Vier jaren zwarte historie moeten nu in Monde Tafel-gesprek eindigen Amendering interim-regeling inbreuk op overleg Betrekkelijke rust in de wereldpolitiek Nederland en Republiek faalden in oprechtheid Opkomende storm is voor het ogenblik overgewaaid Arie van Vliet's demarrage nog altijd verrassend Regering moet de wagen weer in het spoor brengen 4 Vrijdag 12 Augustus 1949 2 SEPTEMBER 1945 aan boord van het Amerikaanse slagschip .Missouri'' in de Baai van Tokio tekenen de Japanners de voor waarden waarop zij capituleren voor de geallieerde overmacht. (Van een onzer redacteuren) Morgen is het vier jaar geleden, dat in de baai van Tokio. Japan de wa pens strekte. Voor de volken van Indonesië betekende dat een nieuw begin. Het begin van een nieuwe, volledige vrijheid waarbij geen nieuwe over heersing ook door de Nederlanders meer zou worden geduld. En op 17 Augustus na enkele dagen van aarzeling en afwachting, liet Sukarno door een groep vrijheidlievende Indonesiërs, die van nieuwe denkbeelden onder de Nederlanders nog niet hadden kunnen horen, zich overhalen de vrije onafhankelijk souvereine Republiek Indonesia uit te roepen. Dat was de inleiding van een tragedie, die vier jaren lang. Indonesië en Nederland heeft uitgemergeld en afgemat; maar die nu misschien, na talloze mislukte pogingen, ter Ronde Tafel Conferentie voorgoed uit de wereld kan worden geholpen. Als een zwarte bladzij, die is uitgelezen en wordt omgeslagen. Door een reeks van dramatische hoogtepunten is het Indonesisch conflict, dat uit de proclamatie van 17 Augustus 1945 is gegroeid in verschillende perioden te verdelen. De eerste eindigde reeds zes weken na de uitroeping van de Republiek, toen op 1 October 1945 de Neder landse regering, dit, wat hier be schouwd werd als een Japans maaksel min of meer ongeldig ver klaarde. In de regeringsverklaring van die dag werd gezegd, dat op suggesties om met het zogenaam de Sukarno-bewind te spreken, niet kon worden ingegaan. Dat be tekende in feite, voor de Republiek dat zij om haar bestaan zou moe ten strijden, en dat haar dat recht zou worden betwist. Het was de ongelukkigste perio de misschien uit het ganse conflict. Misverstanden bestonden over en weer. Informaties over de gebeur tenissen uit de bezettingstijd wa ren buiten Indonesië niet doorge drongen. En binnen Indonesië, doorgrondde men weinig van de andere geest, die in Nederland en in Londen tijdens de oorlog was ontstaan ten aanzien van het kolo niale probleem, doch die door de loop der gebeurtenissen en in de stroom van nieuwe sentimenten al spoedig weer verdween. Tjarda gaat heen En toen Van Mook op 15 Octo ber een weinig meer "inzicht in de situatie had gekregen en bereid was om met Sukarno te onderhan delen werd hij door de Haagse re gering gedesavoueerd. „Wel con tact met de Indonesische leiders, doch niet met Sukarno," zei het kabinet-Schermerhorn. Voor Van Mook was dat te weinig. Voor Tjarda teveel. Op 16 October leg de de voormalige gouverneur-ge neraal zijn functie neer. Op 3 December deed minister Logemann eindelijk mededeling van het regeringsbesluit dat met Sjahrir gesproken zou worden. Doch Sjahrir antwoordde dat dan eerst de Republiek erkend moest worden. Verzekeringen, die zoals vele latere toch niet konden wor den gehandhaafd. Er werd wel ge sproken, echter niet dan nadat Van Mook met Schermerhorn en Loge mann eerst nog een bespreking met Attlee te Chequers in Enge land had gevoerd op 27 December 1945. Toen duurde het nog tot 12 Februari van het volgend jaar voor Van Mook en Sjahrir voor het eerst konden gaan praten over de voorstellen, die de Nederlandse