DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Herder tekst vindt 22 eeuwen oude van ond-testament Europese eenheid een kwestie van leven of dood r v Botsing met guerilla's Lij Surakarta Westelijke Unie kern van Atlantische defensie Belangrijkste ontdekking ooit in Palestina gedaan r - Katholiek-liberaal kabinet in België gevormd Het presidentschap heeft vrij wat voeten in de aarde 9e Jaargang no. 186 Donderdag 11 Aug. 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent o. w. of 4.15 p. Irw. Losse aummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrüaan 7. Amersfoort. Telefooo redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur Tl. DE BOORDER. LONDEN". „De belangrijkste ontdekking ooit in een land gedaan dat is een boute bewering in de archeologie, die een goede fundering be hoeft", aldus schrijft in de „Times" van Dinsdag de heer Lankester Har ding, chef van het Departement van Oudheden in het Hasjimitischc Ko ninkrijk van de Jordaan. „Er is echter", zo gaat hij verder, „geen twijfel aan mogelijk, dat het vinden van een aantal Hebreeuwse teksten van Oud- Testamentarische boeken, waarvan sommige 1100 jaar ouder zijn dan de tot nu toe bekende teksten, de belangrijkste vondst is. welke ooit in Pa lestina werd gedaan." Nieuw tijdperk in Bijhel- critiek ingeluid i De geschiedenis begon in het na jaar van 1947, toen een kudde gei ten graasde tussen de heuvels, gelegen ten Noordwesten vai^. de Dode Zee. Een van de geiten dwaalde af en de herder, die het dier ging zoeken, ontdekte toevallig een ronde opening in een rots wand. Uit nieuwsgierigheid stak hij zijn hoofd door het gat, maar kon niets anders zien dan een groot donker hol. Daarom nam hij een steen en wierp die naar bin nen. Onmiddellijk daarop hoorde hij iets breken. Nerveus geworden door dit onverwachte resultaat vertrok hij, om later met een vriend terug te keren. Moed put tend uit elkanders gezelschap, drongen zij het hol door de smalle opening binnen en in het vale licht konden zij enige grote potten on derscheiden. Scherven van andere potten lagen overal in het rond, maar zij begonnen onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar de inhoud van de onbeschadigde exemplaren. In plaats van goud In plaats van de verwachte gou den sieraden vonden zij echter een aantal perkamentrollen, beschre ven met een hun onbekend schrift een schat veel groter dan enig goud. maar dat wisten zij niet. De acht rollen, die zij ontdekten, ver deelden zij eerlijk en zij gingen er mee naar verschillende antiquairs in Bethlehem. Een van deze lieden stelde zich in verbinding met de Hebreeuwse Universiteit in Jeru zalem, die ten slotte vier rollen kocht. De andere herder deed zijn vier rollen over aan het klooster van Sint Marcus in Jeruzalem, vanwaar zij hun weg naar Ameri ka vonden. Daar worden zij op het ogenblik gefotografeerd -en gepu bliceerd door de „American School of Oriental Research". Intussen wist de wetenschappe lijke wereld in haar geheel van de vondst niets af. De eerste kennis geving kwam in de vorm van een kort bericht in een Amerikaans ar cheologisch tijdschrift in de zomer van 1948. Maar deze mededeling, weinig opvallend als zij was, open baarde onmiddellijk de immense betekenis van deze toevallige ont dekking gebleken was, dat de rollen boeken bevatten van het Oude Testament, geschreven waren in orginieel Hebreeuws en waar schijnlijk uit de tweede eeuw voor ln Het zoeklicht ECUADOR Schoon initiatief Tot nu toe heeft men niet de in druk gekregen, dat de ontzettende natuurramp, die Ecuador getroffen heeft, buiten de grenzen van deze ongelukkige Zuidamenkaanse staat, de gemoederen bijzonder sterk in beroering heeft gebracht. Zeker, de bladen hier en elders hebben plicht getrouw verslag gegeven van feiten. Maar naar een woord van medelij den, dat zo bijzonder op zijn plaats zou zijn geweest, waar het hier een klein, betrekkelijk arm land betreft, zoekt men in de