DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Majoor Flinterman jaagt zijn Meteor 14,5 km de lucht in Had zicht tot voorbij IJmuiden 40.000 Nederlanders op Duits familiebezoek Geen uitstel RTC door incidenten op Java Staatsgreep in Syrië is winstpunt voor Engeland Hongkong op de drempel van de noodtoestand Meteor binnen 9 minuten reeds op ruim 10 km hoogte 9e Jaargang no. 190 Dinsdag 16 Augustus 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent d« w. oi 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOORDER. (Van onze speciale verslaggever) LEEUWARDEN, vliegbasis, Maandag 15 Augustus 18.14 uur. Van het vliegveld schiet een Gloster Meteor, de 7 Y 9, de stralen blauwe lucht in. Snel stijgend verdwijnt het in Zuid-Oostelijke richting Binnen enkele minuten is hel uit het gezicht verdwenen. De man op de verkeerstoren, de tower operator schrijft het toestel i verkeersleidingslogboek in en noteert dat om 17,14 uur Grecnwichtij de Meteor met de roepnaam Popsey-10, bestuurder Flint, is opgestege: met als bestemming Leeuwarden. Maj. vlieger J. Flinterman is zijn vlucht om het Nederlands hoogt' record te verbeteren begonnen, nageoogd door de enkele honderdc belangstellenden die bij de ingang van het vliegveld en voor het restau rant vele uren op dit ogenblik hebben staan wachten. Wat gaat-ie hard. wat gaat-ie hoos Majoor Flinterman verlaat zijn gloster meteor na zijn geslaag de vlucht. Werkloosheid en honger belagen liet fort Malta LONDEN De minister van wederopbouw van Malta. Dom Mintoff, die met een delegatie te Londen is voor officiële besprekin gen over de economische toestand van het eiland, heeft zijn ontslag ingediend bi.j premier dr. Paul Boffa, die aan het hoofd van de delegatie staat. In een brief aan Boffa noemt Mintoff Malta ,,een overbevolkt fort, belaagd door werkloosheid en honger", zonder hulp van buiten kan het eiland aan deze moeilijkheden niet meer het hoofd bieden. De brief moet ,,een laatste po ging zijn om de ramp af te wen den." AMERIKA Somber verschiet Wij in Europa zijn geneigd ons te laten verblinden door de over dadige welvaart, waarover de Ver enigde Staten onder meer blijkens geïllustreerde bladen, films en overleveringen beschikt. Daarbij dringt het niet altijd ten volle tot ons door, dat de meeste West-Eu- ropese landen, en Nederland stellig niet uitgezonderd, op het gebied van sociale zorg voor de werkne mer van meer verantwoordelijk heidsgevoel blijk geven. Ook in dit opzicht zijn de V.S. een jong land, waar nog niet alles wat in Europa in tientallen jaren is gegroeid, tot ontwikkeling is ge komen. De meesten der *1 Amerikaanse ar- Jn net beiders mogen zoeklicht dan al hui}. Eu," J ropese collega s de ogen uitste- kr i met een eigen wagentje, ook zij kennen de gevolgen van span ning tussen lonen en prijzen. De hoop van President Truman, dat de prijzei. in de afgelopen maanden een dalende tendens van betekenis zouden vertonen, zijn niet bewaar heid. Integendeel, ook in de V.S. wordt het leven steeds duurder. Bedriegen de voortekenen niet, dan staan dit land voor de nabije toekomst nieuwe, diepgaande con flicten te wachten tussen werkne mer en werkgever, die, zoals wij hiervoor schetsten, zowel de bete kenis hebben van strijd om hoger loon, maar ook om betere sociale voorzieningen. In Detroit bij Ford hebben zich van de 87.000 arbeiders 60.000 uit gesproken ten gunste van het sta kingswapen, indien de ondernemer hun eisen niet tegemoetkomt. Na Ford zal de beurt zijn aan General Motors en Chrysler en daarna moet men verwachten dat in de gehele industriële sector gepoogd zal wor den inwilliging van de eisen af te dwingen in navolging van wat John Lewis voor zijn mijnwerkers wist te bereiken. Zou het tot een staking komen, dan moet er reke ning mee gehouden worden, dat. het een harde strijd zal zijn, die hoge eisen zal stellen aan de weer- standskassen. Koeler Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enkele re genbuien. Matige en in het Noorden van het land vrij krachtige wind tussen West en Noord. Koeler. 