DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Indonesië-debat even ontijdig als overbodig ontketend MG maakte lading benzine en olie van stoomschip zoek Morgen mededeling over opening van R.T.C. De automatische piloot tijdelijk op non-actief gevaar voor het van kabinet-Drees leven Beheer was gebrekkig, fraude moeilijk te bewijzen Verbeteringen voorgesteld in kinderbijslagwet „Prof" Pootjes hervonden 9e Jaargang no. 191 Woensdag 17 Aug. 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330, Bank: Rotterdarasche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Toen fristeravond het Indonesie-debat in de Tweede Kamer geschorst werd. nadat de heer Gcrbrandy met tranen in zUn stem had uitgeroepen: ..Ende dispcrecrt nooit", was nog niet met absolute zekerheid te zeggen, hoe het kabinet-Drees uit de gedachtenwisseling te voorschijn zal komen. Uit de mismdedige gevolgtrekking van de A.R.- heren Schouten en Gerbrandy. dat dit onzalige kabinet wel niet zal ver dwijnen. mag men echter wel afleiden, dat het aan de vooravond van de Rondc-Tafel-Conferentie yecn stok tussen de benen gestoken zal krygen. Ook de uitlatingen van de vertegenwoordigers van de nieuwe re geringspartijen. C.H.U. cn V.V.D.. wijzen duidelijk in deze richting. Maar prof. Romme, die de laatste tijd het slechte humeur van een miskende prima donna toont, tot Ln het Seniorenconvent toe. zal morgen de stom der K.V.P. laten horen. Men mag wel aannemen, dat hij op dit ogenblik er niet op aanstuurt om het kabinet, dat van de medewerking van dc P. v. d. A. verzekerd kan zijn. moeilijkheden te berokkenen. dracht der souvereiniteit achtte hij onmogelijk, zolang met betrekking tot de nieuwe staatkundige orde ning niet meer is gedaan. Een ander beleid zou alleen mo gelijk met een ander Kabinet, maar spr. verwachtte niet dat het daar toe zou komen. Daarom hoopte hij. dat het, bij het voortgaan op de slechte weg zo min mogelijk fou ten zou maken. Van de Republiek verwachtte hij nu het bewijs, dat zij orde en rust. veiligheid en recht kan tot stand brengen en handha ven. De heer Oud (V. en D.) erkende de onvermijdelijkheid van het toe wijzen van patrouillegebieden aan de Republiek, maar de Regering had er vooraf met de Kamer over moeten praten, omdat het een af wijking was van het uitgestippelde beleid. Dat de Ronde-Tafel-Confe rentie zou doorgaan als de Rege ring de indruk heeft, dat de Repu bliek alles gedaan heeft om de wa penstilstand uit te voeren, achtte hij vanzelfsprekend. Er is geen weg terug, tenzij er van de wapenstil stand niets terecht zou komen. Evenals de heer Schouten maakte de heer Oud zich zorgen, omdat de gebieden, die geen lid van het B F. O. zijn en ook niet tot de Repu bliek behoren, geen vertegenwoor diging hebben op de Ronde-Tafel- Conferentie. Hij had in het bijzon der het oog op de Lampongs en Beslissing valt heden Overigens bleek dit debat even overbodig en ontijdig als de ge dachtenwisseling in besloten ver gadering, welke ruim een maand geleden plaats vond. Aan het Indonesisch debat ging een gedachtenwisseling vooraf over de wenselijkheid ervan. Hierbii sprak de heer Burger (Arb.) uit, dat de P.v.d.A. aan dit debat geen behoefte heeft en dat het wij ze zelfbeperking en een uiting van gezonde democratie zou zijn. indien er van werd afgezien. Nu door een beslissing van het seniorenconvent het debat echter onvermijdelijk was. bepaalde spr. zich tot het uit spreken van de hoop, dat het de positie der Regering versterken zou en dienstbaar zou zijn aan het tot stand komen van een bevredigende oplossing. De redevoering van de heer Schouten (A.R.) was stellig geen bijdrage in deze richting. Weliswaar verklaarde hij aan het slot. dat hij zich uitermate be heerst had, en dat hij disqualifica- ties van de Republikeinse bewinds lieden achterwege had gelaten. Doch hij voegde eraan toe, dat daarvoor overigens materiaal ge noeg aanwezig was. De heer Welter (R.K.) nam geen blad voor zijn mond en sprak van intriges en chicanes van de Re publiek, en verklaarde, dat hij pas waarde aan de mooie woorden van de Republiek zou hechten als zij haar wapenen zou inleveren. Voor het overige was zijn critiek in hoofdzaak gelijk aan die van de heer Schouten, die de basis van het statuut der Nederl.