meeste gevallen te vergeefs. Voor een deel is dit een gevolg van de s omstandigheid, dat de alom heer sende onrust de aandacht constant gericht houdt op de dichter bij huis liggende noden. Maar uit deze on verschilligheid voor het leed van vreemden spreekt toch ook een vervlakking en een afstomping, waartegen wij ons met hand en tand zullen moeten verzetten, indien wij de hoop op een betere toekomst niet willen opgeven. In dit verband is het verheugend, dat president Miguel Aleman van Mexico zojuist heeft voorgesteld, dat alle Ameri kaanse staten gemeenschappelijk de herbouw van de vernietigde steden in Ecuador ter hand zullen nemen. Inderdaad is dit een initiatief, dat de vrede en de toenadering tussen de mensen meer dient, dan tien in ternationale conferenties samen. (lngez. Med.j AANHOUDEND KOEL Weersverwachting, medege deeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien, meest matige wind tus sen west en noord. Koel weer. 12 Aug.: Zon op 5.18, onder 20.11; Maan op 21.33, onder 9.07. Een sensationele vondst tn 't Heilige Landwaarover de heer Lankester Harding, chef van het Departement van Oudheden in het Hasjimitische Koninkrijk van de Jordaan (het vroegere Transjordaniè)in de ..Times" van Dinsdag uitvoerig bericht, bergt de mogelijkheid in zich van een revolutie in de Bijbel- critiek. Tot voor kort waren de geleerden algemeen van opinie, dat er nooit een manuscript van de Hebreeuwse tekst van het Oude Testament gevonden zou worden uit een periode, vroeger aan die, waarin de tekst tot stand kwam, welke wij kennen als de Massorah. De perkament rollen, door de heer Lankester Harding beschreven, zijn meer dan duizend jaar ouder dan de Massorah-tekst! J Christus stamden. Op dat ogenblik heerste in Palestina de chaos; in bijna elke hoek van het Heilige Land werd gevochten. Maar zelfs onder normale omstandigheden zou het moeilijk geweest zijn, onmid dellijk tot handelen over te gaan, want de juiste ligging van de grot was slechts bekend aan de herders, van wie men niet wist, waar zij zich bevonden enxaan een van de monniken van het klooster van Sint Marcus, die klaarblijkelijk in gezelschap van de herders de grot bezocht had. De Profetiën van Jesaja Een wat gedétailleerder bericht in een ander Amerikaans tijd schrift, verschenen in Februari van dit jaar, gaf als vindplaats de om geving van Ain Fesjka, ten Zuiden van Jericho, aan. Daar de toestand toen wat rustiger was, besloot het Arabische Legioen een kleine groep mannen uit te zenden om te trachten de juiste ligging van de grot vast te stellen, zulks ten be hoeve van het Departement van Oudheden van het Hasjimitische Koninkrijk van de Jordaan. Bin nen drie dagen slaagde men daarin en in Maart ging het Departement van Oudheden over tot het open leggen van de grot. In verband met de belangrijkheid van het werk en de ongelukkige geheim zinnigheid, welke men tot dat ogenblik had betracht, werd de medewerking ingeroepen en ver kregen van de „Ecole Biblique et Archéologique Frangaise" in Je ruzalem en het Palestijnse Archeo logische Museum. Ongeveer tegelijkertijd begonnen de détails van de acht in 1947 ge vonden rollen bekend te worden. Onder deze manuscripten bevon den zich de complete Profetiën van Jesaja een rol van bijna zeven meter lengte, die uitstekend be waard gebleven is. Er was ook een commentaar, die uitstekend be waard gebleven is. Er was ook een commentaar op de Profetien van Habakuk, een tot nu toe onbekend apocrief boek, dat men thans de Oorlog van de Kinderen van het licht en de Kinderen Van de Duis ternis heeft gedoopt, een boek met psalmen én een boek over het ri tueel van een onbekende Joodse secte. De drie andere rollen moes ten in laboratoria behandeld wor den, vóór zij geopend konden wor den. Twee ervan zijn inmiddels geopend en schijnen de Boeken van Mozes in het Aramees en nog een deel van de Profetiën van Je saja te zijn. In de wetenschappelij ke wereld ontstond daarop een strijd sommige geleerden be weerden onmiddellijk, dat men met vervalsingen te doen had. an dere meenden, dat de rollen niet ouder konden zijn dan 800 jaar. maar er waren ook, die toegaven Officiële Bonnenlijst Voor het tijdvak van 14 tot en met 27 Augustus 1949 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 261 Mees (A, B. D): 100 gram vlees. 