DO DAT Veel bemoedigende woorden bij opening zakencentrum Vijfhonderd muzikanten luiden derde muziekweek in JU Leusderkwartier-feest bracht velen in blijde stemming eerf u even 2 Maandag 29 Aug. 19^,; Burgemeester prijst initiatief van Amersfoorts middenstand Op een imposante en luisterrijke wijze is Zaterdag de jubileum-week van V.V.V. geopend. Weliswaar was niet de gehele stad in feesttooi, doch vooral de binnenstad droeg een feestelijk karakter. De georganiseerde Amersfoortse middenstand heeft er voor zorggedragen dat het vijftig jarig bestaan van de Amersfoortse afdeling van de Vereniging Voor Vreemde lingenverkeer niet onopgemerkt zal voorbij gaan. Maar niet alleen de middenstanders hebben hun best gedaan om de burgerij van Amersfoort deze week talrijke attracties en feestelijkheden te bieden. De Muziekweek van de plaatselijke muziekverenigingen valt samen met het V.V.V. jubileum en de heer Veenendaal organiseerde ter ere van het gouden jubileum van V.V.V. in 't Consthuys „St. Joris" een tentoonstelling gewijd aan Amers foort: „De toren, de kei en nog wat..." gezellig verlichte tuin een drukte van belang. De jongeren zorgden er voor dat de dansvloer niet onbezet bleef; de ouderen keken belangstel lend toe. De verscheidene attracties vielen bijzonder in de smaak. De sportdemonstraties van de Amers foortse Sportschool, de psychometrie, enz. trokken tenminste veel belang stelling. Het bezoek was Zaterdag bevredigend Woensdag, Donderdag en Zaterdag zal de winkelbeurs wor den voortgezet. Rijke verscheidenheid aan goederen De heren B. H. Kok, W. Tobias en F. de Feber namen het initiatief tot het houden van een Zakencentrum tijdens de V. V. V.-jubileumweek. Enige weken werd aan de voorberei ding gewerkt en Zaterdag was het dan zo ver... de zakenbeurs zou worden geopend. Tot vlak voor de opening v/as het op het terrein aan de Utrechtseweg een drukte van af en aanslepende zakenmensen, die op het laatste ogenblik hun stand nog in orde trachtten te brengen, voor de officiële gasten een kijkje kwamen nemen. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester en mevrouw Mo lendijk, wethouder C. van Zwol, de commissaris van politie, de heer G. Goorhuis; het bestuur van V.V.V.; de heer mr. Eenhorst, secretaris van de K. v. K. en de raadsleden Her mans en De Gans. De voorzitter van het comité, dat de zakenbeurs had voorbereid, de heer Kok, heette namens het comité en de middenstanders de burgemees ter hartelijk welkom en schetste het verband dat bestaat tussen een be hoorlijk werkend vreemdelingenver keer en een welvarende midden stand. Vervolgens kreeg burgemeester Molendijk het woord voor het uit spreken van de openingsrede. De burgemeester prees het initiatief van de middenstand en V.V.V., juist in een tijd dat er een kentering valt waar te nemen in het zakenleven. Het tijdperk van nijpende goederen- schaarste is voorbij, de winkelier moet weer aan de slag om zijn ar tikel te kunnen verkopen. In Amers foort zijn de perspectieven niet on gunstig, aldus de burgemeester. De tendenz in het economische leven, die wijst naar werkloosheid is in onze stad nauwelijks merkbaar. Ge schoolde vaklieden kunnen nog altijd emplooi vinden. Dit is belangrijk voor de middenstand, zo vervolgde burgemeester Molendijk zijn rede, want als de stad economisch gezond is, dan gaat het de middenstand goed In de jaren tussen 1930 en 1940 was er een opvallende parallel in het aantal werklozen in ons land en het aantal faillissementen van middenstanders. Een tweede verschijnsel, dat bemoedigend is voor onze mid denstand, wordt gevormd door de krachtige groei-tendenz van de bevolking. Van 1945 tot en met 1948 steeg het zielental van Amersfoort met 5000; dat zal, nu er snel gebouwd wordt in de ko mende vier jaar een hoger getal zijn. Dit jaar zullen waarschijn lijk meer dan 300 woningen be woonbaar worden afgeleverd, al dus zeide burgemeester Molen dijk. Deze vergrote bevolking is prac- tisch aangewezen op dezelfde City winkels, daar in de wijken slechts winkels van consumptie-artikelen zullen worden toegelaten. Spreker geeft de aanwezige mid denstanders in overweging het boek over de sociaal-economische toestand van Amersfoort, dat dezer dagen van de pers komt, eens rustig door te lezen. Er zit perspectief voor hen