Eindexamen van aantal weken gehouden in grote rust In een paar jaar werkelijkheid Sprookje werd geboren in onzichtbare diepten Vanmiddag even naar New York In Krasnapolsky zitten goochelaars in cle zaal Over ijdelheid cijfers en Overheid zal moeten offeren voor on der wijs ver beter i ng Europese jeugd 800 km per uur 4 Vrijdag 19 Augustus 1949 Waarheen moet ons onderwijs De redactie achtte een der rev denen van de geconstateerde fraude de laakbare zucht van de leraren om goede eindexamenresultaten, blijkend uit hoge cijfers, te „fok ken". ter bevrediging van hun eigen ijdelheid en ten believe van de eveneens zeer ijdele ouders. Nog dieper speurend vond de redactie als een der grondoorzaken van de tekortkomingen van ons Middel baar-Onderwijssysteem het pre valeren van het streven naar beoordeling en naar c ij f e r s boven het pogen om de geboden leerstof door de leerlingen werkelijk goed te laten verwerken, deze tot het wezenlijke eigendom van de jonge mensen te maken. De beoordeling door de leraar, het ver kregen cijfer, wordt op onze school vaak van hoger waarde geacht dan de verworven kennis! Dat achtte de redactie de grond van de verdrie tige geschiedenis van het Amers- foortse Lyceum! Ik ben het met de redactie niet eens en w1 eens. Uit het vol gende zal blijken, hoe ik dit bedoel. Onze schoolwereld zit vol proble men en een dier problemen is de door de redactie geconstateerde fout van ons schoolwezen, de op pervlakkigheid. het bijbren. gen van schijnkennis! De oorzaken daarvan zijn vele: de te grote klassen, het te groot aantal uren, dat de leraren moeten geven, het opgelegde, aprioristisch vast stellen van wat de kinderen moeten leren en ;gn. verwerken van wat deze óf helemaal niet óf in bepaal de perioden van hun leven vol strekt niet begeren te weten. Als men als gecommitteerde de eind examens meemaakt en constateert, het hoeveel ónbegeerde kennis de opgroeiende mensjes worden volge stopt, dan aanvaardt men. dat al die opgestoomde geleerdheid nim mer het eigendom der leerlingen wordt en dat zij dus bij eind examens vol onzekerheid voor de dag komen. Dit indrillen van aller lei voor het leven nutteloze quasi- kennis heeft met plichtsopvoeding niets te maken Maar dit is een on derwerp apart. Wat ons nu interes seert. is. dat de redactie wèl gelijk heeft als zij constateert, dat onze school in het écht verwerken van de leerstof te kort schiet, te kort móét schieten, en dat dus door ver schillende uiterlijke en innerlijke oorzaken het cijfer van gro ter betekenis wordt dan de kennis! Laat ik niet vaag E LEZERS kennen „het geval"! Aan een der scholen te Amersfoort. J—het R K. Meisjeslyceum O.L Vr. Ter Eem. heeft zich een schijnbare of werkelijke onregelmatigheid bij de eindexamens der gymnasiumafde ling voorgedaan. De zaak is zorgvuldig onderzocht en tot de normale pro porties teruggebracht: geruchten overdrijven in zulke kwesties schrik barend en het kindergetuigenis is in vele gevallen zeer aanvechtbaar. De redactie van deze courant heeft het geval trachten op tc heffen uit de sfeer van eindexamen-onregelmatigheden, die zich van tijd tot tiid in ons integere Nederlandse schoolleven toch nog wel voordoen, en heeft naar een meer algemene verklaring ge zocht. En daardoor werd ..het geval Amersfoort" tot een nieuw bewijs van de grote belangstelling, die er ten onzent (en waarschijnlijk ook in andere landen) bestaat voor vragen van onderwijs en opvoeding, ook in de Middelbare-Schooljaren. een bewijs, dat schrijver dezer regelen eigen lijk niet van node heeft. De ingezonden stukken van leraren, hoogleraren en ouders, te talrijk om op te nemen, bewezen opnieuw, dat vragen van de Middelbare School ons Nederlanders „hoog" zitten. •dus m.i. in de veroordeling van ons huidige onderwijsstelsel gelijk. Maar generalisering is in deze ma terie stellig uit den boze en de in Amersfoort begane fout is o.i. niet uit dezen hoofde te verklaren. Twee kwesties Wel zUn uit de behandelde materie twee kwesties nar voren tc bren gen, die van betekenis zijn voor de be schouwing van het Amersfoortse geval én voor de beschouwing van ons gehele onderwijsstelsel! Uit de behandeling, zoals die door de redactie op hoger plan Is gebracht, komen o.i. twee kwes ties aan de orde, die voor de „vernieu wing" van ons schoolstelsel ter degc van waarde zouden kunnen zijn. Wij noemen ze A. en