17 Aug.: Zon op 5.26, onder 20.01; Maan op 22.42, onder 15.10. Op de verkeerstoren heerst vol komen stilte. Een ieder luistert ge spannen naar de schaarse berichten die maj. Flinterman van zijn een zame hoogte naar beneden zendt. 9 minuten na de start, om 18 23 uur bevindt hij zich op 35.000 voet, 4 minuten daarna reeds op 40.000 voet. Dan wordt het radiocontact onduidelijk. Op de verkeerstoren poogt men ononderbroken het con tact te herstellen. „Popsey one zero, this is Leeuw arden tower", klinkt het. Pratende geluiden met nu en dan onver staanbare klanken van een men selijke stem zijn het antwoord. „Popsey one zero. het is onver staanbaar. Say it again, please". De radiotelegrafist ligt met zijn oor tegen de luidspreker, maar het geeft niets. Dan komt plotseling de stem van maj. Flinterman weer duidelijk door: hij zit op 47.500 voet, circa 14.579 meter. Het is 16.43 uur, 29 minuten na de start. 18.52 uur: „Popsey one zero, what is your altitude now" vraagt de verkeerstoren. Duidelijk komt het antwoord: „Zit op 46.000 voet. Ben iets gezakt, maar zal het nog eens proberen". Twee minuten daarna meldt maj. Flinterman dat hij tot 47.800 voet gekomen is en niet hoger kan komen. Hij keert naar de basis te rug. Om 19 uur precies zet hij zijn kist weer aan de grond. Vijftig volle minuten heeft de record vlucht geduurd. In de tank bevindt zich nog brandstof voor precies 4 minuten. Maar wat een voorbereidingen zijn voor deze vlucht nodig ge weest. Dag en nacht is er de laat ste dagen door het grondpersoneel van de vliegbasis Leeuwarden aan de Meteor gewerkt om een nieuwe motor te monteren. De mensen van het Nationale Luchtvaart Laboratorium brachten de automatische waarnemer aan. Het filmtoestel werd over de schouder van de vlieger bevestigd om het dashboard gedurende een uur te filmen. Maandag morgen was alles ge reed voor ae vlucht, maar toch dreigde alles op het allerlaatste ogenblik nog mis te lopen! Luit. vlieger Wansink maakte Maandagmiddag nog een laatste proefvlucht met het toestel, doch bij de landing bleek dat door de enorme snelheid de stikstof en de electrische thermometers, die spe ciaal voor de recordvlucht onder de romp wai en bevestigd eraf wa ren geslagen. In allerijl werd het Nat. Lucht vaartlaboratorium in Amsterdam opgebeld, dat nieuwe thermometers met een auto naar Schiphol bracht. Luit. Wansink kwam ze daar even FLINTERMAN (WEER BENEDEN): Boven Waddeneilanden bereikte de Meteor zijn hoogste punt, 14579 meter MINISTER JOEKES: Geen behoefte aan werktijdverlenging DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Cornelissen heeft in schriftelijke vragen aan de minis ter van Sociale Zaken er de aan dacht op gevestigd, dat het toe staan van overwerkvergunningen op ruimere schaal, speciaal voor de grafische bedrijven door de vigerende bepalingen wordt belet. In verband met het gebrek aan voldoende vakbekwaam- personeel en het verouderd ma chinepark zou volgens de vragen steller aan de onhoudbare toestand alleen door overwerk een einde kunnen worden gemaakt. Minister Joekes heeft geant woord, dat in de grafische vakken volgens de collectieve arbeidsover eenkomst 40 overuren per kwar taal toegestaan zijn, waarvan 25 zonder aanvrage naar 'behoefte mogen worden gebruikt. Het Cen traal Bureau voor de Grafische Bedrijven heeft, na door de direc teur-generaal van de arbeid op ernstige misbruiken te zijn gewe zen, een waarschuwing tot de on dernemers gericht en in tal van gevallen disciplinaire maatregelen genomen. Van de limiet van 40 uren kan met goedkeuring van het Centraal Bureau worden afgeweken, Aange nomen mag worden, zegt de minis ter dat dit met de belangen van het bedrijf volledige