VOORAL VOOR DE VROUW Als de vrouw in de kooi ligt kan de man niet varen r Al die schoonheid is nog geen echte hygiëne Fantasierijke oplichter-,,weldoener door politie ontmaskerd De Emmaüsgangers Nieuw onderzoek naar Jokkebrok Belangstelling Het is moeilijk wennen, als je niet van het water bent r~ Op de ItoWioI r>r> Vrijdag 12 Augustus 1949 3 TIEN JAAR MAN EN SCHIP GEDIEND Skip, de hond, heeft kleine Skip- jes. Een mand vol. Zoontje is in alle staten. En omdat hij er niet mag aankomen, schrijft hij in een schriftje zijn opwinding weg. „Skippe drinke uit Skip zijn flesse" staat er. En „Skippe hebbe oge." En „Skippe piepe". 't Is na deze laatste vordering dat de eerste klacht komt. Van het hotel naast ons. Er wonen daar veel kostbare gasten uit Engeland en Zwitserland en laat die nu door die Skipjes niet kunnen uitslapen. Een dik heer staat op onze stoep en gromt: „Als ze van mij waren verzoop ik ze." Gelijk zo vaak weet ik ook nu niet direct een lekker weerwoord. Pas uren verder vind ik vlijm scherpe zinnen. En 's avonds, aan tafel, rollen die m'n mond uit. „En toen zei ik" roep ik fier „Meneer wees blij dat we geen hanen houden. Ik heb zin er direct dertig te bestellen Zoontjes vader, met journalis tieke neus, ruikt het bedrog. „Heb j ij dat gezegd?" spot hij. Ijverig kiest zoontje partij: „Ja, heus, Vader." „Jij was er niet eens," roep ik, „Jij was bij Henkie". En zoontje, glashard: „Maar ik hoorde je praten, Mam". „Jokkebrok," zeg ik. Maar ik voel me dwaas en doorzien. Luiheid en slordigheid zijn ner veuze vormen van geldingsdrang; bij voorkeur benut door kinderen die teveel in het centrum van de be langstelling hebben gestaan. Een kind dat oorspronkelijk op de han den gedragen is. doet niet graag af stand van zijn machtige positie. Komt er op zekere dag een situatie tot stand, waarin de kleine plotse ling niet meer het middelpunt van de omgeving is (bijv. door de ge boorte van een broertje of zusje, of door ervaringen op school) dan neemt hij dat niet en verweert zich tegen die nieuwe en onlustverwek- kende stand van zaken. Luiheid en slordigheid zijn geraffineerde mid delen om de omgeving toch nog tot een overmaat aan belangstelling te dwingen. Daarom zijn de eindeloze verwijten die wanhopige opvoeders tot hun onwillige pupillen richten niet alleen nutteloos, maar boven dien koren op de molen van deze kinderen. Ze horen niets liever dan die geprikkelde klachten,- waarmee de doeltreffendheid van hun strijd middelen bewezen is. De enig mo gelijke oplossing ligt voor de ouders -in begrip van de achtergrond van het gedrag, dat ze terecht als onge wenst voelen. Wanneer ze er in slagen het kind in zijn nerveuze strijd om de macht te begrijpen, kunnen ze het tevens duidelijk maken, dat het zich niet gepasseerd behoeft te voelen en dat ook voor het kind in iedere nieuwe situatie, een nieuwe waarde kan liggen. Ik kan twee maanden leven op een sappig compliment. Mark Twain. Originaliteit is alleen maar een stel eerlijke, jonge ogen. Edmun Fuller. De dans van het kwik inspi reerde onze tekenares. „Kyk naar de lengte van het kwik-staafje en die van de blote benen" schreef zij onder deze schets. De drie juffen zijn inderdaad op het weer gekleed De ene met zonnebril en weinig textiel profiteert van de gratis vitamine D. Variaties op dit the ma zijn bekend. Nummer twee koos een jurk met voorzichtige blote hals en de derde voelde zich happy bij wind en kilte in lange broek plus blouse. Ook hierop kan men sappig varieren. Tien jaar geleden trouwden ze. Hij was van het water; de