Drijvend betonkasteel door Botlek Delft is Hollands Gouden Eeuw verbeeld in steen Feilloos manoeuvreren bracht het over cle zandrichel De grote en de kleine strijd Stad aan Schie moet kunststad van betekenis worden Zaterdag 27 Aug. 1949 3 Eerst een bakkie pikheet Zoiets is altijd gemakkelijker ge zegd dan gedaan Om het motor bootje de „Vlaardingen" te berei ken moeten we over een paar kas ten van schuiten heen en de schuin- lopende dekken zijn zwaar be dauwd. Dank zij onze spekzolen maakten wij een onnavolgbaar ma nuaal en dat bracht ons zo aan het schrikken, dat we meer kruipend dan lopend op de „Vlaardingen" overstapten. Het jonge dekknechtje heeft onze capriolen grijnslachend gevolgd, maar nu we voor hem staan, groet hij ons toch met ver schuldigde eerbied, want hij tikt aan zijn witte petje „Kom maar in de stuurhut." zegt de kapitein En verontschuldigend laat hij er op volgen: „Er is hier niet veel ruimte, zie je." Het bootje begint nu kwaadaar dig te grommen en te schudden. Het maatje gooit de touwen los en langzaam glijden wij de haven uit. naar buiten. De rivier glanst zilve rig. Het is een beetje heiig, maar de zon doet al stevig haar best de nevels uit elkaar te scheuren. We roken onze eerste sigaret en ver heugen ons in de dag. die mooi en stralend beloof? te worden. De mo- OP deze Dinsdagmorgen werpt de zon een schraal bleek licht op de pakhuizen van de Wilhelminahaven in Vlaar dingen. Het is nog vroeg, klokslag zeven uur, en zeer stil. De schepen langs de wal spiegelen hun rompen in het klare water, waarin de omtrekken breken in brede golvingen. Een enkele dekknecht fluit een schril deuntje. Onze voetstappen klinken hol, worden teruggekaatst door de oude gevels, die nog na- dromen in de ochtend. Een kleine man in uniform staat ons reeds op te wachten. Het is sleepbootkapitein de Bruyn en wij zijn z'n gasten. Even als gisteren vergezelt hij met de „Vlaardingen" de enorme zinker uit Vlissingen, die volgend jaar voor de afdamming van de Brielsche Maas gebruikt zal worden. Straks, op de Nieuwe Waterweg, zullen wij die zinker oppikken. Kapitein de Bruyn doet een laatste haal aan zijn sigaret, kijkt op zijn polshorloge en zegt: Zullen we dan maar gaan. wij de zinker goed kunnen opne men Het is inderdaad een knaap van jewelste Hij is 12 meter hoog. 13.40 meter breed en heeft een diep gang van 4 50 meter. De waterver plaatsing is 3321 ton. het gewicht 3300 ton Hij en z'n broertje hebben ons land reeds goede diensten ge leverd. Ze komen uit een voorraad, die bij het eiland Wight heeft opge slagen gelegen en de geallieerden putten daaruit bij het aanlccgen van kunstmatige havens voc» de kust van Normandië tijdens de in vasie. In 1945 kocht de regering een paar van deze zinkers uit de dump Men gebruikte ze bij het dichten van de dijk te Westkapelle. In de Brielse Maas zullen ze nu verder dienst moeten doen. één voor di rect gebruik en deze als reserve. De ..Vlaardingen" is naast dc „Delfshaven" gaan liggen. Zo dar- 1 tel als het bootje eerst was. zo rus- tig is het nu. Langzaam, bijna schoorvoetend, trekt de sleep ver der. De fotograaf danst als een clown van de ene boot op de an dere; hij is zichtbaar in extase. Vol komen begrijpelijk overigens, want het is een imposant schouwspel deze zinker over de brede rivier te zien schuiven. „Het gaat langzaam, kap „Straks gaat het nog veel lang zamer." zegt de kap veelbeteke nend. „Gisteren hebben we ook zo getobd om 'm in de vaargeul van de Botlek