V Geleidehond brengt de blinde waar hij wil gaan 'n HUWELIJK? 'n VERLOVING? Uw brandpunt N ADVERTENTIES Africhten van één hond vergt ruim zeshonderd uren Carillon op wielen geeft Asten 'n wereldprimeur A mersf. Kunsthandel JACA.L. DEBREE E. N. v. d. Bergh Meldt U nu reeds aan voor de SEPTEMBER - CURSUSSEN in INSTITUUT „SEEGERS AANMELDING VREEMDELINGEN TEL. 6235 Brandpunten AMERSFOORT UTRECHT '4 Maandag 15 Aug. 1949 OP straat, in bus of boot of trein zult u wel eens een blinde hebben ontmoet, die zieh liet leiden door een hond. Op het eerste gezicht een gewone hond, die voor zienden meestal een huisvriend, doch voor blinden een levenskameraad is. De blinde, eenmaal in het bezit van een geleidehond, voelt zich niet langer afhankelijk. Hy kan gaan en staan waar hij wil, kortom hy is een volwaardig mens; Zyn geleider zal hem brengen naar kennissen of werk, naar stad of trein. De mensen verwonderen zich dagclyks over het werk van deze dieren. „Hoe is het toch mogelyk, dat een hondzo vragen zy zich af. Het antwoord op deze vragen wordt gegeven door het Nederlands Geleidehonden Instituut „Anco" te Ermelo. Blinde instructeur C. de Boer vertelt over zijn werk Het instituut is ondergebracht in een noodwoning aan de Horrtecweg 139a te Ermelo. U vindt daar slechts de instructeur van het Nederlands Geleidehonden Instituut, de heer C. de Boer, zijn vrouw, een aantal kennels en een speelplaats voor de honden. ..Het is allemaal maar heel primitief", vertelt de heer De Boer ons en voegt daaraan toe „maar al les wat er is, is goed voor de hon den". Inderdaad, wij geloven dat de zeven honden, die momenteel werden opgeleid tot blindengelei- der. niet te klagen hebben over verzorging en onderdak Alles vol doet aan de gestelde eisen, maar voorlopig moet de heer De Boer zich behelpen. Op 7 November 1944 werd de vroegere woning met het daarbij behorende Geleidehonden Instituut van de heer De Boer ge bombardeerd. De heer De Boer heeft plannen om zijn Instituut uit te breiden, doch voorlopig ontbre ken hem de financiën. De plannen voorzien in nieuwe kennels, een oefenterrein, een speelplaats enz enz.'., terwijl een kennelknecht de honden zal verzorgen Deze plan nen hoopt de heer De Boer nog dit jaar uit te voeren Examen met Anco De heer De Boer doet het werk momenteel geheel alleen; inspan nend en veelomvattend, wanneer men bedenkt dat de heer De Boer sedert zijn 28ste jaar blind is. Tij dens een verhuizing viel een flesje vitriool in zijn ogen. waardoor hij het gezichtsvermogen verloor. Hij verbleef daarna enige tijd in een inrichting voor blinden, werkte daar en later op een kinderwagen- fabriek in Harderwijk In 1940 deed do heer De Boer aan de Koninklij ke Nederlandse Geleidehonden School te Amsterdam examen voer geleidehonden-instructeur. Met ziin hond Anco behaalde hij het „certi ficaat 100 en de heer De Boer richtte enige tijd daarna het Neder lands Geleidehonden Instituut ..Anco" 'de naam van de hond. waarmede hij zijn certificaat be haalde) op. In Nederland zijn slechts twee eo- leidehonden-instituten. n 1. het Ko ninklijk Nederlands Geleidehonden Instituut te Amsterdam en het In stituut van de heer De Boer. De heer De Boer is de enige blinde in structeur in ons land ..Hoe gaat u bij de opleiding van de honden te werk?", zo vroegen wij de heer De Boer. „De honden die door mij voor op- instructeur veel zorg, daar de meeste honden schuw zijn voor de beugel en niet willen werken of wel zó hard trekken, dat men 10 km. per uur moet lopen om het dier bij te houden. Is het dier ..beugelklaar", zodat hij het terrein van het Instituut kan verlaten, dan wordt hij in het ver keer gebracht, gemiddeld vier uur per dag. Het reizen met trein, boot en bus wordt de hond even goed