FILMS IN AMERSFOORT r L$3£Èl ,,Ons Belang" blijft ijveren voor volledig rechtsherstel de avonturen van kapitein rob Noteert U even DS V8M2 M (Jjq koning $m cis pompsluwsA Zaterdag 13 Aug. 1949 Propaganda-aelie in voorbereiding Bij de op Vrijdag voortgezette Vergadering van de Onderofficiers vereniging „Ons Belang", wees de heer C. Gijse, bij zijn inleiding over de Morele Verheffing en Ontwikke ling. op de na-oorlogse moeilijkhe den voor velen, die de toekomst zonder hoop tegemoet zien. Dit is ook merkbaar in eigen ge lederen. Bij velen is er moedeloosheid ont staan, welke gelegen is in gemis aan zelfvertrouwen. Wij moeten echter vooruit. De tijd brengt de toekomst. En de tijd is als een pijl, die in één rich ting wijst; teruggaan is niet moge lijk Dit is ook niet nodig, want met een gezond zelfrespect en geloof in de toekomst kunnen we onze taak aanvaarden en volvoeren. Wij moeten beseffen, dat de be roepsmilitairen speciale rechten en plichten hebben Het geloof in eigen kracht heeft het O.Ö. korps in het verleden tot de daad gebracht. De bewijzen hiervan zijn nog te zien aan de gebouwen van „Ons Belang" en de instellingen te Amers foort. Er zijn goede en nuttige resulta ten bereikt. Maar om te komen tot de velden waar zon is en licht, was een lange en moeilijke weg Om dit alles te behouden is het nodig, dat het 0.0. korps blijft ar beiden aan eigen ontwikkeling, aan het aankweken van maatschappe lijke en morele deugden, naast het behartigen van de materiële belan gen. Dit is een opgaaf, welke alle leden blijvende verplichtingen oplegt Als het O.O. korps zich deze taak tot doel stelt, zal uiteindelijk een moreel hoogstaand en materieel ver zorgd korps 0.0. worden verkregen. Tot lid van het Hoofdbestuur wer den herkozen: P. C. Adamse. A.O.O.A. te Dor drecht. D. H. Blotkamp A.O.O. Schr te Zeist, J. Th. M. Piederiet A.O.O.T. te Kampen. Het Hoofdbestuur werd met twee leden uitgebreid, waarvoor werden gekozen de A O O.A. C. Visser te Utrecht en de heer Adriaansz Tot leden van de Stichtingsraad van het Sanatoriumfonds werden herkozen. J. H. Ge^ink te Apel doorn en W J. V a a t s t r a te Amersfoort. Als nieuwe leden werden gekozen: A. M o r e a u te Ede en H. A. A k- kermans te Amersfoort. Joarverslag, Balans enz. van de Ondersteuningskas werden goed gekeurd. Het Hoofdbestuurslid J. L. Kamp huis kondigt in een inleiding een in alle afdelingen in te zetten actie voor ledenwerving san, onder het motto: „Op naar de 2500 leden" Waar het niemand minder was dan de door ons betreurde en naar menselijke berekening te vroeg ver scheiden oud-Minis r Fiévez, die in het jubileumnummer ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan in 1948 schreef: „Ik wil uiting geven aan mijn door ervaring gerijpte overtuiging, dat een vereniging als ,.Ons Belang" volstrekt onmisbaar is", moge dit voor alle leden een aanwijzing en opdracht vervatten, de nog in grote getale aanwezige ongeorganiseerde onderofficieren in ..Ons Belang" te verenigen. Tot leden van de Ereraad, welke ln 1933 moest worden ontbonden, doch welke thans weer werd inge steld. werden benoemd: H. A. Akkermans, Amersfoort; J v. d. Berg. Leiden; W. v. Dolderen, Ermelo; D Dijkstra, Amersfoort; C Karstens, Zeis.; H. Mennes Assen; M M. H Piederiet. 