-Indonesi- sche Unie in strijd achtte met het nieuwe artikel 209 der Grondwet, omdat de bevolkingen der toekom stige deelstaten zich niet vrij heb ben uit gesproken. Ook de vervroeg de souvereiniteitsoverdracht was z i. een diep-ingrijpende afwijking van de Grondwet. In afwijking van de Regering vond de heer Schouten, dat de Republiek in het nieuwe be stel een bevoorrechte positie krijgt door de erkenning van de Republi keinse ambtenaren en troepen bui ten Djokja. Spr. had overwegend bezwaar tegen het toewijzen van patrouillegebieden aan de Repu bliek en tegen het voegen van Nieuw Guinea in een of andere vorm bij Indonesië, waartoe het noch geografisch noch ethnogra- fisch behoort. De versnelde over- ARGENTINIË Van knaad tot erger HET aftreden van Bramuglia, de Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, een man die gere kend werd te behoren tot de gema tigden in de regering van president Peron, geeft aanleiding hier iets na der in te gaan op de economische crisis, die dit land door maakt. Op timistische uitspraken van Juan Peron ten spijt immers wordt het in siders steeds meer duidelijk, dat niet hij, maar de „leugenachtige" opposi tie de zaken stelt zoals zij zijn. Hoe kunnen ook blijmoedige klan ken omtrent Argentinie's bloei ver trouwen wekken, wanneer dc rege ring sinds Mei van het vorig jaar de publicatie van statistische gege vens, die deze zouden moeten sta ven, heeft verboden. Ondanks voor Zuid-Amerikaanse verhoudingen betrekkelijk hoge lo nen kent de ar- beider er armoe- Tn kpf de, is er gebrek aan artikelen, die Zoeklicht het land zelf pro- duceert, zoals melk, suiker, zeep en oliën. De inflatie neemt er van maand tot maand ernstiger vormen aan. De landbouw kwijnt, omdat het bedrijf voor de boeren niet meer lonend is en het met fanfaregeschal aangekondigde vijfjarenplan is uit gegaan als een nachtkaars. Peron, groot geworden in een mi litaire carrière, heeft zijn voor liefde voor de drieling, leger, vloot en luchtmacht niet verloren. Op de begroting voor het komende jaar, die 4870 millioen pesos beloopt, is 630 millioen uitgetrokken voor het leger, 380 millioen voor de vloot en 250 millioen voor de luchtmacht. In totaal gaat dus meer dan een kwart naar het militaire apparaat, dat dan ook het meest indrukwekkende is van geheel Zuid-Amerika. De officieren hebben geen reden tot klagen en zolang Peron zich van hun gunst verzekerd weet, zal hij zijn va-banque politiek kunnen voortzetten, tot schade van het land, dat aan de rand van het bankroet komt. Wisselend bewolkt Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. Wisselend bewolkt met in het Noorden van het land een enke le regenbui en in het Zuiden overwegend droog weer. Meest matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Weinig verande ring van temperatuur. 18 Aug.: Zon op 5.28. onder 19.59; Maan op 23.15, onder 16.25. Nee toch.Heus Tapanuli. Naar zijn mening kan vaststelling van de voorlopige grondwet van de Verenigde Staten van Indonesië niet door Inter-Indo- nesisch overleg geschieden. De vestiging van de V S I. en de Ne- derl.