Naar een ingrijpende organisatie van „Ziekeniiuisverpleging Stichting Centrum Nederland in voorbereiding DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB F liman ten He hen kamp zijn hartelijk gehuldigd zeer Mr dr P. C. Andreae gecremeerd y even Schaakgenootschap start weer Overtreder vuurwapen wet vrij streng gestraft 2 Vrijdag 2 September 1955 „95 Wanneer de plannen, die het bestuur van de Stichting „Ziekenhuisverpleging" Amersfoort en Omstreken momenteel koestert, worden uitgevoerd, zal een ingrijpende en belang rijke reorganisatie van de Ziekenhuisverpleging in Centraal Nederland tot stand worden gebracht. Het is namelijk geble ken dat de Stichting „Ziekenhuisverpleging" Amersfoort en omstreken in een uiterst moeilijke positie kan komen te ver keren, indien niet op korte termijn voorzieningen worden ge troffen. De Amersf. Stichting is niet de enige instelling, die met moeilijkheden heeft te kampen; tal van andere Stichtin gen in Centraal Nederland verkeren in een nog moeilijker positie. De basis van de Stichtingen is veelal te klein om de risico's te kunnen dekken, terwijl het aantal voorzieningen, die de Stichtingen bieden, te gering is. Op initiatief van het be stuur van de Stichting „Ziekenhuisverpleging" Amersfoort en Omstreken zal thans getracht worden te komen tot de vor ming van een nieuwe stichting, die alle bestaande stichtingen in Centraal Nederland zal omvatten, en in totaal ongeveer iy2 millioen zielen zal tellen. Een en ander werd medegedeeld en besproken tijdens de Donderdagavond gehouden algemene vergadering van deelnemers van de Stichting „Ziekenhuisver pleging" A. en O. in de foyer van Amicitia. Meer verstrekkingen aan deelnemers gewenst De voorzitter van de Stichting, de heer G. van Wyland, heette de deelnemers hartelijk welkom op de eerste vergadering van de Stich ting na 1941. Organisatorische moeilijkheden noemde hij de oorzaak van het feit dat gedurende lange tijd geen algemene vergadering kor, worden gehouden. De secretaris las de notulen van de laatste algemene vergadering voor, waarna de jaarverslagen 1941 tot en met 1944 (één geheel) en 1945 tot en met 1948 ter sprake werden gebracht. De Stichting „Zie kenhuisverpleging" A. en O. omvat momenteel 128.227 zielen, waarmede deze Stichting met Middelburg de grootste van Nederland is. De penningmeester merkte bij het financieel verslag op, dat de uitgaven van de Stichting in de loop der jaren steeds hoger zijn ge worden. Een en ander werd veroor zaakt door de enorme stijging van de vcrplegingskosten. De Stichting heeft zich in de afgelopen jaren op het standpunt gesteld de uitkerings kosten onbeperkt te laten en daar tegenover bleef de contributie on veranderd. De jaarverslagen werden vervolgens goedgekeurd Een voor stel van het bestuur van de Ver- trouwensraad om art. 19 van de sta tuten te laten vervallen werd bij acclamatie aangenomen. De voorzit ter voegde aan dit besluit toe, dat de Vertrouwensraad nimmer het nuttige effect heeft gesorteerd, dat men er aanvankelijk van heeft ver wacht. Het aftredende bestuur, waarin zitting hadden G. van Wijland, voor zitter; van der Bunt, secretaris; dr. C. J. W. Frijlink, penningmees ter; en zr. C. E. Grondys; mevr. H. G. Huslage-v. d. Rol; J. Chr. de Bruin; dr. Th. I. J. M. Deelen; R. Jonkhart; H. Kuilman; L. G. M. van Nieuwenhuizen en H. van Raal- te, werd herkozen. De heer G. de Kruijf uit Soest werd als lid aan het bestuur toegevoegd. Reorganisatie Vervolgens deed de secretaris uitvoerige mededelingen over de po sitie, waarin de Stichting „Zieken huisverpleging" A. en O. momenteel verkeert. ,,Onze Stichting heeft in het verleden prachtig werk ver richt," aldus zei de heer J. v. d. Bunt. Door omstandigheden waar het bestuur niets aan kan doen, is de toestand thans geheel anders dan by de oprichting. In dit verband noemde de heer