B. A. Ook als men van de school een werk-instituut zou willen maken in plaats van de doceer- en examineer-inrichting, die zij heden ten dagen in vele opzichten is. zal er toch aan het einde van de gehele school- cursus een eindexamen moeten zijn. door het welk vastgesteld wordt, of het onderwijs, d w.z. het zelf-werken der leerlingen, vruchten gedragen heeft. Wij geven onder B. een oplossing voor de zich daarbij voordoende moeilijkhe den. Elk eindexamen, ten overstaan van' gecommitteerden, d.z. als het ware de vertegenwoordigers van wetenschap en maatschappij, brengt het gevaar mee. dat het te haastig en te opper vlakkig wordt afgenomen, dat in enke le tientallen minuten moet worden vastgesteld, wat slechts door geduldige rustige waarneming zou kunnen wor den geconstateerd, n I of de kennis het eigendom van de discipelen geworden is. wezenlijk door deze verwerkt, ver- meesterd is, of dat slechts een zekere hoeveelheid opspuitbare parate kennis is. die in een aanvechtbaar cijfer gc- qualificeerd moet worden. Een eind examen zou alleen waarde hebben (en niet tot kleine knoeierijen aanleiding zijn!) als het in grote rust werd afge nomen. gedurende dagen en weken, en niet in examentjes van x x ij minuten. Wil onze overheid werkelijke waar borgen hebb envoor de deugdelijkheid van het Nederlandse schoolstelsel, voor de schoolop voeding tot we ten en kunnen, en niet tot oplepelen en zo'n-bcetje-kcnnen, dan zou. al ware het met steekproeven, se rieus nagegaan moeten worden, wat de wezenlijke resultaten zijn van ons schoolwerk. Examens in deze geest (door rustig verkeren van deskundige critici in de werkgemeenschap van de school) zouden kostbaar zijn. maar doeltreffend en de enige afdoende be strijding geven van wat door de redac tie genoemd is „de camouflage van de cijferomanie". Als onze overheid vrede heeft met de bestaande toestand, zal zij die zo laten, als hij is. Als onze over heid door haar „zorg" mee wil werken aan verbetering en „vernieuwing" van ons schoolsysteem, dan zal zij de gelde lijke offers moeten brengen: de cost gaet voor de baet uit! Hetzelfde geldt voor onze inspec tie. De huidige inspecteurs zijn met administratief werk overladen, bezoe ken de scholen veel te weinig, doen nauwelijks iets voor de opvoeding en instructie der leraren, die trouwens na. genoegd ónvoorbereid in hun zo hoogst belangrijke functie worden geplaatst De rege-ing zou o.i. het aantal inspec teurs moeten vervicrdubbolen. de heren moeten ontlasten van allerlei admini- Dr. A. DE VLETTER oud-rector van het Kcnnemer- lyceum te Overveen bij Haar lem, schreef voor ons dit arti kel ihet eerste in een serie over onderwijsvraagstukken van de hand van deskundi gen]. Dr. de Vletter, die thans het blad „Wij ouders en op voeders" redigeert, dat pro blemen van school en huis behandeld, neemt in zijn ar tikel Met geval Amersfoort" als uitgangspunt, maar be licht verder een aantal kanten van ons nderwijsdie voor ouders vaak in het duister blijven. blijven- ik herinner me nog. hoe I stratief werk en ze in de school moeten een mijner leraren verontwaardigd laten, dagen en weken lang. niet eens bij me kwam over het feit. dat een overigens behoorlijke, wellevende leerling een door de leraar zorg vuldig gecorrigeerd opstel voor zien van waardevolle annotaties van zijn hand. voor de ogen van de leraar verscheurde, omdat hij een 8 verwacht hebbende bij eerste oogooslae gezien had, dat er slechts een 7 onder stond Ik heb de iongen in kwestie berisot over zijn on dankbare onhoffelijkheid, maar in mijn gesprek met de leraar op nieuw vastgesteld, dat in ons onge lukkig schoolstelsel de opbouwende critiek van de leraar bij de groei van het uitdrukkingsvermogen van de leerling voor de ie van geringer betekenis was dan het cijfer, dat misschien mede ziin rapport cijfer voor Nederlands bepaalde en de kansen op overgaan naar de ho gere klas mede beïnvloedde. Da een geestelijke werkprestatie en de uit groei van e*»n persoonlijkheid nim mer te oualificeren is in een ma thematisch cijfer, laten wij momen teel ter zijde. Cyferomanie De redactie legde o i echter wèl de vinger op een bedenkelijke won- defout van ons klassikale onderwijs systeem. de cijfermanie De lezer veroorlove ons een interes sante historische anecdote. Een on zer hoogleraren gaf zijn laatste col lege van het jaar. Hij liet zich eaan. gaf