regering intussen had gedaan. Die kwamen er op neer, dat er een ge menebest Indonesië zou komen, deelgenoot in het Koninkrijk, en dat lid van de UNO zou kunnen worden. De overgangstijd zou tien jaar duren. Terwijl de onderhandelingen moeizaam voortstrompelden, Ne derland vaster voet kreeg op Java (9 Maart: Batavia) en het tweede kabinet Sjahrir intussen was op getreden (12 Februarii, werd het roeriger in de Republiek, uit pro test tegen concessies aan Neder land. Tan Malakka en Subardjo moesten worden gearresteerd, maar de onrust bleef. Zij beïn vloedde de besprekingen zo sterk, dat de Republikeinse delegatie die op 23 en 24 April op de Hoge Veluwe met Schermerhorn, Drees, Logemann en Van Mook bespre kingen voerde, de schrale vooruit zichten die de Nederlandse rege ring kon openen niet in de Repu bliek kon verkopen. Onze eigen regering had op haar beurt niet verder durven gaan, uit vrees in ons weerspannige parlement de tweederde meerderheid niet te krijgen. Dat was het einde van de tweede periode. Malino periode Kostbare maanden hebben de derde periode gemarkeerd. Maan den van toenemende tegenstellin gen. Uit een langdurige regerings crisis in Nederland was tenslotte het kabinet-Beel tevoorschijn ge komen. Van Mook had intussen het initiatief genomen, tot een tegen spel tegen de Republikeinse drang naar een eenheidsstaat. Deze een heidsstaat kwam in botsing met de Nederlandse opvatting, dat zulk een staat aanzienlijke minderheden zou opleveren, die niet meer aan het woord zouden kunnen komen. Op 16 Juli riep Van Mook de Malmo-conferentie bijeen, waaruit thans in het BFO de geëmanci peerde federalisten tevoorschijn zijn gekomen. Uit de Nederlandse kabinetscrisis was intussen de ge dachte gegroeid, een commissie-ge neraal in het leven te roepen, die een belangrijk deel van de onder handelingen met de Republiek van de landvoogd zou overnemen. Op 31 Augustus aanvaardde de Eerste Kamer deze gedachte en reeds op 14 September vertrokken, Schermerhorn, wijlen Max van Poll en de oud-waarnemend bur gemeester van Amsterdam F. de Boer naar Batavia. Maar tien da gen later stuurde Nederland er de 7 December divisie achteraan. En dat had op de Republikeinse leiders weer een averechtse uitwerking. Niettemin werd op 14 October de eerste wapenstilstand gesloten nog twee dagen later verklaarde Sjahrir dat hij persoonlijk met een federatief Indonesië in beginsel ac- coord kon gaan. Men groeide naar elkaar toe en hoewel voor het overige geen der partijen ook maar iets scheen na te laten om de ander te prikkelen, werd op 15 Novem ber 1946 de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati getekend. Haar 19 DECEMBER 194S Neder landse luchtlandingstroepen landen op het vliegveld bij Ma- guwo en rukken snel op naar Djokja. het hart van de Repu blikeinse gedachtenwereld. 25 MAART 1947, Sjahrir en Schermerhorn,de toen malige mi nister-presidenten van de Repu bliek en Nederland, onderteke nen de overeenkomst van Ling gadjati, die het fundament zou zijn van het nieuwe bestel. beginsel mag nog steeds voor een groot deel van kracht zijn, de over eenkomst zelf is een treurig lot be schoren geweest. Terwijl de Ka mers er nog over moesten begin nen, verklaarde generaal Roell hier dat als het niet anders ging zelfs ondergronds tegen deze overeen komst gestreden moest worden. (12 December) Prof. Romme vond een ander weg om haar krachteloos te maken. Hij kleedde haar aan en van der Goes, in een uiterste po ging om het stuk althans te redden verenigde zich met dat aankleden. 