Rotterdamse zwemsters blinken uit op nationale kampioenschappen Favoriet Bollen verwekt sensatie bij nemen van een keerpunt Ruiter Van der Voort breekt wereldrecord breedtcsprong Nederlandse athieten door Amerikanen geïnspireerd DE „«sv>ï,OE DEUR Maandag 15 Aug. 1949 3 EEN GELUKWENS WAARD! Jan de Vries, voorzitter van de K.N.Z B., wenst de winnaressen op de 400 borstcrawl geluk. Van boven af de dames Schumacher, Veldhuijzen en Marsman. (Van onze speciale verslaggever) DOETENCHEM, ZONDAG. Nationale zwemkampioen- schappen in een prachtig, tussen loofbomen verscholen zwem bad „Groendaal" te Doetichem, vanwege het vijftienjarig jubi leum van de Doetichemse Dolfjjn". Twee dagen en een avond zwemwedstrijden. Men zit aan het eind daarvan boordevol herinneringen en met een programma propvol aantekeningen. De belangrkijste zijn: Successen voor de Rotterdamse dames! Irma Schumacher behaalt twee kampioenschappen, op de 100 en 400 meter borstcrawl. De Rotterdamse ploeg legt wederom beslag op de titel 4 x 100 m estafette dames en voor een jaar op de Zian-wisselbeker! Dan de sensatie van Zondag middag: Robbie Bollen gediskwalificeerd op de 100 m heren! Nog een verrassing: Hannie Caspers uit Leiden kampioene op dc 200 m schoolslag. En Mary Laven vijfde! WEER ZESDAAGSE MOTORRIJDERS DEN HAAG De KNMV zal twee teams uitzenden naar de in ternationale zesdaagse, die dit seizoen, voor de eerste maal na de oorlog, weer worden gehouden, met als data 12 tot 18 September. Het centrum van deze zesdaagse is, evenals voor de oorlog, Llandrin- dod Wells in Wales. Nederland heeft alleen ingeschreven voor de zilveren vaas. In het A-team zijn opgenomen- Knijnenburg, Roest en Jansema, allen op BS A 500 cc. In het B-team rijden drie Jawa's 250 cc. met Drikus en Jan Veer en Van Rijssel. Als reserve gaat mee Flinterman, met ESA. Het totale traject bedraagt 2.000 km. Op de laatste dag is, der traditie getrouw, een snelheidsproef. Biljarten Kees Broekman als monteur naar Noorwegen AMSTERDAM De schaatsen rijder Kees Broekman, die het vorig seizoen bij de wereldkam pioenschappen tweede werd achter de Hongaar Kornel Pajor, wil in het najaar zijn training in Noor wegen hervatten. Hij kan in Hamar, als monteur voor verwar- xningsinstallaties, werk krijgen. Na zijn dagelijkse arbeid kan hij zich dan geheel aan de training wijden. Mocht er in de aanstaande winter in Nederland ijs komen dan ver schijnt Broekman, als het maar even kan, op de nationale kam pioenschappen. Hij gaat ook naar de Europese kampioenschappen, in Februari te Helsinki en naar de •wereldkampioenschappen, twee weken later in het Zweedse stadje Eskilstuna. Er is geen sprake van, dat Kees Broekman Noor zou wil len worden. Geen records, toch onvergetelijk De baan is te zwaar om bij zonder goede tijden te verwach ten. Vrijdagavond hebben de 1500 meter-zwemmers wat last van een stroming dwars door het had, veroorzaakt door het ver versingsapparaat Die hindernis is Zaterdag bij de series en Zon dag bij de 'inales weggenomen Maar ..Groencndaal" is gedeelte lijk ook te ondiep als wedstrijd- bad. Het „trekt" wat zwaar, vin den de deelnemers. Er sneuve len dus geen Nederlandse re cords en van wereldrecords is al helemaal geen sprake. Maar al worden er geen sensatio nele tijden afgedrukt Nel van Vliet doet niet mee. die zit op de tri bune toch is dit een zwemkam- pioenschap, dat nog jaren in het ge heugen zal blijven. Al was het alleen maar om het prachtige weer en om de sportieve en uniek gezellige sfeer hier. Doch er worden in het water ook bewonderenswaardige prestaties geleverd. Geertje Wielema's serie-tijd staat op 1.15.9 als de beste van Zaterdag voor de 100 m. rug dames Greetje Galliard heeft in de serie 1.20.2. Toch bereikt de laatste nog een fraaie tweede plaats in de finale achter rr\ej. Wielema, maar nog juist vóór Ria van