rekening houdt. Overigens is hem niet ge bleken, dat in enige bedrijfstak be hoefte bestaat om de werktijd in het algemeen boven het normale te verlengen. (Van onze speciale verslaggever) LEEUWARDEN ,Nouik hen erin gaan zitten en gewoon naar boven gevlogenvertelt n\ajoor Flinterman op de persconferentie die hij onmiddellijk na de record poging belegt. ..Er valt verder eigenlijk weinig over te vertellen. De omstandig heden waren gunstig en de machi ne deed het buitengewoon goed. Het is allemaal precies zo gegaan als ik dacht. Ik had gehoopt 48 a 40.000 voet te haben, maar dat is een beetje tegen gevallen. Het werden er 47.800. Maar dat kan in werkelijk heid ook wel wat meer of minder zijn geweest." met een Meteor halen. In vijftig minuten was hij uit en thuis. Toen Toen begon net monteren opnieuw en even na zessen was alles weer in orde en kon maj Flinterman in de kist klimmen. Is het Nederlandse record nu werkelijk verbeterd? Wij kunnen het nog niet zeggen, daarvoor zal het Laboratorium rapport; moeten worden afgewacht, dat het Lucht vaartlaboratorium zou opmaken tezamen met de twee sportcommis- sarissen, de heer J. K. Hoekstra die houder is van het Nederlands duurrecord zweefvliegen en de heer L. A. de Lange, directeur van de Rijksluchtvaartschool, die bei den deze vlucht hebben gecontro leerd. De bereikte hoogte van 47.800 voet is onofficieel, omdat ze afge lezen is op de hoogtemeter in de cockpit.Niettemin kan rustig wor den aangenomen dat maj. Flinter man boven de 11.354 meter van het huidige Nederlandse hoogterecord, dat op naam staat van luit. T. H. Leegstra, die het in 1937 in een Fokker D 21 boven Soesterberg vestigde, is gekomen. Het bedoelde rapport zal waar schijnlijk binnen een week worden gepubliceerd. DEN HAAG: Niet minder dan 25.000 Nederlanders hebben in Juli het plan opgevat naar Duitsland te reizen, omdat het bestuur van de drie Westelijke zones thans visa afgeven voor familiebezoek en toerisme. De 21ste Juni werd de mogelijkheid geopend; bijna 60 dagen zijn sinds dien verlopen en meer dan 40.000 mensen hebben het Allied Military Permit Office om een visum gevraagd, alle oude gevoelens ten spijt. Het Military Permit Office heeft met man en macht gewerkt om die stroom meester te blijven; 70 da mes en heren hebben iedere dag tot diep in de nacht gezwoegd. Zodat op het ogenblik tussen de aanvraag en de verlening van het visum nog geen week verloopt. Het merendeel der aanvragers zijn toeristen (weinig) of familie bezoekers (zeer veel). Voor fami liebezoek verleent de Nederlandse Bank marken, voor toerisme geen cent. Conclusie: het zijn dus zeer vele „oude banden, die opnieuw worden aangeknoopt"; men kan zich aalleen verbazen, dat het aantal „oude banden" zo groot is. Negen doden bij ongeluk Amerikaanse Skymaster Het staat thans vast, dat bij het ongeluk van de Amerikaanse Sky master zeven mensen zijn omgeko men. Twee anderen worden nog ver. mist en zijn waarschijnlijk eveneens gedood. Volgens een lid van de be manning bleef het toestel na de lan ding op zee een kwartier drijven, waardoor het mogelijk was de rub berboten op te blazen. Ru»h Nicholls die de vlucht als stewardesse mee maakte, heeft bij dit ongeval al het materiaal over de internationale kinderzorg verloren, dat zij voor de V.N. verzameld had. Gezagvoerder Edward Bessey heeft verklaard, dat hij ongeveer 16 kilometer van Shannon, toen de brandstof op was. de passagiers waarschuwde, dat hij een noodlan ding moest verrichten. „Ieder maak te zich gereed, maar enkelen spron gen tegen onze instructies in zee en dat zijn degenen, die omkwa men", aldus de gezagvoerder. Mao Tse-Toeng reeds een maand dood? KANTON. Mao Tse-Toeng de leider der communisten in China, zou op 17 Juli in Peiping overleden zijn, aldus een mededeling van de woordvoerder van het ministerie van Defensie in Kanton. De woordvoerder