Fokke YntesKingma vond eeuw geleden leesmachine uil Cijfernotenschrift was vinding van deze onderwijspionier Noteert o even Oostenrijkse handballers zijn in Amersfoort aangekomen Gemeeiiteljestiuir ontvangt Oostenrijkse handballers Amersfoortse zwemmers spelen polo voor de NIWIN r~ Dit nooit meer! Amersfoort vierde opgewekt feest 2 Dondcrda» I Sept. I94} ENIGE weken geleden mocht ik heel in het kort de her innering verlevendigen aan vier Amersfoortse onderwijs mensen, die allen in hun werkzaam leven met kop en schouders boven de middelmaat hebben uitgestoken en elk op hun wijze zeer hebben bijgedragen tot de vorming van de Amersfoorjtse en Nederlandse jonge mensen. Bij deze mensen bevond zich Fokke Yntes Kingma en vele stadgenoten hebben zich afgevraagd, of deze Amersfoortse schoolmeester wel de eer zou hebben verdiend, dat aan een Amersfoortse school zijn naam zou worden verbonden. Nu zou het antwoord heel kort kunnen zijn door de verwijzing naar de uitspraak van onze stadgenoot Van Loon, vroeger inspecteur van het lager onder wijs, die Fokke Yntes Kingma de „Nederlandse Pestalozzi" noemde, maar dan zouden we nóg niets van deze 19e eeuwse pionier weten. Amersfoort liet eens een goede onderwijzer verloren gaan WELHAAST elke lezer zal zich nog wel weten te herinneren, dat de schoolmeester by de zang. les gebruik maakte van het cijfer notenschrift, waarbij do, re. mi, fa, sol, la, si, do worden voorgesteld door rcsp. de cijfers 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 1. Toen we wat ouder waren, werd ons verteld dat dit systeem (de (Chevé-methode) in de tachtiger jaren der vorige eeuw uit Parijs naar ons land zou zijn „overge waaid". Onderzoekingen door onze stadgenoot Van Loon hebben echter overduidelijk aangetoond, dat het cijfernotenschrift al omstreeks 1840 in Amersfoort op de school van Kingma werd gebezigd. De muziekkenner Daniël de Lange noemde na kennisname van het zanglesbook van Kingma ..Or pheus onder de Jeuerd" (aanwezig in de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam) deze Amersfoortse on derwijzer als de uitvinder van het cijfernotenschrift. De methode, die Kingma een eeuw geleden volgde om het muzi kaal gevoel van onze overgroot ouders te ontwikkelen, doet soms sterk denken aan de moderne mu- ziekpaedagoog Gehrels. Klngma's leesmethode Evenals bij het zangonderrlcht (een belangrijk onderwijsdeel) volg de Kingma bij het lezen een metho de die haar tyd ver vooruit was. Hoewel leerling van de grote Pieter Johannes Prinsen, die 38 jaar lang als directeur van de Haarlemse Kweekschool in de eerste helft der vorige eeuw het lager onderwijs heeft bevrucht, heeft Fokke Yntes Kingma de Leraar ook in z'n lees methode (de Spa-a-methode) niet slaafs nagevolgd, doch ook hier een eigen systeem ontwikkeld dat aan haast elke klank z'n eigen teken gaf. Dit beginsel zou aan Hooge- veen als voorbeeld hebben kunnen dienen, toen deze zijn leesmethode ontwierp. Zo stelde een plaatje met een slapend kind de klank m voor (een kind dat in slaap mummelt: mmmm!) een oesterboer stelde de oe voor en een gorgelende jongen zegt ook nu nog: gggg. Maar niet alleen met deze lees methode stond hij in de voorste ryen van de onderwijsvernieuwing, ook z'n leesmachine was een oor spronkelijke vinding (al is hem verweten, dat deze uitvinding slechts een verbetering betekende van het letterrad van Nieuboer). Ook hier stond de zelfwerkzaam heid van onze Amersfoortse over- grootouders bij Kingma op de voor grond; de woord- en getalvorming werd op de leesmachine van King ma ..ogenschouwelijk" waargeno men en het geval werd ook gebruikt voor het leren klokkijken. Al te zeer wordt onze Amers foortse onderwyspionier gekoppeld aan de geschiedenis van het Buiten gewoon Lager Onderwijs, waaraan hij later een groot deel van zijn leven zou wyden. Nog in hét leer boek over de geschiedenis van het buitengewoon onderwijs, n.l. In „De schoof voor het afwijkende kind" (anno 1940) van een specialist als W. A. van Liefland Jr. (die het schreef op verzoek van prof. Casi- mir) komen over Kingma grove on juistheden voor, die doen ervaren dat Kingma's leven