Zon speelt in blinkend koper van feestende muzikanten Buiten de school dreigt massaficalie van JN'eerlarids jeugd Muziekweek vindt machtig slot in massaal optreden Oosten rijkse liand hallers tonen duidelijk spel-overwicht Noteert u even Prof. clr. Gielen sprak op Landdag van Katholieke jongeren Leeuwengebrul Hulde aau musici vau Amersfoort 2 Maandag 5 September 19^ Het was een machtig „slot-accoord" waarmede de Amersfoortse mu ziekweek 1949 Zaterdagmiddag rond het terrein aan de Hellestraat be sloten werd. Alle plaatselijke muziekverenigingen, t.w. „Amersfoortse Muziek Vereniging" (A.M.V.), „H. J. Hegeraath", „Excelsior", „Hosan na", „Wilskracht", de corpsen van de Politie en de Post en de tamboer en .pijpercorpsen „Juliana" en „Bernhard", hadden er een gelijkelijk aandeel in. Zij allen maakten er niet alleen een geslaagde muzikale de monstratie van, maar zij demonstreerden tevens welk een gezonde geest van goede kameraadschap en onderlinge saamhorigheid er bestaat tus sen de keistedelijke muziekgezelschappen. Op het Molenveld bleef geen plaats onbezet Waardering en belangstelling van de zijde van de burgerij be staat hiervoor zeer zeker. Want hoe gezellig druk werd het niet tegen vier uur. toen van alle rich tingen de corpsen kwamen aan marcheren Het Hellestraat-terrein, waar reeds verscheidene malen diverse attracties vele toeschou wers lokten, had er een nieuwe aantrekkelijkheid bij: een muzikale kijk- en luisterspel bij uitnemend heid Het was een lust voor het oog de veelal geuniformde corp sen te zien voorbij trekken, hoe fier liepen niet de volgelingen van H. Hermandad (en zo dicht bij huis!) en „Tante Pos", en wat bood het gepluimde „Wilskracht" geen gezellige aanblik, hoe flink liepen ook de jongelui van „Juliana" en „Bernhard' en ja. allemaal ver. dienen ze lof, want het lijkt ons voorwaar geen pretje enige uren in een brandende zonneschijn in de weer te zijn. Maar aan de andere kant verhoogde de zon de feeste lijke aanblik, want de extra ge poetste instrumenten glommen en blonken dat het een lieve lust was. GEEN PLAATS ONBEZET Inmiddels was er langs de kant geen plaatsje meer onbezet, toen Juliana startte voor de eerste „rondjes". Achter elkaar maakten vervolgens alle corpsen twee ron den en lieten daarbij vrolijke marsmuziek horen. Het kwam als het ware hierop neer, dat de corp sen ten besluite van de muziek week, zich stuk voor stuk nog eenmaal aan het Amersfoortse pu bliek voorstelden. Een geslaagd idee, maar had één ronde niet vol. doende geweest? Mede door het te laat beginnen werd het nu bij ze venen voor dit muziekfestijn ten einde was. Gelukkig bleek dit geen al te nadelige invloed te hebben op de belangstelling: het was en bleef druk tot de laatste „ronde". Nadat iedere vereniging zo. voor bij getrokken was, kwamen de Po litie en „Juliana" samen „voor het voetlicht". Zij wilden demonstre. ren, dat een pijpercorps en een corps met harmoniebezetting uit stekend samen kunnen gaan. Daar toe hadden de heren Hulleman en Baarda de mars „Colonel Bogey" speciaal voor dat doel bewerkt en het kwam inderdaad goed tot zijn recht. Een dankbaar applaus was de beloning. Daarna was het de beurt aan de gezamenlijke drum bands van alle gezelschappen. Dit werd een alleraardigste demonstra tie, die bij het publiek uitstekend in de smaak viel. MACHTIG ACCOORD De finale werd een soort „monster-demonstratie", waar aan alle corpsen tegelijk huri medewerking verleenden, bij het politie bureau stelde men zich gezamenlijk op.... tam- boermaitres voorop en met een machtig klinkend „Oranje - Boven" zetten zo plm. 450 muzikanten de pas erin.... Het ging hierbij natuurlijk meer om de eenheids gedachte dan om de muzikale prestatie. Voor het publiek was het tevens een grote attractie In de aanhef spraken wc over „machtig slot-accoord" waar mede we doelden op het muzikale festijn in zijn geheel: het laatste gezamenlijk optreden was een groots slot-accoord op zichzelf. Een waarlijk „krachtig" einde van de muziekweek! „Wilskracht" zorgde des avonds met een goed geslaagd concert voor