Julianabron zal groeien tot Nederlands Spa Kostprijs-offensief van het beroepsgoed eren vervoer „Mijnheer, U sprak wartaal en U waggelde: U was dronken!" r Int. vierkamp AZ en PC Soesterkwartier-Rotherham had triest einde (3-0) Vrijdag 19 Augustus 1949' Autobusbestuurder moet week „zitten" „Bent u H. M N. uit Amersfoort?", vroeg de Amersfoortse kantonrechter Donderdag aan een der verdachten die voor het hekje verscheen. De man gaf een bevestigend knikje „Een mooie Franée naam, hè? Stamt u soms van de Hugenoten?", ging de kantonrechter verder. De verdachte bleef een antwoord schuldig. Mr. Vonkenberg bladerde de dagvaar ding door, terwijl de verdachte ze nuwachtig met zijn vingers op het hekje stond te trommelen. „Maar wat zie ik nou", vervolgde de kan tonrechter. „Wat u als Hugenoot niet past, u bent dronken geweest en wat nog erger is: u gebruikte het Julia- naplein als slaapplaats Dat past toch niet, vindt u ook niet9 Nog iets te zeggen?" De verdachte had niets meer te zeggen. Hij was zich blijk baar bewust van zijn zonde De hoorde 4 of 2 dagen tegen zich eisen. Uitspraak 3 of 1 dag. J. W. K. uit Achterveld had op de Stationstraat geen voorrang gegeven aan een uit de Vlasakkerweg komen de 6-wielige vrachtwagen. „M'n voet was van de rem geschoten", was zijn verweer. De ambtenaar geloofde dit niet en vroeg 25 of 10 dagen. De kantonrechter nam de omstandig heden in aanmerking en veroordeel de K. tot 20 of 10 dagen. „U bent dus meneer fyf. E., koop man uit Amersfoort, is het niet?", vroeg de kantonrechter aan de vol gende verdachte. „Ja", antwoordde deze. „Nou, u heeft in beschonken toestand in een auto gereden, zonder daarbij zelfs in het bezit te zijn van een rijbewijs, dat feit wil u toch ze ker wel erkennen, hè?" „Het is met waar, meneer", zei verdachte. „Nee", ging de kantonrechter verbaasd ver der, „dan zal ik u eens wat anders laten horen en de kantonrech ter noemde een reeks feiten uit de dagvaarding op die nu niet bepaald voor het gedrag van de verdachte pleitten. De politie moest een ach tervolging instellen om de man te „Vrij Nederland" over Amersfoort Hans Rcdekcr schreef In het vandaag verschenen nummer van „Vrij Neder land" een reportage over „Amersfoort en de keiZij werd geschreven naar aanleiding van het uitbreidingsplan en geeft van dit plan ln zeer grove trekken dan ook wel een beeld dat de lezers in het land kan duidelijk maken wat er met Amersfoort gaat gebeuren. Dit maakt hel artikel voor ons. Amersfoor- ters, echter niet belangrijk. Wij weten hier beter waar het In het uitbreidings plan om gaat dan men uit het verhaal van Rcdeker kan lezen Men moet het echter lezen om de manier waarop het leven ln onze stad wordt beschreven door iemand dte hier zijn jeugd heeft doorgebracht en die. weer teruggekeerd, treffende dingen weet tc zeggen over de eigenaardighe den van onze. ondanks het drukke ver keer. toch altijd min of meer verdroom de historische stad. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ambtenaar eiste 12 gulden of vier kunnen inrekenen. „De alcoholpar- dagen Conform de eis werd N. ver oordeeld „Ik ben er gjewoon ingjevlogen" zei de Amsterdammer R M D. met een Frans accent Verdachte had met zijn auto op de Steenhofstraat Soest in een file gereden en was pardoes op zijn voorganger gebotst. „Mij voorgjangjer plotseling stoppen, ik niet tijdig kunnen stoppen, die man is fout. ikke er ingjevlogen". zei hij. De kantonrechter beaamde deze opmerking. De bestuurder van dc aiito, die voor D. reed was ook in overtreding geweest. „Maar daar