v. d. Bunt enkele cijfers In 1941, toen het Zieken- fondsbesluit werd ingevoerd, liep het zielental van 19000 tot 9000 te-1 rug. Einde 1946 was het zielental weer gestegen tot ongeveer 19000. Toen kwam in 1947 de gelijkstelling tussen de rechten van de verplicht en vrijwillig- verzekerden, wat de ziekenfondsen betreft. Hierdoor ont stond een geheel andere positie voor de Stichting. Theoretisch werden zo-1 veel verzekerden afgevoerd, dat er nog maar 2745 zielen overbleven, terwijl het er practisch 19562 moes ten zijn. In 1948 liep dit getal op tot 2914. (Deze getallen hebben betrek king op de bij de Stichting aange sloten leden, die niet zijn aangeslo ten bij het Ziekenfonds). De Com missie van Advies voor het Zieken fondswezen en later de Ziekenfonds raad begon aandacht te schenken aan* deze bijzondere positie van de verplegingsverenigingen. Men wilde namelijk een scheiding tot stand brengen tussen deze beide instellin gen. Een ieder, die onder het Zie kenfonds valt, moet door deze in stelling ook volledig geholpen wor den, luidde het standpunt van de Ziekenfondsen. Een commissie, die tot taak had een en ander te bestu deren. bereikte geen oplossing. De verplegingsverenigingen waren van mening, ook al zou er oen zuivere afscheiding ko men tussen de Ziekenfondsen en de verplegingsverenigingen, dat dan nóg een behoorlijk werkterrein voor de verple gingsverenigingen braak zou blijven liggen. De bedoeling, was, dat de verplegingsvereni gingen zich zouden bemoeien met hen die boven de welstands- grens waren ingedeeld en niet van een Ziekenfonds lid wensten te zijn. Al vrij spoedig werden nieuwe stichtingen, een groot werkgebied omvattende, opgericht. In het Zui den werkt men zelfs over drie pro vinciën. Ook in andere delen van het land ging; men tot oprichting van dergelijke instellingen over. Er werd gedacht aan enkele stichtin gen over het gehele land, byv. 5 tot 10. waardoor een behoorlijk „draag vlak" (werkgebied) mogelijk zou worden gemaakt. Ook het bestuur van de Stichting ..Ziekenhuisverple ging" Amersfoort en Omstreken heeft deze kwestie onder de aan dacht genomen, zo vervolgde de heer v. d. Bunt. Men kwam daarbij tot de conclusie, dat er in de nabije toekomst een en ander zal moeteh worden veranderd. Het bestuur achtte het niet verantwoórd, dat mensen, die hun vertrouwen aan de Stichting hebben gegeven en zich niet bij een Ziekenfonds kunnen aanmelden, niet in de gelegenheid werden gesteld gebruik te maken van verscheidene verstrekkingen. Het Amersfoortse bestuur zocht contact met instellingen, die in een zelfde positie verkeerden. Een klei ne commissie werd benoemd om de ze kwestie in beginsel te onderzoe ken. Contact werd opgenomen met in stellingen te Hilversum, Baarn, Bus- sum, Zeist, Wagcningen, Apeldoorn, Arnhem, Barneveld, Voorthuizen, Hardenvyk, Bunschoten en met de landelijke \erenlging de ANOZ. De besturen van deze Instellingen wa ren het er gezamenlijk o'. er eens, dat het uenselyk was, dat een nieu we Stichting zou worden gevormd, die men wilde noemen „Centrum Nederland". Betere service Er zal moeten komen, ccn soort verstrekking, die ruimer moet zijn dan de Amersfoortse Stichting en andere Stichtingen momenteel geven, een soort premie en gelijke controle. Een Centraal Bestuur zou moeten worden gevormd, met plaat selijke uitvoering bij de instellingen in genoemde plaatsen, die zich be zig houden met de Volksgezondheid. Dat kunnen zijn ziekenfondsen of verplegingsverenigingen. Op deze wijze zou er een behoorlijk draag vlak ontstaan en zou men zo voor delig mogelijk, wat de algemene on kosten betreft, kunnen werken. Het ligt in de bedoeling, zo ver volgde de heer v. d. Bunt, dat de Amersfoortse Stichting, wat dc uit voering betreft, wordt opgeheven. Alleen wat de organisatorische han delingen betreft zou het bestuur de Stichting willen laten