UITBREIDINGSPLAN KREEG RUIME MEERDERHEID Raad vergaderde elf uur over toekomst van Amersfoort Noteert U eren DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Bijna duizend Amersfoorters volgden raadsdebat Hamerstukken 2 Woensdag 10 Aug. 1949 Tien uren en zeven minuten, na de opening op Dinsdagavond door burgemeester H. Molendijk van de historische vergadering van Amersfoorts gemeenteraad over het kernplan, viel het verstrekkende besluit: met negentien tegen vjjf stemmen be sloot de raad het voorste! van B. en \V. tot vaststelling van het uitbreidingsplan voor de stadskern der gemeente Amers foort, goed te keuren. Tegen het voorstel stemden de heren K. ter Burg (CPN), G. Wielinga (AR), K. Coolen (KVP), W. van Gent (VVD) en R. v. d. Kamp (AR). Er is in die tien uren uitvoerig, soms te uitvoerig gesproken over alle mogelijke facetten van het plan en reeds van het begin der discussies af kon men ongeveer de mening van de raad peilen. De groep „opposanten" zoals de tegenstanders zichzelf noemden heeft met grote beslistheid stelling ge nomen tegen het plan-Zuiderhoek. De voorstanders hebben het warm verdedigd. Er was een zeer groot verschil in de opvattingen. De voorstanders hielden by' hun visie op het plan rekening met de toekomst, terwyl de tegenstanders welbewust het oog gericht hielden op het heden, omdat zij de toekomst te onzeker vonden. Motie van oppositie kreeg vier stemmen Als eerste spreker voerde de heer J.. Steinebach (PvdA het woord, die zich ontpopte als een warm voorstander van het plan. De heer Steinebach zeicie, dat hij bij de voorlopige vaststel ling van het kernplan in de vorige raad reeds zeer benieuwd was ge weest naar de reacties van de bur gerij. „En reacties zijn er geko men", zei de heer Steinebach. „De kranten hebben vol gestaan met ingezonden stukken en er zijn zelfs vergaderingen belegd. „Het is lo gisch," aldus de heer Steinebach, dat veel van deze reacties tegen stand betekenden. Al wat zich be zwaard gevoelde, greep naar de pen. De voorstanders van het plan lieten de verdediging er van over aan de voorstellers, in casu het college van B. en W. De geestesge steldheid. die de critici bezielde, varieerde van nobele verontwaar diging tot benauwende kleinbur gerlijkheid. Er waren grote ver schillen van opvatting. Twee on zer bekendste historici spraken el kander tegen. De een vond dem ping onaanvaardbaar, de ander acceptabel". En de heer Steinebach vervolg de: „Ik ben zelf een groot voor stander en een warm bewonderaar van dit plan. Niettemin heb ik mij verdiept in vele waardevolle cri- tiek." De heer Steinebach richtte vervolgens een felle aanval op de onwaardige critiek", die op het plan geleverd was." De PvdA-fractievoorzitter kantte 2ich tegen de insinuaties in inge zonden stukken over partijpolitiek en ging verder met de woorden: ,.Wij willen het oude juweel in een nieuwe omvatting zetten, opdat het tot nieuwe gloed kome". Hij ver meed in zijn beschouwing over de rondweg het woord „auto-strada", maar wilde liever het woord bou levard gebruiken „Deze boulevard zal de schoonheden van onze stad bloot leggen. Wij moeten een offer brengen", aldus de heer Steine bach," en wel het dempen van een gedeelte van de beek. Op unieke wijze wordt hierdoor echter onze prachtige binnenstad gespaard." De heer Steinebach besloot zijn lede met de woorden: „Wat gü geërfd van uwe vaad'ren hebt, verwerf het om het te be zitten". Bezwaren Na de heer Steinebach verkreeg ae heer K. Coolen (KVP) het woord, die zeide geen voorstander van het plan te zijn. „Het heeft het plan," aldus de heer Coolen, „sinds het open- .- baar werd ge maakt niet aan belangstelling ontbroken." De heer Coolen toon de zich er niet te vreden over, dat men tijdens de explicatie.