VOORAL VOOR DE VROUW Zelfwerkzaamheidkenmerk Slaan der Amerikaanse opvoeding EcAfaioti Ik wil die Dare soep niet Nederlandse telegrafie wordt geautomatiseerd Samenwerking mogelijk op reële grondslag Aan alles komt een eincl r~ Handwerken Basis voorstellen van drie delegaties vrijwel voltooid Vrijdag 2 Sept. 1949 3 Jeugdbibliotheek stimuleert durf en initiatief i „Begrijp je wat het voor mü be tekende, toen ik opeens de gele genheid kreeg een lang gekoesterde wens te vervullen en een studie- ïeis naar Amerika te maken?" dat was het eerste, wat mejuffrouw Hannie Wolff, leidster der Haagse Jeugdbibliotheek in de nok van het gebouw der Openbare Leeszaal ons vroeg, toen wij haar na die mooie reis te spreken kregen. „Mijn leven lang strijd ik voor de „zelfwerkzaamheid" der jeugd. Ik tracht die bij mijn dagelijkse werk zoveel mogelijk te bevorderen en toen kwam ik daar in het land. waar in de zelfde richting wordt gestreefd en waar reeds zo onein dig veel meer bereikt kon worden." „Hoe lang was je er?" „Zes maanden uit en thuis; ik ben heen en weer gevlogen, dus verloor vrij wel geen tijd met de reis. Maar vermoeiend dat het was! Ik had steeds verlangd eens te mogen rondzien in Amerika, waar zij ons op het gebied der jeugd-bibliothe- ken en -leeszalen zo ver vooruit zijn. Nu ik de kans kreeg een beurs te verwerven van een Unes co fellow-schip. wilde ik er ook zo goed mogelijk van profiteren en zoveel mogelijk zien. Alleraardigst werd ik overal ont vangen, De American Library as sociation had op mijn verzoek in overleg met Unesco mijn reispro gramma opgemaakt, zodat ik geen tïid verloor met nutteloos gezoek of ingewikkelde plannenmakerij Unesco wil niet. dat de fellow, die oversteekt, blootgesteld wordt aan interviews en dergelijke tijdro vende zaken. Zij, die aangewezen worden, gaan voor studie en ob servering. Je moet een achtergrond van je vak hebben; daarop wordt je reis uitgestippeld. De opzet van Unes- co-beurzen is, dat de fellow pro fijt trekt van het geziene en dit in eigen land in toepassing pro beert te brengen, en vooral ook de samenwerking over de gehele we reld tracht te bevorderen. Unesco geeft één beurs per vak, b.v een voor muziek een voor bibliotheek wezen. Uitsluitend dus op het" ge- b:ed van kunst, wetenschap, cul tuur. Het Fellowship houdt in: reis en studietijd, het volgen van colleges (Library School) aan verschillende universiteiten. Het langste twee maanden ben ik in Cleveland geweest aan de Western Reserve University. Daar wordt zeer veel werk gemaakt van de Jeugd-bi- bliotheekopleiding. De openbare leeszaal daar hield een tentoonstel, ling ter gelegenheid van „de 50 gouden jaren van werken met de jeugd in de Clevelandbibliotheek." Om van te watertanden. Trouwens ik voelde me soms hevig jaloers op de prachtige jeugd-encyclopaedieën Dat de vacantie nu toch om is kan zoontje niet vatten. „Naar school?", roept hij, „hoe kan dat nou?" „Aan alles komt een eind", zegt de werkster. Die zin haakt zien in hem vast. En heel die dag zoekt hij het tij delijke van de dingen. Aan tafel: „Nu is de melk nog in de fles. Straks zit-ie in m'n buik. En gaat-ie er weer uit". Als ik met een etui aankom om het schoolgaan te verzoeten, praat hij somber! „Nou is het nog mooi met dat gele lineaaltje Maar straks En over z'fn nieuwe sandalen: „Hoe lang duurt dat glimmen nou Mam?" 