binnenvaart. Zij was van de wal: een aardige, gezonde dochter uit Winschoten. En door dit huwelijk veranderde voor haar alles waaraan ze gewend was. De huis kamer. thuis, werd geruild voor een kleine kajuit met petroleumlamp, de slaapkamer voor een kooi en de tuin met het hek voor het dek en het ruim van haar schuit. De buurt voor de Hollandse wateren in sneeuw, in zon, in regen. Een keuken, een gootsteen, een bad, een W C.: 't is er allemaal niet meer bij. Ze moet trapje op, trapje af met emmers en koken op een kacheltje dat vastgebonden wordt als 't buiten spookt. Boodschappen doen bij parlevinkers (boten met levensmiddelen) op 't water. Ze heeft een gevoelig gezicht en bruine, zachte ogen. Aan de wand van de kajuitkamer hangt een trouw foto. Je herkent haar gauw in net meisje met de bouquet. Alleen is ze wat dikker nu, wat gezonder, wat koppiger. Tien jaar heeft ze nu de man en de schuit gediend, 't Eten gekookt, aan het stuurwiel ges'aan, kinderen gekregen en groot gebracht De kleinste, het meisje, genoemd naar de schuit en 's mans moeder, ligt in een houten wieg. De oudste, een jongen, is acht geweest en is op het schippersinternaat. „Om de kinders," zegt ze, „zou ik liever aan de wal komen. In wieg en box gaat het nog maar daarna grijpt me de angst. Ik ben bang voor het water, komt misschien omdat ik niet zwemmen kan De oudste is twee maal met lijn en al (we binden de kinders vast) over boord geslagen. Die was zo woelig dat ik 't niet uit hield. Nu is hij acht en op het in ternaat. Hij is nog maar klein, 't af scheid valt zwaar." De lamp boven de tafel, een kope ren bol met glazen kralenslierten schommelt. De Rildina ligt voor anker doch roerloos liggen kan ze niet. „Die kleine houdt van slingeren," vertelt de moeder. „De oudste ook, maar de tweede is net als ik. Die moet dat niet. We slingeren nogal gauw want onze schuit is vlak en klein. Als de lamp gaat zwaaien be gint hij te huilen, ,,'k Wil naar Oma," roept-ie dan. „Dat heeft-ie van mij," zegt ze stil, „ik lig soms op de vloer van zeeziekte en angst. Vooral op het IJs- selmeer als het spookt." Hoe stiller ik luister hoe meer ze vertelt. Van die angst vooral; aan het stuur als het water woelig is, op de plank als ze daar over moet, als ze te koken staat en de kinderen zijn op het dek. Ook van die drift in haar als veel tegen zit. Als het ka mertje vol rommel is. de motor af slaat, de regen lekt door de kieren op de bedden. Toch went ze aan dit leven beter nog dan de schoonzus ters, geboren en getogen op het wa ter en door het huwelijk bewoon sters van moderne schuiten. De jong ste is zelfs zo bang dat ze voor goed op de wal woont nuEn dat ter wijl die moeder, die oude Rildina, een mensenleven aan het stuur stond. Toen nog van de zeilschuit. Die oude moeder was sterk net als zij. Ziek zijn bestaat niet op een schuit. Want als de vrouw in de kooi ligt kan de man niet varen. Staat hij Over Hollands wateren varen schepen, bevracht met ijzer, met vodden, met papier, met van alles. Ze varen van Noord naar Zuid van Oost naar West. Op die sche pen wonen vrouwen wier leven door het huwelijk met schipper en binnenvaart gans anders werd. Er zijn er meer zo. Elke vrouw verandert door het beroep van haar manIn 'n serie „ontmoe tingen" willen we die eens van dichtbij bekijken. aan het stuur dan zorgt zij voor eten, voor drinken, de was en de kinderen. Eet hij dan stuurt zij. Ze hebben ai die jaren in de vaart nooit samen gegeten. En elk kind beduidde een dag of tien stil liggen dus tijdver lies, dus geen geld. „En