DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Communiqué van BFO brengt mr. Van Maarseveen in boze bui Coppi weer wereldkampioen in de achtervolging Minister vergoedt geen veldmuizenschade Minderheden welkom... als ze maar zwijgen r Eensgezind over het einddoel verdeeld omtrent de route Van Est legt beslag op een eervolle derde plaats Nieuwe bonnen 9e Jaar^aii": no. 198 Donderdag 25 Aug. 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdansche Bank Postbus 0 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235« Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Met een gezicht als een onweerswolk stapte minister Van Maarseveen gistermiddag tegen half zes uit de Trèveszaal waar de Centrale Commissie van de RTC de eerste stappen heeft ondernomen, om het Nederlands-Indonesisch conflict naar een positieve oplossing te bren gen. Op de hielen werd zyne excellentie gevolgd door de Oost-Indonesi sche gedelegeerde Anak Agung en dr. Suparmo. Doch nog voor het drie tal de trappen van het ministerie van Waterstaat voor de helft was afgezakt, keerde mr. Van Maarseveen resoluut op zjjn schreden terug, Anak Agung uitnodigend nog even met hem mee te gaan. Op de trap had men de minister namelijk een Juist door de BFO-delegatie uitgegeven communiqué in de handen gestopt. Daarin had het BFO nog eens duide lijk gezegd, dat minderheden op verzoek van elke delegatie afzonderlijk tot de algemene vergaderingen toegelaten mochten worden, doch dat zij niet zullen worden gehoord, dan na eenstemmig besluit van de drie dele gaties. gejaagd ging dat, dat de heren ver gaten de wijd open deur van de con ferentiezaal achter zich te sluiten en de journalisten hadden geruime tijd vrij kijken toen de heren op een punt van de tafel tekst en uitleg be spraken. Noch voor de donderwolk, noch voor het nablijven geeft het officiële communiqué ook maar één woord van opheldering: „De bijeenkomst vond plaats in een prettige sfeer en in de geest van samenwerking", zo heet het en dan volgt een blote op somming van besluiten, die iedere zichzelf respecterende journalist in de afgelopen dagen reeds driemaal heeft gepubliceerd. Maar twee uur heeft het -geduurd voor dit commu niqué de wereld werd ingezonden. Zonde van al het geld, dat RVD en PTT aan de aanleg van de bliksem- verbindingen met het buitenland hebben gespendeerd, als de tijd op die wijze weer wordt vermorst, zou men haast concluderen. Maar goed, we weten nu inmiddels, dat de Centrale Commissie iedere week een andere voorzitter zal heb ben en dat van Maarseveen de eer ste is. Dit laatste baarde enige ver wondering, in het licht van het feit, dat dr Drees nu al voorzitter van de conferentie is geworden en mr Prinsen secretaris. Hatta zal nu vol gende week de hamer hanteren en daarna de sultan en dan all over again. Bij de eerste vergadering waren Cochran Critchley en secretaris Ro manos aanwezig. Over de nationali teit van deze laatste spreekt niemand: hij is een man van de Verenigde Na ties en dus een wereldburger als Garry Davis. Vandaag zal er in tegenstelling tot de eerste verwachtingen niet worden geconfereerd. Vanmiddag wordt er op ruime schaal gerecipieerd in de Ridderzaal waarbij een kleine acht honderd gasten worden verwacht en vanmorgen hebben de delegaties vol staan met de verdeling van hun le den, adviseurs en deskundigen over de verschillende commissies. Voor twaalf uur zijn deze indelingen op het secretariaat gedeponeerd over eenkomstig de beslissing welke de Centrale Commissie in haar ruim drie uren durende vergadering van gis teren heeft genomen. Misschien dat nu morgen het eigenlijke werk stevig wordt aangepakt. Welke commissies daarmee een begin zullen maken moet nog worden afgewacht. Óm tien uur komen er in ieder geval en kele bijeen. Opmerkelijk voorval blijft onopgehelderd DEN HAAG. Met een gezicht als een onweerswolk stapte minister van Maarseveen gistermiddag tegen half zes