't Is Vrijdag, 's Avonds zit ik zot te doen met het vrouwenblad. Roerloos lees ik alle copie, die ik bijkans van buiten ken, totdat ik er misselijk van word. Zoontje prutst aan z'n ganzen bord. Alleen als ik me opwind over vergeten aanhalingstekens, zegt hij wijs, na een dag filosoferen: „Morgen ligt die krant in een plas, Mam. Of in de kattenbak. Of in het allervièste wat er bestaat". ij 't Kalmeert me tóch. (lng. Med.) Was Uw wol veilig in E3| ALKALIVRIJ j 35 et par pak Netto 100 gr.. en op de mogelijkheid, die de kin deren daar wordt gegeven om hun opgaven uit te werken. Ik genoot van de wijze, waarop de jongeren daar m staat werden gesteld om zélf hun gang te gaan en vertrouwd te raken met de boe ken en de catalogi. Denk je eens even in, wat een grote waarde dit voor hun opvoeding en hun later leven moet hebben. Als je hier om je heen kijkt in een leeszaal, hoe onhandig en stuntelig sommige volwassenen zijn bij het naslaan van een catalogus, dan voel je pas hoe dit veranderen moet en hoe dat kan, wanneer wij nu reeds de jeugd hierin leiding geven .Wij in Holland kennen de schoolbibliothe ken amper. Ja er zijn natuurlijk een soort uitleenbureaux, waar de kinderen elke week een keurig ge kaft boekje mogen halen, maar het zélf zoeken naar lectuur van hun gading, het speuren, het combine ren van de te vervullen wens en van de boeken, die daarover be staan, dat wordt slechts op een enkele vooruitstrevende school be- Aangekleed Ontbijt. Ze kondigt aan dat ze vanmiddag het nieuwe zeil zal kopen, want de keuken schreeuwt erom. Ik houd meer van een vrouw in een ro mantisch lapje dan van nieuw- zakelijke vloerbedekking, al knapt het kombuis er nog zo van op. Daarom geef ik iets ten beste over „vrouwen die er altijd aardig uit- z»en" en „die tot sloofjes verdor ren", waaraan ik vastknoop dat ze beter een jurk kan kopen,. In haar huishoudelijk geweten getast stuift ze op: „Denk maar niet, dat ik zo'n aangekleed poppetje van me laat maken, waarmee je de hele dag kunt rondvlinderen. Ze sputtert nog iets van „zeker de boel verwaarlozen" en verdwijnt met kribbige haast. Avondeten. Zij: „Vind je het geen geslaagde jurk? Ik had er bijna drie keukens mee kunnen beleggen". Ik: „Ach, voor mijn part wordt die keuken een roethol". In Cleveland's Jeugdbibliotheek gaat het gezellig toe. vorderd. De belangstelling begint echter te ontwaken. Ik krijg al dikwijls vragen in deze richting en ik hoop er van de winter, als ik mijn rapporten voor Unesco uitge werkt en ingeleverd heb, hier en daar lezingen over te kunnen hou den. Je hebt er geen idéé van hoe animerend het is voor de jeugd en hoe hun boekenliefde wordt op gewekt, wanneer zij met fleurig materiaal te doen hebben. Dat heeft werkelijk veel invloed op de lees-animo der kinderen. En dat wordt in de Ameri kaanse jeugdbibliotheken zo veel mogelijk toegepast. In ons land is er nog te weinig contact tussen de school en de bibliotheek. Maar dat zal op de duur vast beter worden." De boekenweek staat er in het teken van het jeugdboek. Hij wordt georganiseerd door de boek handelaren in samenwerking met de Jeugdbibliotheek De kinderen werken hier zelf aan mee; zij fa briceren vaak allerlei, dat bij de boekenweek te pas komt. Dikwijls ook bereiden de kinderen zelf ten toonstellingen voor in verband met een gedenkwaardig feit of een bepaald onderwerp zoals b.v. Uni ted Nations Intercultural relations Die internationale contacten wor den op het ogenblik sterk onder streept. In Amerika hebben de grote uit gevers speciale uitgeefsters van jeugdlectuur. Alle boeken kunnen daar in grote oplagen verschijnen. Hierdoor is het mogelijk om de beste artisten aan het werk te zetten en veel aandacht te schen ken aan goede boeken, met een artistiek verzorgd uiterlijk. Slaan is gemakkelijk. Opvoeden niet. want dat eist zelfbeheersing. Wie het kind wil helpen een even wichtig .mens te worden, bereikt dit niet door het te laten voelen hoe gemakkelijk een grote en ster ke een kleine, zwakke voor zijn eigen gemak naar zijn hand kan zetten. Want de meeste ouders siaan alleen uit ongeduld en woe dt, maar niet uit opvoedkundige overwegingen. Geslagen kinderen reageren op de duur niet meer nor maal op het leven. Ze hebben de angst nodig gekregen en kunnen