voor heeft hij ook een bon gehad. Wij plukken hier de kip van alle kanten, meneer", merkte de kanton rechter lachend op. Een getuige, eveneens een „file-rijder", werd ge hoord, die opmerkte dat hij „plots klaps" had moeten stoppen voor een overstekende dame. „Ja. het zijn ook altijd weer de vrouwen hé." zei de kantonrechter. De ambtengar vroeg een boete van 10 of 5 dagen hech tenis „Ik dank u, meneer de voor zitter", waren verdachtes laatste woorden. Het werd; 6 of 2 dagen. T. van D uit Veénendaal. die zijn veertienjarig zoontje werk had la ten verrichten in een melkbedrijf, fum kwam rijkelijk uit uw mond, u sprak wartaal, u waggelde en de po litie heeft u ingesloten Wilt u dan nog zeggen dat u nuchter was", en belangstellend wachtte de kanton rechter op E.'s antwoord. „Nee. dat niet", klonk het na enige tijd „U kon dus alles?", luidde de volgende vraag. Bevestigend knikte verdachte De kantonrechter lachte met een ge zicht alsof hij zeggen wilde: „met die man is niet te praten". Gezien de ernst van het feit vroeg de ambte naar 10 dagen hechtenis en intrek king van zijn rijvergunning voor acht maanden. De kantonrechter maakte er een week hechtenis van, terwijl de ver dachte gedurende 6 maanden geen auto mag rijden. Spotkoopje met gevolgen Zekere H. uit Amersfoort ver kocht te Utrecht een tweedehands auto aan twee Amsterdammers. De Amsterdammers kwamen la ter bij H. op bezoek om te trach ten de koop ongedaan te maken maar daar voelde H. weinig voor, zodat beide Amsterdammers on- verrichterzake huiswaarts gingen. Laat nu vlak na het bezoek een ruit worden ingegooid bij H. De politie zoekt de schuldigen in Am sterdam! 165. De Amerikaanse kruiser is precies op tijd verschenen. De Japanse motorboot durft geen schot meer te lossen en verdwijnt schielijk ach ter de horizon. Snel hijst R°t> de Nederland se vlag en even later wordt de „Vrijheid" ge praaid door de com mandant van het oor logsschip. Wanneer Rob en Toon hem in het kort hebben meege deeld, wat er aan de hand is, krijgen zij van de commandant op dracht naar San Fran cisco te varen. „Wij zul len dat zaakje met die Jappen wel opknappen", zegt hij, „het zou er wel even heet kunnen toegaan en het lijkt mij het beste, dat u niet te dicht in de buurt blijft. Ik wens u goede reis, heren!" De „Vrijheid" vervolgt zijn weg. Naar San FrFancisco dus. Toon is er niet erg mee ingenomen. „Je zult zien", zegt hij, „dat die Amerikanen straks nog aanspraak zullen maken op de schat, die wij geborgen hebben. Ik vertrouw ze voor geen halve dollar." Rob denkt dat het wel los zal lopen. VVV-feestweek Het programma van de jubile- umfeestweek, welke de V.V.V. hier van 27 Aug. t.m. 3 Sept, a.s. orga niseert, begint vastere vormen aan te nemen. Vele winkeliers zullen deelnemen aan de V.V.V.-F.A.M.- étalagewedstrijd, waarvoor prijzen beschikbaar gesteld zijn. Het pu bliek kan meedoen aan een foto wedstrijd. Daartoe worden in tal van étalages foto's geplaatst, waar van men aan het V.V.V.-bureau vóór 6 Sept. a.s. moet opgeven, welk plekje van Amersfoort zij voorstellen. Alle bijzonderheden daaromtrent zal men kunnen lezen in de V.V.V.