een terugblik op de ontwikke ling van ziin wetenschap, schetste de perspectieven, voorzichtig in de toekomst blikkend. Hij voelde dat het goed was, wat hij zei. Vurig hoopte hij op nablijVers aan het eind van de voordracht, op jonge mensen, gegrepen door het grote van de aangeroerde vraagstukken, die zouden willen vragen en na praten. Er bleef niemand achter, toen de hooggeleerde uitgesproken had. Ja toch één! „Goddank," dacht de professor, bij deze student is mijn betoog toch ingeslagen, bij hem is wat gewékt!" „Wilde U wat vragen meneer?" zei de hoogleraar. ,Ja, Professor, ik vond het erg mooi, wat U vandaag gezegd hebt. ennenu moet ik binnenkort examen doen; vraagt U dat. wat U zoeven hebt verteld, ook bij het examen?" „Nee. meneer!" zei de professor kort. Als zelfs aan de universiteit de cyferomanie zo is doorgedrongen als deze anecdote, ons door de hoogleraar zelf verteld, ons doet zien hoe sterk moet zij dan van kracht zijn op de Middel bare School, die. zoals onlangs ge schreven werd. geen opvoe dingsinrichting is geen in richting voor geestelijke arbeid, maar een permanente examineer- instituut met al maar proefwerken, cijfers en rapporten! De redactie van deze krant heeft per jaar een enkel uurtje! Geen opleiding, wèl opvoeding B. Een tweede gedachte, die o.i. ern stig de overweging waard is, zou zijn de scheiding van het eind-examen én het toe latingsexamen tot de universiteit, zoals dit hier en daar in het buitenland (Brussel!) het geval is. Toen Thorbecke de Hoge re Burger School stichtte, heeft hij nooit gedacht aan een school, zoals die nu is Hij wilde voor die school geen toelatings- en overgangsexamens, zelfs geen aprioristisch werkprogramma, zelfs niet de verplichting voor de leer lingen om alle lessen bij te wonen. Hij wilde een school ter algemene ont. wikkeling der aanstaan de staatsburgers. En zijn school is geworden tot een opleidings school voor Delft en de universiteit, hoewel 50% der leerlingen die kant he le maal niet op willen. Doordat aan het eindexamen van de Hogere Burger School noodlottigerwijze het studierecht gekoppeld is, werd de H.B.S. ontkracht, ontaard, van zijn oorspronkelijke ka men rakter beroofd. Het einddi ploma is nu geworden tot een onding een ding met twee tegenstrijdige kan ten- het is een testimonium, dat de leerling zijn Middelbare School met vrucht heeft volbracht, dat hij vlijtig en toegewijd en systematisch heeft ge werkt en nu een zekere dosis kennis heeft verworven, maar tegelijkertijd is het diploma een toegangsbrief je voor hogere studie, waarvoor Delft zijn eisen steeds verder opdrijft. Het hybridische karakter van dit einddiploma leidt tot de moeilijkhe den. zoals die zich nu misschien te Amersfoort hebben voorgedaan: de le raar. die jaren lang met een leerling heeft gewerkt die voor hem is gaan voelen, voor zijn persoon, zijn karakter zijn bereidheid tot plichtsbetrachting, gunt aan de jonge mens gaarne het einddiploma, al acht hij deze niet bijs ter geschikt voor universitaire studie, hoewel ook dit alweer in heel veel ge vallen niet met zekerheid uit te maken is. In de harten der leraren kan nu het zedelijke conflict 'rijzen: weten misschien, dat Jan of Piet of Nellie of Marietje niet zullen gaan stu deren en willen deze nu eigenlijk wel een beetje helpen. Dit is. gezien de huidige situatie. onjuist en ongeoor loofd. maar volkomen begrijpelijk en menselijk en komt niet voort uit men selijke ijdelheid. zoals de redactie ver onderstelt. maar uit overweging van kameraadschap voor de leerling, met wie zo lange tijd trouw is samenge werkt. Dan oordeelt de mens-leraar, niet het lid der examencommissie! Die leraren hebben overwegingen pro en contra het verlenen van het diploma, overwegingen, die kunnen verschillen van die der commissieleden. Opdracht tot verbetering van Suezkanaal voor Nederlands bedrijf AMSTERDAM. Ter bespoedi- ging van de scheepvaart in het Suezkanaal zal ten Zuiden van Cairo een zijkanaal gegraven wor den. waardoor het verkeer dat. zo als bekend, hier slechts in één riéh- tir.g mag geschieden, in de toe komst een veel vlotter verlooD zal krijgen. Het betreft hier een 10 km. lang kanaal, dat door de Amsterdamse Ballast Maatschappij tezamen met een combinatie van Franse aanne mers zal worden uitgevoerd. Het Nederlandse technische personeel zal over ongeveer zes weken naar Egypte