der Horst uit Rotter dam. Dit is het eerste kampioen schap. dat Geertje (15 jaar) op haar naam brengt. Bonte bedreigd De 200 meter schoolslag heren is in Nederland het terrein van de Amsterdammer Bob Bonte, record houder (2.41) en kampioen van ver leden jaar met 2.49.6. Ook nu is hij weer titelhouder en met een gunst» ger tijd dan de vorige keer (2.48.7) Maar de Robben-zwemmer H. Kel der begint hem te benaderen! Die had Zaterdagmiddag in de series de zelfde tijd als Bonte, 2.49.6! Het wordt vandaag een enerve rende strijd tussen die twee. Bonte is direct iets sneller en het eerst aan het 50 m. blok. Kelder en Jo Daatse- laar volgen vlak achter hem. Maar in de nu volgende honderd meter BelgiëNederland tafeltennis UTRECHT. Op 29 October heb- ben de heren van de Nederlandse tafeltennisploeg reeds hun eerste interlandwedstrijd, nl. België—Ne derland te Antwerpen. Op 30 Octo ber wordt in deze plaats een inter nationaal tournooi gehoude'n, waar aan ook de spelers van ons nationale team zullen deelnemen. Scheidsrechters gevraagd voor wereldtournooi DEN HAAG Voor het tour- nooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat het volgend jaar in Brazilië wordt gehouden, heeft het bestuur van de FIFA aan de aan gesloten bonden gevraagd, namen van scheidsrechters te willen op geven, die in aanmerking zouden kunnen komen, om één of meer wedstrijden van het eindtournooi te leiden. Naar wij vernemen, komen de Nederlandse scheidsrechters, de heren K. J. van der Meer (Den Haag) en K. Schipper (Groningen) in aanmerking om op deze FIFA- lijst te worden geplaatst. Beiden 2ijn gevraagd en hebben in begin sel een eventuele benoeming aan vaard. Uit de series treden Zaterdag op de 100 m. bors.tcrawl Bijlsma (Haar lem) en Bollen van Zian met mi niem verschil als «nelsten naar vo ren: 1.03.6 en 103.7! Siegenthaler (Vest) zwem' 104.2 en Van Boxem uit Alkmaar ook. Het zal dus in de finale vooral gaan lussen Bijlsma en Bollen. En dat gaat het ook Bollen start prachtig. Hij en Bijlsma in baan drie en vier nemen onmiddel lijk de leiding. De anderen schijnen er niet aan te pas te komen. In hoog tempo nadert het tweetal het keer punt. helaas het verkeerde. Maar de op volle kracht zwemmende Bollen weet dat niet. Hij gaat over het touw heen naar blok 4 in plaats van naar worden de zenuwen zaam worstelt ze haar tegenstand ster voorbij. Daar draait ze voor het laatst. Mary Laven is verslagen. Ze zakt af' Maar dan komt Jany de Groot uit de achterhoede naar voren stomen. Caspers' zege is in gevaar. Het Leidse meisje moet een tweede gevecht leverep. Even later mag ze de hoogste trede van het ere-plat- form beklimmen en krijgt ze van Jan de Vries het diploma der kam pioenen. „Da's mijn tweede", denkt ze. Nog niet zo lang geleden won dit zelfde meisje op de Engelse kam pioenschappen de 220 yards. Bollen krijgt op de 400 m. borst crawl gelegenheid om de teleurstel ling van de 100 m goed te maken en revanche te nemen op R. v. Daatsc- laar voor de nederlaag op de 1500 m. van Vrijdag. Hij doet dat ook. maar laat het op de laatste 50 m. aanko men. Bijna steeds is hij aan de zijde van de snelle Cabout Dan laat hij hem een meter of twee vooruit crawlen, om tenslotte met een machtige spurt toch nog te winnen (510.1). Op het zelfde nummer voor de da mes tikt Irma Schumacher steeds iets eerder aan dan Annie Vcld- huyzen. die ook favoriet is. En ook hier wordt het krachtsverschil pas op de laatste baan duidelijk merk baar. Zonder aan souplesse in te boe ten verhoogt Irma plotseling haar tempo en ze wint. met ruim drie se conden verschil (5.39.3). R.D.Z.