262 Vlees (A, B): 300 gram vlees. 263 Vlees (D): 100 gram vlees. 266 Algemeen (A, B): 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. 272 Algemeen (B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 267 Algemeen (A. B) 125 gr. koffie. 274 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 909 (bö*. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter V. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Augustus wor den gebruikt. De bonnen 245, 247," 248. 249, 250. 251, 252, 253, 255, 256, 257, 258 en 259 Algemeen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. Amerikanen beschuldigd van geheimzinnigheid LONDEN. Processor Godfrey Rolles Driver van de universiteit te Oxford, heeft, in een interview met de Daily Mail, de Amerikaanse ge leerden beschuldigd van geheimzin nigheid in zake de gevonden Oudtes tamentische handschriften. Prof. Driver noemt de houding van zijn Amerikaanse collega's van men selijk standpunt uit begrijpelijk, doch wetenschappelijk niet juist, omdat geleerden uit geheel Europa met ongeduld zitten te wachten om de documenten te bestuderen. Nu zal het waarschijnlijk tot het vol gend jaar duren, voor er foocopieën van verschijnen. Prof. Driger ves tigt er voorts de aandacht op. dat de Europese geleerden meer ervaring hebben bij het bestuderen van orgi- nele documenten en zeker van hand schriften dan de Amerikaanse. Slechts een Engelse geleerde, dr Salomon Birnbaum. lector in de He breeuwse palaeografie aan de Lon- dense School voor Oosterse en Afri kaanse Studies heeft een verzoek ontvangen de Amerikaanse geleer den te assisteren. dat zij uit de tijd vóór de geboorte van Christus konden stammen. Het onderzoek van de grot heeft deze problemen opgelost, maar an dere opgeworpen. Geduldig en zorgvuldig werk de gehele grot werd opengelegd met slechts de hulp van handen en pennemessen had tot resultaat de ontdekking van honderden stukjes perkament. Sommige daarvan waren zo klein, dat er slechts een letter od stond, andere bevatten gehele regels schrift. Zij worden thans behan deld in het laboratorium van het Britse Museum. (Zie verder pag. 4) [Slee toch. N Heus! ,Als ik stil zou zitten, zou ik doodgaan", zegt Alex San ders in P>Iattoon (III.), die he den zijn 108ste verjaardag viert Om fit te blijven wiedt Sanders iedere dag zijn tuintje. Bonzo en Tidi, twee bruine circusberen, hebben hun strijd om de vrijheid verloren, maar enige .J^ebensraum" ge wonnen. Een op passer snapte hentoen zij uit hun kooi tracht ten te ontvluchten. Hu zijn zij overgebracht naar een prachtig berenhuis m de Berlxjnse Zoo compleet met zwembad. Engeland leeft voornamelijk van aardappelen. In de afge lopen twaalf maanden at de ge middelde Brit 266 pond aard appelen, 232 pond brood, 119 pond fruit en 116 pond groente Veertien dagen geleden werd in Londen het 19-jarige meisje Joyce Dovey door de be kende hypnotiseur Peter Casson tijdens een voorstelling in een theater onder hypnose gebracht. Nog steeds is zij daaruitin te genstelling met andere vrijwil lige slachtoffers" niet ont waakt. Haar ouders winnen thans het advies van een psy chiater in. G. Eyskens met zestien niet-enthousiaste medewerkers voor 3 maanden BRUSSEL. Gaston Eyskens deelde de journalisten Woensdagavond om 22.30 uur mede. dat hU een nieuwe katholiek-liberale regering had gevormd: daarmede was een einde gekomen aan de Belgische regerings crisis. die 45 dagen had geduurd cn die een der langste was in de Bel gische parlementaire geschiedenis. Een delegatie van de liberale partij had zich Woensdagmiddag, na de vergadering