voortbestaan. Dit betekent, dat geen nieuwe ver zekeringen meer zullen worden af gesloten en de Amersfoortse Stich ting meer als bemiddelaar van de nieuwe Stichting zou gaan funge ren. Wanneer de plannen worden uitgevoerd wordt de mogelijkheid geopend dat de verzekei'den, «die thans by de Stichting zyn aange sloten, zich ruimer kunnen verze keren. Voorts deelde de heer v. d. Bunt nog mede, dat het in de be doeling ligt om wettelijk het Zieken fondswezen en de Ziekenhuisverple ging te regelen. Wederkerig over nemen van leden, met behoud van rechten en ronder wachttijd, wil men hierdoor waarborgen. Aan de afwikkeling der plannen zijn nog vele werkzaamheden verbonden en de heer v. d. Bunt verzocht tenslot te de aanwezige leden het bestuur machtiging te verlenen om aan dc uitvoering van de plannen gestalte te geven. Zowel de voorzitter als de secreta ris lichtten de plannen nog nader toe. De huidige voorzieningen, die I dc Stichting biedt, zyn zeer gering. De bestaande moeilijkheid, het ge ringe draagvlak van de vereniging, is hiervan dc oorzaak. De rechten cn mogelijkheden voor de deelnemers moeten worden uitgebreid, hetgeen mogelijk zal zijn wanneer een nieu we Stichting tot stand wordt ge bracht. De Ziekenhuisverpleging zal een z.g. „luxe verzekering" moeten worden. Voor en togen Langdurig bespraken d - aanwezi ge leden de voorgelegde plannen. Details werden gevraagd en verschil van mening ontstond over de te ver lenen machtiging aan het bestuur en de procedure. Over één punt was men het eens: er r*oet een ruimere gelegenheid tot verzekering worden geboden. Er is haast mee! Een voorstel van de voorzitter, om het bestuur te machtigen om in principe een nadere centralisatie van de Ziekenhuisverpleging tot stand te brengen, waarbij wordt uitgegaan van de ingenomen prin cipes, werd aangenomen Zodra na dere bijzonderheden over de vor ming van de nieuwe Stichting „Zie kenhuisverpleging Centrum Neder land" bekend zal zyn, zal beslist worden over dc vraag of de bestaan- j de Stichting- al dan niet moet wor den geliquideerd Aan het slot van de vergadering sprak de administra teur van de Stichting, de heer Her man, een woord van dank tot het herkozen bestuur, dat zich van 1941 af, ondanks vele moeilijkheden, be wust bleef van de taak die op de schouders was gelegd. Heidebrand aan de Vlasakkers De Amersfoortse brandweer werd Donderdagmiddag gealarmeerd voor een vrij ernstige heidebrand langs de spoorlijn aan de Vlasak kers. Direct rukten de dienstdoen de- brandweerlieden uit en bonden geassisteerd door militairen van het escadron Vechtwagens uit de Prins Bernhard kazerne, de strijd met vuurzwepen en zand tegen het vuur aan. De omvang van de brand, die waarschijnlijk door een vonk uit een locomotief ontstond, het zich in het begin nogal ernstig aanzien, doch door ingrijpend op treden kon veel heidegrond wor den gespaard. Een oppervlakte van ongeveer 1000 M2 heide werd aan het vuur geofferd. 178. Tegen het vallen van de avond wordt de „Hollander" verhaald naar de rede en gaat daar ten anker Schepen Dooyewaarrl en Robert laten zich met de sloep naar Nieuwendam bren gen en van daar gaat het in de fraaie koets van de schepen naar het Noorden. Dooye- waard vertelt onder weg, dat er voor zijn rekening nog zo'n schip op de werf van Elout wordt gebouwd „Hebt ge er zin in daarop schipper te worden?" vraagt hij ronduit. Ro bert voelt daar wel iets voor en uit het ver dere verhaal van de schepen begrypt hij oo« wel, dat er iets te verdienen zal zijn Want dit jaar nog 1621 loopt het Twaalfjarig Bestand af en de al jaren hangende plannen voor de stichting van een West-Indische Com pagnie zijn thans uitgewerkt. Dooyewaard is één der bewindhebbers in de WIC en hij grote mogelijkheden, niet alleen in de ko:. vaardy, maar vooral in de kaapvaart. Gelukwensen van gemeentebestuur Zonder