ook in de krin- gen van het Onderwys nog slecht bekend bleef. Dc eeuwenoude leesmachine van de Amersfoortse schoolmeester Kingma is nog altijd te zien in museum Flehite. Het is'afkomstig uil de vroegere R.K. Armenschool te Amersfoort. „Aan Fokke Yntes Kingma (18131883) komt de eer toe de eerste geweest te zijn, die dit (n.l. het onderricht aan zwak zinnigen) methodisch en doel bewust ter hand nam. Deze apostel der^ aanschouwelijkheid en der individualisering van het onderwijs" richtte in 1838 te Amersfoort een particuliere school op voor kinderen, die hoewel niet krankzinnig of idioot op geen andere school konden leren." Twintig jaar geleden toonde de heer Van Loon al de onjuistheid hiervan aan, doch het schijnt nodig, nogmaals te moeten aantonen, dat de school van Meester Kingma op 26 Aug. t.m. 1 Sept. GRAND THEATRE: In de middag voorstelling <230 uur) en Zondag 1.45 uur: „Bambi". In de avond voorstellingen (6.30 en 9 uur) en Zondag 4, 6.30 en 9 uur: „Het be gon in de Pullman". CITY THEATER: Zondag: 1.30, 4. 6.30 en 9 uur. Dag.: 2.30, 6.30 en 9 uur: „Na regen komt zonneschijn". REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: ,,'t Zit in de lucht" en „Een meisje zoekt een moordenaar" Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Partisanen". Aan vangstijden: Zondag: 2, 4 15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrbdagavond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.304 30 uur: Lees zaal dagelUks van 10—12.30 en 2—5 uur; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur - Museum Fletute. Tentoonstelling Llslduna, het Havik een school was voor voorbereidend onderwijs, welke vooral bij de vooraanstaande Amersfoortse families in trek was. Kingma in Amersfoort Omstreeks 1825 op de Rijks kweekschool te Haarlem (dus op 12-jarige leeftijd) zien we hem in 1831 als ondermeester te Elburg en een jaar later maakte hij kennis met Amersfoort: op de Stads Franse school van meester Johan Borst. In 1838 bestuurt hij geheel alleen do gemeenteschool van Oude- ga in Friesland en in 1839 vinden we Kingma als huisonderwijzer in Leeuwarden, waar het hem maar heel matig bevalt. Doch hij onthoudt de mogelijkheden voor een energiek schoolmeester in de Keistad: op 2 September 1839 verzocht hij aan B. en W. van Amersfoort om toe stemming voor de oprichting van een voorbereidende school. Kingma had zich niet misrekend! De school groeide uit tot een zeer bekende; in 1841 maakte Van Swin- deren de grote reis van Groningen naar Amersfoort om de leesmachine van naby te zien en in 1842 kwam de hoofdinspecteur van het onder wys wynbeek naar Kingma, om met de ontwerper van het cyfer- notenschrift kennis te maken. Herhaaldelijk trachtte Utrecht onze schoolmeester te bewegen, naar de bisschopstad te verhuizen en daar zijn gaven ten toon te spreiden. Vanuit Haarlem, Gorcum. Amsterdam', Zwolle en Zeeland kwam men naar de school van Kingma, om aldaar in kennis te ge raken met de moderne onderwijs methode. Is het wonder, dat meester Kingma langzamerhand de kinderen op school kreeg vanuit de vooraan staande Amersfoortse families? Kingma had in 1839 toestemming gekregen voor een bewaarschool, doch blijkens een lijst van leerlin gennamen, aanwezig in het Ge meente-archief, waren in 1847 niet minder dan 32 van de 71 kinderen op de school van Kingma 6 jaar en ouder. Hoezeer ten onrechte ook de hiervóór genoemde bewering is, als zou deze school er een zijn geweest voor „het afwijkende kind", blijkt wel uit de namen van verscheidene leerlingen. J. Gerard Kleber, later voorzitter van de Kamer van Koop handel en Gemeenteraadslid, heeft met z'n zusje Antjc bij Kingma school gelopen. Dokter Siddré, die in de Muurhuizen heeft gewoond op de hoek van de Blauwe Bruggang tegenover bakker Schaap, zat met Piet Leinweber (later in 't Veer huis te Zwolle) in dezelfde klasse. Notaris Van Werkhoven had z'n zoons Piet en Ben ook op de school van meester Kingma en Schaap (bestuurslid van de Fabrikanten vereniging) deed met Annette en Dientje hetzelfde. Piet van Weij- land bleef (evenals de kinderen van Van Gelder, van Werkhoven en Schaap) op deze