Erich en Günther wilclen wijcle wereld in Met de „Jeugd van de straat" naar de Veluwe Korfbalploeg uit Rotherham speelde eerste wedstrijd Rotherham geeft de toon aan 2 Woensdag 17 Aug. 1949 Zeshonderd jongens en meisjes maakten onvergetelijke tocht met zeven bussen (Van een eigen verslaggever) Hé jongens, moet je es effe kylie, allemaal eenden", roept een door de zon gebruinde jongen van omstreeks tien jaar. „Bé-je mal, dat benne geen eenden, da's een ganzenkwe- kerjj", tracht een ouder vriendje hem te verbeteren. „Niks hoor", roept een ander met overslaande stem „da's een dieren tuin". De jongens gaan twijfelen, na deze verschillende gissin gen, die de aanwezigheid van de honderden eenden en ganzen in de omgeving van Ermelo moesten verklaren. Een knaap van omstreeks twaalf jaar maakt plotseling een einde aan de onzekerheid van zjjn vriendjes. „Zal ik nou es zeggen wat dat is", zo begint hjj. Zestig paar vragende ogen worden op hem gevestigd. „Het is een soepfabriek". De jongens, hoe klein ze ook zijn, snappen de humor direct en schateren om deze op merking. Leiders en leidsters doen goed werk WIJ noteerden deze samen spraak, toen wij gisteren een bustocht naar de Veluwe met de „Jeugd van de straat" meemaakten. Het tafereeltje speelde zich af In een van de zeven bussen, die de 600 jongens en meiejes uit het Leusder en Vermeerkwartier naar de Veluwe voerde. Reeds twee wekon hoeft de actie „Jeugd van de straat" vele honderden Amersfoortse meisjes én jongens tot zich getrokken. De jeugd spelend op een groot grasveld ergens in de stad. Dat is een tafereeltje dat de meeste Amersfoorters wel eens zullen heb ben gezien, nu of in voorgaande ja ren. Jongens en meisjes. Groten en kleinen. Daverende pret hebben ze Als ze willen mogen ze op blote voeten lopen en alle spelletjes, die In de straat zo gevaarlijk kunnen zyn, mogen ze hier beoefenen. Jan tjes, Pietjes, Gerrltjes, Annie's, Ti- ncke's en Marletjes, allemaal ra votten zo en genieten, veilig en on der deskundige leiding. Deze week de slultingsweek is het wel heel mooi. Bjjna elke dag zon en bijna elke dag de blauwe lucht, die zo'n vrolijk cachet geeft aan de vacantie van de massa- jeugd. De administrateur van de Amers foortse Gemeenschap, de heer A. Jansen, kan met een zekere trots terug zien op zy'n initiatief: de ac tie „Jeugd van de straat". In 1946 startte deze actie voor de eerste maal en toen bleek reeds hoe groot het succes was. Andere grote plaat sen volgden het Amersfoortse voor beeld. Het was een oplossing voor de wegberijders: de jeugd van de straat: een uitkomst voor de ou ders: hun kinderen een fijne vacan tie. Dit jaar is de belangstelling ook weer zeer groot. „Vorig jaar had den wij ongeveer 12 1300 kinde ren," vertelt de heer Jansen. „Nu zyn het er byna 1700. Het aantal is eigenlyk nog niet groot wanneer men bedenkt dat Amersfoort toch een flinke stad is. Maar er zyn voor de kinderen meer mogelykheden ge komen om van hun vacantie te ge nieten. Ze gaan, kamperen, maken een fietstocht of gaan met hun ou- I ders mee. Dit is toe te juichen, im mers. waar de ouders in staat zijn hun kinderen van de straat te hou den, behoeven w(j het niet te doen," merkt de heer Jansen op. De heer Jansen vertelde ons voorts nog dat de ouders der kin deren tevreden zijn over de actie die dit jaar bijzonder vlot verloopt. Zelfs tijdens de dagen met slecht weer was er geen stagnatie. Deze week is voor de 1700 Amersfoortse jongens en meisjes die deelnemen aan de actie „Jeugd van de straat", wel de fünste. Met verlangen wordt door ieder uitgezien naar de bus tocht, die hen zal voeren naar de