DAGBLAD VOOR AMERSFOORT J Laten we geen brandstichters worden dit weekend Nationale banden sterker dan die van politiek beginsel Zal de vleesdistributie op 1 September eindigen? Heidebossen en duin zijn zo droog als kurk nu Holland-België te Rotterdam Britten brachten hun interne conflicten van huis mee 9e Jaargang no. 200 Zaierdap 27 Aug. 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterda nsche Bank Postbus 0 Abonnements prijs 32 cent ,x w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur. TJ. DE BOOR DER, (Van onze speciale verslaggever) APELDOORN Laten we geen brandstichters worden dit weekend. Ons huis steken we niet In brand als we nette mensen zyn. .Maar om de haverklap vreet het vuur ergens in Nederland aan een stuk bos of hei of duin. Hoe komt dat? De konijntjes doen het niet. De mensen doen het! O nee, niet met opzet. Wel door „grove schuld", zoals de rechter zou zeggen. Maar de rechter kr(jgt die schuldige vrywel nooit te pakken. Want als de brand is uitgewoed en men gaat de oorzaak na. dan biykt de dader meestal op het kerkhof te liggen, zoals dat heet. Natuurlijk hebt u allemaal wel gelezen van de enorme bosbranden, die in het begin van deze week In Zuld-Frankrtjk hebben gewoed en waarb\J byna honderd mensen om het leven zyn gekomen. En de krant heeft u ook verteld van de grote'branden, die zyn uitgebroken in de bossen van Canada en Amerika. Kan dat hier ook niet gebeuren? Natuurlijk, dat kan, vooral morgen, als met de Zondag duizenden mensen uit de steden en dorpen van ons land, uit Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht en overal vandaan, met fietsen, treinen en andere vervoermiddelen naar bos, hei en duin trekken om van het zomerweer te genieten. De zomer is heet. De grond is droog. Eén regenbui doet daar niet veel tegen. En: „Eén sigaret in 't droge gras zet bos en baas in zak en as". Laten we dat allemaal bedenken als we morgen buiten zyn. Bosbrandweer met radio toegerust Nu is het bekend, dat de gevaar lijkste maanden vlak na de winter vallen, als de gronden nog dor zijn. In de regel zijn April en Mei de maanden van de meeste hei- en bos branden. Maar in hete zomers^ zo als we er ook een In 1947 hebben ge had, kunnen de sappen in de uitge groeide planten de droogte niet overwinnen en dan vat de hei even snel vlam als in het voorjaar In 1947 waren er in April 193. in Mei 83 en in Augustus... 245 branden. In zulke hete zomers zijn niet alleen do gronden droog, maar lopen ook de vacantiegangers en dagjesmen sen hejt meest In de bossen en be halve de schillen en dozen, die ze Onderzeeër der VS zinkt na explosie OSLO. De Amerikaanse on derzeeër „Cochino". die tot het mo dernste type behoort, heeft Vrij dagochtend bij een oefenvaart in de Noordelijke IJszee een ongeluk gehad, dat een officier en zes man schappen het leven heeft gekost. Toen de duikboot aan dé opper vlakte was, had een ontploffing plaats in de luchtaccumulatorruim- te. waarop de boot zonk. De omgekomen zeelieden behoor den allen tot de bemanning van de „Tusk", die poogde de bemanning van de „Cochino" na de ontploffing te redden. Hierbij werden dertien redders overboord geslagen, van wie slechts zes konden worden op gerukt. De gehele bemanning van de „Cochino" werd gered. MARSHALL-HULP Verdeling van de koek DE verlanglijsten, die de ontvan. gende landen voor het tweede jaar van het Marshall-plan hebben ingediend, bereiken een totaal van ongeveer 6 milliard dollar. Van Amerikaanse zijde is echter op niet meer dan 3,7 milliard te rekenen Dat stelt de