-avond in het Grand Theatre slechts toegestaan was schriftelijke vragen in te dienen. Hij meende namens het grootste gedeelte van de be volking te vragen, of een andere oplossing van de problemen niet mogelijk is. De heer Coolen twij felde aan de noodzaak van de rondweg. Hii had bezwaren tegen het aanleggen van een beektracé en bracht voornamelijk de bezwa ren van een gedeelte der bewoners van het Soesterkwartier ten aan zien van het tunnelplan over. De heer Coolen achtte de geprojec teerde tunnel bij de Gasfabriek niet op de juiste plaats en voerde als argumenten o.m. aan. dat men een grote omweg moet maken om van Soesterkwartier naar Station te gaan en dat een gedeelte van Soesterkwartier een dode plek zal worden. Hij bepleitte de aanleg van een tunnel, geschikt voor voet. gangers, wielrijders en gering auto verkeer ter hoogte van de Punten burgerlaan. De heer Coolen meen de, dat de verkeerstelling te Amersfoort, die door de voorstan ders van het plan als een argument wordt aangevoerd, op een verkeer- coolen de dag was gehouden. Er was na- tonscn oezu aoor jeenlonawe# meliilf op de dag van de telling Jaarbeurs te Utrecht. Hu sprak GRAND THEATRE. „Pinocchlo". Iedere dag vier voorstellingen: 2, 4 15, 6.30 en 9 uur CITY THEATER....Vergeten levens" Zondag: 2. 4.15 6.45 en 9 uur; overige dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. „Mijn vriend Trigger" en Cow-hovs uit Texas Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. 11 Aug. Jorlskcrk 8 uur. Orgelconcert Jan ..v. d, Berg. 14 Aug.: Int School voor Wijsbegeerte- Goethe-herdenking. 20 Aug.: A'micitia, 8 uur „Toontje heeft een paard getekend". voorts als zijn mening uit, dat door het gereedkomen van de meuwe rijkswegen rond Amersfoort een belangrijke ontlasting van het doorgaand verkeer in onze stad zal ontstaan. De invalswegen naar de geprojecteerde rondweg hebben, aldus de heer Coolen, het nadeel, dat zij op de rondwg uitkomen in dichtbevolkte wijken. Hij vond het ernstig, dat tuinbouwgropd be stemd zou worden voor de aanleg van nieuwe stadswijken. De heer Coolen waarschuwde tegen over dreven voorstellingen, die men koestert ten aanzien van de uit breiding van de industrie in Amersfoort. „Wij, hebben nu al een millioen verlies op het industrie terrein", zei de heer Coolen. Ook tegen de financiële kant van het plan had de heer Coolen bezwaren. Hij meende als vaststand te moeten aannemen, dat men de totale kos ten te laag begroot had. „Als ik de begroting zuinig bekijk", zei de heer Coolen, „dan sluit ze met een een eindb-drag van ongeveer acht en-een-half millioen gulden, dat is drie millioen gulden meer dan op deze begroting". Tenslotte zei de heer Coolen, dat naar zijn mening geen enkel raadslid in staat was het kernplan volledig te overzien en hij vroeg daarom uitstel om een gedegen oordeel te kunnen vellen. De KVP-fractievoorzitter, de heer J. Alders, stelde voorop, dat de bedoeling van het plan was een oplos sing te geven voor nu en voor de toe komst. De heer Al ders vroeg zich af, wat men in de toe komst van Amers foort wilde maken. Wilde men het ver keer door de stad leiden of wilde men het verkeer met een alders grote boog om de gemeente laten gaan? Gaat het verkeer om de stad, zo zei de heer Alders, dan wordt Amersfort een vergeten plaats. WH men het ver keer door de stad leiden, dan heeft men de voorgestelde rondweg nodig. „En ook al zouden de Rjjks- wegen er komen, dan zullen nog zeer vele weggebruikers de rit door Amersfoort met z(jn prachtige ringweg langs plek jes van grote schoonheid prefe reren, was de mening van de KVP-fractieleider. Blijft de situatie zoals z\j nu is, vervolgde h\j, dan zal het verkeer Amersfoort mijden en de rijksweg kiezen. Daarom moe ten wij deze rondweg hebben." Hij vervolgde met de woorden: „Uit verkeerstechnisch oogpunt 'be zien, biedt dit plan allerlei aantrek kelijke mogelijkheden. Toch hebben we enkele kleine bezwaren". Die bezwaren kwamen er op neer, dat de heer Alders ook gaarne een be tere verbinding met het Soester kwartier zou zien, dat hij zich zor gen maakte over de