hem niet missen, omdat ze er aan gewend zijn geraakt, dit als de enige drijfveer van al hun doen te zien. Zo ontstaan de types die al tijd de stok achter de deur moeten hebben en zonder dril-systeem om onder te bukken tot niets komen. Een onaangename karakteront plooiing tonen ze dikwijls als ze in de gelegenheid komen zich te laten gelden. Over anderen laten ze dan de angst regeren die ze in J zichzelf het zwijgen opleggen, door 1 haar anderen in te boezemen. Daarachter schuilt eigen zwakheid en onzekerheid. Kinderen die wreed en ruw zijn tegen kleinere kameraadjes willen alleen maar bewijzen dat ze zelf de sterkste zijn. Als iedereen bang voor je is, dan kan er immers niemand zijn waarvoor je zelf bevreesd bent. Dit heeft de hardhandige opvoeding hun geleerd: Wees een goede slaaf, om de sterke niet te prikkelen; maar beter is het zelf de angst aanjagende te zijn In een wereld waarin nog steeds gedacht wordt aan de jaren die achter ons liggen en men grote woorden spreekt over het verhoe den van een eventuele herleving i van de fascistische horden-menta liteit, mag men zich wel eens af vragen in hoeverre ieder van ons onbewust meegewerkt kan hebben tot het ontstaan daarvan. Want de psychologie van het fascisme valt voor een groot deel samen met die van het geslagen kind, dat als heerser wreed en als onderdaan slaafs wordt. Zo bezien rust op iedere vader en moeder een verantwoordelijk- beid die veel verder gaat dan de ontwikkeling van hun "*kind tot normaal individu. Hier hebben de ouders, maar vooral de moeders de hand erin hoe de wereld van straks, waarin hun kinderen groot geworden zijn, er zal uitzien. Motten De huisvrouw zal veel tijd, moeite en geld kunnen besparen als zij al haar wollen goederen, kleding en meubelstoffen en tapijten motbe- stendig zou kunnen kopen. De tex tielfabrikanten zijn meer en meer bereid motbestondige artikelen te leveren, maar er moet ook vraag naar zijn. Deze vraag is niet zo groot, als voor de oorlog, omdat velen nog niet weten, dat de fabrie ken haar deze voordelen kunnen bicden. Zo lezen we in de uitgave van de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting Mode-novellette Wordt er nog gehandwerkt door de moderne vrouw? Heeft ze daar nog tijd voor met haar drukke huishouden, haar weinige huishoudelijke hulp en haar vele belangstel lingen? Wij geloven van wel, maar op een andere manier dan een vorige generatie dat deed. In de kemenade van 1949 worden handwerken ge wrocht die practisch nut hebben, zoals tasjes, mutsen, kragen en truien. Kleding stukken worden versierd, maar alles moet weinig- tyd kosten en een maximaal effect geven. Kruissteekjes in bonte kleuren van grove wol (Smyrnawol) geven aan een donker jurkje een fleurig aanzien. En stel U voor dat U van hetzelfde materiaal een bijpassend Turks mutsje maakte zoals de drie gratiën op de schets dat hebben gedaan. Een geweldige lange kwast staat daar nog pikant bij ook. Een geborduurd bolerootje met muts je zoals boven links op de schets is 'n aanwinst voor elke garderobe. Wij denken ons dit garnituurtje van zwart vilt of laken met borduur sel van oranje rode en bruine kruissteekjes hier en daar onderbroken door een paar kraaltjes of pailletjes. v. Het kan zo'n lijdensweg zijn, 't kind dat het vertikt om te eten. Kom Robbie, nog maar zes hapjes, nog maar vijf Jiapjes. Toe nou, Robbie, weet je wat. dit is een olifant hij komt naar je toe, kijk. kijk, hap... Maar alle olifanten ten spijt, Robbie gelooft het wel, draait zijn koppig hoofdje om, knoeit met zijn vingers in de prak, zit met een «volle mond en grote dromerige ogen uit het raam te staren, en- het wordt weer een drama. Wat moet ik eraan doen? jam mert de moeder. Ze is soms uren met het kind beZig en het blijft zo: wanneer Robbie wat ouder is, wei gert hij nog "halsstarriger. Dan komen er scènes met Pa: Je blijft aan tafel, tot je bord leeg is, dreigt vader en dan wordt Robbie koppig, hij wil niet, hij blijft zitten en houdt vol, het eten is koud, 't wordt eindelijk maar voor zijn neus weggehaald en hij moet naar bed. Tranen, iedereen in een slecht humeur, niemand is er wat mee opgeschoten. Is het dan zo gek om een mo dernere weg in te slaan en te doen wat vele dokters ook aanbevelen: Als het kind niet wil eten, laat hem dan. Dring het hem niet op. Maar geef hem ook niets anders. Wanneer het kind honger krijgt, eet hij vanzelf wel. Ja maar, hij heeft het zo nodig, zegt de moeder. Hij is toch al niet dik en niet sterk, hij moet toch de nodige voedingsstoffen binnenkrij gen? Dat is natuurlijk wel zo, maar op deze manier krijgt hij ook niet bar veel naar binne en boven dien, wat erger is, het kind tyran- niseert zo het hele gezin. Een dokter vertelde hoe hij het een keer meemaakte, dat men het kind eindelijk maar zijn gang liet gaan en het toen ook werkelijk in twee dagen niets at. Maar toen was het ook radicaal voorbij, hij had razende honger en verorberde alles, wat voor hem werd neergezet. En meteen was het conflict ook blijvend opgelost, voortaan treuzelde hij niet meer met eten. In elk geval is het fataal, wan neer een kind het middelpunt wordt aan tafel van de bezorgde Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW belangstelling van vader en moe der. Er kan natuurlijk, als hij niet wil eten, iets met hem niet in orde zijn. Lr moet dan een dokter ge raadpleegd worden. Goed, dan blijkt, dat het kind volkomen ge zond is. Hij heeft ook genoeg be weging, is in de buitenlucht, speelt normaal. Welnu, dan moet hij ook honger hebben of althans een ge zonde trek. Maar hij eet niet, dus is er iets anders met hem aan de hand: hij wil de aandacht trekken. Hij vindt in die liefhebbende angst van zijn moeder een zekere bevre diging, het kind wil zich laten gel den. Vaak komt het voor bij kinde ren, die jaloers zijn op een kleiner broertje of zusje en die op deze manier laten uitkomen, dat er niet genoeg attentie aan hen wordt be steed, naar hun zin. Het beste is, om heel gewoon en normaal te doen. Het is vanzelf sprekend, dat we om zes uur aan tafel gaan. Het is vanzelfsprekend, dat alles wat op tafel komt, lekker is, en het is vanzelfsprekend dat we allemaal eten. Als een kind dan niet eet, goed, dan moet hij het laten. Weg bordje. Net of er niets aan de hand is. Geen honger? O, nou dan niet. Dan is het hele pleizier in het niet-eten weg. Niemand heeft be langstelling, niemand zeurt of vleit, niemand belooft iets of dreigt met iets. Maar dan is de mop er ook af. En Robbie zal mis schien niet pten, maar 's avonds zal hij om een boterham vragen en de volgende dag zal hij gewoon meedoen en net als de anderen boontjes en aardappelen eten. Weg is het conflict. Wanneer een kind bepaald iets niet lust, dring het hem dan niet op. Wacht tot hij een keer erg hongerig is en geef 't hem dan. Natuurlijk hebben alle kinderen dingen, waarvan ze beslist gruwen. Melk, of vellen in de melk, of griesmeel 'f uien. Waarom daar ophef van maken, melk kunnen ze krijgen in een andere vorm of in de pudding en van dingen als uien of griesmeel gaan ze mis schien later houden. Een kind kan zo diep verwijtend kijken na een hap van de een of andere stamppot èn zeggen: Nou heb je er toch uien in gedaan, moeder! Of ze zeewier te eten krijgen. Ên dan is het natuurlijk erg be langrijk, dat het eten er gezellig en smakelijk uitziet, dat de tafel net jes gedekt is, dat er vooral kleur tjes zijn: tomaten, sla, rauwe wor telen, het staat zo gezellig, het geeft een feestelijk idee en hel wekt de eetlust op. Britten bezetten fabriek in Oberhausen OBERHAUSEN. Britse troepen hebben een fabriek van syntheti sche