DAGBLAD VOOR AMERSFOORT 3 Sowjettanksgeconcentreerd op één dag afstand van Belgrado Leraren ontstemd over hun salarissen Oostduitse volkspolitie wordt machtig wapen Chef van de Nefis moest ontslag vragen Multi-luehlmillioiinair Smirnoff verlaat de KLM Moskous paniekzaaierij heeft weinig succes Nieuwe textiel punten Accoord bereikt in Zuid-Borneo Holland ontevreden over Rijn verkeer 9e Jaargang no. 204 Donderóas, 1 Sept. 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdaoscbe Bank Postbus 0 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4,15 p. kw. Losse oummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur. TJ. DE BOOR DER, BELGRADO. Het laatste bericht uit de „koude oorlog", die de Sowjet-Unie tegen Tito's Joego-Slavië voert: Russische tankdivisies zijn geconcentreed in het gebied \an de "Roemeense stad Tlmisoara. Van deze stad uit zouden de Russen Belgrado over de moeilijk te verdedigen vlakte Van Voyvodina binnen 24 uur kunnen bereiken. Maar wanneer de actie van de Koniinform-Ianden tegen Tito een onderdeel van de zenuwen- oorlog uitmaakt en ten doel heeft paniek in Joego-Slavië te zaaien, dan kan zij als mislukt worden beschouwd. Ondanks de geruchten over vijan delijke troepenconcentraties aan de Joegoslavische grens, ondanks de nieuwe dreigende nota van Rusland en ondanks berichten, dat maar schalk Tito voor zijn geschil met Moskou wellicht de interventie van de UNO in zal roepen, maken de Joegoslav iërs zich geen zorgen over de mogelijkheid, dat tussen hun land en de Kominform een oorlog uit zal breken. In een buitenwijk van Belgrado f staat men in de rij voor de open- luchtvoorstelling van een ballet en in de restaurants wordt maar wei nig over een mogelijk gewapend conflict gesproken. Ook op de Amerikaanse ambassade vat men de zaak kalm op en geeft men geen tekenen van verwachting, dat nu de bom zal barsten. Vertegenwoor digers van de Amerikaanse staal- industrie, die gewoonlijk goed ge ïnformeerd zijn, houden zich bezig met het maken van plannen op lan. ge termijn voor de ontwikkeling van Joegoslavie's ertsvoorraden en Joegoslavië zelf gaat onverdroten voort met zijn eigen programma voor het in evenwicht brengen van de economische balans door een grotere industriële productie. De Joegoslavische pers heeft een gestage stroom van beschuldigin gen aan het adres van Rusland ge uit Gisteren schreef zij, dat Rus land een „verdorven diplomatieke overeenkomst' had aangegaan toen het zich schaarde aan de zijde der westeliike mogendheden ten aan zien van de Joegoslavische aan spraken op Zuid Karinthie Het Joegoslavische antwoord op de Russische nota zal waarschijn lijk de volgende punten bevatten: 1. Rusland haalde de Kominform over tot het toepassen van econo mische sancties .tegen Joegoslavië, zodat dit land zich voor zijn handel wel naar het westen moest keren; 2. Rusland en zijn buurlanden handelen veel meer met het westen dan Joegoslavië en dat was al zo vóór de breuk; 3. Joegoslavië volgt de rechte communistische lijn en drijft met het westen slechts handel op een fifty -fifty basis om zijn socialistisch vijfjarenplan ten uitvoer te kunnen brengen; 4. Moskou probeert nog steeds om de kleine landen die het in zijn macht heeft te exploiteren op de zelfde wijze als dit onder de Tsaren ten aanzien van de Balkan plaats vond. Dr. Joza Vilfan, de Joegoslavi sche ambassadeur in de Verenigde Staten is in allerijl naar Lake Suc cess vertrokken. Men houdt het er Nee toch. Heus! Op een heden in Kopenhagen geopende tentoonstelling over atomen is een grote af beelding van Rita Hayworth te zien. Onder op de afbeelding staat een papegaai, die ato menatomen" krijst. De bedoe ling is te tonen, dat alles in de wereld is samengesteld uit atomen, zelfs Rita Hay worth Op een nieuw ontworpen Ja panse schrijfmachine komt slechts een derde van de te kens van het oude model voor. Desondanks telt het