Voor Utrecht zijn heel grote kansen weggelegd VAN HOUTEN liH-KfiMlfll Giuliano zegt te vechten voor een vrij Sicilië Donderdag 1 Sept. l(h „Ik verwacht sterke stijging van de buitenlandse deelneming „ACTIEF WIT" ia Straatsburg wil verlaging dei Amerikaanse invoerrechten Het ehauffeursberoep wordt op hoger plan gebracht 4 Mr. J. MILIUS OVER DE TOEKOMST VAN ONZE JAARBEURS (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In een onderhoud, dat hij ons dezer dagen, aan de vooravond van de 53e beurs heeft toegestaan, heeft mr. J. M i 1 i u s, de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs verklaard, dat ook wanneer alle thans ingediende bouwplannen van dit instituut na goedkeuring door de regering zouden worden verwezenlijkt, de ruimte positief niet toereikend zal zijn om te voldoen aan alle aanvragen. „Ik verwacht," aldus mr. Milius, „in de komende jaren een zeer grote stijging van het aantal buitenlandse deelnemers. Voor onze beurs zijn naar mijn mening in de naaste toekomst grote kansen weggelegd, mits wij er maar tijdig voor zorgen in staat te zijn deze mogelijkheden te benutten. Het is daarom, dat wij het ruimtevraagstuk zo dikwijls onder de aandacht der autoriteiten hebben gebracht. Zoals ik het zie, zullen wij hiertoe nog vele malen genoodzaakt zijn." Maar in Nederland moet nog veel veranderen In de gezellige sfeer van zijn Dol derse woning vertelt ons de wel haast 60-jarige jaarbeurs-directeur, dat hij deze mening in de allereer ste plaats grondt op de sprongsge wijze vooruitgang van het aantal Duitse inzenders. „Op de jongste voorjaarsbeurs was het aantal Duitse deelnemers behoorlijk groot, maar op de ko mende najaarsbeurs is het nog veel en veel groter. Ik meen te con stateren, dat men thans in Duitsland meer en meer voeling met Utrecht neemt en in steeds sterker mate on ze beurs gaat beschouwen als een belangrijke afzetmarkt voor Duitse producten. Op het ogenblik wordi de Duitse export nog bemoeilijkt door diverse maatregelen van de Brits- Amerikaanse bezettingsautoritei ten. Hoe lang die gehandhaafd zullen blijven weet men niet. Maar er wordt enorm hard gewerkt in Duitsland. Als de Duitsers op zekere dag wat gemakkelijker zullen kun nen exporteren, dan zal hun uitvoer ongetwijfeld verbazingwekkend toe nemen. Als wij er dan maar plaais voor hebben zal het getal der Duit se inzendingen nog belangrijk stij gen. Ik zie in de toekomst een enor me Duitse claim op onze beursruim- te.'' X>e heer Milius voegt hieraan toe dat wat de internationale deelne ming in het algemeen betreft, deze thans reeds de Nederlandse deelne ming overtreft, waardoor de Jaar beurs te Utrecht meer en meer een import-karakter krijgt. „Dat zou zo kunnen blijven, wanneer wij er maar voor zorgen, dat wij op royale wijze aan alle aanvragen kunnen voldoen." Voor de toenemende internationa le betekenis van de Utrechtse Jaar beurs somt de heer Milius verschei dene oorzaken op. „Daar is in de eerste plaats de economisch-geografische positie van ons land, zijn centrale ligging vlak bij het transcontinentale luchtver keer. Het gemak, waarmee Ulrecht van diverse landen uit te bereiken is, maakt het tot het aangewezen middelpunt van de handel En dan komt daar in zeer belangrijke mate ook nog de omstandigheid bij, da! wij altijd strikt hebben vastgchou den aan het zakelijk karakter van onze beurs en al datgene hebben geweerd, wat naar tentoonstelling zweemt. Dat maakt bijvoorbeeld voor de Duitsers onze beurs zeer zeker buitengewoon aantrekkelijk. Op onze vraag of er een zeker verband bestaat tussen de zo sterk gestegen internationale deelneming en de na-oorlogse economische pro blemen antwoordt mr. Milius be vestigend. „Deze problemen", zo zegt hij, „moesten onze beurs wel beïnvloe den, omdat tengevolge van de ooi- log. zowel de vraag als het