school zo lang mo gelijk het zeer moderne onderwijs van Kingma volgen, tot B. en W. dit verboden voor kinderen boven 6 jaar, vanwege de concurrentie die Kingma aandeed aan de school van meester Zandijk, de Nutsschool van meester Versloot en de Nederduitse Jongensschool van meester Stickel Schoemaker. Model-school Reeds van de aanvang af moet Kingma hebben gedacht aan de langzame groei tot een model opleidingsschool. Want grote be hoefte aan een gewone bewaar school (in de letterlijke zin van het woord) bestond er in 1839 niet al te zeer, door de aanwezig heid in onzev kleine stad van ten minste vijf stuks, die gehouden wer den door „meutjes". Zo bewaarde omstreeks die tijd meutje Raggeltje (Rachel) Prins op de Nieuwstraat 4 meisjes, en op de kippenschool van Vrouw Brom op de Kamp waren 120 jaar geleden 14 kinderen, terwyl Grietje de Wit op de Coninckstraat (waar kon zij ze bergen?) 36 kin deren op haar schooltje hield. Ten slotte had men dan nog de R.K. be waarschool en de kinderbewaar plaats van Meuje ter Maaten op de Teut, waar 24 Amersfoortertjes on derdak vonden. Nee, de bewaarscho len hadden niet al te zeer last van Kingma, doch de andere onderwijs instituten als van Zandyk voelden concurrentie en dat is Kingma om streeks 1850 noodlottig geworden. Na weigering door B en W. in 1847 tot uitbreiding van de school (in middels naar de Langestraat ver plaatst), en herhaald verbod tot on derwijs aan oudere kinderen heeft Kingma de last van onderwijzers- armoede nog zwaarder gevoeld. In 1851 vroeg hy verlof tot de oprich ting van een meisjesschool en deed op zeer moderne wijze wat thans in de Lager Onderwijswet voor de oprichting van een nieuwe bijzondere school is voorgeschreven: de aanvraag ging vergezeld van een door 25 ouders ondertekende verkla ring, dat dezen de oprichting van zulk een school verlangden. Geduld verloren De toestemming kwam niet vlot en hangende het officiële onderzoek verloor Kingma het geduld en Amersfoort een bui tengewoon paedagoog: Kingma keerde Amersfoort en het ge woon lager onderwijs de rug toe. Ds. van Koetsveld had beter dan ons Stadsbestuur de grote waarde van Kingma voor het onderwijs begrepen en haal de hem naar zijn pas opgerichte „Idiotenschool" te Den Haag. waar hij als hoofdonderwijzer werd aangesteld. Enkele jaren later (in 1853) zien we hem als Directeur van de Sup- plementain» School voor Achterlijke kinderen te Utrecht. In dit milieu ontplooit hij z'n grootste gaven, krijgt in 1858 een Koninklijke be loning ter aanmoediging wegens verdiensten jegens het onderwijs en korte tyd later de eer. te worden geroepen tot het ambt van Direc teur van de Inrichting voor Spraak- gebrekkige, doofstomme en achter lijke kinderen te Amsterdam. In de Amersfoortse stadsgeschie denis zal Fokke Yntes Kingma zijn en blijven wat hij voor Amersfoort is geweest: een Amersfoortse schoolmeester die z'n tijd verre vooruit was. een onderwijspionier die in onze Eemstad mag genoemd worden minstens in één adem met de oude Kollewijn, Van der Palm, Theo Thijssen en Welling, en die voor wat de Keistad betreft slechts wordt overschaduwd door reuzen als Roeland Anthonie Kollewyn en Her man Gorter. P. S. TEELING DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Vijftig jaar getrouwd Er is feest geweest op de Soesterweg. De ge\cl van perceel 351 was versierd en de bewoners ervan verkeerde in feestelijke stemming Vijftig jaar ge trouwd zijn. Is een ieder niet gegeven Daarvoor mag men 'de bloemetjes wel eens buitenzetten. Dat deed het echt paar A. C. van OvenLeeuwenkamp dan ook. Er was dezer dagen een komen en gaan van familieleden vrienden en kennissen die de krasse oude bruid en bruidegom kwamen gelukwensen. Het bleef niet bij vriendelijke woorden. Ook bloemen en geschenken werden aange boden. 