers of buitenstaanden. Aan de overzijde van het Binnen hof is verder de beschikking gekre gen over de Trèveszaal en de Sta tenzaal. hetzij voor kleine recepties hetzij voor vergaderingen. Het secretariaat-generaal zal worden gehuisvest in de bovenzalen van de Witte. Voor het secretariaat van de BFO is de beschikking verkregen over een viertal vertrekken in het gebouw van de Eerste Kamer. Het secretariaat van de Repu bliek wordt gevestigd in een aantal kamers in het Palace Hotel. Verstrooiing genoeg De Ned. Spoorwegen hebben de deelnemers aan de RTC vrij vervoer aangeboden door geheel Nederland. Door de afdeling Cultureel Con tact van het dept. van O.G. wordt een programma ontworpen, waarbij zo mogelijk gerekend zal worden op één dag in de week, bij voorkeur de Woensdag, voor een grotere ex cursie. c.q. bezoek aan andere ste den, terwijl verder In overleg met de Stichting Culturele Samenwer king plannen worden ontworpen voor informele bezoeken en uitstap jes, bijv. in 't week-end. Zo zouden bijv. excursies kunnen worden geor ganiseerd naar de Jaarbeurs te Utrecht, de Philips-fabrieken in Eindhoven, de Staatsmijnen, de noordelijke provincies via de Af sluitdijk, Twente voor textielfabrie ken en wat dies meer zij. De Nederlandse delegatie voor de Ronde Tafel Conferentie ls nog niet definitief samengesteld. Wel zullen de volgende personen in deze dele gatie zitting nemen: Strijdkrachten leren varen en vliegen per radio LONDEN. Met een KLM vliegtuig zijn Dinsdag naar Am sterdam meegegaan zes vliegtuig modellen en een scheepsmodel die door radio bestuurd worden. De modellen zullen aan vertegenwoor digers van de Nederlandse strijd krachten gedemonstreerd worden. De vliegtuigen hebben een vleu gelspanning van zeven voet. Zij kunnen binnen een radius van drie mijl en een hoogte van drie mijl bestuurd worden. Het scheepsmodel kan een snelheid van 35 mijl per uur halen. De modellen zijn gebouwd door de Electronic Development, Ltd, Surrey. Minister Van Maarseveen, voor zitter; vlce-voorzitters: minister Stikker en dr. Van Royen. Leden zullen o m. zjjn de ministers Götzen en Joekes en voorts de heren Blom, Gieben en kolonel Thompson. Ook de commissie van Negen Man nen zal een bepaalde positie in de delegatie innemen, maar de verde re samenstelling is nog niet bekend. India's waarnemer „Ik ben van mening, dat de hulp van Nederland voor het souvereine Indonesië van grote betekenis zal kunnen zijn," aldus verklaarde de Dinsdag In Nederland gearriveerde ambassadeur van India, dr. H. S. Metha, „de Nederlanders hebben inderdaad een grote ervaring ln In donesië maar het is moeilijk nu reeds voorspellingen te doen. Wy moeten het resultaat van de Ronde Tafel Conferentie afwachten. „India heeft grote belangstelling voor de Ronde Tafel Conferentie, doch slechts in zoverre het geïnte resseerd is bij de vestiging van vre de en stabiele verhoudingen in Z.O. Azië; wij zijn vrienden van belde partgen." Nee toch...? Heus! Toen de Britse staatsman aan het portier van zijn rijtuig ver scheen en hij de menigte met een breed handgebaar begroette weer klonken „hoera" en „Leve Chur chill" uit duizenden kelen. Op het stationsplein wachtte Churchill een nog grotere ovatie Zijn auto in de steek latend, stak Churchill de weg over en ging recht op de menigte af. die met moeite door de politie in bedwang werd gehouden. Hij maakte met de vingers het V-teken Daarna reed Churchill per auto naar .het hem door de gemeenteraad ter beschik king gestelde particulier hotel. Atlantisch Verdrag afgekondigd DEN HAAG. In het staatsblad is Dinsdag afgekondigd de wet van 5 Augustus 1919, houdende goed keuring van het Noord-Atlantisch verdrag, ondertekend te Washing ton op 4 April 1949. Met ingang van Maandag 15 Augustus zal het museum van het Staatsbosbe heer weer voor het publiek worden opengesteld. Als voorheen ls het mu seum gevestigd ln het bureau van het Staatsbosbeheer, Museumlaan 2 te Utrecht, Voorlopig is het museum open gesteld op Maandag. Woensdag en Vrij dag van 1012 en van 13.30—16 uur. De toegang ls kosteloos. Kinderen zon der gelelde worden niet toegelaten. HET