-jubileumkrant, welke volgende week verschijnt. In overleg met de contact-com missie der Amersf. Muziekvereni gingen zal de jaarlijkse muziek- week samenvallen met de feest- week van de V V V. Verder is men druk bezig met de organisatie van een tuinfeest en zakencentrum, welke bij „Zon nehof" aan de Utrechtseweg ge houden wordt. Naast verschillende attracties zal bijzondere aandacht aan een aardige verlichting van dit terrein besteed worden. Ook zal men daar voor het eerst in Amers foort kennis kunnen maken met een zelfbedieningswinkel (super market), welke verzorgd wordt door een combinatie van Amers foortse kruideniers. Wanneer de weersomstandighe den gunstig zijn, belooft deze ju- bileumfeestweek een succes te worden. Bever aan de haal Commissaris Goorhuis vertel de vanmorgen een ongewoon verhaaltje uit het politie-rap- port. Het bleek, dat er een be ver een echte.' was weg gelopen uit zijn hok op de Bis- schopsivcg, waar een zekere mijnheer H. V. deze dieren schijnt te houden. Er werd een speurtocht be gonnen, waarbij bleek, dat de bever zich naar de beek bij de H. van Viandenstraat gerept had. Voorbijgangers hebben het dier daar gezien en zijn het jammer genoeg met een haak te l\jf gegaan, inplaats van het te vangen. De bever stierf tenge volge van de slagen. N Ons dagelijks teveel Drie autobestuurders werden ge verbaliseerd wegens overtreding van de maximumsnelheidsbepalin- gen. Zekere V D. P. diende een klacht in wegens mishandeling en belediging. Een autobestuurder ne geerde het inhaalverbod op de Suouckaertlaan. Vier wielrijders gaven geen teken bij het verande ren van richting Op het kruinpunt Laan 1914 botste een wielrijder tegen een auto. De schade was gering (Ingez. Med.) Het fruitringetje dat zo héérlijk op de tong ligt EEN NIEUWE ROL VAN DE FAAM FRIS ALS FRUIT Burgerlijke Stand van 18 Aug. 1949 Geboren: Evelina Geertruida, d. v H Jakobs en G Dekker. Teunis Adrianus, z v J W Rekers en W v d Wiel. Gerrit, z v E Timmerman en T Oldenkamp. Ondertrouwd: A v Maanen en G Niienhuis. LAM Mees en M M Pijpers. C J Boon en H Gerritsen. H Boute en A Vissers. M A v Ke ken en A C Fliek. J H J Huurde- man en A J v Plateringen. F G van Hunnik en S W v d Pol. A v Empelen en A S v Es. Getrouwd: R v Huissteden en G S Meijers. J J H Bakkenes en J G de Vaal. J J Mandemaker en G M Reems. W. Hoefman en L v. Ginkel. Overleden: Gerrit Knopperts 64 jr. weduwnaar van A M C Ka- relse. Bregtje Maria Gerrits 41,/£ uur. Rotherham neemt er geen I zwemploeg van Rotherham deel- nemen. De leider van de ploeg van deel Ctan Rotherham, die op het ogenblik de Naar wij vernemen heelt del !«Lii-Va,l&Z ïUÏJ'J "LïS: zwemvereniging A.Z. en P.C. het plan om in de loop van het vol gende jaar een internationale vier kamp te organiseren, waarvoor een club uit Ierland en een uit Zwitserland zou worden uitgeno digd. Behalve A.Z. en P.C. zou aan deze vierkamp ook nog de Zilveren jubileum bij „Van Nieuwenhuyzen" Donderdag vierde de heer L. Alings zijn 25-jarig jubileum bij J. L. van Nieuwenhuyzen's f -aanhan- del en Olicfabrieken N.T' .^üctie en personeel huldigden Donderdagmor gen de jubilaris, die momenteel als procuratiehouder van de vennoot schap optreedt. Namens de directie voerde de heer Van Nieuwenhuyzen Jr. het woord, die op hartelijke wij- i'je-de heer Alings toesprak en hem prees om zijn plichtsbetrachting en prettige omgang. Mede namens zijn vader complimenteerde de heer Van Nieuwenhuyzen Jr. de jubilaris en hij hoopte dat de N.V. nog vele jaren op zijn medewerking mocht rekenen Deze felicitatie ging gepaard aan een cadeau. De heer C. Slagt vertolkte de ge voelens van het personeel. Ook deze spreker prees de aangename om gangsvorm van de heer Alings. Na mens het gehele personeel bood hij de jubilaris een boekenkast en een complete encyclopaedic aan. De heer Selderbeek voerde namens de Raad van Commissarissen het woord. In verband met de gezondheids toestand van de oude directeur, de heer J. L. van Nieuwenhuyzen. droeg de huldiging slechts een bescheiden karakter. De heer Alings dankte tenslotte voor de hartelijke tot hem gesproken woorden en sprak de wens uit dat hij nog vele jaren met de directie en het personeel zou mo gen samenwerken, in dezelfde sfeer, die de afgelopen periode kenmerkte. No teert U even GRAND THEATRE. „Onsterfelijke Wals" Zondag 2, 4.15, 6 45 en 9 uur Dag. 2 30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. ..De Zesdaagse". Zondag: 2.