vertrekken. Met dit project is een bedrag van 22 millioen gulden gemoeid, waar van. naar men vertrouwt een be hoorlijk deel zal afvloeien naar de Amsterdamsche Ballast Maat schappij. Men hoopt in ruim een jaar met het gehele werk gereed te zijn. daar de modernste machines zullen worden gebruikt. Studie-brevet? Bij het eindexamen van de Middel bare Meisjesschool van het geïncrimi neerde R.K. Lyceum te Amersfoort, een examen, dat schrijver dezer regelen als gecommitteerde bijwoonde en dat op hem cn zijn mede-gecommitteerden de Indruk maakte van hoogst solide en streng cn volkomen integer te worden afgenomen, was de leraar-geschiedenis, die in „het geval Amersfoort" ook even is genoemd, enkele malen veel strenger in zijn oordeel dan de bijzitter-gecom- mitteerde en stelde cijfers voor. lager dan de laatstgenoemde. Zou hij anders geoordeeld en gehandeld hebben, als hij geweten had. dat een zich neerleg gen bij het oordcel van de bijzitter aan de candidaat het diploma verschafte, waarmee deze kon gaan studeren? Conclusie: ontneem aan het einddiploma het studierecht. laat dit e 1 n d- dlploma echt een e i n ddiploma zijn en geef aan de Hogescholen en Universi teiten het recht een toelatingsexamen af te nemen, met psychotechnische test voor de verschillende faculteiten. Hier door zou aan veel zeer laakbare chaos in de universiteitswereld van nu een einde komen, zou veel onrecht en geld- verknoeien beëindigd worden en zou den kwesties als „het geval Amersfoort" niet of veel minder voorkomen. Atelier van Stellenbosse reuzen uit oertijd ontdekt KAAPSTAD. De archeoloog E. J. Sawyer heeft in een grot op Groot Drakenstein sporen ontdekt van een werkplaats, waar 60.000 jaren geleden, een ras van „reu zen" moet hebben gearbeid. Deze oude bewoners van Zuid- Afrika, bekend onder de naam van „Stellenbos-mensen", moeten een lengte gehad hebben van 2.10 me ter. een vooruitspringende onder kaak en zij moeten zich gevoed heb ben met gekookt mensenvlees en struisvogeleieren. Sawyer, die slechts opgravingen tot een diepte van 60 centimeter heeft kunnen verrichten is van mening, dat wanneer de grot volle dig zal worden onderzocht, be langrijker ontdekkingen zullen worden gedaan. Thans reeds zijn bijlen, krabmessen en andere ijze ren voorwerpen opgegraven, die, naar de mening van de archeoloog door geen Boschjesman of Hotten tot gehanteerd kunnen worden. Zich beroepende op verschillende wetenschappelijke werken, is Sa wyer van oordeel, dat de Stellen bos-mensen", die uit Noord-Afrika afkomstig zijn, de Sahara zijn doorgetrokken om na een tocht, die vele jaren heeft geduurd, de wes telijke provincies van Zuid-Afrika te bereiken. Belangrijke verhandeling van dr. Marie Ramondt fjET SPROOKJE is geboren in onzichtbare diepten, in de oer logen van het menselijk gemoed en de primitieve mensengeest. Primi tief wil niet in de eerste plaats zeggen eenvoudig. Integendeel, dikwijls is de primitieve mentali teit in vele opzichten gecompliceer der dan het latere afgetrokken en met schema's werkende denken. Doordat de wereld chaotischer is nog, ongeordenderen doordat de primitieve mens vitaler en meer totaal is betrokken bij de kosmos, doen zich duistere verwikkelingen en verschrikkingen voor en staat iedere bizonderheid uit die wereld nog op zichzelf, zodat het benade ren daarvan ingewikkelder en on overzichtelijker is. Dan komt een volgende phase waar in de werkelijkheid van het volksbe staan meer gaat meespreken of waarin natuur en kosmische gebeurtenissen dichterlijk worden verbeeld door de nog in een grote veelheid van die uit eenlopende machten en krachten ge lovende mens. Mythen, sagen en legen, den ontstaan en de ontwikkeling zet zich voort, tot als een ontzaglijk groot, levend ethnologisch bezit alom het volkssprookje tot onuitroeibaar leven komt. Het wordt mondeling overgele verd van geslacht op geslacht, en heeft nog vele overblijfselen van de primi tieve en nauw bewuste gevoelskrachten uit de nog door geen cultuur aange raakte volksstammen of uit de oertij den behouden Maar het critlsch en zelf standig denken de dualistische houding welke Hidding, naar wij in een vorige Kroniek zagen, als tegenpool stelt te genover het z g. participerende denken, neemt allengs toe. en zo komt. soms De Gordon evacueert 1500 blanken uit Sjanghai SJANGHAI. De communisti sche autoriteiten hebben het Ame