DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Twee millioen kilo fruit gaat per week naar de mestvaalt r Opnieuw zware brand in Amsterdams binnenstad „Besluit tot overdracht is onherroepelijk Grebbemonument vraagt van ieder 1 cent Koeien op de verdroogde weiden met appels en peren gevoerd Tito wijst Russische inmenging krachtig van de hand r~ 9e Jaargang no. 197 Woensdag 24 Augustus 1949. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdausche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, (Van onze speciale verslaggever) lere week worden er de laatste tlid in ons land anderhal In het Zoeklicht FINLAND Socialistisch succes Een krachtige sociacl-democra- tische beweging is de beste verdedi ging tegen het communisme dat is thans ook weer in Finland be wezen. Ongeveer een jaar geleden aanvaardde de «Mnse sociaal-demo cratische partij onder buitengewoon moeilijke omstand'gheden de rege ring. Weliswaar hadden de commu nisten bij de daaraan voorafgaande verkiezingen een gevoelige neder laag geleden, maar de klauw van de Russische beer lag nog als een angstaanjagende schaduw over het land. Ook de economische toestand was verre van gunstig en de so ciaal-democratische partij wist, dat zij als regeringspartij weinig popu laire maatregelen zou moeten ne men, welke konden leiden tot een samenballing van critiek, waaron der z\j gemakkelijk zou kunnen be zwijken. Desondanks stelde zij het belang van het land boven dat van le partij, een houding, die wel scherp afstak te gen die van de conservatieve partyen. welke de voorkeur gaven aan een weinig dappere politiek van „wait and see". Met veel moed er bekwaamheid heeft de regtring-Fagerholm, die een minderheidsregering is, sinds dien de vele klippen, welke zij op haar moeilijke wep vond, weten te omzeilen met inbegrip van de laat ste, haar door de communisten voor de voeten gelegde stakingshindernis. Zij had dit echter nooit kunnen doen, indien zij er niet in geslaagd was het vertrouwen van de arbei ders te bewaren Nooit zou het mo gelijk z\jn geweest, de door de com munisten op touw gezette stakingen te doen mislukken, indien de Finse arbeiders zich niet in zo grote ge tale loyaal hadden getoond. De Eu ropese arbeider naar zijn aard een gematigd man, trots op de rechten, die hij zich In moeizame strjjd heeft weten te venverven en met een open oo^ voor hetgeen goed en rebhtvaardlg is. Slechts onder drukking vermag hem tot extremis me te drijvei Een sterke sociaal democratische beweging is daarte gen de beste garantie. De omstan digheid, dat de geheel of half auto ritaire regiems in de Oosteuropese landen van voor 1940 met uitzonde ring van Finland en Tsjechoslowa- kije maar dit laatste land vormt een geval op zichzelf het ont staan van socialistische partijen tegenwerkten, is in niet geringe ma te verantwoordelijk voor het feit, dat deze landen zo gemakkelijk door het communisme onder de voet kon den worden gelopen. Pokkenpatiënten van de „Kota Inten" hersteld DEN' HAAG. Dc twee mllital- ren, die op 27 Juli van het troepen transportschip „Kota Inten" te Aden werden ontscheept en aldaar in een hospitaal werden opgenomen, lij dende aan pokken, zijn thans her steld. Zjj keren per „Johan van Ol- denbarnevelt" naar Nederland te rug. t Complicaties over Staakt het Vuren op Z. Borneo BATAVIA. Generaal Buurman Van Vreeden, de Nederlandse op perbevelhebber in Indonesië, is Dinsdag naar Bandjermasin op Zuid Borneo vertrokken om een onderzoek in te stellen naar nieuwe schermutselingen op de Zuidkust van dit eiland. Berichten melden dat Zondag in de buitenwij ken van Bandjermasin dertig poli tiemannen zijn overvallen door guerilla's. De guerilla's zouden bij hun overval drie burgers hebben gedood. Republikeinse kringen in Batavia melden dat ook gen.