iei, dat hij uit vier steden in het communistische gebied gelijkluidende berichten had ontvangen, volgens welke Mao Tse- Toeng aan longtuberculose zou zijn gestorven. Hij wees er echter op, dat hij niet kon instaan voor de juistheid van de berichten. Hoe is U gevlogen? „Ik ben eerst in de richting Twenthe ge vlogen en daarna naar het westen gedraaid. Ik kreeg toen last van de zon en koerste daarom meer noor delijk. Boven de Waddeneilanden bereikte ik het hoogste punt." Hoever hebt U daarboven kun nen zien? „Ik had zeker 100 km. zicht, tot ver voorbij IJmuiden." Hebt U veel last van ijsafzetting gehad? „Neen, boven de 40.000 voet heb je daar geen last meer van. Alleen bij het dalen vormt zich ijs. Ik kon dan ook op een gegeven ogenblik niets meer zien en moest voor de landing de kop van de cockpit openschuiven." Maj. Flinterman legde er de na druk op, dat deze vlucht niet als een propagandastunt van een en keling moet worden beschouwd. Het doel is de luchtvaart in het algemeen en de L S.K. (luchtstrijd krachten) en de Meteors in het bijzonder, populair te maken. Wij kunnen nog genoeg jonge kerels gebruiken. Jachtvliegen is het eni ge ware vliegen dat er bestaat. Je zit alleen in je toestel, dat je als het ware beschouwt als een ras paard. De vlucht is gemaakt met een gewoon diensttoestel. Het is namelijk uitermate belangrijk te weten wat wij van zo'n kist kun nen vergen, aldus maj. Flinterman, die nog niet kon zeggen wanneer hij zou trachten het Nederlands snelheidsrecord op zijn naam te brengen. „Houdt U het maar op 24 Augustus," zei hij. Nee toch.Heus! Een meneer in Plymouth in Engeland, die in een huis van overwegend aluminium woont kreeg, toen hij de sleutel in de voordeur stak, een enorme schok. Aan de achterdeur was het het zelfde. Een electrotechnicus, die hij er bij haalde, stelde vast dat een blanke stroomdraad tegen een aluminium balk lag, waar door het hele huis onder stroom stond. Op een congres van vee-artsen heeft een Deense dokter me degedeeld, dat honden, die een poot hebben gebroken niet be hoeven te worden afgemaakt. In zijn praktijk waren negen van de tien dieren genezen. Een Britse bommenwerper, die carbon dioxide op wolkenfor maties wierp, is er in twee van de drie gevallen in geslaagd daarmede regen te verwekken. Hoe het komt, weet men niet, maar feit is, dat sommige mensen, die door de mbnd peni cilline toegediend wordt, daar door haar op de tong krijgen. De haren kunnen een centimeter lang worden, maar verdwijnen binnen een maand na het einde van de kuur. De 52-jarige bewoonster van Bari, Teresa Porcaro, die Za terdag op het belastingkantoor vernam hoeveel belasting zij éou moeten betalen, bleef bij het zien van het aanslagbiljet dood. Reusachtig plan voor steun aan achterlijke landen GENEVE. De Economische en Sociale Raad der V.N. heeft giste ren met 15 tegen 0 stemmen en drie onthoudingen (van de Sowjet- Unie, Wit-Rusland en Polen) het lanceren van een reusachtig plan tot ontwikkeling van economisch achterlijke landen goedgekeurd. Het besluit heeft ten doel een nieuw internationaal apparaat te scheppen voor het beheer van vele milloenen dollars van technische steun voor onontwikkelde gebieden. De totale kosten van het schema, dat de volgende maand door de Algemene Vergadering moet wor den goedgekeurd, werden nog niet vastgesteld. Sancties van Batavia tegen rood-ivitte vlag acht men uiterst ongelukkig (Eigen berichtgeving) DEN HAAG De leiders van de drie delegaties, welke straks aan de Ronde Tafel Conferentie (R.T.C.) zullen deelnemen, hebben vanmorgen de koppen bjj elkaar gestoken om de te volgen gang van zaken te be spreken. Dit geschiedde nadat de ministerraad gistermiddag nog even de puntjes op de 1 bad gezet. Verwacht wordt dat de Nederlandse dele gatie, waarvan de globale samenstelling reeds was uitgelekt, \andaag of morgen door de koninklijke