's Hertogen bosch; J v. Piggeïen, Utrecht; H. Scheen. Utiecht. J. Speksnijder, Lei den cn L Vermeuk-n. Utrecht. Bij de behandeling van de voor stellen over het „Rechtsherstel" waaraan voor dc militaire ambtena ren nog slechts ton dele is voldaan, wordt het Hoofdbestuur opgedragen, te blijven ijveren tot volledig recht zal zijn tot stand gekomen als voor het Eurgelijk Rijkspersoneel. Ook werd teleurstelling uitge sproken, dat het „Invasie-voorschot waarop nu reeds 4 jaar wordt ge wacht. nog steeds niet is uitbetaald aan de militaire ambtenaren. Niet alle voorstellen konden wei den behandeld, doch de vergadering liet deze aan het beleid van het hoofdbestuur over. Besloten werd een vcrvolgge- denkboek van de geschiedenis der Vereniging uit te geven over het tijd vak 19291948. als vervoig cp het gedenkboek 18981928. Ons dadelijks teveel De Amersfoortse politie oefent blijkens het dagelijks politierap port al sinds enige tijd een ver scherpte verkeerscontrole uit. Het aantal geconstateerde overtredin gen is de laatste tijd belangrijk hoger dan normaal. Deze overtre dingen hebben grotendeels betrek king op bepalingen t.a.v. de maxi mumsnelheid en de verlichting van rijwielen. Men zij dus gewaarschuwd. Daders van overval op taxi-c'iauffeur gegrepen BUSSUM. Een groot pak, waar mede een zekere B. V. uit Bussum in de Craiioose Buurt in het Gooi fietste werd hem noodlottig. Een wachtmeester uit Blaricum, die nieuwsgierig was te welen wat bij wel vervoerde kreeg niet alleen geen antwoord op ziin vraag maar zag de man er bovendien :n volle vaart vandoor gaan. Zonder succes echter, want enige tijd later wist een patrouille van do politie in Laren hem toch in te rekenen. Het pak bleek een gestolen radio toestel te bevatten maar belangrij ker was, dat men hiermede de tweede dader van de mislukte roof overval, die een paar dagen geleden werd gepleegd op een Ams.erdamse taxichauffeur bij Naarden, wist in te rekenen. Zijn medepkchtige, de 26-jarige P. B. eveneens uit Bussum, was reeds eerder gearresteerd. Toen deze met de taxi-chauffeur Jansen werd geconfronteerd herkende deze in hem zijn overvaller. In gezelschap van P. B. bevond zich eon tweede man, die zijn onschuld kon bewij zen en daarom na korte tijd weer op vrije voeten kon worden gesteld. Amersfoort-Rotherham In het kader van de sportuit- v/isseiing Rotherham-Amersfoort zullen er dit jaar ook weer tafel tenniswedstrijden worden gespeeld. Behalve de teams van deze beide steden zal nu ook het tafeltennis- team van Baarn deel nemen aan de wedstrijden, zodat man een vol ledige dfiehoeksontmoeting zal krijgen. Het programma hiervan luidt; Dinsdag 16 Augustus, 20 uur in de RHBS te Amersfoort: Ro- therham-gecomb. Amersfoorts- Baarns team, Amersfoort III- Baarn III. Donderdag 18 Augustus 20 uur in de RHES te Amersfoort: Rotherham-Amersfoort; Amers foort II-Baarn. Vrijdag 19 Augus tus, 20 uur, „Astoria", Baarn: Rotherham-Baarn; Baarn II- Amersfoort. De Engelsen komen dit jaar uit met A. S. Roebuck en E Edeson, beiden zeer sterke spelers en ver der C. E. Roebuck en W. W. Alder man; reserve is D. Copley. De teams van Amersfoort zijn als volgt samengesteld: Amersfoort; J. Merkus, A. Lambrechts, J. Lam brechts, F. Jellinek (allen Over 't Net); Ajnersfoort II: G. Schild, G. van Leersum, G. Smit (allen Over 't Net: en J Huiberts (van der Meiden); Amersfoort III: D. Mul der, J. Berendse (beiden Over 't Neti, R. Lambrechts en D. Hove- stad (beiden van der Meiden). In de gecombineerde ploeg spelen de Amersfoortse speler- Schild en van Leersum, terwijl van Keeken en Weijts voor Baarn uitkomen. Het team van Baarn is samengesteld uit de volgende spelers van „Bea trix": van Leusden, van Harde- veld, mej. van der Vuurst cn mevr. Middelveld, de beide dames horen 160 Na een uur zwoe gen hebben de Jappen het rotsblok van zijn plaats gekregen en nu dalen enkele mannen af in de grot. Ze komen na een tijdje terug mei een zware kist op hun schouders. Moetsji- Foetsji grijnst voldaan, daór is eindelijk de schat, waar hij zoveel jaren naar heeft ge zucht Hij geeft bevei de koffer open te bre ken. doch wanneer hij eén blik in de koffer heeft