te krijgen. Er ligt daar een zandrichel. waar we 'm over heen moeten loodsen en dat kan alleen bij opkomend tij. Het is een precies karweitje." Als we eenmaal voor de Botlek zijn gearriveerd en de ..Thames", wiens taak nu is volbracht, terug keert. mogen de sleepboten een paar uur op hun lauweren rusten. Het begint warm te worden, en er is bijna geen wind. Boven de met rietkragen omzoomde oevers van de Botlek trilt de lucht. Zeilboten met vacantiegangers in minimale kleeaij zoeken hun weg naar de Oude Maas. De machinist van de Vlaardin gen" kruipt aan dek om een luchtje te scheppen. Hij valt met zijn neus in de koffie, die het maatje met zijn eeuwige grijns juist bedrijvig loopt I uit te delen in gebarsten komme- i tjes. Er komen boterhammen voor de dag en kapitein de Bruyn roept I om een haring. „Hij heb worst op z'n brood en nou mot ie ook nog haring." zegt het maatje misprijzend. „Zei je iéts?" vraagt de kap „Ik zei. dat het vandaag donders mooi weer is, kap." Uit de nevel maakt zich een tros rompen los met daarachter een hoge, witte vlek. Langszij van de 62 meter lange betonnen romp hangt de Phoenix" als een ver liefde poedel. die lui zijn voor de duivel niet bang. Eens haalde de kapitein van De Zwarte Zee een Griek op in de Atlantische oceaan. Die kast had nooit harder gelopen dan 8 mijl. Nou. en de Zwarte Zee liep er veertien. Had je die kapitein van de Griek moeten zien kijken. Van z'n leven had ie nog nooit zo hard ge varen We knikken, zijn in ons hart een beetje trots. Dat flikken die Hol landers toch maar. Wachten duurt lang en we pope len van ongeduld om te zien wat er nu verder gaat gebeuren. Als het fluitje klinkt, dat het einde van dit gedwongen nietsdoen aankondigt, halen we opgelucht idem. De schoorstenen van de „Delfshaven" en de Phoenix" braken vette, zwarte rookwojken. die als een grauwe sluier over de rivier blijven hangen. De kabels staan strak ge spannen en nauw merkbaar komt er beweging in de betonnen kolos. Pang! De Phoenix" schiet opeens vooruit. Op de zinker is het plotse- „Morrege, meester". tor stampt monotoon en regelmatig. Het maatje steekt zijn neus om de hoek en zegt: „Daar komt een Zweed, kap, doe het een beetje kalmpies an. anders spoel ik van 't dek." „Je mot je niet met dingen be moeien. die je niet an gaan." werpt de kapitein hem toe. „Zorg liever voor een bakkie pikheet. Je weet niet hoe 't hoort." „Nou," zegt de fotograaf, „ik ben eens op een zaak geweest, daar had je om deze tijd. „Waa!" gilt het maatje en maakt benen. De kapitein schudt eens met het hoofd. „Die jeugd van tegenwoordig. Brutaal als de beul!" Als een betonnen vesting We naderen Maassluis. Die zinker kan nooit meer ver weg zijn. Hij is al gisterenmiddag uit Vlissingén vertrokken en z'n broertje kwam ook om deze tijd binnen. Dat kan ook makkelijk, want er is geen mooier weer dan dit om zo'n ge vaarte over zee binnen te brengen. Het maatje steekt opnieuw zijn neus om de hoek." „Ik zie een roodbandje. kap." „Ik zie nog veel meer." zegt de kap. Wij' kijken gespannen toe en ja, nu zien wij het ook. uit de nevels maakt zich een tros rompen los met daarachter een hoge, witte vlek Het is de zinker. De ..Vlaardingen' loopt wat hij lopen kan. De foto graaf maakt zijn toestel schietkjaar. Nu zijn we er al vlak bij. Geflan keerd door de „Achilles", de ..Per nis" en de „Delfshaven" trekt de ge weldige zeesleper „Thames" de zin ker. die er uitziet als een vesting, door het water van de Nieuwe Wa