BOERENLEVEN is een le ven van hard werken. Voor de boer bestaan er geen zon- en feestdagen, want de natuur gaat door. Als het koren rijp is, wor den alle arbeidskrachten gerc- quireerd, want de oogst moet in zo kort mogelijke tijd binnen zijn. Terwijl de boer maait, houdt zijn dochtertje de teugels. Fl. Niglitingale-medaille voor twee „Friezinnen" DEN HAAG. Vrijdag 12 Au- gustus des voormiddags om elf uur zal in het gebouw van hét Hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis, Princessegracht 27 alhier, de Flo rence Nightingale-me^aille worden uitgereikt aan zuster Sjoukje Hoi- ting, die zich tijdens de oorlog en meer speciaal bij de evacuatie van Arnhem bijzonder heeft onder scheiden. Het is nog niet bekend wie de medaille zal uitreiken. Dit moet geschieden door het staats hoofd, of door de hoogste autoriteit van het betrokken Roode Kruis. Dezer dagen zal ook aan mej. Eike Flikkema, verpleeghulp bij een der mobiele teams in Indo nesië, de medaille worden uitge reikt door de hoogste vertegen woordiger van het Roode Kruis aldaar, mevr. dr. Ada Fischer van Rossum. Mej. Flikkema onder scheidde zich bij een overval op een mobiel team; met grote tegen woordigheid van geest zorgde zij ervoor dat de medische werkzaam heid van het team na de overval onmiddellijk voortgang kon heb ben. Er staat „Rembrandt" op LISSABON. Een potloodteke ning, daterende uit 1633 en door Rembrandt ondertekend, is ontdekt te Villa Vicosa. Het werk, dat de Kruisafneming voorstelt, wordt door deskundigen onderzocht Deze schitterende gouden Labrador, met de zes pup pies. is Kohima-Bet van mevr. Huloert in Willoughby. In zijn bek draagt hij de lievelingsduif van de familie, Hooky, die zich dikwijls op deze manier laat rondrijden.Kohima-Bet heeft de vogel nog nooit bezeerd. Een zakkenrollerdie in Ber lijn terecht stond, verklaarde aan de rechter, dat hij er toe was overgegaan zich bij de politie aan te geven, nadat hxj in een door hem gerolde porte feuille een liefdesbrief van zijn eigen vrouw had gevonden. Een Zuid-Afrikaan heeft zich bijna door een bende Engel se zwendelaars een aan de R.A.F. toebehorend vliegveld, compleet met hangars en start banen, voor 3 millioen gulden laten verkopen. Scotland Yard greep echter tijdig in. „Het was net zoiets als de poging, om de Eiffeltoren te verkopen", ver klaarde een politieman. De politie van Hamilton (Ohio) hield gisteren haar jaar lijkse picnic en organiseerde bij die gelegenheid een collecte. Toen de gemeentelijke detec tive, James Parker, het geld. natelde, ontdekte hij een biljet van 20 dollar, dat vals was. Nykerk beleeft iets bijzonders: een platina-bruiloft NIJKERK. Zaterdag 13 Aug. zal l?et 70 jaar geleden zijn, dat Willem van den Hazel en Gerritje van Steeg in de echt werden ver bonden. De 90-jarige Nijkerker is doof en zijn vrouw, die in het na jaar 90 wordt, kan niet zo goed meer zien. 3 Dieven gepakt dank zij een bel en een buurman KAMPEN. In de vorige nacht is ingebroken in het bedrijf van de Coöp. Winkclvereniging aan de Buiten-Nieuwstraat te Kampen. Nadat de inbrekers zich toegang hadden verschaft tot dc winkel de den de heren een aanval op do vele lekkernijen die de „coöperatie" biedt, en daarna werd de cassa ge forceerd. Bij deze werkzaamheden rinkelde de cassabel hetgeen ge hoord werd door een van de buren die toevallig wakker was. Deze belde de politie op. Dc politie sloeg de ruit van de winkeldeur in en kwam binnen. De volkomen ver raste inbrekers wilden op dc vlucht slaan, maar een waarschuwings schot bracht hen tot andere ge dachten. Twee dieven werden ingerekend, de derde wist via een achteruitgang over de daken na een halsbrekende tocht te ontkomen. Veel heeft hem dit niet gehol pen, want Dinsdagmorgen werd ook hij door de politie gehaald. De daders ziin olie drie Kampenaren ongeveer 20 jaar oud en goede be kenden van de politie. Hot uit de kas gehaalde geld werd in de zak ken van de daders teruggevonden. Spion in zilveren jubel jaar gepakt BERN. De Zwitserse militaire autoriteiten hebben „een Zwitser gearresteerd, die reeds 25 jaar aan het hoofd stond van een