177. Blijkbaar heeft Van der Decken grote haast om weg te komen, want van Bleau gaat hij direct met zijn nieuwe stuurman naar de kade, waar zijn schip, de „Hollander" gemeerd ligt. Er wordt hard ge werkt om de lading aan boord te krijgen. „Wal zit er in de vaten?" viaagt Robert Janszoon nieuwsgierig Maar Van der Decken antwoordt kortaf: „Jenever", en geeft op verdere vra gen geen antwoord. Het onbehaaglijke gevoel, dat er iets geheimzin nigs is met dit schip bekruipt de nieuwe stuur- i thans meekomen naar mijn kajuit? Ik zal u man, maar hij zet dat van zich af. En Van der daar voorstellen aan de mede-eigenaar van het Decken draait trouwens een beetje bij. „We ver- schip, schepen Dooyewaard". Schepen Dooye- trekken over twee dagen", zegt hij, „wilt ge waard is een kleine, gezette man, die in Hoorn woont. Robert Janszoon hoort thuis m IlpeC. dam en de schepen nodigt hem uit in Zjj3 koets zo ver mee te rijden. Handbalgroep bereidt sportvrienden een hartelijke ontvangst Gisteravond tegen 8 uur stond een groot aantal leden van de handbalgroep „Amersfoort", onder aanvoering van voorzitter Schone- willc voor het Volksgebouw in af wachting van de komst van de momenteel reeds in ons land ver toevende Oostenrijkse handballers, leden van KAC uit Klagenfurt. Lang lieten de buitenlandse gasten niet op zich wachten, want nau welijks was de Lange Jan erin ge slaagd met acht forse slagen boven Amersfoorts feestgedruis uit te klinken of de grote bus met een aantal vrolijke gasten arriveerde. De Oostenrijkers werden het Volksgebouw binnen gelootst, al waar zij in een der bovenzalen werden verwelkomd door de voor zitter. De heer Schonewille wees er op, dat met dit bezoek de hand balgroep voor het eerst na de be vrijding buitenlandse handballers ontvangt en hij achtte dit voor de handbalsport in het algemeen van grote betekenis. „Zelf in zeer grote moeilijkheden verkerende, vlak na de oorlog, wat betreft onze handbalgroep," aldus de voorzitter, „hebben wij voor zover dit maar enigszins mogelijk was, moeite noch kosten gesoaard om deze dagen voor jullie hier zo aangenaam mogelijk te maken. Immers, in deze dagen zullen wij lonen, ja moeten tonen, dat mid dels de sport de kameraadschap tussen twee elkaar volkomen vreemde groenen op de hoogste snort van de ladder komt te staan. Wij vinden het een eer. dat we de vriendschansgedachte, die wij in onze vereniging zo hoog houden, nu kunnen uitdragen aan hen, die ons thans nog volkomen vreemd zijn, doch van wie wij straks als goede kameraden node afscheid zullen nemen." Wat het programma voor de ko mende dagen betreft, getracht zal worden de gasten zoveel mogelijk in een vacantie-sfeer te brengén en ze dus met al te veel te vermoeien, zo deelde de voorzitter mede. L. Vierdag overleden In brede kring heerst te Amersfoort verslagenheid *iver het zo plotseling verscheiden van de heer Lucas Vier dag. d.e enige tijd geleden de leiding van het bekende sigarenmagazijn ln de Utrechtsestraat van zijn vader over nam. De heer Vierdag, d'c 29 jaar oud werd. was vooral een geziene figuur m de Amersfoortse zwemwereld. Hij was o m. lid van de Amersfoortse zwem- club „Neptunus". De teraardebestelling ls vastgesteld op Zaterdag 3 Seolember tegen half drie op Rusthof. Het vertrek van het sterfhuis Utrechtsestraat 7 is bcpaa.d op twee uur. Ons dagelijks teveel Kinderen, die de leeïtljd' van 14 jaar nog niet hebben bereikt zijn leer plichtig en mogen dus niet werken. Een jongen negeerde dit voorschrift en kreeg een bekeuring Twee personen werden geverbaliseerd omdat zij zonder licht fietsten Een autobestuurder kreeg een pro ces verbaal omdat hij een verkeers heuvel aan de linkerzijde passeerde. Twee personen, die hun fiets niet van eon wit spatbord hadden voorzien, kregen ook een bon. In de Vlasakkers ontstond Woensdag een brandje, tengevolge van de von ken uit een locomotief. Honderd vier kante meter heide en droog gras ging verloren. Een bermbrandje op de B W. Laan was oorzaak dat 10 m2 droog gras in vlammen opging. Een fietser, die zich achter een auto liet voorttrekken werd geverbaliseerd. Als herinnering aan deze eerste ontmoeting bood de heer Schóne- wille de Oostenrijkers een fraai uitgevoerde plattegrond aan van Amersfoort uit het jaar 1600. De leider van de Klagenfurtse handballers dankte ten zeerste voor de buitengewone ontvangst en zeide er geen moment aan te twijfelen, dat ook met de Amers- foorters innige vriendschapsban den zullen Worden aangeknoopt. Na