20 December. Het harnas aan Met deze nieuwe overeenkomst kon de Republikeinse regering haar aanhangers niet meer vast houden en hoewel het stuk nog ge tekend is (25 Maart 1947) is de verwachte heilzame uitwerking uitgebleven. De Republiek gordde zich reeds een harnas aan, en tal loze schepen van Britse en Ameri kaanse nationaliteit die dit harnas aanvoerden in ruil voor producten werden deswege in de maand Maart door de Nederlands-Indische rege ring opgebracht. De economische besprekingen die van het grootste gewicht waren mislukten defini tief op 11 Mei: de reis van Beel en Jonkman die op 3 Mei waren ver trokken. kon daar geen verande ring in brengen. En zo liep alles op de eerste grote gewapende ontmoe ting van de 21ste Juli aan, die de eerste politie-actie zou brengen. Ook die greep naar de wapenen, die Nederland ondernam om uit de omklemming van de paar steden te komen, bracht echter de oplossing niet. De Veiligheidsraad, op 31 Augus tus op verzoek van India en Aus tralië in het geweer gekomen, dwong de Nederlanders de actie te staken, op de 5e Augustus. Van toen af verplaatste zich het zwaar tepunt gedurende vele maanden naar Lake Success, Washington en Londen. Er kwam een C. v. G. D. en een poging van Van Mook om persoolijk het State Department tot andere gedachten te brengen, vermocht niet de lijn van Marshall en Lovett te veranderen (710 September). Onwillig aanvaardde Nederland de goede diensten, die intussen niet veel hebben uitgehaald. Daarvoor bleven de verschillen aan beide zij den te groot en waren vooral de tegenstrevers in beide kampen te sterk geworden. Wel kwam er op 31 JULI 1947, de Veiligheids raad. het forum van de interna tionale wereld, mengt zich in het conflict en geeft het aanzijn aan de C.v.G.D. (Commissie van Goede Diensten) en later aan de U.N.C.I. (Commissie van de Ver enigde Naties voor Indonesië). 17 Januari 1948 een Renville-over- eenkomst tot stand, waarvan de beginselen ook nu nog worden ge handhaafd. Doch de toestand in de door Ne derland tijdens de eerste politie-actie bezette gebieden lokte doorlopend ernstige incidenten uit. Het aantal Nederlandse strijdkrachten was veel te gering om die gebieden behoorlijk te bezetten. Infiltraties van onwilli ge elementen aan de andere zijde werden er als het ware door in de hand gewerkt en terwijl men aan de conferentie-tafel moeizaam naar een oplossing streefde werd de sfeer steeds slechter. Zo slecht, dat het Ne derlandse volk een nieuwe koers in sloeg. Het kabinet Beel was na de ver kiezing met te handhaven, de basis werd verbreed, doch voor Van Mook was zij te smal en na de regering aanvankelijk op dit punt nog even aan het weifelen te hebben gebracht moest de oude landvoogd gaan. Hij had de oplossing niet kunnen bren gen: Beel zou het gaan doen (3 No vember). Wat hij bracht was een voortzetting van de politie-actie (18 December) op de dag nadat de Vei ligheidsraad met reces was gegaan. Dat bleek echter een misrekening. De Raad kwam terug (22 December) en opnieuw werd het zwaartepunt naar het internationale toneel ver legd. Op internationaal plan Nu echter was Nederland minder bereid tot toegeven. Djokja zelf was op de eerste dag van de actie reeds bezet. Voor Nederland toegaf aan de order het vuren te staken, was het ganse resterende territoir van de re publiek eveneens onder Nederlandse controle gebracht. Toen liet Beel bo vendien nog de Republikeinse leiders in Prapat en op Banka interneren. (31 Dec.). Aanvankelijk scheen dat het einde van iedere mogelijkheid tot spreken. Doch toen werd ook de Veiligheids raad werkelijk onvermurwbaar. Ne derlands beste vrienden incluis (28 Januari). En al heeft Nederland nog lang het been stijf