ge leerd als het gaan met een lift. door draaideuren, enz. enz. Als de hond deze oefeningen feilloos heeft vol bracht. zijn 600 a 650 lesuren ver streken. Daarna krijgt de blinde, die een hond heeft aangevraagd, een oproep. Deze gaat dan enige weken proeflopen met ziin nieuwe kame raad en wanneer dit goed gaat, kan de nieuwe eigenaar de hond mee nemen. Van de tien honden die hij af richt zijn er doorgaans slechts drie geschikt om als geleidehond dienst te doen. De prijs van een geleide hond bedraagt ongeveer t 450. doch de heer De Boer vertelde dat hij indien enigszins mogelijk zijn lotgenoten ook voor een lager be drag helpt. Een uitstapje Beiaardiers enthousiast De blinde geleidehonden-instruc teur, de heer C. de Boer uit Er melo, met zijn hond Woudan leiding worden aangekocht of als schenking aan het Instituut worden afgestaan", vertelde de heer De Boer. „komen onmiddellijk onder toezicht van de dierenarts, de heet* dr Hoedemaker uit Harderwijk Blijkt het dat de honden gezond zijn. dan begint na»veertien dagen of drie weken de eerste les. De honden moeten tenminste zes cn ten hoogste veertien maanden oud zijn en hun hoogte minstens 56 cm." Moeilijk werk Omdat de heer De Boer nog niet de beschikking heeft over een eigen oefenveld. traint hij met de honden momenteel op het terrein van de Stichting „Veldwijk" Elke ochtend om vier uur begint de heer De Boer en oefent met de hond tot half zeven. Tijdens de eerste les leert de hond. aan een lange riem. aan commando's te wennen en stipt te gehoorzamen. Voor deze les zijn ge middeld 150 uren nodig. Wanneer de hond geen fouten meer maakt, dan komt hij aan de kerte riem en wordt afgericht met z g. verplaats bare hindernissen, welke hij moet leren links te passeren. Daarna moet de hond leren vaste hindernis sen links te passeren Ook deze les vergt gemiddeld 150 lesuren. Eerst dan volgt de opleiding aan de beugel. Dit eist van de Na de oorlog verlieten reeds der tien geleidehonden het Instituut van de heer De Boer. Alle doen ze hun werk uitstekend, eeen en kele klacht bereikte de heer De Boer De dertiende afgestudeerde" Baska". maakte van 29 Juni tot 7 Juli 1.1. met de heer De Boer een wandeltocht van Amsterdam naar Brussel. De A.N.W.B. stippelde de reis voor de heer De Boer uit. Hij volbracht de tocht in 8H dag en wandelde gemiddeld 33 km per dag. „Wat was het doel van deze wan deltocht?". vroegen wij. „De opzet van deze reis was", vertelde de heer De Boer, „om aan te tonen, dat je met een geleidehond alles kunt bereiken, dat ook de blinden aan sport kunnen doen en ten derde om de aandacht van de regering te trekken." Waarvoor de heer De Boer de aandacht van de regering op zich wilde vestigen? „Om de zo noodzakelijke subsidie" luidde het antwoord. Het Geleidehonden In stituut van de heer De Boer ont vangt momenteel geen enkele sub sidie en wanneer de heer De Boer geen financiële steun ontvangt is het de vraag of hij zijn belangrijke werk kan voortzetten. Het opleiden van geleidehonden vraagt vele of fers en het werk dat verricht moet worden is niet lonend. Graag zou de heer De Boer de honden voor een lagere prijs aan ziin lotgenoten willen afstaan, doch dit is helaas niet mogelijk Over enkele weken gaat hij oo bezoek bij de minister van Sociale Zaken om de kwestie te bespreken. Het is te hopen dat deze bespreking de zo begeerde subsidie tot gevolg zal hebben! Voer het werk van het Nederlands Geleidehonden Instituut moét geld beschikbaar worden gesteld. „Er zijn nog velen van mijn lot genoten. die worden gehandicapt door hun blindheid," vertelde de heer De Boer. „Het bezit van een geleidehond kan hieraan een einde maken. Ruim 70 der blinden zijn in staat om te gaan met een geleide hond. De bezitters van