(ÉR VOORAL VOOR DE VROUW Een bakje zeep om te rillen en een kwast „Waar ken ik die meneer ook al weer van M'n moeder? Die begrijpt er niets van „Ik ga niet in de zaak en toch Inenten! Nederlands oudste padvindster omhelst Lady Baden Powell Misdadige aanleg Ruzie HET MEXICAANSE AFGODSBEELD. Vrijdag 19 Augustus 1949 3 „Scheerkwast" noemden de kinderen en ..iv Tineke Scheerkwast." Ze wee? n?s hoe fe erom hjndï- misselijk van woede. Maar elke Woensdaemiddag kreee ze een bakje zeep met een kwast en moest ze de klantlf inzepen in haar vaders „kapsalon Ze rilde van de wiltt vette brei. van het pappig celtnd dat d,e kwast maakte prt-prt - op al die wangen En ze haatte de^grote fPJ-i"1' »aar<>°°r ieder kind van sSÖo? zei haar haar kon zien staan. ..Ik zal haar die grosigheid wel afleren vader. „Ze is onze enigste protesteerde de moeder En toen ze van school kwam kreeg die moeder haar zin Ze hoefde nittin de zaak en mocht wel naar de kweek- school, wat ze zo graag wilde. Dat -as daar intern en ze kan er De nog blij van vertellen. Hoe ze op leefde in die veranderde sfeer. De \ader. gegriefd, zat stil in een stoel als ze een weekend thuis kwam. De moeder, trots op de knappe dochter stond zo'n ganse dag lekkers klaar te maken. Dit is echt gebeurd, al klinkt het als een verhaal. Op een dag was er Elke vrouw verandert door het beroep van haar man. Deze week onze tweede ont moeting: Een vrouw, die met haar smaak en werkkracht haar man en zijn vak (kap per) steunde. een feest. Ze ging er heen in een groene jurk met stroken Dat moet de moeite waard zijn geweest want ze heeft groene ogen en zwarte speelse haren. Ze danste vaak met dezelfde knaap en pas toen ze dacht „Deze of nooit een", zei hij „Leuk haar heb je. Maar *t is fout geknipt. Ik zal het eens over doen „Een kapper," schrok ze doch ze bleef verliefd. Zes maanden lang. dus verloofden ze zich. En omdat het almaar duurde trouwden ze Ze was toen net klaar op die kweek school. ^De vader, het werk moe, droeg de zaak over aan schoonzoon. De pokkengevallen in Indonesië en op schepen, varende uit dit ge biedsdeel, wettigde de vraag of im port van deze ziekte in Nederland mogelijk is. Dit gevaar is. on danks uitgebreide voorzorgsmaat regelen zeker te duchten. Gezien de uitermate slechte vaccinatie toestand van de bevolking in Nederland, zou dit een ramp bete kenen. Met de meeste klem moet dan ook worden aangeraden: alle kinderen beneden de 2 jaar te doen inenten en allen (ook volwasse nen) die langer dan 3 jaar geleden werden gevaccineerd, te doen her inenten. Het gevaar voor complicaties is voor hen zeer gering Slechts zij die ouder zijn dan 2 jaar en nog nooit gevaccineerd zijn, dienen te wachten, totdat het zich voordoen van pokken in Nederland een al- mene vaccinatie tot dwingende noodzaak maakt. Dr. H. A. Meurs Wellicht ten overvloede wil ik er nog eens op wijzen hoe gevaarlijk het is kinderen boven de twee jaar in te enten tegen pokken, voorzo ver dit nog niet gebeurd is. De beste leeftijd is tussen 5 en 12 maanden, want onder twee jaar is het gevaar voor encephalitis denk beeldig. Boven deze leeftijd is het inenten voorlopig ongeschikt we gens deze encephalitis-kansen. Wel moeten kinderen die reeds inge ënt zijn meer dan zeven jaar gele den, opnieuw worden ingeënt, waarbij evenmin gevaar bestaat. Een in te enten kind moet van te voren worden nagezien. Dr. A. K. W. Arntzenius. Zwart zo woru. er gefluisterd heeft toch weer een plaats veroverd. Die ivordt haar gegund mits ze