DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Sluitstuk van 7-December-rede in Haagse Ridderzaal r „Geen enkele vlieger kan in grenzen geloven*' Bewogen minister-president heet delegaties welkom Socialisten lijden nederlaag te Straatsburg Tienduizend soldaten leveren strijd tegen bosbrand .J 9e Jaargang, no. 196 Dinsdag 23 Augustus 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdausche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Niéuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235« Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, DE NAAMKAARTJES van de deelnemers kunnen bij een ver gadering als de Ronde Tafel-con ferentie niet zómaar worden aan gebracht. Men moet er gevoelig heden bij ontzien en maar al te vaak zorgvuldig wikken en we- gen. RONDE TAFEL CONFERENTIE BEGONNEN (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Met van onderdrukte bewogenheid een weinig onvaste stem heeft de 63-jarige socialistische minister president doctor Willem Drees vanmiddag in de Ridderzaal de Rondetafelconferentie tussen Nederland, de Republiek Indo nesië en het Bijzonder Federaal Overleg voor geopend ver klaard. Gezeten tegenover het Troonbordes, in de oude gothi- sche stoel, welke de voorzitter van de Eerste Kamer pleegt te bezetten, wanneer hij een Verenigde Vergadering van de Staten-Generaal leidt, heeft dr. Drees de leden van de drie delegaties, nog eens zeer duidelijk voor ogen gehouden, hoe zeer het Nederland ernst is met zijn belofte, de Indonesische volken hun volle vrijheid te geven. J,V DE OP ZICHZELF reeds zo fraaie en nu ook nog stemmig versierde zaal van graaf Floris V op het Haagse Binnenhof staat de ovale tafel, waaraan zich de vertegenwoordigers van Neder land en Indonesië scharen. Dr. Drees en mr. Spitzen als waarnemers DEN HAAG. In de periode van 18 tot 30 Augustus, gedurende welke de minister van financiën professor Lieftinck afwezig is, is het beheer van dit ministerie opgedragen aan de minister president, dr. W. Drees. Als tijdelijke vervanger van de mi nister van O. K. en W., professor Rutten zal in de periode van 21 tot 30 Augustus optreden de minister van verkeer en waterstaat mr. D. G. W. Spitzen. In het Zoeklicht ZUID-SLAV1E Nog altijd communistisch GROTE veranderingen hebben zich in de veertien maanden, waarin de koude oorlog tussen Stalin en Tito zich nu al voortsleept, in Zuid- Slavië voltrokken. Voor de eerste maal nemen de Westerse landen kennis van Zuid-Slavië's zorgvul digst bewaarde geheimen. Vier Brit se en Amerikaanse deskundigen van de Wereldbank zijn begonnen met het instellen van een onderzoek naar de economische situatie, waarin Zuid-Slavië verkeert. Daarbij moet onvermijdelijk aan het daglicht tre den, hoe sterk Tito nu eigenlijk tegenover de Sowjet-Unie staat. Tegel ij ktij dig bewijzen de laatste Russische nota's, waarin Tito als „vijand" van de Sowjet-Unie wordt bestempeld, dat het Kremlin op het punt staat, de strijd voort te zet ten met andere, dan de tot dusverre f gebruikte econo mische en papie ren middelen. Weinig meer dan een jaar geleden zouden dezelfde Wereldbank-experts de zwaarste straffen hebben geriskeerd wegens spionnage, indien zij toen naar de staatsgeheimen hadden gezocht, welke hun thans vrijwillig ter be schikking worden gesteld. En de- geen. die toen verteld zou hebben, dat het Kremlin Tito een „vijand" had genoemd, zou ongetwijfeld zijn gearresteerd wegens het versprei den van kwaadaardige geruchten, wegens het in gevaar brengen van de betrekkingen met Zuid-Slavië's „beschermer en leermeester" en we gens „contra-revolutionnaire gevoe lens". Voor de splitsing in de com munistische rijen werden de Sow- jet-diplomaten geëerd. oefenden Sowjet-officieren hot Zuid-Slavische leger en sloeg de Kominform zijn hoofdkwartier zelfs in Belgrado op. Thans worden de Russen geweerd en reizen Westerse zakenlieden, journalisten en touristen