rikaanse passagiersschip General Gordon toestemming gegeven Sjang hai binnen te lopen als repatri- eringsschip. De General Gordon heeft een en ander te lossen, maar de voornaam ste taak van het schip is de evacua tie van ongeveer 1500 buitenlanders, meest Amerikanen en Engelsen. Het nieuws der communistische toestemming heeft een verhoogd aantal verzoeken van vreemdelingen om Sjanghai te mogen verlaten tot gevolg gehad. nog grotelijks geladen met de onver woestbare leefdrift en de motieven van het volkssprookje, het kunst- of litte raire sprookje tot stand Ook in zijn meest geslaagde vorm is dit van cere- bralcr natuur. Het gaat werken met duidelijk overwogen symbolen en zelfs met allegorieën Het argeloze element, dat van het volkssprookje de grote charme was. mankt plaats voor letter kundige. stylistische en schoonhcidlie- vende bekommernissen. Ook bewuste en intellectuele schoonheid kan groot en meeslepend zijn. Toch is van de magi sche. ondefineerbnre. bezwerende en aan onze diepste instincten appelerende suggestie van het volkssprookje iets daarin verloren gegaan al kunnen an dere lagen van onze persoonlijkheid er misschien weer meer door worden be vredigd O* MARIE RAMONDT wier disser- itie ..Carel ende Elegast oorspron kelijk?" (Utrecht. 1917) haar reeds tot dit onderzoek voorbestemde heeft alle belangstellenden in de hierboven ge noemde problemen een belangrijke dienst bewezen door haar bij J. B. LITERAIRE KRONIEK Victor E. van Vriesland Wolthers' Uitgeversmaatschappij te Gro ningen en Batavia in het licht gegeven verhandeling „Sprookjesvertellers en hun wereld, van primitivisme tot sym bolisme, vier sprookjesstudiën". De ge leerde schrijfster, die over een scnat van materiaal en een indrukwekkende belezenheid beschikt, heeft in de eer ste studie „De Werkelijkheid ln net Volkssprookje" onderzocht eon werke lijkheid die veel groter Is dan wij bij de fantastische figuren vermoedden en waarbij onder meer saurussen, reuzen- reptielen e.d. realiteiten cn ook wer kelijke physieke menselijke misvormin gen een grote rol hebben gespeeld. Het tweede caput is gewijd aan „Sprookjesvertellers en hun Wereld", waarin zij het primitieve sprookje tracht te benaderen in zijn ontstaan en zijn invloeden, waarbij tal van histori sche en ethnologische vraagstukken ter sprake komen De mythologie van be paalde stammen wordt vergeleken met de oudste Europese verhalenschat. die vrijwel autochthoon blijkt. Het opdo men van die verhalen cn kluchten, de rol van de dichters cn het ontstaan van een meer kunstmatig genre worden be schouwd. evenals de Invloed van Ge kindergeest en het godsdienstige. De derde afdeling „Volks cn Kunst sprookje" doet een belangwekkend on derzoek naar de bronnen en het ont staan van de sprookjes van Moeder de Gans. de in Duitsland ingevoerde Fran se en Oosterse sprookjes waaronder de 1001 Nacht, en naar de gang van het sprookje in Holland van het middel eeuws volksepos tot de beweging van Tachtig. Ieder, die zich voor de in vloed van onze volksaard op het tot stand komen van ons litterair cultuur bezit interesseert, zal deze beschou wing geboeid lezen. De laatste, vierde afdeling. ..Het Sprookje rondom 1380" staat stil b{i de daemonic en de achttiende eeuwse Ver lichting. de hang naar het occulte van de Duitse Romantiek, het „Schaudern". de rationaliseringen en omwerkingen van buitenlandse stof. ook in ons land Vervolgens staat ze uitvoerig stil bij de figuur van Andersen en zijn machtige invloed om ten slotte te komen tot een overzicht van het sprookje rondom 1880. in het bizondcr in Nederland. Wie in deze boeiende sprookjeswe reld belang stelt. zal.zich gaarne ver diepen in de studiën van Marie Ra- mondt. In een volgende Kroniek hopen wij uit de interessante vondsten die zij op dit eerst in onze eeuw met nieuwe resultaten onderzochte terrein heeft ge daan. nog eens wat meer te vertellen. Aangrijpend getuigenis van een jongere Thijs Booy: Europese Jeugd. Uitg Vrij Nederland. Amsterdam. DE band van dit boek is van een schreeuwerig rood linnen; dit valt op tussen een rij banden van rustigere kleuren. Dat felle rood klopt met de inhoud: ook die valt op tussen de kalme beschrijvingen en gezapige beschouwingen, die dagelijks verschijnen. Temidden van al het verstandige en kunst zinnige georeer op papier klinkt wat Thijs Booy schrijft als een hartstochtelijke