Naar nieuwe bestuursformatie in de „Federatie"' Dienen volksgezondheid is de leuze Dames handbalden beter dan de heren Hechtere organisatie, grotere spreiding van t werk Noteert o even 2 Dinsdag 30 Aug. 1945 DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB De Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen, die met de or ganisatie van de sportweek deze zomer zo'n grote activiteit ontwikkelde, gaat haar apparaat nog steviger organiseren. Daartoe heeft het bestuur besloten om in de op 12 September a.s. te houden algemene vergadering, af te treden. Men wil n.l. komen tot een hechtere organisatie, een veel grotere spreiding der werkzaamheden en. tot alleenzcggenschap en ver antwoordelijkheid der aangesloten personeelsverenigingen. .Vorming van een bestuurs raad en Federatiebestuur Om tot deze vorm van organisatie te geraken stelt het bestuur o.m. voor een bestuursraad te vormen uit de voorzitters (of een andere afge vaardigde) van elke personeelsver eniging. Bestaat een personeelsver eniging uit meer dan 100 leden, dan wordt voor .elke 100 leden één lid voor de bestuursraad aangewezen, Deze bestuursraad vergadert één maal per maand en hij alleen be paalt, wat de Federatie zal organi seren en maakt van elke zaak een plan met algemene richtlijnen en begroting op. Dit geschiedt schrif telijk. De bestuursraad benoemt op haar eerste vergadering een Fede ratie-bestuur, bestaande uit een eer ste en tweede voorzitter, een eerste en tweede secretaris, een eerste en tweede penningmeester en een com missaris. Deze vervullen een zelfde functie in de bestuursraad. De Fe deratie heeft slechts te zorgen voor uitvoering van de opdrachten van de bestuursraad en voor de verte genwoordiging van de Federatie naar buiten, alsmede voor afdoening der kleine dagelijkse aangelegenhe den. Een rooster van aftreden van het Federatie-bestuur zal worden opgemaakt. De volle zeggenschap en verantwoording berust by de bc- Bevestiging en intree tls. Monsees Voor de Evangelisch Lutherse Ge meente tc Amersfoort was het J.L Zon dag een bijzonder vreugdevolle dag. Na enige Jaren toch werd de vacante prc- dtkantsplaats weer bezet en de gemeen teleden toonden hun blijdschap daar over door een grote opkomst naar het. voor deze gelegenheid feestelijk versier de. bedehuis. Dr. S v. d, Woude van Amsterdam, consulent van Amersfoort tijdens de va cature bevestigde de nieuwe voorgan ger met een predikatie over Romeinen 12.1. dat handelt over het .dienen" Dienen dat is de visie, die Paulus heeft op het Christendom. En achter Paulus staat Christus zelf, die gezegd heeft' ..Mijn Vader heeft mij in de wereld gezonden om te dienen." In haar inlreepreektv op dit thema voort bouwend, handelde dr. Monsees over het ..waarom" van het dienen Spreker heeft het gevoel, dat dit niet ten volle - wordt begrepen. Daarom Is bezinning nodig op dc vraag. Wat is het doel van onze kerkelijke arbeid. Deze heeft een geestelijke en materiële kant en de re sultaten worden gezien aan innerlijke en uiterlijke bloei Na de predlcatlc w.erd dc nieuwe voorgangster toegesproken door afge vaardigden van Zustergemeenten uit Kampen. Hilversum. Baarn, Utrecht Rotterdam en uit haar laatste stand plaats Edom. sprak ds. S. Gosses Gzn. terwlli wet houder J Koopman dit deed als ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur. stuursraad. Zjj stelt ook jaarlijks de contributie vast. WINTERPROGRAMMA Ter bevordering van een vlotte gang van zaken stelt het oude Fe deratie-bestuur nog voor het vol gende winterprogramma: a. het houden van een grootse openings avond met beroepsartisten, b. het organiseren van competities, tour- nooien. 