overdrijving kunnen wij zeggen, dat de belangstelling bij het vijftigjarig jubileum van dc Fa. Hehenkamp overweldigend is geweest. Op de receptie, welke gistermiddag van half drie tot vijf uur duurde, was het een komen cn gaan zonder onderbreking en de beide heren Hehenkamp cn hun echtgenoten kwamen haast handen tekort om de vele gelukwensen in ontvangst te nemen. Wanneer op de ruiten had gestaan: Bloemen magazijn Hehenkamp. zou dit be slist niet hebben misstaan, want het aantal bloemstukken over schreed de honderd verre, hetgeen de zaak een bijzonder fleurige aan blik gaf. Tot de eerste gasten, die ter re ceptie verschenen, behoorden de burgemeester, de heer H. Molen dijk en wethouder J. Koopman, die namens het gemeentebestuur hun gelukwensen kwamen aanbieden. Veler hebben Donderdagmiddag in Westerveld een laatste groet ge bracht aan de voorzitter van de werkgemeenschap Bergkwartier van de Partij van de Arbeid, mr. dr. P. C. Andreae, die Zondag j.l. plotseling overleed. Onder de be langstellenden bevonden zich be halve de familie talrijke kennissen en geestverwanten uit de plaatse lijke afdeling van de Partij van de Arbeid. Terwijl het orgel rustige muziek ten gehore bracht werd de met vele bloemen bedekte baar hel crematorium binnen gedragen. Een zoon van de overledene her dacht in enkele gevoelvolle woor den zijn vader. „De ouderdom was voor hem geen probleem. Zijn laatste jaren waren voor hem le- vensvullend door zijn krachtige politieke overtuiging," zo zeide hij. Een vriend van mr. dr. Andreae herdacht de overledene eveneens. Namens de Amersfoortse afde ling van de Partij van de Arbeid voerde de heer J. Steinebach het woord. Hij herinnerde er aan, dat de overledene als Vrijzinnig De mocraat de besprekingen, die de oprichting van de plaatselijke af deling van de P.v.d.A, tot gevolg had, had meegemaakt. Mr. Andreae heeft getoond dat hij ondanks zijn ouderdom de nieuwe tijd verstond en met overgave van al zijn ener gie heeft hij zich in dienst gesteld van het democratische socialisme. De heer Steinebach noemde de overledene een voorbeeld voor de jongeren. Een zoon van wijlen mr. dr. Andreae dankte voor de belang stelling. Het kerkelijk gezag werd vertegen woordigd door do Hoogeerw. Heer Deken G. C. Smit. Ook vele andere heren geestelijken maakten hun opwachting. Namens de Kamer van Koop handel wpren aanwezig de heren W. van Gent en mr. F. C. A. Een horst. Eerstgenoemde overhandigde de medaille van de Kamer als aan sporing om op de ingeslagen weg voort te gaan. De vice-voorzitter van de DEKO noemde het een prestatie om vijftig jaar achtereen in één stad een zaak te voeren. Hij feliciteerde de heren HehenkamD met de geweldige groei, welke sinds de oprichting heeft plaats gehad. Als blijvend aandenken bood spr. de firma enige bureaustoelen aan. De heer J. B. Overwijn, die eveneens namens do DEKO het woord voerde, bood een tafeltje en een klok aan. Van hun belangstelling gaven nog blijk de heer G. Goorhuis, commissaris van politie; de heer A. van Leijenhorst namens „De Han- zo": de heren Kroes, Elsenaar en De Jager van het Langestraatcomi- té en voorts talrijke zakenrelaties en cliënten, onder wie zelfs nog een echtpaar, dat ook de opening van de zaak had. meegemaakt. In de winkel" is een plaquette aangebracht met de beeltenis van do onrichter der zaak, de heer C. W. C. G. Hehenkamp, welke is aangeboden door personoel en di rectie van de zaken in Amersfoort en Deventer. Niet onvermeld mogen wij laten, de prachtige bloemen- en fruit mandcombinatie. een geschenk van een aantal winkeliers uit de Lan gstraat. dragend een portret van de oprichter en het oDschrift: „Wij volgen zijn voorbeeld". Een meer treffende hulde had men niet kun nen brengen. GRAND THEATRE: .Thuiskomst". 14 Jaar. Zondag: 2. 4.15. 