aanbod sterk zijn toegenomen. De vraag, omdat men in tal van landen een ge schonden productieapparaat heef?, beroofd en berooid was en voor de noodzaak stond zowel artikelen ais productiemiddelen in te voeren Daarnaast is andere kant van hel probleem hel aanbod geweldig gestegen, omdat men zich allerwegen voor de noodzaak ziet geplaatst ie exporteren om aan de zo dringend benodigde deviezen te komen." „De toestand bij ons zelf", zo ver volgt hij, „is bekend genoeg, ti; hoef er niet over uit te weiden. Het is heus niet voor niets, dat de mi nister van economische zalmen een Meer dan 8 maanden geleden be groeven de Joodse troepen in de oude stad van Jeruzalem bij de Damascuspoort 3000 kg. explo sieve stoffen. Omdat men het te gevaarlijk vond, zich er op een andere wijze van te ontdoen, heeft men deze thans ter plaatse tot ontploffing gebracht, nadat eerst 40.000 mensen, die in de buurt wonen, geëvacueerd wa ren. Door de kracht van de ont plof Jing werden puin en stof 100 meter de lucht in gedreven. Maar de schade aan huizen en gebou wen was slechts gering. speciale export-campagne op touw gaat zetten, die op de dag. dat de komende najaarsbeurs zijn poorten opent te Utrecht wordt ingeluid mei een conferentie van de belangrijkst? vertegenwoordigers van ons be drijfsleven. En zoals het bij ons is. zo is het in vele landen." Het ligt voor de h°"d op dit punt van het gesprek te informeren naai mr. Milius' mening omtrent de eco nomische ontwikkeling. Het blijkt dat hij de toestand allerminst roos kleurig inziet. „He- herstel van Europa", z; zegt hij. zal nog lang duren De eco nomische bestand is ernstig. Wij leven temidden vc.i een schiir.- '- vaart, die veroorzaakt wordt door het Marshall-plan. Maar daaronder is alles voos. Het is een goed ding dat er in ons land hard wordt ge werkt Maar zodra er voor het be drijfsleven wat vrijer ontwikke lingsmogelijkheden mochten komen, zal er nog harder moeten worden gewerkt en dan zal er ook in ons land veel moeten veranderen Geen panacee Industrialisatie? „Industrialisatie", antwoordt mr Milius. „is geen panacee voor alle kwalen. Bovendien hoe moet deze industrialisatie gefinancierd wor den? En als wij er al in zouden sla- ,gen te industrialiseren, hoe moet dan de vergrote massa producten worden afgezet? Zij die over in dustrialisatie spreken, vergeten wel eens. dat het tenslotte toch op de handel aankomt en dat industriali satie eigenlijk weinig geeft, tenzij dan in die branches, die speciaal voor de export werken. Ik voor mij geloof veeleer, dat wij het in die richting moeten zoeken, dat wij het bestaande productie-apparaat alle mogelijke'kansen geven. Het Jaar beurs-instituut kan hiertoe veel bij dragen." Wat in het bijzonder de komende beurs aangaat, de heer Milius ver telt. dat een van de dingen waaraan hij zijn betekenis ontleent, de agia- rische afdeling is. een onderdeel, waarmee men in 1936 aarzelend en moe.zaam is begonnen, maar dat thans voortdurend in belangrijk heid toeneemt en parallel daarmee ook steeds groter plaats gaat vorde ren. Eigenlijk is ook de voor de agrarische beurs beschikbare ruimte veel te klein De heer Milius zou het graag zo willen inrichten, dat men er meer dan thans het geval is de diverse machines in werking kon z.en. Ook dat is nog toekomstmu ziek. In het verleden was het zo, dat de voorjaarsbeurs van groter beteke nis was. meer deelnemers telde en drukker werd bezocht dan de na jaarsbeurs. Dat is tegenwoordig niet meer het geval. De komende na jaarsbeurs is ongeveer even groot als de jongste voorjaarsbeurs. Dit is een gevolg van de aanwezigheid der agrarische afdeling. „Dat de betekenis hiervan zo ge stegen is", aldus de heer Milius. „komt natuurlijk eensdeels door het grote belang van de mechanisatie voor het agrarisch bedrijf. Ander zijds wil de voor