Vele politieke hoogtij-dagen wachten ons Internationale Bank stopt gat in onze economie Bijbelteksten uit de laat- Hellenistische pertode „Jeugd van Nederland" is nationale expositie Met 470 mensen op weg naar 'n nieuw thuis Komst van 'n tweeling heeft *ii schaduwzijde Hatta's interviews zijn steeds de dreigends te Mijnen en textielindustrie kunnen moderniseren 4 Donderdag 11 Aug. 1949 RONDE TAFEL CONFERENTIE Taalgeleerde als gezant van Zd. Afrika in Haag PRETORIA. Een man in de kracht van zijn jaren, een brede forse figuur, dat is de eerste indruk, die de Zuid-Afrikaanse 61-jarige professor Bosman, wekt; hij is de nieuwe Zuid-Afrikaanse "int aan het Nederlandse hof, een ':ge, gedecideerde persoonlijkheid gaat de Unie in Nederland vertegenwoor digen. Het is merkwaardig, dat de weder zijdse gezanten van Nederland en de Unie van huis uit taalgeleerder zijn: de Nederlandse gezant te Pre toria is sinoloog; de nieuwe Zuid- Afrikaanse gezant in Den Haag was hoogleraar in het Afrikaans aan de Universiteit van Kaapstad. Professor Bosman, die te Gro gen heeft gestudeerd en er is gepro moveerd en die ook te Groningen zijn levensgezellin vond, ziet in het „bevorderen van de vriendschaps- en culturele betrekkingen tussen beide landen" meer dan de gebrui kelijke diplomatieke terminologie. Hij verklaarde, dat hij nooit een vertegenwoordigende diplomatieke post zou hebben aanvaard, als het niet juist in Nederland was geweest. Hij is de eerste Zuid-Afrikaanse ge zant die uitsluitend bij het Neder landse Hof zal zijn geaccrediteerd; zijn voorgangers waren dit ook te Brussel. Hij zal zich dus geheel kun nen concentreren op zijn werk in Nederland, terwijl persoonlijke ban den van vriendschap met ar. P. R. Botha, de nieuwe Unie-gezant te Brussel en Luxemburg, nauwe sa menwerking garanderen. Indien Ne derland en de Unie aanleiding moch ten vinden, de mogelijkheid tot het sluiten van een cultureel accoord nader te bestuderen, dan zal de nieuwe gezant daartoe gaarne het zijne bijdragen. Professor Bosman en zijn vrouw vertrekken op 19 Augustus met de Boschfontein uit Kaapstad naar Ne derland. DEN HAAG. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld: Vaststelling van de aanvangsdatum der Ronde Tafel Conferentie is geen aangelegenheid, die door de Nederlandse regering eenzijdig kan worden beslist. Hierover zal overleg gepleegd moeten worden met de Republikeinse delegatie, de delegatie van de BFO en de UNCL Vier delegaties moeten 1 deze gedachte w«keiijkheid zal aanvangsdatum R.T.C. bepalen Flinterman wil aanval op lioogterecord vervroegen Majoor Flinterman is in verband met de gunstige meteorologische toestand van plan zijn poging het hoogterecord te verbeteren reeds op Vrijdagmiddag 12 Augustus uit te voeren, dus 5 dagen eerder dan oor spronkelijk in het voornemen lag. Bij het Nationaal Luchtvaart labora torium werkt men koortsachtig om de vereiste instrumenten tijdig ge reed te hebben. Het is niet zeker of men daarin zal slagen. Woensdag is wederom een aantal deelnemers aan de RTC op Schip hol aangekomen. Kolonel A. A. J. J. Thompson, lid van de Nederlandse delegatie bij de voorbereidende besprekingen te Batavia en sous-chef van de Generale Staf in Indonesië, deelde de aanwezige verslaggevers mede, dat hij geen verklaringen kon af leggen alvorens hij met dr. Van Royen had gesproken. Ook over de militaire situatie van dit ogenblik wilde hij zich niet uitlaten. De eerste minister van Pasundan (West-Java), Djumhana Wiria At- madja, die lid is van de BFO. ant woordde op de vraag hoe de sa menwerking tussen de regering van Pasundan en de Siliwangi- divisie verloopt: „Enige maanden geleden is de samenwerking begonnen tussen