1. competities voor ploegen van drie personen te organiseren door een te benoemen commissie, 2. voor elke sport organiseert een be drijf een tournooi, c. het organiseren van een sportweek 1950, d. voorbe reidingscursussen, filmavonden, le zingen en excursies. Eysink en de motorraces In ons overleg over de motorra ces te Zandvoort, werd geschreven, dat onder de tank van Henk Ste- man's Eysink zich een speed-way- JAP-motor verschool. Terecht merkt men van de zijde van de Eysinkfabrieken op, dat dit geen bijzonderheid is. Tal van Eysink- motoren zijn met een JAP-motor uitgerust. Midzomernachtdroom in Grand De directie van het Grand Thea tre heeft voor het a.s. wintersei zoen zeer belangrijke culturele avonden in voorbereiding. Daar over zal t-z.t. meer bekend worden, doch nu staat reeds vast, dat Amersfoort op toneelgebied voor de grote steden niet behoeft onder te doen. Wij kunnen ons daarin reeds nu verheugen en prijzen het initiatief van genoemde directie. Voor de opening van het seizoen op Donderdag 8 September a.s. is het Amsterdams Toneelgezelschap onder regie van Albert van Dal- sum uitgenodigd voor het geven van een voorstelling van ShakeJ speare's „Midzomernachtdroom". Aan deze voorstelling werkt mede een orkest van 40 man, .bestaande uit leden van het Rotterdams Phil. harmonisch Orkest, o.l.v. Maurice van IJzer. Dit orkest verzorgt de illustratieve muziek van Felix Mendelsohn Bartholdy. Amersfoortse Athletiek- kampioenschappen De door de A.B.v.L.O. te organi seren athletiekwedstrijden om het kampioenschap van Amersfoort zullen worden gehouden op Zater dag 17 September '49. De wedstrij den vangen aan om halfdric op het terrein A.B.v.LO., aan de Rubens straat. Deelneming is mogelijk voor de leden van alle Amersfoortse sportverenigingen en scholieren. Het programma bestaat uit: A. Dames: 100 meter hardlopen, hoog- en verspringen, discuswer pen en kogelstoten. Heren: 100, 800, 1500. 3000 meter hardlopen, hoog- en verspringen, kogelstoten, speer- en discuswer pen, bij voldoende deelname ook polstokhoogspringen en hink-stap- sprong. Jongens A geb 19301931: 100 800 meter hardlopen, hoog- en verspringen, kogelstoten, speer- en discuswerpen. Jongens B geb. 19321933' 80—G00 meter hardlopen, hoog- en ver springen. Jongens C geb. 19341935: 80 meter hardlopen, hoog- en ver springen. Meisjes A geb. 19311932: 80 meter hardlopen, hoog- en ver springen. Meisjes B geb. 19^31934: 80 meter hardlopen, hoog- en ver springen. Meisjes C geb. 19351936: 60 meter hardlopen, hoog- en ver springen. Het zijn alle afzonderlijke num mers. zodat men kan inschrijven op welke nummers men wenst. B. Verenigmgs nummers: Da mes: 4 x 100 meter estafette; Heren: 4 x 100 meter estafette. Auto contra boom In de bocht SoesterwegB.W. Laan, liep van een door een jeep gesleepte personenwagen het stuur vast. De wagen reed dientengevol ge tegen een boom. De rechterzijde van de auto werd beschadigd. Een kraanwagen moest de wagen weg slepen. APV „Pro Patria" Uitslag van de Zaterdag j.l. door „Pro Patria" gehouden wedvlucht van uit Roosendaal. Afstand 94 k.m. In concours 359 duiven. Dui- In vrijheid 1.30. Wind Noord-Oost. Aankomst le prijsw. duif 3.1.28 idem laatste 3.19.6. De aangewezen 10 ct. werd gewonnen door G Hie. nekamp met No. 26 idem 25 ct. door D. v. Schooneveld met no. 2. Speciaal 10 ct. door no. 2 8 9 10 11 en 12. B v d Kuilen 1 3 15 35. D v. Schooneveld 2, K v Midlum 4 37 57, Hofman 5 14 17 18 19 23 47 48 51 80 82 H Waanders 6 27 46 64. G A Koelman 7 32 38. G Hie- nckamo 8 11 26 34 42 53 68 70. C v Winterswiik 9 13 56 59 60 66 74 75. A Dunk 10 89. de Jonge 12 29, Waet 16 81, J D P v Garderen 20 69 79 J. Hommerson 21 36 65 84 86. J G v Geelen 22 71, Joh. Kasperts 24 40 85. L C Bouwer 25, M H Ruitenberg 28 44. F Lappain 30 90. C de Vries 31 72. H Kortes 33 87 F Wedstein 39 55, J M v d Eogert 41 62, J H Diekerhof 43. Chr. Hamers 45 52 77 78, C Rom- mers 49. H Windhouwer 50, C H Jansen 54 83. F Urlings 58 88, W Th. Pot 67 J K Bergsma 61, H. Ipenbure 63. J G v Plateringen 73. D v Ooik 76. 