-„speciaal" De zege voor de RDZ-damcs op de 4 x 100 m. estafette is geen ogen blik in gevaar. Henny Langenbach, B. Zijlstra, A. Massaar en I. Schu- macner gaan steeds aan de kop en hun totaaltijd is ruim acht seconden beter dan die van de Robben-meis jes. RDZ II. met R. v. d. Horst. A. Verbrugge. I. Mol en G de Hooge wordt als derde geplaatst, een twee de succes voor de Rotterdamse ploeg. Meer spanning was er bij de he ren (4 x 200 m.). Hier verliest HPC op het nippertje de titel aan HZ en PC. waarin vooral Buyzc zich kra nig weert Ziin teamgenoten zijn M. van Gelder. W. van Dijk en L. v. d. Sneekweek begonnen SNEEK. Zaterdag is dc Sncck- week met prachtig weer ingezet. Er stond een regelmatige wind. Meer dan 300 schepen doen aan de wed strijden mee. In dc Drakcnklasse was zowel Zaterdag als Zondag de Amsterdammer J Blickman met „Tyl Uilenspiegel'' de snelste Dc regenbogen zeilden in twee groepen. J. Hofland uit Rotterdam met ,.Be- neventum" werd Zaterdag nummer 1 in groep II en Zondag in groep I. J. Albarda uit Snoek met „Algrl" won Zaterdag in I en R. van der Sluis Zondag in groep II. Biljarter Van Vliet heeft ziekenhuis verlaten DEN HAAG Dc biljartspeler Van Vliet, is na enkele maanden in het ziekenhuis te zijn verpleegd, weer thuis gekomen. Hij is aardig opgeknapt, doch zal het voorlopig rustig moeten aandoen. Van Vliet hoopt spoedig weer in wedstrijden uit te komen. „Coeur Joli in actie.' De acht jarige goudvos „Cocur Joli" brak Zondag in Den Haag het wereldrecord breedtcsprong mot een sprong van 8.47 meter! Amerikaan werpt discus 56.97 meter HELSINKI Tijdens interna tionale atletiekwedstrijden te Tavastehus bij Helsinki, verbeter, de de Amerikaan Gordien het we reldrecord discuswerpen. Gordien wierp 56.97 meter. Het oude record stond sedert 9 Juli van dit jaar (Lissabon) op zijn naam met 56.46 meter. schudt de tn goede stijl zwemmende Kelder de derde man van zich af. Daatselaar en de overigen zijn al uitgeschakeld. Aan het laatste keer punt heeft de Hilversummer Bonte bijna te pakken' Duizenden in de zon bradende toeschouwers zetten de gekleurde brillen af Ze staan op. Limonadeflesjes rollen kletterend op het steen onder de planken tri bunes. De menigte roept, brult, gilt zich schor: „Kelder!" Verdwenen lijkt op slag de populariteit van „Bobbie". Zwemsportenthousiasten willen steeds nieuwe kampioe nen. Kelder-Kelder-Kelder!!" Kel der schijnt iets beter te glijden dan Bonte. Die „stokt" telkens een beet je. Maar Bonte is lichamelijk en bo vendien geestelijk sterker. Wart drie meter voor het cmde ze lig gen in vrijwel gelijke positie -en Kelder de baas. blok 3. Hij tikt aan en keert bij het Hij krijgt water binnen, verslikt blok van zijn grote concurrent! Te rug zwemt hij al. in één baan met Bijlsma, die inmiddels ook heeft ge draaid. Er is te weinig ruimte tus sen dc touwen voor twee zwemmers vlak naast elkaar Ze komen in el- kaars vaarwater. Bollen hindert Bijlsma en Bijlsma hindert Bollen. Beide favorieten zakken af. de an deren gaan hen voorbij. Iemand be reikt het eerst de finish. Wie, is niet belangrijk. Want het is duidelijk dat deze race over moet. Bollen's fout. Dc juryleden steken de hoofden bij elkaar. Er wordt geprotesteerd en er komt e°n verzoek binnen. Dat verzoek is van enige deelnemers: „Laat de wedstrijd over zwemmen mèt Bollen, mits geen der finalisten daartegen bezwaar maakt". De jury zich en blijft plotseling stil liggen Dan wordt weer „Bobbie", als '.vin- naar. luide toegejuicht. Zijn tijd is 2 48 7 (Kelder 2.52*. Geen Nel van Vliet Nel van Vliet zit glimlachend naast haar verloofde in liet zorne- tje. als „haar" nummer, de 200 m. schoolslag dames wordt aangekon digd Ze heeft maar niet ingeschre ven van het jaar. Ze heeft niets tq winnen. En ze laat de strijd om de titel rustig uitvechten tussen de meisjes Caspers (LDZ), die daar gis teren zó maar met een tijd van 3.04 uit het water is gekomen, en Mary Laven. Daar gaan ze. Mary 1 op 50 meter Vlak achter haar de Leidse Caspers Mary 1 op 100 meter Ze beslist anders. De honderd meter keren. Caspers spurt nu