Organisatie voor Euro. pese Economische Samenwerking, die de Amerikaanse koek verdelen moet, voor een buitengewoon moei lijke taak, welke de Technische Commissie en de Economische Raad, die er hun krachten op be proefd hebben, reeds te zwaar ge bleken is. Ten einde raad heeft men nu aan de voorzitter van de Economische Raad, de Belgische gedelegeerde baron Snoy, en de secretaris-generaal, Marjolin. opge dragen in separate onderhande lingen met de verschillende de legaties het ter. rein voor een de finitieve oplos sing voor te be- reiden. Maar erg ver zijn ook deze heren nog niet gevprderd, zulks hoofdzakelijk ten gevolge van de vertragingstactiek der Britten, die niet wensen, dat eventueel in Pa- rrijs genomen beslissingen de con ferentie in Washington, welke vol gende maand begint, voor voldon gen feiten zullen stellen. Aan de andere kant verlangen de andere delegaties, dat de zaak voor de bij eenkomst van de ministers Acheson, - Snijder, Bevin en Cripps geregeld wordt, omdat zij vrezen, dat de Amerikanen zich er misschien toe zouden kunnen laten overhalen, de Britten concessies op kosten van de andere Europese Marshall-landen te doen. Daar echter alle beslissin gen in de Europese economische organisaties eenstemmig genomen moeten worden, staat deze landen geen middel ter beschikking om de Britse politiek van traineren te doorkruisen. Onder deze omstan digheden zal het nog wel enige tijd duren, vóór de Marshall-landen zullen weten, op welke hulp zy in het tweede jaar van het Europese Herstelprogramma kunnen reke nen. In het zoeklicht Weinig verandering Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond.- Vanavond en vannacht: ver anderlijke bewolking met enkele verspreid optredende onweers buien en op vele plaatsen mist. Weinig wind. Morgen overdag: nu en dan zonneschijn en voor namelijk in de namiddag hier en daar een onweersbui. Over het algemeen zwakke wind. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. 28 Aug.: Zon op 5.44 onder 19.38; Maan op 11.37. onder 21.09. 29 Aug.: Zon op 5 46. onder 19.35; Maan op 13.08, onder 21.28. er dikwijls achter laten, valt er ook wel eens een vonkje vuur. Misschien hebt u nooit zo'n brand meegemaakt. Laat ik u dan vertel len, dat het een ijzingwekkend ge zicht is, als de zwarte rookwolken op je aan komen jagen, als de rode vuurtongen er doorheen lekken en het wild in doodsangst vlucht, niet meer bevreesd voor do mensen, wel voor het vuur. Hebt u niet de aan grijpende uitbeelding gezien in de hertenfilm „Bambi"? Als de vlammen van de hei over slaan in het bos. dan loeit en piept het, dan knarst en kraakt het, dat men met de rook in de ogen en de zengende hitte in het gezicht, er bang van wordt. Zo lang als het vuur nog aan de voet van de bomen blijft, dan is er nog wel tegen te vechten. Maar als het via de dorre takken naar boven is gekropen en van kruin naar kruin overspringt, als het ..loopvuur" is overgegaan in ..kroonvuur", berg je dan maar. Dan vaart de adem des doods over het bos Dan kun je alleen maar „lopen als de drommel en bij iedere sprong om regen bidden", zoals een Amerikaans boswachter eens heeft gezegd. Nu is het in de uitgestrekte Ame rikaanse bossen nog wel iets anders dan hier, maar ook bij ons kan het gevaarlijk worden, vooral op de Ve- luwe, waar een derde van ons natio nale bosbezit vrij dicht op elkaar staat. U moet er de Heide Maat schappij maar eens over horen, die ai jaren bezig is de bevolking op het gevaar van bosbranden tc wij zen en die in haar onlangs over leden houtvester M. de Koning