geworpen geeft zijn docchter de man- ren bevel heen te gaan en verderop het daglicht af te wachten. Wan- goud en die juwelen vertegenwoordigen een neer zij alleer, zijn onderzoekt zij met haar i waarde van welMaar dan slaakt de oude vader begerig de inhoud van de koffer Wélk Japanner opeens een kreet van schrik. Op een enorme schat ligt daar vóór hen! Al dat I hetzelfde ogenblik slaat hun lantaarn uit. He! is stikdonker enwie nadert daar met langzame tred, dreigend en somber? ..Villa onzer dromen" In het Grand Theatre kan dc in vacantie-stemming verkerende en dus ietwat vrolijke Amersfoorter een gezellige en onderhoudende comedie („Villa onzer dromen") zien met in de hoofdrollen de kostelijke Cary Grant en Myrna Loy. zeer verdien stelijk'bijgestaan door Melvyn Dou glas. „Hij" is een grappige man, vol humor, wat helemaal niet zo ver wonderlijk is. als men weet, dat hij genoten van enkele meesterlijke typeringen in deze tekenfilm en dan denken we in het bijzonder aan Fi garo. de poes en aan Jiminé. de kre kel. Opvallend goed waren de décors in de scene in het marionettenthe ater Oud en jong zullen ongetwij feld van de film genieten. Uit „Pi- nokkio". Disneys eerste grote film na „Sneeuwwitjeblijkt duidelijk, welke artistieke mogelijkheden een tekenfilm oiedt. Ook blijkt, dai .ekenfilms heus niet alleen geschikt een jaarsalaris van vijftienduizend i zijn voor kinderen, maar ook dat dollar, een lieve vrouw schatten van dochters heeft. twee Daar- cioaiin over is hij best tevreden Óver zijn tot de sterkste van Ne.lerland, huis echter min£jer. Met vijftiendui- laatstgenoemde is zelfs kampioene van Nederland geweest. Engelse tennissers zullen ook twee lawntenms-wedstrljden tegen Amersfoortse teams spelen, en wel op Maandagmiddag tegen een team van ALTA en Dinsdagavond op de banen-achter 't Stort tegen Spor tief. Dinsdag- en Donderdagavond zullen er badmintonwedstriiden tussen Amersfoort cn Rolherham gehouden worden in de Aula van het Gymnasium, begin 19 uur. Adressering brieven van marinepersoneel in Indonesië DEN HAAG. Het komt meer malen voor, dat correspondentie be stemd. voor marinepersoneel in In donesië door foutieve adressering vertraging ondervindt of niet be stelbaar is Correspondentie bestemd voor dit personeel, mariniers inbe grepen. in Indonesië moet zijn van: Naam, kwaliteit en stamboeknum mer van geadresseerde. Naam van het schip, de inrichting of onderdeel, waarbij geadres seerde geplaatst is. p/a Marinepostkantoor Batavia (dus niet Surabaja). zend dollar salaris en goede" vooruit zichten kan men in Amerika echter wel hei een en ander wagen. En dat doet hij, want hij gaat het huis van zijn dromen ontwerpen en laat het bouwen. En in de geschiedenis van het omwerpen cn het bouwen heeft men een behoorlijke dosis kostelijke humor verwerkt, waarin o.a. heer lijk de draak wordt gestoken met het Amerikaanse reclame-wezen en het Amerika, dat we van de reisbureau folders kennen. De film deed ons enigszins denken aan „Het ei en ik", wat sfeer betreft. ouderen er van kunnen geniéten. „Pinokkio" „Pinokkio" wordt een week lang geprolongeerd in het City Theater. Wij zagen deze film voor het eerst en hebben er waarschijnlijk een an dere .visie op, dan onze collega, die „Pinokkio" vorige week in onze film-rubriek beschreef. Wij hebben Marktbericht Amersfoort, 12 Augustus 1949. voorzien Hoendereieren f 14.50-f 14.85, hen- neneieren f 7-f 10 per 100 stuks, kipnen f 3.25-f 5.50, hennen f 4.50- f 6.50, jonge hanen f 1.50f 2.50, tamme konijnen f 2.50-f 6, jonge konijnen f 1-f 1.75. Aangevoerd waren ongeveer: 50.000 hoendereieren, 1.000 hen- neneieren, 60 kippen, 35 konijnen, 55 jonge hanen, 40 jonge hennen, 60 jonge konijnen, 40 duiven. DE