terweg Langszij van de 62 meter lange betonnen romp hangt de „Phoenix" als een verliefde poedel. De „Vlaardingen" beschrijft een wijde boog om het transport, zodat Nylonkabels, ijzersterk De runners op de zinker maken het zich gemakkelijk. Ze hebben er al een nachtje op zitten en nu is het goed rusten daarboven Employés van Rijkswaterstaat komen een kijkje nemen. Nu gaat het er. op aankomen. We roken onze zoveel ste sigaret en kijken slaperig naar het vonken van de golfjes. In de verte rusten de machtige complexen van de Bataafse. Als een flikke rende vlag steekt een gasvlam uit een der pijpen We spreken over het onrustige en dikwijls gevaar lijke werk van de zeeslepers Dal is een onderwerp naar het hart van de kap. Het is inderdaad een knaap van jewelste. Hij en z'n broertje wer den reeds in 1946 gebruikt om de dijk van Westkapelle op Walche ren te dichten. Het doel is bereikt: de water schotten worden geopend, het zinkstuk gaat naar de bodem. ling een wild geren van de runners. Kabel gebroken! „Dat kan op de „Pernis" niet ge beuren." zegt onze kap„ „die ge bruiken nylonkabels, vreselijk duur, maar ijzersterk." „Ik heb wel eens gehoord van nylonkousen." mompelt de foto graaf nadenkend, „maar dat daar een zinker aan kan hangen.. Het maatje slaat zich op .de dijen van pleizier. ;.Die Lord Wanhoop op z'n Zon dags!" .Je mag je witte petje weieens wassen," kaatst de fotograaf terug. Intussen is de kabel alweer gere pareerd. We drijven naar de ingang van de Botlek. Men kan zich nau welijks voorstellen, dat hier over enige jaren een machtig industrie gebied zal verrijzen, zo landelijk is deze omgeving nog. Voor de stad Rotterdam is het natuurlijk een peuleschilletje, die heeft al meer opgeslokt zonder dat daardoor haar honger werd verzadigd. Het zal wel minder eenvoudig zijn dan het lijkt, maar dat het gebeurt, is zeker. De zinker zit nu boven op de zandrichel. Het schroefwater der der sleepboten kolkt en bruist en rond het betonnen gevaarte wordt het water zandkleurig Maar op de duur wordt de strijd beslist ir. het voordeel van de op volle toeren jagende sleepboten. Er komt bewe ging in de betonnen reus e/i heel zachtjes glijdt hij verder, de Botlek in. Het is de laatste étappe. Drie flessies voor de dorst We hebben dorst gekregen. Het maatje heeft zwarte thee gezet, maar die smaakt ons niet. Het blon de jochie voelt zich schuldig. „In Nieuwesluis is een leuk ca feetje." zegt hij. ..En daar hebben ze bier," zegt de fotograaf. De kapitein van de „Delfshaven", waar we aanhangen, spitst zijn oren. „Drie flessies,'' bestelt hij. De koppen worden bij elkaar ge stoken en even later doorklieft de „Vlaardingen" het water van de Botlek in de richting Nieuwe sluis. Er is een leuk cafeetje en als de dorst is gelest, keert het gezel schap naar de sleep terug. De kapi tein van de „Delfshaven" krijgt z'n drie flessies. Het gaat nu wat snel ler. Aan de einder maakt zich uit de dampkring het silhouet los van de toren van Den Briel. Daar ligt het doel van de reis. Nog een half uurtje en we zien het broertje van onze zinker een beetje scheefgezakt midden in dc rivier liggen. De wind steekt op en doet de smook uit de schoorstenen over het water trek ken. Een paar zwemmers hebben zich behaaglijk op de eerste zinker genesteld en kijken nieuwsgierig haar wat te gebeuren staat. Een passagiersboot met wuivende men sen passeert ons rakelings. De runners op het betonnen kas teel zijn weer actief geworden. Ze draaien aan de