in! Voor de „mammouth-winkels", al dus vervolgde de burgemeester, be hoeven de winkeliers zich niet be vreesd te maken. Spreker geeft de genen, die hun zaak willen uitbrei den en een moderne showroom niet kunnen ontberen, in overweging eens na te denken over de mogelijkheden, die de nieuwe „winkeldreef" zal bieden of anders het moderne win kelcentrum in de tuin waar thans de tenten van de beurs staan opgesla gen. De heer Molendijk spoort de za kenlieden aan met hun ttfd mee te gaan: zorgt voor een goede sorte ring en een goede service, dan zullen velen, die nu nog elders kopen, het inkomen In eigen stad gaan uit geven en daar moet het heen. Spreker wenst de deelnemers succes in de komende week en ver klaarde de winkelbeurs voor ge opend. Vervolgens sprak nog de voorzitter van V.V.V., de heer J. A. C. Spoel, die de Amersfoortse middenstand er kentelijk was voor het betoonde medeleven met het 50-jarig jubileum. Hij hoopte dat het gestelde voor beeld navolging zou vinden. De heer Kok dankte de beide sprekers. De officiële gasten maak ten hierna een rondgang langs de diverse stands. De winkelbeurs biedt een rijke verscheidenheid. Het middagbezoek was niet zo groot, maar 's avonds was het in de Nieuw internaat voor Int. School voor Wijsbegeerte In de oorlogsjaren werd tijdens een brand het internaat van de In ternationale School voor Wijsbe geerte aan de Dodenweg in de as gelegd. Het schoolwerk werd na de bevrijding zeer bemoeilijkt door ge brek aan slaapruimte voor de cur sisten. Het schoolbestuur beraamde plannen voor de bouw van een nieuw internaat, dat aan de eisen zou beantwoorden. Verscheidene moeilijkheden moesten overwonnen worden, voor men aan de plannen uitvoering kon geven. In het voor jaar begon men met de bouw van het nieuwe internaat, dat thans ge deeltelijk is klaar gekomen. Tijdens het afgelopen weekeinde werd het reeds gedeeltelijk in gebruik geno men door de cursisten, die de Goe- the-herdenking bezochten. Officieel zal het nieuwe internaat op 27 December a.s. tijdens de Kerst-reünie worden geopend. In het nieuwe internaat kunnen 60 per sonen worden ondergebracht. Ge volg van een en ander ls, dat tijdens de komende cursusperiode, die deze winter aanvangt, nog meer gega digden kunnen deelnemen aan de leergangen en cursussen van de In ternationale School voor Wijsbe geerte. Een schone traditie, die beslist niet verloren mag gaan Jaarlijks organiseert de Contact-Commissie uit de Plaatselijke Mu ziekverenigingen de z.g. muziekweek. Dit jaar werd aan dit festival een bijzonder tintje gegeven, aangezien de derde Muziekweek samenviel met het 50-jarig bestaan van de Amersfoortse afdeling van V.V.V. Het feestelijk karakter, dat onze stad in verband met dit halve eeuwfeest reeds droeg, werd Zaterdagavond nog verhoogd, toen op Onze Lieve Vrouwekerkhof de Amersfoortse Muziekweek feestelijk werd geopend. Uit alle delen van de stad waren de negen plaatselijke muziekvereni gingen naar dit historische plein gekomen waar enige duizenden Amers- foorters zich hadden opgesteld. Aan de Stertocht namen deel: de Post- harmonie; de Politieharmonie; „Excelsior", „H. J. Hegheraat"; „de Amersfoortse Muziekvereniging; „Hosanna"; het tamboers- en pijpers- corps „Juliana", „Wilskracht" en het jeugd tamboers, en pijperscorps „Bernhard". DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 174 Mathisen laat er geen gras over groeien. Hij bezit in Engeland enke le studio's en deze wor den snel ingericht voor de opnamen van zo als hij het zelf noemt de meest sensatio nele film van deze eeuw. Er komen televisie-ex perts bij te pas, die het „historisch oog" nauw keurig bestuderen Zij waarschuwen wel op te passen voor de hoog frequente spanningen en uit voorzorg wordt een soort kooi gebouwd rondom het toestel ter afscherming van de im pulsen. die, duizenden malen versterkt, opj de Vliegende Hollander, want de ijzeren ste-lginnen waarschuwt Rob nogmaals de sp-0 de filmstroken moeten worden vastgelegd. Het zal niet moeilijk zijn een film te maken van venring van de sloep is een prachtig medium. I ning niet te hoog op te voeren. Wanneer de eerste proefopnamen zullen be- Duizenden trokken naar O. L. Vrouwekerkhof. „Het is een1 traditie geworden", zo zei burgemeester Molendijk, „dat de jaarlijkse muziekweek van de