voorzien is van een kleu rig etiquet. Handschoenentas, zakdoekje of kralen moeten hel getint zijn. Geel, groen, laven delblauw zijn de kleuren. Dit Franse meisje koos franjes-gar nering, zo wit als sneeuw. Op handschoenen en kapje. oudjes verhuisden. De jonge bruid kwam weer te wonen in de straat, waar ze zo lang Tinc-ke scheerkwast geheten had. ..Als je maar weet. dat ik nooit wat met je werk te maken wil hebben." zei ze. „Na alles wat ik je verteld heb moet je dat kunnen begrijper»." Hij begreep dat ook wel maar hij was jong en eerzuchtig. Hij wilde de salon veranderen, uitbreiden, 's Avonds tekende hij in een apart daarvoor bestemd schriftje hoe het allemaal moest worden. Maar ja. personeel is duur en geld was er weinig. Tenslotte is ze gezwicht. Ze is het vak gaan leren. Ze heeft gor dijnen gemaakt voor de ramen en een gordijn dwars door de salon. Er kwam een bord buiten: coiffeur voor dames en voor heren. En toen het liep, durfden ze een verbouwing aan. Lichte betimmering, ingebouw de spiegels, hand-douches, droog- kappen Nu heeft ze nog altijd dat leuke springerige haar. waarvan de da- mcc n'on zeggen „Zoals U, zó wil ik het hebbenMaar tussen d er groene ogen is een kleine felle rim pel. Een spoor van haar doorzetten, durven en denken. Ze krijgt die niet weg. met alle dure crèmes uit haar étalage niet. Ze fronst zo'n ganse werkdag want die is druk. Het be spreekboek is dagelijks volgeboekt, er zijn meisjes om te wassen en meisjes om te knippen. Er is een kassa en een garderobe. Maar als ge er eens heen gaat en ge vraagt haar, terwijl ze bezig is, naar haar dochters, dan kan het zijn dat ze u feestelijk aankijkt in de spiegel. „De ene speelt nu al schóóltje met de póppen", zegt ze blij. En dan vriendelijk maar zakelijk: „Van vo ren iets korter dan van achteren? Is dat de bedoeling?" Spelbreker „We moeten naar Amsterdam", beweert ze. „dan naken we er een gezellige dag van". Haar lang niet afstotende vriendin mag ook mee. Door hun vacantieachtig gedoe aan gestoken zwicht ik. Een paar uur later staan we in Amsterdam in een loodrecht regentje. We vluchten in een eethuis waar we onder het arg wanend oog van een fossiele dien ster boven onze stand schransen. De dames werpen me speels, alsof i het niets is. de plicht toe voorstel len te doen. Voor de bioscoop trek ken ze nuffig de neus op. Daar voor hoeven ze niet naar Amster dam te gaan. „De grachten bekij ken" wijzen ze met het oog op het weer gramrig af. Ons warm en droog verblijf hebben we moeten verlaten daartoe gedwongen door de ongemoedelijkc leegte van de geldbuidel Om niet in de regen te staan, schuilen we trapsgewijs bo ven elkaar in een luguber portiek. „Laten we naar een museum gaan" stel ik cultureel voor. Deze Don Quichotene wordt door een zo dui delijk waarneembaar zwijgen be groet. dat ik er nog kleiner van wordt. Als ze mijn armoede aan amusante invallen onder de neus gaan wrijven wordt het me te veel Met een droevig restje grandezza geef ik ze hun retourtje, met de mededeling, dat ze het nu maar zelf moeten uitknobbelen, maar dat ik naar huis terug ga. „Ja. als je zo gaat doen. vinden wij er ook niks an." zeggen ze. Ze volgen me nat en trots. Thuisgekomen zeg ik: .Een ge zellige dag. Even een stukje eten in Amsterdam. Dat doe ik vast meer." IN DE STUDIO'S VAN HOLLYWOOD Van de illusies blijft weinig over Een bezoek aan de studio's van de „20th Century Fox" leek mij te interessant om te missen en zo braken we een middag uit om dit bedrijf te