uit de Trèveszaal waar de Cen trale Commissie van de RTC*de eer ste stappen heeft ondernomen, om het Nederlands-Indonesisch conflict naar een positieve oplossing te brengen. Op de hielen werd zijne excellentie gevolgd door de Oost-In donesische gedelegeerde Anak Agung en dr Suparmo. Doch nog voor het drietal de trappen van het ministe rie van Waterstaat voor de helft was afgezakt, keerde mr van Maarseveen resoluut op zijn schreden terug, Anak Agung uitnodigend nog even met hem mee te gaan. Op de trap had men de minister namelijk een juist door de BFO-delegatie uitgegeven communiqué in de handen gestopt. Daarin had het BFO nog eens dui delijk gezegd, dat minderheden op verzoek van elke delegatie afzonder lijk tot de algemene vergaderingen toegelaten mochten worden, doch dat zij niet zullen worden gehoord, dan na eenstemmig besluit van de drie delegaties. Wel komen, maar zwijgen dus. Dat communiqué was voor van Maarseveen blijkbaar een volledige verrassing en daarover moest de Nederlandse gedelegeerde nog eens een extra half uurtje met de drie BFO-vertegenwoordigers praten. Zo DUITSLAND Een nieuwe legerde XTEN klein boekje van slechts 64 pagina's is Duitslands „best sel ler" van het ogenblik. Het is geschre ven door Franz Halder, stafchef van het Duitse leger van 1938 tot 1942, en getiteld „Hitier als militair aanvoer der". De toch al niet zeer hoge repu tatie, die de Duitse dictator op mili tair gebied genoot, vernietigt het volkomen. Volgens Halder was het Hitler's bevel, dat Von Rundstedt's pantsers verhinderde het Britse le ger. voor de gedenkwaardige insche ping te Duinkerken, te vernietigen. Het was ook Hitler, die de Duitsers er van terughield. Moskou te ver overen. De „Führer" dirigeerde troepen naar andere Russische ste den, omdat hij die als „broeinesten van het bolsjewisme" beschouwde. Terwijl de gene raals al in 1943 inzagen, dat de nederlaag onver mijdelijk was, schrijft Halder, was het Hitler, die de oorlog voort zette, omdat hij geloofde, dat een na tie. die niet overwinnen kon, ver nietigd diende te worden. Dit alles schijnt weinig aanlokkelijke lectuur voor nieuwe nazi's te zijn. Maar het is niet zo. Het is integendeel zeer ge vaarlijke stof. Hoewel het boekje helpt, een herleving van de Hitier- verering tegen te gaan. schept het een bijna even verderfelijke legende: de generaals en het leger verloren de oorlog niet; dat deed slechts Hit- Ier. Halder maakt veel ophef van de kundigheid der Duitse aanvoer ders, van hun plichtsbesef en zelfs van „hun diep verantwoordelijk heidsgevoel voor God". Indien het zulke verstandige en brave mannen waren waarom gehoorzaamden zij dan zulk een onwaardige meester? Neen, de Duitse generaals kunnen zichzelve niet schoonpraten. Deze legende verdient evenzeer vernietigd te worden als Halder de Hitier- legende vernietigde. Li het zoeklicht Geen uitzonderingspositie voor dienstweigeraars DEN HAAG Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Schoonenberg of het juist is, dat .dienstweigeraars die hun straf hebben uitgezeten, niet in aanmer king komen voor kampeerkaarten heeft minister Van Schaick geant woord, dat dienstweigering op zichzelf geen grond oplevert om aan betrokkenen geen kampeer- kaart uit te reiken. Aanval op snelheidsrecord Zaterdag bij Ameland DEN HAAG. Vermoedelijk zal Zaterdag door de luchtstrijdkrach ten een poging worden gedaan om het Nederlandse snelheidsrecord voor vliegtuigen te vestigen. Deze poging, zal wanner de weersom standigheden gunstig zijn, worden ondernomen ten N.O. van de kust van Ameland. Op alle mogelijke manieren zijn de boeren telkens gewaarschuwd DEN HAAG: „Het is de minister bekend, dat op verschillende plaatsen in het land een ernstige veldmulzenplaag heerst. De vernieling ls het aanzienlijkst in verwaarloosd gras- en hooiland". „Inderdaad ls op het ogenblik in bouwland het gebruik van giftige tarwekorrels als bestrijdingsmiddel niet