in toene mende getale Belgrado in en uit. Ongetwijfeld zal in de komende we ken en maanden op nog meer en nog ingrijpender veranderingen in Zuid- Slavië gewezen kunnen worden. Maar een ding zal men daarbij steeds moeten bedenken: Zuid-Sla vië keert zich naar het Westen, maar Westerse ideeën hebben geen enkele invloed op het binnenlandse bestel. Iets minder narm Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Veranderlijke bewolking met op verschillende plaatsen gedu rende korte tijd wat lichte regen of een onweersbui. Weinig wind. Morgen overdag iets minder hoge temperaturen. 24 Aug.: Zon op 5.3Ï. onder 19.46; Maan op 5.34, onder 20.15. Republikein Economisch dictaat onaanvaardbaar DEN HAAG „Omtrent de schuldenregeling tussen Nederland en Indonesië zullen wy niet veel moeilijkheden hebben, indien Ne derland tenminste zich ervoor wacht voor de regeling der schulden waarborgen te stellen, die wü met het oog op onze souvereinitelt niet kunnen aanvaarden." Aldus een economisch deskundige van de re publikeinse delegatie tegenover een redacteur van het A.N.P. „De formuleringen, die men in Nederlandse kringen van deze waarborgen soms hoort, maken ons soms ongerust. Wij krijgen wel eens de indruk, dat Nederland de neiging heeft ons als het ware voor te schrijven, welke financieel-eco- nomische politiek wij moeten gaan volgen." Als voorbeeld wees deze zegsman op het contract-Fox. Men staat in kringen van de re publikeinse delegatie op het stand punt, dat dit contract geen onder werp kan zjjn voor de R.T.C. Het is een zuiver-interne Indonesische aangelegenheid. Wel zal de Repu blikeinse delegatie dit punt bespre ken met de B.F.O. Een andere moeilijkheid vormt volgens deze deskundige de positie van de Javasc Bank. In Republi keinse kringen staat men nationali satie van de bank voor. Tijdens de overgangsperiode moet uitgesloten zijn, dat de bank een eigen politiek voert onafhankelijk van de finan ciële politiek der regering." Voorts wees deze zegsman erop, dat de bestaande Nederlandse eco nomische organen volledig hun werkzaamheid zullen kunnen blijven verrichten, voorzover deze op parti culier initiatief steunen. „Indonesië kan voor Nederland weer een be langrijke bron van dollarinkomsten worden," aldus besloot hij. Romine had onderhoud met Hatta en Sukiman DEN HAAG. De openingsweek van de Ronde Tafel Conferentie be gon Maandag met een plenaire bij eenkomst van de delegatie van de BFQ en een vergadering van de Re publikeinse delegatie. Ook de Ne derlandse delegatie kwam bijeen. Voorts had in de afgelopen dagen een aantal informele ontmoetingen plaats onder meer tussen Hatta en prof. Romme, Sukiman en prof. Romme, tussen dr Sumitro en mi nister Mansholt, enz. In het afgelopen weekeinde kwa men nog kleine groepen uit de Ne derlandse delegatie bijeen ter be spreking van vraagstukken betref fende de Nederlands-Indonesische Unie en militaire en financieel- economische problemen. Wollen en halfwollen dekens vrij DEN HAAG. Blijkens publi catie in de Staatscourant van he den zijn met ingang van 30 Aug. 1949, wollen en halfwollen dekens van binnenlands of buitenlands fa brikaat niet langer aan prijsvoor- schriften gebonden. De vrijlating, die een gevolg is van de toegenomen productie van dekens, waardoor aan de vraag kan worden voldaan, geldt zowel voor de industrie als voor de handel. AMSTERDAM. Het m.s. „Oranje" wordt, wijzigingen! voor behouden, Woensdag 24 dezer 's morgens circa 9 uur te Amster dam verwacht. De ontscheping zal zo spoedig mogelijk na aankomst beginnen. Stemmig groen en ademloze stilte Aan minister Drees' rechterzijde, juist in de bocht van de tafel zat temidden van zijn medegedelegeer den dr. Mohammed Hatta, roer loos naar de woorden van de Ne derlandse minister-president te luisteren. Voor hem, die een der genen was, die Sukarno nu juist vier jaar geleden bewoog door het uitroepen van de Republiek Indo nesia