-Indonesische Unie moet één proces zijn en niet een kwestie van verdrag tussen twee onafhankelijke staten. Inlijving van Nieuw Guinea bij Ipdonesic verwierp hij even krachtig als de heer Schouten. Op de R.T.C. moet de Regering vast houden aan de positie van de Kroon, zoals de Grondwet die stelt. Er is niets tegen om de Kroon een symbool te noemen; doch van een symbool kan alleen sprake zijn als er een realiteit is. De heer Van de Wetering (C.H bleek niet in staat om hier na nog nieuwe gezichtspunten te ontwikkelen over dezelfde onder werpen. De heer De Groot (C.P.N.) presenteerde wel een paar verras sende nieuwigheden. In de eerste plaats heeft hij geconstateerd, dat het communisme m Indonesië tegen de verdrukking in groeit. In de tweede plaats heeft hij ontdekt, dat een derde militaire actie dreigt. De militaire bezetting zal. wat er ook gebeurt, gehandhaafd blijven» In de Ronde-Tafel-Conferentie had hij voor geen halve cent vertrouwen: er komt in plaats van het blanke binnenlandse bestuur eenvoudig een ander van bruine kleur. Doch daarmede onderdrukt men op de duur niet de strijd v^n de werken de massa's tegen hun feodale over heersers, op wie een man als Hatta steunt. De heer Gerbrandy (A.R.) sloot gisteravond de rij met een sterk pathetisch betoog, waarin hij verklaarde. dat minister Van Maarseveen de weg der revolutie bewandelt, omdat hij in de grond slagen van de Ronde-Tafel-Confe- rcntie is afgeweken van de nieuwe bepalingen der Grondwet. De heer Gerbrandy was daar wel erg tegen geweest, maar nu stond hij op de strikte navolging. Wat er nu gaat gebeuren is een ongrondwettig los laten van Indonesië en een verne derend buigen voor de Veiligheids raad. welker leden Nederland ge bruiken als vloermat om hun vuile voeten op te vegen. Spr. verklaar de zeer verbitterd te zijn, dat het Nederlandse volk de eerloze poli tiek van deze regering verdraagt. Totale rust op Sumatra, op Java is de toestand aan zienlijk verbeterd BATAVIA. Gezaghebbende militaire kringen gaven gisteren uitdrukking aan hun grote tevre denheid over de wijze, waarop van Republikeinse cn Nederlandse zijde de order tot staken der vijandelijk heden op Java en Sumatra wordt uitgevoerd. Van Nederlandse zijde wijst men er op. dat de toestand op Java aan merkelijk verbeterd is. terwijl op Sumatra totale rust heerst. Slechts vallen enige weinig belangrijke incidenten te melden in Midden- en Oost-Java. in hoofdzaak te wij ten aan de activiteit van onregel matige benden, die ontvoeringen en aanvallen met wapens uitvoe ren. Kleine commissie stelt reglement van orde op (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Gisterenmorgen is in de Trcveszaal een inleidende be spreking gehouden van de voorzitters cn vlcc-voorzitters der drie dele gaties voor de Ronde Tafel-Conferentie. Ook de drie leden der U.N.C.I. waren hierbij aanwezig. Als eerste punt. aldus een uitgegeven commu niqué, werd de samenstelling van de centrale commissie der R.T.C. (stee ring committee) aan de orde gesteld. In verband hiermede werd besloten, dat een kleine commissie bestaande uit de heren dr. Van Royen. mr, Rum en Ide Anak Agung Gde Agung de bij de delegaties ter zake bestaande denkbeelden op korte termijn zal uitwerken cn een concept reglement van orde zal voorleggen aan de eerder genoemde vergadering van voorzitters en vice-voorzitters der delegaties. Het volgende punt van bespreking was de vaststelling van de datum van aanvang der RT.C. Besloten werd. dat Donderdag hierover een nadere mededeling zal worden gedaan. Op die dag zal wederom een vergadering van de voorzitters en vice-voorzitters der delegaties plaats hebben. j Ter vergadering waren aanwe- I zig: van de Nederlandse delegatie: mr. Van Maarseveen, mr. Stikker on dl*. Van Royen; van de Repu blikeinse delegatie: dr. Hatta, mr. Ambassadeur der V.S. bezoekt Stalin MOSKOU. De Amerikaanse ambassadeur admiraal Alan Kirk heeft met betrekking tot een onder houd, dat hij Maandagavond op het Kremlin met maarschalk Stalin heeft gehad, medegedeeld, dat er slechts over „algemene onderwer pen" gesproken is. Hij verklaarde dat het bezoek een aangenaam ka rakter had gedragen. Admiraal Kirk zei, dat hij om het onderhoud had verzocht. Hij noemde het een be leefdheidsbezoek in overeenstem ming met het protocol. Gisteren werd in Washington ten stelligste ontkend, dat de regering van dc Verenigde Staten opnieuw bespre kingen begonnen is of tracht te be ginnen met de Sovjet Unie. West-Berlijn krijgt voortaan Marshall-hulp McCloy