handtekening definitief wordt. Uit goede bron vernamen wil, dat In deze delegatie geen Nederlandse minderheids groepen In Indonesië zullen worden opgenomen. Het belangrijkste nieuws van dit ogenblik is, dat men in officiële kringen in Den Haag in de inci denten van Surakarta en Surabaia geen reden aanwezig acht om not begin va ndc R. T. C. te vertragen Men laat er in Nederlandse krin gen echter geen twijfel over, dat deze incidenten een zeer ongunsf:- ge indruk nebben gemaakt, Dr. van Royen drukte zich tijdens zijn persconferentie vorige week zeer gematigd uit, toen hij deze inci denten aan de vooravond van het Staakt het Vuren ontsierende sloi- digheden noemde. In Nederlandse kringen lr. Ba tavia was men cr furieus ovar. Doch in de besprekingen van de delegaties, welke over de wapen stilstand onderhandelen, heeft de Republikeinse delegatie een oevr z- digende verklaring afgelegd. Dit en het feit, dat de guerilm- actie tegen Surakarta op het oger.- biik waarop de wapenstilstand van kracht werd inderdaad was ge slaakt heeft tie atmosfeer weer ge zuiverd, al neeft de regering in Ba tavia als tegenmaatregel verboden morgen de 'oodwitte vlag uit *e steken. Vlak voor het eindexamen moet het kind nog even in de hoek staan, verzuchtte vanmorgen een Indonesiër in Den Haag. Dit verbod heeft in de Indone sische kringen die hier aan de R. T. C. komen deelnemen een uiterst ongelukkige indruk ge maakt. Ook in Nederlandse krin gen in Den Haag betreurt men dit besluit, vooral omdat men hier uit alles de indruk krijgt, dat van Re publikeinse zijde al het mogelijke wordt .gedaan om tot een goed uit werking van het Staakt het Vuren te komen. Sancties als die nu ten aanzien van de vlag z(jn getroffen, doen aan het resultaat van die po gingen uiteraard weer sterk af. Komt de Kamer vanmiddag niet in het geweer over de gebeurtenis sen van Surakarta en Surabaja, dan is te verwachten, dat de ope ningsdatum voor de conferentie welke vanmorgen in algemeen overleg voorlopig zou worden vast gesteld definitief wordt bepaald. Dat zal dan inderdaad wel de 22e Augustus worden. Wij hebben re denen om aan te nemen, dat de Republiek en het B. F. O. er zich mee zullen verenigen, dat dr. Drecs de R T. C. als voorzitter leidt. Doch tevens menen wij te weten, dat van Indonesische zijde is aangedrongen op een roulerend voorzitterschap in de commissie-vergaderingen, een aandrang waaraan van Nederland se zijde vermoedelijk niets in de weg zal worden gelegd. Strijd om de macht in het Midden-Oosten PARIJS. De staatsgreep in Syrië, waarbij naar thans blijkt ten minste dertig mensen gedood zijn, heeft in het buitenland nogal wat beroering gewekt. In een deel van de Franse pers wordt onom wonden gezegd, dat Engeland de staatsgreep ontketend heeft om van een vijandig regiem af te komen. „Combat" noemt het doodschieten van Hoesni Zaim „een etappe van de strijd, welke in Washington, Londen cn Parijs wordt geleverd om de heerschappij over het Mid den-Oosten. „In deze episode is Londen aan de winnende hand", aldus het blad. Ook verschillende Israëlische bladen wijten de staatsgreep aan Britse intrigues. De „Herut" spreekt van „een daad van verraad jegens Frankrijk en de voorbereiding van Het spoor van Aga Ivhan's juwelen leidt nu naar Algiers PARIJS. Thans zoekt men in Algiers naar de gestolen juwelen van Aga Khan, want er zijn feiten aan het licht gekomen, dat zij ver moedelijk van Zuid-Frankrijk naar Noord-Afrika zijn gevlogen. Me vrouw Azouley, de moeder van de onder zware verdenking gearres teerde bendeleider Roger Senanedj, is op 9 Augustus met een koffertje van 15 kg. per vliegtuig naar Al giers gereisd. Senanedj heeft drie dagen voor de roofoverval zelf voor zijn moeder passage geboekt; zij is in gezelschap van een zekere San- lucci van het vliegveld Marignans vertrokken, met het koffertje. Voor vluchten tussen Frankrijk