toetsen bord nog 1132 tekens tegen een Europese machine minder dan 60. Een Brabantse automobilist kreeg onder Geldermalsen 'n ongewone^ lifter. Van een spoor wegwagon sprong plotseling een koe op de motorkap en bleef daar zitten, tot de auto tot stil stand was gekomen. De koe loopt al weer rustig te grazen, maar de auto heeft flinke scha de opgelopen. Dc 34-jarige arbeider Mala- chy Coalter in Toronto heeft een val van de tiende verdie ping van een in aanbouw zijnd gebouw overleefd. Coalter raak te de hoogspanningsdraden ter hoogte van de tweede verdie ping. veerde ongeveer een me ter terug en kwam toen terecht op het houten dak van een schuurtje. JgJ OOST-EUROPA Communisme en fascisme ZO vol is de wereld de laatste tien jaren van ironie geweest, dat een nieuwe ironie nog nauwe lijks indruk vermag te maken. Ma^f desondanks doet het vreemd aan, wanneer de propagandama chine der Sowjets Tito een „bloed dorstig" fascistische hond" noemt juist op de dag, waarop men het feit zou kunnen herdenken, dat Stalin, tien jaar geleden, de hand drukte van de bloeddorstige Hitier. Eigenaardig genoeg was het be roemde „non-agressie"-verdrag, waaruit zoveel agressie voortvloei de, voor de tijd van tien jaren be stemd. Deze periode is thans voor bij. Zij heeft vele veranderingen gezien, maar slechts weinige zo wonderlijk als die, welke zich in Zuid- Slavië voltrok ken hebben. Tien jaar geleden verbonden het nazisme en communisme zich ten bate van de „vrede". Een van de gevolgen daarvan was, dat een pantser-divisie der nazis in het voorjaar van 1941 Zuid-Slavië binnenrolde. Een reactionnaire re gering was bereid Moskou na te apen en vrede te maken, maar het Zuid-Slavisohe volk dacht er an- ders over en verdedigde zich held haftig. Het kwam uit de strijd te voorschijn als een communistische dictatuur met de in Moskou ge trainde Titó aan het hoofd. Zuid- Slavië was de sterkste en schijn baar de loyaalste der satellieten. Maar opnieuw heeft het rad der historie een draai gemaakt. Weer verdedigen de Zuid-Slaven zich tegen 's werelds grootste en meest meedogenloze totalitaire staat en thans, tien jaren na zijn eigen ver bond met de fascisten, noemt Mos kou Tito een fascist. Het heeft weinig zin te wijzen op het vol- sterkste cynisme, waarmede men deze termen gebruikt. Een „volks democratie" is een totalitaire dic tatuur. die Moskou ter wille is: een „fascistische staat" is 'n totalitaire dictatuur, die dit niet doet. Onge twijfeld was Hitler-Duitsland in het najaar van 1939 een „volksde mocratie", evenals Tito nu een „fascistische hond" is. Maar het gemak, waarmede deze termen zich laten verwisselen, bewijst ten min ste, dat de verschillen tussen com munisme en fascisme niet zeer groot kunnen zijn. In het Zoeklicht LONDEN Het Britse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Raad van de twaalf landen, die deelnemen aan het Atlantisch Pact, op 17 Septem ber voor de eerste maal in Wash ington bijeen zal komen. Aangeno men wordt dat alle ministers van Buitenlandse Zaken persoonlijk zul len verschijnen. Hier en daar buien Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, maar morgen over dag ook nu en dan zonneschijn. Aanvankelijk weinig wind, later meest matige wind uit Zuidelij ke richtingen. Nog weinig ver andering van temperatuur. 2 Sept.; Zon op 5.52, onder 19.26; Maan op 17.55, onder Westen overweegt waarschuwing LONDEN In diplomatieke kringen te Londen is bekend ge maakt dat de westelijke mogend heden overwegen maatregelen te nemen om de vrede in de Balkan, die ernstig bedreigd wordt door het zich toespitsend conflict van de Sowjets en maarschalk Tito, te handhaven. Gezegd wordt dat Groot Britan- niè. Frankrijk en de Verenigde Staten van plan zijn de Sowjet Unie een waarschuwing te doen toekomen zich niet te bemoeien met de binnenlandse aangelegen heden van Joegoslavië. Naar verluidt zijn de Westelijke