deze officiële ontvangst on derhield men zich nog even met elkaar de Amersfoortse gastheren en -vrouwen werden voorgesteld aan hun resp. logé's en al spoedig waren beide partijen de beste maatjes Daar de vermoeienissen van de laatste dagen de gasten niet in hun „koude kleren" zijn gaan zitten, werd al spoedig de reis naar de tijdelijke „tehuizen" aan vaard en we hebben zo'n idee, dat menig Oostenrijker reeds sluimer de toen de Lange Jan verkondigde, dat het inmiddels elf uur was ge worden. Uitslag étalagewedstrijd Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van VW werd door het jubilerende bestuur in samen werking met de Federatie van Amersfoortse Middenstanders een étalagewedstrijd georganiseerd, waaraan vele winkeliers deelna men. De jury is tot de volgende beoordeling gekomen: Eerste prijzen (zilvereh medaille fremeenteb°stuur)K. Giessen, Utrechtsestraat 43: Fa W. van Bommel Zn. Van Asch van Wnckstraat 24: tweede prijzen (zilveren medaill" VVV): N. Breu- ers, Leusderweg 262; Fa. C de Ja ger Pangestraat 19: derde nriizen (bronzen medaille VVV) fa J Vonk Langestraat 87: Firma J. Luijcx Zn. Langestraat 49. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan (Driizen werden be. schikbaar gesteld door de F.A.M.): Jac. Mourer. Lnngestr. 26; Spaink's Ijzerhandel. Vermeerstraat 28; T. Fennema, utrechtsewee 38 en J. Slots. Arnhemsestraat 26a De jury heeft bii de beoordeling voornameliik rekening gehouden met de originaliteit der étalages. Woensdagmiddag worden tüdens pen gezellig samenziin in Vonk's Lunchroom de prijzen uitgereikt Automarkt Op de Woensdag gehouden auto markt werden 189 "motorrijtuigen aan gevoerd. Burgemeester Molendijk sprak rede uit Mot de prettige ontvangst die de handbalgroep „Amersfoort" hen de avond te voren had bereid, noj» in hun gedachten, togen de 30 Oosten- rykse handballers uit Klagenfurt Donderdagmorgen naar het gemeen tehuis om door het gemeentebestuur officieel te worden ontvangen. Voor burgemeester Molendyk zijn begroe tingsrede uitsprak hekeken de gas ten van het gemeentebestuur do oude kaart van .Amersfoort. Hollan ders trachtten in gebrekkig Duits de oudheid van onze mooie stad dulde- lyk to maken. Veel tyd hadden zy hiér niet voor, want even na tien uur trad burgemeester Molendyk niet de wethouders Koopman en Van Zwol, gemeente-secretaris Haars en de heren Verschuur, Nij- zink en Nieuborg, van de Amers foortse Sportstichting, do raadzaal binnen. Burgemeester Molendyk I sprak de buitenlanders In het Duits ais volgt toe: In de jaren, die achter ons liggen hebben wij versch-.'lendc malen bui tenlandse sportgroepen het welkom toegeroepen. Meest waren het jonge mensen uit Engeland of één der Scandinavische landen, vandaag voor het eerst begroeten wij sport vrienden uit een Duits sprekend land, en gy zult begrijpen, wanneer ik zeg, dat wij nog altijd iets in ons zelf moeten overwinnen voor we Veteranen van AZ en PC en Neptunus leveren aardige strijd Het heeft Woensdagavond in het Sportfondsenbad, tijdens de tweekamp tussende plaatselijke zwemverenigingen Neptunus en A.Z en P C. ten bate van de Niwin, aan spanning niet ontbroken. De tweekamp omvatte polo- wedstrijden tussen de eerste en reserve-zeventallen en tuSsen de aspiranten meisjes en de veteranen van Neptunus en A.Z. cn PC. De estafette-wed strijden tussen de polozeventallen hadden een spannend verloop, evenals de polowedstriiden. Jammer was hetdat de wedstrijd A Z. pn PC 1— Neptunus 1 zich kenmerkte door onsportiviteit en ruwheid. Sr. enkele keiharde schoten van Smeitink te verwerken, die hij tot driemaal toe onschadelijk wist te ma ken Hel vierde schot was hem ech ter te machtig (1—0). Er ontstond een Neptunus overwicht cn Kuiper scooide de gelijkmaker Weei moest Geutjes harde schoten van Siaeilink verwerken en wéér was het Smei tink cue zijn club de leiding bezorg de (2—1). Dezelfde speler wist daar na zeifs twee Neptunus keepers te verschalken (31). Na de rust deden de veteranen het wat kalmer aan: vermoeidheid ging hun parte.i spelen. Neptunus onder vond hiervan wel de grootste nade len. Van Haselen en Van Ommeren profi.'