DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Beter" inhuldigingsschilderij is in de maak Europa is niet op weg naar levensvatbaarheid Ik daagde de Nederlandse schilders niet uitzegt Charles Eyck nu Troepenbeweging deel van zenuwenoorlog Geen enkele kans, dat het in '52 op eigen benen kan staan 9e Jaargang no. 205 Vrijdag 2 September 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdansche Bank Postbus 0 Abonnements prijs 32 cent p. w. of f 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cenL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, Gerard van Wij land is al bezig (Van onze speciale verslaggever HILVERSUM Zal er een beter schilderij komen van de inhuldiging van H. M. de Ko ningin? Het officiële schilde rij werd, naar men weet, op uitnodiging der regering ge maakt door de Limburger Charles Eyck. Toen het echter geëxposeerd werd was de critiek, zowel van kunstcritici als in sommige schilderskringen, dermate scherp, dat Charles Eyck ieder in Nederland uitdaagde een beter schilderij van de in huldiging te maken dan hij. Hij stelde daar vierduizend gulden voor beschikbaar. Nadat een Nederlands meisje in Amerika reeds plannen heeft ken baar gemaakt op de uitnodiging in te gaan, is er thans in Nederland zelf een schilder gekomen, die de uitdaging inderdaad aanvaardt en wel serieus. De Hilversummer Ge rard van Wyland Is reeds met een nieuw inhuldigingsschilderij bezig. HU is in correspondentie getreden met de heer Charles Eyck. Deze ontkent thans echter een uitdaging aan de Nederlandse schilders te hebben gericht. Hy heeft zich slechts tot de kunstcritici gewend en hy kondigt nu van die zy'dc een antwoord is uitgebleven een tweede open brief aan de critici aan. Aangezien hier blijkbaar een in teresse nt meningsverschil gaat ont staan, lijkt het ons nuttig de open brief van de heer Charles Eyck nog eens af te drukken. Hij schrijft daarin: „Aangezien het geen usance is, dat een schilder zich tegen hem ge richte critiek verzet, stel ik 4000. beschikbaar aan een Nederlands schilder, die een beter inhuldigings schilderij weet te vervaardigen, dan hetgeen door my op de tentoonstel ling „Facetten van hedendaagse Schilderkunst" in het gemeentemu seum te Den Haag werd tentoonge steld. Deze gelegenheid stel ik voor iedere Nederlander open. Ook de critici mogen meedoen. Het boven- genoemde"bedrag is 1000.hoger, dan de staat my uitbetaalde. Het te vervaardigen schildery moet aan dezelfde voorwaarden voldoen als m§ werden voorgelegd. De afmetin gen moeten zijn 3x2 meter. Het schilderij moet 30 December 1949 worden afgeleverd. Dit is dezelfde DE OPZET van het drie bij twee meter grote schilderij van de in huldiging van H.M. de Konin gin, waar Gerard van Wijland te Hilversum thans mee bezig is. Het is natuurlijk duidelijk dat deze eerste aanleg van dit schil derij nog voor allerlei wijzigin gen vatbaar is, zodat het uitein delijk resultaat in details sterk van de eerste opzet kan af wijken. In het zoeklicht FINLAND Moskou s onverschilligheid ER is met de agitatie der Finse communisten, die overigens tot nog toe weinig succes heeft gehad, iets eigenaardigs aan dc hand. Be weerd is, dat de huidige stakings golf ontketend is om het de rege- ring-Fagerholm onmogelijk te ma ken, de herstelbetalingen aan de Sow jet-Unie op tijd te voldoen, zo dat Moskou een aanleiding zou heb ben. tegen de Finse regering op te treden. Maar nog dezer dagen heeft Rusland de Finse regering een be drag van ruim 1 millioen gulden, dat als boete verschuldigd was we gens tc late betalinc van schadever goeding kwijt gescholden. En ook verder gedrager het Kremlin cd de Kominform jich zeer onver schillig tegenover de actie van hun Finse kameraden. Er zijn verschil lende verklaringen gegeven voor dit kennelijke verraad aan goed communistische agitatoren. Vol gens een theorie gelooft de Komin form, dat de Finse communisten de zaak zo slecht hebben aangepakt, dat deze in ieder geval moet mis lukken. Ook is verondersteld, dat het