diplomaten van mening dat een dergelijke stap gauw moet worden ondernomen, om te voorkomen dat de toestand nog ernstiger wordt. Een definitief besluit is nog niet genomen. De kwestie zal in Washington ter sprake worden gebracht, wan neer Bevin en Acheson elkaar vol gende week ontmoeten. Schuman zal van het verloop der besprekin gen op de hoogte gehouden worden en hij zal geconsulteerd worden, voor definitieve stappen onderno men worden. De voorstanders van interventie zijn van mening dat een tijdige waarschuwing aan het Kremlin waarschijnlijk erger kan voorko men. Dodelijk ongeval op Garnizoensdag UTRECHT Tijdens de giste- ren in Utrecht gehouden Garni zoensdag is een ongeval gebeurd, dat aan sergeant Koster uit Hen gelo, gelegerd in de Utrechtse Kromhoutkazerne, het leven heeft gekost. In het kader van deze Garni zoensdag werd een gevechtsoefe ning gehouden, waarbij o.a. een denkbeeldige mitrailleuropstelling werd vernietigd. Sergeant Koster bevond zich onder het talrijke pu bliek, dat de demonstratie gade sloeg. De huls van een afgeschoten projectiel viel van vrij grote hoog te precies op zijn hoofd en de klap was zo hevig, dat zijn schedel brak. Hevig bloedend is het slachtoffer onmiddellijk naar het militaire hospitaal Oog in Al vervoerd, waar men terstond tot een hersenopera tie overging. Deze heeft echter niet meer mogen baten. De ouders van sergeant Koster zijn per auto uit Hengelo opge haald. Maar toen zij in Utrecht aankwamen was hun zoon reeds overleden. DEN HA \G Met ingang van 1 September 1949 zijn van dc tex- tielkaart VA 905 geldig, de bonnen gemerkt „U een punt." „V een punt," „U vijf punten." „V vUf punten." „U reserve" ter waarde van 10 punten en „V reserve" ter waarde van 15 punten, in totaal 45 punten. Baby van anderhalf jaar in sloot verdronken DIEMEN. Woensdagmiddag om streeks vijf uur is het anderhalf - jarige dochtertje van de familie G. uit de Harmonielaan te Diemen in een onbewaakt ogenblik in een sloot achter het huis gevallen en verdron ken. De vader, die zijn dochtertje in het water zag drijven, heeft haar er uit gehaald, maar de levensgeesten waren toen reeds geweken. Voorzichtigheid bepleit bij herplaatsing van politieke delinquenten ENSCHEDE Niet een directe actie, maar georganiseerd overleg zal ons uit de moeilijkheden moe ten voeren, waarin wU. leraren bU het middelbaar onderwijs thans verkeren, zo besloot alhier met 72 tegen 33 stemmen de algemene vergadering van de vereniging van deze leraren. Daarmede steunde men het hoofdbestuur in het tot dusverre gevolgde beleid en keerde zich te gen de voorstellen van de afdelin gen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, de heer de Lange uit Den Haag. dat de leraren bij het M.O. evenveel recht hebben op verhoging van hun salarissen als de leraren bij het nijverheidson derwijs. „Wij komen ip tegen het feit, dat het hogere rijkspersoneel door de politiek van de regering extra zwaar wordt getroffen. Op ons drukken grote finan ciële lasten waar tegenover staat, dat wij niet de sociale voordelen genieten van de lager gesalarieer- den. Deze nivelleringspolitiek heeft funeste gevolgen." Het tekort aan bevoegde leraren is in de laatste tijd eerder groter dan kleiner geworden. Hierin zou verandering kunnen komen, indien er een betere honorering van het leraarsambt kwam. Nu worden jongelieden, die hiervoor de ge schiktheid bezitten, weggezogen naar andere beroepen. Ontstem ming bestond ook over „de zeer BATAVIA: Vandaag is er een overeenkomst bereikt voor Zuid- Borneo. het gebied waar de meeste moeilijkheden waren sinds de vij andelijkheden op Java en Sumatra enkele weken geleden werden ge staakt. Een gezamenlijke Indone- sisch-Nederlandsche verklaring is gepubliceerd en in de plaatselijke pers te Bandjounasin bekend ge maakt. n.l. dat de legerautoriteiten erin geslaagd zijn een oplossing te vinden voor het conflict- Er wordt in de pers aan toege voegd, dat verdere besprekingen noodzakelijk zijn om te geraken tot een toestand waarin de order Staakt het Vuren effectief kan worden uitgevoerd. „Een order tot het Staakt het Vuren zal binnen de kortst mogelijke tijd worden uitgevaardigd", aldus de officiële bekendmaking. Deze is onderte kend. voor de Republiek door gen.