de zonen? Moeten die ook schipper worden?" „Ik zal ze er niet van terughou den," zegt ze peinzend. „Al is er op een ouderwètse schuit als deze wei nig toekomst." „En hoe vinden uw ouders dat nu?" „M'n moeder kan d'er niet an wen nen," zegt ze stug. „Haar is 't hier te klein, te benauwd Die zit maar op haar stoeltje als ze hier is en doet niets." D'r bruin gebrande wangen wor den donker rood. Er is koppig verzet in haar ogen. „Maarik heb er geen spijt van." zegt ze. „En dat is waar het om gaat." Amerika ontbijt in de keuken Als waarlijk een goed begin het x ha<vc werk ls. dan hebben de meeste Amerikaanse (amille's grote kans de dag tot een goed einde te brengen, want wij beginnen de dag in de vriendelijke, glanzend wit gelakte keuken met een eenvoudig ontbijt, waarbij ieder gewend is zichzelf te bedienen. Alles staal binnen ons bereik. De vruchtenpers bereidt ons het dage lijks glaasje sinaasappel- of grape fruit-sap; uit de broodrooster ha.cn we de warme, goudgele toast en wij schenken ons een kop koffie uit de pot. die op het fornuis warm ge houden wordt. De z.g. cereal" (d.i. shredded wheat of cornflakes) staat In keurige verpakking klaar cn de melk vinden we in de koelkast. Na afloop van het ontbijt gooien we ons papieren servetje weg en het gebruikte servies vindt een plaatsje In de daarvoor bestemde wasmachine of in de gootsteen Geen ochtendkrant geen post, maar de weldadige sfeer van een frisse, moderne keuken, waar het ontbijt minder tijdrovend, pract»- scher en toch intiemer is dan wij het in Hol.and gewend zijn In een huls. kamer Waar dikwijls nog geen .stof ls afgenomen en waar al te vaak verwelkte bloemen en ongclcdlgde asbakjes aan de avond te voren herinneren. Sophie Hoedt-Wlnkler Prins. V. Sfeer „Gezellig dat je thuis bent." zegt mijn deelgenote in het leven cn laat met bijna dierlijke tevredenheid de radio los op de zomeravondrust. Een circusachtig tumult, onderverdeeld door talloze bekkenslagen, onder neemt een aanval op mijn gehoor zenuwen. „Leuk hè?" prijst ze haar pro grammakeus. Ik glimlach witjes. Er wordt gebeld en ik mei naar het balcon om te zien wie mijn smart komt delen. Beneden staat de mu zikale jeugdliefde van mijn vrouw: iemand, die alles van toonkunst weet en verder ook niet oppervlak kig is. Ik kondig zijn verschijnen aan en duik in het trappenhuis om onze gastvrije deur voor hem te ooenen. Mijn hiertoe noodzakelijke afwezigheid uit de kamer moet heel kort ziin geweest. Des te meer over- pelt mij de veranderde sfeer als ik met onze goede vriend binnentreed. Een serene rust hangt in de kamer. De oppervlakkige circusklanken zijn met een haastige beweging in het toestel teruggeduwd. „Zij" zit blo zend in een andere stoel, achter een zoëven nog leeg tafeltje, waar op een raadselachtig snel versche nen boekwerk van gedegen inhoud waarvan ik de aanwezigheid in onze boekerij nooit vermoed had. „Jullie hebben me zeker niet ho ren fluiten De radio ging keihecd," zegt de jeugdliefde bestraffend. ..Ach," antwoordt zij haastig doch subtiel. „Sjors zat een beetje voor zijn plezier aan dat apparaat te prutsen." HOLLANDS NETHEIDS-COMPLEX 't Was aardig om eens bij een lerares van een huishoudschool te loge ren. Een gescheiden vrouw met twee kinderen en een huishouden, flink en sportief en verstandig en ik dacht, voor ik er heen ging: hemeltje, wat zal het daar precies en pietepeuterig toegaan. Maar na een paar dagen ging het gesprek zo: Haal jij de bedden niet iedere dag af. vroeg ik. Nee. zei ze. vind je 't heel schandelijk? Ik haai ze hoogstens