al. Moei- OWO-honkbalkanipioeri van Nederland AMSTERDAM De Amster damse honkbalclub OWO be haalde Zondag het kampioenschap van Nederland van de Nederlandse Honkbalbond door na een uiterst spannende wedstrijd HHC met 5-4 te slaan. OWO promoveerde aan het eind van het seizoen 1946 naar de eerste klasse. Het vorige jaar werd Ajax kampioen van Neder land. Ook Tini Jonker klaar voor Kanaal-tocht WESTZAAN De Zaanse zwem ster Tini Jonker is van plan in be- gin September de tocht over het Kanaal te gaan volbrengen. De Zaandamse, die zich goed heeft voorbereid, zal eind Augustus met haar trainer, Maarten de Ruyter, naar Engeland vertrekken. De bedoeling is op 2, 3 of 4 September in Folkestone te starten, maar het staat nog niet vast of de tocht naar Calais of Kaap Gris Nez gaat. Zoals steeds is het schoonsprin- gen der dames kwalitatief bedui dend beter dan bij de heren Leny Keiler krijgt voor haar schitterend beheerste sprongen slechts enkele punten meer dan haar enige mede dingster. Coby Floor (133.43 en 127 66). Vrijdagavond heeft Rinus Daatse laar (AZ *70» zich van elf deelne mers de snelste getoond op de 1500 meter. Hij bleef bijna veertig secon den onder zijn tijd van verleden jaar. met 21.01.1. Tweede was J Ca bout (GZC) met 21.32.3. De uitslag van de waterpolowedstrijd tussen het Oostelijk zevental en het Mili tair zevental luidt De uitslagen De uitslagen van deze kampioen schappen zijn: 100 m borstcrawl heren: 1 en kam pioen V n Boxem (DAW) 1 min. 03.8 sec. 2 Bijlsma (Haariem) 1 min. 04 4 3 Van der Berg (HZ en PC) 1.04.0; 4 Siegenthaler. 5 Buyze. Dames: 1 cn kampioene Irma Schumacher (RDZ) 108.4. 2 Margot Marsman (HVGB) 1.10. 3 Ans Massaar (RDZ) 1.10.2; 4 Geertje Wielema; 5 Wies Vacssen, 100 m. rugslag heren- 1 en kampioen: Kievit (Acgir) 1 11.6; 2 Maus (Haarlem) 1.15.4; 3 P.ol (DJK) 1.16; 4 Scheffer.; 5 Brons. Dames: 1 en kampioene: Geer tje Wielema (Robben) 1 15 8 2 Gr Gal liard (ADZ) 1 17.6; 3 Ria van der Horst (RDZ) 1.18.8; 4 Annie Veldhuyzen5 Dicky van Ekrls 200 m schooislag heren; 1 cn kam pioen van Nederland; Bonte (ZAR) 2.48,7; 2 Kelder (Robben) 2 52. 3 J. van Daatselaar (Robben) 2 55.4. 4 Radema- kcr 5 Sievcrs. Dames 1 en kampioene: Hannie Caspers (LZC) 3 02.2: 2 Janny dc Groot (ADZ) 3.04 8 3 Nel Garrltsen RDZ i 3 05 3; 4 Annie van Capellen (Rdam) 3.07.8- 5 Mary Laven 400 m borstcrawl heren 1 cn kam pioen- Bollen (ZIAN) 5 10.1; 2 Cabout (GZC) 5.116: M van Daatselaar (AZ 1870) 5.18.2; 4 Beydcrwcilcn5 Radema- kcr 6 Buyzc Dames: 1 cn kampioene: Irma Schumacher (RDZ) 5.39.3; 2 Annie Veldhuijzen (Robben) 5.42.6; 3 Margot Marsman (HVGB) 5.51; 4 Willie Wil- lemse5 Gcrda Groenhuyzcn. 6 Ve ronica Peters. Estafette 4x200 m. vrije slag heren; 1 en kampioen- HZ cn PC 10 12: 2 HPC 10.1C 4 3 Robben 10.16.3; 4 ZIAN 10 28- 5 DJK; 6 Haarlem 4x100 m. dames. 1 en kampioene: RDZ I 4.52. 2 Robben 5.00.4; 3 RDZ 2 5 10.6; 4 Nc-ptunus Arnhem; 5 ADZ: 6 ODZ. Schoonsprlngcn heren. 1 en kampioen; Kettlcr (AZ 1870) 133.43 pnt; 2 Stulp (RZC) 127.66); Musscrt (Rotterdam) 122 27; 4 Glel (RZC) 118 57. 5 Van Eyk (Swift) 107 09. Dames: 1 en kampioen: Lcnic Kclier (HDZ) 124 55; 2 Cobi Floor (ADZ) 119 30. De ZIAN-wlsselbeker kwam voor een jaar in het bezit van RDZ Dc R'damse dames verzamelden 37 punten. De Rob ben-dames werden tweede met 29 pun ten. terwijl de heren van HZ en PC en ZIAN de derde plaats deeiden met bei den 14 punten. Olie Tandberg ging k.o. tegen Joe Walcott STOCKHOLM De Ameri- kaanse neger-zwaargewicht „Jer sey" Joe Walcott heeft door k.o. in de vijfde ronde gewonnen van de Zweedse kampioen Olie Tand berg. De partij was aangegaan op 12 ronden. De experts hadden Walcott aangewezen als favoriet, hoewel hij met 88 kg. ruim 6 kg. lichter was dan de Zweedse reus. Britse double scull naar Amsterdam AMSTERDAM De Olympi- sche kampioensploeg in de double scull, Burnell en