olie te Oberhausen bezet, waarvan de arbeiders de met de demontage belaste personen hebben verdreven. De soldaten waren volle Velduitrusting en naderden de fabriek in twaalf pantserwagens, uitgerust met machinegeweren. Zij hebben geen tegenstand ontmoet. Later zijn de soldaten teruggetrok ken en vervangen door honderd Duitse politiemannen. De Britse generaal-majoor W. H. A. Bishop heeft de Duitse arbeiders laten weten, dat hij indien hij op nieuw tegenstand zou ontmoeten, de gehele fabriek zou sluiten, waar door 2500 arbeiders werkloos zou den worden. De arbeiders hebben daarop in een vergadering beslo ten van verdere acties af te zien. Het is de tweede maal, dat de Enselscn gebruik hebben gemaakt van troepen om een einde te ma ken aan het Duitse verzet tegen de demontage. Teletype komt in de plaats van Morse DEN HAAG. In de toekomst zal het Morse stelsel uit het Neder landse tclcgraafverkcer verdwijnen. De Morse-toestellen zullen plaats maken voor moderne verreschrijvers, zogenaamde ..tcIetype"-toestellcn en een P.T.T.-ambtcnaar in Delfzijl zal over enkele jaren slechts enkele handelingen behoeven te verrichten om een telegram te verzenden naar Maastricht. Deze verzending zal geheel langs automatische weg plaats vinden en het gevolg daarvan is. dat de telegraafkosten laag zullen kun nen worden gehouden. In Amsterdam en vermoedelijk in Den Haag, Rotterdam. Zwolle en Den Bosch zullen telegraafautomaten komen, waarop de overige telegraafkantoren worden aangesloten. De bouw van deze automaten is opgedragen aan een buitenlandse firma. Zij zal ze bouwen yolgcns aanwijzingen van het Staatsbedrijf der P.T.T. en daarbij vindingen van Nederlandse P.T.T..tcchnici toepassen. inding van onze eigen technici Om te zien hoe deze vindingen in de praktijk voldoen heeft men een half jaar geleden te Amsterdam een proefautomaat gebouwd. Zij maakt het thans reeds mogelijk, dat telegrammen,- aangeboden op een van de. weinige thans op de proef, automaat aangesloten kantoren ge heel langs automatische weg naar de plaats van Instemming gaan Tot dusverre had men voor het bedienen van de Morse-telegraaf toestellen speciaal opgeleide amb tenaren nodig, zowel voor het ver zenden als voor het in ontvangst nemen van telegrammen. Meestal moesten bovendien nog op zoge naamde concentratieposten door verbindingen tot stand worden ge bracht. Dit alles wordt in de toekomst overbodig en daardoor zullen ook de personeelskosten kunnen wor den verminderd. De man in Delf zijl drukt op een toets. Via de cen trales te Zwolle en 's-Hertogen- bosc-h wordt de verbinding auto matisch tot stand gebracht. De. te letype in Maastricht geeft automa. tisch antwoord dat het telegram kan worden ontvangen en dit wordt dan in Delfzijl getypt en komt op hetzelfde ogenblik in Maastricht aan. Nadat Maastricht automatisch gemeld heeft, dat ook aan het einde het telegram nog be hoorlijk ontvangen is, drukt Delf zijl op een knop cn de verbinding valt automatisch weg. De lijn is vrij voor andere telegrammen. Is Maastricht op het moment dat Delfzijl een telegram wil verzenden in gesprek, dan wordt het telegram automatisch in 's-Hertogenbosch opgenomen en doorgestuurd zodra dat mogelijk is. Bij de opdracht heeft de firma die de automaten bouwt een leve- ringstijd van ongeveer vier vijf jaar vastgesteld. Zou versnelling van de uitvoering mogelijk zijn, dan zou het automatische telegraaf- verkecr in Nederland in volle toe passing kunnen zijn, wanneer hier in 1951 het congres wordt gehou den van het ..Comité consultatif in ternational telegraphie" en kop stukken op het terrein der telegra fie uit de gehele wereld hier samen komen. VOOR ZIJN BOODSCHAP aan de vergadering van het Ameri kaanse Legioen in Philadelphia, had president Harry S. Truman op het podium een onder onsje met de