plaatselijke muziekverenigingen op dit historische plein wordt ge opend. De stertocht, die u zojuist gehouden heeft, is in alle opzichten symbolisch. Wij zijn allen mensen van verschillend karakter, van ver schillende levensopvatting en ver schillende religie, maar tóch zijn er momenten in ons leven dat wij al len samen komen om onze saam horigheid te demonstreren. Er zijn in ons vaderland gelukkig veel ho gere waarden die ons van tijd tot tijd tezamen brengen. De Amers foortse muzikanten gaan deze week hun' saamhorigheid demonstreren. Zij willen deze week de aandacht van hen, die luisteren willen naar hun muziek. De wekroep zal de komende week vooral uitgaan naar de jongeren, zo vervolgde burge meester Molendijk, om niet langer te luisteren, maar om zelf te gaan musiceren. Burgemeester Molendijk hoop te dat door de Muziekweek I.F.L. centre Middeloo gesloten Huize Middeloo aan de Koningin Wilhelminalaan is jaarlijks een cen trum van internationale verbroede ring. In 1947 organiseerde de Ne derlandse sectie van de Internatio nal Friendship League voor de eer ste maal een centre in dit mooi ge legen tehuis. Dit .aar stonden de poorten van Middeloo voor de derde maal open. Vier weken achtereen verbleven zeventig jongeren van 18 tot 30 jaar uit alle delen van de wereld in Middeloo. Acht nationali teiten vertegenwoordigden deze jon geren. Zij maakten trips, excursies en organiseerden internationale ver- broederingsbyeenkomsten. Zaterdag werd het centre geslo ten met een internationaal cabaret programma, dat de talr^ke aanwe zigen aangenaam heeft bezig ge houden. Namens de landelijke orga nisatie van de I.F.L. was haar se cretaris de heer A. Zuiver uit Am sterdam aanwezig, die de gevoelens van dank vertolkte aan de leiders van het centre mevr. G. Kalt en de heer C. van Geel. Zondag vertrok ken de meeste buitenlanders naar hun land terug. „De toren, de kei en nog wat „Consthuys" doet oud-Amersfoort herleven Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Amersfoortse af deling van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer, is door de heer Veenendaal in de kunsthandel ,,'t Consthuys St. Joris" een ten toonstelling ,,De Toren, de Kei en nog wat.ingericht, speciaal uit particulier bezit. Deze expositie werd Zaterdag middag door burgemeester H. Mo lendijk geopend. De burgemeester huldigde de heer G. G. Veenendaal Jr. en de vele inzenders van teke ningen. gravures, schilderijen en foto's voor het bijeen brengen van deze prachtige collectie, die betrek king heeft op Oud-Amersfoort. Het geheel geeft ons een dieper inzicht in de historie, de wording en de structuur van onze stad. Men kan pas in de geest van de stad door dringen, en iets van de tradities be grijpen als men zijn wordingsge schiedenis doorlopen heeft, zo zeide burgemeester Molendijk. Dat kan op deze expositie visueel. Het ge hele proces van worden en gaan trekt aan ons oog voorbij soms wekt het een gevoel van spijtigheid, bijv. als we zien wat er aan stedeschoon is verdwenen op de plaats, waar de lelijke Markthal staat. De Paternostersteeg, was toch wel een typisch stukje oud-Amers foort! Spreker deelde vervolgens mede, dat het gemeentebestuur de oude binnenstad met grote piëteit zal behandelen en de restauraties met kracht zal voortzetten. In een van de volgende raadsvergaderingen zijn weer belangrijke voorstellen in dit verband te verwachten. Voor grote moderne zakenpanden komt er volop plaats buiten de omwal ling; uit onze stad zullen zij voort aan worden geweerd. Burgemeester Molendijk hoopte, dat deze week vele stadgenoten in 't Consthuys" zullen aanlopen om een kijkje te nemen. Onze stad, zo besloot de burgemeester, bestaat voor meer dan twee derde uit niet- Amersfoorters, die zich hier vestig den. Hun roep ik toe: Ontdekt uw stad! Na de openingsrede van burge meester Molendijk voerde de voor zitter van V.V.V., de heer J. A. C- Spoel, nog het woord. Ook hij sprak een woord van dank tot de heer Veenendaal. Er bestaat geen betere reclame voor een stad, zo zeide de heer Spoel dan wanneer de burgers zelf de bijzonderheden van die stad tonen. Hij hoopte dat de expositie het plaatselijke chauvinisme zou aanwakkeren. De heer Veenendaal maakte hierna met de officiële gasten een rondgang langs de expositie. vele jongeren zouden