een vier voetige geleider voelen zich weer een volwaardig mens ci\ kunnen hun plaats in de maatschappij weer innemen" De heer De Boer legt hierbij de nadruk op het „volwaar dige" De meeste mensen zien ons als stakkerds." zegt hii. „Dat is een pertinente onwaarheid. De maat schappij is zó ver gevorderd, dat de blinden geen borstels en bezems meer behoeven te maken. Er zijn tal van andere werkzaamheden, die door blinden kunnen worden ver richt. Bij verschillende grote instel lingen, zoals Philips en PTT., zijn reeds blinden te werk gesteld en tonen daar hun vaardigheid. Het is van groot belang, dat vooral de jeugdige blinden in de diverse vak ken worden opgeleid. De blinde js in staat zich productief te maken, de maatschappij moet hem echter de kans bieden." Trouw propagandist De heer De Boer is een trouw propagandist voor de idealen van zijn lotgenoten. Op scholen, bij buurtverenigingen en op markten doet de heer De Boer zijn woord en tracht zodoende het publiek voor zijn idealen te winnen. Momenteel verkondigt de heer De Boer het woord der blinden op de Visserij tentoonstelling te Harderwijk. Be halve deze omvangrijke bezigheden vindt de heer De Boer. nog tijd om aan de vraag naar geleidehonden te beantwoorden. Over zijn werk als instructeur zegt de heer De Boer, dat dit een kwestie is van liefde voor de hond. geduld en als blinde beschikking over enige durf. Durf heeft de heer De Boer, want het is reeds enige malen voorgevallen, dat hij na een training met pleisters beplakt terugkeerde Van elke fout, die de hond maakt, kan hij het slachtoffer worden. De hond, i Mooi zonnig weer en een regel matige wind, twee factoren, wel ke medewerken aan het slagen van zeilwedstrijden, begunstig den op de eerste dag van de Sneekweek de vele deelnemers aan dit zobelangrijke zeilfestijn op het Sneekermeer. De start van de eerste groep BM 16 m2 eenheidsklasse die in opleiding is. moet bijv. over een 7 meter lange plank, die is gelegen boven een kuil. lopen Wanneer de hond een fout maakt en in de kuil valt, gaat zijn instructeur mee. Pijnlijk, zult u zeggen. D<? heer De Boer getroost zich dit offer, im mers, dezelfde hond kan over enige tijd een van zijn lotgenoten ten dienste staan. „Het werk heeft mij deze voldoening, dat je in staat bent mensen los te maken uit het ge- vangencnlevenen dat is prachtig," zei de heer De Boer. Het bezoek, dat wij aan het Ne derlands Geleidehonden Instituut ..Anco" brachten, heeft ons gesterkt in de overtuiging, dat het werk voor de blinden hulp, financiële hulp, behoeft. Wij geloven dat een financiële bijdrage gaarne door de heer De Boer zal worden inge wacht. Zijn postgironummer is 5 2 6 3 1 4, t.n.v, C. de Boer, Hor- stersweg 139 aErmelo. Spannende draverijen op Duindigt (Van onze paaidensportmedcwerker) Duindigt heeft zeker van het mooie weer geprofiteerd: het bezoek overtrof dat van vorige Zaterdag verre en ondanks het niet uitkomen van de Stallen Gcersen en H. de Vries was de bezetting in alle draf nummers groot. De beide rennen waren dun bezet maar niet van belang ontbloot. Vooral Qualissa en Lord Ma ire toonden hun goede zijde door fraaie overwinningen te be halen. Het eerste nummer, waarin o.m. het kanspaard Max van Bongcrshof afwezig bleef, leverde een zwaar bevochten overwinning op voor Nonnie M, die de vermoeid rakende dappere leidster Nanda vlak voor de eindstreep ver sloeg. In de ren over 1900 m ging de schimmel Sir Lucifer hoopvol voorop, maar de sterkeren kwamen hem in de tweede helft alle illusies ontnemen Met 4 hg gewichtsontheffing zegevierde Etoile du Nord over Majesto. In de Noble Star-prijs bevestigde Lina Bonnie haar onlangs reeds getoonde goede vorm. Zij wees een aanvankelijk ver spreid veld de weg cn hield