- majoor Suhardjo, en voor Neder land door de resident en de com mandant van Zuid-Borneo. grote vertraging bij de uitbetaling van de ontknikkings vijf procent", die reeds aan alle ambtenaren om streeks de jaarwisseling heeft plaats gehad. Het streden om de H.B.S. zesja rig te maken wordt door de orga nisatie van harte toegejuicht. Ten aanzien van het weder aan stellen vai. ieraren die blijk heb ben gegeven van een nationaal so cialistische geestesgesteldheid be pleitte de voorzitter de grootste voorzichtigheid. OP HET OGoNBLlK wordt er te Leiden de tentoonstelling „De Mens en Zijn Arbeid" gehouden. Een van de inzendingen, die het meest de aandacht trekt, is dc kleiplastiek van dc heer Jos. Mens, „Ronde Tafel Conferentie" Koningin bij haar jarige moeder op 't Loo APELDOORN. Het was voor dc zomerresidentie Apeldoorn een nog wat vreemde situatie deze laatste Augustusdag. H.K.H. Prinses Wilhcl- mina op 't Loo en toch geen Konin- ginncfeest. De vlaggen gaven als vanouds kleur aan het straatbeeld, de oranje speldjes deden In aantal niet onder voor vroeger en menigeen maakte een omweg langs het witte huis. dat er van buiten verlaten uit zag, maar waarboven de Koninklijke standaard verkondigde, dat ook de Koninklijke dochter hier toefde. Zo kon het een waar familiefeest wor den, want behalve Koningin Juliana en de vier prinsesjes, die hier al enige dagen waren, hadden ook Z.K.H. Prins Bernhard en diens moeder op 't Loo hun intrek geno men. Soujets voorzien „Bereitschaften" van mitrailleurs en tanks BERLIJN. „De volkspolitie in de Russische zonp van Duitsland heeft slechts weinig weg van een organisatie, bestemd voor optreden in vredes tijd. Zy ls geheel op militaire leest geschoeid." Aldus wordt verklaard in een zojuist door het Britse militaire bestuur van Duitsland gepubliceerd overzicht. Dc totale sterkte van dc volkspolitie onderverdeeld In zoge naamde „Bereitschaften" wordt in het Britse overzicht niet genoemd, doch volgens recente schattingen van de Duitse pers is deze tussen de tachtig- en honderdduizend man gelegen. Volgens het Britse overzicht is de welke verscheidene dezer politie militaire oefening van de „Volkspo litie" ln Mei van dit jaar begonnen en zal z\j in januari van het volgen de iaar voltooid zijn. Minstens twee der hoogstgeplaatste officieren van deze in de Russische zone gelegerde politie-troepen zijn voormalgc gene raals van het Duitse leger, namelijk de generaals-majoor êWulz en Von Weech. Op 20 Augustus is een aan tal Duitse generaals uit Moskou te Berlijn teruggekeerd. Onder hen be vinden zich de generaals Lattmann, Freltag, Ulex en Heineman. Men vermoedt, dat zeze generaals zich zullen bezig houden met een verdere uitbreiding van het instituut der volkspolitie of met het organiseren van propaganda-campagnes voor het door de Russen geïnspireerde „Nationale Front". De eerste eenheden der volkspoli tie werden in September 1948 ge vormd. Dit viel samen met de te rugkeer van Duitse krijgsgevange nen uit de Sowjet-Unie. die op hun politieke betrouwbaarheid voor de Russische bezettings-autoriteiten werden getest en vervolgens, Indien z\j daartoe geschikt waren bevon den, b\j de „Bereitschaften" werden ingedeeld. De sterkte van een „Bereitschaft" is ongeveer 250 man. De uitrusting bestaat uit machinegeweren, auto matische pistolen en geweren. Er zijn onbevestigde berichten, volgens voor dat hij, wanneer de nood aan de man mocht komen de Sowjet. unie direct bij de Veiligheidsraad zou kunnen aanklagen wegens be dreiging van de wereldvrede. Britse