-maj. Suhardjo naar Borneo zal vliegen om te trachten verdere schendingen van het Staakt het Vuren te voorkomen. (Van onze speciale verslaggever TIEL Iedere week worden er de laatste tyd in ons land anderhalf tot twee millioeiv kilogram appels en peren \ernletigd. Dat wil zeggen zo ongeveer driehonderdduizend kilogram per dag. Gewoon naar de mest vaalt gereden, met vrachtauto's vol, uitgestort op lange, manshoge hopen, met vuil overdekt of met petroleum overgoten. Aan de verrotting pr(js gegeven. Dat gebeurt In Zeeland en In Limburg, in Zuid-Holland en in de Betuwe. Het is voor een Nederlander, die de hongerwinter heeft gekend en de ontbering meegemaakt, wel een heel droevig gezicht als liy de berg „doorgedraaid" fruit op de belt steeds groter ziet worden en lang houdt hü het er niet uit. Want een verpestende lucht stijgt op uit de rottende appels en peren. Men moet de mensen in de buurt er maar eens over horen, 's Nachts slapen ze ondanks de hitte met de ramen dicht. Want de stank is niet te verdragen. goudreinetten b.v., die in October komen. Een andere mogelijkheid om van het overtollige fruit af te ko men is ze te verkopen aan de boe ren. Deze kunnen voor enkele cen ten per kilogram de peren en zoete appels afnemen, die voor veevoe der geschikt zijn tn dat wordt op grote schaal gedaan. Vooral in de Betuwe, waar vele gronden nog steeds sukkelen met de slechte re geling van de waterstand en waar de weilanden zó verdroogd zijn, dat de koeien naar andere oorden uit logeren worden gezonden, wordt veel fruit aan het vee ge voerd. Als de boer met zijn melk emmers naar het land gaat komen zijn vrouw en kinderen er met tobben appelen en peren achteraan En in Limburg en Zeeland is het niet anders. Zie verder pag. 5 Wel kopers voor goede soorten Vraag het aan de veilingdirec teuren. De meesten willen de vraag eerst ontwijken, ze generen zich er blijkbaar voor, ze willen niet dat het aan de grote klok komt. Waarom? Is het hun schuld? Ze hebben alle oorzaken, die tot deze ongelukkige toestand leiden, toch ook niet in de hand! Tenslotte geven ze het toch toe, maar met cijfers zijn ze heel voor zichtig. Zelfs de hoogste autoriteiten op dit gebied geven pas cijfers als men ër herhaaldelijk opnieuw naar vraagt en wij hebben zo'n idee, dat ze hun raming (ongeveer tien procent) aan de lage kant geven. Dus: dat er waarschijnlijk wel meer dan twee millioen kilogram per week wordt vernietigd. Tien ton per dag Neem nu Eist, een der bekendste fruitcentra van het land: „Vandaag dat is Dinsdag) hebben wij tien ton pruimen naar de vaalt ge- L.acht, gisteren negen ton appels en zes ton peren. Het is door el kaar zo'n tien ton per dag. Dat duurt de hele maand al. Wij heb ben hier in drie weken tijd twee honderd ton naar de vuilnisbelt moeten brengen. En dat is bijna overal zo, in Tiel, in Utrecht, in Zevenaar, in Venlo, noemt u maar op." Wat Tiel betreft kwam dat aar dig uit. Want ook aan de veiling „Tiel en omstreken" kregen wij de mededeling, dat er per dag tien ton naar de belt wordt gebracht. Men wees ons de doorgedraaide partijen aan- „Daar staan ze al klaar voor de vaalt." Nu leest u dit wel, maar tracht u het zich nu eens voor te stellen. Ziet u de veiling, met zijn duizen den kisten zoet geurend fruit, glanzende appels, pruimen, peren, ziet u daaruit honderden kisten apart zetten, weg rijden, op een hoop smijten, verrotten. Dan hebt u één antwoord: dat is de waanzin ten top! Maar stelt u het zich ook weer niet al te dramatisch voor. Het zijn niet de beste soorten appels en peren, die de vernietiging tege moet gaan. De goede soorten vin den nog wel afnemers. Het uit schot verdwijnt allereerst, het „verpierde". het schurftige en het gebarsten fruit. En dan worden grote hoeveelheden van de minde re soorten „te licht bevonden", die wel goed eetbaar zijn maar die bij de enorme aanvoer van dit jaar niet voldoende door het publiek worden afgenomen. Naar de fabrieken Nu is het ook niet zo, dat alles wat niet in de consumptie kan worden gebracht onmiddellijk naar de belt gaat. Veel partijen doorge draaide pruimen zijn nog door de fabrieken afgenomen voor de jam- en stroopfabricage, of om gedroogd te worden, maar de opnemingsmo gelijkheden der fabrieken zijn be perkt en ze hebben nog voorraden van het vorige jaar. Wat appels en peren betreft nemen de fabrieken liever over enkele maanden de goede soorten