steeds doeltreffend meer. In grasland blijkt de verdelging op deze wijze technisch nog wel mogelijk. Het grote bezwaar is evenwel, dat het de boeren thans veelal ont breekt aan tijd voor het nemen van de vereiste maatregelen. Door de Plantenziektenkundige Dienst is herhaaldelijk en op alle mogelijke manieren gewaarschuwd, twee jaar'lang. Aanhoudend ivarm Weersverwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. Vannacht plaatselijk mist. Mor gen overdag op de meeste plaat sen vrij zonnig weer met 's mid dags in het Zuiden van het land kans op enkele verspreid optre dende onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Aanhoudend warm weer. 26 Aug.: Zon op 5 41, onder 19.42; Maan op 8.36, onder 20.4L In overleg met de Rpkslandbouw- voorlichtingsdienst zjjn er 18 bij eenkomsten belegd, waarbij de boe ren aangeraden is bijtyds in te grij pen. Het opmerkelijke feit doet zich voor. dat naast zwaaraangetaste percelen van in dezen nalatige boe ren andere percelen liggen, waar geen of slechts weinig schade valt waar te nemen. Hoewel de minister er van over tuigd is, dat de schade voor de be trokken boeren aanzienlijk is, meent hij op grond van de mogelijk heden, die in ruime mate bestaan hebben om de schade te voorkomen of te beperken, dat geen reden aan wezig is tot schadevergoeding Aldus beantwoordde Woensdag de minister voor Landbouw, enz. de vragen van het Tweede Kamerlid Borst betreffende de muizenplaag in verschillende delen van ons land. Over rapporten militaire Unci-waarnemers geen oordeel DEN HAAG Enige tijd gele- den hebben wij mededeling gedaan van een artikel van de omgekomen Amerikaanse journalist William Newton, waarin deze de militaire raad van de Indonesische Commis sie der Verenigde Naties (UNCI) beschuldigde, de rapporten der militaire waarnemers ten nadele van Nederland te hebben vervalst. Het Eerste Kamerlid Ruys de Beerenbrouck heeft daaromtrent schriftelijke vragen gesteld aan de minister van Overzeese Gebieds delen. Deze antwoordt nu, dat de rege ring, doordat zij niet beschikt over de rapporten van de militaire waarnemers, met kan mededelen, of de beschuldiging van Newton juist is. Om deze reden acht de re gering geen termen aanwezig om de Verenigde Naties in te lichten. Militaire UNCI-commissie beveelt „actie" BATAVIA. De gemeenschap pelijke militaire commissie van de UNCI heeft Woensdagavond mili taire waarnemers op Oost- en Mid den Java opdracht gegeven „actie te ondernemen om verdere schendin gen van de order Staakt het Vuren te voorkomen". De aard van die „actie" werd niet omschreven. Op de zitting van de commir- legden zowel Nederlandse als In donesische vertegenwoordigers lijs ten over van schendingen der over eenkomst. Neutrale waarnemers onderzoeken de klachten. Surachman, toehoorder van RTC, op Schiphol geland Ingenieur Surachman, die van 1945-1947 minister van financiën van de Republiek Indonesië was, is Woensdagmiddag met het KLM- toestel „Holland" uit Batavia op Schiphol aangekomen. Ir. Surachman zal als particulier toehoorder de Ronde Tafel Con ferentie bijwonen. Mevrouw Hatta, die Woensdag eveneens op Schiphol werd ver wacht, zal naar wij thans verne men eerst op 1 September uit Batavia naar Nederland vertrek ken. Nee toch.Heus! I Frankrijk rouwde om slachtoffers der bosbranden BORDEAUX In deze stad zowel als in Frankrijk waaiden Woens dag de vlaggen halfstok om daar mede rouw te betuigen over de 82 personen, die tot dusverre hun leven hebben gelaten in de strijd tegen de bosbranden. Er hangt nog steeds een dichte rook boven de stad en een door dringende geur, herinnert eraan, dat nog niet alle gevaar is geweken. Men heeft het echter op ae meest bedreigde punten bedwongen en hoopt er nu het beste van. Er cirkelden voortdurend vlieg tuigen boven het smeulende gebied om elk gevaar onmiddellijk te kun nen rapporteren. Sowjetvredesduif is een beetje schor ,,Tito pareerde handig" WASHINGTON. „Die