Veluwe. De 600 jongens en meisjes uit het Vermeer- en Leusderkwar- tier hebben de tocht Dinsdag ge maakt. Het is een ware plezier tocht geworden. Moeders, vaders, broertjes en zusjes deden hen uit geleide. Om kwart over tien zetten de zeven bussen zich in de Rubens straat in beweging en ging de reis naar Nijkerk, Nunspect, Ermelo en Vierhouten. Met een snelheid van ongeveer 30 km reden de bussen door het mooie Veluwse landschap en de jongens en meisjes kregen daardoor volop de gelegenheid van de vele bezienswaardigheden te ge nieten. Er werd echter niet alleen gekeken. Zingen kan de Jeugd „van de straat" en de leiders (sters) moesten meermalen tot stilte aan manen Begrypeljjk, wanneer men bedenkt dat vooral de jongens meester blijken te zyn in het „zin gen met oorverdovende stemver heffing". By Gortel, tussen Vierhouten en Ernst, werden de hongerige magen hen in de eerste plaats mogeiyk ge maakt door de Amersfoortse Ge meenschap, doch wanneer de A.G. niet de steun had van de vele lei ders (ster), dan zou deze p.ctle on- mogelyk kunnen slagen. Ieder jaar weer zijn er jongeren en ouderen die zich als leider (ster) beschik baar stellen Er zijn hulsmoeders bij, die na thuiskomst nos' voor het eten moeten zorgen, en vaders, die hun vacantie opofferen. Het is een opoffering voor deze mensen. Dins dag hebben wij hun werk van nabij kunnen gade slaan. De hoofdagent van de Amers foortse politie, de heer M. van Gent. en mevr Dammers, zyn de hoofd leiders in het Vermeer- en Leus- derkwartlr>r en geassisteerd door een aantal ouderen en jongeren zor gen zy er voor dat do jongens en meisjes het niet al te bont maken. Nog is de actie „Jeugd van de straat" niet voorby. Vrydag is de sluitingsdag en dus zullen de ionge deelnemers (sters) nog enige dagen kunnen genieten. Zeshonderd Amersfoortse kinde ren maakten dank zij de actie ..Jeugd van de Straat" van de Amersfoortse Gemeenschap een prachtige tocht naar de Veluwe. In de Rubensstraat stonden ze ven grote bussen klaar om de kinderen te vervoeren. (Archi foto) Uit het politie-rapport Wegens overtreding van de maximum snelheid werden drie autobestuurders geverbaliseerd Een autobestuurder, die de verkeers heuvel op de Varkensmarkt links pas seerde. ging eveneens op de bon. Een motorrijder, een autobestuurder en zes fcitsers hadden geen deugdelijke verlichting op hun vervoersmiddelen. Drie autobestuurders gaven geen te ken toen zij van richting wilden ver anderen Dat waren de verkeersover tredingen die Dinsdag werden geconsta teerd. Een Amersfoortse melkboer werd ge verbaliseerd. omdat hij de melk niet op de voorgeschreven wijze u(t zijn melkbus haalde. Op verzoek van de Amsterdamse re cherche werd zekere P.. woonachtig in de hoofdstad, aangehouden en op trans port gesteld. P wordt verdacht van oplichting. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Dicnstjubileum De heer E. Wlsgerhof, hoofd- p'oegbaas der N.S. vierde gisteren zijn veertig-jarig dicnstjubileum. Hem werden vele hartelijke woor den toegesproken, terwijl collega's en superieuren cadcaux overhan digden. Burgerlijke Stand Geboren: Cunera. d van B J. Lanln- ga en A B. G. H Lulting; Jeremias Anton, z v A de Vries en J, Kostelijk; Angell Maria, d- v. C. H. Letschcrt en M J Ruts. Getrouwd A. H. Pijl en W. C. van Veldhuizen. Examens Bij het door de Neder], Associatie voor Prnctijkexamens gehouden examen slaagden voor Nederlandse handelscor respondentie; nicj. M. Koelewijn en de heren. J. Croese M. W. Uapenhuhzon en J. Verhoefvoor Engelse handels correspondentie, de dames- C. Jansen en W. Mallckote. en de heer H. Kollen, voor boekhouden; de