de regering en twee bataljons van de divisie. Wegens politieke moeilijk heden heeft de regering echter die samenwerking moeten stopzetten, maai thans, na het afkondigen van de order tot staken van de vijan delijkheden. is er weer contact op genomen. ditmaal met de gehele divisie, die uit tien tot twaalf ba taljons bestaat. Gehoopt en ver wacht wordt dat het de regering van Pasundan zal gelukken een vruchtbare samenwerking met de divisie te verkrijgen." De heer Djumhana verklaarde verder goede hoop te hebben, dat de RTC een gunstig resultaat zal opleveren. „Er worden moeilijkhe den verwacht, maar ze zullen niet onoverwinnelijk zijn. De Uniege dachte leeft nog steeds. Het zal ge heel en al van de voorwaarden, op de RTC te stellen, afhangen of i deze gedachte werkelijkheid worden." Achttien jaar geleden was de heer Djumhana voor het laatst in Nederland; hij studeerde nl. in Leiden. Harde noten Dr. Ali Sastro Amidjojo, voor malig republikeins minister van onderwijs, thans lid v#n de Repu blikeinse delegatie, onderstreepte de verklaringen van Mohammad Rum, dat er harde noten gekraakt zullen worden. „Hier is de gehele Republikeinse delegatie het wel over eens: die harde noten zullen in het bijzonder liggen op het ge bied van economie en financiën." Toch was dr. Sastro Amidjojo op timistisch gestemd. Over het on derwijs verklaarde de minister nog dat de Bahasa' Indonesia de offi ciële voertaal zal worden. „Het Nederlands zal op de duur als een vreemde taal worden beschouwd. Trouwens de jongere generatie spreekt al bijna geen Nederlands meer". De leider van de delegatie van Oost-Java, dr. Ateng Kartanahard- ja, deelde mede dat Oost-Java op het ogenblik als veilig gebied kan worden beschouwd. Hij was voor het eerst in Nederland en wa& voornemens zijn vrije tijd te be steden aan het bezoeken van Ne derlandse medische inrichtingen. Dr. Ateng is nl. geneesheer. DE HAVEN aan de Oude Kraan te Arnhem, waar eens zo'n drukte heerste, is thans helemaal i'erwaarloosd. De ingang is ver zand en de enkele schepen, die zich daar bevinden, liggen bijna den ontlast. op het droge. Er bestaan plan nen deze haven te dempen en er een nieuwe verkeersweg over aan te leggen. Als deze plannen doorgang vinden, zal het verkeer in de binnenstad belangrijk wor- Leidersorgaan CJMV zegt: iedere jeugdleider moet tentoonstelling bezoeken NAN 19 Augustus tot 18 September wordt in Amsterdam, in het R.A.I.- gebouw, de tentoonstelling JEUGD VAN NEDERLAND gehouden. Wij hebben diepe sympathie voor deze tentoonstelling. Veertig procent van ons volk is nog geen 19 jaar oud. En in de leeftijdsgroep van de jeugd vallen de beslissingen, hoe ons volk straks zal zyn. Weerbaar of slap. ge notzuchtig of beheerst. Deze tentoonstelling wil laten zien. dat de jeugdzorg in al zjjn vormen een volkszaak is. Wy allen zyn daarvoor verantwoordelijk. En de Rege ring erkent deze verantwoordelijkheid. Deze tentoonstelling wil alle Nederlanders oproepen, daar, in Amsterdam, te gaan zien, wat er gedaan is en ook wat er nog ge daan moet worden op dit gebied. Er zijn krachtige jeugdorganisaties van allerlei aard en gegrond in elke levensbeschouwing, die in Ne derland vorm heeft gekregen, ver tegenwoordigd. Er zijn vele orga nisaties op het gebied van gezin, kinderhygiëne, kinderbescherming en onderwijs. Niemand zal er aan denken de verschillen tussen deze te betreuren. Maar ieder, die de noodzaak van jeugdvorming ziet, zal begrijpen, dat de gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid ook EEN NIEUW LEVEN TEGEMOET Ze kennen allemaal het speak English" maar kunnen is een tweede (Bijzondere correspondentie) AAN BOORD VAN DE TABINTA Vrijdag 22 Juli vertrokken \v\j