vergoeding bij onteigening van gronden en dat hij en zijn fractie het plan alleen zou den kunnen steunen, Indien de ge raamde kosten niet hoger zouden zijn dan op de begroting. „Mocht dit wel zo zg'n, dan zullen wij^ons niet gebonden achten aan de steun, die wij nu aan het plan geven" zo ein digde de heer Alders. De heer P. J. Herman s, de financiële deskundige van de KVP- fractie, onderstreepte deze woorden. De heer G. Wielinga (A.R.) bleek tegenstander te zijn van het plan. Door de dis cussies in de bla den e.d. was hij zich meer bewust geworden van de vele nadeleji, die er aan het plan zijn. Hij was met overtuigd van de noodzakelijkheid van een «rondweg. De heer Wielin ga vond het ver keersprobleem nog niet van zo grote urgentie, dat de schoonheid van een cultuur-his torisch bezit door een rondweg de ook, dat de kosten te laag wa ren getaxeerd en verzocht even eens uitstel van behandeling, om de materie beter te kunnen bestu deren. Mocht dat uitstel niet ver leend worden, dan zou de heer Wielinga de raad willen adviseren te besluiten tot bouw van een tun nel ter hoogte van de Puntenbur gerlaan en wachten met de beslis sing over de rest van het plan. De heer Wielinea besloot aldus: „Mocht blijken, dat de oplossing van het woningprobleem lijden zal onder de uitvoering van deze ver keerswegplannen, dan kan ik mijn s'em beslist niet geven." Wensen Ook de heer Van Gent (WD) was tegenstander van het plan. Hij van gent slissing was van mening, dat, als de rijks verkeersweg door de polder er straks is, er geen verkeer zal zijn op de rondweg. De tunnel moest, volgens de heer Van Gent, bij de Puntenburger laan komen. Hij gaf een technische uiteenzetting over de wijze, waarop i deze tunnel dan ingericht diende te worden en ad viseerde een be de rondweg achter wege te laten. De heer Van Gent had weinig vertrouwen in de be groting en vestigde de aandacht op het request van de middens'and over de bebouwingsvoorschriften. Ook sprak de heer Van Gent over de situatie in de Bergstraat, waar de plannen tot wegverbreding z.i- alleen maar hopen zand ten gevol ge hebben gehad. De heer Van Gent zag een op lossing in de bouw van een Tun nel bij de Puntenburgerlaan en de aanleg van een weg naar de Rijks weg in de Eempolder, die dus de Eem zou moeten passeren door middel van een brug achter de Er- dal-fabriek. Hij vroeg ook een spoedige oplossing van het gracht water-probleem. De overwegen aan de Vlasakkers en aan de Hoog- landseweg zou de heer Van Gent gaarne vervangen zien door tun nels en hij vroeg zich af of de N.S. bijdragen in de kosten van aanleg van de ontworpen tunnels in het Soesterkwartier. Dr. B. S. A. Al (P.v.d.A) hield een zeer technisch betoog over het kernplan waarin hij de verschil lende bezwaren, die men in adres sen en ingezonden stukken heeft geopperd, ontzenuwde. De critiek op het bouwen van woningen in het Noorden en Noord Oosten van de stad weerlegde de heer Al met de opmerkingen, dat in het z.g. polderland heien niet noodzakelijk zal blijken, de waterstand wordt daar namelijk regelmatig lager. Ook de beweerde foutieve ligging van de woningen ten aanzien van het industriekwartier besprak de heer Al, die opmerkte, dat er tus sen industriewijk en nieuwbouw voldoende ruimte is voor de neer slag van rook. De industrie wordt z.i. meer en meer geëlectrificeerd, zodat men in de toekomst van rook weinig last zal hebben. Wat het verlies van cultuurgronden betreft, 157.. Nee, vrienden zijn het niet. die in aantocht zijn: de Jappen hebben de jacht geopend op de „Vrijheid" en zij be schikken over een snelle en goed bewapende mo. torboot. Het geluid sterft spoedig weg en Rob en Toon herademen. Ze zullen eerst wel een flink stuk zee afzoeken, want. ze denken natuur lijk, dat de „Vrijheid" zich nog steecis van het eiland verwijdert. Nu kunnen ze hun plannen uitvoeren. Want ze moe ten voorkomen, dat de Jappen er nu. met de schat vandoor