gehouden vooral waar het betreft de gelijktijdigheid van de terugkeer naar Djokja en het geven van de order staakt het vuren, de Veiligheidsraad had de Republi- Gambi zwemt van Napels naar Capri NAPELS. De Italiaan Gianni Gambi is van Napels naar Capri ge zwommen. een tocht die hem lang zal heugen! Onderweg raakte hij twee maal bijna uitgeput van het zwoegen tegen stroom en getij, en bovendien werd hij aangevallen door een zwerm kleine haaien, die ech ter door de volgboot op de vlucht werden gedreven. Gambi was hier door uit de koers geraakt, met het gevolg dat hij in totaal een kleine veertig kilometer heeft moeten zwemmen. Toen hij voet aan wal zette, was hij vrijwel aan het eind van zijn krachten gekomen. Alleen Kunst naar Kopenhagen AMSTERDAM. De sportcom- missie van de NWU heeft besloten geen tweede amateur achtervol ger naar de wereldkampioenschap pen in Kopenhagen te zenden om dat men de kansen van de twee de man zeer klein acht. Alleen Kunst zal dus op dit nummer de Nederlandse kleuren verdedigen. Duitsers sneven op Balkan in Russische dienst BERLIJN. Ten bewijze dat Duitsers (gedwongen?) strijden in het communistische partisanenle- ger in Griekenland, publiceert de met Britse licentie werkende Ber lin Telegraf een lijst van 32 namen en adressen van mannen „die in gevechten om het leven zouden zijn gekomen". Gezegd wordt dat al deze mannen deel uitmaakten van de politiemacht der Russische zone en dat zij gedood werden in gevechten nabij de Albanees- Griekse grens. keinen in een te sterke positie ge bracht. Eerst moesten dezen naar Djokja te rugkeren. En pas toen dat was ge schied konden de onderhandelingen over het staken van het vuren en het begin van de RTC worden be ëindigd. Dat is dan voorlopig het einde van een lange reeks vergis singen, en noodlottige prestigefouten aan beide zijden. Moge ter RTC blijken, dat er op die reeks geen vervolg meer zal ko men. ER IS betrekkelijke rust in de wereldpolitiek. Kort geleden was er een spannend moment, toen alle gemaakte vooruitgang tussen Rusland en het Westen in gevaar scheen Het was in de dagen van de tijdelijke en waarschijnlijk niet laatste crisis van het Engelse pond. In die dagen brak de wereld zich tevens het hoofd over de eerste uitvoerige berichten over depres sietekenen in de Verenigde Staten. Men wist, dat de stugge, agressieve politiek van Moskou gedurende eni ge jaren bepaald was door het ge loof dat Amerika voor een ineen storting stond en zich dan uit Euro- door: l^dr. M. v. Bla; Blankenstein pa zou terugtrekken. iDit had het grote moment voor Moskou moeten zijn, waarop een ecpnomisch chao tisch Europa een gemakkelijke prooi zou worden voor zijn predikers van de revolutie. Toen dit geloof nog de scepter zwaaide in het Kremlin was de blokkade van Berlijn onderno men. Het geloof scheen ad absur- dum gevoerd door het uitblijven van de ineenstorting van Amerika, door het plan-Marshall, dat die instor ting en tevens een chaos in Europa nog onwaarschijnlijker maakte, en ook door de vele tekenen dat een Atlantic Pact in de maak was. Zo veel tegenbewijs tegen de grond slagen van hun politiek hebben de speculanten rondom Molotof niet kunnen weerstaan. De voornaam- sten hunner verdwenen uit hun machtsposities. Op de uitvoerige foto van de omgeving van Stalin bij de grote parade op de Lucht vaartdag, ontbraken met Molotof verschillende van zijn ten val ge komen medestanders. Deze foto was, als aanduiding van de politieke Woerdenaar verslaat Harris en Derksen AMSTERDAM Op de wieler baan van het Olympisch Stadion is gisteravond een soort generale re petitie gehouden voor de