de snelsten daaruit ook in de eindstrijd op afstand. Onze favoriet King Spencer zegevierde in de Napolitaine-prijs, waarin Lucky Fanfare, die slecht was aangevangen, zich daarna als leider opwierp, doch ln de rechte lijn moest wijken voor een 3-tal concurrenten. De 2 kilometer-ren heeft Qualissa gelegenheid geboden opnieuw haar hoge klasse te demon streren. Constance deed vergeefse pogin gen haar te verontrusten Arlenne kon hen niet volgen. De handicap-draverij bracht Lord Maire op zijn naam. na zich reeds enige keren met een lagere plaats tevreden të hebben gesteld. Gemakkelijk was deze overwinning niet. want Edel Scott noodzaakte Lord Maire zich tot het uiterste te geven. De uitslagen zijn Nora Bclwin-pnjs (afst. 2100 nu: I. Nonnie M (J. M. v. d Berg) tijd 3.17.7 km-tijd 1.36;: 2. Nanda (W. Leeuwen kamp): 3 My Darling (K. Kramer); tot: winnend 3.80, plaats 1.60, 1.50, 2.40. Noble Star-prijs (afst. 2480 m)- 1. Llna Bonnie (J. M. v. d. Berg) tijd 3.46.4, km- tijd 1.31.3; 2 Kapitein Axkit (J. v. d. Broek; 3. Karei Diamant (Jb. Onrust); toto: winnend 350, plaats 1.80, 4. 2.10 Napolitainc-prljs (afst. 2100 m):l King Spencer (J. v.ad. Broek) tijd 3.07.1, km- tijd 127.5: 2. Larus S (P. J. Ruiter); 3 Luck Heny (J. M v. d. Berg); toto: winnend 5 50. plaats 1 60, 1.90, 1.30, gekoppeld 10 80 Nicolet-prijs (afst. 2060 m.. handicap- draverij): 1 Lord Maire (F. A Bosveld) tijd 3.04.4, km-tijd 1.25 4; 2. Edel Scott (J Zuiderduyn); 3. Lord Heny (J. de Vlieger): toto: winnend 3 60, plaats 1.60, 2 10, 2 gekoppeld 16.50. Noicette-prijs (afst. 1900 ml': 1. Etoile du Nord (H. J. v. d. Kraats) tijd 2,07; 2 Majesto (J. van Yperen): 3. Qualla (L, Rance); toto: winnend 2.20, plaats 1.30. f 150, gekoppeld: I 2.40 2-kilometer-prljs (afst. 2000 m): 1. Qualissa (J. van Yperen) tijd 2.13.9; 2. Constance (H. J. v. d. Kraats); 3 Arien- ne (L Rance); toto: winnend 1.20, gc- ASTEN, het Noord-Brabantse dorp, dicht bU Helmond, heeft een kerk. die er zijn mag en een toren, waarin best plaats zou zijn voor een „volwassen" carillon. Dat er nog geen inhangt, is eigenlijk wel een beetje vreemd, want nog geen honderd meter van de _t«ren verwijderd, is de klokkengieterij van de N.V. Eysbouts Lips. Toch heeft Asten nu zijn caril lon. al is het er een van een heel bijzonder soort en zal het zich wel niet zo vaak in het dorp zelf laten horen. Want het kan en zal op reis gaan! Op een auto gemonteerd, ge heel compleet met 35 klokken en een klavier, is ,.de reizende bei aard" bestemd, om overal belang stelling te wekken voor de beiaard als volks, en concertinstrument. Daarom heeft de Nederlandse Klok kenspelvereniging zich eveneens voor deze beiaard geïnteresseerd. De belangstelling voor deze „uit vinding van de heer B. Eysbouts is reeds zo groot, dat er in September een televisie-opname van ge maakt zal worden in de Philips- studio's. Zelfs is al besloten, dai de reizende beiaard ook naar Amerika zal gaan. Maar nu lopen wij een beetje vooruit op ons verhaal.Want Zaterdag j.l. stond het geval nog in de Astense klokkengieterij en wa ren van heinde en verre beiaardier» cn gemeentebestuurderen naar het dorp getogen om zich met eigen ogen maar vooral oren van het wonder te overtuigen. Asten stond er niet van op z'n kop. Het dagelijkse leven ging er zijn gewone gang. Men wees ons de weg naar de gieterij, zoals naar de kruidenier of de bakker. Wij vielen bij Eysbouts met de deur in huis en stonden meteen voor de reizende bei aard, omgeven door een aantal heren, alle min of meer ver diept in de aanblik van klok ken, grote en kleine, opgehan gen binnen de dimensies van een stalen geraamte. Niet veel bijzonders aan te zien voor een leek of het moest zijn, het kla vier. dat stokken heeft in plaats van