.erden van deze inzinking Zij brachten de stand op 51. De Neo- tunus oudjes vonden het hierna wel letjes en zetten alles op alles. Kuipe- gaf Allie Roodbergen een mooie bal aan cn deze benutte zijn kans: met zijn voet scoorde hij onhoudbaar (5 —2). Aan do andere kant wist Van Ommeren nog eenmaal de touwen te ïaken. de eindstand werd 62 in het voordeel van A.Z. en P.C. De estafettewedstrijden tussen de eerste en reservezeventallen van bei de verenigingen werd een dubbele overwinning voor Neptunus. Het eerste zevental van Neptunus legde de 7 rmal 50 meter af in een tijd van 3 35,waartegenover de A.Z. en P C.- ers 342.3 noteerden. Neptunus 2 werd eerste in een tijd van 3.46. A.Z en P.C. nateerde 4.01.5. De polowedstrijd tussen de reser ve-zeventallen werd door de Neptu- nianon met 2—0 gewonnen. Een fraai resultaat, wanneer men bedenkt dat Neptunus in de competitie twee klassen lager is ingedeeld dan de A.Z. en P.C.-reserves. De grootste belangstelling ging uit naar de ontmoeting tussen de eerste Sportiviteit kwam in het gedrang De tweekamp werd geopend door de voorzitter van de organiserende vereniging. A.Z. en PC., de heer Van Haselen. waarna namens het plaat selijk Niwin-comité de heer Mosterd het bestuur van A.Z. en P C. dankte voor de organisatie van deze wed strijden. De 6 x 50 meter estafette tussen de veteranen van A Z. en P.C. en Nep tunus. waaraan verscheidene cracks deelnamen, werd een overwinning voor de oudjes van A.Z cn P.C, Zij noteerden een tijd van 3.54 2 Neptu- nus deed het rustiger en maakte een tijd van 4.10. De 6 x 50 meter estafette tussen de veteranen van A.Z. en P.C. en Neptunus. waraan verscheidene cracks deelnamen, .werd een over winning vor de oudjes van A.Z. en P.C. Zij noteerden een tijd van 3 54.2 Netunus deed het rustiger en maakte een tijd van 4.10. De 6 x 50 meter estafette tussen de aspiranten meisjes van beide ver enigingen werd gewonnen door de dochters van Neptunus. 1. Neptunus 4.44, 2. A.Z. en P.C. 5.46. De polowedstrijd werd even eens door dc Neptunus-meisjes ge wonnen (1—0). Veteranen wedstryd Een aardig verloop had de polo wedstrijd tussen de veteranen van Neptunus en A Z. en <P.C. Het was niet de eerste maal in hun leven dat zij een polomatch zouden gaan spe len: zij herinnerden zich nog maar al te goed hun gloriejaren. Maar on wennig was het toch wel voor velen. Direct na de opening van het spel kreeg de Neptunus këeper Geutjes Wij hebben er beslist geen bezwaren tegen, dat men sport wedstrijden ten bate van de NIWIN organiseert. Maar laat men dan nooit meer een water- polo-tournooi tussen AZ en PC en Neptunus doen houden. Want wat wij Woensdagavond gezien hebben is meer dan ergerlijk. In de droeve historie van een'lange reeks van fel gespeelde water- polo-ivedstrijden tussen de teams van deze clubs, is er geen enkele te vinden, die zo fel om van gemeen maar niet te spreken werd gespeeld als die tussen de eerste herenzeven- tallen Woensdagavond. Men kan van beide zijden de schuld geven aan de zwakke leiding, maar dat is geen excuus. Dan nog mogen spelers hun zelfbeheersing niet verliezen en er rondweg op los beginnen te slaan en te trappen. Dat ge beurde. aan beide zijden. Deze wedstrijd was een aanfluiting van de sport. Het was schanda lig. Wij hopen, dat deze open hartige woorden goed. worden verstaan. Vv zeventallen van A.Z. en P.C. cn Nep tunus. De wedstrijd is voor velen een teleurstelling geworden. De gehele ontmoeting kenmerkte zich door on sportiviteit en ruwheid. De A Z. cn P.C.-ers openden in de eerste helft een heftig offensief op de Neptunus veste. Misverstanden in de Neptunus-achterhoede waren oorzaak dat A Z en P.C. reeds vrij spoedig door Gertie Mosterd en zijn broer Theo de voorsprong konden nemen. Neptunus herstelde zich enigszins, doch de fraaie schoten van De Bree en De Gans hadden geen succes. Een fraaie boogbal van Theo Mosterd onderschatte de Neptunus- keeper Vlasakker (3—0). Gertie Mosterd bracht de rust stand op 40 voor zijn club. Na de hervatting scoorde Dekkers met een verrassend schot het eerste tegenpunt voor Neptunus. De Bruyn en De Gans wisten hierna de achter stand van