a.s. wie lerkampioenschappen te Kopen hagen, waar Arie van Vliet bleek in de sprintmatch voor professio nals de snelste te zijn. Zijn drie ritten a deux won hij gemakkelijk en slechts zün overwinning in de rit met vieren was aanvechtbaar. De jury besloot echter, dat Van Vliet en niet Harris winnaar was van deze rit maar een omgekeerde uitslag kon niet van invloed zijn geweest op de totaaluitslag. Van Vliet won van kop van Plattner. In zijn rit tegen Harris spurtte dé wereldkampioen na 275 meter plotseling weg en nam een grote voorsprong, die de Engelsman niet meer kon inlopen. In de rit tegen Derksen kroop de laatste bij het ingaan van de laatste bocht om hoog, van Vliet schoof onderdoor en Derksen was een geslagen man. Derksen won uit tweede positie bij het uitkomen van de laatste bocht van Harris. Evenzo werd Plattner geslagen. De rit tussen Harris en Plattner leverde een overwinning op voor de Engelsman, die resoluut de kop had genomen. Eindklassement: 1. Van Vliet 4 p. 2. Derksen 7 p. 3. Harris 7 p. 4. Plattner 10 p. Bij de amateurssprint deed onze tweede afgevaardigde naar de we reldkampioenschappen, de Am sterdammer Geukens, het niet bijs ter goed. In de strijd om het sprint kampioenschap van zijn vereniging „Olympia" verloor hij zijn drie rit ten tegen Willekes, Van Gelder en Schotman. Willekes won dit kam pioenschap. In de wedstrijd met motorgang- making in twee ritten van 50 km ARIE VAN VLIET kreeg Pronk in de tweede rit pech. De uitslag was: Eerste rit: 1. Pronk 40 min. 32 sec., 2. Bakker op 25 meter; 3. Clautier op 80 meter, 4. Frosio op 970 meter, 5. de Best op 1675 me ter. Tweede rit: 1. Clautier 40 min 54 sec., 2. Frosio op 35 meter; 3. De Best op 225 meter, 4. Bakker op 560 meter, 5. Lamboley op 700 me ter. Klassement: 1. Clautier 4 pnt., 2. Frosio 6 pnt., 3. Bakker 6 pnt., 4. Pronk 8 pnt., 5. De Best 8 pnt. EERSTE KAMER OVER SURINAME (Van onze parlementaire redacteur) Uit het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de interim-regeling voor Suriname blijkt, dat vrij algemeen de amendering van het wetsont werp wordt beschouwd als een inbreuk op het overleg en als het opleggen van een regeling aan Suriname. In het bijzonder geldt dit voor het amen dement-De Kort inzake de financiële gelijkstelling van het kweekschool- onderwijs. Intussen worden van de regering de stappen verwacht, waar door de door de Tweede Kamer veroorzaakte moeilijkheden worden op gelost. De reactie van Suriname wordt algemeen begrijpelijk geacht, of schoon misschien te scherp. Ook principieel blijkt de meer derheid van de Kamer aan de kant van Surinamé te staan. n.l. in dit opzicht, dat ook reeds in de over gangstijd de samenleving behoort te staan op de voet van gelijkwaar digheid. Met name wordt verwor pen de opvatting der regering, dat een regeling, waarover niet in alle opzichten overeenstemming zou zijn verkregen, niet beschouwd mag worden als een aan Suriname tegen zijn wil opgelegde regeling. Ofschoon de p r a c t ij k van de regering beter was dan haar theorie en zij de amendemen ten van de Tweede Kamer ont raadde. vreesden verscheiden leden toch. dat juist deze theorie de Tweede Kamer ertoe gebracht heeft, niet alleen om de amende menten aan te nemen, maar ook de geamendeerde regeling met alge mene stemmen aan te nemen. De regering had naar de mening de zer leden uitstel van behandeling behoren te vragen om het oordeel van Suriname te vragen over de amendementen. Deze groep leden is verder van mening, dat Nederland zich dient te hoeden voor de opvatting, dat de wijzej waarop hier te lande de democrfcfiiche gedachten worden