van de perma nente commissie. Waarop met 70 tegen 51 stemmen definitief be sloten werd een regering te vor men met de C.V.P., naar kabinets formateur Gaston Eyskens bege ven, teneinde hem nog enkele wen sen voor te leggen. De liberalen bleven het stand punt innemen, dat de Konings kwestie in het regeringsprogram niet als voornaamste punt mocht worden opgenomen en dat de na druk gelegd moest worden op de sociale, economische en financiële problemen. De meeste liberalen blijven de overtuiging toegedaan, dat een op lossing van de Koningskwestie in nationale zin slechts door een drieledige regering bereikt kan worden en zij zijn van oordeel, dat Blijkens de laatste telling bezit Ne derland op het ogenblik 1.226.136 radio luisteraars Er zijn 519132 aangeslote nen on een radiodistributienet In Juni werden over geheel Neder land 3375 woningen voltooid In Mei van dit Jaar bedroeg dit aantal 3327 Een fragment van een perka mentrol, waarop de tekst van het Boek Deuteronomium geschre ven is. Incident van meer dan normaal belang aan vooravond van Cease-Fire BATAVIA In de plaatselijke pers wordt bericht dat Zondag Neder landse en republikeinse troepen de gehele dag In flinke strijd waren gewikkeld, nadat zwaar bewapende guerrilla's de stad Surakarta hadden bestormd. Een officieel Nederlands woordvoerder weigerde bijzonderheden over deze botsing te geven, doch gaf toe dat het een „Incident van meer dan normaal belang" betrof. „Wij hebben geantwoord met een krachtige zuiveringsactie. De situa tie wordt thans beheerst," zo ver klaarde hij. Het is mogelijk, dat nooit volledige details over de bot sing bekend zullen worden ge maakt. Met ingang van Woensdag om middernacht is de overeenkomst Staakt het Vuren van kracht ge worden in geheel Indonesië en daar mede ls ook een strikte censuur op alle militaire activiteit gekomen. De plaatselijke pers zegt dat de republikeinen Zondagochtend om half zeven een algemene aanval op Surakarta Inzetten en er in slaag den de stad op verscheidene plaat sen binnen te dringen. Het Chinese dagblad Seng Po zegt dat beide zijden gebruik maak ten van zware wapenen, met inbe grip van mortieren en machinege weren. Het zegt dat de Nederlan ders artillerie in 'de strjjd wierpen en bommenwerpers gebruikten in een tegen-offensief ten Noordwes ten van de stad. Een woordvoerder der V.N. zeide dat de meest nabijzijnde militaire observatiegroep zich te Salatiga, op 50 km ten Noordwesten van Sura karta bevond. Hy vertelde dat de vertegenwoordiger te Surakarta onlangs werd teruggetrokken en niet vervangen Is. De Salatlga-groep bestond uit majoor J. A. Simmons, een Ameri kaan uit New Jersey en de Britse squadron-leader A. Kerr. De enige vroegere aanwijzing van de botsing was een Nederlands rap port dat een militair convooi ge dwongen was terug te keren toen er Zondagmiddag bij het naderen van Surakarta op gevuurd werd. „STRAATSBURG" BEGONNEN: de katholieke-liberale coalitie van Eyskens slechts een tijdelijk0karak ter (men sprak van een drietal maanden) mag dragen. Na het bezoek verklaarde de liberale senator Mundeleer, dat de tweeledige regering gevormd was en dat men het eens was over het regeringsprogram. Katholieken en Liberalen zouden elk zeven zetels krijgen, eerste minister Eyskens zou geen portefeuille aanvaarden. Het program der financiële en economische politiek der regering- Eyskens zal zonder al te veel moeite kunnen worden opgesteld. In het bijzonder zal getracht wor den belastingen te verlagen en men spreekt reeds van een ver mindering der directe belastingen met 16 procent. In het algemeen heeft men in politieke kringen te Brussel de in druk, dat katholieken en liberalen, nadat het land anderhalve maand zonder regering is geweest, meer gelaten dan enthousiast tot deze coalitie hebben besloten. De nieuwe katholiek-liberale re gering is als volgt: eerste minister: Gaston Eyskens; plaatsvervangend eerste minister en minister van