— 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Vrijdag t/m Maandag: „Spionnen aan de Thames". Dinsdag t/m Donder dag: „Blue Skies". Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.45 en 9 uur. 20 Aug.: Amicltla, 8 uur ..Toontje heeft een paard getekend". Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2 30—4.30 uur; Lees zaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. Museum Flehito. Tentoonstelling Llsiduna. Engelsman moest naar ziekenhuis worden vervoerd Zij, die gisteren op Birkhoven getuige waren van de korfbahved- strijd Soesterkwartier tegen het Engelse twaalftal en dat waren er velen, o.m burgemeester Mo lendijk, wethouder Koopman, en de directeur van de Amersfoortse Sportstichting, de heer B. Ver schuur hebben kunnen genieten van een fraaie wedstrijd. Door de Engelsen werd veel be- tei gespeeld dan in Baarn tegen Giraffes. Vooral hun veldspel en hun aangeven waren veel beter verzorgd. Zodoende was het een snel heen en weer golven van de strijd. Veelal waren de Engelsen sneller dan Soesterkwartier. Het aanvalsspel was van de En gelsen ook nu weer het zwakke punt, maar ook Soesterkwartier bleef in de aanval ver beneden haar kunnen Toen na vijf minuten Soester kwartier de score opende deed Rotherham verwoede pogingen om gelijk te maken maar de Amersfoortse verdediging was technisch de meerdere en kon het doelpunten daardoor voorkomen. Na het tweede doelpunt was Soesterkwartier in de aanval be paald slecht en we noteerden enige fiaaie schoten van de Engelse aanval. Evenwel, het succes kwam aan Amersfoortse zijde. 30. Met deze stand werd de tweede helft begonnen, echter zonder suc ces voor Soesterkwartier. De aan vallen werden te doorzichtig opge zet waardoor de Engelse verdedi ging kon ingri.iDen. Toch waren de Soesterkwarlier-aanvallers vele malen vrijgepeeld, maar door het slechte schieten bleven doelpunten uit. Toen 25 minuten in de twee de helft waren gepeeld deed zich echter een klein ongeval voor. Een der Engelse verde digers kreeg een bal in zijn gezicht en moest naar het zie kenhuis vervoerd worden ter observatie. De wedstrijd werd toen gestaakt met de stand 30 voor Soesterkwartier. Voor de aanvang van de wed strijd bood aanvoerder Gerritsen de Engelse gasten ieder een sou- venier aan, waarmede de Engelsen zeer ingenomen waren. In zijn dankwoord zeide de Engelse cap tain nog, dat hii zeer verheugd was over de prettige ontvangst en goede verzorging bij de gastheren en gastvrouwen. De Engelse korfballers soelen heden hun laatste wedstrijd tegen Sparta in Nijkerk, waar dan twee gelijkwaardige ploegen in het veld komen. Als de „Boys Welfare Club" het zelfde spel ten beste geeft als te gen Soesterkwartier, dan konden de Engelsen wel eens met een overwinning uit Nijkerk vertrek ken. Nader vernemen wij nog, dat Toni Guest, de korfbalspeler, uit Rotherham, die een bal in het ge zicht kreeg en naar het ziekenhuis vervoerd moest worden, een rus tige nacht heeft gehad. Er wordt echter gevreesd voor een hersen schudding. Hollandse en Engelse korfbal lers poseerden vrolijk voor onze fotograaf, voordat de wedstrijd AmersfoortRotherham (30) begon. Toen wisten zij nog niet, dat de wedstrijd een triest einde zou hebben. (Archifoto) j Verantwoording Ter oprichting van een dieren- asyl zijn de volgende giften ont vangen: Mej. M A V C te H. f 6.