Kremlin het nodig heeft geacht, alle beschikbare propagandakanon- nen op Tito's Zuid-Slavië te richten. Maar hoe onverschillig de Russen op het ogenblik ook mogen zijn, zij kunnen het ten aanzien van de ge beurtenissen in Finland niet bly- ven. Een natie, waarvan wijlen Zhdanow reeds dac t, dat hij haar volkomen in zijn zak had, kan mis schien worden toegestaan een zeke re mate van onafhankelijkheid te handhaven. Maar zodra haar zon den ook maar enigszins gaan ge lijken op die van maarschalk Tito, zal Moskou, dat voor niets zo bang is als vow rebellie in „zijn" in vloedssfeer, onmiddellijk tot actie moeten overgaan. Enige regen Weersverwachting medege deeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Za terdagavond Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen op nieuw enige regen, morgen- overdag gevolgd door enkele opklaringen. Meest matige, latei- iets afnemende wind hoofdzake lijk tussen Zuidoost en Zuid west. Enige verdere daling van temperatuur. 3 Sept,: Zon op 5.54, onder 19,24; Maan op 18.29, onder 0.35. tijdsduur, die ik voor myn schilderij nodig had. Het bekroonde schildery van de critici blijft eigendom van de staat. In ruil daarvoor zal ik het mijne terug vragen". De kunstschilder Van Wijland, die de zaak eerst rijpelijk overwoog, schreef de heer Eyck op 16 Augus tus een brief, waarin hij om de pre- ciese voorwaarden vroeg en mede deelde reeds een doek van twee bij drie meter besteld te hebben. Antwoord van Eyck De heer Eyck antwoordde op 21 Augustus o.m. het volgende: le. Heb ik nooit een uitdaging aan de schilders gericht. 2e. Heb ik een „open brief" ge schreven aan de heren critici. 3e. Wanneer ik een open brief aan de Nederlandse schoenmakers richt hebben de heren Nederlandse kleer makers daar voorlopig niets mee te maken. Zelfs indien ik in die „open brief" suggesties te berde breng, die de Nederlandse kleermakers betref fen, kan ik blijven eisen, dat de heren schoenmakers eerst ant woord geven op mijn „open brief", alvorens ik verdere besluiten neem. DiC zou vooruitlopen zijn op een door de heren schoenmakers te nemen beslissing. 4e. Vergeeft u mij, dat ik In ver gelijkingen spreek, maar tot nog toe heb ik van de heren critici geen enkel antwoord ontvangen. Nu ik terug ben van vacantie zie ik me genoodzaakt een tweede brief tot de heren critici te richten, waarom ze Nee toch.Heus! Vandaag heeft de president van het hof, dat de zaak te gen Von Manstein behandelt, de kinderen in hoofdzaak zonen en dochters van geallieerde mi litairen van de publieke tri bune laten verwijderen. Het jongste kind, dat de gruwelen van de Poolse veldtocht aan hoorde. was 5 jaar Advies van een Amerikaans reisbureau voor toeristen in Italië: Heb weinig geld op zak, laat niets in uw auto liggen en parkeer uw wagen op een bewaakt parkeerterrein. Want er waart een leger van zakken rollers, autoberovers en auto dieven over het Apennijnse Schiereiland. In Bonn, de hoofdstad van 't Nieuwe Westduitse rijk, wordt een chic restaurant ge bouwd, waar men alleen mag kotnen als men lid van het par lement is. Verklaard wordt, dat do heren parlementsleden hun taak niet kunnen vervullen, wanneer zij een rustig etens- uurtje moeten ontberen. Dc eigenaar van een nacht club in Washington vond on langs een luchtfoto van zijn stad, die hij zo mooi vond, dat hij haar liet vergroten en in zijn zaak ophangen. Nu heeft de ge heime dienst ontdekt, dat het 'n strikt geheime luchtfoto van de marine is, waarop alle militaire installaties van Washington dui delijk te zien zijn. GERARD VAN WIJLAND in zijn atelier tc Hilversum bezig met zijn inhuldigings schilderij. V in gebreke gebleven zijn mijn open brief te beantwoorden en myn voor stel te aanvaarden. De heren critici moeten bij my de voorwaarden op eisen, waaronder het schilderij ge maakt moet worden. Daarna moe ten deze heren het geval ter hand nemen en organiseren. Richt u zich dus tot die bovengenoemde heren. De 4.000.blijven tot 30 Decem ber ter beschikking." Tot