zien. Relaties hadden gezorgd, dat we een introductie kregen en zodoen de duurde het niet lang of we mochten het heiligdom binnen. We moesten ons melden bij de portier van het schitterend ingerichte kan toorgebouw, maar deze deed de deur niet eerder open, voordat hij geinformeerd had of de invitatie echt was. We begonnen onze visite met een bezoek te brengen aan het grote restaurant, waar juist de lunch plaats had Onze begeleider vertelde, dat in twee grote groe pen werd geluncht opdat zo wei- HARTELIJK WELKOM VOOR CHIEF GUIDE Bezoek aan internationale cursus voor kabouterleidsters op Buitenzorg (Van een onzer verslaggevers) BAARN. Alsof iU thuis kwam na een langdurige afwexlgheld. so heeft de Chief Guide of the world. Lady Olive Baden Powell of Gil well Donderdagmiddag haar Intrede gedaan op „Buitenzorg", het nog gloed nieuwe nationale centrum van het Nederlandse Padvindsters Gilde. Bijna een kwartier had de beminnelijke eerste padvlndstcr ter wereld er voor nodig om de vijftig meter van de Inrit naar de deur van het hoofdgebouw af te leggen. Enkele honderden leden van het Gilde, die toevallig op het terrein kampeerden, waren op het gerucht van haar komst naar de oprij laan gestormd cn bereidden de grijze, In lichtblauw uniform gestoken vrouw een spontane ontvangst. In een vrouwenkamp op Suma tra ruilde ik twee luiers tegen ..Gone with the wind" Een film- uitgave met gekleurde platen. Vi vian Leigh en Clark Gable ge kleurd op de kaft. Vivian als Scar lett O'Hara. poes mooi. Clark Ga ble als de liefhebbende, gekwelde Rhett Butler. Ze mogen zeggen wat ze willen van dit boek dat 's werelds dave- rendste best seller geworden is' ik heb het jaren meegesjouwd van kamp naar kamp met de luiers, de pot en de armzalige rest. Of Scarlett nu vocht met Rhett. stiekem liefdesbrieven las van haar rivale, schold op haar taille of eten stal: ik vrat de letters 391 blad- zijdei. kleine druk. twee kolommen op elk blad. Daarom: er moet iets ziin met dit lijvige verhaal, 't Is niet alleen omdat het geraffineerd in elkaar zit 's werelds meest ge kochte boek (behalve de bijbel). Margaret Mitchell was 31 jaar toen ze het na jaren werken af had. 't Was de dag na verschijning uitver kocht. Acht millioen exemplaren in veertig verschillende talen, in der tig landen. Nu Margaret dood is heb ik het nare gevoel dat het nu helemaal uit is met Scarlett O'Ha ra. Tijden hoopte ik kinderlijk op een vervolg omdat ik niet verdra gen kon dat het zo miserabel ein digde. „Die Scarlett is een hysterica", zegt een literaire vriend. ..En dat boek is een draak". „Wil je zwijgen", dreig ik Ik kan het nóg niet hebben. door FANNY Blankers-Kocn nig mogelijk arbeidstijd verloren gaat. Reeds de entree was leuk, omdat het een komen en gaan was van artisten, die allemaal in hun werk pak je waren. De moderne stalen kapstok leek zijn tijd ver vooruit, want hij was behangen met aller lei jasjes en hoeden uit de 19e eeuw. Toen voor ons een tafel was •rijgemaakt, keek ik natuurlijk di rect nieuwsgierig om mij heen of ik bekende filmstars kon ontdek ken. Geen drie meter van ons van daan zat een blonde schoonheid, die Betty Crawford bleek te zijn, terwijl even later een alleraardigst meisje passeerde, dat naar de naam Ann Sheridan luisterde. Verder weg tegen de muur van het restaurant zag ik een gezicht dat mij heel bekend voorkwam, maar dat ik toch niet thuis kon brengen. Het bleek Cary Grant te zijn. die op zijn gemak van zijn lunch genoot en links en rechts korte praatjes