KINDERKRANT Engelse motorrijders trekken de aandacht De groep motorrijders uit Ro- therham, die morgen zal uitkomen tegen leden van de MCA O heeft gistermorgen op de terreinmotoren, die de renners morgen ook zullen berijden, een tocht gemaakt naar Amsterdam. Vanmorgen om tien uur gingen de renners gezamenlijk naar Arnhem. Overal trekken de machtige en goed verzorgde ma chines van de Engelsen de aan dacht. Er is een 500 ec. Ariel van de rijder Havenhand bij, maar de overigen motoren zijn allen 350 cc., namelijk Ariels van Cleaver. Ro binson en Preece, een Matchless van Sykes. een ESA van Lawren- ce en een AJS van Swindell. De grote vraag zal morgen be antwoord worden, namelijk of de bekende Amersfoortse cracks als Bovee en Van Harten zich tegen deze renners uit Rotherham zullen kunnen handhaven. Bovee berijdt een 500 cc. Triumph en Van Har ten een 500 cc. BSA. Carillonconcert op Maandagavond Onder auspiciën van de Amers foortse klokkenspelvereniging geeft de stadsbeiaardier, de heer M. L. v. d. Werf, op Maandag 15 Augus tus van 1920 uur een carillon concert. Dit concert wordt gegeven ter gelegenheid van Maria Hemel vaart. Burgerlijke Stand 12 Augustus 1949 Geboren: Lambertus Everardus, z. v. E. Epskamp en B. *tfe Beer; Everdina, d. v. L. Walet en A. Veldhuizen; Carla Maria, d. v. N. v. d. Vlugt en M v. Kuijkhof- Jan Otto Wolfgang, z. v. A. v. d. Laan en I. W. H. Fahnrieh. Overleden: Jan Ceelen, 45 j., geh. m. H. v. d. Beek. Week van 12 t.m. 18 Augustus: GRAND THEATRE: „Villa onzer dromen". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 CITY THEATER „Pinocchio". Iedere dag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Vrijdag t.m. Maandag „Titanenstrijd". Dinsdag t.m. Donderdag: „Tar- zan overwint". Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. 14 Aug Int. School voor Wijsbegeerte. Goethe-hcrdenking. 20 Aug.: Amlcltia. 8 uur ..Toontje heeft een paard getekend". Openbaro leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 25 u.: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen- Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.30—4 30 uur: Lees- zaal dageJUks van 10—12.30 en 2—5 uur; bovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—10 uur. Musoum Fkblto. Tentoonstelling Llslduna. In het bos van Grut, (wat, aardige snaveltjes. Hij strompelde weg. Het beekje loopt weer, weet je niet, waar het bos van naar de bron van het beekje en juichten alle dieren en gingen Grut ligt dan heb je 't zeker op prutste net zolang, tot hij de kurk haastig drinken Alleen één klein school nog niet gehad?) nou, in er weer uit had. Nu lieten de vo- visje zwom niet meer. Het was het bos van Grut dan. daar loopt gels hem met rust en warempel, dood en het werd 's avonds door een beek. Die beek ontspringt op het beekje begon weer te stro- alle dieren van het bos plechtig een verborgen plaatsje diep in men. Het kabbelde weer langs de begraVen. het bos. daar is de bron. En het rotsige stenen, h^t vloeide over <"e Fn Dorus. boze Dorus vluchtte is eigenlijk alleen maar een klein va-ens, het kwam bij de arme vis- zo haastig als hij kon naar hui< en gaatje in de grond, waar het wa- sen cn één voor één begonnen ze nooit, nooit durfde hij meer terug ter uitkomt, het borrelt en het kabbelt langs varenties en stenen en dan ineens is het een beekje. Tn het beekje zwemmen haastige vissen, ze happen naar vliegen, die langs komen, aan de kant staan bloemetjes en alles is er erg vrolijk. Maar op een keer, och. op een keer gebeurde er iets verschrik kelijks: boze Dorus kwam in het bos. Boze Dorus is een grote jon gen, die altijd heel ondeugende dingen doet Die dag had hij al twee vogelnestjes uitgehaald en de eieren meegenomen en hij lien te zoeken en te kijken of hij niet nog iets ergers zou kunnen doen. Toen vond hij de bron van het beekje. Hij lachte heel boos en haalde een kurk uit zijn zak en met die kurk stopte hij het gaat je dicht. Weg was de bron! Het water kon er niet meer uit. En binnen een half uur was het beekje droog. Daar lagen de vis sen. zomaar'op de stenen, ze spartelden en snakten raar adem. De bloemetjes aan de kant en alle waterplantjes stonden ineens droog en de dieren die hier wil den komen drinken, wisten niet wat hun overkwam! 