functionarissen hebben verklaard, dat de Westelijke mo gendheden zich buiten de twist tus sen het Tito.regime en de Sowjet- unie houden en niet voornemens zijn zelf de zaak bij de Veiligheids raad aanhangig te maken. De ge ruchten over de troepenbewegin gen langs de Joegoslavische grens zijn tot dusver met officieel beves tigd. Het officiële Joegoslavische persbureau Tanjoeng heeft ont kend, dat Joegoslavische troepen zouden zijn geconcentreerd in Ma cedonië. Tokio wordt door een taifoen geteisterd TOKIO. Een taifoen met een snelheid van 128 km. per uur raast over Tokio. De stroomvoorziening is gestoord en elcctrische treinen zijn tot stilstand gekomen. Van honder den huizen zijn de daken afgerukt. De taifoen gaat met hevige slagre gens gepaard. De politie maakt mel ding van grote verwoestingen in het kustgebied van de stad. De laatste keer dat Tokio door een taifoen ge teisterd werd was in 1938. Nog twee rij-Zondagen voor auto's DEN HAAG. Teneinde tege- moet tv. komen aan de vele verzoe ken, wordt ook ontheffing van het Zondagsrijverbod verleend op de Zondagen 11 September en 2 Octo ber 1949. Een afdoende contröle op nale ving van het Zondagsrjjverbod zal op de overige Zondagen worden ge handhaafd. Contacten met Haagse kringen buiten legercommandant en HVK om (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Dezer dagen ls bekend geworden, dat aan het hoofd van de Nefis de inlichtingendienst van het KNIL. dr. J. M. Somer gelegenheid is geboden ontslag te vragen uit zijn functie. Dr. Somer heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt cn op dit ver zoek om ontslag is Inmiddels gunstig beschikt. De aanleiding tot deze opzienbarende ontslagkwestie is gelegen In een zeer scherp conflict tussen dr. Somer enerzijds en HVK en legercommandant anderzijds. Reeds voor het ogenblik van het vertrek van kolonel dr. J. M. So mer naar Indonesië waar hij de leiding van de Intelligence Service op zich zou nemen, was duidelijk, dat hij niet de minste waardering kon opbrengen voor de politiek van de opeenvolgende Nederlandse re geringen terzake van de Indonesi sche kwestie. Hij stak niet onder stoelen of banken, dat zijn sympa thieën hier aan de uiterste rechter zijde lagen. Niettemin werd hij met deze zeer gewichtige taak belast en het behoeft waarachtig geen ver wondering te wekken, dat de infor maties van de Nefis een bron van nieuwe moeilijkheden in het Ne derlands-Indonesische conflict op leverden. Dr. Somer heeft zich blijkens onze informaties echter niet tot deze werkzaamheden bepaald. Niet lang geleden kwam vast te staart, dat het hoofd van deze informatie dienst van het Koninklijk Neder lands Indonesisch Leger zich bui len de Legercommandant en de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon om met bepaalde hoge in stanties in Nederland in verbinding heeft gesteld vóór het doorgeven van inlichtingen waaraan door de Nederlands-Indonesisëhe regering en de staf van het K.N.I.L., naar het oordeel van dr. Somer, blijk baar niet voldoende aandacht werd geschonken. Op de politieke ver houdingen in Nederland en op de verhouding tussen Batavia en Den Haag kon deze wel bijzonder merk waardige gedragslijn van dr. So mer uiteraard geen bijster gunstige invloed uitoefenen. Toen deze gang van zaken aan de Legercommandant en aan de H.V.K. bekend werd, is een scherp conflict ontstaan, dat er toe geleid heeft, dat aan dr. Somer gelegen heid is geboden op korte termijn ontslag uit zijn functie te vragen. Tegen de achtergrond van deze gebeurtenissen krijgen de vragen over het bekend worden van ge heime gegevens, indertijd door mr. van der Goes van Naters aan de regering gesteld, nieuwe betekenis. Mr. van der Goes stelde deze vra gen naar aanleiding van de bekend making door de antirevolutionnalre woordvoerder in de Tweede Kamer Jan Schouten, van gegevens welke de Nefis na de overval in Djokja