de landbouw wer kende industrie niet langer zijn krachten verspillen op allerlei ten toonstellingen. Zij komt inplaats daarvan liever eenmaal per jaar naar Utrecht." De Benelux Wat die energieverspilling aan gaat, dat wordt ook nog een pro bleem na de verwezenlijking van de Benelux. Want in tegenstelling tot Nederland, dat alleen de Utrechtse jaarbeurs heeft, kent België er ver scheidene. De kracht van Utrecht is echter het strikt zakelijke karakter, dat men in België niet altijd hand haaft." Natuurlijk informeren we ook naar hetgeen de heer Milius van de verwezenlijking der Benelux voor de Utrechtse jaarbeurs verwacht. Maar hij is weinig positief. „Want", zo zegt hij, „daarbij spe len zoveel factoren een rol. Eén er van heb ik reeds genoemd: de vele jaarbeurzen, die in België worden gehouden. Daar komt dan nog bij. dat heel het probleem van de Be nelux in sterke mate zal worden be ïnvloed door de besprekingen, die binnenkort in Washington zullen worden gehouden. Zij zijn uiterma te belangrijk, ook met het oog op het Europese herstelprobleem. Maar het is beter zo besluit hij daarop niet vooruit te lopen." Overvalcoinmando wordt snel versterkt PALERMO. De bandietenko ning Salvatore Giulmno heeft be kend gemaakt dat Zijn schietgrage bende tot do dood za! vechtan \oör een onafhankelijk Sicilië. Hij heeft een brief gezonden aan het "to Palermo verschijnende blad „TOra" met het verzoek, deze te pu bliceren. Het blad heeft dit gedaan op zijn frontpagina In de brief ont kent Giuliano. dat zijn volgelingen „bloeddorstige bandieten" zijn. zo als zij door de regering en haar pers „onbezonnen" zijn gebrandmerkt. ..Wij eisen een constitutionele Si- eiliaansc regering. Ik. Salvatore Giu liano, strijd^ in deze roemruchte ber gen van Montelepre voor de zaak van Sicilië en tegen zijn vijanden", heet het verder. Tot het pas gevormde overvalcom- Flintermans recordvlucht ontheiliging van de Zondag geacht DEN HAAG. Waarom hebt U het goed gevonden, aldus vraagt het Tweede Kamerlid de heer Roosjen (AR) aan de minister van oorlog, dat de recordpoging met een straal jager van de Nederlandse lucht macht op een Zondag heeft plaats gehad? De vragensteller is van oor deel, dat hiermede de Zondagsrust is verstoord en dat hiermede velen onnodig tot Zondagsarbeid werden gedwongen. Vragen aan minister over Russische advertentie DEN HAAG. Heeft de adver tentie, die onlangs in de Nederland se pers is verschenen, en waarin Russische onderdanen werden opge wekt terug te keren naar de Sowjet Unie tot reacties van belanghebben den geleid, aldus vraagt het Tweede Kamerlid de heer F. Goedhart (Pvd A) aan de minister van buitenlandse zaken. Voorts zou hij graag van de minister vernemen, of tegelijker tijd in de dagbladen in de Sowjet Unie een soortgelijke advertentie is ver schenen, om Nederlanders, die tegen hun wil aldaar verblijven in de ge legenheid te stellen met gelijke fa ciliteiten naar ons land terug te ke ren. mando van Carabinieri, dat zich op maakt om een guerilla-strijd tegen de bandieten te voeren, heeft Giu liano een ultimatum gericht, luiden de: „Zie binnen 15 dagen van de strijd af of reken op een „echte oor log". Ook heeft hij opnieuw de -eis ge steld, dat de regering over vrede zal onderhandelen en de verwanten der bandieten, die te Palermo in de ge vangenis zitten, zal vrijlaten. „Als wij opnieuw naar het slag veld terugkeren", zo zegt hij „zal het bloed de handen van Selba (de minister van binnenlandse zaken en hoofd van de politie) bezoede len." Giuliano biedt aan, een stemming onder het Sicihaanse volk te laten houden om uit te maken, of hij of iemand anders de strijd om de on. afhankelijkheid van Sicilië verder zal leiden. Te Palermo worden de 2000 man schappen van het overvalcommando snel versterkt met vrijwilligers uit geheel Italië