de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft gisteren medegedeeld, dat hij door Washington gemachtigd is. de hulp in het kader van het plan-Marshall ook tot Berlijn uit te strekken. Als aanvangssom krijgt Berlijn 65 mil lioen Duitse marken. De eerste toe wijzing zal bestemd worden voor de Westberlijnse electrische centrale. Ahmed Khashaba Pasja, de liberale minister van justitie van Egypte, is afgetreden na menings verschillen in de regering over de buitenlandse politiek. Rum en mr. Pringgodigdo; van de delegatie van de B. F. 0.; sultan Hamid II, Ide Anak Agung Gde Agung en mr. Vleer; van de UNCI: de heren Cochran, Critchley en Herremans; van het secretariaat- generaal der R. T. C. waren aan wezig dr. Prinsen en mr. Bot. Naar wii vernemen is de zoge naamde „kleine commissie" heden opnieuw bijeen gekomen, om de gisteren aangevangen besprekingen voort te zetten. Gistermiddag heeft het lid van de U.N.C.I.Merle Cochran, een vrij langdurig onderhoud gehad met de voorzitter van de Republi keinse delegatie, Moh. Hatta. Of schoon over deze bespreking geen mededelingen werden gedaan, neemt men in kringen der Indone sische delegatie aan, dat gesproken is over de door minister Van Maar seveen aan de Tweede Kamer ge rapporteerde incidenten na het in werkingtreden van de order tot staking der vijandelijkheden. Moh. Hatta heeft gisteren eveneens een langdurig onderhoud gehad met de ambassadeur van India in Den Haag, M. S. Mehta. De Pan American World Air ways heeft een dagelijkse transat lantische passagiersdienst New YorkLonden geopend. De dienst wordt gevlogen met dubbeldeks boeing stratocruisers. Dit is Robin Leigh Whitford, een baby van zeven maanden uit Los Angeles in de V.S. Al drie maanden geleden ts het kind begonnen met zwemmen en is nu zeer vaardig in de rugslag. Craw len gaat haar minder goed af en ook om los recht op te zitten is ze nog te klein. Frau Maier te Alt Oetting in Duitsland kreeg dezer dagen een officiële brief, waarin, met leedwezen, werd kennis gegeven van het overlijden van haar man. Hijzelf haalde het epistel wit de bus. Reeds sedert de zomer van 1945 is hij thuis. Shaw heeft de koning van Zweden ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag dit gelukstelegram gestuurd: „Sterke majesteit, wij tweeën marcheren aan de spits van deze tijd." Een Amerikaan heeft uitgere kend, dat er in 1980 nog maar 40 millioen Duitsers zullen z\jn, als gevolg van het hoge sterfte percentage en het zeer lage ge boortecijfer. Twee doden ten gevolge van vleesvergiftiging HELDEN-PANNINGEN. In Helden-Panningen heeft zich een ^geval van vergiftiging voorgedaan Kin het gezin Wijnen. Zaterdag werd de zestienjarige dochter onwel zij werd direct in het ziekenhuis opgenomen, waar het meisje de zelfde dag is overleden. Zondag werden de vader en de 17-jarige zoon eveneens onwel. Ook zij wer den naar het ziekenhuis overge bracht. waar de vader vandaag is overleden. De zoon is nog ernstig ziek. De vermoedelijke oorzaak is het consumeren van zelf geconser veerd vlees. Marg. Mitchell overleden ATLANTA. Margaret Mitchell, de beroemde Amerikaanse schrijf ster van Gone with the Wind (Ge jaagd door de Wind) is de gevol gen van de auto-aanrijding op 11 Augustus j.l. met te boven geko men; zij is er Dinsdagavond alhier aan bezweken; het waren nl. een zeer gecompliceerde schedelbasis- en bekkenfractuur. Zij heeft 43 jaar mogen worden. Van haar in 1936 verschenen Gone with the Wind worden nog jaarlijks 120.000 exemplaren ver kocht. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De t(jd. waarin bet Militair Gezag is ontstaan en zjjn functie heeft moeten uitoefenen, behoort tot de meest bewogen tijd vakken van ons volksbestaan, zegt de Algemene Rekenkamer in haar verslag, dat, nadat het eerst vertrouwelijk ter kennis van de Kamerleden was gebracht thans Is vrijgegeven. Zjjn opbouw en werkwijze moesten hiervan de sporen dragen. In September 1944 \lng het z(jn werkzaam heden aan met minder dan 800 man personeel. Nauwelijks negen maan den daarna telde het meer dan 16.000 werkkrachten, ongerekend de burgers, werkzaam in hewarings- en verhlyfskampen. Redelykerwys kon dan ook niet. worden verwacht, dat-onder deze omstandigheden een feil loos werkend organisme zou ontstaan, dat zich zou kunnen meten met de administratieve en bestuursorganen \an het Rjjk. parlement voor te leggen, gelijk naar men weet geschied is. Het goederenbeheer is vrijwel over de gehele lijn gebrekkig ge weest. Gegevens omtrent vermoe delijke fraude werden doorgegeven dbn politie en justitie. In enkele gevallen zijn veroordelingen ge volgd, doch de onvoldoende admi nistratie veroorzaakte ook meer malen moeilijkheden voor het le veren van bewijs. Bij de afdeling sociale zaken van het Bureau Nationale Veiligheid, waar in eerste aanleg geen con trole werd aanvaard wegens het geheime karakter van het instituut, waren knoeierijen geconstateerd in de administratie, welke moesten dienen om bij een controle vanwe ge de inspectie aan- en verkopen van textielgoederen zonder vergun ning van het rijksbureau „Distex" te verheimelijken. De hiervoor verantwoordelijke chef werd bij rechterlijke uitspraak gestraft met een geldboete van f 500,oveiigens is niet gebleken van veroordeling van een der mi litairen of burgers, ten aanzien van wie door het hoofd van de dienst een strafrechterlijk onderzoek was gevraagd aan de auditeur-militair of de officier van justitie. Al deze zaken zijn terzijde gelegd. De Rekenkamer heeft er zich toe moeten beperken slechts in enkele bijzonder buitensporige gevallen op te treden. Voor het gratis ver- In veel zal berust moeten worden In hoeverre het Militair Gezag gebleven is beneden die norm blijkt duidelijk uit het verslag, waarin er allereerst de aandacht op wordt gevestigd, dat, het ook door ons reeds eerder vermelde na delig saldo van f 96,7 millioen nog verhoogd moet worden met f 39 millioen, omdat de militairen, die aan het M.G. waren verbonden, door het ministerie van oorlog wer den betaald. Het ging hier om 850 officieren, die gemiddeld f 6000 per jaar verdienden en 6700 onderoffi cieren en minderen op een gemid deld jaarloon van f 3000. Boven dien werd nog f 15 millioen besteed voor vordering van gebouwen en inventarissen, zodat het verslag de totale kosten van het M.G. met in begrip van de afwikkelingskosten, schat op rond f 150 millioen. Bij het beheer van gelden en goederen is een groot aantal on geoorloofde afwijkingen voorgeko men, die voor de Rekenkamer een beletsel vormen, de rekening van het M.G. zonder meer goed te keu ren. Het college heeft daarom dan ook voorgesteld, de ontvangsten en uit gaven in een afzonderlijk wets voorstel ter vaststelling van het spreiden van sigaren in Noord-Ne derland werd f 25.800,besteed. Voor f 15.000 aan Franse francs werd in Frankrijk cognac aange kocht, welke echter door de Franse douane in. beslag werd genomen wegens overtreding der deviezen- bepalingen. „Deze uitgaaf was dus volkomen nutteloos". Bij de staf werd f 2500 besteed voor een ge denkplaat. Een onderdeel van de landmacht heeft kans gezien de Zie verder pag. 2 v GRIEKSE LEGERONDERDE LEN ondernemen geconcentreer de aanvallen op guerrilla-troepen in de Grammos bergen bij dc grenzen van Albanië cn Joego slavië. De aanvallen worden ge steund door Amerikaanse vlieg tuigen en hebben ten doel 7000 rebellen, die zich in de bergen schuil houden, gevangen te nemen. Akten van overlijden van vermisten DEN HAAG. In het staatsblad van heden is opgenomen een Kon. Besluit met betrekking tot het op maken van akten van overlijden van vermisten. Ingesteld wordt een commissie tot het doen van aangifte van overlijden van vermisten. Voorts wordt ingesteld een cen traal register van akten van over lijden van vermisten. Shirley May France 17-jarige Kanaalcandidate speelt verstoppertje DOVER Shirley May France, de 17-jarige Amerikaanse, is Dlns- da met een veerboot naar Calais vertrokken om zich op