de nieuwe periode in te lui den, moet het een ontroerend ogenblik geweest zijn. Doch zijn zachte stem verried die ontroering niet, toen hij even later in de Bchasa Indonesia de rede van Drees beantwoordde. Ter linkerzijde van de gastheer van de conferentie, tussen dr. van Royen en mr. Stikker, zat min. van Maarseveen in zijn groen fluwelen zetel, fel beschenen door het licht van de honderden lampen in de zeven g *ote kronen en van de schijnwerpers, welke aan de zol dering en tegen de wanden van de Ridderzaal '-aren opgesteld. Een rustig delegatievoorzitter, wiens verdienste het is, dat hij in de laatste, misschien moeilijkste maanden van het conflict, met doortastendheid zelfstandig de weg heeft gezocht, die thans in Den Haag, naar de zo vurig be geerde oplossing kan leiden. Diaconaal tegenover hem, de voorzitter van het BFO Sultan Hamid, tussen wat zonder twijfel de grootste delegatie kan worden geheten. En tegenover voorzitter Drees, die vier leden van de UNCI, onder leiding van voorzitter van de week Thomas K. Critchly, gese condeerd, door Merle Cjochran en Raymond Herremans, de enige wiens taal, de Franse, een weinig in het gedrang komt door de drie andere officiële talen, het Neder lands, het Indonesisch en het En gels. Doch Herremans komt ten slotte uit Vlaanderen en voor hem heeft het Nederlands niet veel ge heimen. Een stemmig groen beheerste de Ridderzaal, voor tegen half twee de eerste genodigden de zaal be traden. Buiten heerste reeds lang een overweldigende belangstelling. Binnen was het nog een volmaakte rust in de zaal, die nu net ongeveer 45 jaar geleden, door Koningin Wilhelmina werd ingewijd nadat zij was herbouwd in de vorm waarin Graaf Floris V haar eens heeft laten optrekken. Deze Ronde tafelconferentie zal indien zij ver loopt zoals twee volken vurig wen sen. een der weinige hoogtepunten worden in de Geschiedenis van de Ridderzaal. Het enige andere wer kelijk grote feit, dat zich er heeft afgespeeld is de plechtige afzwe ring van Philips II in 1581 ge weest. Op dat ogenblik begonnen de Geünieerde Nederlanden hun werkelijk zelfstandig bestaan. Thans staat er een andere Unie in de Ridderzaal geboren te worden indien in de komende conferentie de nog talrijke moeilijkheden kun nen worden opgelost. Misschien is dat niet geheel juist. Want in de Ridderzaal zelf, zullen de resultaten van de confe rentie slechts formeel worden vastgelegd. De werkelijke confe rentie zal zich afspelen in de an dere grafelijke zalen om het Bin nenhof. Onmiddellijk na de of ficiële opening en de redevoering van Hatta. Hamid, van Maarseveen en Cochran, immers is het Regle ment van Orde, dat de voorzitters en vice-voorzitters van de delega ties op voorstel van Van Royen, Rum en Vleer hadden uitgewerkt vastgesteld; en dat reglement be vatte de mogelijkheid, de confe rentie in commissies en subcom missies te verdelen. In de eerste plaats uiteraard de Centrale Com missie, waarin weer de voorzitters en de vice-voorzitters der delega ties. En hoewel dat in de eerste openbare vergadering niet werd vastgesteld, bleek uit de gesprek ken in de verpozingsruimten al spoedig, dat er door de Centrale Commissie, ten minste vijf andere commissies zouden komen: een staatkundig-politieke, die zich on der meer met de kwestie van de Unie zal bezig houden, een militai re, een financieel-economische, die misschien de allerhardste noten te kraken zal hebben, een culturele en een personele commissie. Als het daar tenminste bij blijft. Die commissies mogen dan oplossingen vinden voor problemen als de in houd van de Unie, de schulden overneming. de militaire samen werking, Nieuw Guinea, het amb- tenarenvraagstuk, om er slechts enkele te noemen. Zie verder pag. 3 Koningin ontvangt Anak Agung DEN HAAG. Maandag is de heer Anak Agung, eerste plaatsver vangend voorzitter van de BFO- delegatie, door de koningin in au diëntie ontvangen. Thans streven naar