van Rotterdam met de laatste 470 emigranten van de ongeveer tien duizend, die nd de oorlog elk jaar ons land verlaten. Met deze emigranten erliezen we niet de slechtste burgers van ons land. IntegendeelWie deze mensen voor avonturiers houdt, die hier toch niets te verliezen nebben, vergist zich. In de eerste plaats zyn deze emigranten geschoolde arbeidskrachten. Als boer en landarbeider verstaan ze hun vak. Op grond Vlug, anders van bepaalde referenties hebben ze in Canada een „sponsor" weten te J vinden, die zich de eerste tyd als patroon voor hen garant stelt. Verder zijn deze mensen lichamelijk kerngezond. Amders waren zy dc strenge medische keuring niet doorgekomen. Aan boord gaat het verhaal van een emigrante, die met haar kindje van twee jaar naar Canada trok en na een paar jaar met d'r eigen kind niet meer praten kon, vanwege de taal. De kinderen leren van hun Ca nadese speelmakkertjes makkelij ker en vlugger de Engelse taal dan hun ouders van dikke boeken. Wie verder last van „heimwee" KARATSJ1. Dr. Mohammed Hatta, die op weg is naar Den Haag om aan de Ronde-Tafel Con ferentie deel te nemen, heeft te genover de pers verklaard, dat, in dien de Ronde-Tafel Conferentie er niet binnen twee maanden in zou slagen de toekomst van Indo nesië te regelen, de kwestie aan de Veiligheidsraad zou worden voor gelegd. Hatta verklaarde niet te weten, wat dan in Indonesië zou gebeu ren. De republiek eist volledige en onvoorwaardelijke overdracht van de souvereiniteit en zal zich niet gebonden achten door enige ver bintenis. „Wij kunnen onze economische toestand echter niet verbeteren", zo zeide hij, „als wij niet vrij zijn om onze economische plannen uit te voeren." (Vervolj/ van de voorpagina) Naast het. perkament vond men ook veel stukjes stof, waarschijn lijk linnen. Tevens verzamelde men natuurlijk elke potscherf. Toen de grot was leeggehaald en het moge lijk was al het materiaal te bestu deren, werd het duidelijk, dat de grot reeds voor de herders betre den was en wel in de Romeinse tijd. In dit verband is een opmer king in de werken van Origenes bijzonder interessant; deze schrijft, dal in het rijk van Caracalla, om streeks het jaar 217, in de nabij heid van Jericho rollen met Oud- Testamentarische boeken, verbor gen in potten, gevonden werden. Een reconstructie van de potscher ven heeft aangetoond, dat er oor spronkelijk ten minste veertig pot ten in de grot gestaan moeten heb ben. Iedere pot kon gemakkelijk vijf of zes rollen bevatten, zodat er mogelijkerwijs ongeveer 200 rol len in de grot verborgen zijn ge weest. De thans gevonden rollen zou men dan indertijd over het hoofd gezien hebben. Alle potten zijn van hetzelfde type en met twee lampen, die ook in de grot gevonden werden, kun nen zij gekenmerkt worden als stammend uit de laat-Hellenisti- sche periode, tegen het einde van de tweede eeuw voor Christus. De enige stukken van jongere datum zijn fragmenten van een lamp en een kookpot uit de Romeinse tijd, die afkomstig moeten zijn van de onbekenden, die de grot reeds eeu wen voor de herders ontdekten. De inhoud van de grot stamt dus prac- tisch geheel uit een en dezelfde periode, waarschijnlijk een tijd van oorlog en wanorde, waarin men het nodig vond, kostbare documenten te verbergen. Degenen, die de lig ging van de bergplaats kenden, zijn mogelijkerwijs gedood, zodat de wetenschap omtrent het bestaan van de schatkelder verloren ging. Eeuwen ouder Alle rollen en het grootste deel van de stukjes perkament zijn be schreven met het vierkante He breeuwse schrift, dat niet zo heel veel verschilt van het huidige He breeuwse alphabet. Maar er zijn ook verschillende fragmenten in het oudere Phoenicische