't Ging als een lopend vuurtje door het bos: het beekje is droog. Toen kwamen er al gauw een hele massa dieren bij elkaar op een open plek en ze fluisterden tegen elkaar; „Heb ie 't gehoord? 't Is boze Dorus, die dat heeft gedaan, 't is boze Dorus." Er waren herten en konijnen en stekelvarkens en vooral vo gels massa's vogels en die wa ren het kwaaiste van allemaal. Boze Dorus heeft onze eieren ge roofd, zeiden ze en toen gingen ze hard tegen elkaar sjilpen van verontwaardiging Boze Dorus was ondertussen nog by het droge beekje. Hij lceck naar de zielige vissen, maar hij trok er zich niets van aan. Elj een steen vond hij een makkelijk plaatsje en ging liggen slapen. AAR plotseling werd hh' wakker van een onzetter.d lawaai. Daar waren wel duizend vogels in dc lucht. Fladderend en piepend kwamen ze als een wolk op hem af. Boze Dorus sloeg met armen en benen en probeerde de vogels van zich af te houden, maar telkens kwamen er weer nieuwe die naar hem pikten en in zijn haar gingen zitten. O, o, help, moeder, vader! schreeuwde boze Dorus, maar er kwam niemand om hem te helpen Maak de bron weer open, krijste een woedende roofvogel, maak de "bron weer open, Dorus! En Dorus stond op en hield zijn handen voor zijn gezicht om zich te beschermen tegen al die kwaad weer te bewegen en zwommen te komen in het bos van Grut. f)E KONING bulderde tot zijn lakei: ■*s de pompeimoes ts er vandaag weer niet bij! Ik zie; mijne beren allenig maar peren en kale meloenen en zure citroenen maar waar, o. waar voor de drommel en droes waar blijft mijn geliefkoosde pompelmoes? Jij staat maar te gapen, jij kok van Janpèt! en jij. Simon Hofnar, ga liever naar bed! dat zit maar te klcssen en mij gaf je bessen, en nare frambozen het is om te blozen! en waar, o. waart ellendig gespuis waar vind ik mijn pompelmoes hier in 'dit huis? f)E HOFDAME sprak onder brandende tranen maar sire, er zijn toch nog rijpe bananen? en om U te dienen ook appelesienen en sappige vijgen, die kunt U toch krijgen? Neen, brulde de koning toen, duizendmaal neen! V lieg op, jij! Mijn pompelmoes wil ik alleen. "T1OEN gingen ze allemaal koortsachtig zoeken x ze zochten in gaten, ze zochten in hoeken ze zochten in 't koninklijk slot met z'n allen ze zochten tot zelfs in de varkensstallen. Er was één klein jochie, dat was een koksmaatje, die ging 's de tuin in en liep op een paadje hij liep maar te kijken, totdat hij iets vond: een pompelmoes was het, die lag op de grond. Hij riep: Alle svinnen! en rende naar binnen, 't was niet te geloven hij holde naar boven, en schreeuiodeO, sire om U te pleizieren breng ik U een pompelmoes, sappig en geel De Koning zei enkel maar: Dat is fideel! Toen vierden ze feest en dat was me een feest! En het koksmaatje at nog het allermeest. Predikbeurten Remonstr. Kerk 10.30 uur ds. van Nooten (Meppel). Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ver. van Vryz. Herv. Gasthuis- kerk. 10.30 uur Chr. v Royen (Bolsward) O. L. School, Oude Soesterweg, 10.30 uur ds. J v Rossum (Apel doorn). Oud-Ger. Gem. Muurhuizen 53, 9.30 en 5 'uur godsdienstoefening. 16 Aug. 7 uur ds. W v Dijk (Ca- pelle a. d. IJssel). Evang. Luth Kerk ds. 