aanklacht, als de noodkreet van een generatie, die heeft ontdekt, dat deze wereld danst op een vulkaan. Thijs Booi heeft na de oorlog vrijwel alle landen van Europa af gereisd. Hij heeft gesproken met talloze jongeren van zeer onder scheidene afkomst, opvoeding, na tionaliteit. Wat hij gehoord heeft en gezien, heeft hem ontsteld; hij is tot de conclusie gekomen, dat wij in een bezeten wereld leven en niet beter weten. Dit feit en deze mentaliteit hebben hem aan het schrijven gezet en zo is dit boek ontstaan, dat alle sporen draagt van de schrik, de felle verontwaar diging, die hem bij dit ontdekken overrompelden. De schrijver van dit boek heeft de Europese jeugd gezien als een generatie, die met de brokstukken van de beschaving in de handen staat, zonder leiding en richting want de oudere generatie, die deze had moeten geven, heeft onherroe pelijk gefaald: de tweede wereld oorlog was daar het onmiskenbare bewijs van. De jeugd staat midden in de crisis van de mens, zonder programma's, zonder een glimp van licht; en niemand of althans zeer weinigen ervaren het want niemand heeft de jongeren geleerd hierover na te denken; niemand heeft hen inzicht bijgebracht in het tijdsgebeuren. De ouderen heb ben de jongeren in de geestelijke kou laten staan. Fel en bewogen, als in één adem, heeft Thijs Booy zijn ervaringen en zijn brandende gedachten erover verteld en zijn betoog dwingt tot luisteren. Soms irriteert het, door de al te vele citaten, door de soms wat overspannen toon. Maar een mens in nood valt men niet hard, als zijn schreeuw wat rauw klinkt; op dit boek past geen critiek: het zij slechts met grote nadruk gesig naleerd. Hoogstens tegen het laat ste deel kan men bezwaren heb ben, waarin hij een marsroute aan geeft, een weg om uit de ontredde ring te komen. Maar zelfs daar mee is het goed, voorzichtig te zijn, zolang zijn woorden nog niet ernstig zijn genomen of zijn ge strand in het onvruchtbare gedis cussieer van de ouderen, die met deze problematiek zelf geen raad weten C. J. O. SOUTHAMPTON. Koning Ab- doellah van Transjordanië is gisteren, met een speciale vliegboot te Sout hampton aangekomen. Men neemt aan. dat hij in Engeland belangrijke besprekingen zal voeren met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en met de minister van De fensie. Britse luchtvaartindustrie werpt zijn troefkaart op tafel (Van onze luchtvaartmedewerker) LONDEN. Wie zo omstreeks 1952 van Amsterdam naar New York zal reizen, zal daarbii de keus hebben tussen de ouderwetse, langzame Amerikaanse Constellation. DC 6 en Convair. en het supersnelle Britse vliegtuig. De Havilland Cornet waarvan voor kort een tipje van de sluier der geheimzinnigheid is opgelicht. Het welsprekendst voor wat de Britten met de constructie van dit vlieg tuig. het eerste voor passagiersvervoer bestemde toestel met straalaan drijving, hebben bereikt, is wel, dat de vliegduur van Londen naar New York tot 6 uur zal dalen cn die van Londen naar Johannesburg van ruim een etmaa] tot slechts 13 uur. DE BRITTEN staan op het punt de Amerikaanse huprema- tie in de luchtvaart te doorbre ken. Terwijl de kruissnelheid van de thans gebruikelijke pas sagiersvliegtuigen omstreeks de 400 k.m. per uur ligt, is het ni veau van de Cornet het dubbele, 800 k.m. per uur. IVat dit bete kent, wordt duidelijk, als men bedenkt, dat hierdoor de vlieg duur AmsterdamBatavia ge reduceerd wordt tot 15 uur. Ter illustratie diene verder, dat wanneer dit vliegtuig des och tends in Batavia opstijgt voor een nonstopvlucht naar Am sterdam het reeds 's middags om 4 uur op Schiphol zal aanko men. Door de reisrichting met de draaiing van de zon mee, wint het immers op deze af stand het tijdsverschil tussen Batavia en Amsterdam van cir ca 7 uur. J Voorsprong der FS ernstig bedreigd In de loop der laatste jaren is het zwaartepunt van de vooruitgang in de aviatiek van Europa op Amerika komen te liggen. Voor de oorlog waren Italië. Frankrijk, Duitsland en Nederland met zijn Fokker nog mededingers, waarmee men reke ning hield! De oorlog heeft het con tinent van Europa onherstelbaar achterop gebracht en alleen Enge land en de V.S. bleven aan de kop over. In de laatste jaren echter is Groot-Brittanniè door een complex van zaken, onder andere ook door tegenslagen, zoals bijvoorbeeld met de Tudor II in de achterhoede ge raakt. De Britse troefkaart