175. Maar wat voert Mathisen eigenlijk in zijn schild? Hij heeft een zonderling plan ge maakt en als dat lukt... Hij nodigt Rob, Toon en Van der Decken uit in de kooi plaats te nemen om goed de re sonanties uit het verle den op het scherm te volgen. De drie man nen gaan naar binnen en volgen geboeid het beeldenspel. Maar wan neer opeens drie man nen op het scherm ver schijnen, geeft Mathi sen een teken. De span ning wordt plotseling opgevoerd en dan worden de figuren op het scherm opeens levensgroot. Rob, Toon en Van der Decken krijgen terzelfder tijd het gevoel of ze zelf steeds kleiner Worden, zonder dat ze daar iets aan kunnen doen. Het duurt overigens maar kort, doch danlopen ze opeens rond op een plein in een stad. Een stad? Ja, maar het is een soort kermisstad. Nee, het is Amsterdam. Maar dan het Am. sterdam van de 17de eeuw. En waar bevin. den ze zich precies? Op de Dam natuurlijk Ziekenhuisverpleging Amersfoort loopt achterstand in Arbeid in 't belang der Let op uw hond Het aantal overreden honden is de laatste tijd schrikbarend groot De dieren zijn het autoverkeer ont wend of moeten er nog aan wennen en door de chauffeurs wordt vaak niet genoeg opgelet. Voor de hon deneigenaren zij dit een spoorslag om beter op hun dieren te letten: in druk verkeer aan de lijn houden en op rustige plaatsen niet uit het oog verliezen. Ook op de chauffeur zij een beroep gedaan tot voorzich tigheid. Het is toch niet verant woord. dat elke dag overal in ons land honden doodgereden worden, wat bij enige oplettendheid bijna steeds kan worden voorkomen, zo schrijft men ons. AANGIFTEFORMULIER ONJUIST INGEVULD Tijdens de bezetting moest de thans 29-jarige koopman S. de L. onderduiken en had zy'n meubilair gedeeltelijk by particulieren onder gebracht. Na de oorlog diende hy by de Schade-Enquête-Commissie een aan gifteformulier in, later gevolgd door een specificatie, waarin als to tale waarde een bedrag van 15.870 werd opgegeven. Inmiddels had h(j voor een waarde van circa 2600 aan goederen teruggekregen, doch hy gaf dit niet aan" de Commissie op. Terzake van deze valse aangifte moest De L. zich 'Maandagmiddag voor de Politierechter te Utrecht verantwoorden, waar hij het gebeur de als een „gemene daad" hoorde qualiflceren. Twee maanden gevangenisstraf luidde de eis van de Officier van Justitie, doch de Politierechter maakte er een voorwaardelijke ver oordeling van met een proeftijd van drie jaar. Gevoiu voorwerpen Van 2G tot en met 29 Augustus werden de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: geel windjack, armbandje met rode en witte kralen; bruine handtas inh babykleertjes-, mi litaire muts. donkerblauwe demi (he renjas merk Victori). speld (broche) bruin hondje, goud hangertje met 2 fo tootjes er ln- vulpotlood (zwart), siga rettendoosje. postduif blauwband No. H 48205457 J v. d. Zon Tegelcn bril met donker montuur: wollen vestje (ro se); legitimatiebewijs t n. van Koolstra. portemonnaie met inh., sleutel bal. hulssleutel. Burgerlijke stand Geboren: Everardus Cornelis. z. v T. W. Jansen en C. E. Arlar: Joachim Pe trus Maria, z. v. L. D A v d. Vat en J. v. d. Veer: Johannes, z v P. J. Kuperus en J M Wijk Jeannette Cor nelia." d v. G W van Nieuwenhuijsen en W. Schouten- Robert, z. v B. R. ten Hoeve en P van Keulen: Rita. d. v H. de Vries en M. M. de Vos. Utrechters kregen van Oostenrijk met 7-13 een lesje Het dames handbalclftal van Midden Nederland heeft zich Zondag op het Elinkwjjk terrein kranig geweerd door de Oostenrijkse Klangenfur- ter A.C. met 31 te kloppen. De heren daarentegen kregen met 713 een lesje van de gasten. In beide wedstrijden zegevierde de beste ploeg. De organisatie was uitstekend, de belangstelling groot en als geheel werd er uitstekend ge. specld, weshalve de conclusie van een zeer geslaagde handbalmiddag met grote propagandistische waarde op haar-plaats is. 26 Aug. t.m. 1 Sept. GRAND THEATRE: In de middag voorstelling (2.30 uur) en Zondag 1.45 uur- „Bambi". In de avond voorstellingen (6.30 en 9 uur) en Zondag 4, 6.30 en 9 uur: „Het be gon in de Pullman". CITY THEATER: Zondag: 130, 4. 