Bushnell (Groot- Brittannië) zal deelnemen aan de Europese roeikampioenschappen, die 26, 27 en 28 Augustus op de Bosbaan worden gehouden. Deze double scull won te Londen in de finale van Denemarken en Uruguay. Het is de enige Britse ploeg, die voor de kampioenschap pen van dit jaar heeft ingeschre ven. LONDEN Op 6 September zal Dick Turpin zijn titel van middengewicht kampioen van het Britse empire verdedigen tegen de Australiër Dave Sands. Unieke prestatie met ..Coeur Joli" DEN HAAG Op de laatste dag van het nationaal concours hlp- plquc, georganiseerd door het r\j- centrum Hofstad, stond op het pro gramma de aanval op het wereld record breedtcsprong, welke zou worden ondernomen door de heer B. v. d. Voort Jr. met het paard „Coeur Joli" en die Inderdaad 19 gelukt. Enkele uren voor deze po ging zou worden gedaan stroomde het publiek reeds het terrein op cn trotseerde zelfs enige uren de zen gende hitte om deze unieke gebeur tenis te kunnen bijwonen. Aanvankelijk zouden drie deel nemers de sprong wagen, te weten de lieren Van der Voort met „Coeur Joli", Scheren met „Arrow" en Prinsen met „Sir Graham". Alle drie paarden konden evenwel de sprong, die eerst was vastgesteld op 6 m.t niet foutloos maken, waarna de paarden „Arrow" en „Sir Gra ham" niet verder meesprongen „Coeur Joli" probeerde nu de sprong op 7 m, waarbij het paard eveneens faalde, evenals by 7 50 m. De spanning ff» het publiek was enorm, toen „Coeur Joli" de eerste poging zou doen de sprong, die in tussen op 8 10 m was verbreed, tc nemen. Ook deze mislukte. Een daverend gejuich steeg op toen <le achtjarige goudvos bij dc tweede poging de sprong feilloos maakte, en zelfs 8.47 m gesprongen bleek tc hebben. Ruiter cn paard werden hartelijk toegejuicht voor deze schitterende prestatie, waar voor zjj inderdaad alle lof verdie nen De heer Van der Voort werd gelukgewenst door Koningin Julia na en Prins Bomhard, die getuigen waren van deze gebeurtenis. Voor de eerste maal in de geschiedenis staat nu het wereldrecord breedte- Record verbeterd op Zweedse estafette AMSTERDAM De Ameri kaanse athieten, die Zondag aan het athletiekfestyn van de AAC deel namen, konden weinig topprestaties leveren, aangezien zy een ver moeiende tournee door Europa ach ter de rug hebben. Maar hun ver richtingen stonden toch genoeg op peil, dat zy de Nederlandse ver tegenwoordigers inspireerden tot strijd en goede tyden, ja zelfs tot een verbetering van het Nederlands record op de Zweedse estafette. Dit had tot nu toe op naam gestaan van de Trekvogels met 1 min. 59,1 sec., daterend van 31 Augustus 1937. Er startte een gemengde ploeg, be staande uit de Zweed Hagcfors (400 m), de Amerikanen Robinson en Brown (300 en 200 m) en de Fransman Marie. De ploeg van Vlug en Lenig bestond uit Mahieu, Smildiges, Kleyn en Saat. AAC bracht tenslotte Dc Kroon, Bakels, Nusse en Zwaan aan de start. De gemengde ploeg had al gauw een achterstand. Tiissen V. cn L. en AAC werd echter een hevige stryd AMSTERDAM Het Interna tionaal Olympisch Comité heeft besloten, het Olympisch diploma van verdienste toe te kennen aan de bekende Engelse roeier Jack Beresford, die heeft deelgenomen aan vijf achtereenvolgende spelen en hierbij niet minder dan 3 gou den en 2 zilveren Olympische me dailles behaalde. FINISH 100 M. DAMES. Irma Schumacher heeft zojuist aan getikt. direct gevolgd door Mar got Marsman in baan 5. Op de voorgrond Ans Massoor van de R.D.Z. gaat over. maar zonder Bollen, die wordt gediskwalificeerd. De zwem mers krijgen even rust en dan wordt er opnieuw gestart. Van Boxem (D AW) zwemt de snelste vijftig meter en hij ligt ook op 75 m nog voor. Bijlsma zet een vertwijfelde eind spurt in. maar hij tikt nog net even na de Alkmaarder aan. (103.8). Die Alkmaarder lag twee maanden gele den nog, ten gevolge van een auto ongeluk in het ziekenhuis. Op