was en bleef echter de groter kunde van dit land ten opzichte van de V.S. in de __jt ontwikkeling van de straalmotor. maanden geleden zijn vertrouwen Met de voltooiing van het prototype uitsprak in het schroefloze vliegtuig van de Havilland Cornet, spelen de voor passagiersvervoer, vindt in dit Engelsen deze kaart uit in de hoop product van Britse kundigheid, keer, maar zoals de zaken er nu voor staan heeft Engeland een voor sprong van drie tot vier kostbare jaren. Ogenschijnlijk is er niet zoveel bijzonders aan de DH 106 Comet. Het is een enorme glanzende vis, die plaats biedt aan veertig personen, van wie vier man bemanning. Met dit aantal personen blijft het onder de vervoerscapaciteit van de mo derne Amerikaanse vliegtuigen. Het bijzondere schuilt echter in de ovale gaten, twee links en twee rechts van de romp., ingebouwd in de vleugel Aqhfer die gaten bevin den zich de heteluchtmotoren. die de lucht aanzuigen, op schroeihitte naar achteren wegblazen en daar mede het vliegtuig een voortstu wingskracht van 42.000 pk (4 x 10 500 pk) verschaffen. De vergelijking kan dienen, dat de viermotorige Douglas DC 6 volstaat met „slechts" 8.400 pk. circa een vijfde dus. Het grotere motorvermogen van de Cornet vergt ook weer aanzien lijk meer brandstof. Om maar weer een vergelijking te maken met de DC 6 betekent dit. dat de Cornet bij toekomstige vluchten van Londen naar New York 27.000 liter brand stof nodig heeft en de DC 6 aan 18.500 liter genoeg heeft. Dit ver klaart ook waarom de DC 6. Con stellation en Convair meer passa giers kunnen meenemen. Het schroefloze vliegtuig bevindt zich nog echter slechts aan het begin van zijn ontwikkeling, en aangeno men mag worden, dat in de loop der jaren een economischer brandstof verbruik mogelijk zal zijn. Hoe het zij, Plesman. die enkele VIER OVALE GATEN, op de plaats waar bij ouderwetse vliegtuigen propellers zitten, dat is poor een leek alles, wat deze DH 106, De Havilland Cornet on derscheidt van andere vliegtui gen en toch zijn het juist deze openingen, waarachter zich de motoren voor straalaandrijving bevinden, waardoor de aandacht van de wereld der aviatiek an dermaal op Engeland is geves tigd. Strauss ernstig ziek GARMISCH PARTENKIRCHEN: Richard Strauss, de oude compo nist, is er zo slecht aan toe, dat men er rekening mede houdt dat hij de nieuwe week niet meer zal beleven. Hij heeft onlangs een blaasoperatie ondergaan en lijdt aan angina pectoris. Nu is er een beroerte bij gekomen die zijn laatste krachten sloopt. Strauss' lijfarts, prof Nonnenbach wijkt niet van 's componisten sponde. hun luchtvaartindustrie bovenop te helper). waarop reeds door grote Britse luchtvaartmaatschappijen bestellin- Uiteraard werkt ook Amerika aan gen zijn geplaatst, een bevestiging de straalmotor voor passagiersver- I van zijn verwachting. Er komt goedkoop fruit NIJMEGEN. De eerste verko pingen van fruit op het hout in Be tuwe en Maas en Waal zijn niet veel belovend voor de boomgaardbezit- ters. Er is wel overvloed van hard fruit, maar de prijzen, door de op kopers en gros besteed, zijn laag Sommige boeren houden de verkoop maar iri en gunnen de oogst niet aan bieders, die blijkbaar geen risico's durven te nemen. Wij hoorden van prijzen van 4 tot 6 cent per kilo qp het hout. zelfs voor bewaarfruit. Aardbeving in Turkije eist 65 doden ANKARA. Bij de aardbeving in het gebied van Erzeroem in Noord-Oost-Anatolië zijn vijf dor pen ernstig beschadigd. Het dorp Agakeuy is geheel vernield. Men vreest, dat na het opruimen van het puin vele mensen gedood zul len blijken te zijn Tot nu toe zijn er 65 slachtoffers te betreuren en 120 ernstig gewonden. Ongeveer 1200 mensen zijn dakloos gewor den. Avond vol ..eerlijk bedrogin Amsterdam Met de heilbeden onzer vrienden en magen nog natrillend in ons geprangd gemoed, ja werkelijk met het hart in de schoenen zijn wij op weg gegaan naar het Amsterdamse congres der magiërs. Zij, die achterbleven, hadden ons stilzwijgend afge schreven. Zij zagen ons gaan naar een soort dolhuis van intel lectuelen. Enkele optimisten onder hen rekenden hoogstens op de terugkomst van onze romp; hoofd, armen, benen zouden daar in de hoofdstad stellig aan ons ontgoocheld worden. „Mooi werk meneer' Nu, we z n teruggekomen en we hadden achteraf beschouwd on ze broekzakken helemaal niet hoe ven dicht te naaien noch geld, kost