spionna- ge-complot dat voor een westelijke mogendheid werkt". Van betrouw bare zijde wordt vernomen dat dit niet Rusland of een van de satel lietstaten is en het gerucht gaat dat het de Verenigde Staten be treft. De gearresteerde is de 59-jarige corrector Emil Steiner, verbonden aan het algemeen directoraat van de Zwitserse PTT te Bern. Hij speelde een buitenlandse mogend heid copieën in -handen van tele grammen, die militaire, politieke en economische gegevens bevatten. Do zaak zal voor een militair tribunaal komen. Steiner fungeert reeds sedert 1924 als spion. In of ficiële kringen is men wat nerveus over de eventuele consequenties van deze zaak, daar gevreesd moet worden dat Steiner medeplichtigen had in verschillende departemen ten. QUITO In do provincie Tocngocrahoea vinden, sinds de aardbeving van vorige week Vrijdag, vreemde gebeurtenissen plaats. De bewoners, die de schokken overleefd hebben, zUn opnieuw ln alarmtoestand, aan gezien er op verschillende plaatsen zwavelhoudende bronnen ontspringen, heuvels inzakken en ondergronds gerommel gehoord wordt, dat ver gezeld gaat van aardverschuivingen. Gisteren werd door mensen, die uit Quero, in het Zuidoosten van de provincie Toengoerahoea, 22 km van Anibato, ln Quito aankwamen, ver teld. dat ook de stad Quero totaal verwoest is. Zy verklaarden, dat de 2500 bewoners van Quero vrywel allen do ramp hadden overleefd, aan gezien zy na de eerste lichte schok uit hun huizen gevlucht waren. In Quero staat echter geen enkel gebouw meer overeind. Staat van beleg tegen plunderende Indianen Quero is geheel geisoleerd en tot nog toe is er nog geen hulp gebo den. De overlevenden, die zich nog in de stad bevinden, lijden honger en dorst. Een dorp bij Quero, Pavor Yaque, is vrijwel opgeslokt, aldus de zegslieden. Huizen, landbouw werktuigen en akkers verdwenen tijdens de beving in de gapende af gronden. Groepen arbeiders, die de verkeersweg naar Pelileo aan het herstellen waren, waren by een grote landverschuiving levend be graven. Ooggetuigen van de ramp by Quero verklaarden verder, dat een heuvel van ongeveer 300 meter door een aardschok in tweeën gespleten werd. Dit schouwspel, alsmede het ont staan van diepe kloven in de grond en het onderaardse gerommel bracht de bevolking in een paniek stemming. Op het hoofdplein van Patate is gisteren voedsel neergeworpen van uit vliegtuigen. In Patate bevindt zich een kleine groep overlevenden, die volkomen van de buitenwereld is afgesloten. Men heeft, by gebrek aan materiaal, nog geen hulpbri gade naar deze mensen kunnen zenden. Zij bevinden zich echter ln onmiddellyk gevaar, aangezien de plaats omringd wordt door een meer dat door de Rlo Patate wordt gevormd. Ze worden verder be dreigd door de voortdurende aard verschuivingen ln de omliggende bergen. Plunderende Indianen van de Salasaca-stam hebben Maandag een aanslag gepleegd op hulpbriga des, die trachtten Pelileo en Patate te bereiken, aldus ls door rege- rings-autoriteiten medegedeeld. De Indianen droegen zwarte of donkerpaarse ponchos (mantels), hetgeen een lugubere aanblik op leverde. De autoriteiten verklaar den, dat de hulpbrigades de aanval afgeslagen hadden. Kolonel Gabriel Noenez gaf de kolonnes en troepen in het land van Salasaca volmacht, indien nodig te schieten. De staat van beleg ls afgekondigd. Ypenburg, Ockenburg en Grebbeberg op de resp. vaandels vermeld DEN HAAG. Belangrijke onderdelen van het gardcrcglment Gre nadiers, het garderegiment Jagers en het 8e Regiment Infanterie heb ben in de oorlogsdagen van 10 tot 15 Mei 1940 op Nederlands grondge bied met ere gestreden. De Grenadiers hebben, nadat Duitse valschermtroepen op 10 Mei 1940 het vliegpark Ypenburg en het hulpvliegveld Ockenburg bij verrassing hadden bezet, een belangrijk aandeel gehad in de herovering van deze terreinen. De Jagers hebben, na de herovering door andere troepen van het hulp vliegveld Ockenburg, meegewerkt aan het in het nauw drijven van de valschermtroepen op het land goed Ockenburg, tengevolge waar van dezen daarvan werden ver dreven. In de verdediging van de Greb beberg tegen een