gaan. Rob en Toon gaan in de moet, ondanks de hachelijke situatie, waarin ze i lukt zou het een goede mop zijn vlet van de „Vrijheid" en roeien dan naar de I nu verkeren, af en toe glimlachen om het zotte het lukken? wal. Ze hebben van alles meegenomen en Rob I plan, dat Taaie Toon heeft uitgewerkt. Als het Maar zé] rond dit plan heeft afgespeeld als de symptomen van het kapitalis tisch stelsel. Hij onderkende vier onderdelen; le de mensen met de schijnbezwaren; 2e de groep met verborgen bezwaren, ei- gén belangen, die men zelf openlijk noemt 3e de behoud zucht, die tot gevaarlijke consequentie kan leiden; 4e de technische en financiële ËBHHBmnMHM opzet van het van Apeldoorn plan. Spr. zou zou graag willen weten of de vragen, die over het rijkswegen plan zijn ontstaan duidelijk kun nen worden beantwoord en wat bijv. de Nederlandse Spoorwegen van plan zijn. De heer Van Apeldoorn vond de bewoners van het Soesterkwartier de meest belanghebbenden. Hij vond de concessie van de kleine tunnel een zwak punt voor de voorstanders en zou graag willen weten of de aanleg van die tunnel snel wordt uitgevoerd. (Ing. Med.) Of een tunnel ons zal verdrijven Kortbeek zal altijd Kortbeek blijven (nog steeds Snouckaertlaan 23) ook in de toekomst er dagen zul len zijn met meer dan normaal ver keer. „Niet de cijfers van het ver keer waren van zo groot belang", aldus de heer Koopman, „doch wel de samenstelling. Het is gebleken, dat het interlocale verkeer afneemt naarmate de stad groter wordt. In verhouding daartoe wordt het lo cale verkeer echter groter. Dat en de cijfers bewijzen, dat de rijks wegen geen opluchting van het verkeer in Amersfoort zullen ge ven, want het verkeer rond Amersfoort bestond tijdens de tel ling al voor veertig procent uit lo caal verkeer. En het locale verkeer maakt de rondweg noodzakelijk." De heer Koopman zette uitvoe rig uiteen, dat het plan terdege be studeerd was door deskundigen van zeer goede naam. Over de demping van de gracht zei de heer Koopman, dat alleen daardoor de beste stedebouwkundige oplossing Dr. AL WIELINGA W. VAN GENT (VVD) als tegenstander aan het ivoord. herinnerde spr. aan het« rapport van het Nederlands Economisch Instituut waarin wordt opgemerkt, dat een te groot tuinbouwareaal ongewenst zou zijn voor Amers foort. Tegenover al dezé vermeende bezwaren staat, zo meende de heer Al, de herleving van de kern. Tunnelkwestie Dr. Al was voorts van mening, dat de tunnel moest komen waar hij is geprojecteerd, omdat deze alleen daar is ge richt op het hart van de stad. Met de aanleg van een tunnel Punten burgerlaan houdt men geen reke ning met de toe komst, doch sluit men aan de toe stand van deze tijd. Hij betoogde verder, dat de ver keerstelling inder daad grote bete kenis heeft gehad en deelde mede, dat de Dienst gemeentewerken gaarne bereid was over de ver keerstelling interessante cijfers te verstrekken. Naar het inzicht van de heer Al ontlast men Amers foorts verkeer niet voldoende door gebruik te maken van een weg door de Eempolder. Een kleinere tunnel maken is dus niet gerecht vaardigd. Voorts toonde de heer Al aan, dat de z.g. spiraaltunnel aan de Puntenburgerlaan veel slo perij van huizen zou vergen. Met de aanleg van een voetgan gers- en rijwieltunnel mag men niet wachten tot dc uitvoering van het uitbreidingsplan. Men moet deze tunnel bouwen, aldus de heer Al. omdat; lc de oriëntatie voorlopig nog gericht is op de Snouckaertlaan; 2e later deze tunnel niet over bodig zal blijken; 3e met deze tunnel een goede weg naar het station wordt ver kregen. De heer Al deed nog duidelijk uitkomen, dat het kernplan prach tig aansluit op de vorm van de oude stad. Spr. was verder van mening, dat men niet te formeel moet zijn bij de behandeling van de bezwaarschriften. Men moet be oordelen of er een onevenredige schade wordt geleden. Dr. Al had de indruk, dat er bij de tegenstanders van het plan een soort van