om te verwerken, de BELGRADO Zuid-Slavië heeft Rusland gisteren in een officiële nota doen weten, dat zijn regering onder geen enkele omstandigheid bereid Is om wie dan ook toe te staan, zich met de interne zaken \an het land te bemoeien. Het was het antwoord op de Sow jet-nota van 18 Augustus, waarin de Tito-regering voor „fascistische krankzinnigen" werd uitgemaakt en gewaarschuwd was, dat „doeltreffender maatregelen" genomen zouden worden als niet een eind kwam aan beweerde vervolging van Russische burgers. De Zuid-Slavische regering is aiet van plan met de Sowjet-Unie le argumenteren over het karakter ran het regiem in Zuid-Slavië, over het werkelgk doel van de Komin- form-resolutie en over de vraag of ïe Zuid-Slavische economie al dan aiet een aanhangsel van de econo me der kapitalistische landen is ge- vorden. De Zuid-Slavische regering icht zich echter verplicht er de na- Nee toch.Heus! Een Amerikaans toneelgezel schap heeft een gemoderni seerde uitvoering uan Hamlet gegeven. De geest van Hamlet's vader verscheen daarbij niet ten tonele, maar zijn slem werd hoorbaar gemaakt door middel van een gramofoonplaat met ge jammer en gegier. De krijgslie den waren gewapend met revol vers in plaats van met zwaar den en Rozenkranz en Gilden stern droegen de livrei van particuliere chauffeurs. Amerika moge het rijkste land ter wereld zijn, het bertr niettemin de duizeling wekkende staatsschuld van 255.000.000.000 dollar, naar blijkt uit gegevens, die zojuist door het Ministerie van Finan ciën in Washington zijn ver strekt. Een Brit heeft 'n instrument uitgevonden om diefstallen tegen te gaan. Bij inbraak belt het automatisch de politie op, terwijl een gramofoonplaat be gint te draaien: „Hier het huis van mijnheer die-en-die, daar- en-daar, waar op het ogenblik wordt ingebroken", De hooggeleerde heer Arnold Toynbce, professor in Oxford, noemde, in een lezing te Chica go, als de twee dingen, die hem in Amerika het best bevielen, pindakaas en Bing Crosby. - Atlantisch Pact thans van kracht WASHINGTON. Het Atlantisch Pdct wordt Woensdag van kracht. President Truman zal hierover een proclamatie uitvaardigen om 17.30 uur Ned. tijd. Op dat tijdstip zullen vertegenwoordigers van de Franse regering het ratificatie-document van hun land komen deponeren. Frankrijk is de laatste onderteke naar, die de officiële ratificatie van het Pact deponeert. AAN DE OUDE SCHANS te Am sterdam ging Dinsdagnacht weer een pakhuiscomplex in vlammen op. De brand ontstond op nog geen vijftig meter afstand van ..De Kroondrager", die enige maanden geleden geheel uit brandde. Ronde Tafelconferentie op pagina 3 en 4 De grote historische beteke nis. die de Rojide Tafelconfe rentie voor Nederland en de In donesische volkoren heeft, is voor ons blad aanleiding hier aan bijzondere aandacht te schenken. Op de pagina's 3 en 4 worden de lezers, in woord en beeld, uitvoerig ingcliht over dit gebeuren in de Haagse Rid derzaal. dat de aandacht van de gehele wereld trekt. - Binnen twee weken een nieuwe minister van Binnenl. Zaken (Eigen berichtgeving) De Ministerraad heeft zich giste ren bezig gehouden met de benoe ming van een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken. Een beslis sing werd nog niet genomen, doch wordt binnen een twee weken verwacht. Deze week rijst voor iedereen (Eigen bericht) Deze week zal weer een bon voor rijst worden aangewezen. Het rant soen zal 250 gram voor alle leeftijds groepen bedragen. Eskimo's omgekomen bij vliegongeluk WINNIPEG. Geen van de 21 in zittenden heeft het ongeluk overleefd van een vliegboot van de Canadese luchtmacht, die 400 km ten Noord- Oosten van Winnipeg is neergestort. Het toestel werd sedert Zondag ver mist Een reddingsploeg bereikte Dinsdag het uitgebrande toestel, dat zeven Eskimo's, die aan kinderver lamming leden, naar een ziekenhuis zou brengen. Munitie-explosie vergt 500 doden KANTON. Vijfhonderd mensen zijn gedood toen zich Dinsdag in de haven van Takao op Zuid Formosa een scheepsexplosie voordeed. De ontploffing had plaats toen munitie uit het Chinese stoomschip