schrifttype gevonden. De rollen, waarvan zij deel hebben uitgemaakt, moeten omstreeks de derde of vierde eeuw voor Christus geschreven zijn. De Oud-Testamentarische boeken, voor zover aan de hand van de fragmenten geïdentificeerd, zijn Genesis, Deuteronoium, Leviticus, de Richteren en Daniël. Het belang van de ontdekking voor de bestudering van het Oude Testament kan niet te hoog geschat worden. Voor de eerste maal krij gen wij biivoorbeeld een complete copie van de Profetiën van Jesaja in het originele Hebreeuws, stam mend uit de tweede eeuw vóór Christus, onder ogen. De oudste manuscripten van het Oude Testa ment in het Hebreeuws, die wij tot nu toe kenden, dateren uit de tien de eeuw na Christus. Het is duide lijk, dat er gedurende de vele eeu wen, waarin de tekst steeds weer overgeschreven werd, fouten ge maakt zullen zijn. De Griekse ver talingen uit de vijfde eeuw na Christus waren de oudste bekende manuscripten van het Oude Testa ment en werden, gezien de tijd, waarin zij vervaardigd werden, als meer authentiek beschouwd dan de Hebreeuwse teksten. Maar de thans gevonden rollen zijn van een nog Deze emigranten mogen evenmin tot de bezitlozen gerekend worden. De overtocht van Holland naar de plaats van bestemming bedraagt voor een gezin met 4 a 5 kinderen al gauw een zes en een half duizend gulden. Een vader van een groot gezin vertelde me, dat hy voor de overtocht niet minder dan tiendui zend gulden had moeten neertellen. De meesten konden zich in Hol land dan ook nog wel redden. Zij vrezen voor ons land een economi sche crisis. De schaduwen menen ze daarvan al te zien en ze willen hier weg zijn aleer het crisis-beèld zelf levensgroot voor hen staat. Anderen zien hun moeilijkheden onafhankelijk van deze dreigende crisis. Het zyn de grote gezinnen, die straks niet weten afgezien van een mogelyke economische de pressie hoe hun tien of twintig hectare land onder hun kinderen te verdelen. Opvallend is dan ook het hoge aantal jongens uit grote gezinnen, dat individueel emigreert en even opvallend is het aanzienlijke aantal grote gezinnen, dat in z'n geheel emigreert. Zo vind ik op de passa gierslijst gezinnen uit Krabbendijke, Nijverdal, Hallum. alle met negen kinderen, uit Koekange een gezin met tien kinderen, en uit Veenen- daal een met dertien kinderen. Deze Nederlanders hopen in een nieuw vaderland te vinden, wat ze in het eigen vaderland niet durven te verwachten, al beseffen ze stuk voor stuk wel, dat hun ook daar heel wat moeilijkheden wachten. Allereerst zitten ze met de moei lijkheid van de taal. Velen klappen Fries, Gronings, Zeeuws als de bes ten, maar straks zullen ze Engels hebben te spreken. Zij kennen alle maal wel „I speak English", maar zy kunnen het allemaal lang niet Emigreren naar Canada IA/IJ vonden ds. A. v. d. rr Most, voorheen vrijzin nig predikant te Rotterdam, thans schipperspredikant ten dienste van hen, die emigreren, bereid ons in een aantal artike len het een en ander te vertel len over belangwekkende erva ringen in zijn nieuwe functie. Hiernaast de eerste bijdrage van dominee van der Most. V.- krygt of van „wens" zoals de Gro ningers hier aan boord zeggen, zal het straks in Canada moeilijk heb ben, vooral waar men dicht in de buurt geen Hollanders heeft. Ik spreek hun moed in met wat ik van dooie cyfers geleerd heb. Volgens statistische gegevens wil aan het eind van het eerste jaar tachtig procent van de emigranten terug, terwyl aan het eind van het tweede jaar juist tachig procent wil blyven. Het advies kan dan ook niet anders zijn dan om de eerste twee jaren de tanden op elkaar te doen en eerst dan de zaak opnieuw te be kyken. Waarheid en fantasie over tweelingen (II). Geboorten