heren J. J. Akker mans J Fremouw en J Vermeer Bij het door de Vereniging „Het Ne derlandse Handels-Instituut" gehouden examen slaagden voor Nederlandse handelscorrespondentie de dames: M A. Bobbink, C J. Borchers-Zoethout, J van Buuren, S Dekker, T. Kolk. E. A. van Kootcn, N. Koning: en de heren: F Hasllnghuls, L. de Leeuw on C. Noordemanvoor Engelse handelscor respondentie de dames- G. J Bloemen dal. E. Kah. G A de Kramer en H van de Nautena en de heren: J. Croese en W Noordeman; voor Duitse handels correspondentie de heren. C Noorde man en J. D Spies; voor boekhouden de dames; A. Koot cn I. Kootvoor rekenlng-courant-bockhouden de dames Fr. Cops cn M. H. H Vos cn de heren: H, Korndcwal A Krnaljenest; L. A. J. Seuntjens cn L. F. Visser voor machi- neschrijven: de dames; M. W. Fasol (met lof): C. H. J. van de Ham cn C. van de Hoek. en de heer A. J. Blom. 163. De motorboot van de Jappen is er des nachts niet in geslaagd de „Vrijheid" te vinden, ofschoon men wel steeds radioseinen hoort. Hier op peilende ontdekken zij tegen de morgen de boei met de noodzender. Woedend, dat hij daar door is misleid geeft de commandant terstond opdracht de zender met een salvo uit de mi trailleur kapot te schie ten. En een half uur la ter krijgen zij van het eiland de mededeling, dal de „Vrijheid" nog vlak in de buurt koerst. Het telegram bevat een vrij nauwkeurige op-i schip op zijn scherm op te vangen. Nu zal het i mandant. Maar tegelijkertijd ontdekt hij op het gave van de positie van het schip en de radar- niet lang meer duren of ze zullen die ellendige radarscherm nog enkele strepen en vlekken, operateur slaagt er trouwens spoedig in het I blanken wel te pakken hebben, denkt de com-1 die hem ernstig verontrusten In Baarn werd met gestild en ravotte de jeugd enige tyd in de uitgestrekte hei; Via Ernst, Vaasson, *t Loo en Apel doorn ging de tocht daarna verder. Nog twee maal werd halt gehouden eenmaal voor het drinken van een flesje limonade en eenmaal by Ud- del. Om kwart over vyf waren de kinderen weer thuis. „Hoe vond je de tocht?" vroegen wij aan enkele jongens en meisjes. Een paar ver baasde ogen keken ons dan aan. „Fyn, natuuriyk," klonk het dan, met zo iets van „ook-een-vrang" in de stem. De jeugd van Amersfoort heeft een prachtige vacantie. Dezo werd hloteert U even Week van 12 t.m. 18 Augustus: GRAND THEATRE: „Villa onzer dromen". Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 CITY THEATER: „Pinocchio". Iedere dag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Vrijdag t.m. Maandag „Titanenstrijd". Dinsdag t.m. Donderdag: „Tar- zan overwint". Zondag: 2, 4 15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2 30, 6.45 en 9 uur. 20 Aug.: Amlcltla. 8 uur „Toontje heeft een paard getekend". Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 711 uur: Uitlening voor kinderen- Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.30—4.30 uur; Le< Overwinningen bij tafeltennis, lawntennis en badminton Het tafeltennisteam van Rotherham heeft de eerste ontmoeting met een Amersfoorts-Baarnse combinatie met 124 gewonnen. De Engelsen kwamen uit met do cracks A. S. Roebuck en Edeson, die beiden on geslagen bleven; C E. Roebuck verloor alleen van Van Leersum. W. W. Alderman verloor drie partyen en won slechts van Schild, die volkomen uit vorm was. Alderman is een jonge speler, die veel goeds voor de toe komst belooft. By dc Hollanders was Van Leersum met twee gewonnen partijen de uitblinker, Van Keeken on mevr. Mlddelveld wonnen ieder één party. zaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7 10 uur Museum FlehJto. Tentoonstelling