—; Baron v B te B f 5.—; NN te A. f 2.50; Mevr. L te A f 3.50; Mej. de Gr. te A. f 5.Mevr. P v L te A. f 200.Mevr. R.Gr. te A. f 5.—; Mevr. E C C te A f 1.50; NN te A f 1.—. Met hartelijke dank aan de ge vers. Meerdere giften of jaarlijkse bijdragen ter instandhouding zul len zeer gewaardeerd worden. De Penningmeester, J. DAMMES. Pieter Bothlaan 23. Girorek 524572. Achterveld Oude man aangereden en gedood Op de Stoutenburgerlaan te Achterveld is Donderdag de 77-ja- rige Van O. uit Hollandse Rading, die op de weg fietste en niet vol doende op het verkeer lette, door een uit Apeldoorn komende auto anagereden en op slag gedood. GROENTEN- EN VRUCHTENVEILING „UTRECHT EN OMSTREKEN" Beauty of bath 5—35, charle- mowsky 5—21, early victoria 5—17, mr gladstone 511. james grieve 530, keswick 512, lord Sheffield 511, manks codlin 518, perzikrode zomerappel 528, yellow transpa rant 5—34, zigeunerinnen 5—45, nodiging 'met afwijzend advies overbrengen aan zijn bestuur. PLUVIUS IS ONS de laatste da gen goed gezind geweest. Vooral de boeren waren hiermee inge nomen, want het is ieder jaar opnieuw een probleem het hooi droog binnen te krijgen. Op Texel reden wagens hoog opge laden met hooi bij de haven van Oude Schild, waar het hooi naar het vaste land werd vervoerd, af en aan. Klant moet koning zijn, maar hij mag geen dictator worden (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Dat de kostprijsberekening btf het beroepsgoederenver- voer een van de voornaamste pijlers ls waarop de bedrijven rusten en bovendien een zaak die nog wel allerlei vragen oproept bleek wel toen gistermiddag in „Esplanade" het tweede beroepsvervoercongres van de Nationale Organisatie voor het Bcroepsgoederenvervoer Wegtransport werd gehouden met als enig agendapunt deze kostprijsberekening. Het bestuur van de N.O.B. Wegtransport stelt zich op het standpunt, dat een gezonde concurrentie haar vruchten kan dragen in de vorm vari een grotere service aan de klant, een concurrentie daarentegen door prijsbederf acht het volkomen uit den boze, omdat dan voor geen enkel vervoerbedrijf een sluitende exploitatie mogelijk is. het bedrijf ln kwade dagen staande te houden". Hij wees er daarin op, dat het goed is als dc klant koning is, maar hij mag niet de dictator worden. Als dat het geval is zul len de klanten de vervoerders te gen elkaar kunnen uitspelen. Het is voor een bedrijf niet voldoende als er hard gesjouwd wordt, er moet ook kennis van zaken aanwezig zijn, en het prijsbederf is juist vaak een gevolg van onbekendheid met de ware kosten. Men dient naast vak bekwaamheid ook enig begrip te hebben van wetsker.nis, technisch inzicht en kostprijsberekening. Van deze laatste gaf spr. door middel van een schema, dat aan alle aan wezigen was uitgereikt, een over zicht. De voorzitter, de heer E. van Donkelaar, die bij de aanvang een welkomstwoord had gesproken tot de vertegenwoordigers van het directoraat-generaal van het ver keer en de bedoeling van dit „kost prijsoffensief" had uiteengezet, riep nadat een aantal vragen was beait- woord, de medewerking van de on dernemers in aL op hen een beroep zou worden gedaan om aan het be stuur cijfermateriaal te verschaffen. Hij gewaagde van de vrees en het wantrouwen die er heersen ten aan zien van de houdir.g van