tweemaal per week af. Dat is heus voldoende. De andere keren sla ik de lakens en de dekens terug, de ramen staan natuurlijk open. het beddegoed lucht dan toch net zo goed. als wanneer je 't allemaal over een stoel hangt? Dit is practischer en gemakkelijker. Is het niet een beetje een voor oordeel van de Hollandse huisvrouw dat bedden afhalen, iedere dag en vaak ook nog 's Zondags? Het kost tijd,* voor oudere- vrouwen is het een inspanning, om ze weer op te maken en bovendien, de slijtage aan lakens en dekens! Je krijgt onder de bedden altijd vezeltjes en pluis jes van linnen en wol. dat komt. omdat je er teveel mee sjouwt. En dit is de Engelse manier, weinig af halen, toch luchten. O, er zijn meer dingen: de Hol landse huisvrouw heeft, als ze zo echt door en door Hollands-keurig is, een vreemde instelling! Zij is al tijd bang voor wat anderen zullen zeggen of denken, zodra er visite is gaat zij zich excuseren over de rom mel. (die er niet is) over het stof (wat er niet ligt). „Je moet maar niet om je heenkijken, hoor! 't Is hier 'n reuzenbende". Dat is een zin. die vele vrouwen op de mond be storven ligt. Onnodig, want ieder een heeft het recht om rommel in huis te maken, in zijn eigen huis dan. Wanneer zullen de vrouwen eens leren af te gaan op hun eigen gezond verstand, inplaats van op de eventuele mening van anderen? Koper poetsen? Wat een werk! Je kunt het veel beter vernissen. Pre cies even mooi en het is voorgoed klaar. Maar dat is ook al weer een vooroordeel, het koper moet zo no dig altijd gepoetst worden. En als die schoonheid dan nog altijd sa menging met werkelijke hygiëne. Maar dat is het juist. Een douche, bijvoorbeeld wordt in Engeland als een dringende noodzaak gezien. Ieder huis heeft een douche of een badkamer. O. maar dat is te duur voor ons, zeggen de mensen hier. Maar ze schaffen wel een wasma chine aan, die ook inderdaad erg nodig is, maar veel duurder. In nieuwbouw huizen is er meestal plaats voor een douche gemaakt, arbeidershuizen in de bijkeuken, ook in Holland tegenwoordig. Dan moest toch ook eigenlijk iedereen, die er plaats voor heeft, zich een Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW N.V. „ERF EN WEDERERF VAN GESLACHT OP GESLACHT" Meneer Vermij had negen beste jaren door zwendel in „erfenis-aandelen (Van onze correspondent) AMSTERDAM Laurcntius Vermij is zo tc zien een vriendelijke be jaarde oom. een man die graag met je kinderen stoeit cn voor iedereen een hartelijk woord heeft. Hij is dat misschien ook wel, maar nooit zou hU met de politie in aanraking zijn gekomen, als hy niet bovendien een oplichter was. een oplichter van groot formaat zelfs. Negen Jaar lang heeft hy geleurd met een verhaal van een heldhaftige daad. Er was (volgens Vermy: „Er is") een Duitse gravin, von Schlos- singen von Weh, die met haar auto onder een trein dreigde te geraken. Vermij sprong naar voren, slaagde er in de trein te doen stoppen en de gravin wees hem aan als haar universele erfgenaam. Vermy, die dit verhaal aan duizenden landgenoten, voornamelijk Am sterdammers. heeft gedaan, zou dus op zekere dag een ryk man zUn. Als onbaatzuchtig mens stelde hy op dat grote bezit voor hem zelf alléén geen prys. dende lichamen waren verbonden varieerden sterk. Die van de reis- vereniging bedroegen bij voor beeld f 4.40. Hoewel het onderzoek, dat door de politie met stijgende verbazing wordt gevoerd, nog niet is afgesloten, de boekhouding van meneer Vermij is een ingewikkel de aangelegenheid, staat reeds vast, dat hij sommigen zyner deelgeno ten meer