en Al giers wordt geen koffercontróle of lijfs-visitatie door de Franse dou ane verricht. Kalme Hartjesdag in de hoofdstad AMSTERDAM Hartjesdag, de derde Maandag in Augustus, waar op vroeger in de hoofdstad rotjes en bommen knalden, vuurpijlen sissend de lucht inschoten en poli tie en brandweer een drukke avond hadden, is dit jaar zeer rus tig verlopen. Alleen in de zoge naamde Staatsliedenbuurt moest de brandweer enige malen straat vuurtjes blussen. Geruchten willen vertrek van dr. Baruch WASHINGTON. In diplomatie- ke kringen in Washington gaat het gerucht, dat mr. Selden Chaplin, dc vroegere gezant van de Ver. Staten in Hongarije, de tegenwoordige am bassadeur in Nederland, dr. Herman B. Baruch. zal opvolgen, indien en wanneer deze laatste zijn post zal neerleggen. Bij de ambassade der Ver. Staten in ons land was noch van dit gerucht noch van een even tueel vertrek van dr Herman B. Ba ruch iets bekend. HONGKONG. De Engelse autoriteiten in Hongkong treffen maat regelen voor het uitroepen van de noodtoestand nu de communistische troepen ongehinderd in dc richting van de kroonkolonie opmarcheren. Britse troepen stromen Hongkong binnen op ieder beschikbaar vaartuig. Twintigduizend man bevinden zich reeds in de stad. Al deze stappen wor den genomen op het ogenblik, dat de Chinese regeringsleiders in Kanton de koppen bijeen hebben gestoken om zich te beraden over een laatste wanhopige weerstandspoging tegen het oprukkende communistische leger. Deze woordvoerder gaf voorts het verlies van Ningsiang toe, alsmede de val van Siangtan en Anhwa, Communisten rukken ongehinderd op Procureur-generaal J. B. Griffin heeft bekend gemaakt, dat hij de laatste hand legt aan speciale wet ten, die de doodstraf of deportatie mogelijk maken in geval van over treding der noodwetten. Deze spe ciale maatregelen zullen morgen voor onmiddellijke goedkeuring worden voorgelegd aan de Wetge vende Raad. Inmiddels deelde in Kanton een militaire woordvoerder van de na tionalisten mede, dat de rode troe pen Hengsjan zijn binnengetrok ken en dat er gevochten wordt bij het Oostelijk station van deze stad. Het is de tactiek der communisten om de ontsnappingsroute van ge neraal Pai Tsjoeng van Hengsjan naar Kwangsi af te snijden. Zuiderkruis vertrekt Woensdag DEN HAAG Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Woensdag 17 Augustus 1949 met aflossingsdeta chementen van het KNIL, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit de haven van Rotterdam naar Indonesië vertrekken. een nieuwe aanval op Israël". De diplomatieke correspondent van het te Jeruzalem verschijnende dagblad „The Palestine Post", dat meermalen de spreekbuis van de Israëlische regering is, schrijft, dat het Israëlische leger de gebeurte nissen aan dc Syrische grens nauw lettend gadeslaat. Hij hoopt, dat militaire actie in de gedemilitari seerde grensgebieden niet noodza kelijk zal blijken. Hij is voorts van mening, dat de Syrisch-Israëlische wapenstilstandsovereenkomst door de val van de regering Hoesni Zaim niets van haar geldigheid verloren heeft. Inmiddels heeft kolonel Sami Hinnawa, die Zondag de macht in Syrië aan zich trok, gisteren het bestuur aan de pasgevormde rege ring van Hasjem Atassi Pasja over gedragen en bekend gemaakt, dat hij „zijn eigenlijke taak, de binnen landse en externe verdediging van het land", weer zal opvatten. Hij deelde het kabinet, dat Maandag ochtend voor het eerst bijeenkwam, mede, dat zijn „heilige nationale missie" thans geëindigd was. Hij en zijn officieren staan klaar om „hun laatste druppel bloed voor Syrië te geven" en zullen „nimmer meer in het politieke leven van net land ingrijpen". Het Franse (conservatieve) blad Le Monde schrijft, dat de bedrijvers van de coup „toezeggingen van bui- ten-af moeten hebben gehad". „Syrië was aan de rand van de af grond. De meest verblinde van de militaire