de over heid. De motivering van de benzine- verhoging heeft er niet toe bijge dragen ait gevoel weg te nemen. Spr. hoopte dat dil wel het geval zal zyn met de aanstaande wette lijke r-geling van het beroepsver voer. Tot slot wees de heer Van Don kelaar op het ;ote belang van de tariefstelling, de bedrijfsadministra tie, goed en modern vervoermate- riaal en zakelijke samenwerking tussen de ondernemers. Congres in „Esplanade" te Utrecht Er is een groot gevaar, dat de ondernemer wordt verleid de kleine directe uitgaven als zijn kostprijs te zien en te vergeten, dat uitgaven als banden, belasting, rente en loon van de chauffeur e.d. ook moeten zijn gedekt voor er van winst kan worden gesproken. De N.O.B. Wegtraisport wil thans de transportondernemers leren hoe een kostpnjsberekning moet wor den opgezet en daartoe heeft haar economische afdeling een schema gemaakt, dat door de heer C. P. G. van Yperen, haar algemeen secre taris, werd toegelicht in een voor dracht over het onderwerp: „Hoe Diplomazwemmen in Pesie's Bad In Pesie's Bad trad Vrijdagmorgen een groot aantal diploma-zwemmers aan om de diploma's 1 en 2 te bemachtigen. In totaal waren er C5 candidaten Voor het diploma 1 werden er drie afgewe zen. Het bestond uit: 75 meter school slag 50 meter rugslag en een minuut watcrtraDDen. De opgave voor het tweede diploma waarvoor alle 18 candidaten slaagden, luidde een minuut watertrapDen, 50 me ter gekleed zwemmen. 100 meter school slag en 50 meter rugslag. Twee candidaten slaagden voor het diploma van Pesie's Bad. Rotherham sterker in tafel tennis en ook in badminton De tafeltennisteam^ van Rother ham en Amersfoort hebben een vinnige strijd geleverd, die pas in de laatste partijen ten gunste van Rotherham werd beslist. De En gelsen wonnen tenslotte met 9-7. Lange tijd ging de strijd gelijk op, doordat de Engelse cracks A. S. Roebuck en E. Edeson al hun par tijen wonnen, terwijl C. E. Roe buck en W. W. Alderman het niet tot winst konden brengen. In één der laatste partijen slaagde C. E. Roebuck er echter in A. Lam- brechts te verslaan en zo het be slissende winstpunt voor de gasten te boeken. Van de Amersfoorters wonnen J. Merkus, J. Lambrechts en F, Jellinek ieder twee partijen, A. Lambrechts één. De uitslagen waren: Merkus-C. E. Roebuck 18-12 21-13 21-12; Merkus-Edeson 8-21 12-21; Mer- kus-Alderman 21-13 21-14, Mer- kus-A. S. Roebuck 2-21 14-21; J. Lambrechts-C. E. Roebuck 23-21 21-15; J. Lambrechts-Edeson 21- 13 5-21 17-21; J. Lambrechts-Al- derman 21-13 21-17; J. Lambrechts -A. S. Roebuck 9-21 21-19 10-21; Jellinek-C. E. Roebuck 16-21 21- 16 21-10; Jellinek-Edeson 13-21 11-21; Jellinek-Alderman 21-15 19- 21 21-19; Jellinek-A. S. Roebuck 10-21 13-21; A. Lambrechts-C. E Roebuck 20-22 21-15 19-21; A. Lambrechts-Edeson 11-21 8-21; A. Lambrechts-Alderman 15-21 21-13 21-13; A. Lambrechts-A. S. Roe buck 13-21 13-21. Amersfoort 2 had weinig moeite om Baarn 2 met 124 te ver slaan; van de winstpunten brach ten Schild en Huiberts er ieder vier op hun naam, van Leersum drie en Smit één. Badminton Rotherham heeft zijn superiori teit in badminton wel zeer duide lijk gedemonstreerd. Het Neder landse team, dat bestond uit een combinatie van Amersfoortse en Baarnse spelers en de Engelse mrs. Lancashire werd liefst met 9-0 verslagen. De gedetailleerde uit slagen zijn hier: mevr. Vleugels Schutter en mrs. Lancashire-miss Ruding en miss Thompson 14-15 15-6 12-15; mevr. Hellemans en mevr. Hartong-mrs. Wright en miss Wagstaff 8-15 9-15: van Leus den en van der Veer-Waller en Marshall 