vredes wil van de Sowjets is toch maar een raar ding. zeide Dean Acheson Woensdag op zijn persconferentie. Aan de ene kant beweren de Russen aldoor, dat zij niets wensen dan de vrede en aan de andere kant ram melen zij nu in het geval van Zuid- Slavië met de sabel. „De strenge toon van de Russische nota, kan ik moeilijk rijmen met de bewering van de Russen, dat zij de enige ware vredesvrienden zijn op deze wereld. Die Sowjet vredesduif, is wat aan de schorre kant", zo besloot Ache- soon zijn verklaring omtrent de ver houding tussen Tito en Stalin. In Belgrado zijn Westerse diplo maten van mening, dat Tito met zijn laatste nota aan de Sowjet Unie, waarin hij de evacuatie aanbiedt van alle 12.000 personen, die volgens de Russische nota aan een slechte be handeling zouden bloot staan, een goede zet heeft gedaan. „Het was de beste en handigste nota die Tito ooit heeft verzonden", aldus een hooggeplaatst Westers di plomaat tegenover United Press. „Hij maakte hiermede, dat de Russische nota vals klonk." Ex nazi-pers weer aan de slag MüNCHEN Een stroom van 106 nieuwe Duitse dagbladen, waarvan ongeveer vier van de vijf dezelfde naam zullen dragen als die welke zij onder het Nazi-regiem hadden, zullen in de komende dagen, nadat de wetten op de ver gunningen voor dagbladen zijn op geheven, in geheel Beieren herver- schijnen. Onder degenen, die naar gemeld wordt van plan zijn te publiceren, bevindt zich Max Willmay, de voormalige uitgever van het be ruchte anti-semietische blad „Der Stürmer", dat onder redactie stond van Julius Streicher, die te Neu renberg als oorlogsmisdadiger werd opgehangen. Ordening in het vervoer nog niet voltooid (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG: Ondanks dat de herziening van de wet Autovervoer Personen, kortweg WAP genoemd, In de afdelingen der Eerste Kamer wel instemming vond, bleken vol gens het Voorlopig Verslag sommi- §e Eerste Kamerleden minister pitzen niet helemaal te vertrou wen. Hjj is, zeiden zij, weliswaar geen voorstander van nationalisatie als zyn voorganger (lr. H. Vos), maar het blijft de vraag, of de gewenste concentratie van autobusbedrijven niettemin niet tot een stille natio nalisatie leidt. Intussen erkenden z(j. dat in de vergelijking tussen de toestand in 1937 en die in 1949 het overtuigend bewijs schijnt te liggen dat in het belang; van een doelmatig vervoer een zekere mate van Ingry- pen van overheidswege onvermyde- iyk was. Verscheidene leden, die met ge noegen hadcfen vastgesteld, dat se dert de invoering der WAP aan- merkeiy'ke verbetering is ingetreden op het terrein van het personenver voer, meenden, dat de ordening in het vervoerbedryf nog niet is vol tooid. Aan elke bedryfsstal zal dat ver voer moeten worden toegewezen, waarvoor hy naar zyn aard. tech nisch en economisch, het meest ge schikt is. STRAATSBURGS PARLEMENT Zweed valt v. d. Kieft bij over tariefsverlaging STRAATSBURG - Sterke Zweed- se reserves ten aanzien van het stre ven naar een Europese federatie en aanvallen op pond sterling waren de hoogtepunten van de economi sche beschouwingen, die de assem- blée Woensdag hield. Zij heeft dit debat thans ten einde gebracht en algemeen bleek hieruit dc wens naar een Europese tolunie, lago in voerrechten, omwisselbaarheid van de valuta's en opheffing van de in voerbeperkingen. De Zweedse econoom, professor Berlil Ohlin, benaderde Europa's economische problemen met nuch terheid en waarschuwde met veel nadruk voor pogingen om in de eerstvolgende jaren een federatieve Europese staat te bouwen en daarbij te vergeten, dat een stelsel van eco nomische politieke en militaire unies, die verschillende gebieden omvatten, een meer constructieve politiek zou kunnen blijken te zijn. Ohlin was de eerste, die in deze vergadering zijn twijfel uitsprak over de juistheid van „denken in continenten". Water verdeelde vol gens Ohlin niet en evenmin was het bewezen, dat