kranen, opdat het water in de caissons kan stromen. De sleepboten hebben de reus feil loos achter het broertje gesleept. Daar wordt hij nu eveneens te rus ten gelegd. Over een jaar gaat het broertje naar dc dijk tussen Voorne en Rozenburg om het laatste gat te dichten. Tot zolang moet hij geduld hebben. Breekt hij. dan is er altijd nog zo'n knaap in reserve. We vin den het nu al een historisch ogen blik. De fotograaf is er zenuwachtig van en struikelt bijna over z'n eigen benen met de bolle plusfours om maar vooral niets te missen. Het gaat allemaal van een leien dakje, het water stijgt langzaam en opeens ligt de zinker onwrikbaar vast De Delfshaven" gaat er al vandoor. De ..Pernis" volgt hem ras. De ..Phoenix" en wij vormen de hek kensluiters. En hiermede is onze reis vol bracht Verwonderlijk snel loopt een boot, die huistoe keert. Het maatje liét zijn Vitte pet uit pure vreugde op éen oor dansen De ma chinist zong het een of ander schoon lied en de kap borstelde z'n uniform af. Achter ons hijgde de „Phoenix" en uit dit hijgen konden we op maken. dat ze het er weer bliksems best had afgebracht. Dat was vak werk. jongens! I VOOR DE ZONDAG Carlo Levi, arts, schilder en schrijver, werd om zijn politieke eenzame en onherbergzame streek Louw es, het woord voeren, ran Zuid-Kalk*. tussen teen en hiel Des avonds zal in het Circusge van de „laars". Hii schreif over bouw te Schcveningen een cultureel zijn verblijf daar een kostelijk ver- I spel worden opgevoerd, dat als titel haal, vol diepe wijsheid, onder de draagt „De Gouden Ploeg^ In to- Centraal Bureau 50 jaar ROTTERDAM. Op 16 Scptem- ber n.s, zal dc nationale coöperatieve aan- cn verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" te Rotterdam 50 jaar bestaan. Bij deze organ;satie zijn meer dan 80.000 land- en tuinbouwers aangesloten. In een buitengewone algemene vergadering in het Kurhaus te Sche- vcningen zal worden gehouden, zul- De Ste-Ursula, sedert kort van steigers bevrijd, met het beeld van Hugo de Groot op de voor grond en rond het ruime plein rusten toeristen onder het genot van een glaasje spuit. titel: Christus kwam niet verder dan Eboli", een uitdrukking, waar- I mede dc bewoners van die streek hun volstrekt vergeten zijn plegen aan te duiden. Wanneer deze men sen enige aardse verwachting koes teren, gaan hun gedachten niet uit naar Rome. Van Rome, de hoofd stad van een rijk. dat van zeer jon ge datum is in een streek, waar men nog van het koninkrijk Napels weet te vertellen, merkte men nooit iets anders dan de vordering van zwaar drukkende belastingen, meestal met de sterke arm geïnd. Het fascisme had een officiële plaatselijke leider. Alles, wat die zei, bleek echter gelogen, qf werd niet begrepen. Neen, mocht er al een illusie zijn overgebleven, dan was die gericht op Amerika, waar velen heengegaan en sommigen ge slaagd waren. Naast een a/beelding van Maria, de Moeder des Heren, trof Levi, bijna -in elk woonvertrek dc bemoedigend glimlachende beel tenis van president Rooseuelf aan! Wat deze politieke balling plezier had, toen vanuit Rome juist Roose velt verdacht werd gemaakt! Dc staat, dc oorlog, de droogte cn de ziekte waren voor deze men sen vier aspecten van één en de zelfde macht: het noodlot. En hun strijd was niet de veldtocht tegen Abessynië, maar de uitzichtloze strijd tegen dat taaie noodlot. Dc detail-tekening van deze schilder- schrijver is zó raak, dat de lezer zich vanzelf dc vraag gaat stellen naar het