6.30 en 9 uur. Dag.: 2.30, 6.30 en 9 uur: „Na regen komt zonneschijn". REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: ,,'t Zit in de lucht" en „Een meisje zoekt een moordenaar" Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Partisanen". Aan vangstijden: Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. Openbare leeszaaL Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur; Lees zaal dagelijks van 1012.30 en 2—5 uur; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. Museum Flehlto. Tentoonstelling Llsiduna. Wedstrijden met grote propagandistische waarde Het zag er aanvankelijk geenszins naar uit, dat de dames zouden zege vieren, immers reeds in de eerste minuten boekte Oostenrijk een voor sprong. Rotraut Gatzellar scoorde met voor Annie Heerschap (HHC) een onhoudbaar schot. Het veldspel gaf een ieder vertrouwen, dat de Utrechtse ploeg zich niet zonder meer gewonnen zou geven. Na zeer mooi samenspel van de Utrechtse aanvalslinie scoorde Leni Nesselaar fraai de gelijkmaker, eveneens on houdbaar voor de prachtig keepende Adi SchÜtz. In de tweede helft was Els Roos (A'foort) in de Utrechtse aanvals linie uiterst actief. Na vijf minuten spelen had Els Roos succes. Een prachtige rush besloot zij met een onhoudbaar schot 21. Vyf minu ten later wist Leni Nesselaar zich door een schijnbeweging een schiet kans te veroveren en Utrecht leidde met 31, met welke stand het einde kwam. De echtgenote van de vertegen woordiger van de Oostenrijkse con sul bood de Utrechtse aanvoerster bloemen aan. Utteehts elftal niet op dreef Het Oostenrijkse herenelftal speelde bijzonder sterk. Het spel van de thuisclub was te doorzichtig om gevaar te scheppen voor het doel van do uitstekend keepende Schaschl. De gasten ontwikkelden reeds di rect een veldmeerderheid. Schlager opende de score 01 en Heinkell- nar maakte er 02 van. Beide doel punten waren voor Montagne (UD) volkomen onhoudbaar. Toch zag Utrecht kans om de achter stand te verkleinen. Eerst zag Wie bes (Attila) een zeer goed schot prachtig gestopt, toen ae Oosten rijkse doelman moest zwichten voor een fraai schot van Brondjjk (A'foort). Na 20 minuten vergroot te Axmonn (de goalgetter bij de gasten) de voorsprong tot l-*-3 middels een vrije worp. Met een vliegend schot besloot Willy Bus- scher een Utrechtse aanval, 23. Axmonn scoorde op geraffineerde wijze 24 en vervolgens was een kogel van deze speler de Utrechtse doelman tc machtig 25. Vlak voor het rustsignaal werd het dankzy heel goed werk van Herrema (die in snelheid is ingeboet) 35. De tweede helft was geheel voor de gasten. Axmonn maakte ook na de rust drie doelpunten, waarmee deze speler dus wel een groot aan deel had in de 713 zege voor zijn land. Voor Utrecht scoorden in de tweede helft Wiebes, Busscher, Knollenburg (WVGV) en Herrema (SV). Zaterdagavond waren de buiten landers welkom geheten in het ont spanningsgebouw „Werkspoor" door de burgemeester van Zuilen, de heer O Norbruis, terwijl de Utrechtse afdelingsleider, de heer N. Steffens, vuieens hartelijke woorden sprak tot de bezoekers. verzekerden Het bestuur van de Stich ting „Ziekenhuisverpleging Amersfoort" constateert in de aanhef van zijn jaarverslag over 1948 met dankbaarheid, dat de achterstand, ontstaan door de wereldoorlog, is inge lopen. Dit blijkt dan ook wel uit het gelijktijdig verschijnen van de jaarverslagen over 1947 en 1948. In het verslag over 1947 kon de secretaris van de stichting, de heer J. v. d. Bunt, als schrijven, dat de stichting ook organisatorisch weer op toeren kwam. In dit verslag lezen wij, dat over 1947 een verlies van f 4.764.67 werd geleden. Een nadelig saldo, dat voornamelijk werd veroorzaakt door de invoering van tal van ver beteringen, die de verzekerden ten goede zijn gekomen. Wij ontlenen aan het verslag over 1947 nog