maakte. Onze bege leider vertelde, dat hij een aller aardigste kerel is, die behalve voor zijn werk, voor veel andere dingen grote belangstelling heeft. Na een voortreffelijke lunch te hebben gehad, gingen we per auto. want dit complex is een der groot ste, naar een van de zeventien studio's, di<* de 20th Century Fox bezit. Grote stenen gebouwen, minstens twee verdiepingen hoog van onze huizen. Men was bezig een film te ma ken, die het Amerikaanse leven ty peerde omstreeks de negentiende eeuw in Chicago. De scène speelde in een café, met een reusachtige toonbank, waarvoor zich tientallen mensen bewogen. Op de voorgrond stond een piano, waarachter Victor Nature zat, met wie ik al spoedig op een plaatje werd vereeuwigd. Zijn piano was echter een stomme, want geluid kwam er niet uit. Hij trommelde maar zo'n beetje met zijn handen heen en weer, terwijl even hoger buiten het bereik van de lens, de echte pianist de dansmuziek ten gehore bracht. Tot vier maal toe werd de scène overgenomen, omdat de regisseur steeds niet tevreden was. Dan wa ren de figuranten niet enthousiast genoeg, dan was er te weinig rook te zien. Het laatste had to' gevolg, dat een klein mannetje fnorm zwaar aan zijn sigaar oegon te trekken en reusachtige rookwolken uitblies. De gelegenheidsgezichten, die telkenmale werden getrokken, als het spel weer begon, waren kostelijk. Het grootste medelijden had ik met het mannetje, dat tot viermaal toe een stepdans moest weggeven van enige minuten lang. Hij transpireerde in zijn oud model jasje, dat het niet mooi meer was. Na het bezoek aan deze studio maakten we een tocht over het grote complex. Onze begeleider scheen er genoegen in te scheppen ons precies te vertellen, hoe met allerlei hulpmiddelen de werke lijkheid wordt benaderd. Maar als je ziet, dat zeeslagen, scheepsram pen in een groot bassin plaatsheb ben, waarin zelfs een zelfmoorde naar moeite zou hebben zich te verdrinken, begreep ik, waarom een bezoek aan de studio's bij uit zondering wordt verleend. Het neemt alle illusies weg. Maar ik hield bewondering over voor de wijze, waarop ze het voor elkaar brengen. Nog meer na de rondgang door de enorme grote magazijnen, vol met meubels, schilderijen, auto's enz. enz. uit alle tijdperken. Veel was echt, maar veel ook nage maakt door kundige vaklieden, die hiermede soms maanden werk heb ben. Ten koste van alles wil men namelijk vermijden, dat de bios coopbezoekers fouten zouden zien. Het filmen zelf trok mij niet. Het leek mij door de vele herha lingen zeer moeilijk en de beroeps glimlachjes moeten tot de zwaar ste opgave van de filmstars beho ren. Ze mogen enorm grote salaris sen verdienen, maar deze krijgen ze niet cadeau. „Wij hebben ons reuze geamuseerd" zeggen ze vinnig, „totdat JU zo ver velend ging doen." Gearmd lopen ze de deur uit. Mijn vrouw steekt haar hoofd nog even om de hoek. „Spel breker!" zegt ze. lige lek- „Heeft ons kind een misdadii aanleg?" vragen ouders, die ontde! ken dat hun kind steelt. Ze pogen door toepassing van strenge straffen het kind voor verdere morele ont sporing te behoeden. Zonder succes, Dit bewijst, dat het „stevige aan pakken" als opvoedkundig wapen nutteloos is. Wie het kind van zijn „fout" wil afhelpen moet het eerst begrijpen. Kinderen die stelen heb ben meestal een diep verborgen ge voel van misdeeldheid, en lijden onder dcmeestal onbewuste voor stelling tederjieid te ontberen. Schrijnende weemoed gaat in zo'n geval schuil achter uitdagende on handelbaarheid. Natuurlijk