12-15 13-15; Maaldrink en Hartog-Myer en Porter 0-15 2-15; Mulder en van der Stolk- Porter en Lancashire 7-15 12-15; mrs. Lancashire en van der Stolk- miss Wagstaff en Porter 9-15 3-15; mevr. Hartong en Mulder-miss Thompson en Waller 10-15 15-11 11-15; mevr. Hellemans en van Leusden-mrs. Wright en Marshall 10-15 7-15; mevr. Vleugels Schut ter en van der Veer- miss Ruding en Myer 12-15 8-15. Woeste Hoeve bergt eeuwenoud geheim (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM. Midden op de Ve- luwe, in de onmiddellijke nabijheid van de Woeste Hoeve aan de weg van Apeldoorn naar Arnhem ligt de Julianabron. In 1937 ontdekte de bekende geoloog dr. Hulsber gen, dat op deze plaats in de grond mineraalwater aanwezig was; de bron was spoedig gevonden en na dat koningin Juliana, toen nog Prinses Juliana toestemming had gegeven haar naam aan de bron te verbinden werd door de toenmali ge Commissaris der koningin, ba ron S. Heemstra de Julianabron of ficieel in gebruik genomen. Nadat besloten was in de Ve- luwse rust een Nederlands Kurort, een tweede Spa te doen herrijzen, werd weinig meer van de Juliana bron vernomen. Iedere dag echter borrelt het mi neraalwater op uit de bron, die een diepte van 90 meter heeft. Op 40 meter diepte staat een motor, die het water in de buizen pompt. Deze lopen naar het in de nabijheid staande fabriekje, waar dagelijks ongeveer 10.000 flesjes worden ge vuld. Per werkdag van 8 uur wordt 3000 liter van het zuivere natuur product naar boven gehaald. De flesjes Julianawater vinden ge makkelijk hun weg naar alle wind streken van ons land en zelfs naar het buitenland, want ieder schip \an de Rotterdamse Lloyd heeft Julianawater aan boord. Met de bouw van het eigenlijke Kurort gaat het nog niet snel. Er staat bij de bron nog slechts een grotendeels uit hout opgetrokken hotel, dat nauwelijks als Kurort dienst kan doen. Volgend jaar hoopt men evenwel een groot openluchtbad aan te leg gen, dat gevuld zal zijn met bron water. Het zal echter nog vier jaar duren, alvorens een groot stenen gebouw zal zijn verrezen, dat als Kurort zal worden ingericht en waaraan medisch onderlegde krach ten verbonden zullen zijn. De legende van de Woeste Hoeve wil dat hier een Romein in een gouden harnas ligt begraven. Met deze wetenschap heeft de directie van de Julianabron twee wichel roedelopers uitgenodigd onafhan kelijk van elkaar de bodem te on derzoeken. Het merkwaardige is, dat beide wichelroedelopers, zon der dat zij contact met elkaar ge had kunnen hebben, op precies dezelfde plek, op ongeveer 6]/3 me ter diepte de funderingen van een gebouw met vuurplaten aanwezen. Beiden zijn van mening, dat de funderingen 2000 jaar oud zijn. En hoewel men het gouden harnas van de Romein uit de legende, het Ro meinse gouden harnas laat, neemt men toch aan, dat op deze plaats, een der alleroudste, zo niet de oud ste Romeinse nederzetting in ons land is geweest. Boekbespreking „Impromptus" van Cor van Berkel In een smaakvolle groene lin nenband en verlucht met talrijke goedgekozen afbeeldingen gaf de N. V. „Boek en Periodiek" te Den Haag een veertiental op zich zelf staande opstellen uit van de Mu sicoloog Cor van Berkel, opstellen, die echter met elkaar verbonden zijn door de in de ondertitel aan geduide strekking „Tragiek en ro mantiek in het leven van veertien markante figuren uit de muziek geschiedenis." Deze misschien iet wat filmisch lokkende ondertitel heeft de schrijver echter geenszins er toe geleid, om een zgd. populair wetenschappelijk boek te schrijven. Wie dat zou verwachten, zal wel teleurgesteld worden, want tever geefs zal hij naar zijn (waarschijn lijke!) lievelingen, t.w. Chopin, Berlioz en misschien ook Schubert zoeken. Neen: Behalve enkele groten, zo als HÈLndel. Mozart (juist dat op stel meen ik tot een der besten te mogen rekenen, die Van Berkel schreef, omdat hij daarin m.i. 