zover de heer Charles Eyck. Alom zal de vraag nu rijzen of hij thans een juiste uitlegging geeft van zijn „open brief" en of er niet inderdaad van een uitdaging aan de Nederlandse schilders kan wor den gesproken. Men leze er de hier boven geciteerde brief op na. Wy hadden gistermiddag een ge sprek met de kunstschilder Van Wijland in diens atelier te Hilver sum. Het nieuwe inhuldigingsschil derij, waar hy mee bezig is, stond in opzet reeds geheel op het doek. Het is in sprekende kleuren geschilderd. Ab voorbeeld gebruikt de kunste naar een aantal persfoto's. Hij heeft niet, zoals Charles Eyck, zelf de plechtigheid bygewoond. De heer Van Wijland deelde ons mede, dat, hoe het me ningsverschil met de heer Eyck zich ook ontwikkelt, hij in ieder geval met zijn schil derij door zal gaan en dat het thans al vast staat, dat het t.z.t. geëxposeerd zal worden. Deze Hilversummer, die reeds herhaaldelijk geëxpo seerd heeft ën zich vooral op de portretkunst toelegt, is 37 jaar oud en o.m. lid van de Amersfoortse Schildersvere niging „De Ploegh", „De Gooise Schilders" te Hilversum en „Arti" te Amsterdam. Den Haag-Arnhem automatisch DEN HAAG. Met ingang van hedenmorgen 8 uur kunnen de abon- né's van de geautomatiseerde tele foonnetten in het district 's-Graven- hage langs automatische weg de te- lcfoonabonné's in Arnhem (netnum mer 0 8300) en omgeving bereiken. De plaatsen, die hierdoor automa tisch bereikbaar zijn geworden, zijn behalve Arnhem: Westervoort (08303), Giesbcek (08336), Laag Soercn (08337). Eerbeek (08338) en Doesburg (08334). Met ingang van 6 September om 13.00 uur zal ook Velp (08302) van Den Haag uit automatisch bereik baar zijn. WAT VOOR WEER? Na regen komt zonneschijn Na een periode van droogte is het vannacht begonnen te regenen door de invloed die een gecompli ceerd lage druk systeem ten Wes ten van Ierland uitoefent op de weersgesteldheid in onze omgeving Maar na de regen van vandaag is toch weer een drogere periode op komst en in het Westen en boven de Noordzee zal het vandaag in de late middag al weer zonniger wor den. Morgen zal ook de bewolking breken. Het gebied van lage luchtdruk schuift langzaam in onze richting. In de komende nacht zal er daar om in ons land nog 'regen vallen. Maar na het passeren van het front zal het weer morgen opklaren. In het westelijk deel van de Atlanti sche oceaan bevindt zich een nieuw gebied van hoge luchtdruk en dat zal zich voorlopig tussen ons land en verder afgelegen depressies uit strekken. De vooruitzichten voor het weekeind zijn dus heus niet on gunstig, ook al is dan op het ogen blik de lucht betrokken. Halfgeladen schepen op de rivieren Lage stand van de Waal bezorgt de scheepvaart moeilijkheden NIJMEGEN. De stand van de Waal voor Nymegen was Donder dag 5.70 pi NAP by een val van 3 cm. De scheepvaart moet by deze lage waterstand heel wat moellyk- heden overwinnen. De diepgang op de Waal mocht gisteren voor sche pen niet groter zyn dan 1.95 m. Voor de Ryn beneden Arnhem en de IJsse} mocht de diepgang niet groter zyn dan 1 meter. De schepen varen dan ook slechts half geladen door de Gelderse rivieren. Op de Waal voor Nymegen is de vaart door de waterstaat versmald en zyn bakens in de rivier gelegd, die de schepen dirigeren naar de stads- kant. waar de Waal altyd het diepst ls. Slepen, die op en af varen, moe ten dikwijls op elkaar wachten by de boog van de spoorbrug. De noor derdoorgang onder de spoorbrug is niet bevaarbaar; de grondslagen van de brugpijlers steken bijna een meter boven de waterspiegel uit. Uit Keulen werd gisteren geseind, dat de Bovenrijn een lichte was ver toont. De schepen te Nymegen lig gen by het lossen meters uit de wal, wat het lossingswerk niet verge- makkelykt. Granaat ontploft in Enschede Twee personen ernstig gewond ENSCHEDE In het centrum van Enschede heeft zich Donderdag middag omstreeks 4 uur een hevige explosie voorgedaan, waarbij twee personen zwaar werden gewond. De 58-jarige J. T. Arends en diens 30-jarige zoon Jan waren