Neptunus tot 43 in te lopen. Het uitstekende en sportieve doelverdedigen van keeper Insinger behoedde A.Z. en P.C. voor de ge lijkmaker. het Duits weer als voertaal accep teren. We willen daarbij echter beden ken, dat de Oostenrijkse republiek in 1938 het eerste slachtoffer van de nazi-tyran verd en verder, dat Oostenrijk niet alleen Syss-Inquart voortbracht, maar ook mannen als Sigmund Freud, Victor en Max Ad- led, Karl Kautsky en Otto Bauer, ICarl Seitz en de tegenwoordige pre sident Karl Renner. Het belr ngrijkste is, dat wij diep beseffen, dat wy voor eer. grote, ge meenschappelijke taak staan: het opbouwen van een nieuwe wereld. De woorden laten zich gemakkelijk formuleren, in werkelijkheid is het een werk van generaties, om de we reld voor alle mensenkinderen be woonbaar te maken. Het wereld beeld is chaotisch, waarschynlijk voor de mensen in Oostenrijk nog erger dan voor ons. De jonge generatic zal moeten bouwen aan eer wereld die econo misch ordclijkei en meer doorzicht is, waarin het begrip wereldhuishou ding enige betckeris krijgt en die politiek de nationaliteiten tot zyn recht laat komen, alles evenwel ver- bonder door ec wyder internatio naal verbond. In onze dagen wordt er gewerkt aan de practische vormgeving. Straatsburg wordt een naam van symbolische betekenis. Wellicht komt de dag dat de Oost-Europese landen niet meer in zo een noodlot tige tegenstelling tot de Westerse wereld staan. Voor die internationale gedachte moet gy piómers 'ifln. Gij kent het woord van Maxim Gorki: „Wir sind die Kinder einer Mut ter, der groszen Gedanke der in ternationale Bruderschaft aller Völker auf der ganzen Welt". Zo ver zijn we nog lang niet. De nationale tegenstellingen spitsen zich in onze dagen weer toe, vooraj in Z.O.-Europa. Jonge vrienden weest pioniers. Pioniers van een nieuwe Europese gezindheid. Het handbalspcl is belangrijk en ik wens u prettige dagen in onze oude stad. Ik wens u zelfs sportieve successen toe. Belangrijker is dat gij u mede voelt dragers van deze Europese gedachte, van deze inter nationale solidariteit. Dan sluit gij aan by een waardige Oostenrijkse traditie. Victor Adler, Otto Bauer en uw tegenwoordige president Carl Renner hebben een naam met Euro pese klank. Ik mag besluiten met een per soonlijke opmerking. In het jaar 1929 was ik met 700 jonge Neder landers op een jeugdfeest in We nen. Ik logeerde op Fuchsenfeldhof, wij brachten er neerlyke dagen door, wij maakten tochten in het schone bergland en warmden ons aan de kameraadschap van onze Oosten rijkse vrienden. Een moment is al tijd in myn herinnering blyven staan: De afscheidsavond, toen het prachtige volkskoor het „Solidari teitslied" zong. Nog klinken de woorden in mijn oren en ik geef ze u mede terug naar Klagenfurt en Karinthië: „Vorwarts und nicht vergessen die Solidaritat!"; en ik besluit met de oude veel zeggende Oostenrijkse groet: „Freundschaft". De leider van de KAC, Steiner, dankte de burgemeester voor de vriendelijke ontvangst en de harte lijke woorden. Hij en zijn vrienden vonden het een voorrecht als eerste Oostenrijkse handbalploeg na de oorlog ons land te mogen bezoeken. „Wij houden een mooie indruk van uw land over," zo zei hy. De heer Steiner hoopte, dat het bezoek zou bijdragen tot de verster king van de internationale vriend schapsbanden. Het gemeentebestuur bood de gasten vervolgens een kopje thee en een rokertie aan, waarna o.l.v. van de heer Hak 'n rondgang werd gemaakt door dc oude binnen stad. Zakencentrum kreeg druk bezoek Het was gisteravond anders day anders in de feestelijk verlicht» binnenstad van Amersfoort. Me: kan zich er moeilijk los van make: aan de 31e Augustus een feestelri tintje te geven. Voor Amersfoort was het dit keer nog al eenvoudii Want het 50-jarig jubileum vaj VW dient gevierd. De samenwerking tussen mid-i denstand, Amersfoortse muziek verenigingen en WV om dit jubi-j leum in enkele klinkende bijeer- komsten te vieren, blijkt vrucht dragend te zijn. Reeds vroeg in ct avond trokken Amersfoorts muzi kanten door de straten en overa! stonden de burgers in rijen lang? de kant rm de corpsen te zie: voorbij