De bevelhebber van de Carabinie ri. Ugo Luea, heeft zijn mannen bij alle toegangen tot Giuliano's sterkte in de bergen van Montelepre gepos teerd. Inmiddels heeft te Napels een an dere bandietenleider, Giovanni la Marca, die maandenlang de omge ving van Napels heeft geterrori seerd. vrijlating uit de gevangenis gevraagd om te kunnen deelnemen aan de komende strijd tegen Giu liano en „het land een grote dienst te kunnen bewijzen." Herfstathletiek iri Oslo IVint struikelde op de 400 m OSLO In het Bisletstadion tc Oslo werd een aanvang gemaakt met internationale athletiekwed- stryden, de zg. herfstwedstnjden, waaraan athleten uit Groot-Brittan. nië, de Verenigde Staten, Noorwe gen, Zweden en Finland deelnemen. De Amerikaan Ault eindigde als eerste op de 400 meter horden in een tijd van 51.7 sec. Ault liep in dezelfde race verder tot een afstand van 440 yards horden, waarvoor hij een tyd van 52.2 sec. noteerde. Hier mede evenaarde hij het wereld record op deze afstand, dat sinds 25 Juni 1942 op naam staat van zijn landgenoot Cockrane. Het wereld record op de 400 meter horden staat met 50.6 sec. op naam van de Ame rikaan Glenn Harding. Tweede aan komende over 400 meter horden was de Noor Nilsen in 57.4 sec. De overige uitslagen luiden: 200 meter: 1. Stanfield (Ver. Sta ten) 20.9 sec. 2. Jones (Gr. Br.) 21.7 sec. 3. Bloch (Noorwegen) 21.9 sec. Polsstokhoogspringen: 1. Ri chards (Ver. Staten) 4.40 meter. 800 meter: 1. Whitfield (Ver. Sta ten) 1 min. 52 6 sec. 2. Fox (Ver. Staten) 1 min. 53 sec. 3. Johanson (Finland) 1 min. 53.8 sec. Arthur Wint (Jamaica) die ook on dit num mer uitkwam, lag in de laatste bocht op de vierde plaats en liep sterk in. Hij struikelde echter over de baanrand en moest opgeven. Discuswerpen: 1. Gordien (Ver. Staten) 52.77 m. 2. Mathias (Ver. Staten) 47.20 m. 3. Eduardsen (Noorwegen) 44.66 meter. 3000 meter: 1. Dreutzler (Ver. Staten) 8 min. 25.2 sec. 2. Taipale (Finland) 8 min. 27.6 sec. 3. Wil son (Gr. Br.) 8 min. 32.4 sec. Speerwerpen: 1. Nyytiainen (Fin land) 70 62 m. 2 Hans Oeverland (Noorwegen) 55.fe6 m. Zweedse estafette (400, 300, 200, 100 meter)1. Gr. Br. 1 min. 58.2 sec. 2. Bul (Noorwegen) 2 min. 01.3 sec. 3. Toensbergkameratene (Noorwegen) 2 min. 01.5 sec. Drobny wil Amerikaans staatsburger worden FOREST HILLS Jaroslav Drobny, de Tsjechoslowaakse ten nisspeler, heeft verklaard Ameri kaans staatsburger te willen wor den. Drobny, die met zijn Davis Cup partner Cernik enige weken geleden gedurende een internatio naal tournooi in Zwitserland wei gerde op een verzoek van het Tsje chische gouvernement naar Praag terug t keren, verklaarde dat hij niet verwacht Tsjechoslowakije ooit weer te zien. Drobny komt thans uit in de Amerikaanse gras- baan kampioenschappen. Nu hij een visum voor drie maanden heeft is l^irobny van plan om in Carolina en Mexico te spe len, waarna hij hoopt een perma nente visum te krijgen en dan zal proberen om Amerikaans staats burger te worden. Drobny verklaard-^ ten slotte, dat hij niet dadelijk professional zal worden, maar eerst eens „de kat uit de boom zal kijken". (lng. Med.) Het nieuwe huishoudwoord. Opzienbarende vinding grijpt om zich heen. In het algemeen interesseert de vrouw zich weinig voor weten schappelijke onderzoekingen en be namingen. Een enkele keer echter grijpt een uit de wetenschap ge glipt woord om zich heen en wordt gemeen goed. Wij hebben dat ge zien met het woord „vitamine", eens onbekend en nu door iedereen gebezigd. Een gelijksoortig geval is zich nu aan het voltrekken. Dui zenden vrouwen beginnen te spre ken over „actief wit", alsof zij dat haar leven lang hadden gekend. Wat is „actief wit"? „Actief wit" is een opzienbarende nieuwe stof, die werd toegevoegd aan „Castella" Zelfwerkend Wasmiddel. De was wordt daardoor vele malen helder der cn zachter. De resultaten znn werkelijk verbluffend. Waarop dit berust? Wetenschappelijk gerien, op de methode van ..optisch ble ken", die samen met reeds bekende chemische middelen en met het wasproces alle textielstoffen veel helderder en zachter MOET maken. Natuurlijk maken de vrouwen zich over deze wetenschappelijke ver klaring niet erg druk. Zij zien al leen haar was. en het woord „actief wit" gaat met verbazingwek kende snelheid van mond tot mond. (Ing. Med.) Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Coppi slaat Scbulte LA LOUVIERE De grote prijs van Leon Louyet, een wedstrijd over 76 kilometer, welke Woensdag te La Louviere werd gereden^ ein digde in een overwinning- van Coppi in 2 uur 2 m. Tweede werd Schulte op een lengte gevolgd door de Belg Du Buisson. Alle overige deelnemers, waaronder de Belg De Pauw, hadden een of meer ronden achterstand. Op de Buffalobaan te Parijs werd Woensdagavond als revanche van de wereldkampioenschappen een wedstrijd achter grote motoren over 100 km. gehouden. Eerste werd Fournier (Frankrijk) in 1 uur 22 min. 52 sec. 2. Lemoine (Frankrijk) op 350 meter. 3. Frosio (Italië) op 1 ronde en 100 meter. 7. Pronk (Nederland) op 10 ronden. De Zwitser Besson gaf na 30 km. op. Nederland-Denemarken op 21 September DEN HAAG Nederland, De nemarken, België, Luxemburg. Frankrijk en Turkije nemen deel aan het internationale militaire voetbaltournooi dat in September en October wordt gehouden. Op 21 September speelt het Ne derlands lilitai elftal een wed strijd tegen Denemarken in het Olympisch Stadion te Amsterdam, bij kunstlicht. België speelt tegen Luxemburg, Frankrijk en Turkije zijn vrijge loot. Op 5 Ocfober worden te Rijssel de halve eindstrijden gespeeld, ge volgd drie dagen later door de finale te Parijs. Waarschuwing aan de Europese be vollik STRAATSBURG. De uit 23 leden bestaande economische coms. sie van de Europese Assemblee heeft een beroep gedaan op de Vert^ de Staten om zijn invoerrechten te verlagen en daardoor Europf helpen tot een economische eenheid te geraken en een economie ineenstorting le voorkomen. De commissie heeft voorts een beroep o>-, Europese landen gedaan hun valuta's onderling inwisselbaar te mik en zij heeft voorgesteld, dat de twaalf landen, die lid zijn van de Ec pese Raad, zich zullen verenigen tot één gebied, waar voorkeursinvc< rechten zullen gelden. De commissie heeft voorts een waarschuwin? f richt tot de bevolking van Europa, dat zij gevaar loopt spoedig hongy lijden en zonder werk te geraken. Het rapport der economische commissie bevat vijf belangrijke voorstellen: Aan het „kabinet" van ministers van buitenlandse zaken wordt ge vraagd alle practische stappen te ne men voor het zo spoedig mogelijk tot stand komen van een multilate raal betalingssj'steem met inbegrip van het herstel van de omwisselbaar- heid der Europese valuta's, mits de noodzakelijke beveiligingsmaatrege len voor de overgangsperiode wor den getroffen. Voorts wordt aanbevolen de op richting van een permanent raadge- (lngez Med. i «AIUUlAZUN.Of.Z'N.lIil, Drie nieuwe vakdiplomas ingesteld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ieder die een geldig rijbewijs heeft kan zich chauffeur noemen, onverschillig of hij een luxe-auto, een truck of een autobus bestuurt. Toch is niet ieder met een rijbewijs in de zak bekwaam genoeg om beroeps chauffeur te worden. Daarvoor komt méér kijken. En daarom werd het ook al lange tijd wense lijk geacht speciale beroeps-chauf feursdiploma's in te stellen. Dit is gisteren in Den Haag tijdens een vergadering van de Contact Com missie Chauffeurs Vakbekwaam heid, waarin vele verkeers- en vervoersbonden vertegenwoordigd zijn, gebeurd. Er zijn nu drie landelijk erkende chauffeursdiploma's te behalen, namelijk het diploma A (het zoge naamde innjddiploma), het