toetsen, zoals een piano. Maar het idee, dat hier een compleet carillon met 35 klokken was geconstrueerd op klein bestek cn transportabel, dat is natuurlijk zoiets als het ei van Columbus. Het lijkt zo simpel en vanzelfsprekend, maar je moet maar op het idee komen! De beiaardiers hebben eeuwen lang in hoge torens moeten klaute ren. om achter hun carillon-klavier te kunnen gaan zitten. En ieder was er aan gewend, dat beiaardklanken uit den hoge op stad of dorp neer- dwarrelen. Nu is daar in Asten plotseling een traditie van eeuwen verbroken. Geen wonder, dat het voor de beiaardiers, die Zaterdag in Asten waren, een dag van bijzonder beleven was. Daar had je Staf Nees. de beken de Vlaamse beiaardier, en directeur van de beiaardschool in Mechelen. Hij stond daar bij de beiaard, trok bedachtzaam aan zijn grijze sik en aan zijn enorme kromme pijp; af en toe betastte hij peinzend een der klokken van het carillon, onderwijl zijn collega uit Den Bosch, Sjef van Balkon, aan het klavier gezeten, toon voor toon probeerde of akkoor den sloeg. Aan critische oren geen gebrek, want daar had je verder de beiaardiers uit Apeldoorn, Bergen op Zoom, Nijmegen en Ermelo, Vlissingen en Zwolle. Maar aller wegen was er slechts bewondering en lof voor de klankzuiverheid van de 35 klokken, waarvan de groot ste 280 kilo en de kleinste 9 kg weegt. De beiaardiers van Zwolle en Apeldoorn, Creman en Roelofs zijn beide blind maar waren bij de eer sten, die de reizende beiaard be speelden. Daar in de betrekkelijk kleine fabrieksruimte klonk de stem van de beiaard wel wat al te fors voor leken-oren maar buiten op de stille landweg kwamen tie klanken veel beter tot hun recht. Wij zaten daar op het gras en luisterden geboeid naar het Wilt Heden nu Treden, Klokke Roelant en het Wilhelmus. En wanneer de beiaard-stem even verstomde, hoorde je de kippen ka kelen en de krekels sjirpen. Uit het raam van een boeren woning aan de overkant, boog zich een vrouw om een meisje te roe pen, dat hinkelde in het zand van de weg. Vrouw noch kind schenen iets te horen van de canllonklan- ken. Hoe vindt U het? vroegen wij de jonge vrouw. Soms lastig, zei ze. We krijgen wel een beetje te veel van het goeie. We doen af en toe alle deuren en ra men dicht, maar dat is zo be nauwd hè. 't Is maar goed, dat het spul op reis gaat. Met dat „spul" bedoelde ze de beiaard, die inderdaad nog dezelf de middag op reis gegaan is, ge monteerd op een vrachtauto. Hel mond was de eerste etappe van een lange tocht door Nederland, waar de beiaard zich zal laten horen in steden en dorpen. En ook zal men kunnen zien hoe een beiaardier zijn klavier bewerkt, met handen en voeten, slaand en trappend, met niet geroinge kracht.... Nederlandse meisjes en arbeid in den vreemde DEN HAAG Vaak gebeurt het, dat Nederlandse meisjes een uitno diging uit het buitenland krijgen om te komen logeren met als tegen prestatie harerzijds het verrichten van lichte huishoudelijke werk zaamheden. Daaruit zijn vaak allerlei narig heden voortgevloeid. In feite worden zij in het buiten land beschouwd als vreemde arbeids krachten en voor hen geldt in de meeste landen, dat zij alleen het land mogen binnen komen indien zij reeds in het bezit zijn van een ar beidsvergunning, die in het algemeen aan een minimumtermijn van een jaar zijn gebonden. Er moet daarom met klem worden gewaarschuwd tegen het aanvaarden van een werkkring in het buiten land zonder dat men zich' volledig op de hoogte heeft gesteld omtrent de arbeidsvoorwaarden en het gezin waar men terecht komt. Alle inrichtingen, die men wenst, kunnen worden ingewonnen bij het maatschappelijk advies- en inlichtin genbureau (uitgaande o.a. van de Ned. Ver. „Union") of bij: het Cen traal Bureau der R. K. Ver. ter Be scherming van Meisjes. Deze verenigingen verschaffen ook betrouwbare adressen in het buiten land. waartoe men zich kan wen den, wanneer men aldaar raad no dig heeft of in moeilijkheden komt te verkeren. Heden overleed onze lieve Vader. Behuwd- en Grootvader HENDRIK AUGUST HES Weduwnaar van Rigtje Zuidema in de ouderdom van 79 jaar. 