Llslduna. De gedetailleerde uilslagen zijn: Schild—C. E. Roebuck 23—25, 21 —18 19—21; Schild —Edeson 11— 21 821; SchildAlderman 1121 14—21: Schild—A S. Roebuck 13— 21 821; van KeekenC. E. Roe buck 1121 721; van Keeken Edeson 1121 721; van Keeken —Alderman 12—21 21—18 21—19; van KeekenA. S. Roebuck 18 21 2220 1521; van Leersum C. E. -Roebuck 22—20 12—21 21— 19; van LeersumEdeson 1321 1421; van LeersumAlderman 2113 2117; van LeersumA. S. Roebuck 1021 1021; mevr. Mld delveld—C. E. Roebuck 17—21 13 21; mevr. MiddelveldEdeson 9 21 1221; mevr. Middelveld Alderman 2118 2119; mevr. MiddelveldA. S. Roebuck 821 14—21. De wedstrijd Amersfoort 3Baarn 3 eindigde in een 105 overwin ning voor de Amersfoorters: Hove- slad was de uitblinker bij de Amersfoorters. Sluijter bij de gas ten. Donderdagavond speelt het team van .Rotherham in de RHBS tegen het Amersfoortse team: wij slaan de kansen der Engelsen iets hoger aan, dan die der Amersfoor ters, In ieder geval zal 't een span nende wedstrijd worden. LAWNTENNIS In de wedstrijd tegen Sportief toonden de Engelse tennissers zich van dc beste kant; Rotherham bleef ongeslagen. Bij het invallen der duisternis hadden de gasten vier wedstrijden gewonnen, terwijl er nog één aan de gang was, die dus gestaakt moest worden. De uitsla gen zijn: Bonser en HaighGroen huizen en Gerritsen 75 62; miss Longden en Portermevr Kuyper en Kuyper 64 63; miss Ames en Bonsermevr. Gerritsen en v. Eykelenburg 75 62; miss Long den en miss Roggersmej. Boog en mej. v. Eykelenburg 61 62; miss Roggers en Haighmej. Ger ritsen en Craanen 08 22 ge staakt. BADMINTON Het Amersfoortse badmintonteam heeft het fegen Rotherham beter gedaart dan in het verleden: de Amersfoorters verloren „slechts" met 62. De heer en mevr. Vleu gels Schutter wisten één gemengd dubbel te winnen, terwijl mevr. Vleugels Schutter en mevr. Ver burg er in slaagden een damesdub- bel te winnen. De Engelse heren toonden zich echter over de gehele linie sterker dan de Nederlanders, die niettemin blijk gaven hun spel peil sedert vorig jaar verbeterd te hebben. Geslaagd Op het te Utrecht gehouden kleermakers-vak-examen slaagde voor meester onze stadgenoot T. v. Doornik. Benoeming Bij K.B. is benoemd tot inspec- der directe belastingen, teur W. M. 7-3 verloren De Engelse korfballers uit Ro therham hebben gisteren hun eer ste wedstrijd gespeeld. In Baarn moesten de gasten het opnemen tegen Giraffes. Zoals te verwach ten was moesten mr. Firlh c.s. een nederlaag incasseren maar niet na dat zij zich met hand en tand ver dedigd hadden. De eindstand werd 7-3. Giraffes heeft direct vzonder enig risico gespeeld om de kracht van de Engelsen te peilen. Zo kon het gebeuren dat na 5 minuten een voorsprong van 2-0 werd verkre gen. Ook na vakwisseling bleef Giraffes in de meerderheid. De Engelse korfballers speelden en thousiast, Hun veldspel is snel al leen het aangeven kan nog meer verzorgd worden. De zwakste zijde van Boys Welfare club (de naam van de korfbalclub uit Rotherham/ is het aanvalsvak. Hier houdt men het spel te kort en wordt te weinig van het gehele vak gebruik ge maakt. Zodoende was het moeilijk om vrij te komen en konden de Baarnse verdedigers gemakkelijk onderscheppen. Nadat Giraffes de stand op 4-0 had gebracht kwam Boys Welfare club geweldig opzetten en onder gejuich van het talrijke publiek werd het eerste doelpunt gescoord 4-1. Hierdoor aangemoedigd bleef men sterk op winst spelen. Weer hadden de Engelsen succes en het tweede doelpunt werd volkomen verdiend door mr. Firth gescoord (4-2). Met deze stand werd de tweede helft begonnen. Giraffes zette er