een passend besluit van de serie concerten, die in de muziek week gegeven zijn. Een zeer geva rieerd prograrrjma werd ten ge hore gebracht vanuit de muziek tent bij 't haantje. De verlichting zorgde voor een feëerieke aanblik. Het concert trok vele belangstel lenden, die met aandacht luister den en het gebodene met een warm applaus wisten te waarderen. Het bleef lange tijd feestelijk druk in Amersfoorts binnenstad. Een prachtig besluit op een prach tige zomeravond. Wal men ervan zegt We noteerden de meningen van enkele nauw bij de muziek week betrokkenen. Hier zijn ze: Th. Huieman Politie-mu ziekgezelschap) Dit jaar meer belangstelling dan voorgaande jaren. Muziekweek uitstekend om kameraadschappelijke geest en collegialiteit onder corpsen te bevorderen. Ook in dat op zicht is deze week uitstekend geslaagd." H. de Vries (secretaris con tact-commissie) Buitengewoon goed verlopen. Mooi weer gehad en veel medewerking van pu bliek en autoriteiten. Er waren moeilijkheden te overwinnen het was bijv. vacantietijd, voor verlichting 's avonds en diverse andere dingen moest zorg ge dragen worden. Het was alle maal echter voor elkaar". J. v. d. Linden (voorzitter contact-commissie)„Laten we onszelf geen pluim op de hoed steken, maar dank brengen aan de muzikanten zelf. We hebben kunnen merken, dat de belang stelling groeiende is. En apro pos we missen nog wat in Amersfoort: een goede mu ziektent!" Joh. de Vries (dir. tam bour- en pijperscorps „Julia na"): ..Prachtig geslaagd. Je gaat (als muziekvereniging) weer eens anders tegenover el kaar staan. Je ziet en hoort el kaar weer eens. Enne V.V.V. heeft, wat het muzikale gedeel te betreft, een goedkope feest- week gehad!" Toeschouwer (neutraal) ..Lollige week geweest niet al die muziek. Het brengt weer eens wat leven in de brouwerij. Ze kunnen maar wat goed bla zen, maar zonder al die muzi kanten nou thuis ook zoveel no ten op d'r lui instrument heb ben?" VJ DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Amersfoorts lieren geven goed partij „Dwaalwegen" Zij, die van een gevoelige film verhaal houden, waarin menselijke problemen tegen een enigszins ro mantische achtergrond worden be handeld, zullen aan de film „Dwaal wegen" (The secret heart) veel ge noegen beleven. In deze film wordt het probleem van de onvervulde liefde behandeld. De verhoudingen tussen de in „Dwaalwegen" optredende mensen, komen tot een dramatisch einde, wanneer één van hen geen uitweg meer ziende, zich in zee wil stor ten. Zover komt het niet en de toe schouwer gaat dan ook met een ge rust hart naar huis, wetende, dat er een betere oplossing is om het le ven in alle aspecten te leven. De bezetting van deze film is voortreffelijk. Wij noemen slechts grote figuren als Claudette Colbert, Walter Pidgeon en June Alyson. Burgerlijke Stand 3 September 1949 Geboren: Margaretha Paula Ma- renka, d. v. P. J. F. Pala en K. G. Hartvelt; Anna Ptronella, d. v. A. J. N. Horstmeier en F. Boodt; Martha Lucretia, d. v. K. Struik en M. J. Uijl; Elizabeth, d. v. A. Wis- pelweij en J. J. de Besten; Atse, d. v. A. Wispelweij en J. J. de Besten. Getrouwd: H. J. Kromhout en H. M. Ballast. Overleden: Aleida Spannenberg, 69 j., geh. m. A. Nakman. De temperatuur in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 23°. GRAND THEATRE: .Thuiskomst". 14 Jaar. Zondag: 2 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag 2.30, 6.45 cn 9 uur. Zaterdag 3 en Woensdag 7 September telkens om 4 uur ..Oranje-voorstellingen". Op die data begint matinee ..Thuis komst" 1.45 uur. Donderdag 7 Sep tember. aanvang 8 uur: Amsterdams Toneelgezelschap voert op Shake speare's „Midzomemachtsdroom". CITY THEATER: .Dwaalwegen". 14 Jaar Zondag 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Dage lijks 2 30. G.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER van Vrijdag tot en met Maandag Music for Mil lions" alle leeftijden. Van Dinsdag tot en met Donderdag ..Go West" alle leeftijden. Zondag 2. 