zedelijk bestaansrecht van zulk een staat, en wie nu eigenlijk a-sociaal waren, regering of primi- taal zullen er meer dan 500 mede werkenden uit alle delen van het land aan deel nemen. Plattclands- organ.satics op cultureel gebied heb ben hun medewerking toegezegd. Kees van Iersel regisseert Ter nadere informatie diene dat Kees van Ierssel een der spelers is van het Amsterdams Toneel; hij woont in de hoofdstad. Schrijvers van De Gouden Ploeg zijn de heren A. den Doolaard iSpoelstra) en Govert van der Meint. Van de 500 medcspelcndcn ko men er 80 uit de staf van het Cen traal Bureau zelf en 420 anderen uit geheel Nederland; er zijn volks dansers bij, f endclzwnaiers, e.d. ticve bevolking. Bij nader inzien blijkt deze vraag niet eenvoudig af te doen met een oordeel over het fascisme, terwijl de bemoedigende glimlach van over de Oceaan'ook het antwóórd niet kan geven. In dc Bijbel haalt koning Achab zich een onzalige dood op de hals, door zich te vergrijpen aan leven u goed van een heel klein boertje. En Paulus bindt ons op het hart, te bidden voor de overheid, opdat wij een goed en gerust leren mo gen hebben. En diezelfde Bijbel laat ons aan het einde zien de be moedigende glimlach uit de „Nieu we Wereld", waarin dc Gerechtig heid woont. Wanneer we in deze dagen onze krant lezen, vergeten we dan dat alles niet? Ook niet het gebed? EIGENLIJK moet je Delft bezoeken op een zonnige Zondagmorgen, als het er stil is en het water in de grachten nog groener ligt te glimmen dan anders. Eigen lijk moet je Delft zien zonder al die roezemoezerige bedrij vigheid onder de bomen want des te beter kunnen de bruggen en de gevels aan het woord komen en waarlijk, ze hebben veel te vertellen. Delft is een stadje, waar Hollands gouden eeuw in het steen is bewaard gebleven; daar horen carillonklanken bij en het gerucht van je eigen trage voetstap; meer geluid liever niet. Achter de oude gevels is De schilderachtigste hoekjes van Delft vindt men bü de Oude Kerk: steen, water, een brugge tje en oude lindebomen. een nieuwe geest gevaren MAAR natuurlyk, ook op een door-de-weekse middag is het de moeite ruimschoots waard voor wie over de talloze anachronismen heen wil stappen. Nu, dat wil ieder een wel, als op het deftige Markt plein, waar renaissance, gothiek en barok in al nun glorie rijk vertegen woordigd ztfn; wat felgekleurde pa rasols staan opgesteld met stoelen en tafels eronder, waar het goed zit ten ls op deze zo mermiddag. Er komt twintigste- eeuwse Cola op ta fel en een lip-stlc- ked meisje komt onbeschroomd naar je wensen vragen maar als die eenmaal zjjn vervuld, ls er nau welijks schoner ge. legenheid denk baar om je te laten r.ieevoeren ln de sfeer, die hier on miskenbaar tussen de oer-oude gevels hangt: een sfeer van eeuwen terug. De Nieuwe Kerk, gelukkig nog maar een paar meter in de steigers, wordt nog wat ontsierd door de rommelige bedoening van di rectiekeet en hek jes, die nu eenmaal bij een restauratie horen maar kenne lijk schiet de res taurateur, prof. Lansdorp, op met zijn kolossaal kar wei: Ste Ursula beheerst weer in haar gothieke waardigheid het beeld van plein en stad Aan de andere kant troont als een anachronisme in zichzelf het stadhuis, een wonderlijk bouwwerk met al de sporen van de wufte ba rok, maar met er boven uit de re- naissance-spits. En voorts de ge vels, beelden uit v rschillende tijden, van alle soorten makelij, met Hugo de Groot, als een der grootste den- I kers van al die