conspiratie tegen de dienst gemeentewerken viel waar te nemen. De heer Al vond het voorts onlo gisch om de beslissing over het uitbreidingsplan over te laten aan de nieuwe raad. De heer W. van Apeldoorn (CPN) herleidde alles wat zich Over de financiële zijde vooral wenste de heer Van Apeldoorn veel inlichtingen. Zijn fractie is niet van plan klakkeloos een be slissing te nemen over een plan waarin millioenen worden gesto ken. Even werd de behandeling van het uitbreidingsplan geschorst om de rest van de agenda door te nemen. Het kwam slechts in één geval tot enige dis cussie. Het voorstel van B. en W. tot naamgeving van scholen in de ge meente werd aangehouden, omdat het op tegenstand stuitte, deels naar aanleiding van een artikel van de heer P. S. Teeling in ons blad van gisteren. De heer Van Waterloo (KVP) kreeg op een des betreffende vraag van wethouder Spiekermann ten antwoord, dat hoofden van scholen gekend zijn in de plannen. De heer Koelewijn (P. v. d. A.) misten namen voor scholen van mensen als Gorter en Kollewijn. Wethouder Spieker mann vond het moeilijk om de be handeling van het voorstel uit te stellen, maar daar werd toch toe besloten. Hierna werd de vergadering voor tien minuten geschorst en daarna was het woord aan wet houder Koopman voor de beantwoording van de verschillen de -sprekers. Mening college De wethouder beantwoordde al lereerst de heer Van Gent en zeide dat als de heer Van Gent meer inlichtingen had willen we ten, hij terecht had gekund bij vele deskundigen. Hij had daartoe in de commissie-vergaderingen de ver zoeken kunnen doen. De heer Koopplan sprak vervolgens over een aantal bezwaarschriften, die door het college van B. en W. niet ontvankelijk zijn verklaard, omdat zij niet formeel gesteld waren en ook niet betrekking hadden op za ken van algemeen belane. Met an dere bezwaarschriften, die dat wel hadden, wilde het college gaarne rekening houden. De heer Koopman wees er ver volgens op. dat het plan in nauw overleg met de raad tot stand was gekomen. „Ik heb tal van bewij zen", zei de heer Koopman, „zulks in tegenstelling tot wat de heer' Coolen vertelde, dat het merendeel van Amersfoort^ bevolking achter het plan staat. De wethouder weidde daarna uit over de research van het Ne derlands Economisch Instituut. „Het Gemeentebestuur heeft op grond van wetenschappelijke stu die getracht een juist toekomst beeld te krijgen en meent daarin geslaagd te zijn". De heer Koop man vond, dat het goed was, dat de verkeerstelling juist op een jaarbeursdag was gehouden, omdat te bereiken was. Een oplossing, die grote waardering heeft gevonden in brede, deskundige kring. „De tunnel bij de gasfabriek is gericht op het hart van de stad, alle andere tunnels niet. Daarom evenwel kan er wel éen andere tunnel komn. Wij, aldus de wet houder, hebben zelf in de vorige raadsvergadering gesproken over de bouw van een tunnel voor voetgangers, die dus niet zomaar uit de lucht is gevallen". Volgens de heer Koopman was de groei van de gemeente Amers foort niet tegen te gaan. De bur gemeester sprak daar ook nog even over en het bleek, dat „met de kraan dicht" (sterk beperkte ves tigingen) Amersfoort sinds de be vrijding met 5500 zielen was ge groeid, ondanks de beperkte woon-» ruimte. Weth. Koopman stelde de heer Wielinga gerust en zei, dat het bouwprogramma niet zou lijden onder de uitvoering van 't uitbrei dingsplan. „Dit zijn twee totaal verschillende zaken. Een andere kwestie is, waar de oppositie de 8000 woningen wil plaatsen. Wat dat betreft verkeren wij in een dwangpositie, want wij zijn aange wezen op bouw in noordelijke en noord-oostelijke richting", zei de Koopman. „Dat tuinbouwgrond zal Worden benut voor de aanleg van nieuwe stadswijken stuit niet op zo grote bezwaren als de heer Coo len aanvoerde", vervolgde hij. Een stad als Amersfoort dient niet te veel tuinbouwgrond te heb ben. Belangrijker is echter de bouw van