't Hoen (Baarn). Vrije Evang. Gem. „De Doelen" Havik ds. Jac. Verboon (Den Haag). Oud-Kath. Kerk. 't Zand, 10 uur Heilige Dienst Vrije Kath. Kerk 10.30 uur dienst. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, Varkensmarkt 11; 10.30 en 5 uur dienst. Christian Science Society, (R.H BS.), Thorbeckeplein 1 10 uur Ned. dienst; 11.15 uur Eng. dienst. Hersteld Apost. Zendingskerk, Gasthuiskerk 4.30 uur Eredienst. Ger Kerk Lieve Vrouwestraat: 10 uur Dr. N H. Ridderbos en 5.30 uur ds. G Morsink (Nijkerk). L. Costerplein: 9 uur ds. S J Popma (Amsterdam) en 5.30 uur dr. N H Ridderbos. Tulpstraat: 9 uur ds. G. Morsink en 5.30 uur ds. S. J. Popman. Ned. Herv, Gemeente. H. Catech. Zondag 29. In alle diensten col lecte voor het Zuiderzeefonds. St. Joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds. ten Haaft, van Zeist, nm. 5 uur ds. H B Spiikerboer, van Zevcnaar. Nieuwe Kerk (Leusderweg 110) vm 10 uur Dienst, nm. 7 uur ds. Herfkens. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur cand. H van Amstel, van Huizen, vm. 10.30 uur cand. H. van Amstpl. van Huizen, nm. 5 uur ds. Koolhaas. Bergkerk (voorlooig Gymna sium) (Groen van Prinstererlaan 33). vm. 10.30 uur de heer J. F. Grimm. Kanel Zon en Schild (Utrecht se weg 2661 vm. 10 uur ds Ver keek. van Soest. Rusthuis ..Dp Lichtenberg" (TTtrpchfseweg 299) vm. 10.30 uur ds Herfkens Jongcrendiensten Kerk (Annelwee) vm 10.30 uur de beor A M. Knegt, Wi'keebouw (L Cosfprplein 14) vm 10 30 uur de heer W Fokkers. Gebouw Immanuel (Tulnstr.) vm 10.30 uur de hper W de Gans. Jeugdhuis 'Z. Singel) vm. 10 uur de heer Herm. Bijvank. Huwelijksinzegening St. Joriskerk. Donderdag 18 Augustus 2.30 uur door ds. H. Bout. Zondagsscholen Zie de dienstrooster hiervoor. HOOGLAND. Vm. 10 uur ds. J A J Vermaat van Baarn. LEUSDEN. Vm. 10 uur ds. Hof stede. Lokaal Aschat nm. 6.30 uur ds. Koolhaas, van Amersfoort. Besmet verklaren van bouwwerken niet toegestaan DEN HAAG. Het is reeds herhaalde malen voorgekomen, dat z g. schadecommissies voor het bouwbedrijf een bepaald bouwwerk besmet verklaren. Na een dergelijke verklaring wordt aan de bij de scha de commissie aangesloten onderaan nemers en handelaren in bouwma terialen verboden verdere werk zaamheden of leveranties ten be hoeve van dat bepaalde bouwwerk ce verrichten'. Het motief voor een dergelijk verbod is veelal, dat de hoofdaannemer door financiële moeilijkheden niet aan zijn verplich tingen jegens de opdrachtgever, de leveranciers en de onderaannemer kan voldoen. Twee Amsterdamse bouwvereni gingen en het Rijk hebben de vraag naar de rechtmatigheid van een be smetverklaring aan het oordeel van de rechter onderworpen. In hoger beroep heeft het Amsterdamse ge rechtshof uitspraak gedaan. De be smetverklaring werd daarbij als on rechtmatig gebrandmerkt en de schadecommissies werden verplicht haar boycot terstond op te heffen. Deze uitspraak betreft niet alleen het onderhavige geval, maar ook voor de toekomst zijn de voor de woningvoorziening schadelijk werk en leveringsverboden niet meer mo gelijk. RpstriiHHfi vo ïplziekten DEN HAAG. - De wet tot we ring van besmettelijke vogelziekten biedt slechts de mogelijkheid om dc invoer van pluimvee te verbieden of aan voorwaarden te binden, niet echter om dergelijke ziekten hier te lande effectief te bestrijden. Omdat ^->stenrijkse fabrikanten schuwen Russisch bezoek WENEN. Naar het doorgaans welingelichte Oostenrijkse blad So- zialistische Korrespondenz meldt, maakt een speciale technische com missie onder leiding van een Sow- jet-Russische functionaris een om vangrijke inventaris op van sleutel industrieën in de oostelijke zone van Oostenrijk. Deze commissie, waarin ook ver tegenwoordigers van