een geheime plek in Frankrijk in alle rust voor te bereiden op haar Kanaaltocht. Shirley begaf zich aan boord van de boot. doch verliet 10 minuten later het schip weer. Toen de boot ir Calais aankwam bleek zy ».och aan boord te zijn. Zij had verstoppertje gespeeld met do pers. Het 17-jarlge meisje was ln ge zelschap van haar trainer Harry Boudakian en haar chaperono miss Larv Lou Walsh. Shirley's manager Ted Worner deelde mede. lat dc bestemming van miss France ergens in Frank rijk lag. Het geze'sehap had getracht de journalisten te verschalken, doch dezen hadden het gevolgd tot aan het schip. De adviseurs van May France be raadslaagden toen, of zy terug moest gaan naar haar hotel, of naar Frankrijk door moest reizen. Ze be gaf zich op dc loopplank, doch keer de om en liep r.aar de douaneloods. Een politieagent bracht haar door de bagageloodsen naar een spoor weg-perron. en vandaar via een an dere loopplank weer op de boot. Er mochten f2en foto's gemaakt worden. „Karei Doorman" brengt Niwin-Kerstpakketten naar de West Het ligt in de bedoeling alle Niwin-Kerstpaketten voor de West met Hr. Ms. vliegkampschip „Ka- rel Doorman" dat zoals men weet dit najaar een oefenreis naar de West maakt, te verschepen. Post voor de „Zuiderkruis" 'S-GRAVENHAGE. Post voor militairen aan boord van het troe penschip ..Zuiderkruis", bestemd voor dc tussenhaven, dient uiterlijk op IR Augustus, voor de eindhavcn uiterlijk op 31 Augustus ter post te worden bezorgd. Adressering behoort als volgt te geschieden: Rang, naam en voorletters, le- gernummer. onderdeel, Veldpost kantoor Batavia, aan boord troe penschip „Zuiderkruis". De naam van de vermoedelijke tussenhaven moet niet worden vermeld. Hij veroorzaakte misschien 7 ongeval van de „Roermond'' AMSTERDAM Het onderzoek naar 't ongeluk van de „Roermond", 11e b() Barl in zee stortte, heeft er onder andere toe geleld, dat op allo Nederlandse vliegtuigen, die uitgerust zyn met een automatische piloot can het nieuwste type de electrische automatische 'piloot tot nader order deze automatische stuurinrichting niet zal worden gebruikt, aldus Is van betrouwbare zyde vernomen. Onder deze maatregel vallen niet de vliegtuigen, voorzien van een nydraullsche automatische piloot. uitgevoerd door de Lockheedfabrie- ken in de Verenigde Staten. Van bevoegde zyde is desgevraagd medegedeeld, dat het voorlopig bui ten werking stellen van de auto- Bij het onderzoek naar 't ongeluk bjj Bari zijn zeer nauwgezet alle mo gelijkheden nagegaan, die geleid kunnen hebben to' he neerstorten van het vliegtuig. Een defect in dc automatische piloot is één van de overgebleven mogelijkheden. Men heeft derhalve zeer uitvoerige proe ven hiermede genomen en onder meer storingen in de electrische au tomatische piloot trachten op te wekken. De ondervindingen, die bij deze proefnemingen zyn opgedaan, gevoegd bij andere ervaringen met ae electrische automatische piloot, hebben geleid *:ot het besluit deze stuurinrichting enige tyd bulten werking te stellen, hangende de verdere proefnemingen, die op het ogenblik met dc automatische piloot worden genomen. De C.A A. (Civil Aeronautics Associaton) is van de ze beslissing op de hoogte gesteld. De proeven met de electrische automatische piloot worden thans in ons land en door de Lockheed- fabrieken in de Verenigde Staten met kracht ter hand genomen. By de onderzoekingen is gebleken, dat de automatische Diloot onder be paalde omstandigheden afwijkingen kan vertonen, welke men tot op heden niet had geconstateerd. Dit heeft mede geleid tot de genoemde beslissing. Aan de hand van deze ervaringen Is besloten met de automatische pi loot bepaalde vliegproeven uit te voeren. Ter coördinatie en ter voor koming van onnodig risico zullen deze vliegproeven alleen worden (Van onze parlementaire redacteur» Toen minister Drees in 1947 een verbetering van dc kinderbijslag wet bracht en daarin ook het na tuurlijke kind opnam dat wil dus practisch zeggen: het