4.15 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK ..Plnoc- chlo" alle leeftijden. Dagelijks vier voorstellingen 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.30-4.30 uur; Lees zaal dagelijks van 10—12.30 cn 2—5 uur; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. Museum Fleblte. Tentoonstelling Lislduna. De handbalwedstrijden tegen Kla genfurt, die Zondagmiddag op „Birk- hoven" werden gespeeld, mochten zich niet in een grote publieke be langstelling verheugen. Wel waren er meer kijklustigen dan gewoonlijk. Tevreden was het bestuur van de handbalgroep „Amersfoort" niet. Im mers men heeft kunnen genieten van uitstekende handbalsport Wat de Oostenrijkers, vooral de heren, ons aan techniek, tactiek en snelheid toonden, was perfect. Wij willen als onze eerlijke mening te kennen ge ven, dat het spel van de Oostenrijkse dames ons enigszins heeft teleurge steld. Zij misten het doorzettings- cn uithoudingsvermogen en de tech niek. Niettemin gaven de KAC- dames een geducht lesje aan het pro vinciaal Utrechts elftal, dat vooral na de rust slecht partij gaf. Nadat de aanvoerdster van het Utrechtse dames-elftal mevr. Molen dijk bloemen had aangeboden, deed mevr. Molendijk de afworp. De af- worp. De provincialen namen het eerst het initiatief, doch de aanval len hadden geen resultaat. De Kla- genfurtse dames verplaatsten de strijd naar de andere helft en de re- serve-keepste van het provinciale elftal, mej. Luikel van „Amersfoort", kreeg de eerste schoten reeds te ver werken. Een snelle uitval van de Utrechtse voorwaartsen had succes. Mcj. Els Roos (Amersfoort) plaatste de bal naar mej. Grim (BHC), die de KAC-keepster het nakijken gaf! (10). De doelverdedigster van Kla- genfurt, mej. Schutz, stond ook machteloos tegenover een fraai schot van mej. De Groot (HHC). Het provinciale offensief was ech ter maar van korte duur. Na de af worp verschalkte de KAC-voorhoe- de de provinciale verdediging op lis tige wijze en mej. Rein wist het eer ste tegenpunt te scoren, (21). Aan de andere kant forceerde mcj. Els Roos een graaie doorbraak, doch haar harde schot kwam degen de paal Na de rust noteerden wij aan beide zijde fraaie schoten, die door de doelverdedigsters konden worden verwerkt. Na fraaicombinatiespel wist mej. Reim de gelijkmaker te scoren. De propinciale ploeg nam daarop weer een voorsprong. Els Roos bracht met een. handige schijn beweging de stand op 32. Moeheid ging de dames van het Utrechtse elftal parten spelen. Daar tegenover hadden de KAC-dames nog niets aan snelheid ingeboet. Ver rassend was dëze snelheid en de pro vinciale achterhoede kon het flitsen de spel niet meer bijhouden. Mej. Getzeller bracht de beide partijen weer op gelijke voet (33). Keurig individueel spel van mej. Roos le verde het vierde Utrechtse doelpunt op. De Oostenrijkse dames hadden hierna weinig moeite meer met de niet met voldoende elan spelende Utrechters en geleidelijk wisten zij de stand op te voeren. Mej. Rotraut scoorde de gelijkmaker, waarna de dames Koinig, humer en Polesnig de eindstand op 47 brachten. Bij de Utrechtse dames blonken mej. Roos (Amersfoort); mej. De Groot (HHC> en mej. Annie Menger (Amersfoort) uit. VOLKSLIEDEREN Opgesteld voor de tribune luister den de hercnploegen van KAC en „Amersfoort" daarna naar de volks liederen, die door „H. J. Hegheraat" ten gehore werden gebracht. De di recteur van de Sportstichting, de heer B. Verschuur, sprak enkele woorden. Hij hoopte dat deze spor tieve 'ontmoetingen een bijdrage zou den mogen leveren tot de internatio nale solidariteit. De leider van KAC, de heer Steiner, dankte. Hij was bij zonder verheugd over de vriendelij ke ontvangst, die de Oostenrijkers in ons land is bereid. De Oostenrijkse handballers over handigden hun Amersfoortse vrien den een souvenir, waarna burge meester Molendijk de afworp deed. De KAC-ers, die twee invallers tel den, toonden reeds direct hun over wicht. Schutzelhofen plaatste een boogbal fraai in de bovenhoek van de goal en gaf keeper Schuin het na kijken. Enkele seconden daarna scoorde Fijnenberg voor „Amers foort" de gelijkmaker. Het veldspel van de Oostenrijkers was voortref felijk, waarmede