de 100 m dus een onverwachte uitslag. Dat is ook wel een beetje het ge val bij de dames op de 100 m. borst crawl Zaterdag laat Marie Louise Vaesscn (ZON) in haar serie een voor dit bad uitstekende tijd note ren, 107.5 Irma Schumacher 1.09 4; Margot Marsman 1.10.4. En Zondag is Marie Louise nergens! Annie Massaar van de RDZ heeft de leiding tot 50 m.. zij en Irma Schumacher keren kort na elkaar. Irma ploegt in een fantastisch tempo het water onder zich weg. maar ze heeft Margot Marsman achter zich aan! Beiden gaan het meisje Mas saar voorbij en in deze volgorde be reiken ze de finish. 1. I. Schumacher (1.08 4); 2. M. Marsman. 3 A. Mas saar De veelbelovende Geertje Wie lema (Robben) is mej. Vacssen ge passeerd. Gisteren in de series heeft Geertje 5% seconden langer nodig gehad dan de Limburgse! Nog een verkeerd! Ook bij de 100 m. rugslag zoekt een van de heren een verkeerde baan op. Kees Kievit komt bij hèt draaien in de baan van Rol. maar hij is deze te ver voor om hem te storen. De record-houder cn kam pioen 1948 wordt ook nu winnaar. Zijn tijd is matig met 1.116 (in de series 1.118; verl. jaar 1.10.8). De anderen komen ver achter. Tweede is F. Maus met 1.15.4. cZcrcrt 53 „Ik ben blij om een ding." zei Eva, in de omelet prikkend, „dat moeder het niet gedaan kan heb ben. nu die deur aan de kant van de slaapkamer gegrendeld was." „We hebben in ieder geval een adempauze," zei Ellery. „Totdat va der achter die gegrendelde deur komt zijn we veilig." „Hoe kan-ie daar ooit achter ko men7 De enige manier zou zijn dat iemand van ons zijn mond voorbij praat." Terry trok een lelijk ge zicht. „Er is er een die er toe in staat is." „Wie?" Eva bloosde. Zij wist wie hij bedoelde. „Die vent die jou die diamant heeft gegeven. Die Scott. Hoe je daar wat voor kunt voelen. Neem wat garnalengehakt." „Ik wou dat je niet op een der gelijke manier over Djck praatte! Het heeft hem aangegrepen en waarom niet? Het is niet gemakke lijk voor hem, een verloofde die op het punt staat wegens moord gearresteerd te worden." „Wel. het is voor jou geen haar gemakkelijker. Hoor eens. kind, hij is een lafbek. Geef hem zijn congé." „Zeg!" ..Als ik dit romantische tussen spel even mag onderbreken." zei Ellery. „Ik geloof dat ik wat ge vonden heb." „Wat?" riepen ze alle twee tege lijk. Ellery veegde zijn lippen af met het papieren servetje. ,.Eva, waar stond je toen vriend Terry naar de zolderdeur ging en merkte dat hij gegrendeld was?" Terry's ogen werden spleetjes. „Wat heeft dat er mee te maken?" „Misschien heel veel. Wel. Eva?" Zij keek Terry en hem beurte lings aan. „Ik geloof tegen het bu reau van Karen geleund. Waar om?" „Dat is zo," zei Terry. „Heb je de grendel gezien voor hij naar de deur kwam?" „Neen. Het kamerscherm stond er voor. Ik zei hem waar de deur was en hij heeft het scherm toen opzij gegooid." „Hij stond dus voor de deur? Je hebt de grendel niet gezien voor hij opzij ging?" „Ik heb hem toen helemaal niet gezien. Hij zei alleen „Hé. wacht eens even," zei Terry. „Waar wil jij op af. Queen?" Ellery leunde achterover in zijn stoel. ..Weet .je Ik heb het soort verstand dat een onmogelijkheid niet kan verwerken. Ik ben chro nisch ongelovig. Terry." „Laat het borduursel maar weg." .Jlier hebben we een situatie waarin de feiten zeggen dat er maar een oplossing mogelijk is. Theoretisch zijn er drie uitwegen uit Karen's kamer. De eerste is het raam maar daar zitten ijzeren tralies voor. Een andere is de deur naar de zolder maar die was aan de kant van de slaapkamer gegren deld. De derde is de zitkamer maar Eva zegt dat er niemand door heen is gegaan, en zii is geen ogen blik weg geweest Oplossing' Eva heeft haar tante gedood. Zij is de enige die mogelijkerwijs de moord gepleegd kon hebben. Dat is het als de feiten werkelijk juist zijn." „Wel. zij heeft het niet gedaan." zei Terry