zo'n voortreffelijk pleitbezorger had. Te wapen... Natuurlijk gaat men het vuur wel onmiddellijk te lijf als het is uitge broken. De bosbrandweer wordt steeds beter georganiseerd, vooral nu zij na de oorlog onder toezicht is gekomen van de hoofdafdeling „Bosbouw" van de stichting van de Landbouw en de adviseur daarvan, de heer J. Westrik, zich beijvert om overal te htfpen de bosbrandweer beter te organiseren. Hoe dat bestrijden van zo'n brand in z'n werk gaat is niet in een paar woorden te vertellen. In de eerste plaats zal men het vuur trachten te doven, met zand, of door het uit te slaan met vuurzwepen en takken. Maar men kan ook een tegenvuur aanleggen en de laatste jaren rijdt men er met een tankwagen vol water heen en een brandspuit. Op de Veluwe Vooral op de Veluwe ls de bos brandweer uitmuntend georgani seerd. Het gaat hier allemaal ultra modern. Ja. u moet niet zo min van die „achteraf" gelegen Veluwe den ken. Er zijn hier zelfs zogenaamde link-toestellen in gebruik, gecombi neerde radio-zenders-ontvangers. Ik heb gistermiddag in Voorthuizen door de aether een gesprek met Apeldoorn gehad en in Apeldoorn met Nunspeet. Ik maakte juist mee, dat er een brand in de buurt van Ermelo gemeld werd. Nog geen uur later kwam de mededeling, dat de uitgezonden ploegen het vuur had den geblust. De berichten vliegen over de Ve luwe heen en weer, van de brand- torens (er zyn er 23) per telefoon en van de vijf hoofdposten over de ultra-korte kolf. Zo is al heel gauw nadat de eerste rookwolk is waar- DE BOSBRANDWEER in ons land is perfect georganiseerd. Boven in de nok van de obelisk op de Pyramide van Austerlitz is bijvoorbeeld een klein hokje, van waaruit iedere dag weer spieden- de ogen rond gaan over de bos sen in deze omgeving. Voor de torenwachter zien wij een kope ren peilschijf, rechts een kaart met behulp waarvan hij de plaats van brand vrij juist kan vaststellen. Telefonisch kan de brandweer dan onmiddellijk naar de bedreigde plek gedirigeerd worden. genomen de juiste plaats van de brand vastgesteld. En dan gaat meteen een ploeg in de buurt er op af. Een druk op de knop en een lichtje gaat branden op een grote kaart aan de wand op de Centrale Post ln Apeldoorn: dfe en die ploeg is uitgezonden. Een lichtje van een andere kleur: die en die materiaal- wagen is uitgerukt. Nog een kleur: een detachement soldaten is te hulp gesneld. Radio-zenders mee Op die manier kan men met be hulp van gekleurde lampen op een grote kaart van de Veluwe precies zien wat er ter blussing van de brand gebeurt. De heer Tiemens op de Centrale post coördineert het werk Hij stuurt van Apeldoorn zyn ploegen in het vuur. zijn tankwa gens en oök zijn radio-wagens. De radio-wagens schallen hun bevelen uit over het bedreigde gebied. Viér man stappen uit met een walkie- talkie om, u weet wel, zo'n klein radio-zender-ontvangertje, waar u ook de soldaten mee hebt zien lopen. Zo kan men op de radio-wagen en via deze op de centrale post in Apel doorn van minuut tot minuut de strjjd tegen het vuur op een aantal punten tegelyk volgen. Dat is heel wat anders dan enige jaren geleden, toen men van een paar kanten op het vuur aanviel, maar de ene ploeg niet wist wat de andere deed tot men elkaar toevallig midden in een rookwolk tegen kwam. Een lucifer heeft wel een kop Zo ziet u dus, dat er heel wat ge beurt om een brand, als hy er een- Nee tnrh...? Heus! Gisteren kwam in Londen de afgevaardigde van India bij de commissie, die de betrekkin gen tussen de landen van het Gemenebest regelt, aan. Spelt u mijn