's-Gcavenhage, A. G. de Bruyn—Hes Batavia, Ir. E. E. de Bruyn Assen. Ir. F. L Hes M. M. HesNieuwkerk Ankie. Schiedam. 14 Aug. 1949. Correspondentie-adres: Fr. Maelsonstraat 41, 's-Gravenhage. De crematie zal plaats hebben Donderdag 18 Augustus a.s. na aan komst van trein 12.08 uur te Westerveld. De over ledene is opgebaard in de dr. Noletstichtmg te Schiedam. „TIM-TUR" LIEFHEBBERS! Uw schoen van standing en pasvorm is in grotere keuze binnengekomen. Ook voer uw kinderen LANGESTRAAT 78 Werkelijk fijne, aparte cadeaux vindt U in de UTRECHTSEWEG 36—38 TANDARTS KORTE BERGSTRAAT 3 PRAKTIJK HERVAT ARTS PRAKT IJ K HERVAT in deze krant wordt gelezen 0 in stad en land lllllllllllllllllillllUllll'IIIH'l'i'i BOEKHOUDEN (Associatie) BOEKHOUDEN (Repetitie) MODERNE BEDRIJFS-ADMINISTRATIE MIDDENSTANDSDIPLOMA STENOGRAFIE („Groote") TYPEN (10-vingersystcem) NED. HANDELSCORRESPONDENTIE MODERNE TALEN Prospectus en inlichtingen zonder verplichting Voor goed onderricht naar Directeur; Drs L. A. M. SEEGERS Voltastraat 45 Telefoon 5169 Amersfoort De Commissaris van Politie te Amersfoort vestigt nog maal? de aandacht op artikel 27 van het Vreemdelingen reglement, luidende: Ieder, die aan een vreemdeling nachtverblijf verschaft, is verplicht daarvan, hetzij mondeling, hetzij schrifte lijk. kennis te geven aan het Hoofd van de Plaatselijke Politie der gemeente, waar het nachtverblijf wordt ver schaft. of aar. een door dat Hoofd van Plaatselijke Politie aangewezen ambtenaar, onder opgave van: naam. voor naam. nationaliteit, woonplaats, datum en plaats van ge boorte. zomede voor zover een Nederlands visum is ver leend. van een korte omschrijving van het daarbij be paalde. alle welke gegevens moeten worden ontleend aan het desbetreffende paspoort. Deze kennisgeving behoort binnen 24 uur aan het Bu eau van Politie afdeling Vreemdelingendienst (tel. 4445 toestel 7) te worden gedaan. Overtreding van het vorenstaande wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ien hoogste vijfhonderd gulden. Op de naleving dezer bepaling zal streng worden gelet. KUNNEN OOK TELEFONISCH OPGEGEVEN WORDEN Amersfoort door fÏÏeJd^k 1102. Joop de draak keek enige seconden met zijn glanzende ogen naar hel pilletje op de hond van li- Tang, terwijl Daantje verder wandelde en niets merkte van de dingen, die zich achter ziin rug afspeelden. „Opschieten',, fluisterde Li-Tang: „blik in, beest. Mijn arm zijn geen presenteerblad. Het is goed voor je, vlug!" Het werd te veel voor het drakenverstand, als die vreemde heer zo aandrong zou hij hem dit ple ziertje wel doen. En Joop spitste zijn lippen en zoog het pilletje naar binnen! Li-Tang en Li-Hark grijnsden verheugd en doken weg achter het rotsblok; zij had den hun werk gedaan, de rest ging vanzelf... De draak draaide zich weer om en was met een paar sprongen weer achter Daantje. Zo wandelden ze voort en hef leek of er niets gebeurd was. Maar het pille'je rolde ondertussen door Joop z'n lange keel in zijn drakenmaag en na een poosje begon hef te werken I Het eerste gevoel wat hij kreeg was of er een knoop in zijn hals zat en hij hikte. „Foei", zei Daantje op voedend: „Niet zo luid, makker!" Het werd steeds er ger; toen Daantje thuis kwam keken Sjang en ik ver baasd naar het beest. Er zat een bocht in zijn hals en het dier keek erg benauwd. „Tjonges", zei ik: „Het lijkt wel of hij verstopt zit. We moeten naar een dok ter, maar wie heeft er verstand van draken-ziekte?" Te koop aangeb. Goliath motorcarrier ge heel gereviseerd, in prima staat met veel reserve-delen, o.a. complete reserve-motor, versnellingsbak. Te zien Grote Haag 32. 