Tsjoengli werd geladen. Er volgde een ontzaglijke knal, ge volgd door nog enkele explosies. De gehele haven dreunde op zijn grondvesten. Ontscheping „Groote Beer" Donderdag vroeg DEN HAAG. Het troepentrans portschip „Groote Beer" komt Don derdag in de haven van Amsterdam aan. De ontscheping begint 's mor gens ora negen uur. .55 Twee pakhuizen in weinige uren rokende puinhopen AMSTERDAM Weer Is in deze stad een pakhuiscomplex als een fakkel In de nacht van Dinsdag op Woensdag uitgebrand. Weer was het een brand aan de Oude Schans, op nog geen vijftig meter afstand van wat eens het juweel was der Nederlandse pakhuizen, „De Hoorndrager" die voor een paar maanden eveneens ln vlammen op ging. Dinsdagaxond om even over half elf kreeg de brandweer melding, van een paar matrozen, die over de Oude Schans naar hun kazerne Hepen, dat zy een eigenaardige brandlucht waarnamen. Enkele ogenblikken later sloegen de vlammen reeds uit het dak van Oude Schans 33, waarin sedert Maandag gevestigd Is de fabriek van suikerwerken van de heer Wiereyn. Het vuur vond z(jn weg naar de Schans 81, waarin zich een opslagplaats van lompen, zakken en derge lijk materiaal bevond. Om half twaalf scheen het alsof de brandweer, die met groot mate rieel ter plaatse was voor een hope loze taak stond. Toen echter ver scheen de drijvende motorspuit „Jan van der Heyden" ter plaatse, die met zyn capaciteit van 3200 liter water per minuut de kansen wist te doen keren. Om even over één kon de com mandant de mededeling „brand meester" doorgeven aan de centrale meldingzaal en was het ogenblik Warm weer Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag- I avond. Veranderlijke bewolking met een [afnemende kans op enkele ver spreid optredende onweersbuien, i Meest zwakke wind uit uiteen- lopende richtingen. Warm weer. 25 Aug.: Zon op 539. onder 19.44; 'Maan op 7.06, onder 20.28. druk op te leggen dat Zuid-Slavië een onafhankelijke en souvereine staat is en dat haar bevolking en regering onder geen voorwaarde be reid zijn, wie dan ook toe te staan zich te mengen in haar interne aan gelegenheden. Verder onderstreept de Zuid-Slavische regering, dat geen druk van buitenaf tot dusverre enig effect op haar interne politiek heeft gehad en dit in de toekomst evenmin zal hebben. Tito's regering zegt verder, er verbaasd over te zyn, dat enige wit-gardlsten, mensen met een zwaar verleden, die de wetten en gastvrijheid van de republiek Zuid- Slavië hebben geschonden, aanlei ding kunnen zyn tot zulk een boze nota als de Russische was. De verbazing van de Zuid-Slavi sche regering is des te groter, zo gaat de nota voort, daar de Sowjet- regering tezelfdertijd zwijgend de repatriëring van Zuid-Slavische kin deren uit de Sowjet-Unie. die daar een opleiding hebben ontvangen, verhindert. DR. DREES OP DE R.T.C. Vrede, vrijheid en samenwerking moeten worden verwezen lijkt DEN HAAG. „Ik voel het als een behoefte aan de Indonesische afgevaardigden te verklaren, dat het van Nederlandse züde by voor afgaande overeenkomsten vastgelegde voornemen, aan do Verenigde Sta ten van Indonesië do souvcrelniteit over te dragen, een voor Nederland onherroepeiyk besluit betekent. Deze beslissing berust niet op een Impuls van sentiment of op een zich onwillig neerleggen by een overmacht van omstandigheden. Zy Is het gevolg van een langzaam gerypt Inzicht, dat langs deze weg ln de huidige wereldsituatie do belangen van Nederland en Indonesië en een zegenrijk samengaan van deze landen het best kun nen worden bevorderd. De gezonde gedachte van de eigen souvcrelniteit \an Indonesië eist thans spoedige verwezeniyklng. Wanneer dan ook. na een succesvol verloop van de Ronde Tafel Con ferentie aan Nederland dc taak toevalt zün souvcrcinltcit aan een nieu we, democratische Indonesische rechtsstaat over tc dragen, dan betekent dat een daad, die wordt gedragen door een belangrijke meerderheid van ons volk." Aldus verklaarde hedenmiddag bij de opening van de Ronde Tafel Conferentie de minlster.presidcnt, dr. W. Drees. klaarde, dat „hoe dc conferentie zich ook ontwikkelt, bü