verwezenlijkt, de beste zou zijn voor alle landen en voor alle tijden. Heeft de regering, vroegen zij, het overleg met Suriname reeds her opend? Zij ontveinsden zich niet, dat overeenstemming over het amendement-De Kort moeilijk zal zijn te verkrijgen. Mocht het hier bedoelde overleg niet tot overeenstemming leiden of zelfs vooralsnog niet mogelijk blij ken. dan zien deze leden niet. hoe zij het wetsontwerp in zijn tegenwoor dige gedaante kunnen aanvaarden. Zij geven de regering dan ook in overweging om het in te trekken. Verschillende andere leden, op zich zelf voorstanders van het amen dementDe Kort, menen toch. dat indien de Tweede Kamer het rege ringsontwerp rustiger had kunnen bestuderen en behandelen en wan neer zij volledig op de hoogte was geweest van de inhoud en de geest van de wederzijdse besprekingen, de indiening van de amendementen ach terwege had kunnen blijven. Het be vreemdt deze leden, dat de minister niet met meer nadruk gewaarschuwd heeft tegen deze inbreuk op het re sultaat van overleg. Ook zij menen, dat de regering na de indiening der amendementen schorsing der beraad slaging had moeten vragen of het wetsontwerp na eventuele aanne- .ming der amendementen geheel had behoren in te trekken. Zij stellen de vraag, of de regering op verdere be handeling eigenlijk nog wel prijs stelt. Zij wensen zich hun stem voor te behouden, evenals sommige andere leden, die van de regering verwach ten dat haar verder beleid tot ont spanning van de situatie zal leiden Verscheiden leden achten het min der juist, dat minister Van Schaik het wetsontwerp verdedigd heeft en niet minister Van Maarseveen. Flinterman stelde zijn recordpoging uit DEN HAAG. De majoor vlieger Flinterman heeft zich. in verband met de weersomstandigheden ge noodzaakt gezien zijn poging om Nederlands hoogterecord te verbete ren. uit te stellen. Als richtdatum is thans weer 17 Augustus vast ge steld. positie te Moskou meer waard da* de berichten, gissingen en geruch ten. waarop wij gewoonlijk moeten afgaan. Nu echter waren er tekenen, die radicalen te Moskou, vooruitlopende op de gebeurtenissen, als bewijs zouden kunnen aanvoeren dat zij zich slechts in het tempo, maar niet in de onverbiddelijke loop van de feiten hadden vergist. Een kleine opleving van een gedeelte van de blokkadeverschijnselen rondom Eer lijn kon op nieuwe aarzeling te Moskou wijzen. Do opkomende nieuwe storm is voor het ogenblik overgewaaid. Moskou wilde geen avontuur meer. Had het nu, anders dan in 1947, gezonde critiek bewaard tegenover de aankondigers van het einde van het Westen? Of zijn inmiddels zijn eigen moeilijkheden met de vazal staten te groot geworden? Hoe het zy, de koers van verzoening, van wil om te praten met het Westen is voortgezet. Niet van harte. Dat blijkt uit zo menige uitlating. Maar het is duidelijk, Moskou blijft van mening dat zijn ogenblik nog niet is gekomen. Het plan-Marshall en het Atlantic Pact zijn nog niet uit gewerkt, wat hun zegenrijke in vloed betreft op het beleid der Rus sen. Uit deze twee verschijnselen moet Moskou tot het besef gekomen zijn dat het met een nieuwe wereld te doen heeft. Deze vereist een nieuw Russisch beleid, en snel in hun bewegingen zijn de Russen nog nooit geweest. Wij kunnen in ieder geval constateren, dat de verschijn selen in Amerika en Engeland» moeilijkheden nog geen verandering hebben gebracht in de betrekkelijk grotere toeschietelijkheid van Mos kou. Het is nuttig daarop te wijzen, want deze verhouding Oost-West is voor de mensheid het vitaalste van al haar problemen. Juist als er niets gebeurt blijven de goede tekenen vaak