eenheid van actie STRAATSBURG Er heerst le vendige beroering onder de Euro pese socialisten, die de Raad van Europa bijwonen, omdat geen en kele socialist is gekozen tot voor zitter van een der zes commissies. Er zijn aanwijzingen, dat zij, onge rust over de machtsontplooiing van de rechtervleugel, zullen trachten een verenigd front tc vormen. De verkiezing van Paul Reynaud tot voorzitter van de belangrijke economische commissie is een grote tegenslag voor de Franse socialisten wier candidaat, André Philip, werd verslagen. Van de socialisten uit de twaalf vertegenwoordigde landen is er slechts één. die een invloedrijke po sitie heeft. Paul Henri Spaak. Maar Spaak's functie van voorzitter der assemblée bindt zijn handen in aan zienlijke mate wat betreft het vol gen, van een partijlijn. De gemeenschappelijke poging van de anti-socialistische meerder heid om de socialisten uit de sleu telposities te weren, strekte zich zelfs uit tot de benoeming van vice- voorritters van de commissies. De Britse Labourlcden Aidan Crawley en Will Nally zijn als enige linkse afgevaardigden tot vice-voorzitters gekozen. De Britse vice-premier. Herbert Morrison, was tot nu toe voorzitter van de voorlopige commissie voor de procedureregels voor de assem- biée. Maandag echter ging het voor zitterschap over naar' Dominedo, Italiaans Christen-Democraat. De voorzitters der commissies zijn thans als volgt gekozen:' Paul Reynaud (Frankrijk), voorzitter van de economische commissie; Kasim- gulek (Turkije) werd vice-voorzit ter van deze commissie. George Bidault (Frankrijk) is tot voorzitter benoemd van de com missie van algemene zaken, waarin vermoedelijk belangrijke politieke kwesties zullen worden besproken. Vice-voorzitter werd hier Bertil Ohlin, de Zweedse liberale leider. De commissie voor sociale kwes ties koos de Nederlander Serrarens (KVP) tot haar voorzitter. Vice- voorzitter: Will Nally (Engeland, Labour). Sir David Maxwell-Fyfe (Enge land. conservatief) is voorzitter ge worden van de juridische en admi nistratieve commissie. Antonio Azara (Italië) is hier vice-voor zitter. Voorzitter van de culturele en wetenschappelijke commissie werd Alessandro Casati (Italië). Zijn landgenoot Francesco Dominedo zal de commissie voorzitten, die de procedureregels en privileges zal bestuderen. Vice-voorzitters van de beide laatste commissies werden Hermann Smitt—Ingbretsen (Noor wegen) en Aidan Crawley (Enge land). Mevr. N. Smitt particulier secretaresse der Koningin SOESTDIJK In verband met het aan mej. mr. H. A. Sneller op haar verzoek verleend eervol ont slag is met ingang van l October a.s. tot particulier secretaresse van HjM. de Koningin benoemd me vrouw N. Smitt-Avis te Blaricum. Mevr. Smitt-Avis is tweede secre taresse van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. In een dorp in de nabijheid van Madoera (Madras, India) viel Zaterdag een door communisten aangevoerde menigte de politie aan. Deze opende het vuur, waardoor twee personen werden gedood en verscheidene anderen gewond. Belgrado reageert gereserveerd op Sowjet nota BELGRADO. Bladen te Bel grado zeiden Maandag in hun commentaar op de Russische waar schuwing dat „doeltreffende maat regelen" tegen Zuid-Slavië zullen worden genomen dat Rusland niet 't recht heeft de huidige Zuid-Slavi sche regering te beschouwen als een vijand. Deze regering was en zou blijven een vriend van de Sowjet-volken. Het blad „Politika" voegt hier aan echter toe: „Het zal afhangen van de mate Waarin de Russische regering haar valse buitenlandse politiek laat varen, of de Zuid- Slavische regering ook de vriend en bondgenoot van de Russische re gering zal blijven." „Als de Russische regering zich werkelijk zorgen maakt over het lot van haar burgers in ons land waarom repatrieert zjj hen dan niet. Of moeten zij misschien een bepaalde rol vervullen in de Rus sische politiek van vestiging van niet