wij niets ten nade le van de Amersfoorters willen zeg gen De Oostenrijkse aanvallen, veel vuldig in getal, kenmerkten zich door de keurige afwerking, het fraaie samenspel en de flitsende snelheid. Het tweede doelpunt van Schutzelhofen, die in de Oostenrijk se nationale handbalploeg speelt, ontstond na een dergelijke combina tie. Steeds opnieuw verrasten de KAC-voorwaartscn de Amersfoortse achterhoede. Aan het uitstekende doelverdedigcn van Schuin moet het geringe succes van de Oostenrijkers in de eerste helft worden toege schreven. Op uitstekende wijze ver dedigde hij zijn doel en zeker schij nende doelpunten wist hij door fraaie uitvallen te voorkomen. De harde en verrassende schoten van Acsmann en Schutzelhofen waren hem echter te machtig (14ï. Een fraaie Amersfoortse combinatie werd met een onhoudbaar doelpunt van Brondijk bekroond .nadat deze keurig de bal van Huslage Jr. kreeg toegespeeld (24). Na de rust verkleinde Fijnenberg de achterstand tot 34. Het verband in de Amersfoortse ploeg was hierna enige tijd verdwenen, uit een indi recte vrije worp wist Schutzelhofen te scoren (3—5). De beide interna tionals Acsmann en Schassel ver hoogden daarna de voorsprong tot 3—7. Nadat het spel enige tijd over en weer was gegaan, trof een hard schot van Van den Berg doel (47). Acsmann en Schlager brachten de eindstand op 49. Een voor de Amersfoorters alleszins bevredigend resultaat. ..Amersfoort" heeft uitste kend partij gegeven aan een ploeg die minstens een klasse beter speel de. De dames-ploegen van Oostenrijk (Klagenfurt) en van „Amers foort" (zittend), poseren voor de aanvang van de wedstrijd, die door K.A.C. glansrijk werd ge wonnen. 180 Op de ochtend van het vertrek is stuurman Robert Jans- zoon al vroeg in Am sterdam Hij gaat sa men met de huofdboots- man Vreugdenhil naar de Schreierstoren, waai de gemonsterde beman ning ten overstaan van de waterschout de mon sterrol moet tekenen Nou, een al te beste in druk krijgt Robert Jans- zoon niet van deze man nen. Ze zien er ruw en onverzorgd uit. De meestcn kunnen niet eens schrijven en zetten een kruisje achter hun naam op de rol Vreugdenhil kijkt ook al be-(gen de stuurman; „het valt niet mee in deze i ter zee ook weer. Bovendien worden de Duin, zorgd. „Maar we zijn al blij, dat we deze tijd zeelieden te monsteren, want binnenkort kerker kapers al hoe langer hoe brutaler", j! mannen hebben kunnen krijgen", zegt hij te- loopt het Bestand af en dan begint de oorlog Verbroederingsavond handballers De handbalgroep „Amersfoort" hield Zaterdagavond in Academie de Danse een verbroederingsavond met de Oostenrijkse handbalvrien den uit Klagenfurt. De voorzitter van „Amersfoort", de heer C. Schonewille, zeide in zijn welkomstwoord van mening tc zijn dat de Oostenrijkse vrienden in Amersfoort een aangenaam ver blijf hebben genoten. „Woensdag avond sprak ik de hoop uit, dat wij goede kameraden zouden wor den. Naar mijn mening is dit thans reeds een feit." Gaarne zou hij willen dat de ontstane vriend schapsbanden nog hechter zouden worden gemaakt en de heer Scho newille hoopte dat de Amersfoor ters volgend jaar in de gelegenheid zouden zijn naar Klagenfurt te komen. De heer Schonewille richt te woorden van dank tot de pleeg ouders en Tiede Herrema uit Utrecht, die enige dagen als tolk fungeerde. In de zaal werd daarna een bont programma afgewerkt, dat zowel bij de Hollanders als de Oosten rijkers bijzonder in de smaak viel. De pianist Henk Driessen had weinig moeite om „de stemming erin te brengen". Met zijn eminen te pianospel lokte hij de danslus- tigen naar de gladde vloer en als intermezzi vertolkten leden van de handbalgroep Amersfoort enkele aardige sketches en spelletjes. Een muziek- en zanggroepje van de handbalgrcfep „Amersfoort" bracht enkele Hollandse trekkers liedjes ten gehore. Ook de Oosten rijkers leverden hun aandeel in het spontane programma. Een der handballers bracht een aardig Weens liedje, terwijl anderen zich ook niet onbetuigd lieten. Henk Driessen was de muzikale tolk een taak die bij hem wel in goede han