commandant uan het Le gioen, Perry Brown (rechts). In zijn rede wees president Truman er op. dat het Marshall plan slechts de eerste stap naar econo misch herstel is. Hij pleitte voor nauwere samenwerking in de in ternationale handel. Een Europees llof aanbevolen STRAATSBURG. Dc )uridi- sche commissie der Assemblee van de Raad van Europa heeft met der tien tegen zeven stemmen een aan beveling goedgekeurd, waarin wordt voorgesteld over te gaan tot de instelling van een Europees ge rechtshof, Het zou tot taak hebben schendingen van de rechten van de mens, zoals deze zijn neergelegd in het hieromtrent opgestelde hand_ vest, te berechten. Dc commissie besloot voorts de instelling van een internationale commissie van onderzoek aan te bevelen, die tot taak zal hebben dc gevallen van beweerde schendingen der mensenrechten te onderzoeken. RAND TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIË (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. De Nederlandse delegatie legt op dit ogenblik dc laatste hand aan de schriftelijke stukken, waarop dc verdere bespre kingen in de R.T.C. zullen worden gebaseerd. Naar verluidt hebben de Republiek en het B.F.O. deze stuk ken reeds voltooid, doch ze werden tot nu toe niet ingediend, dit zal door alle partijen tegelijkertijd ge schieden. Uit de uitvoerige discussie, welke blijkbaar in de Nederlandse delega tie heeft plaats gevonden, kan wel blijken, dat Nederland ter conferen tie het initiatief stellig niet aan de twee Indonesische partijen zal laten. Van Nederlandse kant wordt oprecht verlangd naar een blijvende samen werking tussen Nederland cn de R.I.S doch dat zal dan moeten ge schieden op een reële en hechte ba sis, waarbij Nederland tegenover de offers, welke het moet brengen, dui delijke garanties verlangt. Wanneer Nederland erkent, dat de lichte unie de beste vojrm van sa menwerking is, wil dat geenszins zeggen, dat zulk een unie er alleen voor de vorm zou moeten zijn. Dat Is, zo \vordt aan Nederlandse zijde gesteld, in het belang van Nederland en niet minder in dat van Indonesië. Aan de reële samenwerking in bei der belang zal een strikt zakelijke basis ten grondslag gelegd moeten worden. Dat zal vooral op het stuk van de financieel-cconomische voor stellen tot uitdrukking komen. Nederland zal duidelijke eisen stellen op het punt van de overne ming van de schulden, welke naar verluidt worden berekend op onge veer vijf en een.half milliard. Vol gens de door Nederland ontworpen voorstellen zou dat er op neerko men, r'u aan aflossing en rente jaar lijks 350 mill, gulden door de R.I.S. aan Nederland moeten worden be taald. Bont zwieren de rode, witte en donkerblauwe klokken van haar jas tegende grijze herfstlucht. Geen rukwind heeft vat op het kleine wijnrode dopje, dat het hoofd stroomlijnt, aangepast aan het kortere haar. Ze voelt zich prettig en niet akelig ingepakt, want de warme tweed-jas, uit 2 grote lappen stof, ontplooit zich losjes om haar als een beweeg lijke klok. Door het wijde cir kelen van haar jas ziet het eruit alsof ze door de herfst walst. Communisten in China melden overwinningen SAN FRANCISCO. Het onder communistische controle staande om- roepstation Peiping heeft beweerd, dat de communistische troepen de hoofdstad van de provincie Foekien. Foetsjou, alsmede twee marinebases en negen steden in deze provincie hebben veroverd. Tijdens de gevech ten in Foekien zouden 50.000 man nationalistische troepen zijn gedood, gewond of gevangen genomen. Vol gens Radio Peiping zouden de natio nalisten bij de strijd om Lantsjou in Noord-West-China meer dan 23.000 man hebben verloren. Uit Hongkong wordt gemeld dal de opmars van de communisten thans Kanton bedreigt. De hoogste raad van de nationalistische Chinese regering heeft opdracht gegeven, dat terstond zes