het volgende: „Door de bekende circulaire van de Commissaris, belast met het toezicht op de Ziekenfondsen be treffende „Financiën Vrijwillige Verzekering" van de ziekenfond sen, zijn de verplegingsfondsen wel in een zeer bijzondere positie ge plaatst. Door de hechte samenwer king tussen het Alg. Mij. Zieken fonds „Amersfoort en Omstreken" en onze stichting was het mogelijk onze positie voorlopig onverzwakt te handhaven. De herverzekering, wat de verpleging betreft, werd n.l. weer geheel ondergebracht bij onze stichting, waardoor de stich ting uiteindelijk, op 3l-12-'47. toch nog bemoeienis had met 83.644 zielen. Voorwaar geen kleinigheid. Toch geloven wij dat, als de po sitie van de ziekenfondsen in de wet zal zijn geregeld, ernstig beke ken zal moeten worden hoe dan de verhouding tussen deze beide lichamen zal moeten worden." De samenstelling van het be stuur was op 1 Januari 1947 als volgt: G. v. Wijland, voorzitter: J. v. d. Bunt, secretaris; C. N. Val kenburg, penningmeester: leden: mevr. Huslage-van de Rol en de heren: J Chr. de Bruin: dr. Th. I. J. M. Deelen; C. J. W. Frijlink, kinderarts; A. R. van Raalte, De vertrouwensraad was op die datum als volgt samengesteld: J. Dijkhorst, voorzitter; R. A. Keyser, secretaris; leden: Zuster Grondijs; mevr. Vermey-Noordewier en de heren H. Kuilman; L. G. M. A. Nieuwenhuizen* R. Jonkhart; dr. H. W. Schreuder. Een gevoelig verlies leed de stichting door het overlijden op 1 Januari 1947 van de penning meester, de heer C. N. Valkenburg. In het uitvoerige financiële ver slag lezen wij, dat kapitaal en re serve op 31 Dec. '47 f 125.104,94 bedroeg. VERBETERINGEN Het verslag over 1948 is vooral belangrijk door de vermelding van vier punten waaruit de activiteit en de wil van het Stichtingsbe stuur spreekt om voor deelnemers en toekomstige deelnemers de be palingen gunstiger te maken. In afwijking van de statutaire bepa lingen en verplichtingen werden namelijk de volgende tijdelijke be sluiten genomen: I) De wachttijd werd gesteld op 3 maanden. Was voorheen 17 weken. Dit werd gedaan om meer dere eenheid te verkrijgen met de bepalingen, welke gelden voor het Alg. Mij. Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken". II) Voor hen, die verzekerd zij'n tegen de kosten van verpleging in de laagste klasse werd niet f 3.-, doch de kostprijs in de laagste klasse van een ziekenhuis betaald. Dit was aanmerkelijk hoger dan f 3.-. III) Voor alle deelnemers werd het gehele vervoer betaald, zowel van en naar een ziekenhuis of sa natorium en tevens het vervoer van en naar een polikliniek. Alles natuurlijk op medische indicatie. (Voorheen was dat f 15.- en later f 25.- per geval en werd het ver voer van en naar een polikliniek niet betaald). IV) Onbeperkte tegemoetkoming van f 3. per dag in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuberculozelijders. In het verslag wordt nadrukke lijk geschreven, dat deze verbete ringen niet in de statuten zijn vastgelegd en dus bij bestuursbe sluit weer ongedaan gemaakt kun nen worden. Het werkelijke deelnemersaantal (niet-leden ziekenfonds) ging slechts met 76 zielen of 5.71% vooruit. Het bestuur zal trachten hierin verbetering te brengen. Bij het aanvullingsfonds waren op 1 Januari 1948 10.967 zielen aan gesloten op 31 Dec. '48 was dit opgelopen tot 48.721. Totaal had de stichting bemoeienis met 128.227 zielen. x Ook 1948 bracht nog geen wettelijke regeling omtrent het Ziekenfondswezen, zodat de positie van de verplegingsver- enigingen nog niet vaststaat. Het verslag vermeldt daar over. dat men moet slagen om het werk te blijven doen. in dien de leuze „het dienen van de volksgezondheid" voor ogen wordt gehouden! Over 1948 leed de stichting een veidies van f 7.542.58. De samenstelling van het be stuur op 1 Januari 1948 was als volgt: G. van Wijland, voorzitter; J. v. d. Bunt, secretaris; Vacature: penningmeester; leden: Zuster C. E. Grondijs; mevr. H. G. Huslage- v. d. Rol; mevr. C. J. Vermeij- Noordewier en de heren; J. Chr. de Bruin; dr. Th. I. J. M. Deelen; J. Dijkhorst: C. J. W. Frijlink, kin derarts: R. Jonkhart; R. A. Keyzer; H. Kuilman; L. G. M. A. van Nieu wenhuizen; H. van Raalte; dr. H. W. Schreuder. De beide verslagen vermelden voorts tal van vergelijkende cijfers over de vormen van verzekering. Giften voor het dierenasyl Na de vorige opgaven werden nog de volgende giften voor de vestiging van een dierenasyl ontvangen: mej. v H. 1.