't meest tot een gelukkige synthese is gekomen) gaat 's schrijvers belang stelling juist uit naar de mindere goden in de wereld der muzikaal scheppenden, die bij terecht aan de vergetelheid bij de grote kring der liefhebbers meent te moeten ont rukken:: Lully, E. T. A. Hoffmann en Lorking, om slechts enkelen te noemen. Maar daarnaast tekent hij in enkele wel afgeronde tijdsbeel den enige grootheden ten voeten uit met alle pro en contra, waarbij zijn betoogtrant voor zulk een de gelijke verhouding buitengewoon vlot. bijna improviserend is (waar van misschien de titel van 't boek?) Al met al: een prettig leesbaar en toch voor iedereen leerzaam boek (i kzou 't ook omgekeerd kunnen zeggen), dat het bij goed gebruik menig foutief ingesteld oordeel zal wegnemen en in het opstel over Metastasio de betekenis van de libretto-schrijver voor de muzikale cultuur in het juiste licht plaatst, bijzonder leerzaam voor deze tijd, waar componisten meestal aan gru welijke teksthonger lijden H. M. S. Soest SpakenburgKPS Bij gelegenheid van het 12M- jarig huwelijksfeest van het Ko ninklijk Paar, heeft de voetbalver eniging „Spakenburg" een wed strijd gespeeld tegen het elftal van het Paleis (K.P.S.). Thans staat er een revanche wedstrijd op het pro gramma. Deze zal a.s. Zaterdag 20 Augustus te Spakenburg worden gespeeld. Tijdens de tweede helft van de voetbalwedstrijd, zal Z.K.H. Prins Bernhard op het terrein arriveren om na afloop de prijzen uit te reiken. Jaarvergadering SEC Op Donderdag 25 Augustus a.s. te 8 uur, komt de voetbalvereniging S.E.C. in jaarvergadering bijeen in hotel „De Schouw" aan de Birk- straat. Het belangrijkste punt van de agenda is wel de bestuursver kiezing. De aftredende bestuurs leden stellen zich wederom her kiesbaar, behalve de heer G. H. v. d. Broek, die zich na een tijdsver loop van 11 jaar onafgebroken be stuurslid te zijn geweest, niet weer disponibel stelt. Voordien was de heer v. d. Broek ruim 12 jaar in het bestuur van de voormalige voetbalvereniging „Soest". Burgerlijke Staud Geboren: Madeion J., d. v. W. L. Gijsingh en A. Ruitenbeek; Gijs- bertus J., z. v. J. van Eijden en J. H. Steenmeijer Harte; Frans, z. v. W. van Dam en M. C. Oostenbrug- gen: Paulus W. J. M.. z. v. C. J. A. M. Tebbens en L. F. M. Rosenberg; Albertus G.. z. v. G. C. Veldmeijer en W. Joustra: Theodora A. M., d. v. C. A. v. d. Berg en A. Vos. Ondertrouwd: H Posthumus en W. A. 't Lam; A. J. A. v. d. Oord en L. H. van Klooster. Getrouwd' H. G. Willemars en M. A. de Bakker; A. de Gunst en G. H. van Vlierden: A. Vellekoop en J. Wijnbergen; H. Hofman en B. J. van Vliet; P. W. v. d. Deijssel en B. J. Smit; J. H. Michael en C. Ku ij per. Overleden: Elisabeth Westhoff, 77 jaar, geh. met C. Werkhoven; Neeltje Schaapherder. 73 jaar. on gehuwd; Adriana W. Vroonland. 86 jaar. wed. van D. Wilderom; Martha H. de Voest. 74 jaar. wed. van H. v. d Brink; Agatha Donker. 85 jaar. ongehuwd; Maria G C Vermeulen. 62 jaar. wed. van L. Koster; Antonia A. Nijhoff, 66 jaar, ongehuwd. De jeugdcommissie van S.E.C. heeft voor de Zaterdagen 20 en 27 Aug. a.s. een jeugritournooi 1 geor ganiseerd op het S.E.C.-terrein aan de Kostverlorenweg.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2