cn sterk is de drift, die het doet verlangen naar tedere liefde. Wanneer deze behoefte onvoldoende bevredigd wordt, maakt het onbewuste ziele- leven van het kind zich er meester van en komt een nerveus symptoom tot stand, in dit geval: het stelen. Bijzonder duidelijk bleek dat bij een klein meisje, dat veel liefde moest missen, zich onhebbelijk gedroeg en herhaaldelijk moeders portemonnaie plunderde. Innerlijk (volkomen on bewust) redeneerde het kind: „als ik van moeder iets waardevols (liefde) niet krijg, dan steel ik iets waardevols (geld). Het stelen van het geld betekende voor het onbe wuste van het kind niets anders, dan dat het zich liefde iets waar devols van moeder toeeigende. Hieruit blijkt dat het niet kan baten een dergelijke afwijking met straf fen te lijf te gaan. Het kind voelt zich dan nog eenzamer door de morele vernedering die het onder gaat en zal daardoor eerst recht vasthouden aan de nerveuze vorm van het „liefde-roven." 't Jochie dat zoontje ineens z'n beste vriend noemt is klein cn bleek met smalle oogjes en geen enkele voortand. „Ze waren rot," zegt hij kalm. „Wat doe je d'r aan?" Zulk een zin verraadt wijsheid. Daar blijft het ook niet bij. „In spe len heb ik geen zin," vertelt hij, ,,'k Wil liever praten over de wereld „Ook goed." knikt zoontje. Zo zitten ze naast elkaar in het gras en kijken ongewoon plechtig. „Vroeger," praat 't vriendje, „stond de horizon op de zee. Maar dat is nou niet meer." „Nee," beaamt zoontje. „Néé." „En d'er was vuur onder de grond. Dat knalde wel es naarbuitcn. Maar altijd in Amerika. Nooit hier." ,Nee," zucht zoontje dromerig. „Nee." En dan wat critischer: „Wie zegt dat eigenlhk?" „Me Vader, die weet alles. Hij heb een fietsenstalling met millioen fiet sen." „Mijn vader is bij de krant." „Krantc liege," troeft 't vriendje. ,,'s Nietes", hapt zoontje. ,,'s Welles." Ineens rukken en trekken ze aan elkaar. Zoontje neemt een sprong, 't vriendje sjort zich los en holt naar het hek. „Pierebak," gilt hij. „Vuile pierebak." Zoontje rent hem na. Is te laat en moet z'n woede in woorden omzet ten. „Je vader is van plèstik", krijst hij. En daarmee is de kous af. 's Avonds onvergetelijk kampvuur Welhaast ieder van dc opgewon den meisjes drukte zij dc linker hand Allerhartelijkst was het weerzien van Lady Baden Powell met Nederlands oudste padvind- stcr, mej. E H. Piepers uit Bilt- hoven, nog ouder en al veel grijzer dan zij zelf. Tot grote vreugde van de meisjes drukten die twee elkaar stevig in de armen. Enige Amerikaanse padvindsters, voor vier weken in het centrum aan het werk. waren druk in de weer met fototoestellen, om thuis een staaltje van die Europese sponta neïteit te kunnen laten zien. Het driedaags bezoek van Lady Baden Powell c'raagt geen officieel karakter. Op Schiphol, waar zij twee uur te voren, vroeger dan was verwacht, met het lijntoestel uit Londen aankwam, waren daar om alleen de presidente van het Gilde, mevrouw E. van den Bosch- de Jongh, en enige andere hoofd bestuursleden aanwezig. Behalve om zich op de oogte te stellen van de gang van zaken bij de in ternationale cursus voor kabouter- leidsters op „Buitenzorg", kwam de Chief Guide ok naar ons land, om kennis te maken met de R.K. Gidsen Beweging, sedert enige tijd in het wereldverband van de pad vindsters opgenomen Hoewel het èn naar Engelse èn naar Nederlandse begrippen tijd voor een kop th:c was, toen Lady Baden Powell eindelijk de direc trice van het centrum, mej. Van Dam, aan de glazen