-. Mevr Sn. f 5.-; N.N. 5.J. J. M I 100 Dr. V, S 25.- Mej De P. 100.-. Mevr E. G. v. d. S. 25.-. De Ph Br f 15- N.N. 25-; Mei v. K. 1 -; Mevr. v. d. R N. 2,50 dr v. B f 40.-: mevr. P. 10-: Mevr. H. 1 1.-; mevr v d. W. f 1.50. Totaalbedrag 808.50 Penningmeester v. d. Ned. Ver tot Bescherming van Dieren, J. DAMMES. P. Bothlaan 23. Giro 524572. Benoeming Inspecteur Dierenbescherming De heer J. Huismanc Westerstraat 101 Amersfoort, is aangesteld als Inspecteur der Nederl. Vereniging tot Bescherming van Dieren. I.euxden Grondkwestie tussen Amersfoort en Leusden In haar raadsvergadering van 29 Maart jl. nam de gemeente Amers foort het besluit tot aankoop van een perceel grond, groot ruim 5 h.a., tegen een koopprijs van f 3.150.- dat gelegen is in de ge meente Leusden aan de Dodeweg- hoek Arnhemseweg, tegenover de „Hertekop". De raad der gemeente Leusden kwam tegen deze aankoop in ver zet bij Gedeputeerde Staten te Utrecht, waarop thans bericht is ontvangen, dat Gedeputeerde Sta ten hun goedkeuring aan deze aankoop onthouden. De gemeente Amersfoort was tot aankoop van dit perceel grond overgegaan ter voorkoming van ongewenste randbebouwing. Aanvankelijk lag het dan ook in de bedoeLng van de gemeente Leusden om op dit perceel grond vijf woningen te bouwen. Thans heeft zij van deze bestemming af gezien en is zij bereid gevonden om overeenkomstig de wensen van Amersfoort, maar één woning op deze grond te bouwen. Gedeputeerde Staten formuleren dan ook in hun beslissing dat hier mede naar de zin van Amersfoort wordt gehandeld en de aankoop uit een oogpunt van belegging niet voldoende gerechtvaardigd is te achten, zodat de voorgenomen aan koop niet meer nodig is. Bovendien zijn de Gedeputeerde Staten van oordeel dat indien het gemeentebestuur van Amers foort bezwaren mocht hebben te gen het uitbreidingsplan van de omliggende gemeenten het on juist is te achten, dat men hierop door het voeren van een bepaalde grondaankoop-politiek invloed tracht uit te oefenen, temeer waar hiervoor andere, wettelijke wegen ten dienste staan, om bij Gedepu teerde Staten bezwaren tegen een ontwerp-uitbreidingsplan in te die nen. Op mogelijke bijgedachten van annexatie van grondgebied ener omliggende gemeente, zal naar het oordeel van Gedeputeerde Staten dit bij hen in de toekomst geen punt van overweging uitmaken. Concert „Lisiduna" - Op Donderdag 2 September a.s. zal de Harmonie „Lisiduna" en de Christelijk Gemengde Zangvereni ging „Kunst Veredelt" 'te Leusden, des avonds om acht uur een mu ziek- en zanguitvoering geven bij Café Van Dalfsen te Bavoort. Overschrijving W. Nouris van de voetbalvereni ging „Wit-Rood" (afd. Utrecht) heeft overschrijving aangevraagd naar „Amsvorde". UTRECHTSE DAMES speelden met succes een handbalwedstrijd tegen de Oostenrijkse club Kla- genfurt. Zij wonnen met 31. De beide ploegen „zusterlijk" verenigd op een plaatje. Spakenburgerdag in Enkhuizen ENKHUIZEN. Tussen de be woners van de IJselmeerplaatsen Spakenburg en Enkhuizen bestaan nauwe vriendschapsbanden, die zijn ontstaan tijdens de bange dagen van 1940, toen de Spakenburger bevol king van have en goed verdreven, naar Enkhuizen werd geëvacueerd Met schepen stak zij toen het IJsel meer over en zij arriveerde bepakt en bezakt met koffers, plunjezak en matrassen en schamele bezittingen, in het kleine stadje, waar alles in rep en roer was om haar onderdak te