landen van een conti nent zoveel gemeenschappelijke be langen hadden, dat deze een vol doende basis voor eenheid vormden. Zo was het voor Scandinavië dat uit breiding van de handel met de V.S. niet minder belangryk is dan die met Europa. Evenals de Nederlandse afgevaar digde van der Kieft heeft gedaan, vroeg Ohlm een algemene tariefver laging als de eerste stap in de rich ting van een tolunie. Hij volgde van der Kieft eveneens in diens critiek op de Amerikaanse invoerrechten. Er is volgens Ohlin geen oplossing voor Europa's dollarschaarste te vin den zonder herwaardering der Euro pese valuta's in verhouding tot de dollar. Europa's prijzen zijn ver bo ven het peil, waarop men in Ameri ka zou kunnen concurreren. Dezelf de stelling was kort tevoren ook reeds verkondigd door de Britse li beraal lord Layton. Hoe sneller de koersen werden aangepast hoe beter het volgens Layton was. De derde spreker, die het mone taire probleem tot het hoofdpunt van zijn betoog maakte was de Belg, Motz. Men moet volgens hem stre ven naar een internationale valuta, gebaseerd op het goud. Er was overigens ook in de debat ten van Woensdag weer een scherpe tegenstelling waar te nemen tussen hen, die zweren bij een planmatige economie voor Europa cn hen, die de vrije economie voorstaan. Slechts de Belgische woordvoer der sprak de mening uit, dat een Europese samenwerking kan wor den gebaseerd op een concrete ap preciatie van resultaten, die in di verse landen door verschillende eco nomische methoden werden bereikt Communisten uitgestoten uit Fin^ vakverbond HELSINKI. Vier Finse over- wegend communistische vakbonden met in totaal 62.000 leden, zijn door de federatie van Finse vakvereni gingen. die onder invloed staan van de sociaal-democraten, uitgestoten. Het betreft de bonden van transport arbeiders, houtvlotters en houthak kers. bouwvakarbeiders en die van arbeiders in de levensmiddelcnindus trie. Het besluit hiertoe viel, toen deze vakbonden niet te middernacht van Dinsdag op Woensdag hadden besloten de stakingen onder hun leden officieel ai te lasten. De Finse socialistische premier Karl Fagerholm beschouwt het be sluit van de vakbonden als een on gelukkige stap, daar hierdoor dc vorming van een tweede vakbond onder communistische leiding in de hand wordt gewerkt. De stakingen die tot de besluiten van de vakbon den federatie aanleiding zijn geweest zijn nog weliswaar niet geheel voor bij, maar verliezen wel steeds meer aan betekenis. VLISSINGEN. Het Canadese s.s. ..Mont Gaspe" is vannacht bij de Nollen op de Schelde, waarschijnlijk door de mist, aan de grond gelopen. Het schip meet 7159 brt reg. ton en was op weg naar Rotterdam. Hit schip behoort aan de Montreal Shipping Company te Montreal. Sleepboothulp van Vlisslngen is uit gevaren. Zelfs moerassenkuilen en drijfzand zullen de jeep niet meer kunnen tegenhouden. De Amerikaanse marine heeft na melijk een „weg zonder einde", bestaande uit een metaal net werk, ontwikkeld, die om de jeep heen wordt gemonteerd en met de wielen meedraait. Amerikaanse kwakzalvers doen op het ogenblik enorme zaken met „wonder-geneesmid- delenwaarvan de namen ont leend zijn aan de vocabulaire der atoomgeleerden. Zij verko pen al een radio-actief badzout, een atomisch wondpleister en een U-235-gorgeldrank. Medi sche autoriteiten verklaren, dat al deze preparaten waardeloos zijn. Bebe Shopp, de „miss Ame rica 1949", die op het ogen blik in Rome vertoeft, was erg blij, toen zij hoorde, dat Giulano haar voor een bezoek had uitge nodigd. Maar haar vreugde ver keerde in schrik, toen zij ver nam, dat het niet koningin Ju liana van Nederland, maar Giu- liano. dc bandietenkoning van Sicilië, was, die haar geïnvi teerd had. Een inwoner van Pretoria droomde, dat hij zijn kunst gebit had ingeslikt. Hij schrok wakker en moest constateren, dat de daad bij de droom was gevoegd. Deze prestatie heeft de betrokkene een, gelukkig met succes