naam vooral goed, zei hij toi de journalisten. De man heet Tirvyalyangiudi Vijajaraghava- charya. Slechts weinig mensen kun nen zich langer dan 20 minu ten op een spreker concentre ren, heeft een in Engeland in gesteld onderzoek aangetoond. Tot de beste luisteraars behoren politie-agcntcn. De privè-auto van toylen Hitier kreeg gisteren panne Toen de Californische koper met de Mercedes-1943 'n proef- ritje maakte, begon de motor heel ordinair te sputteren, waarop de wagen in de hoofd straat van het stadje Hacken- sack bleef stilstaan. Monteurs konden de wagen niet meer aan de gang krijgen. Federico Pucci, een inwoner van Salerno, heeft een ma chine uitgevonden, die een do cument, dat bijvoorbeeld in het Nederlands gesteld is, in een andere taal kan omzetten. De machine zal volgende maand op de Parijse jaarbeurs te zien zijn. Als u soms niet weet, waar heen in uw vacantie te gaan het geallieerde hoofdkwartier in Tokio heeft de beperkende be palingen betreffende, bezoeken aan Japan verzacht. V.J EEN VAN DE MANIEREN om een heidebrand te bestrijden is het vuur met takken en vuur zwepen trachten uit te slaan. maal is, te bestrijden. Dat is wel een teken, dat het belangrijk ls. Want zo'n brand kan een enorme schade aanrichten, niet alleen aan het hout, maar ook indirect, en op velerlei gebieden. En wat voor het bos en de hei geldt, geldt ook voor het duin. Ook dat is zeer brandge vaarlijk op het ogenblik en de dui nen kunnen onze met zeer grote kosten aangeplante hclmgewassen niet missen. Denkt u nog eens aan dit alles als u morgen door de bossen fietst, als u luiert'in de hei of zonnebaadt in het duin? Laat uw sigaretten maar thuis of houdt ze ln ieder ge val in uw zak tot u ergens op een ongevaarlijk terrasje zit. En pas vooral op met lucifers, want die zyn het ergst. Een lucifer heeft wel een kop, maar hij kan niet denken. Dat zal men van u toch niet mogen zeg gen, lezer... Kordate slager dreef overvallers op het hazenpad AMSTERDAM Op gebons op de voordeur deed Vrijdagavond de slager S., in de Velserstraat in een tamelijk afgelegen Amsterdamse wijk, de deur open. Hij stond toen oog in oog met twee gemaskerde mannen, van wie de een gewapend was met een geweer en de andere met een pistool. De slager begreep dat er iets niet in de haak was en ging zelf tot de aanval over. De man die met het geweer was uitge rust stak zijn wapen tussen de deur, zodat S. deze niet kon dicht drukken. Er ontstond een heftige worsteling, waarbij de slager luid om hulp riep. Ten slotte oordeel den de aanvallers het verstandig de benen te nemen. Een hunner verloor hierbij zijn revolver. De politie heeft van de overvallers nog geen spoor kunnen vinden. DEN HAAG Thans wordt of ficieel medegedeeld dat de inter landwedstrijd Nederland-België zal plaats hebben op 6 No\ ember In liet Feyenoord-stadlon te Rotterdam. De 1 aanvang is bepaald op half drie. Nieuwe biljetten van honderd gulden DEN HAAG. De directie van de Nederlandse Bank N.V. maakt bekend, dat zij binnenkort naast de thans circulerende bankbiljetten van f 100, bankbiljetten van dezelf de coupure van een nieuw model in het verkeer zal brengen, die ge dateerd zullen zijn 9 Juli 1947. De biljetten zijn ongeveer 82 x 154 mm. groot, de voorzijde is bruin. De achterzijde is gedrukt in de kleuren groen, bruin en blauw. De voorzijde bevat een vrouwenpor tret naar een schilderij van Rem brandt. Commissies der RTC gaan aan de slag DEN HAAG. Vrijdag hebben de vijf commissies, die volgens het reglement van orde der Ronde Ta fel-conferentie (R.T.C.) zyn inge steld, voor het eerst vergaderd. De bedoeling yan deze vergaderingen was de leden van de commissies gelegenheid te geven met elkaar kennis te maken. De vergaderingen droegen daarom een min of meer informeel karakter. Er zijn, naar wij vernemen, algemene oriënte rende besprekingen gevoerd over de volgorde van behandeling der verschillende onderwerpen. In Re publikeinse kringen is men van oordeel, dat de volgorde van be handeling voor de staatkundige commissie reeds is vastgesteld en het eerste punt van behandeling is de voorlopige constitutie van de Republik Indonesia Serikat. De commissies zullen waarschijn lijk Maandag hun werkzaam heden voortzetten. Het ligt in de bedoeling de vergaderingen der commissies zoveel mogelijk op ver schillende uren te houden om daar door de leden van de UNCI in de gelegenheid te stellen de vergade ringen bij te wonen. Normaal uitzendings schema voor Indonesië DEN HAAG. De contingenten, welke in het normale uitzendings schema naar Indonesië zijn opge nomen, omvatten voor de j^ren 1948 en 1949 twee zelfstandige in fanteriebrigades en zes bataljons infanterie per jaar. Aldus luidt het antwoord van de ministers van Oorlog en van Overzeese Gebieds delen op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Schoonenberg. Deze onderdelen zijn samengesteld volgens een bepaald organisatie schema. Het aantal hierin voorko mende plaatsen kon bij de uitzen ding niet volledig worden bezet, aangezien, door tussentijdse afkeu ring voor de tropen, daarvoor te weinig personeel beschikbaar was. Vrachtauto overrijdt zestienjarige EDE De 16-jarige van R. kwam Zaterdagmorgen op de fiets van het Maandereind en wilde linksaf slaan om de Breelaan in te rijden. Doordat hij teveel links aanhield kwam hij in gedrang met een van de Breelaan 'komende vrachtauto van de Expeditie H. uit Ede, bestuurd door R v. R., die de bocht naar het Maandereind wilde nemen. De jongen zou er goed afgeko men zijn als hij niet met zijn fiets het trottoir geraakt had, waardoor hij naar rechts kantelde en onder het achterwiel van de vrachtauto terecht kwam. Hoewel de bestuur der van de vrachtauto sterk remde, reed hy de jongen over de borst kast. Van R. werd vrywel op slag gedood. NA STRAATSBURGS EERSTE RONDE Assemblee tornt op tegen ministerraad De commissies, die tot taak heb ben een onderzoek in te stellen naar de politieke en economische proble men van Europa vertonen zelfs een STRAATSBURG Vrijdag bracht het elr.de van de eerste ronde van de algemene debatten in de assemblée van de Raad van Europa. Het zal niet voor het midden van de volgende week z(jn, dat z(J de tweede ronde In gaat en ln de tussen liggende tijd hebben de onderscheidene commissies gelegenheid tot schaven aan de resoluties, waarmede straks de raad van ministers van de Raad zal worden bestookt. Ook wie zich in het algemeen niet wil wagen aan voorspellingen over de vorm die deze resoluties ultelndelyk zullen krijgen, kan toch wel de verwachting uitspreken, dat de kern ervan zal bestaan ln het verzoek de werkzaamheden \an de assemblée ,die thans beperkt is tot een maand per jaar, uit te breiden. Hqt is wel duidelijk gebleken, dat die ene maand te kort ls om alle problemen, die zich voordoen met enige kans op suc ces te behandelen. tendens naar een permanent karak ter. Ten overvloed-» is er nog de sug gestie van Churchill om de assem blée reeds in Januari 1950 ander maal byeen te roepen om te be slissen over de toelating van Duits land. Ook alweer een plan dus dat er toe leidt, dat net gestelde