vriendschappelijke betrekkin gen met ons land?" Uit Tirena. de hoofdstad van Al banië vernemen wij, dat dit land in een protestnota Zuid Slavië beschuldigt van provocaties aan de grens en eist, dat „eens en al tijd een einde wordt gemaakt aan deze opzettelijk vijandige daden". In Finland verloopt stakingsgetij HELSINKI „Wy zien met trots, dat het Finse volk bereid is kalm en hiymoedig do ontberingen to dragen die het gevolg zUn van de door de communisten aangestichte stakingen in ons land. Wy hebben het volste xertrouwen, «lat het sta kingsoffensief dooft door gebrek aan brandstof." Het ziet er naar uit, dat binnen enkele dagen deze woor den van de Finse premier Fager- liolm bewaarheid zullen worden. Niet alleen melden zich steeds meer arbeiders aan, die niet langer wensen te gehoorzamen aan de op roep tot staking van het werk, maar ook falen de communisten er in, nieuwe bedrijven door hun offen sief lam te leggen. Van de 27.000 chauffeurs, tot wie een oproep was gericht om Maandag het werk neer te leggen hebben slechts 4000 aan het parool gehoor gegeven. Het ver keer in Helsinki verloopt normaal. In de broodwinkels, die door de staking van bakkersgezellen ver leden week geheel zonder brood zaten, is eveneens verbetering waar tc nemen. De bouwnijverheid ver toont hetzelfde beeld. Ondanks communistische dreigementen met represailles keren steeds meer ar beiders tot het werk terug. Nee toch. >y Heus! VIRULY BEPLEIT WERELDREGERING Federalisten bijeen in Amsterdam AMSTERDAM. „Als vliegenier heb Ik tienduizenden malen gezien, dat er geen grenzen bestaan. Vliegtuigen overbruggen afstanden van Amsterdam naar China In twee dagen en dacht U. dat een vliegenier nog kan geloven In grenzen, terwijl hij overal ziet, dat er mensen: man nen, vrouwen en kinderen wonen, die in wezen allemaal eender zijn? Wanneer de techniek zo wonderbaarlijk snel blijft voortschrijden ligt over vijftig jaar Sjanghai niet verder van Amsterdam, dan nu Nunspeet. Wanneer wc nog vijftig jaar verder zien, moet een oorlog van het Wes ten tegen Azic even belachelijk zijn ais ons thans een veldtocht voor. komt tussen Amsterdam cn Haarlem. Aldus verklaarde de piloot van de KLM Viruly zich voorstander van het ideaal van een federale wereldregering. Hij deed dit op een openbare bijeenkomst van het der de wereldcongres van de wereld organisatie van studenten wereld federalisten, die Maandagavond werd gehouden in Amsterdam. Op deze vergadering voerde onder an deren ook de president van de we reldbeweging lord John Boyd Orr het woord. Hy begon zijn redevoe ring met de woorden: „Ik zie de wereld als een zieke, die vol vrees is. De oorzaak van deze moeilijkheden is het feit dat wij nog in deze eeuw leven, maar dat de wetenschap reeds een eeuw verder is. Het werpen van de atoombom op Hirosjima heeft de mens bang gemaakt voor zichzelf cn heeft hem doen zien. dat de wetenschap zijn leven bedreigt. Dc enige uitweg is, dat de volkeren de wereldeenheid wensen. De re geringen kunnen dan niet achter blijven." Voorts werden gramofoonplaten met boodschappen van sir Sarva- palli Rahdakrishnan, een vriend van de mahatma Gandhi, de Engelse filmster Roger Livesey en de eerste wereldburger Garry Davis ge draaid. Roger Livesey haalde een citaat aan van Victor Hugo, dat deze on- ge veer een eeuw geleden schreef: „Ik vertegenwoordig een partij, die nog niet bestaat, namelijk de partij van revolutie en beschaving. Eerst zal men de Verenigde Staten van Europa scheppen en dan een verenigde wereld". Boodschappen met groeten aan het congres werden voorgelezen van Chester Bowles, gouverneur van de staat Connecticut, V.S., de Amerikaanse filmster Douglas Fairbanks, de schrijver John Hor sey, de rector van de universiteit van Kopenhagen, H M. Hansen, en professor C. E. Craven van de Cambridge Universiteit. Britten zetten ontmante ling van Ruhrgebied voort DUSSELDORF. Het Britse mi litaire bestuur