bezig met behulp van een acetyleenapparaat een oud Duits artilleriekanon in stukken te snijden. Toen men aan het laatste stuk bezig was, deed zich een explosie voor. Het bleek, dat er nog een 15 cm. granaat in de loop had gezeten. Van Arends Sr. werd de rechterpols verbrijzeld; de zoon werd zwaar gewond aan de linker voet, die waarschijnlijk moet worden geamputeerd. Tal van huizen in de omgeving liepen ernstige schade op. Van één woning werd het dak weg geslagen. Een stuk van de affuit van het kanon sloeg door het dak van een woning op 50 meter afstand, waarbij gelukkig alleen maar een ledikantje werd vernield. DOEL VAN HET ELAN MARSHALL NIET BEREIKT PARIJS. Een bedrag van meer dan vijf milliard dollar aan Amerikaanse hulp is niet in staat geweest Europa zover te brengen, dat het op weg is naar een situatie, waarin het op eigen benen zal kunnen staan. Er is geen enkele kans, dat Europa in 1952 onafhankelijk van de Marshall-hulp zal zijn. Aldus luidt de verontrustende mededeling van de twee voor naamste functionarissen van het plan-Marshall in Europa, I Robert Marjolin en baron Jean Charles Snoy et d'Oppuers, respectievelijk secretaris-generaal en voorzitter van de O.E. E.C. Zij bevestigen daarmee de vrees, waaraan zowel in Ame rika als in Europa reeds in brede kringen uiting is gegeven. Het dollarprobleem is, ondanks de verbetering die de laatste twee jaar is ingetreden, niet op weg naar een oplossing en Europa is niet op weg naar levensvatbaarheid. Vooruitgang is niet voldoende geweest Hoewel we aanvankelijk van me ning waren aldus Marjolin op een persconferentie dat Europa zich snel genoeg van de opgelopen scha de zou herstellen om de Marshall hulp in 1952 te kunnen doen eindi gen, zijn we thans van die mening teruggekomen en moeten we rond uit toegeven, dat de vooruitgang die Europa tot nu toe heeft gemaakt niet voldoende is geweest. Dit is zo vervolgde hij niet alleen een Europees probleem, het is een even groot probleem voor de Verenigde "Staten en ook voor de hele rest van de wereld. Ik ben er van overtuigd, dat we dit vraag stuk niet vroeg genoeg onder oger. kunnen zien en dat de O.E.E.C. haar volle aandacht zal moeten wijden aan deze kwestie. De heren Marjolin en Snoy heb ben hun opvatting neergelegd in een rapport. De negentien landen van de O.E.E.C. hebben besloten dit naar de Amerikaanse autoriteiten van het plan Marshall te zenden. Reeds gedurende enkele weken hebben Europese functionarissen in niet-officiele uitlatingen te kennen gegeven, dat, althans tot dusverre, het plan Marshall zijn doel niet be reikt. Prof. G. D. A. MacDougall van Oxford, die aan het hoofd staat van de economische adviseurs van de O.E.E.C. is tot dezelfde conclu sie gekomen. De vermindering van het Euro pese dollartekort houdt geen gelijke tred met de vermindering van de Amerikaanse hulp. In de eerste zes .maanden van 1949 verminderde de capaciteit waarmee de Marshall- landen de dollars verdienen die zij nodig hebben met ongeveer 600 millioen per jaar. Volgens Marjolin is de achteruit gang alleen maar het gevolg van nieuwe schikkingen in de Verenigde Staten, waarbij de importen uit Europa worden geweerd, hetgeen tot gevolg had, dat Europa dollars, waar vast op werd gerekend, moest missen. Marjolin heeft cijfers bekend ge maakt over de verdeling van de Marshall-hulp voor 19491950. Vol gens deze zal Nederland 270 mil lioen dollar ontvangen, hetgeen 199,6 millioen dollar minder is dan verleden jaar. De cijfers zijn una niem door de betrokken landen goedgekeurd, maar de secretaris generaal wees er op, dat niemand ten volle tevreden kon worden ge steld. Paul Hofman, de administrateur van de E.C.A. ziet in het rapport van de O.EB.C. het bewijs, dat „Europa zich meer en meer bewust wordt van de noodzakelijkheid, het dollartekort te verminderen door dollars te verdienen." KOPENHAGEN. Ter hoogte van Hals Barre bij Aalborg heeft een botsing plaatsgehad tussen een mod derschuit en de Deense stoomboot „Nevada". Het ongeluk