vechtlustig. „Wat moet dat dan?" „Geduld mijn jongen. Ik ga na tuurlijk uit van de verondersteling dat Eva onschuldig is." „Dank u." zei Eva ironisch. „Nu, wat zijn dan de feiten? De ramen dat was een feit dat ik zelf gecontroleerd heb; die kunnen eenvoudig niet als uitweg in aan merking komen. De zitkamer als we aannemen dat Eva onschuldig is moeten we ook aannemen dat zij de waarheid heeft gesproken cn dat er niemand door is gegaan. Logischerwijze blijft alleen nog de deur naar de zolder." Ellery ging rechtop zitten. „En merkwaardiger wijs, Terry, is er geen bewijs om jouw verklaring dat die deur ge grendeld was, te bevestigen „Ik snap je niet goed." zei Terry langzaam. „Ik weet wel beter. Hoe weten we dat dc deur gegrendeld was toen Eva de slaapkamer binnen kwam en haar tante stervend vond? Heeft zij het gezien? Neen. het scherm stond er voor. Toen kwam jij, rukte ten slotte het scherm op zij. en verkondigde dat de deur ge grendeld was. Heeft Eva het toen gezien? Neen. zelfs toen niet. En kort daarna viel zij flauw. Jij be gon ermee te vechten, omdat hij blijkbaar vast zat. Maar dat was nadat zij een tijd bewuste loos was ge wees t." „Denk je mij ertussen te kunnen nemen?" Het gezicht van Terry was weer mahonie-kleurig. „Zij is maar een paar seconden van haar stokje ecgaan. En die grendel zat ge klemd!" ..Dat zeg jij." mompelde Ellery. Daar hebben we alleen jouW woord voor." Eva was bang dat de bruine man Ellery zou worgen. Maar hij wist zich te beheersen en zei met schorre stem: „Goed, laten we dan ver onderstellen dat ik Eva beduveld heb. Laten we zeggen dat de deur niet gegrendeld was. dat ik haar dat maar heb wijs gemaakt Maar waarom7 Wat zou ik daar mee op geleverd, die zyn hoogtepunt had in de bochten. AAC wist dc leiding tc behouden en ging met duldeiyk ver schil als eerste door de finish, de tyd, 1 min 58.7 sec., betekende een nieuw Nederlands record. Honderd moler in 10.6! Op de 100 m noteerde de Ameri kaan Robert Work in dc eerste serie de uitstekende tyd van 10.5 sec. Scholten verbeterde als tweede met 10.7 sec. zyn persooniyke prestatie van dit seizoen met 0,2 sec. Ook op de 200 meter zag het cr naar uit, dat de Amerikaan zou winnen. Hy nam een voorsprong van ongeveer 2 meter, maar Schol ten wist te passeren en uitstekend te finishen in zyn beste tyd van dit seizoen, 22,1 sec. Op de 400 meter moest Nusse de eer laten aan Brown, die 49.4 sec. noteerde. Brown en Robinson hadden geen moeite om op de 800 meter de belde eerste plaatsen tc bezetten, Eeiden 1 min. 55.3 sec. Onze nationale kampioen Kist moest zich met dc 6e plaats tevreden stellen. Harry de Kroon werd derde. Slukhuls' generale De 1500 meter gold als generale repetitie voor Siykhuis voordat hy aantreedt tegen Reif in de landcn- wedstryd BelgiëNederland, op 21 Augustus in Antwerpen. Zyn tijd bedroeg 3 min. 53 sec., waarmede hy zyn beste persooniyke prestatie van dit seizoen, die op 3 min. 59.4 sec. stond, aanmerkeiyk verbeterde. Reiff schijnt op het ogenblik even wel in topvorm! Zoals verwacht, leverde de 110 m horJen een duldelyke overwinning op voor de Amerikaan Attlcsey, die met 14.6 sec. de als tweede aan komende Fransman Marle verre de baas bleef. Foukje Dlllema wist zowel de 100 meter als de 200 meter dames te winnen. Op de 100 meter noteer de zy 12 sec., een prestatie die zy al eerder heeft geleverd. Beneden deze grens is zy nog niet gekomen Gerda van der Kade-Koudys werd met 12.3 sec. tweede. sprong op naam van Nederland. Het stond sinds 12 Sept 19-18 op naam van do Spanjaard Noguarez Mar- quez met „Belcamo". Later werd het springconcours M.B. gehouden, het zwaarste par cours was hiervoor opgebouwd Do hindernissen waren tot een maxi mumhoogte van 1.50 m opgevoerd. Na het nummer „duo-klasse, dame en heer" werd met het springcon cours „A l'Americalne" dit natio naal concours besloten. De uitslagen lulden: „Voorkcuring geschlktheidsproef jachtpaarden": (prys van St. Hu- bert): 1. De Gcldcrman met „Am bassadeur". 