den was. Zondagavond kwamen de hand ballers voor de laatste maal bijeen. Nu om de tijdens de afgelopen dagen genomen foto's te bekijken en om.afscheid te nemen. Hedenmorgen vertrokken de Oostenrijkers, uitgeleide gedaan door hun vrienden en pleegouders, met hun eigen bus naar Klagen furt. De leden van de jongcren-organi- j satie in de Katholieke Volkspartij namen Zondag bezit van het Open luchttheater te Amersfoort om om te luisteren naar prof. dr Jos. Gie len, die op deze landdag sprak over „Onze taak in onze tijd". Prof. Gie len herinnerde er aan hoe voor de tweede wereldoorlog een generatie van jonge dichters het cynisme los liet in haar poczie. Het was een dich terlijke diagnose, die leerde, dat in deze jongeren een volstrekte wan hoop leefde om in de w ercld waarin zij verkeerden hun weg tc vinden, Werken willen wij nog wel zo zei prof. Gielen. Bidden doen we al veel minder. De twee-eenheid van het werkend bidden of biddend werken, waaruit in vroeger tijden de prach tigstc kathedralen zijn geboren, ken nen wij niet meer of slechts nog uit de woorden die ons in de kerk toe' stromen. Het kan zijn, dat het U toeschijnt, dat onze lijd verloren is geraakt in een maalstroom van problemen. De taak van de jongeren is nog nooit zo moeilijk geweest als nu. Toch is er mets makkelijker te verzoenen dan de kracht en moed van de jongeren cn de moeilijkheden, die zij hebben Het gevechtom de bal in volle gang tussen de dames van Kla genfurt en Amersfoort. Een ingezetene, die Zaterdag zijn fiets onbeheerd en ongesloten er gens in de stad had achtergelaten, kwam Zondag zijn fiets aan het bureau afhalen. De man kreeg een proces-verbaal. Een Zeister, die in staat van dronkenschap Zondag de orde trachtte te verstoren, kreeg een proces-verbaal. „Elsevier" over Amersfoorts uitbreidingsplan DE heer A. Ingwersen, die in het conservatieve weekblad „Elsevier" in brallende volzinnen regelmatig artikelen pleegt, waarin hij gemeenlijk „ergens tegen" is. heeft thans Amersfoort de twijfel achtige eer aangedaan onder zijn dikke woorden bedolven te wor den. Het gaat over het uitbreidings plan en natuurlijk is hij daar „te gen". Nu zou men dus van de a r- c h i t e c t Ingwersen verwachten, dat hij op deskundige wijze met de argumenten van de vakman zou aantonen waarom hij er tegen is. Maar neen, dat gaat zó en het is blijkbaar nog ernstig bedoeld ook: „Gans Amersfoort, die oude stad in ons lieve vaderland, weent en treurt want zij kan over de droef heid. die het besluit van de Amersfoortse gemeenteraad haar bracht, niet heenkomen. Wanneer stenen spreken en zingen konden, dan zouden we horen, dat de ste nen van de Lieve Vrouwetoren, van de Koppelpoort, van de Muur huizen, van de oude vestingwal len. ook een klaagzang aanhie ven." Wij zouden u willen vragen, le zer, hebt gij er iets van gemerkt, dat „gans Amersfoort weent en treurt" om het besluit van de ge meenteraad? Geen enkele Amers- foorter is daar iets van gewaar ge worden, maar de heer Ingwersen, die hier een paar uur is komen kij ken, weet ei' meer van. Daar is het dan ook de heer Ingwersen voor. De heer Ingwersen is gekant te gen het dempen van een deel van de singel, want: „in Amersfoort legt men de nieuw te maken weg zó, dat een oud stadsdeel er door ten onder gaat en men tenslotte van het oude niets meer terug kan vinden". Schrijft deze man nu zo maar wat? Zou hij nu werkelijk niet be ter op de hoogte zijn? Als hij nu als deskundige een andere oplossing voor het verkeers probleem had gegeven, waardoor de demping niet nodig zou zijn, dan zou zijn critiek nog enige waarde kunnen hebben. Maar daar komt de heer Ingwersen niet aan toe. Wanneer hij werkelijk met ken nis van zaken had geschreven, dan zou hij weten, dat door de dem- oing van een deel van de singel be reikt wordt, dat juist de oude stads kern volledig wordt gespaard en dat zijn opmerking dat men „ten slotte van het oude niets meer te rug kan vinden", als een tang op een varken slaat. ER is nog iets anders dat ons verwondert. Een week of zes geleden, onge veer half Juli, vertelde