dan twee honderd gul den lichter heeft weten te maken. Men vraagt zich af, hoe er men sen geloof hebben kunnen heen ten aan Vermij's verhalen. Een van zijn slachtoffers geeft hierop dit antwoord: „U kunt ons nu wel uitlachen, maar U had zelf maar eens zo'n vergadering moeten bij wonen, waarop Vermij van tiid tot tüd zyn aandeelhouders verza melde, U zoudt hem zelf ook ge loofd hebben." Het waren trou wens n{ü. alleen kleine bescheiden mensen, die van de slechtigheid van deze wereld geen weet hebben, die onder de ban van Vermij kwamen. Profetenmantel Blykens een register van zUn „erven en wedererven van ge slacht" dat bestaat uit tien volge- pende schoolschriften waren onder hen ook personen met lei dinggevende functies op grote kan toren. Vermy heeft dank zij de al lure van profeet van het goede leven, negen jaar lang kans ge zien uit handen van de politie te blijven. Hy beschikte over een kleine kring van bijzonder vertrouwden, bij wie hy by toerbeurt onder dook, en pas een publicatie in een der Amsterdamse dagbladen, waarin Vermij's ware gestalte werd geschilderd, heeft enkelen, tien op de twee duizend deelgeno ten, er toe gebracht de gelofte tot zwijgplicht, hen door Vermij op gelegd te verbreken. Daardoor slaagde de politie er dezer dagen in, Laurentius Vermy te arreste ren op een zijner onderduikver- blijven waar hij innig op zijn ge mak een weekblad zat te lezen cn een boterham verorberde, toen de politie aanklopte En nu is het dus zover dat Ver mij tegenover een uiterst critisch gehoor opheldering moet geven over zijn zeepbel-instituten. Hij blijkt daarbij een gemoedelijk pra ter te zijn. Hij geeft toe, dat hij wel eens een beetje overdreef. „Och meneer, doen we dat niet allemaal op onze tijd?" Hii geeft toe, dat die gravin niet von Schlos- singen von Weh heette, maar wil de illusie van haar bestaan niet zo maar voetstoots prijsgeven. „Kijk heren, ze heet eigenlijk anders, maar hoe. dat mag ik niet zeggen. Ze zei tegen me: „Meneer Vermy. ik verbied U in het openbaar mijn Dreef handel in 1 imposant papier Anderen zouden er ook van moeten profiteren, en dus creëerde hij een kring van lieden, die. hoe zeer ze ook naar rang en stand mochten verschillen, dit met elkaar gemeen hadden, dat zij tegen be taling van een rijksdaalder werden opgenomen in zyn testament, waardoor ook zy op zekere dag vermogend zouden zyn. Vermij begint met hen te ver enigen'in een N.V. „Erf en We- dererf van Geslacht op Geslacht". Wie daarin aandeelhouder wórdt, ontvangt van Vermij een impo sant papier, dat heet „Akte van Hoofd- Vrucht- Verbruik- Erf- Lijfrente- Aandeelrecht". De in komsten uit dit papieren lucht kasteel moeten hem volgens de Amsterdamse politie, waar hij nu ziin kleurrijk verhaal moet naver tellen tegenover een bar ongelovig inspecteur, drieduizend gulden hebben opgebracht. Schoner zwendel is nog zijn vol gende creatie, de „Internationale Neutrale Verenigde Stichting Mor genrood Zonsopgang". Wie daarvan deel uitmaakt, kan te ge legener tijd rekenen op een eigen huisie. In vele gevallen reikt Ver- mij bij de afgifte van een deelheb- bersbewlis meteen de bijbehoren de huissleutel uit. die de geluk zalige droomtoestand van zijn slachto'frs aanmerkelijk ver hoogt. Nu ren Syndicaat Volgende stap: Wie een huis heeft, moet dit ook laten onder houden en dus sticht Vermij een Woning Onderhouds-Syndicaat". Het gaat goed, men blijft Vermij, al moge het ongelofelijk schijnen, vertrouwen schenken. Er moet dan ook wel een haast hypnootische in vloed van hem zijn uitgegaan. Hoe is