in warmer klimaat groter dan bij ons Telkens tijdens, en de eerste jaren na een grote oorlog, ver wondert men er zich weer over, dat het aantal geboorten zo sterk toeneemt, en onwillekeurig krijgt men de indruk, dat de wonderlijk-wijze Natuur een dreigend tekort aan mensen wil inhalen. En er zijn nog meer verschijnselen, die ons iets doen ver moeden van een wijs-regelende Natuur, al kunnen wij nog niet doorgronden, hoe een en ander in zijn werk gaat. Zo is het wel algemeen bekend, dat er meer jongens dan meisjes geboren word. en hierbij denken wij onwillekeurig aan de aanvulling van de van nature vechtende sexe. Een zeker tegenwicht wordt hierbij weer gevonden in de langere ge middelde levensduur van de vrouw. Wist U echter ook, dat het aan tal mannelijke twee-eiige twee lingen dubbel zo groot is. als het aantal vrouwelijke? En heeft U er de achtergrond van deze fraaie opname van de Dode Zee ziet men de heuvels, waqr de oeroude tekst van een deel van het Oude Testament gevonden werd. veel oudere datum en zullen op het punt van betrouwbaarheid onge twijfeld boven de Griekse vertalin gen gesteld moeten worden. Dit is de geschiednis van deze allerbelangrijkste vondst. Het zal nog enige tijd duren, vóór de docu menten geheel vertaald zijn en men in staat zal zijn, ze op hun volle waarde te schatten. Jammer is slechts, dat de ontdekking, gelijk zo vele belangrijke archeologische vondsten, bij toeval gedaan wérd en wel door mensen, die de bete kenis ervan niet begrepen en vol komen onoordeelkundig te werk gingen. Toch moeten wij dankbaar zijn, dat nog zo veel van de oer oude manuscripten van het Heilige Boek bewaard zijn gebleven. Duizenden kilo's wol verbrand te Tilburg TILBURG. Woensdagavond omstreeks half elf is brand ont staan in het hoofdmagaziin van de Wollen Stoffen-Fabriek L. E. van den Bergh, aan de St. Jozefsstraat te Tilburg. De brandweer rukte met groot materiaal uit en be streed het vuur aanvankelijk met zes stralen. De vlammen hadden zich reeds een weg gebaand door het dak van het ongeveer dertig meter lange gebouw, waarin tien duizenden kilo's wol lagen opge slagen; een aangrenzend magazijn, gelegen tegen de weverij, werd eveneens bedreigd. Vannacht om half twee was het blussingswerk nog in volle gang. Het gebouw was Woensdag avond om tien uur nog gecontro leerd door een der nachtwakers, doch deze had niets bemerkt. In de fabriek werd deze week de va- cantieweek voor de Tilburgse in dustrie niet gewerkt. PARIJS. Frankrijk heeft er in toegestemd. Chandernagore, een tot nog toe Frans gebied bij Calcutta, vóór 15 Augustus (India's Onaf hankelijkheidsdag) aan India af te staan. Chandernagore stemde on langs voor aansluiting bij India. De besprekingen over procedure en datum van overdracht duren voort. NEDERLANDSE INDUSTRIEëN VERMENIGVULDIGEN DOLLARS (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De lening van 15 millloen welke de International Bank for Reconstruction and Development vorige maand aan Nederland heeft verstrekt zal ons land in staat stellen binnen enkele jaren voor S 35 millioen meer te exporteren. Bovendien zal hierdoor jaarlijks voor meer dan 1555 millioen gulden meer voor onze binnenlandse markt ge produceerd kunnen worden aan producten welke Nederland anders In het buitenland tegen harde dollars zou moeten kopen. Deze gegevens stelde de president-directeur van de Nationale Herstel- bank, prof. J. F. Posthuma, ons gisteren tydens een persconferentie ter beschikking. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat dollars zich zodra ze in Nederlandse handen komen, zich niet zo snel vermenigvuldigen als uit deze cijfers zou kunnen worden geconcludeerd. Doch Nederland had al eerder hier en daar dollars kunnen krijgen, echter niet genoeg om het hele project van industrieuitbreiding en modernisering, dat prof. Posthu ma op het oog had, toen hjj naar Amerika ging, mee te kunnen betalen. De 15.000.000 die hy echter mee terugbracht vormden het ontbrekende stuk op het totaal van S 79.5 millioen. Thans kan inderdaad het gehele plan worden uitgevoerd. Niet min der dan 24 belangrijke Nederland se industrieën zullen er van profi teren. In de eerste plaats wel de staatsmijnen, die een zeer aan zienlijk deel van het geld krijgen, om het chemisch productie ver mogen, dat goec^ is voor millioe- nen aan Belgische francs en dol lars in, exportproducten, mee uit te breiden en te verbeteren. Een belangrijk stuk van de nieuwe cokesfabriek wordt met dit geld betaald. Ook de biochemische pro ductie mogelijkheid van de Cc/- trale Suiker wordt met deze dol lars vernieuwd en uitgebreid, zo dat Nederland na de uitvoering van dit vernieuwingsprogram tot de producenten van chemische produc ten zal behoren, die zich een ster ke buitenlandse markt kunnen veroveren. Ook de ceramische in dustrie wordt met de lening van de Interbank weer stevig op de benen gezet, hetgeen vooral die concur- rentiemógelijkheid van Nederlands verpakkings- en huishoudglas ten goede zal komen. Niet van vlak- glas, voegde prof. Posthuma er meteen erg op zijn hoede, aan toe. Er is hier een sterke aandrang uit geoefend om een vensterglas fabriek te steunen, doch de Natio nale Herstelbank heeft daarvoor bewust geen geld ter beschikking willen stellen. We leven nu een maal in Beneluxverband en in dit verband zijn er al meer dan vol doende vlakglasfabrieken. Zeer tevreden was prof. Posthu ma ook over de resultaten welke deze lening voor de textielindus trie zal hebben. Niet alleen zal de Twentse textiel na vernieuwing van vernielde fabrieken en moder nisering van het zeer verouderde productie-apparaat veel meer kunnen produceren; zy zal en dat is nog meer waar een beter product op de markt kunnen bren gen. En men kan er op rekenen dat onze textieltjes dan weer op talloze buitenlandse markten in het zadel komt, tot op de Ameri kaanse markt toe. En daar moeten we het van hebben, willen we eens uit de dollar tekorten komen. Het is een harde strijd geweest vertrouwde prof. Posthuma ons toe. Toen ik op introductie van mr. Beijen de Nederlandse directeur van de Interbank voor het direc torium mijn wensen mocht formu leren bevond de Interbank zich juist in een overgangsperiode. Er werd niet langer gefinancierd op louter verzekeringen. De Interna tionale Bank wilde nauwkeurig voorgelicht worden over de bespa ringsmogelijkheden van de projec ten waarvoor het geld werd gege ven. Dat is wel juist als men be denkt, dat het geld dat Nederland indertijd aan Duitsland gaf voor het herstel, tenslotte voor de bouw van stadions en zo werd gebruikt. Trouwens de Nationale Herstel Bank vraagt dezelfde inlichtingen van haar clienten. Maar het gevolg was dat we een onnoemelijk aantal gegevens moes ten verstrekken, meer dan we soms geloofden dat er te verzamelen wa ren. En tenslotte is alles nog vrij snel gegaan. Binnen een jaar had ik mijn lening en daarmee ben ik geloof ik recordhouder. De Natio nale Herstelbank zelf heeft tot nu toe van haar statutair kapitaal van 300 millioen gulden ruim 238 mil lioen aan credieten aan zich in herstel bevindende bedrijven ver strekt. Nog voor een 100 millioen is er thans nog aan aanvragen in behandeling. Van de 200 millioen die de bank mag lenen onder ga rantie van het rijk zijn er thans door de Interbank-lening ongeveer 40 milliqen verbruikt. Dat maakt het duidelijk, dat het niet lang meer zal duren voor