6 45 cn 9 uur. Dag 2 30, 6.45 cn 9 uur. Zaterdag 3 en Woensdag 7 September telkens om 4 uur ..Oranje-voorstellingen". Op die data begint matinee ..Thuis komst" 145 uur. Donderdag 7 Sep tember. aanvang 8 uur: Amsterdams Toneelgezelschap voert op Shake speare's Midzomernachtsdroom". CITY THEATER: ..Dwaalwegen" 14 jaar Zondag 2, 4.15. 6.45 en 9 uur Dage lijks 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER van Vrlldag tot en met Maandag „Music for Mil lions" alle leeftijden Van Dinsdag tot cn met Donderdag ..Go West" alle leeftijden. Zondag 2. 4 15 6.45 cn 9 Uur Dagelijks 2.30, 645 cn 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK ..Pinoc- chio" alle leeftijden Dagelijks vier voorstellingen 2. 415. 6.45 en 9 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 79 uur: Uitlening voor kinderen- Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.30-4.30 uur: Lees zaal dagelijks van 10—12.30 cn 2—5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. Museum Flehite. ~- Tentoonstelling Lisiduna. Op het stadhuis begroette het ge meentebestuur Donderdagmorgen de Oostenrijkse handballers uit Klagenfurt.' Oostenrijkers en Amersfoorters lachen onze foto graaf toe. Burgerlijke Stand 1 September Geboren: Elisabeth Mechteld, d v H A de Leeuw en M M Wisman. Ymkje, d v F Storm en J Dunsber. gen. Dirk Elbertus, z v P v d Hoorn en G Willems. Ondertrouwd- M Hoekstra en L Verhoeven. A Dolleman en A v Es. H G van Esveld en A A E Swart. F H Sigar en C W Blogg. P van Dijk en M Hofman. G Koelewijn en S Tamminga. A v d Biezen en E Achterberg. J M v Roekei en M J Flos. J Davelaar en E Hagen- beuk. B H van Wiik en Y. Krol. N P Oudendijk en F F M Gnirrep. P Verkaik en S E Dikkentman. A Vivié cn J Pluigers. Getrouwd: E v d Veer en D v. Beek. Overleden: Reiniera van Dorre- steyn 44 jr. geh. m. A Gros. Cor nells Jansen 40 jr. geh. m A Vivié. A.P.V. „De Luchtpost" Stand kampioenschappen tot en met Quiévraln Duif: A. P de Korver E v d Hoek 3. H. J. Hol F Jansen H. A. de Goede J. Lablans J de Bruljn Hok- 1 H. Brons 2. M. W v d. Bergh 3 Flip Kok H. J. Hol 5 J de Bruijn Twee fetoonden: 1. A P Korver 2. J Meiier 3. J de Bruijn 4. J Noorman 5. H. Morren Generaal: 1. Mevrouw v d. 2. J. de Bruijn 3. L. Snijders 4. F. Jansen 5 J. v. d. Heuvel 221447 556.9 221464 539 222606 528 2 222570 505.8 222802 498.8 221889 498.1 223101 497.8 1216.4 1203 6 1196 4 1176 2 1152.3 798.5 739 2 7"5.1 633 9 632 2 3Ó98 9 3381.4 3151.9 2930 1 2879.8 Na een lange rustperiode, de zo mermaanden lenen zich nu eenmaal minder voor de schakerij, vangt het schaakgenootschap het as. seizoen met nieuwe moed aan. Hoewel de Bondscompetities waarschijnlijk eerst in October zullen beginnen en de indelingen nog bekend moeten worden gemaakt heeft „Amersfoort" alvast een voorlopig programma voor haar leden. Woensdag 7 Sept. a s. zullen de zes tientallen onderling hun krachten meten. 1 speelt tegen 2, het derde tegen het vierde en vijf en zes ontmoeten elkaar eveneens. Woensdag 14 September rekent „Amerfoort" op minstens zestig schakers van „De Dom" uit Utrecht. Het vorig Jaar leed Amersfoort in Utrecht tijdens de Massakamp een fikse nederlaag. In hotel Monopole hopen zij thans revanche te nemen. Op 21 Sept. is er dan de jaarvergade ring alwaar de verdere plannen be sproken en bekend zullen worden gemaakt. Het eerste tiental van Amersfoort dat wederom in de le Klasse van de S.G.S. uitkomt hoopt dit jaar toch weer in de Hoofdklasse terug te ke ren De poging van het afgelopen sei zoen was een streek in de goede richting. Enkele sterke spelers ver lieten de vereniging door diverse I omstandigheden doch aan de andere kant werd de vereniging weer met nieuwe krachten versterkt. Ook de lagere tientallen zullen zeer zeker hun uiterste best doen in hogere re gionen te komen. HET 43STE PANTSER SQUA- DRON uit Amersfoort dat ?j Sept. a.s. naar Indonesië vertrekt, maakt momenteel een