het anders te verklaren, dat zelfs zijn volgencje scheppingen geen achterdocht hebben gewekt bij zijn slachtoffers, die steeds hebben gehoorzaamd aan de zwijgbelofte, die Vermij van hen eist, wanneer zij in de kring der toekomstige rijken worden opgeno men. Nu immers komt de „Stichting Buitenlands- Binnenlandse Om wissel- Herstel- cn Rustoorden- Kinderkoloonies Wooning- Tuin- Landbouw Veeteelt- ACZNLF Van Geslacht op Geslacht". Daarvan begrijpt niemand meer het fijne, maar dat betekent niet. dat het geld niet langer binnenstroomt. De laatste stunt van de vinding rijke prater Vermij is, door nog steeds op grondslag van de legen darische erfenis een soort onder linge pretvereniging te stichten, waarvan de bewijzen van deelne ming recht geven op ..Feestdagen met Rondrit en Vrij Hntelverblijf en Consumptie naar Keuze en Waarde der Bonnen". De kosten die aan het deelge nootschap van elk dezer wellui- Charlotte von Stein, een episode „De minnebrieven van Goethe zyn wonderen geiyk zijn gedich ten. Uitgesproken heeft hy wei nig. Hy bepaalde zich tot de din gen van de dag. Nam graag het voor de hand liggende begrip, 't voor de hand liggende woord. Her haalde in elke brief met bijkans koele onbewogenheid „ich liebe dich" en „habe mich lieb". Ton Naeff's boek „Charlotte von Stein" is voor de derde maal her drukt. De liefde van deze vrouw voor Goethe springt van de blad zijden af. Vooral Charlotte wordt scherp en eerlyk getekend. Als Goethe zich tenslotte van haar ontdoet is haar wrok volkomen aanvaardbaar. Uitgever: Querido, Amsterdam. naam te noemen, want ik wil on bekend blijven"". Documenten In kamer 127 van het Amster damse hoofdbureau aan de Mar- nixstraat liggen de scherven van een droom van twee duizend men sen. Ik graai met mijn hand in een indrukwekkende hoeveelheid im posante stempels. Ik blader in boe kon. waarin „stukken" zijn opge nomen, die gesierd worden met namen van ministers, doktoren, notarissen en personen in andere vertrouwenwekkende ambten. Ik vind er ook twee afbeeldingen. Een van de gravin en een van haar kasteel. De goede gravin blijkt een knipsel te zyn uit een tijdschrift, het slot is een prentbriefkaart van eer nog niet geïdentificeerd, maar daarom niet minder fraai pand in een lommerrijke omgeving. Niet voor niets heeft de uitgever van deze kaart cr in dc linker onder hoek opgedrukt ..ons mooie land". Het volledige verhaal van deze oplichtingsklucht zal wel worden verteld voor dc rechtbank, waar voor de weldoener-beklaagde ont daan van de mantel der profeten misschien nog nieuwe onthullingen in petto heeft. Prins Margaret Rose heeft zwart linnen strandklercn gecombineerd met mist grijs. douche aanschaffen, het ding kost zo iets van 135 en gebruikt een dertig liter water per keer. Verder zijn de huizen te vol. Wist je, zei ze, wist je dat het is uitge maakt dat een te volle kamer de mensen de straat opjaagt? Nou, ja. je moet het n:et zo let terlijk nemen, maar het schijnt een psychologisch verschijnsel te zijn. dat de mensen neiging hebben om weg te gaan uit een te volle kamer. Men heeft omgekeerd de neiging om te blijven in een kamer waarin al leen de nodige dingen staan en waarin ruimte is om je te bewegen. Maar afgezien daarvan is een kamer, die te vol is gepakt met onnodige meubelen en bazarprullen hopeloos voor een huisvrouw om schoon te maken. Ja. zei ze met een verontschuldi gend lachje, laat ik nu ophouden met af te geven op een Hollandse huishouding, want ik heb veel in het buitenland om me heen gekeken, maar over het algemeen is het hier