diplo ma B. dat aantoont, dat de chauf feur vakbekwaam is en het diplo ma C. dat hem tot „all-round"- chauffeur maakt. Elk diploma om vat de vakken autotechnische ken- „Hè, wat bedoel je?" zei Eva. ter wijl zij haar ogen opensperde. „Ik bedoel zeg, kijk eens hoor eens bulderde Terry. „Het eerste wat ik ga doen, is een deur in Park Avenue openrammen en een hartig woordje spreken met die schoft die jou in de steek heeft gelaten!" „Terry!" „Nou, goed dan. als jij het zegt." mompelde Terry. Zijn bruine gezicht vertrok zich op een afschuwelijke manier; hij haalde diep adem en boog zich opnieuw ver voorover. „Eva, zeg eens. jij en ik „Pardon," fluisterde een besliste stem aan zijn elleboog. Zij keken op. Het was de gérant. „Pardon, mon sieur, milles pardons, mais monsieur fait trop de bruit!" „Wat?" zei Terry met een dom ge zicht. „Als monsieur zo vriendelijk wil zijn!" ,Ga weg, Lafayette." zei Terry. terwijl hij Eva's hand pakte. „Hoor eens, schat, ik wou zeggen dat „Hij zegt," fluisterde Eva. terwijl zij zwakjes terugtrok, „dat je teveel leven maakt." „En als monsieur de toon niet ma tigt," vervolgde de gérant nog be slister, „moet ik monsieur vragen te vertrekken." Terry keek op. Toen zei hij tegen Eva: „Blijf waar je bent." Hij stond op en ging wijdbeens tegenover de Gallische gentleman staan. „Heb ik dat goed begrepen," vroeg hij op ge dempte toon. „dat ik teveel leven maak voor die tent hier?" De gérant deed een stap naar achteren. „Philip pe! Antoine!" Twee grote, donkere kellners kwamen aan. ,3egeleid Ma'mselle en Monsieur „Wacht even, Antoine," zei Terry. Er viel een stilte. Alle mensen in het restaurant keken in spanning toe Eva werd beurtelings koud en warm. Zij had wel onder tafel willen krui pen. „Terry," fluisterde zij. „Vergeet niet waar Alsjeblieft, doe het niet „Vooruit, Antoine," zei de gérant zenuwachtig. De harige vuist van Antoine greep in Terry's richting. Terry dook enigszins ineen, en Eva deed haar ogen dicht. Zij wist wat er zou ko men Een vechtpartij in een sjiek restaurant. Het zou in de krant komen.... Dat moest er nog bij komen! „Ik zei wacht even," hoorde zij Terry zeggen op zo'n merkwaardige toon dat zij snel haar ogen opende. Terry hield de vuist van Antoine bijna smekend tegen. „Hoor eens, Antoine," zei hij, „ben je wel eens verliefd geweest?" Artoine staarde her stomver baasd aan. Hij keek naar de gérant. Deze was bleek geworden. Met tril lende stem vroeg hij: „Voelt mon sieur zich misschien niet wel? Mis schien een dokter „Liefde! Liefde!" zei Terry. „Je weet toch wat l'-efde is, niet? Amour! Liefde!" „Hij is gek,' mompelde Antoine, terwijl hij voorzichtig achteruit liep. „Ja ik ben gek!" schreeuwde Ter ry, zwaaiend met zijn lange armen. „Ik pieker me m'n kop suf om een fatsoenlijke manier te vinden om m'n meisje ten huwelijk te vragen en dan komt hij me zeggen dat ik teveel leven maak!" Eva dacht dat ze nu wist wat Jeanne d'Arc op de brandstapel had doorgemaakt Haar wangen bladderden haast af van de hitte. Zij had zich in haar hele leven niet zo vernederd gevoeld. Het restau rant dreunde. Iedereen lachte. Zelfs het gezicht van de gérant vertoonde een glimlach van opluchting. ..Jij kinkel!" hijgde Eva. terwijl zij opsprong. „Na alles wat ik meege maakt heb!" En zij vluchtte, achtervolgd door bulderend gelach van alle kanten. Het leek wel een nachtmerrie. Hoe kon hij De de Maar zij kwam niet verder dan de rubbermat achter de draaideur. Op onverklaarbare manier stond daar Terry voor haar. „Hoor eens. kind," zei hij hees. „Trouw met me cn maak een eind aan mijn ellende!" „O Terry,," snikte Eva, terwijl zij haar armen om zijn hals sloeg. „Ik ben zo gelukkig. Je bent zo'n gek. Ik hou zo van je." Er klonk een enthousiast hoera achter hen. ep toen zij zich om draaiden zagen zij dat het achter de deur