driedaagse oefentocht door Zeeland. Bij 1sq> bella-Sluis waar Zeeuws Vlaan deren op z'n smalst is, moest de doortocht geforceerd worden door de blauwe legertroep. Dit in de stelling die rood betrokken fg had bij Isabella sluis. Gevonden voorwerpen De volgende voorwerpen werden als gevonden aangegeven van 29 j Aug. t/m 1 Sept. Damespolshorloge; blauwe sok jes; bankbiljet; rode alpinorrtuts; rodekruismedaille; bruine portem. t. n. van P. Schwitser; broche (dubbeltje); heggeschaar; polshor loge met bruin bandje; oud da mesrijwiel; bruine portem. t. n. van II van Houtrik; kinderjasje (bruin geruit); achterschot van vracht auto; gouden broche met rode steen; bruine portem. inh. f 0.56 er. lot loterij; beige jongensjas; blauw kindertasje inh. grijs tasj$; twee plastic regenjassen; beige he renregenjas; sportriem; soldaten gasjas B. 5889.5 Comp; sleutel (vale). Gevonden in de Stadsbus tus sen 18 en 25 Aug. en bij de fa. Nefkens te verkrijgen: Kinderem mertje; briletui; portem. inh, cent. Voorbereidend werk op het emplacement Hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling lag op 2 September met de electrificatie-werkzaamheden van de lijn AmersfoortApeldoorn te beginnen, is men voorlopig nog slechts aan voorbereidend werk toe. Er is wel een begin gemaakt met de aanvoer van materiaal, maar aan het plaatsen van zoge naamde portalen is men nog niet toe. Men werkt van Amersfoort uit naar Apeldoorn toe, zodat de eerste portaal op het emplacement van Amersfoort zal worden ge plaatst. Men hoopt Maandag a.s. te kunnen beginnen. Vï egenbouwer was in Duitse dienst Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht stond Donderdag terecht de 36-jarige wegenbouwer Karei Keizer, afkomstig uit Denekamp, wegens het arresteren van tal van Nederlanders voor de Arbeidsinzet te Amersfoort en omgeving. Verdachte legde hierbij een bui tengewone ijver aan de dag en De kantonrechter vond dit echter maakte herhaaldelijk van zijn re- I volver gebruik om op vluch tende slachtoffers te schieten. Ook maakte hij zich schuldig aan' mis handeling van gevangenen in het kamp te Ommen, waar hij met name zekere G. Veldhuizen uit Bunschoten, zwaar mishandelde, ofschoon deze in een ziekenbarak werd behandeld. Twee Amersfoortse ingezetenen door hem gearresteerd, kwamen in Hamburg door de doorgestane ellende om het leven. In het algemeen gaf verdachte, die nauw samenwerkte met zekere J. Groot, het hem ten laste geleg de toe, maar omdat hij enige ge vallen betwistte o.a. de arrestatie en mishandeling van Veldhuizen, verwees het Hof de zaak ten slotte terug naar de Raadsheer Commis saris voor het instellen van een nader onderzoek. Vissen in de F.ein eist epn I om ze in te leveren." „Ja, ja, zei lbseil lil ae tem eist een de kantonrechter, maar er staan toch elke dag berichten in de vergunning Dat men voor het vissen in de Eem een verdunning nodig heeft, ondervond een zekere IJ., uit Amersfoort, die zich Donderdag morgen voor de kantonrechter moest verantwoorden. De verdach te beweerde, dat hij wel gepro beerd had een vergunning le krij gen, maar dit was hem niet gelukt. geen reden om dan toch maar in de Eem te gaan vissen. De ambte naar eiste een geldboete van vijf gulden, subs, twee dagen. Mr. Von- kenberg vonniste conform de eis. De tweede verdachte, J. F., uit Amersfoort, was ook aan het vis sen geweest. Een vergunning hier voor had hij wel, maar het verbaal had hij gekregen voor het zoge naamde peuren. Verdachte zei, dat hij nog niet aan het peuren was, toen het verbaal werd opgemaakt, want er zat, zoals hij beweerde, nog geen tros wormen aan de haak. Deze zaak wordt aangehou den. H. N. uit Soest stond terecht ter zake het voorhanden hebben van 148 scherpe patronen en enkele houders. N. bekende dit, maar hij beweerde: „Een souvenir kan je het eigenlijk niet noemen, maar het is een