worden „geraakt", waardoor de gele deren van de plaatselijke mu ziekverenigingen versterkt zou den kunnen worden. Hij wens te de muzikanten een heer lijke, zonnige week toe en ein digde met de woorden: „Laat de burgerij door aandacht, or de en discipline u steunen in uw streven om het muziekleven in Amersfoort op een hoger plan te brengen". De voorzitter van de plaatselijke jubilerende afdeling van V.V.V. de heer J. A. C. Spoel, richtte zich als tweede spreker lot de muzikanten. Hij wees op het rijke en opgewekte verenigingsleven, dat Amersfoort bezit. Een bloeiend verenigings leven is een voorname factor voor de vrije-tijdsbesteding. De heer Spoel achtte het een gelukkig ver schijnsel dat de muziek in het plaatselijke verenigingsleven zo'n voorname plaats inneemt.'Hij dank. te tenslotte de Contact Commissie uit de Plaatselijke Muziekver enigingen voor hun medewerking, om V.V.V. jubileum-week muzikale luister bij te zetten. De voorzitter van de plaatselijke Contact-Commissie, de heer J. van der Linden, dankte burgemeester Molendijk voor de vriendelijke woorden en de welwillendheid om deze derde muziekweek te willen openen. „De muziekweek is in Amersfoort een traditie geworden", zo zeide de heer Van der Linden. „Het is een week voor de plaatse lijke muzikanten, dat wil zeggen: één week het beste beentje voor zetten en de aandacht van de bur gerij trekken. De heer Van der Linden hoopte dat de derde muziek week het succes van de vorige zou overtreffen en wenste dat het be stuur van V.V.V. met trots zou kunnen terugzien op een geslaagde feestweek. Hierna werd de Muziekweek „muzikaal" geopend: ieder orkest bracht achtereenvolgens een mars ten gehore, waarna alle corpsen te zamen (ongeveer 500 muzikanten!) de mars „Officier van de dagover het oude plein lieten schallen. Deze gezamenlijke uitvoering stond on der leiding van de dirigent van de arbeidersmuziekver. „H. J. Heghe- raat", de heer A. J. van Kolf schoten. De openingsavond van de muziekweek werd door de Politie harmonie, Wilskracht en het tam boers- en pijperscorps „Juliana" gezamenlijk besloten met het spe len van het „Wilhelmus". „Juliana"' gaat concerteren Het Chr. Tamboers- en Pijpers, corps „Juliana" zal Dinsdagavond .a.s. om half acht o.l.v. zijn direc teur de heer Joh. de Vries Pzn. een concert geven op het pleintje PauwstraatKalkoenstraat De volgende nummers zullen uitge voerd worden: 1. a Amersfortiamars J. Baarda. b „DIO"-mars D. Hol. c „Als 't Zomert" mars. A J Scheurkogel. 2. a Psalm 138 bew. Adr C. Schuurman, b Psalm 66 idem. c Gezang 112 idem/ 3. a „Jeugdherinnering" mars J. v. Geelen. b „Koning Voetbal"mars W Schootemeyer c „Colonel Bog- hey" mars K. Alford. 4. a „Ontluikend leven" wals A. J Scheurkogel, b „Bloemen- wals1' D. Hol. 5. a. „Turnmars" A J Scheurko gel, b „Zonder Zorg" mars idem. c „Kapitein Voorwaarts"mars J Baarda. 6Taptoe: a roffel, b Franse Re veille door de trompetters, c Geluk kig land d Mars door tamboers en trompetters, e „Officer of the day" mars R. R. Hall, f „Geuzentrom" mars J. Baarda, g „Russische tap toe", h Wilhelmus. Mr. dr. P. C. Andreae overleden Te Amersfoort is gisteren in de ouderdom van 77 jaar, plotseling overleden, mr. dr. P. C. Andreae De heer Andreaé was oud-advo caat en procureur te Sneek en oud leraar van de RHBS te Sneek en Leeuwarden. De overledene, die als vrijzinnig democraat na de bevrijding zich bij de P.v.d.A. aansloot, heeft zich in de Amersfoortse afdeling zeer ver dienstelijk' gemaakt. Hij was voor zitter van de werkgemeenschap Bergkwartier in de P.v.d.A. en bracht door onvermoeid werken een socialistische leesportefeuille voor deze wijk tot stand, die ook door vele geestverwanten werd ge lezen. Op iedere bijeenkomst van de P.v.d.A. was hij aanwezig. Een zeer geziene en gewaardeerde fi guur is voor Amersfoort verloren gegaan en de P.v.d.A. in het bijzon der lijdt een gevoelig verlies. De crematie geschiedt op 1 Sep tember in het crematorium te Vel- zen na aankomst van de trein van 12.08 aan de halte DriehuiS'Wester- veld. Burgerlijke stand 27 Augustus 1949: GEBOREN: Hendrika, d v W v Plateringen en J Mol; Dirk Gerrit, z v T v Zetten en H v Beek; Johanna Elisabeth, d v P H Barentsen en C H Maerten. OVERLEDEN: Geertruida Hage beuk, 33 jr, geh. m. L J Verhoeff; Hendrik van