Polen, Honga rije en Tsjecho-Slowakije zitting hebben, zou te kennen hebben gege ven, dat zij een lijst van waarde volle fabrieken opmaakt, die even tueel ontmanteld zullen worden en naar Oost-Europa vervoerd. De afgelopen week heeft de com missie 4 h 5 fabrieken per dag be zocht. Volgens het blad waarschuwt zij fabrieksdirecteuren, dat enkele van hun machines „gestolen" zijn en dat zij deze voorlopig mogen blij ven gebruiken, doch niet verande ren of verkopen. Onder de door de commissie als „gestolen" aangemerkte machine rieën zouden er volgens het blad zijn, die door Oostenrijkse firma's op normale wijze van Tsjecho-Slo- wakije zijn gekocht. Dit is het tweede bericht binnen 24 uur, dat spreekt van intensieve Russische maatregelen voor de weg voering uit hun zone van waarde volle machines, waarop zij aan spraak maken als „Duitse activa". Bom rijt auto open van Amerikaans attaché PRAAG. Even na midder nacht is Vrijdag een bom geëxplo deerd die onder de auto van ka pitein John Childs, de 25-jarige luchtvaartattaché van de Ameri kaanse ambassade, was geplaatst. Het voorste deel van de auto werd aan stukken gereten. Childs werd niet gedeerd, daar hij de auto drie kwartier voor de explosie had ver laten en rustig in zijn bed lag. De auto stond geparkeerd voor zijn woning in de Lodecka straat, dicht bij het centrum van Praag. Deskundigen schatten dat de bom een k twee pond kruit bevatte. Childs heeft het gebeurde aan de Amerikaanse ambassadeur Joseph E. Jacobs gerapporteerd. Hangende het politieonderzoek zullen geen stappen worden ondernomen. Al leen de motor is opengereten. Soest Terug uit de tropen Met de „Groote Beer", keren tk volgende Soester militairen uit Indonesië terug: J. v. d. Brink, Koninginnelaan 94a; G. van Deijl, Luit. Koppenlaan 1 te Soesterberg; J. A. J. Elders Soes- terbergsestraat 97a; J. Haage, Mo lenweg 12; G. van Ooijen, Braam- weg 80a; R. Ronnenbergh, Callen- kamppelsweg 8; M. van Schaik, Molenstraat 130. Opbrengst collecte De grote Pinkstercollecte, gehou den in de kerken van de Ned. Herv. Gemeente, heeft opgebracht 1327.50. Oude man overreden Vrijdagmorgen om 10 uur werd de bejaarde wielrijder H.^ wonende aan de Parklaan, in de Kerkstraat door een passerende auto overre den. De bestuurder trof geen schuld. Met enige ernstige verwon dingen is het slachtoffer naar zijn woning overgebracht. Medische dienst Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdijk" Van Weedestraat 46. Medische Dienst DOKTOREN. J. Hartog, Utr.weg 33, tel. 5469 en L. G. Roy, Spoor- straat 3. tel 5864. APOTHEKEN: Haan. Juliana- plein 3 cn Soester Apotheek. Oude Soesterweg 92. VERLOSKUNDIGEN: mej. A. G. F Perk, H. v Viandenstraat 2. tel 5086 en N Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374. Aankoop van tuindersstfas DEN HAAG. Op een aanvul lende begroting \an het departe ment van Wederopbouw en Volks huisvesting voor 1949 is een bedrag van f 799.000 uitgetrokken, dat in 1948 onbesteed is gebleven, voor I verdere aankopen ter vervanging van het z.g. tuindersglas. dat des- iciikiv eucuuci iir uwu ijuen. umudi «.jj w het onverantwoord zou zijn deze i. afgestaan voor de wederop- - 1 douw. toestand te laten voortbestaan is op grond van artikel 48 van de Veewet op 16 Juli 1949 een Koninklijk be sluit uitgevaardigd, waardoor de art.kelen van de Veewet, welke be trekking hebben op de bestrijding van besmettelijke veeziekten ook van toepassing verklaard zijn op vogels. Er is thans een wet inge diend, waarin de bij K B. uitgevaar digde regeling is vervat. Eén man overleeft ramp met Dakota; 13 doden ADEN. Donderdag is te Ras- sajar, op 50 km ten westen van Sa- lala, in de Anglo-Egyptische Soe dan een Dakota van de Royal Air Force