vergeet van me geweest krant, dat deze gevaarlijke spullen dienen ingeleverd te worden." Dit had verdachte ook gelezen, maar hij was het steeds vergeten. De ambtenaar achtte dit een ernstig feit en er waren volgens hem zeker geen verzachtende om standigheden aanwezig. Hij eiste een hechtenisstraf van 14 dagen plus verbeurdverklaring van de inbeslag genomen goederen. Ver dachte had graag een geldboete, maar de kantonrechter vond de zaak te ernstig om deze gunst aan verdachte te verschaffen. Hij von niste N. met 10 dagen hechtenis plus verbeurdverklaring van de goederen. Met vacantie „Zo, daar sta je weer eens hé, maar nu zonder getuigen." Zo be groette de kantonrechter de Amers- foorter J. K., die voor de zoveelsté maal voor het kantongerecht moest verschijnen, omdat hij onder de invloed van sterke drank op straat was aangehouden. „Het wordt nu al zo'n heel)rijtje die overtredingen van U," vervolgde de kantonrech ter. „Maar, mijnheer de kantonrech ter het laatst was ik dronken in October 1948". Verdachte had ech ter buiten de waard gerekend en kwam al gauw tot de ontdekking, dat het gerecht zijn levensloop wel wist, want de ambtenaar zei, dat verdachte in Mei 1949 voor zo'n zelfde geval in Utrecht was be keurd. „Ja, maar dat was in Utrecht," voerde verdachte aan, en nu, zo ging verdachte verder, was ik op vacantie en had in Hoevelaken twee borreltjes gedronken." „Van Hoevelaken tot Amersfoort heb ik toen fatsoenlijk op mijn fiets ge zeten en ik was nog niet bij de Kamperbinnenpoort, toen twee agenten me aanhielden." De ambtenaar eiste echter een geldboete van dertig gulden, subs. 10 dagen. Ja maar ik ben heus niet dron ken geweest, anders kon ik toch niet van Hoevelaken naar Amers foort rijden, waren de laatste woorden van K. De kantonrechter gaf een geldboete van 20 gulden, subs, vijf dagen. Twee Amersfoorters, die zonder een rijbewijs C op een Solex had den gereden, werden beiden met een boete van 1 gulden subs. 1 dag naar huis gestuurd. De eerste, een jongedame nam er genoegen mee, maar een nogal oudere heer niét, want hij vroeg de kantonrechter of er iets op tegen was, dat hij een pleidooi ging afsteken voor oude mensen, die zo'n Solex berijden. De kantonrechter antwoordde hier op, dat verdachte dan maar „Ami citia" moest afhuren, want hij zat hier alleen voor de rechtszaken en niet om pleidooien aan te horen over het nut van een Solex voor oudere mensen. Overdracht sportterreinen aan de Dollardstraat Het gemeentebestuur draagt op Zaterdag 10 September a.s. de nieuwe SDortterreinen aan de Dol lardstraat aan de Sportstichting over. Deze sportvelden zullen dan in gebruik worden genomen door de voetbalvereniging KWA, de korfbalvereniging „Soesterkwar- tier" en de sportvereniging van Noack. Infanterieschietkamp Harskamp 50 jaar Donderdag was 't precies 50 jaa geleden dat 't Infanterieschietkamp „Harskamp" werd geopend. In ver band hiermede waren enige festi viteiten georganiseerd, die bijge- woond werden door de Chef van 6e Generale Staf, generaal mr. H J. Kruis, de commandanten van het derde en vierde militaire gewest,d« generaal-majoors J. A. A. Sitsen en! H. J. J. W. Dürst Britt, de burge meester van Ede, de heer J J. G. Boot en vele militaire- en burger lijke autoriteiten. Prins. Bernhard, inspecteur-generaal van de Ko ninklijke landmacht had zich doen vertegenwoordigen door de kapi tein J. Zandleven. In de ontspanningszaal heeft de commandant van het schietkamp, luitenant-kolonel F. J. M v. d. Lin- 'den een welkomstwoord gesproker en sergeant Tilianus en soldaat Berkhout herdacht, die tijdens oefeningen resp. in 1946 en 194? hun leven hebben gelaten. Generaal-majoor J. A. A. Sitsen gaf een historisch overzicht van het kamp. In de toespraken die daarna volgden stond een mogelijke uit* breiding van het kamp in het mid delpunt; voor- en tegenstander! gaven