had verzameld. Het had nogal op zien gebaard, dat dergelijke stuk ken hun weg hadden gevonden naar dc heren van de oppositie in Den Haag. Thans schijnt een eer ste tip van deze sluier te zijn op gelicht. Het staat vast dat deze in formaties eenmaal in Nederland, tevens gemakkelijk hun weg heb ben gevonden naar giftige nieuws brieven welke door geestverwanten van Nationaal Reveil en Rijkseen heid de wereld werden ingezonden om met tal van oncontroleerbare boosaardige geruchten de rege- ringspolitiek te dwarsbomen. Dat geeft aan het optreden van de heer Somer een nog ernstiger karakter. Schoenfabriek uitgebrand te Kaatsheuvel TILBURG. De geheel uit hout opgetrokken schoenfabriek van de Fa. P. Wanrooy aan de Berkdijk te Kaatsheuvel is door brand vernield. Hoewel de gemeentelijke brand weer het vuur krachtig bestreed kon zij niet voorkomen, dat het dertig meter lange gebouw geheel uitbrandde. De aanwezige voorra den gingen in vlammen op en de meeste machines werden zwaar be schadigd. De schade, die slechts ge deeltelijk door verzekering wordt gedekt, wordt geschat op 80.000. eenheden de beschikking hebben over gevechtswagens, terwijl een „Bereitschaft" in het bezit zou zijn van anti-tank-geschut De oefening is hoofdzakelijk op militaire leest geschoeid. De Hjd uit getrokken voor het onderrichten der manschappen in de normalé ta ken van de politie-agent, omvat niet meer dan dertien procent van de to tale opleidingsperiode. Geallieerde voorkeur voon Duitse havens DEN HAAG. Er schijnen plan- nen te bestaan een .conferentie to beleggen om de thans bestaande controversen op het gebied van de Rijnschcepvaart uit de weg te rui men. Hieraan zou woren deelgeno men door Zwitserland, Frankrijk, Duitsland. Nederland cn België. Momentcel zijn in Frankfurt on derhandelingen aan de gang tussen Nederland en Trizonië. Nederland heeft namelijk tegen de thans be staande toestand twee bezwaren. In de eerste plaats acht het zijn aan deel in de Rijnschcepvaart te ge ring en in dc tweede plaats is net ontsticht over de voorkeur der ge allieerden voor de Noord-Duitse havens Hamburg en Bremen, wel ke voorkeur een belangrijk econo misch verlies voor ons land bete kent. Nederlandse autoriteiten in Den Haag verklaren, dat slechts 5 van de Amerikaanse tarwe-import naar Duitsland Benelux-havens passeert. Voor de oorlog was dit cijfer on geveer 70 Nederland meent voorts, dat zowel dc geallieerde als dc Duitse autoriteiten de overeen komst over de Rijnvaart van 1948 ï.egeren, met het gevolg, dat thans enkele honderden Rijnaken, die een gezamenlijke capaciteit van 500.000 ton hebben, ongebruikt blijven lig gen. De Nederlandse Rijnschepen worden zwaar getroffen door de jongste verordeningen, waarin wordt bepaald, dat allen, die deel nemen aan het verkeer op de Rijn, Duitse licenties moeten hebben. Geallieerde functionarissen in Frankfurt hebben toegegeven, dat voor de oorlog het aandeel van Ne derlandse Rijnaken in de Rijn scheepvaart en het aandeel van de Beneluxhavens groter was dan op het ogenblik. Zij voegden hier ech ter aan toe dat de verzending van erts via de Beneluxhavens was toe genomen en dat de laatste tijd ook een groter deel van de tarwe-in- voer over de Benelux-havens was geleid. Zij wezen er op. dat spoe dig de nieuwe West-Duitse Federa le regering meer gezag over het Duitse scheepvaartverkeer zou heb ben cn dat dan het hele beeld zich misschien zou wijzigen. Van een op handen zijnde Rijnvaart-conferen tie verklaarden zij niets te weten. Na professor Beel professor Sassen (Eigen bericht) DEN HAAG. Nadat enkele maanden geleden oud-minister-pre sident dr L. J. M. Beel zijn partijge noot. oud-minister van Overzeese Gebiedsdelen op diens schreden naar de vergetelheid buiten de politieke arena was gevolgd, drukt thans de heer Sassen de voetsporen van de heer Beel op dc weg naar nieuwe roem in het katholiek hoger onder