verongelukt. Dertien perso nen werden gedood en een officier kwam er met verwondingen af. Hot toestel dat voor een routine-vlucht uit Aden gestart was, had tien pas sagiers en een bemanning van vier koppen aan boord. Toen het vliegtuig was neerge stort, geraakte het in brand, doch een RAF-officier en een passagier slaagden er in uit het wrak te krui pen. Arabieren brachten hen naar Salala over, waar de passagier la ter stierf. Zondagsstakingen om een kleinigheid LONDEN Er dreigt weer een nieuwe serie Zondagsstakingen bij de Britse spoorwegen. Machinisten van het grote depot te Grantham in Lincolnshire be sloten heden om middernacht in staking te gaan, in verband met een schorsing die tegen 2 spoor wegmannen was uitgesproken. De steun zal worden gevraagd van de spoorwegmannen van Londen tot Dundee. De twee spoorwegmannen zijn geschorst omdat zij geweigerd hebben te Londen te overnachten na de express-trein York-Londen te hebben binnengebracht. Zij keerden naar Grantham terug zon der de trein retour te brengen. De arbeiders van Grantham be sloten met 200 tegen 40 stemmen tot Zondagsstaking. Zij willen dat elke Zondag doen om tegen de schorsing te protesteren. De leiding der spoorwegen stelt zich op het standpunt, dat na de schikking van de stakingen van Juni alle spoorwegvakbonden hadden inge stemd met overnachtingsbeurten. Predikbeurten NED HERV. KERKEN Oudekerk 10 uur Ds. E. Groenc- veld. 5 uur Ds. M. Verkerk: Emma- kerk 10 uur Ds. H. Meijer, em, predikant te Soest. 5 uur Ds. Groe- neveld. Zonnegl. 10 uur. Prof. Dr. S H. F. J. Berkelbach v. d. Spren kel uit Utrecht. Zonnegl. Heeskapel 10 uur Ds. J. Arendsen van Blauw kapel. Eltheto en zaal v. d. Broei: 10 uur kinderkerk. GEREF. KERKEN Julianakerk 8.30, 10.15 en 5 uur Ds K. Hart van Utrecht. Wilhelminakerk: 10 en 5 uur Ds. Wijnia van Emmen. Zaterdagavond 8 uur, straatprediking op 't Plein tje Soesterbergseslraat. GEREF. KERK Gebouw „Rehoboth". Buntweg. 11 en 3 uur Ds. Plooij. CHR. GEREF. KERK 10 en 15 uur Ds. L. de Bruyne. GEREF. GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur lees- dienst. Dinsdag, 7.30 uur Ds. Van Stui- venberg van Nunspeet VER. VRIJZ. GODSD. (N.P.B.) 10.30 uur Ds. F. van Ooot van Naarden. W ':ndenberg Oplichter in arrest De politie heeft te Woudenberg een man aangehouden, die zich enige weken geleden in deze ge meente aan oplichting schuldig had. gemaakt. Hoogland MEDISCHE DIENST De medische dienst zal Zondag aanstaande worden waargenomen door Dr. W. Verbeek, te Hoogland (K 3493-260). Dit geldt voor Hoog land Hooglanderveen en Hoeve- lakeh. Predikbeurten HOOGLAND. Ned. Herv. Kerk Den Ham 14 Aug. '49 10 uur ds. Vermaat uit Baarn. Burgerlijke Stand HOOGLAND. Geboren Geer- truida Aleida .dochter van Joan nes Gerardus Schimmel en Maria Volkuilen. Gehuwd: Everardus Jacobus van de Beek en Helena van Middelaar. Hoevelaken AANRIJDING Op het kruispunt kwamen een mili taire pantserwagen en een luxe auto met elkaar ln botsing, doordat de be stuurder van de luxe auto geen voor rang verleende aan de van rechts ko mende militair Er onstond alleen materiële schade, voornamelijk aan de personenauto. ONGEVAL Op het kruispunt schoot de aanhang wagen van een ^achtauto los Tussen de bomen kwam het geval ln een sloot terecht zonder verdere ongelukken te veroorzaken. ZONDAG 14 AUGUSTUS 1949 Ned. Herv Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. van de Wal van Wagenlngen. Geref Gem., gebouw „Bouwlust" 9.30 cn 6.30 uur Lcosdlcnst I JIKBEURTEN Geref. Gem., gebouw Bouwlust": 7 uur stud Zwerue .R"dam. MEDISCHE DIENST Zondag heeft alleen voor spoedgeval len dienst dr W. Verbeek te Hoogland, tl. K 3493-200.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2