ver gaderschema te buiten gegaan zal moeter worden. In Labourkringen alhier maakt men er geen geheim van, dat men het wensely'k acht zulk een snelle ontwikkeling té remmen. In Januari speciaal naar Straats burg terug te komen om Duitsland te begroeten zou volgens de Labour- leden onzinnig zijn. daar toelating der niéuwe Duitse republiek een zaak*der ministers en der nationale parlementen blijft. Weliswaar is nog onduidelyk hoe de partyen zich zullen verhouden, als het hierover tot stemmen komt, doch ir het bijzonder uit de Scan dinavische hoek schflnt de Labour- zienswyze steun te cullen ontvan gen. Het meest karakteristiek voor de eerste helft van de assemblée is het feit. dat de Europese politieke groe pen zich niet zo vlot hebben ge vormd als werd eerwacht. De Fran se socialisten hebben pogingen ge daan de socialisten uit verschillen de landen één lijn te doen trekken doch de bijzondere positie, die La bour inneemt, heeft db vorming van een socialistisch blok verhinderd. Het enige solide blok. dat in de assemblée vorm heeft gekregen, is dat der aanhangers der Europese Beweging. Zij tellen blijkens hand tekeningen onder enkele resoluties der „Europese Beweging" bijna de helft der leden. De nationale en regionale banden schijnen hier vooreerst nog sterker te z i dan de politieke kleur. Zo ook de nationale tegenstellingen, zoals gebleken ia uit herhaalde in tern-Britse schermutselingen tussen Labour-leden en Conservatieven. De strijdbare Brit Morrison heeft overigens te kennen gegeven, dat hij veel meer van dergelijke leven dige uiteenzettingen wenst. Hij heeft daarin gelijk, want het debat heeft tot heden geenszins de ken merken van een echt debat ver toond. In de lange reeks van uit eenzettingen werden de meningen eerder naast elkaa gezet. De bot sing der meningen zal vermoedelijk eerst ir de commissie plaats hebben. Dat onder deze omstandigheden de belangstelling voor een algemene discussie gaandeweg ls afgenomen bleek ook Vrjjdag weer. toen cultu rele en sociale poblemen werden behandeld voor een zaa», die voor driekwart leeg «vas. Zoals gezegd, de assemblée is thans uiteengespreid over zes com missiezalen en zal niet voor het midden van de volgende week op nieuw bijeenkomen. "N Goedkopere bananen in aantocht DEN HAAG. Het invoercontin gent van de Canarische bananen is uitgeput en thans worden Fyffes- bananen ingevoerd. Heden is het schip „Martina" met een zending van 200 ton uit Panama in ons land gearriveerd. De aankoopprijs van ^n.-^en is be'-tn^rijk lager dan die van de Canarische. Ook de maximumprijs voor de éonsument is lager gesteld on wel van 1.82 op 1.38 per k.g. Nederlanders ontruimen Republikeins Luis BATAVIA Als bewijs van goede wil, aldus United Press, hebben de Nederlandse autoritei ten in Batavia het gebouw, dat door de Republikeinen wordt be schouwd als de geboorteplaats van de Republiek, san hen overgedra gen. De acht Nederlandse schild wachten, die het gebouw bewaak ten, sedert de Nederlanders het op 17 Augustus bezetten, na een ge wapend incident, zijn teruggetrok ken. In het gebouw, dat onbeschadigd is bevindt zich de beroemde col. lectie schilderijen van ir. Sukarno. De Republiek wil het gebouw in gebruik nemen als verblijfplaats voor hoge functionarissen, die tij delijk te Batavia vertoeven. Kanaalzwemster in de dop? HENGELO. Een strandbad aan het Twentekanaal beschikt over een bijzondere attractie in Frcdy Smccnk uit Hengelo, een peuter van drie jaar, die twee maal daaps «iet alleen komt pootje baden, doch ook 'n num mertje duiken en