heeft de ontmanteling bevolen van de fabriek van synthe tische benzine „Ruhröl" te Bottrop, in het Ruhrgebied. De ontmantelde fabriek zal als herstelbetaling wor den toegewezen. Zij komt voor op de lijst der ver boden industrieën. Dr. Samuels schryft boek over kankerbestrijding DEN HAAG. Van de hand van dr. J. Samuels, die zoals bekend be weert gen nieuwe of betere methode ter bestrijding van kanker te hebben gevonden, is een 432 pagina's tellend boek verschenen, dat tot titel heeft „De Samuels-therapie. Weerlegging van bet rapport Brutel." Op 31 Augustus geen feestelijkheden De particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina vraagt ons het volgende mede te delen: „H.K.H. Prinses Wilhelmina stelt er heel veel prijs op voortaan haar geboortedag in alle stilte en zonder uiterlijk feestbetoon in de familie kring te vieren. Mochten er plan nen bestaan telegrammen of brie ven van gelukwens te sturen, zo verzoekt zij vriendelijk, in ver band met het karakter van de vie ring van deze dag, deze haar niet tc zenden." De smokkelhandel tussen Brit se havensteden en kustplaatsen van het vasteland, is na de oorlog sterk toegenomen. De Britse douane maakt thans van radar gebruik om de smokkelvaartuigen te signaleren. BORDEAUX. Meer dan tienduizend soldaten zijn in Zuid Frankrijk in actie tegen de bosbranden. In de laatste 24 uur hebben zij in zoverre succes geboekt, dat op vele plaatsen hét vuur schijnt tc zijn ingedamd. Dit neemt echter niet weg, dat men bevreesd is. dat het bij een opnieuw aanwakkeren van de wind grote moeite zal kosten het gevaar meester te blijven. Als officieel dodencijfer wordt thans opgegeven 78 personen. hoogte houden van de meest be dreigde plaatsen. Men trekt steeds meer materiaal samen om de strijd tegen het vuur aan te binden. He den zijn bij Bordeaux eenheden van de Parijse brandweer en van die uit Toulouse, Poitiers en Ren- nes aangekomen. Het gebied van de brand biedt een troosteloze aanblik. Er hangt een verstikkende rooklucht. Hier en daar smeult het nog na en ziet men verschroeide stompen van bo men staan. Donderdagavond zal te Cestas een nationale begrafenis plaats vinden van de slachtoffers van de brand. De premier van de Franse regering Queuille zal de plechtig heid bijwonen. Dodencijfer stijgt nog steeds Blijkens een bericht van Reuter zou de prefect van het departe ment Gironde vrezen, dat het aan tal doden boven de 200 zal komen te liggen. In ziekenhuizen in de geteisterde streek zijn reeds meer dan 200 personen opgenomen, die in de strijd tegen het vuur ernstige verwondingen hebben opgelopen. De strijd tegen de branden, die zich volgens ooggetuigen verplaat sen met de snelheid van een galop, perend paard, wordt geleid vanuit de lucht door vliegtuigen, die ra diografisch de brandweer op de VERSTfKKEND 16 DE ROUi\, waarin duizenden soldaten en talloze burgers een wanhopige strijd voeren tegen de vlammen zee, die in de omgeving van Bor deaux de bossen teistert. Man nen en vrouwen, gewapend met takken grijpen in op die plekken waar het tussen de totaal ver koolde boomstompen maar blijft smeulen Ook bosbrand in Canada MONTREAL. In het ge bied van Terrebonne, ongeveer 30 K. M. ten Noorden van Montreal, is een bosbrand uitgebro ken. Het vuur bevindt zich in een gebied van een munitiedepot van afgekeurde luchtdoelprojectielen. Honderden granaten ontploften en scherven vlogen om honderden sol daten en burgers, die tevergeefs trachtten het vuur meester te wor den. De vlammenzee bereikte een breedte van ongeveer dertig kilo meter. De Amerikaanse staatsschuld is voor het eerst sedert Februari 1948 gestegen tot meer dan 255 milliard dollar. Op 18 Augustus bedroeg de totale staatsschuld 255.076.246.000 dollar, welk bedrag sedertdien nog groter is geworden. Een Afrikaanse vrouw in Zuid-Tangangika heeft het leven geschonken aan een vijf- ling. Moeder cn kinderen vijf jongens maken