deuren van het witte huis V m begroeten, had zij er allerminst bezwaar tegen, die verfrissing nog even onder de thecmuts te laten. Jonge vrouwen uit twaalf landen, deelneemsters aan de cursus, stonden haar im mers, in een wijde kring om een grote paddestoel geschaard, op te wachten. Met de armen naar hen allen uitgespreid trad zij in hun mid den, om zich door de vertegen woordigsters van elk land apart in hun eigen taal te horen begroeten. En al verstond Lady Baden Powell het „Glad to meet you" van haar landgenoten en de Canadese meis jes beter dan het „Ghia Chara" van de Griekse mademoiselle Vre- tos, begrepen heeft ze de strekking van al die welgemeende woorden zeker. De hele verdere dag en nog de lange avond bovendien hebben de tijdelijke bewoonsters van „Bui tenzorg" hun grote voorgangster in hun midden gehad. En 's avonds bij het kampvuur waren ze er trots op, met haar de zusterketen te mogen vormen. „HOW LOVELY Lady Baden Powell (links) kon geen woor den genoeg vinden om dc direc trice van ..Buitenzorg", mej. Van Dam die zij hier begroet van haar voldoening over de ontvangst te doen blijken. De presidente van het N.P.G. mevrouw E. van den Boschdc Jongh (rechts) is er ook al over in de molken. DE moeder van vijfenveertig heeft bijna nooit besef van de bijzonder moeilijke perikelen in het leven van haar dochter van achttien. Gek is dat, en toch heeft die moeder het allemaal ook zelf meegemaakt en nu, na een goeie vijfentwintig jaar is ze het blijkbaar helemaal weer verge- ten, die hele tijd vol emoties. Toen ik met ja vader verloofd was, vertelt gaten, dat het een gezellig knap moederen de verhalen die dan komen, zijn altijd verhalen van hoe meisje is, dat ze natuurlijk over het toen hoorde en wat je toen allemaal niet mocht, maar van het begin een half jaar wel de ware Josef van de verloving met vader en wat daaraan voorafging, weet zij maar zal vinden, maar daarom is dit bitter weinig meer, of in elk geval vindt zij dat niet meer belangrijk, don toch maar een grote en ellen dige ervaring. Het zuchten en het piekeren en in hun bakvisjaren of iets daarbo- Een moeder moest zich op zo'n het wachten en het smachten en ven. We zijn geneigd om het vol- moment even terugdenken m haar het helpt nooit om aan iemand, die verdriet heeft te zeggen: dat ver driet van jou is niet diep. Al is het erg, het gaat gauw weer over. Dat is nooit een troost; integendeel, dat verdriet is het enige waaraan het meisje zich nog vastklamp en voor zichzelf neemt ze 't heel serieus en het geeft een gevoel van oneindige eenzaamheid, als er dan in haar omgeving om gegniffeld wordt. Na tuurlijk. iedereen heeft wel in de het romantiseren Wij weten niet meer, dat we urenlang konden dro men op ons kamertje, over de Hij met een grote H. Dat we verschrik kelijk sentimentele romans lazen, waar we over jankten in bed. We weten niet meer dat we lekker twee jongens tégen elkaar uitspeel den en dat we in onze verbeelding van ons zelf een heldin maakten, een soort femme fatale- We weten ook niet meer, hoe 't was. toen we voor 't eerst ontdekten, dat we er best leuk uitzagen, en toch was dat toen een geweldige gebeurtenis. Och, 't is niet erg, dat de moeder dat allemaal weer vergeten is, er is van al die romantiek ook in der komen te negligeren en vooral de eigen jongemeisjesjaren en probe- moeder doet dan altijd erg stoer: ren terug te vinden wat haar in die Och kind. zegt ze luchtig, je komt tijd de grootste emoties gaf. Waar- Ex-koning Carol blijft