zwemmen weggeeft. Er zullen wcitiig drie jarigen in Nederland zijn. die dc zwemkunst machtig zijn, en nog minder zwemstertjes van die leeftijd, die demonstraties geven in schoolslag, rugzwem- men en duiken. vy DIT WEEKEINDE Kans op onweer, maar warm De weersvooruitzichten voor het weekeinde zyn gunstig voor ieder een, die er op uit wil trekken of vacantie heeft. Weliswaar is er een toenemende kans op onweer, maar het warme weer blijft zoals wij gisteren reeds schreven aanhou den, zeker dc eerste paar dagen. De wind blijft zwak en matig en zal uit verschillende richtingen waaien en men behoeft niet bang te z(jn, dat dc algemene weersge steldheid de invloed zal óndergaan van depressies op de oceaan. Sedert gisteren heeft dc wcers- situatic weinig verandering onder gaan. Boven dc Oostzee handhaaft zich het gebied van hoge lucht druk, dat thans uitlopers heeft bo ven de Balkan en boven Italië. Ten Westen en Zuidwesten van de Britse eilanden stegen dc barome ters. Boven Frankrijk is dc lucht druk laag, maar cr komen geen grote verschillen voor. Een. koud lage drukgebied in het hogere ni veau bevindt zich thans boven En geland. De lucht is daar vochtig en onstabiel en onweders zijn daar het gevolg van. Er zijn reeds op di verse plaatsen van Nederland on- weders opgetreden en de mogelijk heid, dat dit opnieuw het geval zal zijn is groot. Slagers 'zeggen Het is dringend nodig en het is uitvoerbaar (Van een onzer redacteuren) Zal de vleesdistributie met ingang van 1 September a.s. tot het ver leden gaan behoren? Als de Nederlandse slagers hun zin krijgen, zal dit inderdaad het geval z(jn. Z(J toch hebben aan de regering door middel \an een artikel In hun vakblad con practise!» voorstel gedaan, dat neerkomt op een afschaffing der rantsoenering met Ingang van de ge noemde datum, maar met handhaving van de toeslag van 12 cent per kilogram rundvlees en been en 20 cent voor varkensvlees, die thans aan de boeren wordt uitbetaald. Uit voorstel kan men beschouwen als een compromis tussen de thans bestaande toestand en volledige vr(Jheld van quantltelt en nr(js, zoals die bijvoorbeeld geruime tjjd terug verwezenlijkt •len f ls voor artikelen als brood en melk. Toen enige tijd geleden de ver wachting we.d gewekt, dat de op heffing van de vleesdistributie het komend najaar tegemoet zou kun nen worden gezien, toen zweefde de betrokken instanties uiteraard een volledige afschaffing zowel van de rantsoenering als van de subsi dies voor ogen. Dat nu de herfst zo langzamerhand voor de deur staat en men nog altyd niets naders om trent het einde der vleesdistributie heeft gehoord, vindt zyn oorzaak in de loon- en prijspolitiek der rege ring. die er op gericht is een derde loonronde te voorkomen. Men vreest grote moeilijkheden, wanneer de boeren aan hun 42 cent toeslag blij ven vasthouden cn dientengevolge by een beëindiging der distributie de vleespryzen onvermijdelijk de hoogte in zouden gaan, omdat het slagersbedrijf de toeslagen nu een maal niet kan opvangen. De slagers, zeker zij, die georga niseerd zijn in de beide Nederlandse slagershonden, hebben voor deze moeilijkheden volledig begrip. Niet temin zyn zij over de gang van za ken diep teleurgesteld. Zij hadden gehoopt, dat er, met het naderende einde van de distributie voor 'de deur. in deze Augustusmaand in hun handel meer mogelijkheden zou den zijn, dan in de tijd die achter ons ligt. Inplaats daarvan consta teren zij. dat het in de slagerswin kels weer al bevroren vlees is wat de klok slaat Dit ls en voor hen en voor het grote