ongeveer 200 city-win kels, in de stadskern dus. Daar aan moeten wij onze volledige aan dacht schenken. Er zullen boven dien nog vier vijfhonderd wijk winkels gesticht dienen ie worden. Dit is echter geen gemeente-zaak". Over de bebouwingsvoorschriften zei wethouder Koopman tenslotte dat deze reeds bestonden en zeer soepel waren. Het gaat hier slechts om bouwkundige contrasten te ver mijden. Niet geflatteerd Wethouder 'C. van Zwol, spre kende over het financiële gedeelte, had de vaste overtuiging, dat de begroting niet geflatteerd was en meende, dat dc staat van dienst van de dienst fi nanciën de juist heid van de be groting waarborg de. Hij belichtte die staat van dienst met enkele voorbeelden uit de practijk. De heer Van Zwol begreep niet, hoe de heer Coolen aan de VAN zwol schadepost van een millioen gulden in het industrie-kwartier kwam, omdat daar slechts geïnvesteerd is voor een bedrag van f 300.000, met een renteverlies over drie jaar van f 9000,Hij wees er de heer Wielinga op dat de door hem voor gestelde tunnel bij de Puntenbur- gerlaan, afgezien van de technische mogelijkheden, duur zou zijn, om dat 't emplacement er veel breder is en omdat er voor deze tunnel ten alle tijden huizen moeten worden afgebroken. De heer Van Zwol verzekerde de heer Hermans, dat, mochten de begrote bedragen niet De vroede vaderen van Amers foort hebben Dinsdagavond en gedurende de afgelopen nacht gedebatteerd over het uitbrei dingsplan voor onze stad. Hoe veel pennen heeft dit plan niet in beweging gebracht en hoeveel monden repten niet dagelijks over „het plan". Bezwaarschrif ten werden bij de gemeenteraad Ingediend en legio ingezonden stukken verschenen in de plaat selijke pers. Over de vaststelling van het plan verkeerde men ech- ter in het onzekere. Hoe zou het hoogste college, de gemeenteraad, beslissen? Men wist het niet. Zou het worden aangenomen of ver worpen? Een groot deel van de Amersfoortse bevolking leefde in spanning en hunkerde naar de belangrijke dag: Dinsdag 9 Augustus. Het Amersfoortse gemeentebestuur verwachtte voor deze historische ver gadering van de gemeenteraad grote belangstelling en had in de Markt hal een radio-installatie opgesteld, waardoor een ruime schare van be langstellenden de beraadslagingen over het uitbreidingsplan kon vol gen. Toen de voorzitter van de Amersfoortse gemeenteraad, burge meester H. Molendijk, enige minu ten over zeven de zitting met een ferme hamerklop opende, was in de Markthal slechts een honderdtal aanwezigen. Naarmate echter het moment naderde, dat de raad zijn beraadslagingen over het uitbrei dingsplan zou aanvangen, schuifel den meer mensen de Markthal bin nen. Vóór de Markthal dromden groepjes mannen, kinderen en vrou wen samen en sloegen het opmer kelijke schouw- en luisterspel in de Markthal door de kieren van de deu ren of van nabij gade. Om half ne- gen, toen de raad reeds een uur over 1 het plan had gesproken, was het aantal bezoekers in de Markthal zeer groot. Van de 850 stoelen, die door de marktmeester waren neergezet, waren slechts enkele tientallen on bezet. Naar schatting hebben onge- yeer 900 Amersfoorters Dinsdagavond de beraadslagingen van de Amers foortse gemeenteraad in de Markt hal gevolgd. Opvallend groot was bet aantal mannelijke toehoorders. De beraadslagingen in de Markt- juist zijn wat hij niet mogelijk achtte voor hem het hele uit breidingsplan zou vallen. In de Bergstraat moest het verbredings- werk stilgelegd worden, zei de heer Van Zwol, omdat daar toevallig iemand woont, die-geen toestem ming geeft om de noodzakelijke buizen e.d. onder het hek van zijn tuintje te laten leggen. „Doordat deze ene man alle gemeenschaps gevoel mist, moeten wij het hier laten stagneren". De heer Van Apeldoorn kreeg de verzekering, dat er met de Spoorwegen inder daad gesproken zal worden en dat er behalve f 20.000,per jaar voor de tunnels ook een bijdrage voor de