voorbaat vaat staat, dat z\j van Ingrypende historische betekenis zal zijn voor het leven van de volkeren van Indo nesië en Nederland." Dr. Drees herinnerde aan het Koninklijk woord van 7 December 1942 dat bewees, dat Nederland zich ook in de jaren van oorlog en bezetting bezig hield met dc toe komst van Indonesië en hij ver klaarde vervolgens, dat het over leg, dat thans staat te beginnen niet onvoorbereid is. Hij verwees daarvoor naar de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville, de preliminaire conferentie te Batavia en de besprekingen te Malino. „Het algemeen kader van het overleg ter conferentie," zo ver volgde dr. Drees, „is reeds gecon strueerd. De taak der conferentie is het aan dit kader een reële in houd te geven. Laten wij, als wij ons tot onze taak zetten, ons er van bewust blijven, welk een ontzag lijke last de noodlottige gang van zaken op beide landen heeft ge legd. Dit besef versterkte in ons het voornemen all^s in te zetten, teneinde thans de grote doeleinden van vrede, vrijheid en samenwer king te verwezenlijken." Zich in het bijzonder tot de Indonesiërs richtend, zei de mi nister-president: „Wanneer men aan Indonesische zijde deze con ferentie wil beginnen met het ver trouwen, dat de spoedige vorming van de souvereine Indonesische staat voor Nederland een even onbetwist programmapunt is als voor de Indonesiërs, dan wil Ne derland daartegenover het ver- Vertrouwen gevraagd van weerszijden Hij war het, die ln afwachting van de beslissing over het voorzit terschap door de conferentie zelf. een woord van welkom tot de afge vaardigden richtte en daarby ver voor nablussing aangebroken. In dit betrekkelijk korte tijdsbestek was weer een bres geslagen in het Am sterdamse stedeschoon. Van het pand 31, de zakkenopslagplaats, zijn de eerste, tweede en derde verdie ping totaal uitgebrand. Van de dropfabriek op 33 bleven de par terre en eerste verdieping ln tact, zij het ook dat enorme waterschade is aangericht. De oorzaak van de brand Is de oververhitte rookafvoer van een droogmachine, die op de eerste ver dieping van het door de dropfabriek gebruikte pakhuis was opgesteld. Deze machine heeft de brand over leefd en was nog in werking, toen de brandweer te omstreeks half een het pand kon binnendringen. Elders In Kaarden ging een markiezen- fabriek geheel ln vlammen op. De brand werd hier ontdekt door enige arbeiders, toen zjj om half zes ge reed stonden naar huis te gaan. Zjj trachtten nog met handblusappara- ten het vuur te bedwingen, maar slaagden daarin niet. De brandweer van Naarden, die later verscheen, had evenmin succes. In Warmenhulzen nabij Alkmaar zijn twee boerderijen totaal door brand vernield. De omwonenden slaagden er met de bewoners in het meubilair by het begin van de brand grotendeels te redden. Ten Noorden van Olst heeft de rode haan gekraaid ln de steen fabriek Fortmond, Het vuur woed de in een der ovens. Hoewel de schade groot is hoopt men de pro ductie, zij het ook beperkt, op gang te kunnen houden. MINISTER-PRESIDENT, dr. W. Drees, tijdens het uitspreken van de rede. waarmee hij Dinsdag middag in dc Ridderzaal te Den Haag de Ronde Tafel Conferentie voor geopend heeft verklaard. trouwen, dat aan Indonesische zijde met even grote ernst gestreefd wordt naar de vorming van een nieuwe band tussen Nederland en Indonesië, die een blijvende, ze genrijke samenwerking tot gevolg zal hebben. Het doel van deze con ferentie gaat veel verder dan de oplossing van de thans bestaande moeilijkheden en wrijvingen." Tenslotte wees dr. Drees met grote ernst op de noodzakelijkheid, dat de daadwerkelijke strijd, zowel met wapens als door middel van propaganda wordt gestaakt- Onder de beginselen, die als vast richtsnoer gelden, noemde dr. Drees: de spoedige vestiging van de V.S.I. als souvereine democra tische staat op federatieve grond slag, het zelfbeschikkingsrecht der bevolkingen, de samenwerking met Nederland, eventueel met het Ver enigd Koninkrijk der Nederlanden, in een Nederlands-Indonesische Unie aan het hoofd waarvan staat de Koning der Nederlanden, „Over