landsverdediging: Albert Devèze (liberaali; minister van staat zon der portefeuille: Carton de Wiart (kath.); minister van staat zonder portefeuille: Octave Dierckx (lib. buitenlandse zaken en buitenland se handel: Paul v. Zeeland (kath.); verkeerswezen: P. W. Segers (kath.); economische zaken middenstand: Jean Duvieusart (kath.); arbeid; Oscar Behogne (kath.); binnenlandse zaken; Al- bert de Vleeschauwer (kath:); landbouw: Maurice Orban (kath.); koloniën: Pierre Wigny (kath); financien: Henri Liebacrt (lib.); justitie: Albert Lilar (lib.); open baar onderwajs: Leo Mundeleer lib.); publieke werken: Buisseret (lib.); volksgezondheid en gezin: Adolphe van Glabbeke (lib.) en wederopbouw: Jean Rey (lib.). Joden en politie in Munchen slaafs MUNCHEN. Drie duizend Jo den zijn hier gisteren gedurende twee uren slaags geweest met poli tie. die een door hen geformeerde optocht belette op tc marcheren naar de bureaux van dc Süddcut- schc Zeitung. die Dinsdag een anti- semietisch ingezonden stuk heeftge- publiccerd. Twintig politic-agenten en vijf Joden werden daarbij ern stig gewond. Het gewraakte ingezonden stuk is door het blad gekenschetst als karakteristiek voor talloze commen taren op een hoofdartikel van een week geleden, dat zich in verheu gende termen heeft uitgelaten over een verklaring van gouverneur McClov, waarin deze zei. dat dc be handeling van het Joodse probleem zal worden beschouwd als dc toets steen voor de Duitse democratie. Verder deed de Amerikaan een be roep op de Duitse autoriteiten, het antisemitisme met wortel en tak uit te roeien. In het ingezonden stuk wordt nu beweerd, dat tal van Amerikanen zouden hebben laten uitkomen, dat zij dc Duitsers alles kunnen verge ven, behalve „hun verzuim niet alle Joden te hebben vergast". Het ingezonden artikel is onder tekend door een zekere Adolf Blcibtrcu. Van verschillende zijden is reeds gesuggereerd, dat die naam kennelijk gefingeerd is. Hqewel Blcibtrcu een in Zuid-Duitsland veelvuldig voorkomende naam is wordt er op gewezen, dat die in combinatie met de voornaam Adolf „trouw aan Adolf' (Hitler) sugge reert. Dc redactie heeft toegegeven, dat zij van oordeel is, dat de onderte kening inderdaad gefingeerd is. Het ingezonden stuk scheen haar als uiting van anti-semitisme eqhter van zoveel belang, dat zij besloot het naast een aantal pro-Joodse stukken op te nemen. Verre vluchten, anders geen vluchten DEN HAAG. Overeenkomstig dc aankondiging, gedaan bij het ingaan van de zomerdienst, zal de KLM haar zomerdiensten op het binnenlandse luchtnet met ingang van 1 September stopzetten. Het vraagstuk van de exploita tie van het binnenlandse luchtver keer in het algemeen vormt nog een onderwerp van studie bij het Ministerie van Verkeer en Water staat en de KLM. WASHINGTON Generaal Omar Bradley, de stafchef van het Ameri kaanse leger, die juist uit Europa terug 1$. heeft gisteren verklaard, dat Engeland. Nederland, Luxemburg, Frankrijk cn België dc kern vormen van de tegenstand, waarop plannen voor dc Noordatlantischc verdediging gebaseerd moeten zjjn. Uw stafchefs hebben de verdedlglngsontwcrpen der Westelijke Unie onderzocht en deze ln overeenstemming met onze strategie bevonden, zo zei hU in de Senaat. Generaal Bradley keerde zich te gen vermindering van in het ont werp genoemde bedrag van 1450 milhoen dollar, zeggende, dat elke STRAATSBURG De eerste zitting van de Europese Consultatieve As semblee is Woensdagmiddag te drie uur 37 in het Universiteitsgebouw be gonnen. De openingsrede werd uitgesproken door Edouard Herriot. de 73- jarige voorlopige president, die zeide dat Duitsland niet tot de organisatie kan worden toegelaten eer het land zich daartoe waardig heeft getoond. Verstoorde handelsbalans vraagt dringend herstel Toen Herriot. wiens auto was ge ëscorteerd door motor-agenten, arri veerde, ging gejuich op. Toen hij de universiteit naderde werd hij be groet met tromgeroffel en hoorn