der Horst, 70 jr, geh. m. F M Busink. Oud en jong vermaakten zich met volksspelen In d§ speeltuin van het Leusder- kwartier was het Zaterdagmiddag weer een drukte van belang. Ruim 300 kinderen, meisjes en jongens van 5 tot 15 jaar, waren in af wachting van de dingen die komen gingen. De behendigheid van de peuters werd op proef gesteld bij het vlaggesteken en houtjesrapen, weer wat ouderen moesten hun ge luk en vaardigheid beproeven met tonrollen en zaklopen, terwijl er verder wedstrijden waren in krui wagen rijden, bekers waterlopen, wedstrijden met hindernissen en tenslotte voor meisjes en jongens van 13 tot 15 jaar was daar het kuipsteken dat vanzelfsprekend grote belangstelling trok. Telkens wanneer een der slachtoffers mis had gestoken kreeg hij of zij onder luid gejuich van vriendjes en vriendinnetjes een flinke plens water over het hoofd. De animo wa$ er niet minder om en man moedig stortten de knaapjes zich telkens weer in het waterballet totdat er uiteindelijk drie winnaars te voorschijn kwamen. Klein en groot amuseerden zich, vaders en moeders moedigden hun kroost aan en de jeugd spande zich in om toch maar een prijs van die tafel te mogen weghalen. Voorzitter Kok had een grote schare helpers om de wedstrijden te doen slagen hetgeen bij een der gelijke woelige menigte dikwijls niet meevalt. Na afloop verdron gen de deelnemertjes zich om de tafel met prijzen om het zo begeer de in ontvangst te nemen uit han den van de heer Kok. Een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd viel eveneens buitengewoon in de smaak en de verklede voetballers speelden als gold het een kam- pioensstrijd. In het clubgebouw werd er des avonds evenals Vrijdagavond weer volop gedanst. The Nightbreakers zorgden voor prima muziek en af wisselend waagde men zich op de dansvloer voor een wals, een fox trot of een samba. -Dat was het feest Voor dé ouderen en het zal wel laat geworden zijn eer men aan naar huis gaan dacht. Hoewel het aanvankelijk het plan was van het bestuur om een draaimolen in de tuin te zetten en met nog enkele andere attracties een kermis te houden is men toch weer van dit plan afgestapt en heeft men met allerlei wedstrijden een optocht enz. de kinderen aan genaam bezig gehouden. De prijzen werden als volgt ver deeld: Meisjes 5-7 jaar, vlaggeste ken: 1. Lyda van Pluuren, 2. Rini Klok, 3. Cobi Tommei. Jongens 5-7 ling. Med.) I Er U een MUGGEN VLIEGEN «-odlcaal ultrooll O D T POEDER nn.-.cje -practisehe, voordelige* stuifzahjóS cent Ons dagelijks teveel Tijdens het afgelopen weekeinde werd aangifte gedaan van diefstal van twee rywielen. Een werd gesto len achter een woning aan de Lek straat, de andere v.-rwisselde by het Zusterhuis van eigenaar. EenN melksiyter ging oo de bon, omdat hy de melk niet aftapte uit een kraan. Een jongedame wer' bekeurd, omdat zy met losse handen fietste. Bovendien zat op de fietj geen bel. Twee ingezetenen, die een per soon boven de tien jaar achter op hun fiets vervoerden, zagen zich ge verbaliseerd. Een motorrijder, die zonder ach terlicht zich duor de duisternis be gaf, kreeg een proces-verbaal. Een Amersfoorte-, die werkzaam was in meer dan een onderneming, werd voor deze overtreding bekeurd. Zondag deed een persoon aangifte van diefstal van twee actetassen, een regenjas, een herencostuum, een japon, een reistas met inhoud, een tasje Inhoudende ƒ4 en verscheidene papieren, vertegenwoordigende te zamen een bedrag van 500. Een en ander was ontvreemd uit zijn on- beheeid staande auto aan de Mar- nixlaan. Op de B.W.-laan reed een wfel- rydster pardoes tegen een stilstaan de auto op. Zjj klaagde over hoofd pijn en verd naar de G.G. en G.D. vervoerd. Na onderzoek aldaar keerde zij huiswaarts. Een autobestuurder, die in de Snouckaertlaan het inhaalverbod overtrad, zag zich bekeurd. Goethe herdacht in Int. School voor Wijsbegeerte Tydens de afge'open week werd op de Internationale School voor Wijsbegeerte aan de Dodenweg de laatste leergang van dit seizoen ge houden, gewijd aan de Duitse dich ter Wolfgang Joh. Goethe. Deze studieconferentie, die onder leiding stond van prof. dr C. A. Mennicke, werd Zondag besloten met een Goethe-herdenklng, ter gelegenheid van de 200ste herdenking van de geboortedag van deze grote Duitse dichter. Nadat Jan Bresser, begeleid