publiek des te teleurstellender omdat allerwege kan worden waar genomen. dat do vleesdistributie zichzelf heeft overleefd en dat prac- tisch de doodsklok er al over Is ge luid. De slagers bezitten de er varing, dat de distributie hoe langer hoe meer gaten en lekken vertoont en dat alle waardering voor het dis tributiestelsel volledig is verdwenen. De slagers menen, dat opheffing van de distributie met voorlopige handhaving van de toeslagen in derdaad mogeliik is. wanneer men maar de slachtingen voorlopig ge centraliseerd houdt. Het marktver- loop kan dan uitwijzen in hoeverre en wanneer het mogelijg zal ziin de toeslagen geheel en al in te trekken. Het is een feit. dat hand having der centrale slachting moeilijkheden meebrengt. Maar de handhaving der distributie Senaat der VS verlaagt gelden voor luchtmacht WASHINGTON. De Ameri- kaanse senaat heeft zich Vrijdag met 49 tegen 9 stemmen uitgespro ken voor een vermindering met 577.755.000 dollar van de gelden, die door het huis van afgevaardig den waren goedgekeurd voor de luchtmacht. De senaat keerde hierbij terug naar de door president Truman voorgestelde uitbreiding van de luchtmacht tot 48 groepen. Het huis van afgevaardigden had gel den willen uittrekken voor 58 luchtmachtgroepen. heeft grotere nadelen. En wanneer men, in het kader van de voorbe reidingen van de Benelux, de vleesdistributie toch in ieder ge val voor het einde van het jaar op wil heffen, dan kan men dit, aldus de slagers, beter direct doen. Anders zullen, bij een voortdu ren der onzekere toestand de vee houders en -mesters zich niet gaan instellen op vleesproductie voor winter en voorjaar. En een ophef fing in de winter zal voor het be drijf funest zijn. De slagers brengen hun voorstel met des te meer klem naar voren, omdat zij er van overtuigd zijn, dat het verloop van de vrije markt en de vrije prijsbeweging heel spoedig zal lijden tot het punt waarop de toeslagen zich overbo dig zullen hebben gemaakt. Waar de artikelen in het Vak blad voor de slagerij, waarin deze voorstellen zijn vervat zojuist van de pers zijn, ontbreken op het ogenblik nog de reacties van rege- Yingszljde. Men wacht er echter vol belangstelling op. (Ongecorrigeerd) Ook Air France stelt automatische piloot op non-actief AMSTERDAM. Ook dè Fran- se Luchtvaartmaatschappij Air France heeft de electrische auto matische piloot in haar Lockheed Constellation-toestellen voorlopig buiten werking gesteld. Bij de Air France had zich tot op heden geen storing in de auto matische piloot voorgedaan, doch men wenst de resultaten af te wachten, die de nadere proefne mingen opleveren. Verliezen iu Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd Kon Landmacht: Adj.-onderoffl- cier W. J. Rühülessin, Den Haag; Sold. G. Ensink, Hoorn (NH); Wachtmeester C. M. Pluk, Stevens- beek. St- Anthonis <N.B.); K N.I.L.: Mil. sold. Lijtsman; Mad. sold. Moehamad Taha; Jav. sergt Soepir; Chin. sold. Foe Se Tet; Mal. sold. Kotong; Amb. sold. D. Hatusu- pij; Jav sold. Koesmin; Sold. Soe- parmo Tjoendoreso; Amb sold. N. Toisuta: Jav. sold. Domo; Tim. sold. J. Djatoe, allen afkomstig uit Indo nesië. ROME De bandieten van Giuliano maken korte metten met agenten, die tegen hen in het vuur wordt gebracht. Vrijdag hebben zij weer een carabinieri gedood en een ander ernstig gewond bij een brutale bandieten overval op een politiepost in het gebied van waar uit dc tweeduizend man politie binnenkort zal uitzwermen om te trachten Giuliano in handen te krijgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1