baarheden en waardepapieren ach ter te laten en voorzover we op het ogenblik onze samenstelling kunnen overzien beschikken we nog over de belangrijkste lichaamsdelen, althans voldoende om onze ervaringen te noteren. Want eigenlijk is het alle maal erg meegevallen. En nog eigenlijker: een beetje tegengeval len. De openingsmiddag met het concours in de kille en absoluut fantasieloze sfeer van Krasnapolsky vërliep weinig anders dan bijv. een internationaal congres van effec tenhandelaren. Een ontelbaar aan tal speechjes in een ontelbaar aan tal talen, variërend van Spaans tot Hebreeuws (er zyn niet minder dan 19 landen op dit congres vertegen woordigd) en een Nederlandse voor zitter, die tenminste één waar. op recht woord sprak: vol verwachting klopt myn hart. Vol verwachting klopt ons hart nog steeds. Ons hart klopte ook van verwach ting en het doet dat nog steeds, nu aan het slot van deze hele magische dag, want een werkelijke verras sing, een onmiskenbaar hoogtepunt, een groot moment is er nog niet geweest. En stellig niet bij het eer ste deel van het concours, dat nieu we dingen had kunnen opleveren. Het meest hebben wij eigenlijk genoten van de toeschouwers in de zaal, die voortdurend met kaarten, toverstafjes, rechtopstaande tou wen en honderden andere apparaten in de weer waren en daarbij dood ernstige gezichten trokken. Op het toneel was inmiddels de eerste deel nemer aan het werk. de Rotterdam mer Interro. die met tok-tok-tok- eieren, magnetische veters en een waslijn manipuleerde. Het Neder landse paar de Flezki's had aan goochelen niet genoeg, maar gaf bovendien een plastic show weg, be kroond met een fluorescerend Chi nees slot-tableau, misschien wel im posant. maar uit de toon. Werkelijk knap werk deed de Deen Figgo Jahn. Hjj bracht het publiek in ex tase met zrjn zogenaamd eenvoudig, maar razend vlug manipuleren met stokknoppen. De voorzitter deed aan het eind van de middag nog een on bedoeld aardige duit in 't zakje: er was een vulpen gevonden en het bleek werkelijk erlyk verloren. Met nog steecL kloppend hart 's avonds naar de Stadsschouwburg. Galavoorstelling van de prominen ten. En als men nu direct wil weten, wie we dc aardigste goochelaar van de dag vonden, dan zeggen we: de heer Bendien. directeur van de schouwburg. Die presteerde het 'n geestige speech te houden in afwis selend zes talen en na zijn laatste woorden: „als alle politici zulke grootmeesters waren als deze goo chelaars. dan hadden w: voor altijd vrede" lanceerde hij een fladderen de duif uit zyn rok-pand. Dat was een goed begin van een avond vol „eerlijk bedrog". Een zee bijzondere verschijning was de Britse heer Wil- lane, in het dagelijks leven uitgever van wetenschappelijke werken. De ze wankelde rond in een bar, wel gevuld met ontelbare flessen, fles jes en bokalen, die zichzelf vulden. Willane hikte achtereenvolgens kaartspellen, speelde Lollypop op een fles hoessiroop, veranderde Graven-A's in zware hangpijpen. liet een kaarsje een halve meter groeien en ontlokte vrolijke deun tjes aan een luchtballon en een fietspomp. Een klassenummer was dat van de kampioen 1946, de Fransman Jean Valton. Kaarten vlogen als boomerangs door de lucht, hij voer de er cle vreemdste stunts mee uit en ondertussen was het dan: sigaret meneer, da's kienderspel, en Valton toverde aan de lopende band bran dende Gauloises voor de zaal. De Rotterdammer Gerard Crochet was weer buitengewoon op dreef met een groot nummer. Hij savou reerde grote dotten watten, spuwde een vonkenregen en spon uit z'n mond een lange draad. Meer dan twintig emmers melk liet hij in een enorme melkbus gieten, waaruit tenslotte geen melk. maar een aar dig meisje tevoorschijn kwam. „Mooi werk, hè meneer, zei de to neelknecht in de pauze tegen ons en hij wees op de kunstbloementuin, die Crochet op het toneel had ge plant (in 'opgevouwen toestand weegt dat moois 75 kg!). Maar ik geloof er pas in, als die goochelaars hier iets aan kunnen doen" en hij toonde z'n tandeloze mond. R.T.C. krijgt een speciaal poststempel DEN HAAG. Met ingang van de opening van de R.T.C. zal een speciaal poststempel van de confe rentie worden gebruikt. Die zal be staan uit een cirkel met een af beelding van de Ridderzaal in het midden en daaromheen de woor den. Ronde Tafel Conferentie 's Gravenhage.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4