overmachtige Duitse aanval heeft het 8e regi ment infanterie het voornaamste aandeel gehad, waarbij aan de vijand zware verliezen werden toegebracht en zelf zware verlie zen werden geleden. Bij K.B. is thans bepaald, dat aan het opschrift op het vaandel van het garderegiment Grenadiers, luidende „Tiendaagse Veldtocht 1831" zullen worden toegevoegd de opschriften „Ypenburg 1940'. en „Ockenburg 1940". Aan het opschrift op het vaan del van het garderegiment Jagers, eveneens luidende „Tiendaagse Veldtocht 1831" wordt toegevoegd het opschflft „Ockenburg 1940." Aan het opschrift op het vaan del van 8 R.I. luidende: „Citadel van Antwerpen 1832" wordt toe gevoegd „Grebbeberg 1940". Prinses Wilhelmina opent tuinfeest te Apeldoorn APELDOORN. Ten behoeve van de aanleg van een speeltuin voor het Kinderhuis van het Leger des Heils te Apeldoornf gelegen aan de Badhuisweg, is een drie daags tuinfeest met bazar gister middag door H.K.H. Prinses Wil helmina geopend. Majoor M. E. Krok, hoofd van de afdeling Maat schappelijk Werk onder Vrouwen van het Leger des Heils in Neder land. sprak een inleidend woord, waarin zij haar verheugenis uitte over de aanwezigheid van de prin ses. die daarmede tevens de be langrijkheid van dit werk accen tueerde. Met de wens, dat het tuinfeest aan zijn opzet zou mogen beant woorden, verrichtte prinses Wil helmina vervolgens de openingsce remonie. Daarna onderhield de prinses zich nog enige tijd onge dwongen met de kinderen en de verzorgsters en maakte een rond gang door de bazar, waarbij zij verscheidene aankopen deed. Geruime tijd verbleef prinses Wilhelmina in het tehuis, waar zij alles bezichtigde en zich door de directrice, majoor J. M. van Peur- sen en de heer A. van Brero uit voerig liet voorlichten. De hoge bezoekster was in gezelschap van mevrouw L. Th. de Beaufort, dame du palais. New Yorkse haven staking geëindigd NEW YORK. De wilde staking van de 370 havenarbeiders, die bij de Hoboken-pier van de Holland- Amerika-Lijn te New York werk zaam zijn, is Dinsdag geëindigd. Een week lang heeft het werk daar stil gelegen. De Nieuw Amsterdam, die Vrijdag in New York verwacht wordt, zal weer normaal kunnen aanleggen. Van de zijde der H.-A.-L. deelt men nog mede, dat het bedrijf tij dens de staking geen stagnatie heeft ondervonden, doordat dc schepen werden gedirigeerd naar Manhatten. Driejarige Brammie zou door zeeman ontvoerd zijn AMSTERDAM. Twaalf dagen zijn verlopen en nog steeds ont breekt ieder spoor van de 3-jarige Abraham van der Mey uit Amster dam Oost. De kinderpolitie laat niets onbeproefd om een einde te maken aan de onzekerheid omtrent het lot van het knaapje. De talrijke binnengekomen aanwijzingen zijn alle nauwkeurig onderzocht. Twee verklaringen, nl. die van een 19- jarig meisje en van een familielid zijn nogmaals terdege op haar be trouwbaarheid getoetst en vormen thans het uitgangspunt van een nieuw onderzoek, dat zich in be paalde richting over het binnen- havengebied uitstrekt. Het kind is nl. nadat het meisje het 's avonds op 28 Juli omstreeks 7 uur had gezien op het zandter- rein aan de Pontanusstraat in ge zelschap van een zeeman, van wie zij een signalement kon opgeven, dat 3 Augustus werd verspreid, on geveer een half uur later nog ge signaleerd door een familielid. Deze zag de zeeman met het knaapje op de arm op het Mariniersplein lopen, gaande in de richting van een brug, die toegang geeft tot het havenge bied. Indo-Europeanen kunnen naar Suriname PARAMARIBO. Het nieuws blad „De West" heeft vernomen, dat binnenkort in Suriname te verwachten is mr. Selderhof, die besprekingen zal voeren inzake de emigratie van 30.000 Indo-Europe anen naar Suriname, en voorts de heer W. Robert, voorzitter van de emigratiestichting Quo Vadis, eveneens voor bespreking van de emigratie van Indo-Europeanen. Het dagblad „Het Nieuws" deelt mede. dat het Academisch Zieken huis te Leiden zich bereid ver klaard heeft de opleiding te ver zorgen van Surinaamse verpleeg sters, die voor bijzondere onder delen door het gouvernement zul len worden uitgezonden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1