door mej. T. Bresser, de vioolsonate van Handel ten gehore had gebracht, re citeerde de heer C. G. Eckhart op gevoelige wyze een aantal gedich ten uit het werk van Goethe, waar van vooral Prolog im Himmel uit het eerste deel van „Faust" de aan wezigen boeide. De herdenkingsrede werd uitge sproken door de heer G. H. Streur- man te Veendam, die „De belang rijkheid yan Goethe's wezen als totaliteit" tot onderwerp had geko zen. De heer Streurman begon zijn boeiende inleiding met het opsom men van de verschillende invloeden, die het kind Goethe vormden. Zyn afstamming, de belangstelling voor de bouwkunst en het schone waren bepalend voor Goethe's verdere leven. „Het kind is de vader van de man. De jeugd is de sleutel van het gehele verdere leven", heeft Goethe zelf gezegd. „Wat Goethe in zijn lange en werkzame leven ook méér mag zijn geweest: minister en na tuuronderzoeker en zelfs tekenaar, en al wordt zijn wezenlijke waarde eigenlijk bepaald door zyn kunste naarschap en wel speciaal door zijn poëzie," zo ging de heer Streurman verder, „wij doen Goethe onrecht wanneer wij hem op elk terrein af zonderlijk bezien. Als er een mens is, die w\j als totaliteit moeten be zien, is het Goethe. Als totaliteit is Goethe slechts eenmaal te noe men. Zelfbeheersing en zelfbe wustzijn kenmerken hem. Zyn lyriek is de belijdenis van zijn leven, de gestyleerde weergave van zyn ge voelens, ontroeringen, overpeinzin gen. ervaringen, herinneringen en verlangens. Goethe," a'dus de heer Streurman, „was de verpersoonlij king van de worstelingen die de menselijke geest doormaakt. Wan neer Goethe geraakt was tot in de kern van zyn wezen, ontstond er een werk, dat ook nu nog onweerstaan baar ons diepste wezen treft. Juist het feit dat Goethe geheel zijn wezen en'geheel zijn leven, met alle factoren en in alle omstandigheden, in zijn dichtwerk heeft uitgedrukt, maakt dit werk als totaliteit zo be langrijk. Indien er een mens is, die bewijst dat het geheel meer is dan de som der delen, meer ook dan de reeks der hoogtepunten alleen, en dat het menselijke het artistieke te boven gaat, dan is het Goethe," zo besloot de heer Streurman zyn in leiding. Het lied „Kennst Du das Land" werd hierna gezongen door Ilse Bresser, begeleid door mej. T. Bres ser. De heer Eckhart droeg vervol gens vier fragmenten voor uit de koren van het vyfde deel van „Faust", t.w. Rosen, ihr blenden- den...", „Heilige Gluten...", „Ge- rettet ist das edle Glied..." en „Al les Vergangliche". De Goethe-herdenking, die door een groot aantal cursisten en be langstellenden werd bijgewoond, werd muzikaal door de heer Jan Bresser besloten. Begeleid door mej. T. Bresser bracht hy de Kreutzer- sonate van Beethoven ten gehore. Goedkope biljetten voor „Jeugd van Nederland" Evenals elders zijn nu ook in Amersfoort gecombineerde reis- en toegangsbiljetten verkrijgbaar voor een bezoek aan de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" in Amster dam. Nadere inlichtingen hierover wor den aan de stations verstrekt. Gevonden voorwerpen Bij de politie werden van 22 t/m 25 Augustus als tgevonden aangege ven: Weekkaart NBM No. 003743; broche (medaille vorm van achter een spreuk); broche, (2 kwartjes); boodschaptas; schoudertasje inh. sleutels en popjes; dames polshorlo ge met rood bandje zilveren vulpot lood; parapluie (grijs-zwart); bruine portem. met ritssluiting; paar zwarte damesschoenen; zwart lederen tabak zakje: bruin meisjesjasje; bruin kin- derschoudertasje tas met gereed schap en piama; vulpen (bruin); windjack (bruin met ritssluiting); zwarte zw. broek met handboek: ge vlamd); zwempak met handdoek. jaar, houtjesrapen: 1. C. v. Weer- denstein, 2. Woutertje van Essen, 3. Wim van Empelen. Meisjes 7-9 jaar, bekers waterlopen: 1. Grada Kok. 2. Gijsie Meerdink, 3. Jenny de Kort. Jongens 7-9 jaar, tonrol len: 1. Eertie de Vries, 2. Hans Haccau, 3. Frans Leyenheneman. Meisjes 9-11 jaar, zaklopen: 1. Henny Renes, 2. Fientje Hooge- veen, 3. Marjdnne Berghuysen. Jongens 9-11 jaar, kruiwagen rijden: 1. Wim Kentin, 2. Henk v. Dist, 3. Steef Bos. Meisjes 11-13 jaar, wedstrijd met hindernissen: 1. Miep Vedder, 2. Teuntje v. Drie, 3. Rietje Wouterse. Jongens 11-13 iaar, wedstrijd met hindernissen: 1. Jan Snijders, 2. G. v. Empelen, 3. Boudewijn v. Empelen. Meisjes 