tijden, eerbiedig in 1 het midden. Er komen paarden aangeklik- I klakt door de kromme straatjes; ze zwenken het marktplein op met sierlijke koetsen achter zich aan en houden stil voor het stadhuis: een trouwerij. Daar ga je voor staan. I vinden alle vrouwen, die onder de j parasols lui lebberen aan hun gla zen en, het moet gezegd, 't is een plezierig gezicht. De gitzwarte glim mende koetsen, de fleurig uitgedoste I palfreniers, die met weidse gebaren j het bruidspaar op de loper helpen, die tot op straat is uitgelegd, i Meid, wat kedin, kan een Am- j sterdamse niet onderdrukken en dat j stoort, net zo goed als die motor- i fiets, waar ze straks met veel mis- I baar op wegknettert. Hadden we ook maar op een Zondagmorgen moeten komen, overweeg je dan en je gaat de stilte zoeken, ergens in het stadje. By een illusie DIE is op zo'n werkdag ook in Delft moeilyk te vinden. Het wemelt er van toeristen: Engelsen, Fransen, Zwitsers. Zy zoeken net als wij naar die stilte, alleen wat luidruchtigerOntwijk ze dan, raden wij u, wandel de Verwersdijk af en schiet daar een slopje in. Op de hofjes schijnt de aardse rust ge- Delft is een stadje, waar je in de stille van moet genieten. kristalliseerd. Lindcbcmen, wat goudsbloemen, suffende huisjes met geraniums en een kanariepict ach ter de ramen en een oud vrouwtje, dat komt aangesloft om je een goe de middag te wensen. En een gevel steen: 1575 Maar Delft ls meer. Delft is voor al het Prinsenhof maar dat wist u al Toch doet ge goed, de wegwijzers in de stad te volgen, t ge aanbe landt op het Oude Delft dat moest u toch zien >vant het is de mooiste gracht van de stad, en daar wandelt u gerust het poortje onder- door. Voor een luttel bedrag laat ge u een kaartje geven en u moet dan eens zien, hoe schoon het weer ge worden is, ons Prinsenhof Ook daar ls het weer veel te druk van alle maal lieden, die zo zielsgraag de be roemde kogelgaten van Balthazar Gerard* willen zier en van andere lieden, die hun medebezoekers me nen te moeten laten horen, hoe -u ze nog in Vaderlandse Geschiedenis zjjn. Heus, dat valt meestal teQen en ondanks de ingrijpende restau ratie, die pas klaar is, zien die kogelgaten er nog precies eender uit als toen ge er lang geleden op een schoolreisje stil naar stond te kij ken. Neen, ge moet vooral letten op het gebouw, van buiten en van bin nen, op de curiositeiten, op de ten toonstelling van Japanse prentkunst zeker ook want daar hangen ju weeltjes. Van het Prinsenhof naar het Huis Lambert van Meerten is maar een paar passen. Houdt u niet van bin nenhuiskunst uit lang vervlogen da gen, van tegelwerk in een zo rijke verzameling als men ze in Holland vrijwel nergens anders tegen komt? Dan zult ge u ook in het Museum Paul Tetar van Elven wel niet ver maken, het achttiende-eeuwse pa triciërshuis aan dc Koornmarkt, waar een schildersatelier uit Ver- meers tijd ls ingericht. Goed, maar dc koffie en thee, die daar in Delfts Blauw wordt opgediend, wilt u zich toch wel laten smaken. En luistert u vooral niet naar kniesoren die be weren, dat het een Chinees servies is omdat Delft weinig gebruiksvoor werpen van porcelein heeft vervaar digd. Het is Immers niet zo heel erg. een paar minuten maar te leven bij een illusie? Klaarwakker! EVENWEL, al hebt ge alle musea van onder tot boven bekeken en lang voor alle gevels stilgestaan, Oude en Nieuwe Kerk bewonderd en uzelf weerspiegeld gezien ln het groene grachtenwater boven alle bruggetjes, rfieen niet dat ge nu