Chinese legers uit For mosa naar Zuid-China moeten ver trekken. Japan bedreigd door grote overstromingen TOKIO. Tokio en Yokohama worden met overstromingen be dreigd, die het gevolg zijn van de typhoon die hier heeft gewoed en die tot dusver 68 doden, 50 vermis ten. 223 gewonden en 66.000 daklozen heeft geëist. Nog steeds haalt men slachtoffers uit de verwoeste ge bouwen. Dc Japanse regering heeft 100.000 man aan het werk gezet om de dij ken te versterken. De eerste dijkbreuk heeft reeds plaatsgevonden in Ajoi, in de bergen ten noord-westen van Tokio, waar de Waterosi-rivier stroomt. Hierbij kwamen 31 mensen om het leven. Men vreest, dat ook de Toni-rivier en andere stromen, die door de regen gezwollen zijn, buiten hun oevers zullen treden. Het is echter nog niet duidelijk, op welke wijze dc omvang van deze af lossingen zullen doorwerken in de RIS. Aan B.F.O.-zijdc laat men duide lijk doorschemeren, dat een te zware belasting van Indonesië ernstige ge volgen voor dc Indonesische econo mische activiteit zal hebben. Indien de Nederlandse financiële wereld te sterke aflossingen eist, zal het gevolg daarvan zijn, dat Indone sië gedwongen z.al zijn, dc importen uit Nederland te beperken. Het is duidelijk, dat dan dc Nederlandse industrie het slachtoffer zou worden van de zekerheden, welke dc Neder landse financiers eisen, terwijl bo vendien Indonesië voor zijn herstel noodzakelijke importen zal moeten ontberen. Het zal een kwestie zijn van nauwkeurig afwegen. Volgens niet bevestigde berich ten zou men het er in Nederlandse delegatie over eens zijn, dat tot de garanties, welke door Indonesië moeten worden gegeven, gerekend moet worden dc goedkeuring van d benoeming van de president van de Indonesische circulatiebank door een Nederlandse commissaris. Voorts zal de Nederlandse delega tie er aan vasthouden, da Indone sië de verzekering geeft, dat con cessies aan Nederlandse onderne mingen verleend gehandhaafd zul len worden voor de tijd dat zij verleend zijn en dat deze conces sies ook zullen wordep verleend. NA TIEN JAAR „Dag van de vrede" in Sowjetzone Wij tiillon niet nog een oorlog, zeggen West-Duitse kranten BERLIJN. In de Russische zone van Berlijn is een „dag van de vrede" gehouden precies tien jaar na het uitbreken van de tweede wereldoorlog door de Duitse aan val op Polen De „Tacgliche Rund schau", het blad van het Rode Le ger in Berlijn publiceerde de tekst van een nota. door het Volksfront van de Russische zone aan dc Pool se regering gestuurd, waarin o.m. wordt gezegd: „Het is een nationale plicht voor alle democratische en vredelievende Duitsers zich te ver zetten tegen alle elementen, die trachten de nieuwe Pools-Russischc grens te gebruiken voor het ontke tenen van een nieuwe oorlog." Op een massa-meeting in de Sow- jetsector van Berlijn is door di verse sprekers het woord gevoerd. Walter Ulbricht, mede-voorzitter van het politiekbureau van de S E D, richtte aanvallen op het At lantisch pact. de westelijke bezet tingstroepen en Kurt Schumat her. Gerhard Eisler noemde de Vere nigde Staten de grootste vijand van het Duitse volk. de Sowjetunie daarentegen zijn beste vriend. Ter gelegenheid van de dag van de vrede stonden de Russen op vele plaatsen van Duitsland de Duito^s toe vrij de zonegrens over te ste ken. Te Beieren leidde dit tot een invasie van tien vijftienduizend Duitsers uit de oostelijke zone. In^e drie westelijke sectoren van Berlijn heeft geen herdenking van het uitbreken van de tweede we reldoorlog plaats gevonden. De West Duitse bladen versche nen met koppen als „Wij willen niet nog een oorlog". De onafhan kelijke Frankfurter Abendpost schreef, dat het beschaamd en ont moedigend was te bedenken, dat het de Duitsers waren die hun bu ren aanvielen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3