voetgangerstunnel wordt verwacht. De kosten van de uitbrei ding zijn inderdaad per gezin acht gulden per jaar, aldus de heer Van Zwol. Burgemeester M o 1 e n d ij k zeide nog, dat er inderdaad alle mogelijke overleg met Rijkswater staat over het Rijkswegenplan is gepleegd en dat de plannen won derlijk goed bij die van de gemeen te aanpassen. Ook met de directie van de NS heeft reeds overleg plaats gehad. De heer Alders wilde een motie van orde indienen om repliek ach terwege te laten, maar op voorstel van de burgemeester werd beslo ten aan de opposanten ieder nog tien minuten spreektijd te geven voor replieken. Dat werd toege staan. Het was inmiddels kwart over drie. De opposanten, de heren Van Gent, Coolen en Wielinga, kwamen in hun replieken terug op hetgeen reeds in eerste instantie gezegd hadden en werden door de heer Koopman beantwoord. Van hun tien minuten kwam weinig te recht. De heer Coolen benutte nog drie kwartier.De heer Wielin ga volstond met een repliek van drie minuten. Ook de heer Van Apeldoorn voerde nog even het woord. De heren Van Gent, Coolen en Wielinga stelden vervolgens het was tien over vijf! voor de beraadslagingen over het kernplan uit te stellen tot de ontbrekende gegevens verstrekt kunnen worden onverwijld voorbereidingen te tref fen tot cte bouw van een tunnel voor voetgangers, wielrijders en beperkt autoverkeer bij de Punten burgerlaan, tot verhoging van het waterpeil in beken en grachten en tot het opnemen in het uitbrei dingsplan van een verbindingsweg tussen tunnel en rijksweg via een brug over de Eem. B. en W. wilden de suggestie over de beken en de grachten gaarne overnemen. Daarna werd het voorstel-Coolcn in stemming gebracht en verwor pen met de stemmen van de voorstellers en van de heer R. van de Kamp voor. (20 te gen 4). Om kwart over vijf viel de be slissing over het kernplan, dat met negentien tegen vijf stemmen werd aangenomen. (Vier raadsleden wa ren verhinderd ter vergadering aanwezig te zijn). Na afscheid te hebben genomen van de raadsleden, die niet in de nieuwe raad zitting zullen hebben, sloot burgemeester Molendijk de vergadering. Buiten was het reeds lang dag hal waren in het begin van de avond niet te volgen. Het volume, waar mede de vier grote luidsprekers de geluiden uit de raadzaal overbrach ten, was te hoog waardoor het ge-f' sprokene voor de bezoekers onver staanbaar was. Later kon men de sprekers goed volgen. De samenstelling van de bezoekers naar maatschappelijke positie va rieerde sterk, waaruit blijkt dat het uitbreidingsplan in alle lagen van onze bevolking leeft. Wij zagen ar beiders en intellectuelen, bouwkun digen en middenstanders en vooral- tegenstanders van het plan. Deze groep was sterk vertegenwoordigd. Nu en dan verlieten vele mensen de zaal, maar na enige tijd namen an deren weer een plaats »n. Niet alleen in de Markthal volgde men de beraadslagingen. Vijftig stadgenoten, waaronder enkele leden van de nieuwe raad woonden de be sprekingen op de publieke tribune in de raadzaal bij Ongeveer zestig ambtenaren van de gemeente had den zich geïnstalleerd in kamer 8. bureau Algemene Zaken en volgden daar via de luidspreker het debat. De geestelijke vader van het uitbrei dingsplan, de heer Zuiderhoek en zijn technische staf, verkeerden daar in spanning. Aan deze spanning kwam een einde, toen de raad in eerste instantie zijn mening had ge zegd. „De schaapjes zijn geteld." zei men, waarmede men duidelijk wilde maken, dat het plan er „wel door zou komen. Voor het zo ver was, had den de meeste belangstellenden reeds hun bed opgezocht. In de Markthal werd de uilzending om half twee ge staakt, op kamer 8 was nog een twin tigtal belangstellenden, alleen de pu blieke tribune was nog overbezet. Degenen, die zich daar een plaatsje hadden veroverd dachten niet aan naar huis gaan. Om kwart over vijf viel de beslissing. De volgende agendapunten werden ln een uiterst vlot tempo