uitgevoerde, operatie in het ziekenhuis gekost. J Verliezen in Indonesië BATAVIA. In Indonesië zijn sedert het ingaan van de order Staakt de vijandelijkheden aan Ne derlandse militaire zijde van 11 tot en met 20 Augustus de volgende verliezen geleden: Op Java: 12 gesneuvelden en 31 gewonden; Op Sumatra 3 gewonden; In het overige gebied van Indo nesië 1 gesneuvelde. KOPENHAGEN. Tot een finale tussen Coppl en Van Est, waarvan men in het Nederlandse wlelerkamp had gedroomd, Is het jammer genoeg niet gekomen. Daar zorgde de Luxemburger Gillen voor, die na een ver rassende rit de Brabander met ongeveer vijftien meter verschil versloeg. Coppi won zijn halve finale overtuigend van de Deen Pederscn. zodat de strijd om de titel ging tussen de Italiaan en Gillen. Coppi bevestigde ook nu weer zijn grootse vorm, waarin hij momenteel verkeert. Met zeker veertig meter voorsprong werd Fausto Coppi wereldkampioen. Van Est llgde door een zege op Pedersen beslag op de derde plaats. Als debutant op de wereldkampioenschappen zeker een verdienstelijk resultaat. Amateurstitel voor Andersen In zijn strijd tegen Gillen nam Van Est de leiding en was na twee en een half van de dertien en een halve ronde 5 meter voor. Maar dc Luxemburger reed zeer soepel, hij haalde elke ronde iets van zijn ach terstand in en zeven ronden voor het einde lagen beide achtervolgers gelijk. Daarna liep Gillen uit. het werden 2, 3. 5 meter en zelfs 10 meter. Van Est reed nu een ver loren wedstrijd. Gemakkelijk De Brabander veroverde op wel zeer gemakkelijke wijze de derde plaats. In de derde ronde was Van Est twee meter achter en in de vijfde ronde kwam Van Est zelfs een meter voor. Pedersen bleek al zijn krachten reeds te hebben ver spild en Van Est ging echter steeds beter draaien. Een ronde later was het verschil zelfs tien meter gewor den en vanaf dat moment was het met Pedersen gedaan. Onze land genoot won met groot verschil. Dc tUd van Van Est was 6 min. 36.3 sec. Pedersen maakte een tijd, die ver over de zes minuten veertig se conden lag. In de finale kwamen dus tegen elkaar uit de Italiaan Coppi tegen de Luxemburger Gillen. De Luxemburger gaf in de eerste vier ronden goed partij, maar in de vierde ronde reed hij niet meer zo rustig als in het begin. Coppi kwam iets voor te liggen en naarmate de kilometers volgden, werd de voor sprong van de Italiaan groter. Met zeker veertig meter voorsprong werd Coppi wereldkampioen in de achtervolging der profs. Hiermede heeft de Italiaan de wereldtitel weer heroverd, welke hij vorig jaar aan Schulte verloor. Bij de achtervolging amateurs be haalde Andersen op schitterende wijze de titel door in de finale de Engelsman Cartwright te kloppen. Als een leeuw vocht de Deen voor dit kampioenschap en onder enthou siast gejuich van zijn landgenoten werd Andersen wereldkampioen. Hij mocht de gelukwensen van ALS EEN BREED ZILVEREN LINT kronkelt dc IJsel zich in de nabijheid van Deventer, de stad, welke door haar uiterst gunstige ligging, bezig is zich te ontwikkelen tot een industrie plaats van betekenis. Hoog boven het water vormt de verkeersbrug met zijn strakke lijnen 'n mach tige oeververbinding. Prins Axel in ontvangst nemen. Voor de tweede nerkansingsrit achter grote motoren, vertrokken in deze volgorde: De Best (Nederland). Leliaert (België), Lamboley (Frank rijk) en Besson (Zwitserland). De start was slecht, de Fransman had moeite om achter zijn motor te ko men en de gangmaker van Besson ver trok zo snel, dat de Zwitser niet di rect kon volgen. Reeds na 15 ronden ging de Zwitser naar voren, passeer de alle renners en nam de kop over. Besson profiteerde van een duel tussen Lamboley en Leliaert en lap te beide tegenstanders onmiddellijk. Na zeventig ronden was de stand: op kop Besson, tweede De Best, der de Leliaert op een ronde en vierde Lamboley, eveneens op een ronde. De volgende kilometers hadden een eentonig verloop. Besson