bij madame Lupescu LISSABON. Ex-koning Carol van Roemenië is Donderdagavond wederom kerkelijk gehuwd met madame Lupescu, met wie hij reeds eerder in Brazilië in het hu welijk was getreden toen zij zo ziek was, dat men voor haar leven vreesde. Dit nieuwe kerkelijk hu welijk was voor velen een verras sing, want onlangs deden geruch ten de ronde, dat Carol van ma dame Lupescu wilde scheiden om een nieuw huwelijk aan te gaan met de ex-koningin, de moeder van ex-koning Michael. De kerkelijke inzegening werd verricht door Martinian Ivanovitsj, in tegenwoordigheid van enkele vrienden van de ex-koning. Carol heeft madame Lupescu, de dochter van een Joodse apotheker en gescheiden vrouw van een lcger-kapitein, voor het eerst ont moet in 1923, toen hij gehuwd was met prinses Helena van Grieken land. Twee jaar later, nadat aan madame Lupescu verzocht was het land te verlaten, deed hij afstand van de Roemeense troon. In 1930 keerde hij terug in gezelschap van madame Lupescu, doch tien jaar later verliet hij, na abdicatie, Roe menië opnieuw. Marg. Mitchell begraven als een vorstin ATLANTA. Marc Mitchell', stadgenoten hebben van haar begra fenis iets gemaakt, waar nog lang over zal worden nagepraat. Dc burgemeester sloot dc stad, zo- dat iedereen te voet naar de kerk moest voor Margaret's uitvaart dienst. Toen dc kerk zo vol was dat er niemand meer bij-kon, werden buiten allerlei menigten geformeerd langs de weg naar dc begraafplaats. Niemand of hij was diep onder de indruk. Op het uur van dc begrafe nis knielde, in z'n gevangeniscel, de taxi-chauffeur Gravitt die Marg. Mitchell heeft aangereden cn die nu beschuldigd wordt van dood door schuld, naast zijn krib om voor Mar garet te bidden. Op zijn brits lag de bijbel, opengeslagen by het hoofd stuk Samuel. Gravitt zeide tot zijn cipiers: ,,'k Had liever gehad dat ik aangereden was. Waarom heeft men mij niet naar haar begrafenis laten gaan (Ing. bied.) Vacantielectuur er wel weer overheen. Vooruit, eet Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW nog een boterham, je moet er 't eten niet voor laten, ik heb altijd gezegd dat dat geen jongen voor jou was. Ik zei het je toch, je had die knul allang moeten laten schie- ten. En bedenk, kind, zo zegt de u.artc»i uc daad weinig meer over. En per slot moeder steevast: Het gaat allemaal toen zei hij en toen zei ik komt het meisje alleen tot al die ontdekkingen en zal ze toch nooit haar moeder precies aan de neus hangen wat er allemaal in haar om gaat aan geweldige Storm en Drang. Maar wel vind ik het over het algemeen vrij harteloos, zoals wij oudere vrouwen een meisje behan delen dat een teleurstelling heeft gehad „Wanneer het uit is"! Dat is toch iets wat de meeste vrouwen toch wel eens hebben meegemaakt over, je zal eens zien over een jaar weet je er niets meer van. En niet zelden worden er in 't gezin zelfs grapjes gemaakt over grote zus die een ongelukkige liefde heeft en kwijnt. Dat is bijzonder naar en dat komt allemaal omdat we zelf ver- schijnlijk was het ook dc helde, want dat is nu eenmaal zo. Ais ze zich dat goed indenkt zal ze niet meer met zulke nuchtere troost woorden bij haar dochter aanko men. Ze vindt net i.u inderdaad niet meer belangrijk, maar ze moet bedenken: De dingen zijn zo be langrijk als je ze voélt! En dan kan ze toch wel eens 's avonds naar het kamertje van haar Loes of Mies of Trees gaan en zeggen: Kom. en vertel nou 's hoe komt het eigen lijk. Dan krijgt ze natuurlijk onder tranen de hele historie