direct een snel tempo in en dat werd de Boys Welfare club te machtig. Het werd 6-2. Toen kon het publiek weer jui chen. Mr. Oliver speelde zich keu- Soest Heeft Soesterberg afgedaan als opleidingscentrum? Het vliegterrein Soesterberg, eens de bakermat van de Nederlandse militaire luchtvaart, waar ook vele bekende KLM-piloten hun opleiding ontvingen, is sinds de bevrijding een eenzaam en verlaten oord. Het heeft tijdens de Duitse bezetting een. enorme omvang gekregen, doch er ls geen enkele bedrijvigheid meer te bespeuren en voor vele toeristen en stadsmensen, die er. evenals voor dc oorlog een kijkje gaan nemen, is er niets bijzonders meer tc zien. Het hek langs de vliegheide is verdwe nen, net als de verversingskraamp jes en ijswagentjes. Het theehuis Cauterier met zijn luchtvaartmuse um is met dc grond gelijk gemaakt en men ziet niets meer dan een grote kale vlakte. Naast het nieuwe momumenl voor de gevallenen, zijn wel enige grote hangars verrezen, zodat algemeen wordt verwacht, dat binnen niet te lange tijd- weer op Soesterberg zal worden gevlogen Volgens lucht vaartdeskundigen is echter nog niet met zekerheid mede te delen, welke plannen de regering met het vlieg veld heeft. Gezien echter dc afme tingen van de hangars, wordt ver moed dat er zwaar materiaal van de luchtstrijdkrachten zal worden on dergebracht. Het vliegveld schijnt derhalve zijn rol als opleidingscentrum te hebben verloren, hetgeen voor het dorp Soesterberg een grote schadepost betekent. Snellen te Amersfoort. Opbrengst collecte De j.l. Zaterdag gehouden collecte ten bate van de Ver. E.B.H.O. heeft in onze gemeente de som van ruim 480— opgebracht. I NAT het sommige jongens niet aan fantasie ontbreekt, heeft de politie dezer dagen ervaren. Zon dagavond hield een agent te Rotterdam twee knapen aan, die zich nogal vreemd ge droegen. In het Duits vertelden zij dc agent een schoon verhaal over een Amerikaanse vader, een rijke moe der en een erfenis in Amerika. De agent vond 't maar een raar geval en nam de beide jongens voor alle ze kerheid mee naar rle Vreemdelingendienst. Daar kwamen ze met hetzelfde verhaal op de proppen, alleen een beetje uitvoeriger. Ze waren 14 jaar en be weerden broers te zijn Hun geboorteplaats was Chicago. Ze had den een Amerikaanse vader gehad en een Duitse moeder. Spoe dig na hun geboorte waren ze naar Eupen verhuisd. Hun ouders stierven en ze werden Erfenis bestond in fantasie in een weeshuis onder gebracht. Nu ze veer tien jaar waren ge worden, vonden ze het hoog tijd om de wijde wereld in te gaan met als einddoel Amerika, waar hun een pracht van een erfenis te wachten stond. Dit was verhaal nummer één. Latei- kwam er een kleine wijziging. Ze hadden ook nog een oude tan te, bij wie ze na de dood van hun ouders opgevoed waren. De politie maakte korte metten en stopte de knapen in de cel om over de waarheid na te denken. En die waarheid kwam na tuurlijk prompt. Zij heetten niet Wil ly en Wolfgang Jen kins. zoals ze aanvan kelijk beweerd had den. maar Erich Klein en Günther Schuma cher. Z. waren ook geen broers en hun rig vrij en bracht de stand op 6-3. Even voor het einde scoorde Giraf fes 7-3. In de pauze werden de Engel sen door scheidsrechter Gerritsen aan de grondlegger van de korf balsport en voorzitter van de In ternationale Korfbalfederatie, de heer Broekhuijzen voorgesteld. De heer Broekhuijzen liet zich zeer waarderend uit over het spel van de Engelsen, die de korfbal sport pas een jaar (enkelen uitge zonderd) beoefenen. In de middaguren werd op uit nodiging van Giraffes een excursie gehouden naar de Botanische Can- tonstuin en