behandeld. Bijna alle agendapunten gingen onder de ha mer door: Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de raad. Notulen. ^Ingekomen stukken cn mededelingen. Voorstel van B. en W. tot het geven van namen aan de openbare lagere scholen. Voorstel van B. en W. om de uitbrei ding der R K. Huishoudschool Sint An na met een Mater Amabilisschool nodig te oordelen. Voorstel van curatoren van het Joh. van Oldenbarnevelt-gymnasium tot ver lenging van tijdelijke aanstelling lera ren. Voorstellen van B. en W. tot verhu ring van lokalen van gemeentelijke scholen aan verschillende besturen van bUzondere scholen. Voorstel van B. en W tot beschik baarstelling van twee lokalen van het gymnasium aan dc vereniging tot be vordering van Chr. nat. schoolonderwijs ten behoeve van haar school voor g.l.o. aan de Van Effenlaan. Voorstel van B. en W tot beschik baarstelling van een lokaal \an het gymnasium aan de Pallas Athcne- schoolvereniging ten behoeve van haar school voor u l.o. Voorstel van B. en W tot vaststelling van de gemeentelijke bijdrage over '47 ten behoeve van de Chr. school voor buitengewoon onderwijs. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor het opnieuw inrichten van de hoofdenkamer van de openbare u.lo.-school, Schoollaantje. Voorstel van B en W. betreffende wijziging van de statuten der Stichting tot oprichting en instandhouding van medisch-opvoedkundige bureaux. Voorstel van B. en W. inzake het met het St. Elisabeth's gast- en ziekenhuis gesloten contract betreffende de ver pleging van voor rekening der gemeen te opgenomen patiënten in verband met de bij de prijzenbeschikklng zieken huistarieven 1949 vastgestelde verpleeg- prijzen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op dc brandweer. Voorstel van B. en W. tot. vaststelling van de kostprijsberekening van het ge meentelijk grondbedrijf per 1 Jan. 1948. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van C. van Nieuwcnhui- zen c.s.. allen bewoners van percelen aan de Gasthuislaan cn onmiddellijke omgeving, betreffende de slechte staat, waarin de Gasthuislaan zich bevindt. Voorstel van B en W. om een crediet beschikbaar te stellen voor de bouw van twee woningen aan dc Feithlaan en om de bouw daarvan op te dragen nan W. Trinks Voorstel teruggenomen. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor het terugplaatsen van het hek vóór het perceel Utrechtseweg nr. 12. Voorstel van B en W. tot het aan vaarden van vtrgunnlngen tot het leggen van leidingen voor gas. enz. ln stroken grond aan de Bergstraat. Voorstel van B, en W. om van de staat der Nederlanden een perceel bouwterrein, gelegen aan de Nijver heidsstraat, aan te kopen. Voorstel van B. en W. tot verhuring aan J. A. Mouwen van de kiosk aan het Stationsplein. Voorstel van B. en W. tot verhuring van het voormalig politiebureau aan M. Brink. Voorstel van B. en W. tot verkooo van een perceel bouwterrein aan de Hugo de Grootlaan aan W. F. H. Bur ger Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond gelegen aan de Bosch Kcm- perlaan aan J. E. van Nie e.a Voorstel van B. en W, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan dc Daam Fockemalaan aan F. Rouffaer. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Hugo de Grootlaan aan H. Koppel. Voorstel van B. en W. tot storting van de winst van de waterleiding in het fonds voor bijzondere doeleinden Voorstel van B en W. tot wijziging van de gemeente-begroting 1948. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begroting 1949 Staten oninbare posten diverse be lastingen en ontheffingen hondenbelas ting. Benoeming van twee bestuursleden van de Stichting tot oprichting en in standhouding van medisch-opvoedkun dige bureaux. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 27 April 1948 nr. 167, betreffende de aankoop van grond c.a gelegen te Amersfoort aan de Laan 1914.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2