aan de le- ningscapaciteit van de Nationale Herstelbank een eind zal zijn ge komen. Doch is er goed werk mee gedaan, zei prof. Posthuma en v. at de Interbank-lening in het bijzon der betreft voegde hij er nog aan toe. is het een feit, dat er een gröot gat in de Nederlandse economie gestopt is. wel eens aan gedacht, dat het aan tal geboorten in landen met een warmer klimaat belangrijk groter is dan bij ons, maar adat daar tegenover staat, dat in onze land streken dubbel zoveel tweelingen worden geboren? Is het U bekend, dat veel meer tweelingen uit oudere ouders ge boren worden, dan uit jongere? Lijkt het niet. alsof zij de verloren tijd moeten inhalen? Merkwaardig hierbij is, dat niet alleen de leeftijd van de moeder, doch ook die van de vader een be langrijke rol speelt. Zo wijzen de statistieken uit. dat de kans op tweelingen het grootst is bij moe ders tussen de 30 cn 34 jaar Maar zelfs bii moeders van 45 tot 50 jaar is de kans op het krijgen van een tweeling nog belangrijk groter, dan bij moeders beneden de leeftijd van 20 jaar. Deze cijfers stijgen echter tot het dubbele, wanneer de vader boven de 35 is! En, heeft men eenmaal een twee ling gehad, dan stijgt de kans op verdere tweelingen, ja zelfs drie-, vier. cn vijflingen in sterke mate. Trouwens, kinderrijke gezinnen worden veel meer gezegend met tweelingen, dan anderen. De kurve stijgt zeer snel. Wie 2 kinderen heeft, heeft een kans van 30 wie er 5 heeft, heeft reeds een kans van 100 Een beetje duur Hoe zeer men zich ook op de toekomstige tweeling mag verheu gen. het valt toch niet te ontkennen dat de heugelijke gebeurtenis voor vele minder bedeelde gezinnen zijn schaduwzijde heeft. Een kind méér te moeten opvoeden dan waarop men gerekend heeft, valt niet al tijd mee. Sedert jaren geven de grote wa renhuizen in Amerika, als men daar een baby-uitzet heeft gekocht, er oij tweeling-geboorte een tweede uitzet bij cadeau. Gelukkig begint dit systeem bij ons ook al ingang te vinden. Maar, met de uitzet alleen, hoe belangrijk op zien zelf ook, is men nog niet klaar. De duurste jaren komen pas later. Daarom zijn er in het buitenland een paar verzeke ring-maatschappijen, waarbij men tegen een eenmaal te betalen pre mie een groot bedrag aan geld kan verzekeren, uit te keren bij twee ling-geboorte. Hierdoor is het mo gelijk de gehele opvoeding te ver zekeren. Naar aanleiding van het bovenstaande, zal het een ieder duidelijk zijn hoe ingewikkeld het is voor zo'n maatschappij, om te berekenen, voor ieder geval apart, tegen welke premie zij dat risico op zich kan nemen. Het minimum is 2J4 van de verzekerde uit kering De aanvrage kanslechts wor den gedaan, nadat zwangerschap is geconstateerd, doch deze mag niet langer geduurd hebben dan 3 maan den. Anders zou ieder, die van zijn dokter gehoord heeft, dat er een tweeling op komst is. zich nog gauw kunnen verzekeren, en zodoende de tot samenwerking waar mogelijk zal drijven. Een bepaald deel van onze be volking doet niet mee. Het zijn Gereformeerde groepen en ver schillende groepen van Hervormd signatuur, die met Gereformeerden in eenzelfde verband samenwer ken. De reden van deze afzijdig heid is, dat de tentoonstelling op Zondag (na 13.uur, Red.) geo pend zal zijn. Wij achten deze houding onjuist, maar wij moeten haar als een ge wetensbeslissing aanvaarden. On juist achten wij haar, omdat de organisatoren alles gedaan heb ben, om het karakter van de Zon dag géén geweld aan te doen. Ze ker, bezoekers zullen worden toe gelaten, maar er zullen geen bij zondere festiviteiten, geen winkel nering zijn. Zoals alle musea geo pend zijn en geen mens, hoe stipt hij ook is bij de handhaving van de Zondag, er aan zal denken