wijs. Werd enkele dagen geleden dr Beel benoemd tot hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, thans, zo komt ons ter ore, zal er zeer binnenkort een professor Ema nuel M. J. A. Sassen zijn om te hoog leraren aan de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg. „Graaf van de Goodwins" kleurrijke figuur uit roemrijke jeugd van de luchtvaart (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Iwan Wasslliwilsj Smirnoff, alias de Turk, alias de Graaf van de Goodwins, gaat de KLM verlaten. In 1922 kwam hy bij deze maatschappij en in 1948, toen hy intussen multi millionnair In luchtkilo- meters was geworden, heeft hij zijn diensten In de lucht verwisseld voor een aan de grond bU dc Hoofdinspectie Bedr|jfsultvoerlng. Wat hem aan leiding heeft gegeven afscheid te nemen van dc KLM wordt niet duidelijk uit zijn korte commentaar, dat zich beperkt tot „Moeilijk te zeggen". Hy \oegt er aan toe. dat hjj van plan Is binnenkort naar Amerika te vertrekken. „Een van de redenen van mjjn afscheid ls, dat Ik me op de grond achter een bureau niet thuis voel" zegt hy nog. Omtrent zyn plan nen ln Amerika laat hy niets los. Officieel kan men ons bij de KLM niets vertellen. Iemand, uit de om geving van Smirnoff, vertelde ons, dat zyn gedachten steeds teruggaan naar zyn tijd als piloot. „De wereld was voor Iwan te klein geworden. Hy had nooit grenzen gekend en nu voelde hy zich als oen vogel ln een kooitje." De loopbaan van Smirnoff draagt alle kleur uit de dagen, toen vliegen nog geen bezigheid was, die vervuld werd met de regelmaat van een spoorboekje, maar nog het avon tuurlijke van de jongelingsjaren be zat. Smirnoff, een Rus van geboorte, die nu 54 jaar oud is. maakte voor het eerst met de luchtvaart kennis in Juli 1915. Een jaar later mocht hij met een Russisch jachteskader de lucht in tegen de Duitsers en menig een moest toen reeds in hem zijn meerdere erkennen. Na de Russische revolutie geraak te hij aan het zwerven, en belandde in September 1918 bij de Britse luchtmacht, de RAF. Een paar jaar later begaf hij zich nog een keer in Russische dienst, maar lang duurde dat niet. Zijn volgende banen waren monteur op Croydon en daarna ver. keersvlieger bij de voorganger van de Sabena, de Sneta. de Belgische luchtvaartmaatschappij. In 1922 wist de KLM Smirnoff aan zich te binden en bij deze maat schappij heeft hij zijn grootste roem geoogst. Dat begon al in 1922* toen hij een verkeersvliegtuig, dat in nood verkeerde en de kust niet meer kon halen, by er aan de grond wist te zetten op de Goodwin-banken. zandbanken in het Kanaal, die bij laag getij droog vallen. Vandaar zijn ere-titel graaf van de Goodwins". In 1928 maakt Iwan de eerste vlucht mee van Amsterdam naar Ba tavia en in 1940 had hij reeds veertig retourtjes Amsterdam—Batavia op zijn conto staan. 1933: Smirnoff is gezagvoerder van de ..Pelikaan", het toestel, dat de be roemde Kerstpostvlucht naar Bata- IWAN SMIRNOFF ...gekooide vogel... via maakte Op 18 december een uiG reis van 4 dagen, 4 uur en 40 minu ten en op 30 December om twaalf minuten over tien is hij weer terug op zijn nest. Wie toen radio had leef de in zijn huiskamer de spanning, die op Schiphol heerste, mee Kruis snelheid op deze vlucht: 201 kilome ter per uur. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog was Smirnoff juist bui ten zijn tweede vaderland, waarvan hij de nationaliteit in 1929 aannam. In de oorlog en ook aaarna heeft hij fortuinlijk gevlogen en verleden jaar kon hij zeggen: „Ik houd er mee op. Het is nu de beurt aan de jon geren." Zijn besluit om de KLM. die hij heeft helpen groot maken, te verlaten, zet 'n punt achter 'n loopbaan, die zo globaal genomen bijna 30.000 uren in de lucht telt. Waarom hij tot deze stap is gekomen vindt in de spaar zame woorden van de „graaf van de Goodwins" geen oplossing.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1