Delft kent. Delft mag eeuwen oud zijn en lijken op een fossielachtige verzameling bouwsels van vriiwcl uitsluitend kunsthistorische waarde, het is een levende stad met fut. Vooral de laatste jaren is achter die stille gevels een nieuwe geest van aapakken gevaren en iemand die het weten kan heeft er ons .geestdriftig van zitten vertellen. Delft heeft lang gedommeld maar sinds het een nieuwe burgemeester heeft, is het klaarwakker. Mr. Van Walsum heeft in allerlei richtingen stoten uitgedeeld en het was won derlijk te zien, hoe allerwegen de hand aan de bekende ploeg werd geslagen. Er zijr. al verblijdend veel huizen gebouwd en het sportpark Marlot, dat een half millioen moet kosten, komt er binnen afzienbare tijd. Naarstig wordt gewerkt aan de gebrekkige riolering en aan de over kant van de Schie ploeteren studen ten ietwat onwennig maar vastbe raden aar hun nieuwe barakken om dat ook Delft, al heeft het van de oorlog niet geleden, gebrek aan wo- ningen heeft. Er is een actieve V.V.V gekomen in een fris kantoor ln het hart van de stad Een stichting Delfesta bun delt alle verenigingen samen, die aan volktontwikkeling doen en zo kan er lijn komen in de vrijetijdsbe steding en ln cle culturele ontwik keling En nu we het toch over cul tuur hebben: de Dclftenaren zjjn vast van plan, van Delft de kunst stad van Holland te maken. Kunststad van Holland, daar komt heel wat voor kyken. Maar de Dclftenaren zyn ook heel wat mans en geen inwoner twijfelt er aan dat het zal lukken. Het Prinsenhof moet permanent belangrijke tentoonstel lingen herbergen, dc orgels in uitvoeringen op dc binnenplaats van het Prinsenhof bekoren alleen al in het Holland-Festival. Delft seniel? Geen sprake van! Guldensrekeningen van niet-ingezetenen AMSTERDAM. Op verzoek van de Nederlandsche Bank N.V., kan toor deviezenvergunningen, geeft de hoofdgroep banken hierbij be kendheid aan de volgende medede ling van dit kantoor: Aan de Boerenleenbanken, welke zijn aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht of de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven, is tot nu toe een aantal speciale vergunnin gen verleend, krachtens welke het haar is toegestaan guldensrekenin gen van nict-ingezetenen te behan delen volgens de bepalingen van de- viezenbekendmaking 4/49 en de in verband daarmee verleende algeme ne vergunningen. Ter besparing van onnodig werk is het gewenst het systeem van gul densrekeningen van niet-ingezete nen tot een meer sluitend geheel te maken. Dit betekent niet, dat de boerenleenbanken zich op ruimere schaal dan tot nu toe met de be handeling van guldensrekeningen van niet-ingezetenen zullen bezig houden. Een en ander brengt mede, dat op genoemde boerenleenbanken als be palingen van de deviezenbekend- making 4/49 betreffende de behan deling van guldensrekeningen van niet-ingezetenen van toepassing zijn, zoals deze reeds gelden voor de le den van de bedrijfsgroep handels banken en van de Vereniging voor de Effectenhandel. (Handelingen uit sluitend toegestaan aan deviezen- banken mogen dus niet worden ver richt). Russen in Wenen wilden lastig worden WENEN. Uit kringen der Wes telijke geallieerden te Wenen ver neemt Reuter, dat de Russen on langs de onmiddellijke stopzetting van alle commerciële luchtdiensten op Wenen hebben geëist. Zij lieten deze eis echter vallen, toen de Ame rikanen een zelfde maatregel voorde Russische luchtlijnen voorstelden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3