signalen; hij stond rechtop in de auto. Bij het betreden van het ge bouw kreeg hij van twee meisjes in Elzasser hoerendracht een ruiker bloemen: de meisjes leidden hem daarna het gebouw binnen. Het hartelijkste applaus bewaarde de menigte echter voor Winston Churchill, die vlak na Herriot kwam aangereden. Churchill werd vergezeld door zijn zoon Randolph. Hij bereikte de ingang van de uni versiteit door een dubbele haag van enthousiaste toeschouwers en ook bij het betreden van de aula kreeg hij een warme ovatie in ontvangst te nemen. Vóór hij zijn plaats be reikte. moest hij tal van handen schudden; voortdurend werd hij omstuwd dnor fotografen. Herriot. die als voorzitter van de Franse Nationale Vergadering het klappen van de zweep kent, aan vaardde het presidentschap over de Twaalflanden-Assemblee tot een Dermanente voorzitter zal zijn ge kozen. Aanwezig waren 101 gedelegeer den van twaalf Europese nationali teiten. Hulde Herriot begon zijn rede met een betuiging van warme hulde aan het adres van Winston Churchill, de grote leider uit de tweede wereld oorlog, die deel uitmaakt van de Britse delegatie en die een der stichters is van de beweging voer Europese eenheid ..Gij hebt in uw midden, waarde collega's, het voor beeld bij uitstek van die ziele-adel die verzoent in plaats van verzet uit te lokken, en daarom zult gij mij zeker toestaan hulde te brengen aan de man. aan wie elke vrije mens zo onnoemelijk veel verschuldigd is. miin illustere vriend Winston Chur chill, die heeft getoond wat mense lijke energie vermag te bereiken. Immers, op tal van tragische mo menten heeft hij op zijn schouders de volle last gedragen van het ge roep om hulp over de gehele we reld. Aan zijn geest is de beweging ontsproten, welke ons hier heeft bijeen gebracht," zeide Herriot. Problemen Herriot bemoedigde allen met de woorden, dat de gedachte van een Verenigd Europa geen „hersen schimmige onderneming" is. „Meer dan ooit dient een hechte aaneen sluiting van Europa zich als drin gend noodzakelijk aan," meende hij. „De logica der gebeurtenissen en onze morele verplichtingen dwin gen ons deze toenadering te aan vaarden," vervolgde hij. „Het vraag stuk dat gij thans gaat onderzoeken is voor Europa een kwestie van le-i ven en dood." Herriot herinnerde er aan dat het evenwicht van de handelsbalans tussen West-Europa en het weste lijk halfrond hopeloos verstoord is en hij achtte het noodzakelijk, dat dadelijk wordt gezocht naar een op lossing voor een dergelijke situatie. Terwijl Herriot de Assemblee toesprak van de tribune in de aula van het Universiteitsgebouw, zaten naast hem de drie jongste gedele geerden: Will Nally (Groot-Brittan- nië). Ataliy Akan (Turkije) en Ge orges Drosses (Griekenland). De 12 ministers van buitenlandse zaken zaten achter de gedelegeerden rechts van de president. Wie? Intussen werd achter de schermen ceeds gewerkt om het eens te wor den over een candidaat voor het voorzitterschap van de Consultatie ve Assemblee. Churchill heeft zulk een post bij voorbaat van de hand gewezen. Bekend is dat de kleine naties zich krachtig verzetten tegen een vertegenwoordiger der grote mogendheden, hetgeen Engeland. Frankrijk en Italië hors de concours zou stellen. Er zijn ook bezwaren tegen een Scandinaviër. omdat sommige lan den geloven dat de Scandinaviërs. en speciaal de Zweden, niet veel op hebben met de idee van een Europese Unie. Volgens sommigen zal men tot een Belg besluiten en dat Spaak de man is. indien hij beschikbaar is. Spaak zelf zeide. met een komi sche grimas: „Europa waardeert mij meer dan België." Paul Henri Spaak van België is hedenmorgen bij handopsteken tot voorzitter van de Europese As semblee gekozen. post nauwkeurig was behandeld cn van essentieel belang was bevonden. Op de communistische golven in Europa is olie geworpen, zo zei hij, maar indien het Amerikaanse volk hiervan voordeel wil trekken, moet het vlug handelen, opdat er een de fensieplan