zwart zag van de mensen. De gérant stond voorop en boog be leefd in hun richting. ,Vive la France," zei Terry en kuste haar. Djoena deed open voor Dr. Mac- Clure „Dag dokter." zei Ellery, terwijl hij opstond uit zijn fauteuil voor de haard, „komt u binnen .Ik zal je niet lang ophouden zei Dr. MacClure. „Ik vond dat ik je nog niet voldoende had bedankt, en natuurlijk ..O. dat." Ellery scheen wat ver legen met zijn houding. „Gaat u zitten, dokter Vader is op het bu reau om de laatste details op te hel deren en de journalisten het een en ander te vertellen. Ik ben min of meer alleen." „Terry zegt dat je je niet al te best voelt." zei de dokter, terwijl hii eën sigaret aannam. Ellery knikte, keek in de lege haard „Gaat u zitten dokter. Ik zou graag eens met u prateni" (Wordt vervolgd). Tijdens een der instructielessen nis, kennis van verkeersvoorschrif- ten en rijvaardigheid, benevens al gemene vervoerskennis en admini stratieve kennis. Het diploma C is voornamelijk bestemd voor de keien in het vak, die veelal op de buitenlandse rou tes zullen rijden. Bij de diploma's B en C wordt onderscheid gemaakt bij het vak algemene vervoersken nis en administratieve kennis, om dat het vervoer in Nederland ver deeld kan worden in de takken eigen vervoer, beroepspersonen- vervoer en beroepsgoederenver- voer. Elke chauffeur kan voor één van deze takken examen doen. Is hij bijvoorbeeld in het bezit van een diploma eigen vervoer, dan kan hij door het afleggen van een aanvullend examen voor beroeps goederen- of -personenvervoer een aantekening op zijn diploma krij gen. Wie het diploma B wil behalen moet een bewijsstuk kunnen over leggen, waaruit blijkt, dat hij ge durende een jaar geen brokken heeft gemaakt of overtredingen heeft begaan. Voor diploma C is deze tijd twee jaar. Hoewel het in de bedoeling ligt, dat in de toekomst alle beroeps chauffeurs in het bezit komen van de C.V.V.-diploma's, is het examen op geheel vrijwillige basis gesteld. Voor bepaalde vakken kunnen chauffeurs vrijstelling krijgen, wanneer hun deskundigheid op dal gebied reeds blijkt uit een ander, eerder behaald diploma. De examens worden afgenomen onder auspiciën van de C.V V. en zullen slechts geringe kosten met zich meebrengen. De opleiding wordt aan het initiatief van bedrij ven, organisaties en de chauffeurs zelf overgelaten. Mr. A. Greebe, voorzitter van de C.C.V. deelde in de loop van de vergadering nog mee, dat Neder land mmenteel 75 a 80.000 be roepschauffeurs telt. Hij acht het niet War rschijnlijk, dat al deze chauffeur- de eerste vijf jaar reeds in het bezit- van C.C.V.-diploma's zullen zijn. Maar hij vertrouwt erop, dat ieder de noodzakelijk heid van de nieuwe diploma's zal inzien. Temeer, daar iedere chauf feur dagelijks op pad gaat met een duur stuk gereedschap, waarvoor hij de volle verantwoording draagt Zetel H.V.K. zou worden verplaatst naar Buitenzorg BATAVIA Er zijn plannen voltooid, aldus verneemt United Press uit Nederlandse kringen om de zetel van de hoge vertegenwoor diger van de kroon naar Buiten zorg te verplaatsen wanneer de souvereiniteit aan de Indonesiërs is overgedragen. Volgens deze plannen zal de H. V.K. zijn intrek nemen in het oude Buitenzorg paleis. De beide oalei- zen in Batavia die tot dusverre de residentie van de G.G. waren, zul len waarschijnlijk toevallen aan de eerste president der Verenigde Staten van Indonesië. Men neemt aan dat dit Sukarno zal zijn. vend orgaan voor credietpolitiefc De commissie geeft ten derde overweging het bijeenroepen een economische conferentie twaalf landen en hun overzee^ biedsdelen en ten vierde he< spoedig mogelijk bijeenroepen een industriële conferentie, wat vertegenwoordigd zullen zijn wc gevers, werknemers, verbruiken overheidsdiensten, voor het 6 van concrete voorstellen aan de- semblee tot verhoging der prod„: van de voornaamste industrie- landbouwbedrijven. Tenslotte wil de commissie e ontwerp zien opgesteld voor e Europese conventie voor de cont. op internationale kartels. Het vraagstuk van de omwus baarheid der valuta's werd in rapport aangeroerd ondanks de r positie van de Britse Labour.Vc.