trekken. Feest was het oei i in het zakencentrum aan c? Utrechtseweg. Daar was vooral ct jeugd sterk vertegenwoordigd. Hei tuinfeest was dan ook op deze zomerse avond zeer aantrekkelijk. De padvinders drumband gaf een goede demonstratie en later op de avond verscheen op het podium Dan Bearda om de danslustige te leiden. De „Nightbreakers" o.l.v Klaas Smit zorgde voor goedé dansmuziek. Voor de demonstraties van de Amersfoortse Sportschwl was veel belangstelling. De ver schillende stands werden druk be zocht en één van de organisatoren vertrouwde ons toe: ..Het gaat best, we hebben niets te mopperen." Mopperen hebben we dan ook gisteravond niet gehoord. We! heerste er een blijde stemming omdat de vlaggen wapperden cn oranjezonnetje geen verstek liet gaan. Installatie-verga tiering nieuwe raad De gemeenteraad van Amers foort komt op Dinsdag 6 Septem ber om 19 uur in openbare verga dering bijeen ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Installatie van de raadsleden. 2. Benoeming van wethouders. 3. Notulen, 4. Ingekomen stukken en mede delingen. 5. Benoeming van de leden der commissies uit de raad. 6. Benoeming van twee leden van de raad in de commissie voor georganiseerd overleg. 7. Benoeming van twee leden in het bestuur van de Amersfoortse Sportstichting. 8. Benoeming van de leden van het bestuur van de Stichting „Cen. trale Woningzorg". 9. Benoeming van de leden van de commissie van advies, bedoeld in artikel8 van de woonruimtewet 1947 s.taatsblad H 291. 10. Loting voor de verdeling van de raad in t'-vee afdelingen. 11 Voors'el van B. en W om een crediet te verlenen voor de bouw van twee woningen aan de Feith- laan en om deze bouw op te dra gen aan W. Trinks (gedrukte ver zameling nr 129). 12. Voorstel van B. en W. om bij K.M. de Koningin voorziening te vragen tegen het besluit van gede puteerde staten, waarbij goedkeu ring is onthouden aan het raadsbe sluit van 29 Maart 1949 nr. 174 tot aankoop van een perceel dennen bos en hakhout, gelegen in de ge meente Leusden aan de Dodenweg en Arnhemseweg. Afscheid A. Braainbonk Onder grote belangstelling nam gis teren de heer A. Braambosch na 32 dienstjaren afscheid bij de Spoorwe gen. Om negen uur verzamelde zich het personeel van ploeg 54 ln de ver sierde werkplaats cn bleek uit het aangeboden cadeau en de toespraken van de heren J. A. Brouwer en Nlje- boer dat een goed collega de spoor wegdienst ging verlaten. Later werd in aanwezigheid van ongeveer het ge hele wegpersoncal door dc heren Don selaar cn Boele nogmaals de scheiden de ambtenaar veel lof toegezwaaid. Dit afscheid werd voor Braambosch dus tot een onvergetelijke dag ge maakt. Burgerlijke Stand 31 Augustus 1949 Geboren; Everardus Gijsbertus z. v. G. Schoonderbeek en N de Ridder As terstraat 3; Christina Margaretha d. v. G. A. Willenborg en C Smink, Krom- mestraat 5- Clemens Maria Johannes z. v. C J J Goes en J. C. G. v. d. Sprong. Getrouwd- J Hendrik en M. de Clercq; H. Boute en A. Vissers: W. van Eek en M. A. E. v. Wcsterlaak. Overleden: Aart van Halteren 27 j. ongehuwd. In de Langestraat vatte het zonne scherm varf dc fa. Van R. Woensdag vlam. Een m2 zeil ging verloren Een achteloos weggeworpen peukje sigaret is waarschijnlijk de oorzaak. Monstrueuze machines op de Jaarbeurs De grootste stukken op de technische afdeling van de Jaarbeurs aan de Croe- selaan .voor zover althans op het oogen- blik aangevoerd ziin afkomstig uit Polen. Behalve de monstrueuze draai bank van 14.000 k g die od de Voor- jaarsbeurs zoveel opzien baarde, heeft de importeur thans ook een niet minder gigantische kotterbank naar Utrecht la ten komen, die een gewicht heeft van niet minder dan 22.000 k g. Deze ma chine is circa drie en een halve meter hoog cn bijna zes meter lang. Voorts waren ook diverse houtbewer kingsmachines gearriveerd, waaronder cen vierzijdige machine voor de parket industrie. De afdeling Machines cn werktuigen voor de metaal- en houtindustrie be looft dus zeer interessant te worden, te meer daar er nog diverse tvpen Engel se Amerikaanse en Belgische machines worden verwacht.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2