toch wel gezellig. Goudkleurig satijn en parels Korte, gladde haren. Pony op het voorhoofd en op de kruin een glan zend goud-satijnen kapje, bestikt met allemaal glinsterende dingen: kralen, steentjes, gouddraad en pa rels. Om de hals een geraffineerde ketting met een stralende ster eraan. Donkere handschoenen en van bo ven geen draad textiel. Tot waar em bèhaatje pleegt te beginnen De jurk zal wel kloppen met het kapje. Maar dat vermeldt deze foto niet. Arnhemse kassier wegens oplichting gearresteerd ARNHEM De Arnhemse poli tie heeft Donderdag een juist van vacantie terugkerende kassier van een bekende bankinstelling aldaar gearresteerd .omdat hij ervan ver dacht wordt zich te hebben schul dig gemaakt aan oplichting. Voordat de kassier met vacantie ging had een loodgieter gedispo neerd over een bedrag van f 16.000.-, de som van de eerste afleveringstermijn voor loodgie terswerkzaamheden. De kassier had de loodgieter er toen opmerk zaam op gemaakt, dat dit geld reeds was uitbetaald. Hij legde een door de loodgieter ondertekende kwitantie over als bewijsstuk. Dc politie dacht aanvankelijk, dat deze handtekening echt was. Bij een voortgezet onderzoek rees echter twijfel. De omstandigheid, dat de kas sier veel geld verteerde op uilstap jes met allerlei vrienden, ver sterkte het vermoeden, dat hij ander geld dan ziin salaris voor dit doel gebruikte. De kassier heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Lokkende emigratie T N DEZE NA-OORLOGSE JA- -*■ REN is de belangstelling voor de emigratie en de neiging om te emigreren aanzienlijk toegenomen. Men kan zeggen, dat deze belang stelling er altijd is geweest cn dat de neiging toenam naarmate dc kansen om in het eigen land een eerlyke boterham te verdienen ge ringer waren. Dit is ongetwyfeld waar. Wie emigreert, zoekt oen nieuw bestaan en een nieuwe toe komst cn al moge in het verleden de zucht naar verandering, naar avontuur en andere wensdromen 'n woordje meegesproken hebben, in deze nuchtere tyd is emigreren een zeer nuchtere zaak. Over de oor zaak, die duizenden mensen naar een vreemd land doet trekken, be staat dan ook geen misverstand meer Het ontbreken van cultuur grond voor de jonge boeren, van een grondstoffenbasis voor een grotere uitbreiding dor industrie, de kentering op de arbeidsmarkt cn de te verwachten bevolkingstoeneming hebben deze bereidheid tot emigra tie doen ontstaa^. In ons land staat het er zelfs zo voor, dat, wanneer de werkgelegenheid zich niet vol doende uitbreidt, Nederland genood zaakt zal zijn, zo niet in de eerst- komen de 2 3 jaar, dan toch in de volgende 15 jaar, een actieve cmi- graticpolitick te voeren. Nu is de wereld, buiten het' dicht bevolkte West-Europa, groot genoeg om aan vele mensen uit dit oude werelddeel nieuwe bestaansmoge- lykheden te bieden. Het zal echter met verstand en overleg dienen te geschieden om de kans op misluk king. die helemaal niet denkbeeldig is als er maar lukraak geëmigreerd wordt, te voorkomen. Uit de be richten, die wij zo nu en dan onder de ogen krijgen, weten wij, dat Canada buitengewoon in trek is. In het jaar 1948 vertrokken ruim 16 000 Nederlanders naar het buiten land, met de bedoeling zich aldaar blijvend te vestigen. Volgens de Canadese statistiek kwamen 9.868 Nederlanders dit land binnen, voor het overgrote deel mensen van de landbouw. Dit laat zich verstaan, omdat de agrarische mogelijkheden in Canada het grootst zijn. Het qou- tum van 3153, door de Verenigde Staten t.a.v. Nederland vastgesteld, vermindert een uitbreiding van de