van: En .en eerst had hij nog gezegdAls Loes dan haar hele hart heeft ge lucht en merkt dat moeder er iets van snapt en vooral dat moeder zelf vroeger ook zo iets bij de hand heeft gehad, dan is er in ieder ge val een groot stuk eenzaamheid verdwenen en bovendien is het geten zijn hoe hevig, hoe ontzaglijk wantrouwen niet geschokt. Want sterk die gevoelens zijn. veel hevi ger, dan we ze later nog zullen be leven. Ook minder diep en minder onherstelbaar, dat is waar, maar hoeveel meisjes zijn er niet, die schouderophalend zeggen: M'n moeder? Die begrijpt er niets van. Nee, die vertel ik nooit meer wat De eens zo trotse driema.ster van kapitein Wolter zit nu al sinds 70 jaar in het Noordpoolijs. Kapitein Rob heeft hem nu ontdekt. Maar hij heeft nog meer ontdekt en dat dat ls te lezen ln Voorradig zijn: a Peer de Schuymer b Kapitein Rob in China c 24000 mijlen Oceaanrace d Het geheim van de Bosplaat e De vallei der vergeten wereld f Terugkeer van Peer de schuymer g Mysterie van het zevengesternte De prijs van deze kloeke boekjes bedraagt slecht?: f 0 75 per stuk. Verkrijgbaar bij dc bezorger van dit blad Sparen voor vacanticreis <loor zegeltjes DEN HAAG Het zaj voortaan mogciyk zijn v&cantieroisjes te ma ken door zegels te Kopen van „De Nederlandse Rcls.spaarkas". Het voordeel, dat deze organ'satle biedt, is niet alleen, dat de toekomstige reiziger het gehele jaar door op ge makkelijke manier 'kan snaren door deze zegeltjes te kopen by z(jn vak vereniging, werkgever of by een winkelier, maar ook, dat hy de ze gels vijf procent goedkoper ontvangt dan deze nad »rhand by gebruik voor de reis zullen zJjn Dc bedoeling Is, dat de koper van de zegels zyn vol ledige vrijhe'd behoudt hoe hy zyn vacantie wenst in te richten. In de reisspaarkas werken de drie vp "".trales NVV, KAB en CNV on ïeer samen rret reisvereni- gingen, de Nederlandse Spoorwegen de ANWB en hot Ministerie van Sociale Zaken. Arbeiders tegen kon- Leopold in het geweer geroepen BRUSSEL. De Belgische Socia listische Partij heeft een beroep ge daan op de arbeidersklasse in het gehele land, weerstand te bieden aan elke poging om koning Leo pold weer op de troon te brengen. In het beroep, dat de handtekenin gen draagt van Max Buset, de par tijvoorzitter en andere vooraan staande socialisten en personen uit de vakbeweging, worden de arbei ders tevens gewaarschuwd tegen wat genoemd wordt de reactionnai- re neigingen van de nieuwe coali tieregering van katholieken cn liberalen. „Eén ding moet niet ge beuren, aldus de oproep. „De te rugkeer van koning Leopold III". Dit zou de overwinning van de col laborateurs en de kerkelijke reac tie heiligen. Wat er ook gebeure, gij moet bereid zijn voor uw optre den te bewijzen voor het te laat is dat gij niet zult toegeven aan Leopoldistische en fascistische ma noeuvres.' De Belgische Senaat heeft giste ren met 99 stemmen (katholieken en liberalen) tegen 51 stemmen (socialisten en communisten) en een onthouding zijn vertrouwen in de nieuwe regering uitgesproken. Auto met badhanddoeken in een sloot CHAAM. Een luxe personen auto, achterin geheel volgeladen met badhanddoeken, is op de vlucht voor commiezen van de invoerrechten en accijnzen bij Chaam in een sloot gereden. De auto kv/am uit België met smok kelwaar en werd achtervolgd, toen de bestuurder geen gehoor gaf aan het stopteken van de douane. De inzittenden sprongen bij het ongeluk uit de wagen en zagen kans te ontkomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3