13-15 jaar. kuipsteken 1. Nellie Floor, 2. Gerrie Jansen, 3. T. Adams. Jongens 13-15 jaar, kuip steken: 1. Adje Kraayenbrink, 2. Bertus Schrage, 3. Co Klomp. Indische buurt vierde feest De buurtvereniging „De Indische buurt", hield Zaterdag tot sluiting van het seizoen een zomerfeest voor leden en niet-leden. Voorafgegaan door muziek van de „Postharmonie" trok de gecostumeerde kinderop tocht in de middaguren door de straten van de Indische buurt. Er was van de costuums en de versie ring van autopeds, karren en fietsen, veel werk gemaakt. Op het terrein aan de Madoerastraat werd het in tussen al gezellig druk. De feest vreugde bereikte haar hoogtepunt toen honderden ballonnetjes de lucht in gingen. De middag werd verder doorgebracht met kinderspelen en een voetbalwedstrijd voor jongens tot en met veertien jaar. 's Avonds was het feest voor de ouderen Een gecostumeerde voetbalwedstrijd trok veel belangstelling. De dag werd be sloten met een intiem „buurtfamilie- feest" in hotel „Oud Leusden". Tot laat in 'de nacht bleef men gezellig bijeen. De jury. die tot taak had, de prijzen voor de kinderoptocht vast te stellen kende de volgende paren en personen een prijs toe: Eerste prijs: Aga Khan. Tweede prijs: Hei- dekoningin. Derde prijs: Indonesië Vierde prijs: Marianne Tulleners (versierde autoped). Een eervolle vermelding kreeg de uitbeelder van het „kernplan". Bij de verschillende takken van sport voor meisjes van 5 tot 7 jaar werden prijzen toege kend aan: M. Tulleners en Tineke Lans. Zij kregen elk een eerste prijs. Een tweede prijs ontvingen Ineke Nijsing en Hansje Harmsen. Jongens 5 tot 7 jaar.: Eerste prijzen: Jan de ]ong en Cor van Tilburg. Tweede prijzen: Niek ter Wolbeek en Bartje Lemstra. Meisjes 8 tot 10 jaar: Eerste prij zen: Lietje Elfr.nk en Miesje Kra mer. Tweede prijzen: Ineke Harmsen en Rietje Flos. Jongens 8 tot 10 jaar: Eerste prij zen: Bennie Hoksbergen en Wim Lemstra. Tweede prijzen: Cris van Tilburg en Joh. van de Toren. Meisjes 11 jaar en ouder: Eerste prijzen: Bep van Nieuwenhuizen en Johanna Du.ts. Tweede prijzen: Thea de Vries en Sonja Versluys. Jongens 11 jaar en ouder: Eerste prijs: Robbie Abrahamsen. Tweede prijs: Joop Koopman. Radio-vossenjacht van VERON De afdeling Amersfoort van de VERON organiseerde Zondagmiddag een Radi t vossenjacht in de bossen van de Treek De deelnemende groe pen allen voorzien van een radio- peilontvanger, hadden als opdracht, het zo snel mogelijk opsporen van een verdekt opgestelde zender en het zo nauwkeurig mogelijk in kaart brengen van de plaats, waar een tweede zender zich bevond. Om 1 uur werd bij Hotel de Mof gestart en om 4 uur hadden 11 van de 13 deelnemende groepen de op dracht uitgevoerd. De uitslag luid de: 1 Bennik, Amersfoort; 2 Smit, Amersfoort; 3 Otto Ankeveen; 4 De Goede Amersfoort. Zilveren zaken jubileum In 1924 stichtte de heer H. J. Schnabel een meubelzaak te Amersfoort, „Onze Woning" aan de Leusderweg, waar het in die jaren bekendheid verwierf. Het is dus begrijpelijk, dat de eigenaar het zilveren jubileum wenst te vie ren. Op de jubileumdag, 2 Septem ber, recipieert de firma in haar zaak aan de Leusderweg 161 van 25 uur. Zondagmiddag oefenden enige la gere Amsvorde-elftallen op het ter rein aan de Leusderweg. Na afloop bleek men een lederen bal kwijt te zijn. Amsvorde is hierdoor zeer ont- riefd en vraagt: „Wie heeft de bal?" 26 Aug. t.m. 1 Sept. GRAND THEATRE- In de middag voorstelling (2 30 uur) en Zondag 1.45 uur: „Bambi". In de avond voorstellingen (6.30 en 9 uur) en Zondag 4, 6,30 en 9 uur: „Het be gon in de Pullman". CITY THEATER: Zondag: 1.30, 4. 6.30 en 9 uur. Dag.: 2.30, 6.30 en 9 uur: „Na regen komt zonneschijn" REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: ,,'t Zit in de lucht" en „Een meisje zoekt een moordenaar" Van Dinsdag t.m Donderdag: „Partisanen". Aan vangstijden: Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. lng Med.) Als 't vuur U zuurbrandend opstii; naar de keel, bij het minste; dat li maag niet verdraagt Dan is het goed 'n paar Rennles te men. Die blussen dat branden t staande voet en dc pijn Is over, even vi. als ze opkwam. Dat maakt Rennles: meer tot een heerlijke remedie Niet dig af te wachten of ze helpen, U? dervindt de weldadige werking dadej Daarbij zijn Rennic-tablettcn