aan deze musea geen medewerking te verlenen, zo staat het ook met deze tentoonstelling. Maar goed, sommi ge groepen willen de verantwoor delijkheid daarvoor niet dragen en niemand zal hun die opleggen. Wat wij echter verwerpen is, dat hiermede uit deze kringen de ten toonstelling niet meer nationaal geacht wordt, omdat zy de verant woordelijkheid ervoor niet kunnen dragen. Men noemt haar rooms- rood, daarmee de politieke gevoe ligheden ophitsend. Of rooms-vrij- zinnig. Het is allebei onjuist en geft er blijk van, dat men niet in fierheid een gewetens-beslissing heeft genomen, maar door spyt ge dreven een stuk nationale uiting in onjuist licht stelt. Wat is n.l. het geval Alle Rooms-Katholieken doen er mee; practisch ook alle niet-confes- sioneel georganiseerde groepen, die in aanmerking komen. Wie daarvan zegt, dat ze „rood" of zelfs „vrij zinnig" zijn, bedryft een naargees tig spel. Het aantal specifiek vrij zinnig-protestantse en democra- tisch-socialistische organisaties op de gebieden, die de tentoonstelling bestrijkt, is in Nederland verhou dingsgewijs gering. Men mag niet alles in een schema dringen, waarin men zelf graag dc samenleving ziet geperst. Alle organen, die de Hervormde Kerk voor dit werk heeft ingesteld, doen zonder enige reserve mee. De Hervormde Jeugdraad, de Raad voor Kerk en Gezin, de Hervormde Raad voor Kerk en School. Ook de Oecumenische Jeugdraad neemt verantwoordelijkheid voor deze ten- OP DE TENTOONSTELLING Jeugd van Nederland" zal het Amsterdamse Jeugdorkest o.l.v. de heer W. Gehrels concerteren. Een jeugdige celliste tijdens een der laatste repetities. toonstelling. Allemaal vrijzinnig? Och kom. Zeker, het grote C.J.M.V. stond aan vankelijk afwijzend tegenover de ten toonstelling. Maar lees in de „Jonge man", het officiële orgaan voor de le den van die vereniging, van 9 Juli de reden, waarom het bestuur besloot niet mee te doen. Wanneer het op stemming aangekomen was over de persoonlijke mening van dc bestuursleden, dan zou er zeker, zo krijgt men de intentie, een meerderheid vóór geweest zijn. Maar men heeft ingezien, dat in vele streken een traditie van Zondagsviering leefde, die zou maken, dat deze zaak een twist appel in het Verbond zou worden, en daarom heeft men, ondanks de teleur stelling in de kringen, waar men wèl mee wilde doen. de verantwoordelijk heid voor de tentoonstelling niet aan vaard. verzekering-maatschappij oplichten. In Nederland bestaat, voor zover ons bekend, nog geen enkele Twee ling-Verzekering-Maatschappij. Zoals vele uitgesproken karakter eigenschappen bij het vererven dik wijls een of meer generaties over slaan, zo vindt men bij families, die tweelingen hebben voortge bracht. dikwijls een dergelijk ver schijnsel. Dat een tweeling echter zélf een tweeling ter wereld zou brengen, kan als onwaarschijnlijk worden beschouwd. Vele aanstaande moeders menen naar aanleiding van hun uiterlijk, een tweeling te moeten verwach ten. Ten onrechte, omdat de om vang geen aanwijzing inhoudt Al heel dikwijls bleek men zich hier in te vergissen. Wil men zekerheid hebben, dan moet men een arts consulteren. De ze kan ongeveer vanaf de 5e maand vaststellen, of men een tweeling verwachten moet, of niet. Hij kan dan twee hartslagen constateren, of beter nog. hij kan twee rugge- graatjes ontdekken op een röntgen foto. Er zit aan het onderwerp, dat wij hier aansneden natuurlijk nog veel meer vast. Wij zouden het er ook over kunnen hebben, dat een jonge moeder van een tweeling het enorm druk heeft, vooral als zij nog meer kleine kinderen moet verzorgen. Maar wij menen het by het bovenstaande te mo°ten laten. Chr. de W.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4