men ons, omdat dat ons als journalist mis schien zou interesseren, dat de heer Ingwersen was gesignaleerd bij de maquette van het plan. Hij was daar gebracht door enkele tegen standers, die hem er natuurlijk graag tegen wilden laten schrijven, he+seen hun goede recht is. De heer Ingwersen, door een ambtenaar gevraagd wie hij was, gaf eerst ontwijkende antwoorden, maar tenslotte bleek toch zijn iden titeit. Men verwachtte toen-een ar tikel tegen het plan in „Elsevier". Maar dat bleef uit. Er was ruim schoots mogelijkheid voor de heer I. geweest vóór het plan in de raad kwam een deskundig artikel in zijn lijfblad te schrijven, waarin hij te gen het plan zou kunnen ageren en dus had kunnen bijdragen tot een verwerping van dat plan, dat hij toch zo'n ramp schijnt te vinden. Maar de kans om toen het nog tijd was aan de discussie deel te nemen, heeft deze schriiver-archi- tect laten voorbijgaan. Een derge lijk gebrek aan activiteit kan men zich haast niet voorstellen van een man, die zich blijkbaar zo opwindt over deze zaak. Nu, bijna een maand nadat het plan in de raad met grote meerder heid is goedgekeurd en nadat „Vrij Nederland" er een gezellig maar ook niet tot de kern van de zaak doordringend artikel over heeft ge geven, nu brandt de heer Ingwer sen los en nu zijn stuk dus voor de gemeenteraad als mosterd na de maaltijd komt. vraagt hij of Gede puteerde Staten het plan maar wil len afwijzen. Hij zal overigens zelf niet de illusie hebben, dat zij dit op grond van een dermate inhouds loos stuk als het zijne zullen doen. OVERIGENS moet men over de ze razend-actieve heer Ing wersen niet te licht denken. Luis tert naar wat hij (vet gedrukt) schrijft: „De tijd is voorbij, dat men over zulk soort zaken zacht, be deesd en op tedere toon spreekt of verzoekt. Wij hebben te veel ondervonden, te veel geleerd, te veel geleden en aan onze oude steden zijn te veel misdaden be gaan dan dat we het nog met een kalm gemoed kunnen dragen Het moet nu eindelijk uit zijn, en dat voor goed, dat men knabbelt en knaagt aan een oude stad om er weer een stuk van af te brokke len en er een moderne verkeers weg voor in de plaats te brengen. Wij zullen over zulke misdaden niet langer zacht kirren als dui ven, maar brullen als leeuwen, wij zullen de klokken van de Lie ve Vrouwentoren en van alle to rens in ons vaderland doen lui den, alle sirenen doen loeien, on ze stemmen doen donderen, om dat er weer een schone bloem der Cultuur misdadig wordt vertrapt." Zo, daar kunnen de „vandalen, die aan het oude stadsschoon kna gen" het mee doen. Wij spitsen nu onze oren om in de toekomst iets van het „gebrul" van de heer Ingwersen te kunnen opvangen. Hoe ve^l weken zal het nu weer duren? Zou de bloem dan inmiddels al vertrapt zijn? „Elsevier" loopt danig gevaar zich met dergelijk „leeuwengebrul" belachelijk te maken. te overwinnen. Cynisme leidt tot een houding van passiviteit Wij kennen haar maar al teveel uit de litteratuur van voor de oorlog en prof. Gielen ontkent ten stelligste, dat deze hou ding de enige, laat staan de juiste is Ongetwijfeld is onze tijd in genen dele een paradijselijke. Zowel in West- als Oost-Europa is er een ver schijnsel. dat redenen geeft tot ern stige ongerustheid Prof. Gielen wees op de toestand m het gezin Nu is het zo dat zelfs in de Katholieke gezinnen de ouders de verantwoordelijkheid van de op voeding afschuiven op school en jeugdbeweging. Het aspect van het ouderlijk gezag heeft ernstig gele den. De onderlinge broederlijke en zelfs zusterlijke verhouding is slecht. Het recht stelt men teveel boven de plicht. Schuldig is daaraan zeker de invloed van de krant, die goed kan zijn, doch ongetwijfeld ook funest. Ook de radio brengt de jonge mens uit zijn evenwicht. Al deze invloe den stormen in deze tijd op onze kinderen af. Dan is er ook. dat dwa ze idee van het per se verder leren. Het is vaak niet anders dan het vol proppen met kennis, die snel weer verloren gaat. Er is een storm naar diploma's, zo, dat onze jongens en meisjes er in dreigen te vergaan. Buiten de school dreigen