de weefinrichting van Edm. de Cneudt. Nehru en Sukarno wisselen telegrammen NEW DELHI. De premier van India, Nehru, heeft de volgende boodschap aan president Sukarno gezonden ter gelegenheid van de vie ring van de Onafhankelijksheidsdag van Indonesië- „Op de verjaardag van het uitroepen van uw onaf hankelijkheid zend ik u, president, en het volk van Indonesië onze meest hartelijke groeten en goede wensen. Gedurende de afgelopen jaren hebben India en Indonesië de innige contacten, die meer dan 10C0 jaar geleden tussen deze lan den ontstonden, doen herleven. Het was voor ons in India een grote vreugde te zien, hoe het volk van Indonesië onder uw goede leiding de moeilijkheden en crises op de weg naar de vrijheid verwerkten Ik vertrouw, dat de dag nabij is, waarop Uwe Excellentie dit doel zal bereiken en het volk van In donesië zijn rechtmatige plaats in de familie van vrije volkeren der wereld zal innemen. Ik ben er zeker van, dat in de toekamst evenals in het verleden onze beide landen door zeer nauwe betrek kingen zullen zijn verenigd". In zijn antwoord op de geluk wens van de Indiase premier zegt ïr. Sukarno: „De afgelopen vier jaren hebben wij bittere smart en geweld gekend en de bloem van onze jeugd heeft het leven gelaten voor de zaak der vrijheid. In al dit lijden zijn onze hoop en zielskracht staande gehouden door de voort durende gedachte, dat bijna 350 millioen mensen in India achter ons stonden". Generaal Sudirman spreekt de T.N.I. toe BATAVIA. Aan dc vooravond van de nationale vrijheidsdag van Indonesië heeft generaal Sudirman, do opperbevelhebber van dc T.N.I. oen rede gehouden, waarin hij tot de troepen zeide, dal acht maanden geleden de Nederlandse aanval de strijdlust van de T.N.I. slechts heeft aangewakkerd. Hij wees er op, dat de internationale wereld zich be moeid heeft met het Indonesische probleem, omdat zij vreest, dat ge heel Indonesië aan de strijd ten gronde gaat. Wanneer de overeen komst echter wordt geschonden, mag de T.N.I. niet afwachten, maar moet zich verdedigen. Sudirman vervolgde: ik vertrouw dat u als goed gedisciplineerd leger de order tot het eease-fire zult op volgen. Ik kan begrijpen, dat u deze order wellicht met leedwezen moet opvolgen, maar de discipline eist het. Ret cease-fire betekent niet dat de vrede is teruggekeerd. Maar juist, omdat zoveel slachtoffers ge bracht werden is de T.N.I. dicht tot zijn doel genaderd, namelijk een leger voor geheel Indonesië. DE WIEKEN van de molens slaan in ons land niet meer zo lustig als weleer. De techniek maakt vorderingen en ook voor de polderbemaling worden deze toegepast. Op dc aanstaande na- jaarsbeurs te Utrecht zullen op dat gebied weer verschillende dingen te zien zijn. Men mag verwachten, dat daarvoor veel belangstelling zal bestaan. Onze foto toont een volautomatisch, polderbemalingsapparaat, dat zich door middel van een vlotter in- en uitschakelt. Westen gaat thans zijn bommenwerpers testen DEN HAAG. Van 23 tot 27 Sep tember zullen in Engeland weer grootscheepse militaire luchtvaart- manoeuvres worden gehouden. De oefeningen, die de naam dragen „Exercise Bulldog" zijn een vervolg op de „Exercise Foil' van enige tijd geleden. Lag toen het zwaartepunt op de jagers, thans zullen de bommenwer pers in het middelpunt der belang stelling staan en de jagers als twee de partij fungeren. Aan de oefenin gen zullen Engelse, Amerikaanse, Belgische en Franse eenheden deel nemen, terwijl dc kans bestaat, dat een Nederlandse Meteor-squadron Ingeschakeld wordt. Oostenrijkse kinderen naar ons land Een duizental Oostenrijkse kin deren komt binnenkort naar ons