2. mevr. Stok mot.Fly ing Cloud". 3. A'. J. Pot met „Mess- buachalla". Springconcours M.B., lengte baan 575 m, 14 hindernissen, max. tyd 93 sec. (Prys van Nederland), Na barrage 6 hindernissen max. hoogto 1 60 m.: 1. J. H. W. Pasman met „Zwarte Plet 0 ftn., 65 1/5 sec. 2. J. Ryks met „Master", 4 ftn, 52 sec. 3. S. Pruikemaker met „Vo- lanthe", 7 ftn. 4. mal. Bar. van Lyn- den met „MIchou", 8 ftn. Duo-klasse, dame en heer (Zo- merprys)1. mevr. Stok en W. O. Merhotteln Jr. met „Flying Cloud" en „Grey Devll". 2. mevr. Recter en de heer Van der Voort Jr. met „Joc" en „Verdoyant". Wereldspelcn voor doofstommen KOPENHAGEN. BU dc wereld- spelen voor doofstommen, die hier op het ogenblik worden gehouden, waren de uitslagen van de zwemnummers: 100 meter borstcrawl heren: 1.,S. Ka merling (Ned.) 1 09 00. 2 H Blok (Ned.) 1.09.9; 100 meter borstcrawl dames: 1. A. Kamerling (Ned.) 1.27.1, 2. K. Soercn- scn (Den 1.29.9; 200 meter schoolslag dames: 1. Blrthc Jensen (Den 3.20.7 (dit is een nieuw wereldrecord voor doofstommen). 2. W. Hartog (Ned.) 3.38 1. Dc Nederlandse damcsplocg voor de X 50 meter estafette trok zich terug, zodat Denemarken zonder strijd op dit nummer de eerste plaats verwierf. Dc 3 X 100 inctcr heren werd gewon nen door de Nederlandse ploeg in 4.14.6 (nieuw wereldrecord doofstommen) voor Zweden cn Noorwegen. De 200 meter borstcrawl dames was voor mej. A, Ka merling uit Rotterdam, die haar tweedo gouden medaille won c-n met 3.12 00 een nieuw wereldrecord vestigde (oud record 3.18.00). Ook S Kamerling kreeg een tweede gouden medaille door eerste te worden op de 400 meter borstcrawl met een tyd van 5 42.8 (nieuw wereldrecord doof stommen). schieten?" Ell lllery stak een hap chow mein In zijn mond. „Als de deur niet ge grendeld was. is de situatie niet onmogelijk. Dat ie een punt in het voordeel van de theorie. Dan kan iemand door de zolder binnen zijn gedrongen. Karen gedood hebben en langs dezelfde weg ontsnapt zijn" Belgen kloppen onze athleliek-juniores AMSTERDAM Dc athletick ontmoeting Nederland-Bclgië ju niores, die Zondag in het Olympi sche Stadion te Amsterdam werd gehouden, is geëindigd in een overwinning voor de Belgen. Het totaalklassement luidt: Bel gië 78 punten, Nederland 75 pun- nen. Vorig jaar in Antwerpen wonnen dc Belgische juniores met 82-50. ADAMS WINT OOK BELGISCH KAMPIOENSCHAP Vrijdag cn Zaterdag werd op de Golf club des Fagncs tc Spa het Internatio naal Belgisch Open Kampioenschap golf verspeeld, waaraan ook drie Nederlan ders deelnamen. De titel werd gewonnen door Jimmy Adams, de Engelse profes sional die vorige week In Nederland het Open kampioenschap had gewonnen en dus op een succesrijk seizoen kan terug zien. Adams won zijn titel net als in Wassenaar door een perfecte eerste ronde, ditmaal van 69 Daarna scoorde hij heel regelmatig 71. 7l, 72. Als tweede eindigde (eveneens een herhaling van Nederland) de Engelsman Max Faulkner. Adams' totaal was 283. dat van Faulkner 285. Als derde kwam de Belg Floor van Donck aan met 289. op de vierde cn vijfde plaats eindigden de Fransman Pelisslcr en dc Belg Salmon, belden met 290, waarna als zesde de Nederlandse professional Joop Rllhl (Konnemer Golf club) eindigde met 297 (75. 75. 73, 74). De Wit (Haagse G C.| eindigde als elfde met 304 (79. 79. 72. 75). HU had een slechte eerste dag. maar een schitteren de 72 op de tweede dag Plet Witte (G.C. de Domme!) eindigde met een totaal van 320 (77. 78. 81. 84). De finish uan de 100 meter hard lopen voor heren. Winnaar werd de Amerikaan Robert Work in 10.6 sec., tweede werd ScholUen van A.V. '23 in 10.8 sec., derde J. Zwaan (A.A.C.) in 10.8 sec.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3