op lange termijn komt. „Wij worden niet voortgedreven door crisis, wanhoop of vrees voor een op handen zijnde oorlog", zei ge neraal Bradley. „Indien dit het geval was. zou ik meer vragen." Bradley verklaarde verder, dat het merendeel van de volgens het pro gram aan Europa te verstrekken militaire hulp voor de wederopbouw van het Franse leger zal worden be stemd. Hij dacht, dat hel vijf a tien jaar zal duren alvorens Europa een verdedigingsstelsel zou hebben opge bouwd. dat iedere aanval uit het Oosten zou kunnen tegenhouden. Op een vraag antwoordde Bradley dat er „geen onmiddellijke doeltreffen de manier" is om hul.o te verlenen aan China. ROTTERDAM. In de Woens dag gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de Nationale Levensverzeke ringsbank N.V. werden de jaar stukken goedgekeurd en het divi dend bepaald op 24.per aan deel. De rentevergoeding op de on verplichte stortingen werd bepaald op 4 pet. Een voorstel tot wijziging van de statuten, betrekking heb bende op de ondertekening van de stukken, werd goedgekeurd. De af tredende commissarissen ir. A. Plate en dr. E. van Weideren baron Rengers werden herkozen. Als nieuwe commissaris is benoemd mr. M. P. L Steenbergen, in de plaats van de heer P. Spies, aan wie ontslag is verleend. Bijeenkomst leden All. Pact op 1 September WASHINGTON - Waarschijnlijk op 1 September zullen hier bespre kingen beginnen tussen vertegen woordigers van de twaalf landen van het Atlantisch Pact over het overeengekomen defensief verbond voor de duur van 24 Jaar, zo is gisteren de zijde van het Amer- kaansc Ministerie van Buitenland se Zaken medegedeeld. De besprekingen zullen worden gevoerd tussen de diplomatieke vertegenwoordigers van de pact- landen en vertegenwoordigers van het Amerikaanse State Depart ment. Zij beogen het bestuderen van plannen voor de organisatori sche opbouw van het verdrag en zullen als zodanig de weg berei den voor de bijeenkomst van de Strategische Raad die krachtens de bepalingen van het pact in het le ven zal worden geroepen. Die raad samen te stellen uit de twaalf mi nisters van Buitenlandse Zaken van de pactlanden, zal volgens het pact „onmiddellijk" moeten overgaan tot instelling van een „defensie commissie", welke de defensieplan nen voor de organisatie der pact- landen moet opstellen. MET EEN BESLOTEN BIJEEN KOMST begonnen Dinsdagmid dag de werkzaamheden van de Europese Raad. De Nederlandse gedelegeerden, met in het mid den de minister van Buitenland se Zaken, mr. D. U. Stikker. Dollar-export moet sterk omhoog Eigen bericht). DEN HAAG. - In verband met de dringende noodzaak de Neder- laandse export aanzienlijk te ver hogen, zal binnenkort een speciale functionaris aan het Ministerie van Economische Zaken worden be noemd, die zich met deze stimule ring van de export zal gaan bezig houden. Wij vernemen, dat hier voor door de minister Van den Brink de heer L. Smit, een der ex port-deskundigen van het Philips- concern is aangezocht De Nederlandse export blijft nog altijd ver beneden de waarde van de goederen, welke ons land moet invoeren. Speciaal naar de dollar- landen wil het met onze export nog niet erg lukken. Juist in deze dollargebieden, doch ook in andere „hard-currercy"-landen zal onze industrie zich echter een groter af zetmarkt moeten veroveren, die ons de dollars zal opleveren om on ze import uit die gebieden mee te financieren. Dat vormt een van de allerzwaarste problemen van de Nederlandse economie. Algemeen heeft men hier de indruk, dat de Nederlandse industrie wel degelijk in staat is, zich een sterke plaats op die markten Je veroveren, doch de productie zal in de eerste plaats omhoog moeten en tevens zal de kwaliteit sterk verbeterd moeten worden. DE 50.000 ER UIT DEN HAAG. Op no. 2455 van de staatsloterij (5e klasse, 16e lijst) is de prijs van f 50.000 geval len en op no. 21826 een prijs van f 15.000

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1