land om hier aan te sterken. Op 26—Augustus komen vijfhonderd kinderen op uitnodiging van het R.K. Huisvestingscomité in Den Bosch. De tweede vijfhonderd ar riveren op 10 September en ko men op uitnodiging van de stich ting voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag „Huma- nitas". Deze transporten worden uitgevoerd door het Ned. Roode Kruis. MacArthur weigert naar Washington te komen WASHINGTON. Generaal Mac Arthur heeft ten tweeden male geweigerd naar Washington te ko men om door de Senaat over China te worden gehoord. Mac Arthur zeide in antwoord 'op de uitnodi ging van de Senaat, dat hij ge- kofde de nationale belangen beter te kunnen dienen door op zijn post in Japan te blijven. ouders waren nog springlevend. Ze wa ren nimmer in Eupen geweest, doch kwamen uit Aken, waar ze ge boren en getogen wa ren. Er bestond geen erfenis en ze waren pas van school geko men. De een moesl naar krntoor, de ander zou bakker moeten worden. Maar dat be- i viel hen helemaal niet i en daarom waren ze Zaterdag jl. de gren* I over gewipt, naar Maastricht gelopen, en per trein naar Amster- dam gereisd om een j tante te bezoeken, die zij echter niet hadden kunnen vinden. Zon- dag waren ze in Bloe- mer.dnal terecht geko men, hadden er geno- ten van zee en strand •n waren toen natfr Rotterdam afgezakt, omdat zij dachten, daar te kunnen mon steren op een schip. Zover is het niet geko men. Nu worden ze naar /.ken terugge stuurd, een verhaal en een ervaring rijker, een illusie armer.... Op 17 September, de dag waarop vijf jaar geleden de eerste Engelse Airborne-Division ten westen van Arnhem daalde, zal op het Airberne-kerkhof te Ooster- beck de slag om Arnhem weer her dacht worden. De herdenkingsdienst zal waar schijnlijk worden bijgewoond door veldmaarschalk Montgomery. Dit Jaar zullen circa 300 oud- strijders en hun nabestaanden aan de pelgrimstocht deelnemen, onder wie een groep parachutisten uit >de Engelse zone van Duitsland. Van Zeeland voorzitter van de O.E.E.S. PARIJS. Paul van Zeeland, de Belgische minister van Buitenland se Zaken, is gisteravond door de Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king tot voorzitter van de organisa tie gekozen. Van Zeeland vervangt Paul Henri Spaak, de voormalige Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse filmster Ty rone Power, onder meer bekend door zyn rol in de film „Tho rains came", is Dinsdag onverwacht in ons land aangekomen voor een vacantie van 2 dagen. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote (de Nederlandse Brancy Welter) met wie hij korte tijd geleden in Italië in het huwelijk trad. MG maakte lading benzine en olie zoek (Vervolg van de voorpagina kosten van een feestavond ruim een halfjaar nadat het M.G. be moeienis met dit onderdeel had ge had, op rekening van dit apparaat te schuiven. De lading van een geheel stoom schip met benzine, olie cn smeer- vetten ter waarde van ruim f 154.000 is in Mei 1945 ten laste van dc staf geboekt. Er is evenwel geen zekerheid te krijgen, welke bestemming aau deze lading is ge geven. Zelfs InVAugustus 1945 nog moest een hoeveelheid olie ter waarde van byna f 15.000 worden betaald, zonder dat vaststond, bij welk onderdeel deze olie was af geleverd". In 1948 waren er van de 13.410 te verantwoorden motorvoertuigen nog 329 onverantwoord. De Rekenkamer somt nog tal rijke gevallen op van gelden of goederen die aan de verantwoor ding zijn ontsnapt en verzucht: „Hierin zal moeten worden berust. Vermelding verdient echter nog hetgeen de Rekenkamer rappor teert omtrent het kamp Duindorp te Scheveningen. Tot en met 31 December 