bleef rustig aan de kop zitten, dicht gevolgd door De Best en de beide andere stayers op een rorfde. Het werd een race zonder historie. Geen enkele maal trachtte De Best de Zwitser aan te vallen en zo werd het een zeer saaie vertoning. Besson bereikte zo aldus het eerst de finish en plaatste zich hiermede in de eindstrijd, met de beide Ne derlanders Bakker en Pronk, de Italiaan Frosio en de Fransman Lesueur. De finale wordt Zaterdag gereden. Nederland één! De stand na vier nummers dezer wereldkampioenschappen is zodanig, dat Nederland en Italië beide de lei ding hebben met elk zeven punten. De puntenverdeling is: 1. Neder land en Italië beide zeven punten. 3. Luxemburg zes punten. 4 en 5 De nemarken en Belgie vijf punten. 6 en 7 Zwitserland en Groot Brittannië drie punten. Atlantisch pact eerst nu ■werkelijkheid WASHINGTON. Formeel Re- §proken is eerst sedert gistermid dag het Atlantisch Pact van kracht. Op dat tijdstip namelijk heeft Frankrijk als laatste land het pact geratificeerd en in Washington overhandigd. Ter gelegenheid van dit feit hield president Truman op het Witte Huis een korte toespraak. Vertegenwoordigers van alle deel nemende landen en Dean Acheson, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, waren hierbij te genwoordig. Truman herhaalde dat naar zijn mening dit pact gericht is op de handhaving van de wereld vrede en niet bestemd is tot agres sie. „Niemand", zo zei hij, „behoeft de gevolgen van deze samenwer king te vrezen. Hoe hechter de Noord-Atlantische gemeenschap kan samenwerken voor de vrede, hoe beter dit is voor alle volkeren ter wereld." „Groote Beer"' debarkeerde ernstige patiënt DEN HAAG Kort voor het troepentransportschip „Groote Beer" zou binnenlopen bij IJmui- den, heeft het Woensdagavond een ernstig zieke patiënt, van wie op name in een ziekenhuis onverwijld nodig was, te Hoek van Holland gedebarkeerd. De familie van de betrokkene, de verpleegster Wol- ters, is ingelicht. Het betreft hier geen geval van besmettelijke ziekte Taxi-tarieven opnieuw vastgesteld DEN HAAG. Met ingang van 1 September worden de taxi-tarie ven in de prijs vrijgelaten voor het interlocale personenvervoer en het z.g. bijzondere personenvervoer (rouw- en trouwrijden). Het hoogst toelaatbare tarief voor locaal vervoer per taxi is thans in: Amsterdam ƒ0.70 voor de eerste 400 van de afstandplaats af afge legde meters of gedeelten daarvan. Voor de eerste 400 beladen afgeleg de meters of gedeelten daarvan in Den Haag 0.75, Rijswijk 0.75, Rotterdam 0.90, overigens f 1. te vermeerderen met 0.10 voor iedere volgende tot het uitstapadres afgelegde of aangevangen 400 me ters. Wachten: f 0.10 per 2% minuut, Nochttoeslag: van 16 uur: 50%. Het tarief moet op een voor de passagier duidelijk zichtbare en duidelijk leesbare wijze in de huur auto zijn aangebracht. Staking in Britse mynen beëindigd SHEFFIELD De mijnliftma- chinisten van Lancashire hebben besloten naar het werk terug te keren op voorwaarden, die voor de staking golden. Hun collega's in Yorkshire besloten eveneens het werk te hervatten en hun loon eisen aan arbitrage te onderwer pen. Door de staking waren 75.000 mijnwerkers zonder werk. DEN HAAG. Voor het tijdvak van 28 Augustus t.m. 10 September zijn aangewezen de volgende bon nen. VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 909: 281 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees. 282 Vices (A. B): 300 gram vlees. 283 Vlees (D): 100 gram vlees. 284 Algemeen (A. B, D): 250 gram rijst. 286 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 294 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. BONKAARTEN ZA, ZB. ZC, ZD, ZE. MD. MF. MH 910 (BUz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Augustus wor den gebruikt. Dc niet-aangewezen bonnen 264, 265, 268, 269, 270, 271, 273, 275, 276, 277, 278, 279 Algemeen kunnen wor den vernietigd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1