1493 Zo juist ontvangen, prima Friese harde turf. Thuisbez. Westsingel 19. Te huur gevraagd Slaapkamertje gevraagd door heer. Br. no. 1111 bur. van dit blad. Personeel gevraagd Mevrouw Brester. Utrecht- seweg 78, vraagt net meisje voor dag of dag cn nacht. Meer hulp aanwezig. Gevraagd een net meisje, dat zelfstandig kan werken, van goede getuigen voor zien. Geen winterwerk. Lan- gestraat 17. 1492 Tandarts-assistente ge vraagd door tandarts te Amersfoort. Extern Br. met uitvoerige inlichtingen on der no. 1491 bur. v. d. blad. Lessen Wiskundelessen 2.50 per uur. voor middelbare school door ervaren kracht. Br. no. 2222 bur. van dit blad. Woningruil Woningruil. Centrum vrij groot bovenhuis, kamer cn suite, mooie keuken, grote zolder, vliering, huurprijs 4,50 per week. Gevraagd andere woning, ook rand stad. Br. no. 2000 bur. van dit blad. Diversen Hebt U een kamer gevon den? Wij verhuizen U. U K O. Besteldienst voor kleine verhuizingen in de stad Tel. 6217, Stephenson- straat 20 Dames let op. Wij gebrui ken voor het permanenten van uw haar originele turks rood olie Reeds vanaf 5.-. Maison Pierre, Oude Soes- terweg 151. 1411 j^Te^koop^aangeb^^ Vrijverkoop. Divanbedden 14 50 Ledikanten 15.Opklapbed- den 21 Matrassen 10.50 Stromatrassen 9.—. Wolmatras sen 19.—. Kinderwagenbedjes 2.75. Kindermatrassen 4.50 Matrassenfabriek. Lange Lau- werstraat 40 bis. Snijbonenmolens. Originele Pe De t 4.90; Weckthermometers I 1.95 Huishoudkachels met kookgelegenheid f 27.Sa lamanderkachels t 26.Geld kisten 1 4.95; Tuinslang 1 0.95 Petroleumvergassers. Stichtse Ijzerhandel, Lange Elisabeth- straat 24. Te huur gevraagd Gevraagd door student per 1 September 1949 zil-slaapkamer van Maandag tot en met Vrij dag. met pension, eventueel huiselijk verkeer, liefst omg Jutphaseweg. Br No. B-5421. Adv. Bur. Alta. Pausdam. Te huur aangeboden Huisvesting voor Jongeren Maatschappelijk advies- en In lichtingenbureau hoofduitgang Centraal Station, tel. 22428 Verstrekt vertrouwde kamer- adressen. bemiddelt in avond oppasdiensten, huishoudelijk personeel. kamerbeurs .De Dum". Oude Gracht 181, nabij Lijnmarkt Zoekt U kamers? Alleen bonn fide pensions worden bij mlln administratie Ingeschreven Gevestigd 1938 Kloekers. Heer met luxe kleine auto stelt zich voor een of meer dere dagen per week beschik baar Inlichting ond. no 6163 of tel. 17386 Tob niet langer met uw oude rijwiel, thans leveren wij weer op gemakk. betalingsvoorwaar. den G. H. Post. Marnixlaan 126 Tel. 17657. Volkorenbrood is gezond vraag het uw dokter en be stel het bij bakker Helnen Bern Weerd O Z 71 tel. 13331 Ing. heden op veler verzoek iedere Zaterdag de bekende Mevr. Leoni uit Amsterdam, Helderziende, magnetlseuse consulteren 107. Drift 31. Ook schriftelijk. De beste referen ties ln binnen- en buitenland. Zomcraanbleding. - Kapokma tras met kussen 65.—, rels- wieg te huur 1.— p. d. Het Beddenhuis, J. W. Schaatsen- berg. Damstraat 13. telef. 16317 Geneeskracbtigo krulden recepten van J. Mesters. Jans- veld 53. Utrecht Bij de Voor straat. :00% meer ruimte. Laat van Uw ledikantspiraal een op klapbed maken 1 Uw houten ledikant vermaken we tot om bouw Kom eens kijken Ne- faco. Pieterskerkhof 21. Olieverf. Prima vooroorlogse glans\erf 1 2 25 per kg. Even eens op zuivere vooroorlogse basis, grondverf, standverf. Ja- P3nlakken. blanke lakken enz Onze verven komen uit eigen fabriek cn worden voor U op Ike gewenste kleur gebracht Aangewezen adres voor H H schilders en wederverkopers Erkend verffabrikant door