1945 moest hiervoor een bedrag van ruim f 500.000 aan huur worden betaald. Daarenbo ven waren er nog zware kosten voor de inrichting van het kamp. Alleen de afrastering van het ter rein vergde reeds een uitgave van meer dan f 200.000. Betreurens waardig is, zo voegt het rapport er aan toe, dat van 7 Mei tot 18 Juli 1945 dit kamp practisch onbevolkt Heef en dat van 18 Juli tot 30 September de bezetting nog zeer gering was. Twee vijfde gedeelte van de gehuurde panden is nim mer voor internering in gebruik geweest. De huur van deze onge bruikte panden bedroeg f 230.302.43. Ook over andere kampen uit de Algemene Rekenkamer soortgelijke klachten. Zii besluit met als haar mening uit te spreken, dat de ge schetste ernstige tekortkomingen, evenals alle tekortkomingen 'in het beheer van gelden en goederen bij het MG „zullen moeten worden aanvaard". Amerikaanse „wonder- jongen" in Nederland AMSTERDAM. Met de Con- vair „Adriaan van Ostade" kwam gisteravond uit Londen op Schip hol aan de 14-jarige Amerikaanse „wonderjongen" David Walker. Hij werd vergezeld door zijn manager, de heer Hoekstra, Amerikaan van geboorte, maar Nederlander van afkomst. De 14-jarige „miracle- boy" was lang gebroekt en gewa tergolfd. Hij maakte een sterk ge- exalteerde indruk. Deze Walker en zijn manager blijven slechts twee dagen in Nederland, waarbij zij contacten zullen leggen om te ko men tot meetings in ons land. De „miracle boy" heeft in Londen voor duizenden toeschouwers, die in hoofdzaak bestonden uit oudere dames van middelbare leeftijd, zogenaamde „hot gospels" gehou den, waarbij hij door handopleg ging genezingen beweerde te ver richten. Na zijn bezoek aan Am sterdam en Den Haag zal deze Walker naar Parijs vertrekken, waar hij eveneens meetings, die op „religieuze" grondslag berusten, zal houden. Filmkeuring keurde in '48 veertien films af DEN HAAG. Van de 2127 In 1948 door de centrale filmkeuring gekeurde films zijn er veertien de finitief niet voor vertoning toege laten. Het zijn: Dear Murderer (Engeland), Gij zult niet doden (Engeland), Als Mannen Regeren (Mexico), Stel je voor dat ik de Dominee trouwde (Zweden), Jen ny en de Soldaat (Denemarken), Hitler in de Hel (Amerika), Good- time Girl (Engeland), Dc laatste nacht (Rusland), Bel Ami (Mexi co), Onverbeterlijk (Engeland), Het noodlot slaat toe (Engeland), Key Largo (Amerika), Scarface (Amer.), Rubberbandieten (Ame rika). Ten aanzien van de verto ning van Duitse en Oostenrijkse films, die ontstaan zijn in het nazi tijdvak is nog geen uiteindelijke beslissing genomen. Noch Russen noch Schacht, verklaart Adenauer BORN. „Duitsland moet poli tiek en moreel weer gezond worden: ieder gezin moet dus weer een eigen woning hebben", aldus Adenauer, leider van de nieuwe West-Duitse regering; „ten westen van de Elbe gaan wij de verwoeste steden weer opbouwen. Met door Russen over heerste landen werken wij niet sa men en Hjalmar Schacht heeft bij mij geen schijn van kans. Bovendien wil ik. dat de geallieerden, het pro bleem der fabrieksontmanteling op nieuw bezien." Hierop kwam, in het kort. het program neer van Duitslands nieu we grote man. DE ROEPIAHi>an de Stoom vaart Mij Nederlandarriveer de in Amsterdam met de eerste na-oorlogse vracht Djati-hout, Deze vracht, die door meerdere wordt gevolgd, wordt in hout handelkringen met vreugde be groef. Het proces wegens oorlogs misdaden tegen ex-veldmaarsehalk Fritz von Mansteln voor een Brits militair hof zal op 23 Augustus in Hamburg beginnen. Tegen von Manstein (die 61 jaar is) zijn 17 beschuldigingen inge bracht.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2