verschaffen. Dat de geëvacueer- den dit hebben geapprecieerd blijkt uit het blijvend aandenken, dat zij Enkhuizen aanboden, nl. een bron zen gedenkplaat, aangebracht in het stadhuis. Welk een tegenselling met negen jaar geleden was de komst van de Spakenburgers Zaterdag jl. toen zij op eigen gelegenheid per boot of motorvoertuig wederom de tocht naar de oude haringstad hadden on dernomen met twee zangkoren, een muziekcorps en een dubbel mannen- kwartet teneinde zoveel mogelijk luister bij het zetten aan de in het kader van de Zuiderzee-tentoonstel- ling gehouden Spakenburger-dag. Omstreeks 't middaguur, toen alle medewerkenden waren gearriveerd, werd het Enkhuizer stadsbeeld be heerst door de bonte Spakenburger klederdrachten. Ieder maakte van de gelegenheid gebruik om oude be kenden en vrienden te bezoeken en overal werden de gasten met grote vreugde ontvangen. In de loop van de middag waren er optochten door de stad en wer den aan de voet van de vestings toren „De Dromedaris" diverse concerten gegeven. Velen brachten een bezoek aan de expositie, die ge opend zal blijven tot en met 22 September a.s. 's Avonds gaf het Spakenburger dubbelmannenkwartet „De Spadu- makwa's" een concert in de taveerne van de Dromedaris. "ïoest Gemeenteraads vergadering Op Dinsdagmiddag 6 ^September 1949 om half drie komt de nieuwe Soester gemeenteraad in vergade ring bijeen, voor de behandeling van de volgende agenda: 1. Beëdiging van de nieuw geko zen raadsleden. 2. Benoeming van Wethouders. 3. Benoeming van leden der on derscheidene raadscommissiën. 4. Verdeling door loting van de Raad in twee afdelingen in ver band met de behandeling der gemeentebegroting. Zomeravondconcert Woensdagavond (31 Augustus) te 8 uur, geeft de Soester Harmonie „P.V.O." een concert in het Open luchttheater, hetgeen in het teken zal staan van de verjaardag van Prinses Wilhelmina. Landloper verzond dreigbrieven Enig behoorlijk werk had de 48- jarige landloper A. C. O. nog nooit in zijn leven verricht. Tot aan de dood van zijn moeder, die van een klein pensioen moest bestaan, had hij op haar kosten geleefd. De laat ste jaren maakte hij er een beroep van om het Utrechtse platteland rond te trekken en al bedelend zijn kostje op te halen. Maar niet tevreden met hier en daar een boterham te vragen, ging hij er toe over brood te stelen en verschillende families dreigbrieven te schrijven, waarover hij dan nog brutaalweg opbelde. Onder voor wendsel een lekke band te hebben, wist hij de huizen binnen te drin gen om van de telelfoon gebruik te maken. Natuurlijk liep hij tegen de lamp: op zekere dag werd hij op de openbare weg aangetroffen met 22 cent on zak.v De Utrechtse Politierechter, voor wie de man Maandag was gedag vaard, keurde zijn gedrag ten zeer ste af en was van mening, dat hij best werk had kunnen krijgen als hij maar gewild had. Eenzelfde conclusie was de Offi cier van Justitie toegedaan en ten einde verdachte behoorlijk werken te laten leren eiste hij 10 dagen hechtenis tegen O., plus opzending naar een Rijkswerkinrichting voor de tijd van twee jaar. De Politierechter besliste con form, doch bekortte de werktijd tot één jaar. Dodelijk ongeval op een constructiewerk MAARSSEN Maandagavond om 5 uur had bij constructie werkzaamheden aan de verkeers- brug over het Merwedekanaal te Maarssen, die door een aannemers firma uit Den Bosch in opdracht van de PTT worden uitgevoerd, een ernstig ongeval plaats, dat aan de 42-jarige constructiewerker van B. uit Den Bosch het leven kostte terwijl de 18-jarige v. S., eveneens uit Den Bosch, inwendige kneu zingen opliep. De overledene is ge huwd en laat vier kinderen achter. Bij de werkzaamheden wordt van een z.g. „verfwagen" gebruik gemaakt, die onder de brug hangt. Het ongeval geschiedde toen een electrische transporteur, die onder de brug loopt, tegen de verfwagen opbotste. Door de schok sloegen beide arbeiders over