het Rijksbureau Chemische Pro ducten. Gron. Electr. Verfta- brick B. Kuipers. Vleutensew Utr. Tel. 10809 Postzegclhandel J Esser. Ma- riastraat 35. Utr. Wij kunnen van vrijwel alle landen van Europa prima albums leveren Wie ééns vlees en worst van Joh van Rijn heeft gegeten zal Springweg no 6 nooit meer ergetenl Tel. 14314. Helderziende. Mevrouw Klerk uit Den Haag heeft a s. Woensdag privé-consu!t van 10 305 uur. Hambur gerstraat 21 Personeel gevraagd Net zelfstandig dagmeisje ge vraagd. V.ggv. Klein gezin Zondags vrij £20— per week Brieven No. C-5422 Adv Bur Alta. Pausdam Diversen Schoenvergrotcn! Tot twee maten. Succes gegarandeerd. Alleen bij Van Maanen, Soesterweg 214. 1322 Medium geeft advies dagelijks van 25 en van 79 u. Zon dags van 2—5 uur- Voorstraai 66 bis. 2x belleu. Mr. Robin], tclepaath-helder- zicndc, Croeselaan 299 bis Utrecht. Verstrekt adviezen, omtrent toekomst, karakter huwelijk. werkzaamheden, vooruitzichten enz. Spreekuren werkdagen van 7—9 uur. Laat uw gestoffeerde meubc len opnieuw bekleden, recht streeks aan de fabriek. Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf. Club- meubelfabriek H. J. Huygen GruttersdUk 32 C. Tel. 19976. Mr. Mlchaël, Psychometrlst- Magnctiseur. houdt Iedere Maand, en Donderd. spreek uur van 10—9 uur. cn volgens afspraak. Slngeldw.str. 3 bis bij de Herenweg. Proefcon- sult schriftelijk 1.foto geb.datum Insluiten. Uw kousenreparatie zo nodig klaar terwijl U wacht. Dan even Uw kousen bij „De Kou- senl.iJJer" gebracht. De mo dernste speciaalzaak met de meeste service. Breedstraat 55. Tel 22105. J. Kolijn ReparaVe verster kers en radioapparaten. Am- sterd straatweg 162, Utrecht. U slaagt beter voor een pracht radio-apparaat» bij Radio Cen trum. vanaf f 175.Gemak kelijke betalingsvoorwaarden. Vinkcnburgstraat 46. Telcf. 19636. »rhulzingen Transporten. Van ouds bekend, fa. wed G. v. d. Brink en Zonen Goo- destraat 114-116. tel. 12303. Utr. Erkend meubeltransporteur. Vakkundig, vertrouwd, billijk. Heren, wilt u zich prettig scheren, dan moet U de mes jes „Drogist" eens proberen I Eens geprobeerd, altijd be geerd' Verkrijgbaar alleen bij Drogisten. Voor al Uw reparaties aan kunsttanden cn gebitten, naar de bonafide techniker. Chris Huismans, Mcnno v Coehoorn- straat 6. (bij Noorderbrug). Te lefoon 22706. Utrecht. Geves tigd sinds 1929. Permanent Wave „Wella" met ollcbehandeling f 7.Ideaal 6.— Geschoold personeel. Getiipl. kapper, Jos. v. c. Laan. Bemuurde Weerd O Z. 11. tel. 18032. Reeds 40 jaar Huijsman's Kof ferhuis. Voor koffers, schooi en actetassen. portemonnales. portefeuilles, riemen, honden- artikelen enz. Oudegracht 24, bij de Jacobibrug. Latlccl zadelkussens, op uw vacantietochten, is een uit komst, geen zadelpijn meer. grote sortering Laticel-specln- iist. Van Ouwerkerks Rijwiel handel. Oude Gracht 166, hoek Wed. Voor geneeskrachtige brulden en recepten volgens Indische methoden 's Woensdags 10—5 verder volgens alspraak Drift 3 I. Mevr. Helders, de be kende kruidkundige. Met een goede film behoudt U een leuke herinnering aan Uw vacantie. Onze afwerking is beter en sneller. Pcrsfotobu- rcau 'b Sticht, Steenweg 15. Utrecht. Alle goede merken voorradig. Hypotheken - Financieringen - Credicten. Ook kleine lenin gen aan particulieren. Afw snel en discreet, Br. met poslz. F.eclamepost" M P. Lindostr 29 bis. Utrecht. Celluloid haarspelden, zjjkam- men enz Ook voor haarnetten is het adres P. C van de Rest. Parfumerie Het Sticht Steen weg 20 (hoek Buurkerksteeg) Utrecht. Gasreparatie. Slecht gas kost eel(j cn pannen Uw oud ap paraat. goed gerepareerd. Is beter dan een slecht nieuw Alle merken 2 jaar garantie. Telef 11715 Gasrep bedrtif „Loda".

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4