gebeurde bij zware mist. Zes van de elf man aan boord van de modderschuit werden gedood. De vijf overigen werden uit het watei gered. De Nevada is aan de grond gelopen. BELGRADO GELOOFT NIET AAN STRIJD BELGRADO. Ondanks het samentrekken van Sowjcttroepen langs de Joegoslavische grens, verwachten bevoegde waarnemers niet, dat Rusland een oorlog zal beginnen tegen de ongehoorzame Tito. Algemeen is men van mening, dat deze concentraties slechts een onderdeel vormen van een tegen Joegoslavië gerichte zenuwenoorlog, die ten doel heeft binnenlandse tegenstanders van maarschalk Tito de morele steun to geven voor een aanval. Zowel liet Foreign Office als liet State Depart, ment te Washington houden de toestand in Joegoslavië nauwlettend in het oog. De pressie op dit land is vergroot, maar men gelooft niet, dat cr op dit ogenblik ook maar enigszins sprake kan zijn voor het bepalen van een politiek van militaire garanties aan Tito. Russische macht te klein voor invasie In welingelichte kringen te Bel grado laat men zich sceptisch uit over het bericht, dat vijf Sowjet- Russische tankdivisies de Joegosla vische grens dicht waren gena derd. Men had er geen bevestiging van ontvangen- De berichten spra ken ook van onderdelen behorende tot twee pantserdivisies en vlieg tuigen, die zouden worden samen getrokken in het westen van Roe menië. Men is in Belgrado geneigd deze berichten overdreven te noe men Men gelooft slechts, dat het aantal troepen in de genoemde ge bieden groter is dan het aantal manschappen, dat gewoonlijk aan de herfstmanoeuvres van het Rus sische leger in Roemenië deel neemt. Deze verhouding vindt steun In de mening van militaire deskundi gen, die verklaren, dat vijf tank divisies niet voldoende zijn om een invasie mee te beginnen. Ook heb ben de Russen naar militaire op vatting niet voldoende luchtstrijd krachten samengetrokken. Boven dien schijnen de Russen alle moeite te hebben gedaan aan hun troepen, verplaatsingen zoveel mogelijk pu bliciteit te geven. Tegenover de Russische tankdi visies staat momenteel een derde deel van de Joegoslavische strijd krachten opgesteld. Tito kan op het ogenblik rekenen op zes legers van ongeveer 100.000 man elk, in totaal Majoor Flinterman kwam tot 14.821 meter DEN HAAG. De officiële regl- stratie van het hoogterecord van majoor Flinterman wijst uit, dat hij nog 252 meter hoger is gekomen, dan men aanvankelijk meende. Vol gens de eerste opgave bereikte hij 14.569 meter, thans blijkt dit te moeten zijn 14.821 meter. Hierdoor heeft hy het record, dat op naam stond van H. Lcpgstra met byna 3!i kilometer verbeterd. Leegstra be reikte op 3 September 1938 een hoogte van 11.354 meter. Deze had destijds voor zijn vlucht bijna an derhalf uur nodig, maar Flinterman was reeds na 45 minuten weer op zyn basis terug. Het wereldhoogte- record. dat op naam staat van John Cunningham, bedraagt 18.133. Mr. Stokvis zal Pootjes verdedigen AMSTERDAM Mr. dr. Benno J. Stokvis, Tweede Kamerlid voor de C.P.N. zal als verdediger optre den voor „professor" Pootjes, die onlangs na geruime tijd te zijn on dergedoken geweest bij een sensa tionele zoekpartij in zijn huis werd gevonden. Het psychiatrisch on derzoek, dat de rechtbank gelastte in Augustus 1947. toen de zaak Pootjes bij verstek diende, zal thans ten uitvoer worden gelegd. Het staat nog niet vast, wanneer de zaak zal voorkomen. POST VOOR DE „GROOTE BEER" DEN HAAG. Post, gericht aan militairen aan boord van het troe penschip „Groote Beer", dient, ten einde in de tussenhavens te kunnen worden uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post. bestemd voor de eind- haven, moet uiterlijk op 18 Septem ber a.s. worden bezorgd. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzon den. De datum van uiterlijke ter postbezorging staat tussen haakjes achter de naam van het schip ver meld. Indonesië: m.s. „Mataram" (8 Sept.) Curacao: s.s. „Stuyvesant" (7 Sept.); Suriname: s.s. „Cottica" (14 Sept.). Griekse nationalistische soldaten en Amerikaanse militaire waar nemers observeren de aanval op de stellingen der guerillastrijders in het Grammosgebergte, sinds het begin van de burgeroorlog het sterkste bolwerk der Griekse rebellen. De laatste opstandelin gen zijn thans uit dit woeste ge bied over de Albanese grens ver dreven. Zij verloren een kwart van hun totale sterkte aan ge vangenen, doden en gewonden. bestaande uit 21 infanteriedivisies, drie pantserdivisies, twee brigades stoottroepen en andere gespeciali seerde eenheden als cavalerie en genietroepen. Het grote probleem voor het Joegoslavische leger is echter de bevoorrading met muni tie. waarbij nog komt, dat de wa pens van verschillende makelij en dus allesbehalve uniform zijn De Joegoslavische strijdmacht wordt voorts verzwakt door eeu wenoude tegenstellingen, waarby zich thans nog die tussen aanhan gers van Tito en aanhangers van de Kominform en die tussen com munisten en anti-communisten hebben gevoegd. Uit Washington wordt vernomen, dat de Amerikaanse en Britse rege. ringen hebben besloten Joegoslavië niet van advies te dienen bij het nemen van dc beslissing of het ge. schil tussen Belgrado en Moskou aan de Verenigde Naties moet wor den voorgelegd. In heel Joegoslavië vinden pro testvergaderingen plaats tegen de jongste Russische nota's. Zenuwenoorlog is minder intensief, zegt Truman WASHINGTON. President Tru- man heeft verklaard, dat de zenu wenoorlog tussen de communisten en de democratische landen zeer in in tensiteit afneemt. Hij sprak voorts de hoop uit. dat deze zenuwenoorlog spoedig tot een einde zou komen. „Als dit gebeurt", aldus de Ameri kaanse president, „zal iedereen in een stemming voor vrede komen. Do Verenigde Naties zullen kunnen werken zoals het behoort en wy zul len generaties lang wereldvrede heb ben." Offensief tegen Siciliaanse bandieten aanstaande PALERMO. Men veronderstelt, dat het nieuwe offensief tegen de be ruchte Siciliaanse bandictenkonlng Giuliano aanstaande is. Dc onderbe velhebber van het legertje van 2000 man Italiaanse Carabinieri is tc Pa lermo aangekomen cn heeft onmid dellijk besprekingen gevoerd met zijn commandant Ugo Luca. Men verwacht, dat de Carabinieri, die met de modernste wapens en trans- Eortmiddelen zijn uitgerust in een rede linie door het heuvelachtige terrein zullen trekken waar Giu liano zich heeft verschanst. De ge hele streek is reeds afgezet. Relletjes in Johannesburg JOHANNESBURG. Te Johan nesburg hebben wanordciykheden plaats gevonden, waarbu honderden inheemsen tramwagens en andere voertuigen met stenen bekogelden. De politie greep in, waarbij één ne ger werd gedood, tcrwyl vier politie mannen verwondingen opliepen. De relletjes waren het gevolg van een verhoging van het tramtaricf met één penny op dtrajecten naar de docr inheemsen bewoonde stads gedeelten. Shirley geeft nog niet op DOVER. De ach-tien-jarige Amerikaanse zwemster Shirley May France zal biykens een mededeling van haar manager, Ted Worner, op de eerste gunstige dag na a.s. Zater dag een poging doen om het Kanaal over te zwemmen. Strijd in Griekenland zo goed als afgelopen STRAATSBURG „De oorlog in Griekenland is zo goed als afgelopen. Wij zyn thans bezig met de zuive ring van ons gebied." Aldus ver klaarde Leon Maccaus, de leider van de oppositie in het Griekse parle ment, die in Straatsburg de véVga- deringen van de Europese Assem blee bijwoont, op een aldaar gehou den persconferentie. Hy verzekerde, dat Griekenland zich nauwgezet aan het Europese Handvest van de rechten van de mens zou houden, met name ten aanzien van de politieke vryheid en het recht op tegengestelde opvattin gen. De Griekse generale staf heeft in Athene bekend gemaakt, dat een kwart van de rebellen-strijdmacht in het Grammosgebied is uitgeschakeld. Men gelooft in Athene, dat het ge hele guerillaleger nog slechts veer tienduizend man telt, waarvan twee derde naar Albanië is gevlucht en de rest over Noord-Griekenland ver spreid is.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1