kind van de ongehuwde moeder werd hem door de KVP en de Protes tants-Christelijke partijen een „halt" toegeroepen. Zij vormden de meerderheid, waardoor het amendement van de heer Hooij (KVP) werd aangenomen, dat dc natuurlijke kinderen uit dc kinder bijslagwet schrapte. Men was echter algemeen van mening, dat er voor deze kinderen „wel iets gedaan moest worden", waarbij dan echter vermeden moest worden, dat zij met wettige of gewettigde kinderen over één kam werden gesohoren. De oplos sing van dit probleem bleek niet gemakkelijk, doch thans is minis ter Joekes met een wijziging van de kinderbijslagwet gekomen, wel ke misschien op dit punt het ei van Columbus zal blijken te zijn. Hij stelt voor om een nieuwe be paling op te nemen, aansluitende op de bepaling, waarin voor wet tige en gewettigde kinderen bijslag wordt verleend. In deze nieuwe bepaling is het recht op kinderbij slag neergelegd voor de arbeider, die een kind onderhoudt, of in overwegende mate onderhoudt, dat niet valt onder de categorie wetti ge of gewettigde kinderen en waarvoor niet uit anderen hoofde reeds kinderbijslag ontvangen wordt. De kinderbijslag, die tot en met het zestiende jaar loopt, wordt, gelijk bekend, verlengd indien de kinderen een school bezoeken. In aansluiting daarop wordt thans ook voor geestelijk of lichamelijk gebrekkige kinderen de mogelijk heid geopend om in beginsel het recht op kinderbijslag uit te brei den tot en met de twintigjarige leeftijd. Op het ogenblik is er jaar lijks slechts één peildatum, waarop de grootte van het gezin wordt vastgesteld. De bedoeling is, dat de gezinsgrootte in het vervolg elk kwartaal zal worden vastgesteld. Verder is bij deze wetswijziging uitdrukkelijk vastgesteld, dat zee lieden onder de kinderbijslag val len en eveneens, althans tijdelijk, arbeiders, die in het buitenland voor een in Nederland gevestigde onderneming arbeid verrichten. De billijkheid brengt ook mede, dat arbeiders die door ziekte of ongeval niet in dienst zijn van een onder neming, toch kinderbijslag ont vangen. De thans ingediende wets wijziging voorziet ook hierin. Een arbeider in een continu-bedrijf, die niet steeds het normale aantal dagen werkt, zal voortaan steeds geacht worden het normale aantal werkdagen te maken. matische ci'oot nop niet map wor den uitgelegd ls een vaststaande conclusie, dat een defect ln de auto matische stuurinrichting definitief door de deskundigen wordt be schouwd als de oorzaak van 't on geluk met de „Roermond". Dit be hoort wel tot de inogelykhedcn, weshalve do electrische automati sche piloot thans aan dergelyko In tensieve proefnemingen wordt on derworpen. De maatregel treft de meeste K.L.M.-toestellen, die bUna alle met een electrische automatische piloot zyn uitgerust. Er is nog niet be kend of andere buitenlandse maat- schappyen tot dergeiy^e maatrege len zullen overgaan. HILVERSUM. „Professor Poot jes. de langgezochtc is terecht. De politie is er na vijf uur breken en zagen in geslaagd hem te voorschijn te halen uit een schuilplaats in zijn eigen huis, een oud pand in Hil versum en het eerste wat de profes sor zijn ongenode gasten toevoegde was: „Wie geeft jullie het recht om in mijn huis in te breken?" Pootjes, die zichzelf hoogleraar aan de bijzondere hogeschool der cultusvrije Christusbelijders, leraar in de hogere jurisdictie en dictator van de vrijheid noemt werd gezocht wegens aansporing tot desertie van jongemannen die naar Indone sië moesten als militairen. Het was de politie bekend, dat hij zich in zijn huis ophield, maar slaagde er ondanks herhaalde po gingen niet in hem te vinden. Ten slotte riep men de hulp in van een bouwkundige, die het hele huis in kaart bracht. Bij het breken kwamen alarmtoestellen aan het licht alsmede diverse schuilplaatsen. Pootjes werd in Augustus 1947 voor de rechtbank te Amsterdam gedaagd. Hij verscheen echter niet en was tot gisteren onvindbaar.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1