nog c; kelijk ook. U neemt ze met geno^; En zo eenvoudig en opvallend, zo?.;, water of wat ook. Steek een paar Fu nics bij U - altijd - als een vaste woonte. Als ge dan overvallen door die snerpend brandende pijn, i- kunt U deze ook prompt afdoende i gengaan. Vraag Uw Apotheker Drogist vandaag nog Rennles. Hevige kloppartij in caft aan de Soesterweg Zaterdag- en Zondagavond 1st- tot vechtpartijen gekomen in k café aan de Soesterweg. Nagenci alle aanwezigen, de café-hocc- incluis, verkeerden in beschonk toestand. Zij raakten Zatercb- avond slaags en het resultaat rL dat het café werd herschapen een ruïne. Bierglazen en fles:: lagen gebroken op de grond, ie biljart werd beschadigd en biljar. keuen stuk geslagen. Enkele ai: wezigen liepen hoofd- en ande verwondingen op en moesten dcc de G.G. en G.D. worden verbc-:- den. De oorzaak van deze veeV- partij is nog niet bekend. Toen 6 politie in het café arriveerde, tra o.e ruzie reeds beëindigd. Zondagavond herhaalde de ve£. partij zich. Weer werden rah klappen uitgedeeld en wedercc sneuvelden bierglazen en flesss Het is nog niet bekend, of er ei verband bestaat tussen het ge vecht van Zaterdag en dat va' Zondag. Onder de aanwezigen fct- vond zich Zondagavond in ieó: geval een bezoeker, die de avo_ tevoren ook had deelgenomen a: de vechtpartij. Een der bezoekers wilde Zee- dagavond in zijn auto naar hm terugkeren. Hii was niet in sta' zijn wagen te besturen. De polit- assisteerde hem De oorzaak van dit ongenoege zal door de politie worden nage gaan. De deelnemers kunnen ee proces verbaal tegemoet zien. Prachtige race van Wim de Haas Op een uiterst zwaar parcours b Geilen werden de provinciale te- reinkampioenschappen van Limbur verreden. Onze stadgenoot Wim i Haas behoorde tot de deelnemers de zware klasse Tijdens een tra- ningsronde had hij de pech over o kop te slaan, waardoor hij aan a hand geblesseerd raakte. Hierdcc kon hij met starten in de lichte kla- se op de Batavus. die hij van Mo: Vierdag had meegekregen. Wel start te hij op z'n 350 cc Matchless, hoew: ernstig gehandicapt. Na vele ronde op kop gelegen te hebben, moest fci; tenslotte -in Rozenberg, een Zuid Limburgse rijder, die de streek o; z'n duirnoje kent. zijn meerdere er kennen. De Haas werd nu tweede gezien de omstandigheden een zee- fraaie prestatie, want talrijke rijden op 500 cc machines wist hij achte zich te laten. A.A..V. behaalde successen Door de Gooise Athletiek Ver eniging G. A. C. werden Zondag middag in het sportpark te Hilver sum athletiekwedstrijden gehou den. Hieraan werd door enkele A.A.V.-ers deelgenomen, die start ten bij de 800 m. voor heren B er C klasse. W Wakeikamp slaagde erin oo een zware baan als nummer twef te eindigen in de tijd van 2.8.3 sec. J. Pijl eindigde als nummer vijf in de tijd van 2.13.3 sec. H.V.C. wint van Unitas Te Görinchem revancheerde HVC zich op keurige wijze tegen Unitas, waarvan tijdens het Lange Jan-tour- nooi smaedlijk verloren werd. Nu be haalden de Rood-wilten in zeer aan trekkelijke strijd een alleszins ver diende 31 overwinning. Schriever verrichtte de hattrick door driemaal te scoren. Bij de rust had HVC reeds een 10 voorsprong. Heinekens beker voor „Cobu Boys" De voetbalvereniging Cobu Boys organiseerde op haar terrein aan de Rubensstraat Zaterdagmiddag voor de eerste maal een tournooi vcor Reserve-elftallen uit de Za- tevdagmiddagcompctitie waaraan werd deelgenomen door Cobu Boys 2, Posthoorn 2, Jonathan 2 uit Zeist en Kieviten 2 uit Voorthui zen. De wisselbeker voor dit tour nooi was beschikbaar gesteld door de Heinekens Brouwerijen door bemiddeling van Café de Luifel. Cobu Boys toonde zich de meer dere van Posthoorn en won met 60. De strijd tussen Kieviten en Jonathan ging meer gelijk op. Voor dc rust scoorden beide ploegen eenmaal. Na de hervatting doel puntte Jonathan nogmaals en won met 21. De winnaarsronde Cobu BoysJonathan werd een ver diende 30 zege voor de organi serende vereniging zodat de wis selbeker in het bezit blijft van de C'bu Boys. By de verliezers won F Jhoorn met 41 van de Kie viten. Jonathan ontving als 2e prijs een lauwertak en Posthoorn als 3e prijs een medaille. De prij zen werden na afloop uitgereikt door Voorzitter Urlings van de Cobu Boys.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2