de vraag of speciaal Nederland, dan wel het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden in de Unie zal z(jn opgenomen, zal slechts worden beslist na nader overleg met Suri name en de Antillen," aldus dr. Drees. Frankrijk rouwt om slachtoffers van bosbranden PARIJS. - Vandaag is't een dag van nationale rouw in Frankrijk ter her denking van dc slachtoffers van de bosbranden bij Bordeaux. Vermake lijkheden in het gehele land zijn ge sloten en op dc officiële gebouwen wappert de vlag halfstok. Naar hier thans wordt vernomen zijn reeds honderden stoffelijke resten her kend en liggen meer dan 80 licha men ter identificatie in de school en het stadhuis van Cestas bij Bor deaux. Toen de burgemeester van Ccstas. Giraudeau, die in de strijd niet de vlammen het leven verloor en wie posthuum het legioen van eer is verleend, Dinsdag begraven werd, was de plaats nog voor drie kwart door vuur omringd. Ondanks de regen zijn ondermeer bij Cazalis nieuwe branden uitge broken. De wijnoogst* zou een ver lies van meer dan 20 procent hebben geleden. Maandag is te Genève de twee de algemene vergadering van de wereldfederatie ter bevordering van de geestelijke gezondheid geopend. Verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijD gerapporteerd: Kon. Marine: Mar. 2e kl. C. R. van Straten uit Deventer. K.N.'I.L.: Mil. Sold. Rahiman; Men. sold. W. Worotikan: Soend. sold. Nana Soedarna; Soend. sold. Adi, allen afkomstig uit Indonesië Tien mille is er reeds bij elkaar voor de vervulling van een nationale plicht RHENEN Reeds lang al van October 1946 af bereidt de Stichting Nationaal Leger Monument Grebbeberg zich voor op het doen verrijzen van een waardig gedenkteken, gewijd aan de leden van het Nederlandse Leger die in de tweede wereldoorlog voor het vaderland zijn gevallen, terwyl het in de bedoeling ligt, hier mede tevens de nagedachtenis te eren van allen die in Indonesië zyn gesneuveld. De uitvoering in details is voorts nog afhankelijk van het be drag. dat men hoopt bijeen te brengen met een populaire nationale actie onder het motto: „Iedereen een cent voor het Grebbemonument!" 'n Belangrijke voort gang in de plannen het vertrouwen op de vormt zeker de prach- Verrijzenis en het Eeu- tige schenking van een wige Leven symbolise- stuk grond, dat tot de rend. Aan de overzijde Grebbeberg behoort en van de weg zal een door de eigenaar, jhr. ruime hof worden aan- Lexius de Ridder aan de gelegd, geplaveid met Staat ten geschenke natuursteenplaten. Te- werd gegeven. Hierdoor vens wordt op deze plek wordt het Grebbekerk- een vierkante toren ge- hof uitgebreid tot aan bouwd, waarin een luid de toren wordt opge trokken is men voorne mens reliëfwerk aan te brengen met een voor stelling, dat 09k zy die in de Oost zijn gevallen de andere zijde van de rijksweg, De bedoeling is op de plaats waar thans het entrée-hek staat het eigenlijke mo nument op te richten, zijnde een basement met een nog nader vast te stellen inscriptie, waarop een kruis, ge flankeerd door twee lig gende leeuwen de over- hiermede worden ge- eerd. Van 1 September tot 1 November zal op alle postkantoren een bus of kistje staan, waar ieder zijn gave, klein of groot ln kan deponeren, winning op de dood en Reeds heeft men bijna u-* j. pen mijiioen centen ont vangen, dus een bedrag van ongeveer 10 mille, maar ofschoon ook van overheidswege een be langrijke som beschik baar wordt gesteld Is men nog lang niet toe aan het bedrag dat uit getrokken dient tc wor den. Als iedere Neder lander slechts één cent offert, is de som bijeen. Wat er overblijft, komt ter beschikking van „Ereschuld en Dank baarheid", zodat ook de onvermogende nagela ten betrekkingen van gesneuvelden hun deel krijgen van de stoffelij ke blijken van erkente lijkheid. klok komt, gegoten uit brons, waar men voor een gedeelte de ingeza melde centen bij in zal smelten. Het geheel wordt uit gevoerd door de archi tect J. J. P. Oud uit Hillegersberg en de beeldhouwer Raedeker. Op een muur, die in een halve cirkel achter

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1