- genwoordigers. Zij slaagden er n ter wel in dc commissie er var overtuigen, dat het devaluatievn= stuk niet ter sprake moest wore: gebracht in verband met de kon: de financiële besprekingen te Vu ington. Engelse League LONDEN Na 14 dage League-voetbal zijn slechts Burr Bradford nog zonder 1 punt Nr. castle boekte Woensdag zijn eer? winst door een 40 zege op Ew ton. terwijl Southampton door L- gelijke spel tegen Barnsley zijn e ste punt behaalde. Bromwich, jaar naar de eerste divisie gep: moveerd, won in een zeer gce wedstryd met 30 van Blrml: ham. Hoewel Goring, de nie;." Arsenal-middenvoor, twee doelp. ten scoorde, leden de bewoners r, Highbury een 32 nederlaag ter Chelsea. Een andere goede ovem ning was die van Manchester Unit- op Bolton Wanderers. De uitslagen van de gisteren speelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalCheL:: 23. Bolton WanderersMane':: ter United 12. Derby Count; Aston Villa 32. Fulham—K. dersfield Town 41. Liverpo:- Stoke City 11. Manchester City- Portsmouth 10. Middlesbrough- Blackpool 20. Newcastle Unite: Everton 40. SunderlandBur ley 21. West Bromwich Albio:- Birmingham City 30. Tweede divisie: BrentforJ- Queens Park Rangers 02. Grin:- by TownPreston North End 1-' Leeds UnitedWest Ham Unit: 22. Plymouth ArgyleTottenhr Hotspur 02. Southampto:- Barnsley 00. Internationaal schaaktourni' te Treseianske Tepliee TRENCIANSKE TEPLICE. - Trencianske Tepliee werd het in:: nationaal schaaktournool voortgu met de afgebroken partijen uit vierde ronde. De uitslagen lulden: Szily (Hon?- Wade (Nieuw Zeel.) 1—0: Stahlcc (Zweden)Richter (Tsj. Slow.) H Sefc (Tsj. Slow.)Piatt (Oostenr i Ï/J. Van de vijfde ronde luiden resultaten: Szabo iHong.)—Wr. (Nieuw Zeel.) 10; O'Kelly (Bel?' Prins (Ned.) V,Stahlberg (Zv den)—Sefc (Tsj Slow.) 1—0: BoC chan (Argent.)—Richter (Tsj. Slo* !i—Foltys (Tsj. Slow.)—Rolu:' (Tsj. Slow.) 10; Rossolimo (M Szily (Hong.) 1—0. De volgende tijen werden afgebroken: Paoli (It-H Erdelyi (Roem.): Kottnauer Slow.)—Pachman (Tsj Slow.); ?- (Oostenr.)Ujtclki; Golombek Br.)Ojanen (Finl.). Dc stand na de vijfde ronde lui! 1. Szabo 4'pnt; 2. Stahlberg 4 pnt; Pachman 3% plus 1 afgebr.; 4, 5k Foltys. Szily en Rossolimo 3'.£ pnt; en 8 O'Kelly en Bolbochan 3 pnl. Golombek 2Vj pnt plus 1 afgeDr Paoli 2 plus 1 afgebr.; 11 en 12 V,: cn Prins 2 pnt; 13, 14 cn 15 Ojao-: Erdelyi en Ujtelkl 1V£ plus 1 afgek 16 Richter. 1\$ pnt; 17 Kottnauer plus 1 afgebr.; 18 Sefc 1 pnt; 19 Pil" M plus 1 afgebr.; 20 Rohacek pnt Relletjes in verband met de ontmantelini OBERHAUSEN. In Oberha. sen hebben ongeregeldheden plaat gevonden in verband met de dei' de bezettings autoriteiten gelast ontmanteling van de Duitse fabri'-- ken. Een Brits officier werd rc{ zijn Duitse assistent en zijn chau.' feur uit zijn auto gehaald en doe een groen van ongeveer achtho' derd arbeiders ernstig mishande'- Ongeveer tachtig arbeiders, <u onder leiding van deze Engelsm- een ontmanteling zouden uitvoert' werden door de menigte gedwon gen te verdwijnen. Toen de Brits militaire politie met Duitse ve: sterking op kwam dagen trok me- zich ijlings terug op een fabriek: terrein. Het incident duurde ma» een paar minuten. Men is van mening dat het treden van de arbeiders een gevel is van een in Oberhausen gehouc-: meeting, tijdens welke pamfletle werden uitgereikt, waarin de a-' beiders werden aangespoord tot s- tie over te gaan wanneer de Bri' ten hun fabrieken zouden wille ontmantelen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4