boord en kwamen terecht op het stenen talud van de brugpijler. Het onderzoek naar de oorzaak is nog in volle gang. De toestand van de gewonde, die zich aanvankelijk ernstig liet aan zien is thans vrij gunstig. Missiehuis „St. Jan" jubileert Op 8 September a.s. hoopt het Missiehuis „St. Jan" te Soester- berg, zijn 25-jang jubileum te vieren. Op 8 September 1924 werd dit missiehuis in de voorma lige villa „Eikenhorst" aan de Amersfoortsestraat plechtig ge opend. Twee jaar later, op 8 Sep tember 1926, werd het in de nabij heid gelegen nieuwe grote missie huis in gebruik genomen. In die jaren hebben de paters o,m. rtiet het R.K. Parochieleven van Soesterberg lief en leed ge deeld. Op 1 September a.s. is er gele genheid om te feliciteren en om de tentoonstelling van het missiewerk over de afgelopen 25 jaar te be zichtigen. De eigenlijke feestdag op 8 September wordt gevierd in in tieme kring. Op 11 September is er een groot feest op het terrein van het Mis siehuis, waarbij alle dorpsgenoten en hun verwanten, vrienden en bekenden worden uitgenodigd. Geslaagd Voor het examen Coupeuse, slaagden Je dames: D. Baltus, B. Groenestein, A. Jansen, G. v. d. Grift; voor Costumière de dames: C. v. d. Grift, N. Hooijschuur, R. van Holten, G. v. Logtenstijn, J. van Velzen, M. Visser, A. Willem- sen; voor Lingerie de dames: I. v. d. Breemer, T. v. d. Breemer. R. van Fulpen, C. v. d. Grift, Sj. Hil- horst, Sj. v. d. Heuvel, B. Kok, M. Kuiper, G. van Munster, R. van Nimwegen, T. Reijerse, H. Suman, C. de Wit, C. van Wijk en A. Zeijerveld. Vissend Nederland trok naar Gorinchem Zeshonderdvijftig hengelaars heb ben Zondag in het Merwedekanaal getracht een visje te verschalken. Ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van de hengelver- eniging „Het Baarsje" werd in Go rinchem een groot visconcours ge houden. Niet alleen uit de omtrek was men naar de Merwestad ge togen, doch uit het gehele land hadden de vissers acte de présence gegeven, terwijl zelfs een vereni ging uit België aan het concours deelnam. De 83 jarige Belg Hoe- kens was de oudste deelnemer. Burgemeester mr. L. R. J. Ridder v. Rappard gaf 't startschot. Toen 's avonds de buit werd gesorteerd, bleek dat er heel wat was gevan gen, want niet minder, dan 3 teilen werden met vis gevuld. De uitslag luidt: het ameuble ment werd gewonnen door J. En- delveld uit Schoonhoven. 2 Lup- ken, Schiedam. 3 Kompier. Via- nen 4 C Veen. Utrecht, 5 P Stuit, Rotterdam De corpsprljzen (be kers en lauwerkransen) 1 De Goudkarper, Rotterdam, 2 Hengel- ver. Schoonhoven. 3 De Lier. Bel gië. 4 De Rijnbaars, Utrecht. 5 Het Vorentje, Tilburg. Enkele grafische prijzen vry DEN HAAG Per 29 Augustus worden de prijzen voor het ver vaardigen van grafische drukwer ken. w.o handelsdrukwerk, vrijge laten. De prijsvoorschriften voor het vervaardigen van dag- en nieuwsbladen en schoolboeken blij ven gehandhaafd. Uitslagen Engelse League LONDEN De uitslagen van de Maandag in de Engelse lague gespeelde wedstrijden lulden; Eerste divisie: Wol verhampton Wanderes—Charlton Ath letic 21 Tweede divisie Coventry Luton Town 1—0 Leicester City—Brad ford 41 Sheffield WednesdayCardiff City 1—1. Achterveld Benoeming De weleerwaarde heer H. F. An- driessen, is door de Aartsbisschop van Utrecht, kardinaal De Jong, tot kapelaan benoemd van de R.K. Kerk te Achterveld. Ver. Groenten- en Vruchtenvelllng ..UTRECHT EN OMSTREKEN" Vellngberlcht van 29 Aug '49. Wortels 615 per 100 bos. Bloemkool 6—56. Komkommer geel. geel 6—21. Id. groen 616. Sla 2—15, per 100 stuks. Andijvie 6—18 Augurken 2—93, Bleten 59. Blcekseldcrie 26; Gele kool 6 Groene kool 6—15. Rode kool 5Va 8. Postelein 817. Pronkbonen 12—22. Stoofsla 1015. Stamsperclebonen CO 63. Stoksperclebonen 26—66. Stoksnlj- bonen 20—53 Zomer spinazie 6—22. To maten 1642; Uien 412. Waspeen 6 13 Aardbeien 30—240. Bramen 24J8.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2