het wcL Dc Sl-jarigc Bernard Mac- Faddcn uit Dansuille in de staat New York heeft zijn eer ste valschermsprong gemaakt. Hij deed dii om aan tc tonen, dat „de idee, dat de mensen ouder worden en daardoor li chamelijk minder in conditie geraken, onzin is". Dc Amerikanen gaan een mechanisch brein" aan dc markt brengen, dat twaalfdui zend maal sneller rekent dan de menselijke hersenen. Het nieu we apparaat, dat „binac" heet, is in staat per seconde 3500 optellingen of aftrekkingen te „spuiten". Mijnheer Veene haalde in de Antwerpse dierentuin zijn portefeuille te voorschijn om zijn zoontje wat geld te geven voor het kopen van noten cn koekjes voor de olifant. Maar de olifant toonde zich een heb berig beest, greep de portefeuil le en slikte die met inhoud en al in. In het water van een lagune bij Triest zijn dc ruïnes ge vonden ran de oude Romeinse ?fad Brbione. De belangstelling voor deze ontdekking is zeer groot, omdat er volgens de le nende een schat in de stad ver borgen is in dc tijd van dc in vasie der Hunnen onder koning Attila Betere regeling voor autorijlessen (Van een onzer verslaggevers) Het les geven aan toekomstige auto- en motorrijders is altijd een bijzonder probleem geweest, sa menhangend met de veiligheid op de weg. De A.N.W.B., de K.N.M.V. en de F.N O.P. hebben thans beslo ten op het gebied van het lesge ven nauw te gaan samenwerken. Op 3 Augustus zyn deze organi saties overeengekomen, een geza menlijke examen-commissie voor do instructeurs en een gezamenlij ke keurings-commissie voor 't rij— materiaal in te stellen. Aan een geel bord met daarop een zwarte driehoek, de initialen K.N.M.V., A.N.W.B. en F.N.O.P. en de letter L. kan het publiek de erkende rij scholen en leswagens voortaan herkennen. Aan de chaos, die na de bevrijding op dit gebied ontstond, doordat een achterstand van jaren moest worden ingehaald, terwijl er een groot gebrek aan materiaal heerste, kon door deze samenwer king een einde worden gemaakt. De K.N.A.C. heeft zich echter bij deze samenwerking niet willen voegen en blijft dus ook eigen rij scholen erkennen, zodat in de toe komst twee verschillende schildjes de rijscholen zullen aanduiden. Het doel van de samenwerking is enerzijds het bereiken van ge zonde economische toestanden voor de rijscholen en anderzijds het ver krijgen van zekerheid, dat de rij scholen met deugdelijk materiaal en bekwame chauffeurs werken. Vliegende kinderkamer op weg naar Batavia DEN HAAG Maandagmorgen is de Skymaster PH-TLO met ge zagvoerder Zwarthoed van Schip hol naar Batavia vertrokken met twaalf babies, achttien kinderen beneden de twaalf jaar en negen tien moeders aan boord. De kinderen en hun moeders waren de eersten die gebruik maakten van de nieuwe passagehal voor intercontinentale luchtreizi gers in het stationsgebouw op Schiphol. Sociale lasten bedragen 18% van het loon DEN HAAG. Een overzicht van de kosten van de bestaande en in de toekomst te verwachten sociale verzekeringen zal binnen kort de Tweede Kamer bereiken en alsdan kunnen worden gepubli ceerd. De kosten voor het bedrijfs leven, van de ziektewet, het zie- kenfondsbesluit, de ongevallenwet ten, de invaliditeitswet, de kinder bijslagwet en de vereveningshef fing kunnen tezamen op omstreeks 18 van het loon worden gesteld. Bovenstaande mededeling doet de minister van sociale zaken in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de werkloos heidsverzekering en wachtgeld verzekering. De premiebetaling door werknemers aan de wacht geldverzekering motiveert de mi nister door te stellen, dat het aan houden van een arbeidsreserve voor een bedrijfstak een belang is van werkgevers en werknemers beiden. Bijna 500 dorpen staan onder water als gevolg van overstromin gen na hevige regens, aldus berich ten, die Lucknow (India) bereiken. De rivieren de Ganges en drie zij rivieren zOn gezwollen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1