leiders moest dat inzien. De dood van Zaim bewijst, dat het on mogelijk is. vooral in het Oosten, plannen op lange termijn te baseren op het bestaan van een eenmansre- giem", aldus Le Monde. Generaal Thomas Handy, die op het ogenblik commandant van het vierde leger in Texas is, zal generaal Lucius Clay als com mandant van de Amerikaanse troepen in Europa opvolgen. De ze functie wordt sinds het ver trek van generaal Clay waarge nomen door luitenant-generaal Huebyer. Lt-generaal Huebner blijft echter commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland. Churchill ereburger van Straatsburg STRAATSBURG. Winston Churchill is gisteren in het randi- 's van Straatsburg plechtig geïnstal leerd als ereburger dc stad. Het hoogtepunt van de gebeurtenis werd bereik' nada» dc officiële toespra ken waren gehouden. Geroepen door het gejuich van de menigte buiten, begaven Churchill cn zijn echtgeno te zich naar het balkon, waar r] neerblikten op ccn zee van omhoog- geheven gezichten. Glimlachend be antwoordde Churchill de golven van toejuichingen cn richtte zich ver volgens met tranen In zijn ogen tot de menigte met enkele eenvoudige woorden in het Frans: „Gij hebt mij", zo zeide hij, „een onvergelijke lijk compliment gemaakt, dat ik mijn leven lang zal waarderen. Lcvo Frankrijk." Nederlanders verbieden demonstraties BATAVIA De Nederlandse autoriteiten hebben openbare de monstraties ter viering van de on afhankelijkheidsdag in Indonesië op 17 Augustus alsmede het uitste ken van de rood-witte vlag der republiek verboden. Het is in het algemeen belang alle viering van de onafhankelijkheidsdag, voor zover deze niet particulier is, te verbieden, zolang er nog ertig ge vaar bestaat voor „incidenten", aldus deze in Batavia uitgegeven verklaring. Hechtenis geëist wegens uitbetaling zwart loon ARNHEM. De uitbetaling van zwarte lonen zal de drie firman ten van de Aannemers Unie Arn hem op twintig dagen Hechtenis komen te staan, indien de politie rechter aldaar uitspraak doet over eenkomstig de eis van de officier van justitie. Deze aannemers, die het grootste project van ons land, dc bouw van 895 woningen in Arn hem, onderhanden hebben, hebben hun arbeiders behalve het loon we kelijks een toeslag van gemiddeld 25 procent ongeoorloofde toeslag uitbetaald. De officier van justitie zag in het eisen van een geldboete geen heil. Ook zeide hij niet te schromen om het bouwwerk stil te leggen, indien bij hercontróle blijkt, dat met het uit betalen van lonen boven het toegestane maximum wordt voort gegaan. Spelbrekers bij broeders een dode, vier gewonden KARACHI Een betoger werd gedood en vier werden gewond toen de politie Maandag het vuur opende op Mohammedanen die de monstreerden voor de ambassade van India. De demonstranten eis ten dat de vlag van India, ter ge legenheid van de tweede verjaar dag van de onafhankelijkheid van India van het gebouw van de am bassade uit gehangen, zou worden ingehaald. De politie vuurde toen een order tot doorlopen niet werd opgevolgd. De tweede verjaardag van de onafhankelijkheid van Pakistan zelf werd gevierd met een grote openluchtbijeenkomst waar pre mier Ali Khan 200.000 mensen toe sprak. Na zijn rede volgde een parade van eenheden van leger, vloot en luchtmacht. Mogelijkheid tot herkrijging van Nederlanderschap DEN HAAG. Vrouwen, die door haar huwelijk de Nederlandse nationaliteit hebben verloren en wier huwelijk op of na 1 Septem ber 1937 is ontbonden, kunnen thans de Nederlandse nationaliteit herkrijgen. Zij dienen zich daartoe te wen den tot de burgemeester van hun woonplaats in Nederland of, indien zij in het buitenland woonachtig zijn, tot de Nederlandse gezant of consulaire ambtenaar binnen het ressort van hun woonplaats. Koningin Juliana heeft giste renmiddag Hamid II, sultan van Pontianak, op het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1