emigratie naar dit land. Naar Zuid- Afrika loopt het nog stroef, al is daar plaats voor flinke Nederlandse vaklieden en technici. De vraag, die velen nu zal bezig houden. is: Vinden vreemdelingen in hun nieuwe vaderland inderdaad een lonend bestaan? Korrelschrijver weet het niet Hij heeft het zelf nooit geprobeerd en verder heeft hij zo het gevoel, dat het nergens ter wereld, waar men ook komt, boter tje tot de boom is, tenzij men. ma terieel gezien, ontzettend veel ge- ,luk op zijn weg vindt. Dat Canada een fascinerende invloed uitoefent, geeft hij echter grif toe. Hem kwam dezer dagen het maandblad „Coöpe ratie" onder de ogen en daarin las hij o.a. het volgende over een be zoek. dat iemand aan Canada had gebracht. „Welvarend, neen, ongelooflijk rijk is Canada en is vooral Amerika. Welvaart is moeilijk te meten cn is moeilijk aan te duiden Het feit, dat practisch ieder eep koelkast en een auto heeft, moge een aanduiding zyn. Het vrijwel ontbreken van surrogaten en van slechte kwalitei ten eveneens. Het opvallend hoge verbruik van voedings- en genot middelen. alsmede de verbijsterende verspilling in dit opzicht niet min der. In treinen en in hotels opval lend veel nieuwe koffers. Overal opvallend veel nieuwe kleren. Een opvallende vlotheid, waarmee geld wordt uitgegeven. Ik zag heel wat fabrieksarbeiders, die over een auto beschikken en maakte kennis met een melkknecht, die de trotse eigenaar bleek van een Buick 1939. Niet zozeer de luxe, maar wel de welvaart heeft ons getroffen". Tot zover. De indruk vormt een scherp contrast met de verarming ln ons werelddeel en zal menigeen doen likkebaarden. Mogelijkheden, dit staat voor Korrelschrijver vast, zullen alleen zij vinden, die met eigen kennis gewapend zijn. Maar zyn dit niet juist degenen, die wij in ons eigen land zo hard nodig hebben? 99 Nadere onthullingen Het curatorium van de stichting Boy mans, zo verneemt Het Vrije Volk van bevoegde zijde, heeft onlangs op een vergadering besloten, een nieuw onder zoek te doen Instellen naar de echtheid van het befaamde schliderij „De Em maüsgangers". dat oorspronkelijk was aangekocht als een werk van dc Delftsc meester Vermeer, maar later aan wijlen Han van Meegeren werd toegeschreven Het curatorium meent dat het auteur schap van Han van Meegeren nog in het geheel niet vaststaat en is veeleer de overtuiging toegedaan, dat inderdaad Vermeer „De Emmaüsgangers" ge schilderd heeft Binnen afzienbare tijd zal het onderzoek aanvangen en ln ieder geval kan men In het komend na- Jaar nadere onthullingen over deze zaak verwachten. Als deze mededelingen Juist.zijn, en wij hebben geen reden hieraan »c twij felen. zal dus binnenkort dit schilderij opnieuw in het centrum der publieke belangstelling komen. Wij vernemen nader, dat ,,De Emmaüsgangers" zich op het ogenblik bevindt in het pand Parklaan 11 te Rotterdam. Het zou in de bedoeling Jlggen het schilderij om streeks eind September terug te bren gen in het museum Boymans. Twee ex perts. n.l. Coremans cn de Belg De Coen, zijn werkzaam aan een uitvoerig rapport, waarin hun opvattingen om trent het vermoedelijk auteurschap van het doek worden neergelegd. De me ning van deze twee heren wordt met een zekere spanning tegemoet gezien. Of met hun uitspraak een definitief einde zal komen aan dc reeds zo Hng heersende onzekerheid, valt te bezien. Dc duisterheden om dit schilderij zijn in dc loop der jaren zo dicht gewor den. dat het een wonder mag heten als het nu plotseling licht zou worden

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3