voor de jeugd de invloeden, die leiden tot een massaficatie. Wee het volk, dat op zo'n moment een aanval krijgt te verduren van een dictatoriale macht, zoals het communisme. De materiële machten in de wereld dreigen te gaan over heersen. Zo'n materiële macht is het communisme, dat in 1947 van drie richtingen uit Europa onder de voet heeft willen lopen. Noch Engeland, noch Amerika zouden sterk genoeg zijn geweest om het te kunnen verhinderen. Wee het volk, dat verlost had moe ten worden uit deze communistische overheersing. Gelukkig is de macht van deze groepering in Europa in aanzien gedaald, maar nog is het een macht waarvoor te beven geen laf heid betekent. De moderne staat grijpt de mens Prof. Gielen schetst dan hoe ook in de democratische staatsvorm het ge vaar schuilt van een staatsoverheer- sing. En zo vroeg hij zich af; hoe is het mogelijk, dat in een democrati sche staat de aanhangers van. het communjsme vrijelijk de gelegenheid krijgen om de zwaarden te scher pen om ons te vermoorden. Hoe is het mogelijk, dat in een democrati sche staat de jeugd vrijelijk verder felijke lectuur kan kopen en niet te aanvaarden films kan gaan zien. Staat op deze wijze de democratie zich zelve niet naar het leven? Er moet een keer in deze dingen komen, want een volk dat zedelijk te gron de gaat kan de democratie niet schragen. HOOPGEVEND Prof. Gielen vestigde ook de aan dacht op de hoopgevende verschijn selen in deze wereld. Daar is dan de Benelux, die, hoewel men het wil ontkennen, met ernstige moeilijkhe den heeft te kampen, daar is de gedachte aan een West-Europese Unie en een Verenigd Europa. Er is een hoopvol opleven van een mo gendheid als Frankrijk. Daarom moeten wij onze taak in deze tijd bepalen. Wij hebben nog altijd de neiging om terug te grijpen naar het zwaard, naar de geest van de mid deleeuwen Onze tijd behoeft een strijd, gevoerd met het zwaard van de geest. Als we maar denken uit geloof en leven in de tijd, zo zeide prof. Gielen. Deze tijd beweegt zich snel en onweerstaanbaar naar vol strekt andere verhoudingen Voor ons Katholieken ligt de wes aange geven in onze encyclieken Wij moe ten weten waar we naar toe willen en hoe we het gestelde doel willen bereiken. De demagogische houding van vele mensen in onze democratische tijd moet ons niet afschrikken. Wü moe ten deze mensen met vertrouwen te gemoet treden en ze niet overweldi gen met onze opvattingen. W(j zullen ze niet onze wil moeten opleggen zelfs niet als we daarin in staat zou den zijn. Wij moeten verantwoordelijkheid kunnen en durven dragen. Prof. Gie len gaf daarna zijn opvatting weer over het beleven van de politiek. Tegenover de ellende en verwarring waarin wjj leven staat een eeuwig woord: als wij' Christus met verla ten dan zullen wij ook door Hem niet worden verlaten Voor de jon geren in de KVP ligt daarom in deze tijd een prachtige taak. De gevaren lijken groter dan vroeger maar ook zijn de technische mogelijkheden beter om de strijd voor Christus te voeren. Met een opwekking tot gro tere bereidheid voor het te verrich ten werk besloot prof. Gielen zijn rede. 11 AANDEEL NEMEN Aan de rede van prof. Gielen ging een inleiding vooraf van de heer Kees Bastiaenen over „ons werk en onze plannen voor 1949-1950", In deze inleiding uitte de heer Bastiaenen critiek op de politici van deze tijd. Hij noemde het falen van de politici een slag in het gelaat. De jongeren worden onder de grond gestopt met al hun idealen en dromen. Op poli tiek gebied wordt teveel theorie be tracht maar in de practijk ontbreekt er alles aan. Wij moeten als jonge ren de bewuste dragers worden van onze idealen. Vervolgens bepaal*. Is de inleider zich tot de onderwerpt- die men in de komende tijd m ij l.Vl jongerenorganisatie denkt te bë- K handelen. Vooral aan het probW- van het federalisme zal veel aa-' dacht worden besteed Voorts wek*, de heer Bastiaenen de aanwezigen zich de zaak van de zorg voor j. militairen tot een ere-zaak te ma- ken. De inleider besteedde in zijn redt i vooral ook aandacht aan de bereid heid van de jongeren