hun mening. Nadat generaal Kruis gesproken had voerden nog de oud-comman dant van het schietkamp, luitenant kolonel b.d. A. N. C. F. Keijzer, de commandant van het Artillerie- schielkcAip te Oldenbroek, luite nant-kolonel C. T. Nahuizen, de burgemeester van Ede en de direc- teur van het Nationale Park „De Hooge Veluwe" de heer H J. Wormgoor nog het woord. Na de gezamenlijke lunch werd door de bureerij van Harskamp aan de commandant een monument, vlag genmast en vlag overgedragen, waarna voor de hoofdwacht van i het kamo namens het militair en burgerlijk personeel van het kamp een electrische klok aangeboden j werd. Gezamenlijke Amerikaans- Britse politiek in het Verre Oosten LONDEN. De Britse regering hoopt dat tijdens de komende be sprekingen te Washington Acheson en Bevin gelegenheid zullen vinden Ons HacrpliiU-a tpvppl van gedachten te .vissolen over een v/ns> ud^eiljKS leveei gemeenschappelijke politiek ten op- Een autobestuurder, die niet in zichte van het Verre Oosten, het bezit was van een werkboekje, Onaer de vele punten betreffende nn«o—j ^et verre Oosten die Bevin ondfjr werd geverbaliseerd. In de Bergstraat overtrad een autobestuurder het stopverbod. Hij kreeg een procesverbaal. Een wielrijder werd bekeurd, omdat deze zich zonder licht door het duister begaf. Een motorrijder, die de politie geen rijbewijs kon tonen, en een motorrijder die het stoplicht ne geerde, gingen op de bon. Adenauer fractieleider in West Duitse parlement BONN. - Dr. Konrad Adenauer is gekozen tot leider van de 139 man sterke fractie van Christen-Demo craten en Christelijk-Sociale afge vaardigden in het nieuwe West Duitse federale parlement. Hy is ge machtigd de onderhandelingen voor het samenstellen van een V/est Duitse regering voort te zetten. Zijn verkiezing betekende een groot suc ces op de oppositie in zijn partij, die hij vrijwel geheel voor zijn stand punt wist te winnen. Adenauer zal vermoedelijk West Duitsland's eer ste federale kanselier worden.. Hij streeft naar een rechts kabinet, be staande uit Christelijk Democraten, Vrije Democraten en leden van de Duitse Partij, dat op econo misch gebied een „vrije bedrijfspo- litiek" zal voeren. Woensdagmiddag omstreeks half vijf heeft burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly in de kunstzaal van de Moderne Boekhandel te Amster dam een tentoonstelling van wer ken van de Frans-Nederlandse schilder Kees van Dongen geopend De expositie zal tot 24 September vrijelijk toegankelijk zijn. de aandacht van zyn Amerikaanse collega zal brengen is ook de erken ning van het communistische regi me, wanneer een behoorlijke rege ring: zal zijn gevormd, om daarna de betrekkingen weer te kunnen aan knopen. Grote prijs van Nederland op 23 Juli 1950 PARIJS De internationale sportcommissie van de Federation Internationale des Automobiles heeft in grote lijnen de internatio nale sportkalender vastgelegd voor 1950, welke er voorlopig als volgt uitziet: 30 April grote prijs van Monaco; 13 Mei grote pri's van Groot Brit- tannië, tevens grote prijs van Europa; 18 Mei grote prijs van Luxemburg; 18 en 21 IVfei interna tionale Rallye van Lissabon; 30 Mei 500 mijlenrace van Indianapo lis; 4 Juni grote prijs van Zwitser land; 18 Juni grote prijs van Bel gië; 2 Juli grote prijs van Frank rijk: 15 Juli snelheidswedstrijd in Noorwegen; 23 Juli Zandvoort: grote prijs van Nederland; 20 Aug. snelheidswedstrijd te Stockholm; 10 September groté prijs van Ita lië; 24 Sept. grote prijs van Tsje- choslowakije. DE HONGAARSE communisti sche leider Lazlo Timar ls zijn land ontvlucht en via Wenen naar Salx- burg gegaan. Deze vroegere sociaal democraat was directeur van de staatskolenmijnen en lid van een commissie van 35, die plannen op stelde voor de nationalisatie van de Hongaarse industrie.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2