onopgemerkt. Toch is de rust van het ogenblik in de betrekkingen tussen de grote mogendheden veel belangrijker dan alle geruchtma kende feiten van het ogenblik bij elkaar. Gerucht maken blijven de gebeurtenissen in China. De communisten hebben hun opmars naar het Zuiden met kracht voort gezet. Te Kanton neemt de regering van de Kwomintang maatregelen om gereed te zijn voor een ontrui ming van de stad. Zij heet voor nemens te zijn wederom naar Tsjoenking, in de Westelijke diepte van China uit te wijken. Dit heeft zjj onder Japanse druk eveneens ge daan en met succes Maar toen had den zy bondgenoten in de rug, die haar, zo goed en zo kwaad als het ging, van het nodige, voorzagen. Nu heeft zij feitelijk geen vrienden meer. Dat Amerika de hand heeft af getrokken van Tsjiang Kai-Sjek heeft Acheson zonder omwegen te kennen gegeven. Amerika heeft geen hoop meer op zijn onbekwaam en corrupt bewind. Het beschouwt Tsjiang als een verloren man. Wa pens leveren kan hem niet redden, zo zegt Washington, ofschoon het, als het kans zag, gaarne de duivel Mao Tse-Toeng met Beëlzebub Tsjiang Kai-#5jek zou uitdrijven. Tsjiangs troepen hebben altijd een materieel overwicht gehad, in het bijzonder in de lucht. Daaraan ligt het niet. Maar het volk wilde de nationale regering niet meer. zij had niet meer het vertrouwen der troe pen. De grote velds^gen werden al le gemakkelijk beslist door het over lopen van grote legers, altijd weer. Waarom dan Tsjiang. nog wapens verstrekt De Russen hebben dat is intussen gebleken Mao niet gewapend. Zij hebben dat blijkbaar niet meer nodig geacht. De afloop van de strijd in China met de volledige zegepraal van de communisten zou dus slechts een kwestie van afstand en tijd zijn, als het China niet was. het land van de onverwachte wendingen. Maar hoe het ook lope, Tsjiang zal men moe ten afschrijven, en weinigen zullen dit, om zijnentwille, met harteleed doen. IN BELGIë IS er nu een regering. De toestand is er veel op geklaard. De koning heeft te kennen gegeven dat hij slechts aanspraak zal maken op de troon, als in een niet bindend plebisciet een be langrijke meerderheid van het volk voor zijn terugkeer stemt. Het ver schil met zyn tegenstanders is en kel nog, dat hy niet by voorbaat verklaren wil, wat hij als een be langrijke meerderheid zal beschou wen. De socialisten zijn niet voldoende bevredigd om aan de regering deel te nemen. Toch is de nieuwe rege ring geen volgzame regering voor de koning. De meeste liberalen zijn tot zijn tegenstanders te rekenen, en het is de bedoeling van dit be wind, dat de verantwoordelijkheid voor de oplossing van de konings kwestie aangedurfd heeft, niet zon der overleg met de socialisten te werk te gaan. Voor de vrede in het land en ook voor de toekomstige positie van de dynastie is dit een noodzakelijkheid. Ondanks de opklaring blijft er ruimte te over voor koppig geschil. Het werd echter tijd dat het land een regering kreeg. Engelsman wint de Fastnet-race PLYMOUTH. De Fastnet race is gewonnen door „Myth of Mal- ham", het jacht van captain Illing- worth (Gr.Br.). Zijn gecorrigeerde tijd bedroeg 85 uur 30 min. 23 sec. Capt. Illingworth heeft hiermede voor de tweede maal de Fastnet- race gewonnen. De bemanning van de „Myth of Malham" bestond uit negen koppen, waaronder twee dames. Het eerste jacht, dat de finish te Plymouth passeerde, was de „La- tifa" van Mason (Gr.Br.) doch de gecorrigeerde tijd van dit jacht be droeg 94 uur 58 min. 15 sec. Het Nederlandse jacht van mr. J. Cars „Olivier van Noort" is nog steeds niet in Plymouth aangeko men.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4