om politiek actief te zijn „Wij zullen mee mcë- ten gaan beslissen, wij zullen etj creatief, een scheppend aandeel a het werk moeten nemen", aldus dl heer Bastiaenen. „De toren, de kei en nog wat" „De Toren, de Kei en nog wat," de bijzondere expositie over Oui Amersfoort in het Consthuys St Joris, trok meer dan vijfhonderd bezoekers. Dit is ongetwijfeld een verheugend resultaat. Hoezeer het initiatief van de heer Veenendaal i" is gewaardeerd om alles wat ons omtrent Amersfoort kan interesse ren bijeen te brengen, bleek Zater- dag op de sluitingsbijeenkomst De1 voorzitter van de RAM. de heer L A. A. van Hamersveld, sloot de expositie. Hij herinnerde er aan hoe in het verleden veel verloren is gegaan van de oude schoonheid van onze stad. Nog zijn er veel aardige hoekjes, die gespaard kun nen blijven ook al leven wij in een tijd, die andere vormen en normen eist. Spr. herinnerde zich hoe hij met weemoed verschillende mooie plekjes reeft zien opofferen aan het verkeer. Hij hoopte, dat er in de toekomst veel zal worden be houden ook om de vreemdeling te blijven trekken. Tenslotte dankte de heer Van Hamersveld de initia tiefnemer voor hetgeen door hem tot stand is gebracht. Onder de aanwezigen bevonden zich enige bestuursleden van de jubilerende VVV. Kinderen steken huis in de brand Zaterdagmiddag te half twee werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in een woning staande aan het le Wete ringpad te Soest Toen de brandweer ter plaatse kwam, bleek dat er van de woning, die met riet bedekt wan, niet veel meer over was. Alleen de buitenmuuren stonden nog overeind. j Het meubilair was grotendeels gered. De oorzaak van de brand is, dat kinderen van de bewoner v. d. K. op de zolder, dus onder het rieten dak, met lucifers aan het spelen zijn geweest. Verzekering dekt de schade. Een week lang zijn de Amers foortse muziekverenigingen naar buiten opgetreden. Zij marcheerden door de straten en gaven in diver se wijken concerten. Een uitgebreid repertoire, dat varieerde van lichte tot serieuze muziek, met alle tussen liggende schakeringen, hebben zij ons voorgezet. En met verve dien den zij dit muzikale menu op. Zij hebben er dan ook alle eer van ge had, want hoe groot is niet de be langstelling geweest, niet alleen van de burgerij, maar ook van officiële zijde. Een verheugende belangstel ling. waaruit blijkt,1 dat de Amers foorters ook waardering hebben voor de kunstzinnige uitingen van hun muziekgezelschappen. Tevens demonstreerden zij wat eenheid en nauwe samenwerking vermag: een beter onderling begrij pen en wederzijdse waardering. Ook dat is belangrijk, misschien wel het belangrijkste, vooral in deze tijd. Daarom, voor alles wat jullie pres teerden. hulde. Amersfoortse musici! Tussen buffers bekneld Bij de N.S. worden tegenwoordig de conducteurs voor zij in vaste dienst worden aangesteld ook opge leid m de rangeerdienst. Dat dit nog vrij gevaarlijk is on dervond Zaterdagmiddag de con ducteur B. Boer. Hij geraakte n.l. bekneld tussen de buffers en werd dientengevolge vrij .ernstig gewond. B. werd door de G.G. en G.D. naar de L.chtenberg vervoerd. Het slachtoffer verkeert niet in levens gevaar. Een rangeerder, die getuige was van het ongeval, kreeg een zenuw schok. Ons dagelijks teveel Aangifte werd gedaan van dief stal van twee rijwielen. Een werd gestolen van het VW-feestterrein, de ander uit een tuin aan de Zon nebloemstraat. Een truck met oplegger bleef Zaterdag op de spoorwegovergang aan de Vlasakkers onbeweeglijk staan. Een defect in de koppeling was de oorzaak. Een electrische trein ondervond zeven minuten vertraging. Een kraanwagen van het bataljon Vechtwagens uit de Pr. Bernhard kazerne verleende assistentie en na enige tijd kon de truck zijn reis vervolgen. Voor Hotel De Witte raakte de trekker van de oplegger weer los en weer stond de wagen stil. De oplegger werd naar het bureau van politie gesleept. Een bloemenkoopman werd ge verbaliseerd, omdat hij een kind beneden de 14 jaar werk had laten verrichten

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2