DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Bijna 20 ha Nederlands bos en heide door brand vernietigd r Opheffing Australische boycot niet zeker 9s Werelds grootste vliegtuig als een veertje de lucht in Snel ingrijpen verhindert ramp als in Frankrijk Minderheden moeten opgeven waarvoor ze willen spreken mm Amerikaanse zone tijdelijk in een „slagveld" veranderd 9e Jaargan" no. 208 Dinsdag 6 September 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdausche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4,15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235« Hoofdredacteur TJ. DE BOOR DER. DRIEBERGEN. Roetzwarte rookwolken stegen gistermiddag op boven de bossen van het landgoed „Bornia". dat aan Rijksweg 12 nabij station Driebergen ligt. Een vonk van een locomotief moet de kurkdroge heide langs de spoorberm aan de lün Utrecht-Arnhem hebben aange stoken en in nauwelijks tien minuten tijds brandde een brede strook bos langs die berm als een fakkel. De felle wind blies het vuur aan, dat zich in Noordelijke richting een weg baande. Drie maal loeide de brand- sirene in Driebergen en als dat gebeurt op een dag, dat de zon verzen, gend brandt, weten de mensen in het Sticht wel, wat er aan de hand is. Ze konden het trouwens duidelijk zien ook, want al spoedig onderschep ten de opstijgende rookzuilen het zonlicht, zodat het zelfs tot in het dorpje Austerlitz midden op de dag schemerdonker werd. Een grote witte walm steeg om hoog en deed het brandend deel van het landgoed een geweldig stoombad schijnen. Later in de avond vernamen wij, dat ongeveer 6 ha bos in vlammen opging. „Bor nia" is particulier terrein en het eigendom van de in Driebergen woonachtige jhr. mr. dr. J. R. Clif ford Cocq van Breugel. Twee andere bos- en heidebran den van aanzienlijke omvang bra ken gistermiddag om half vier uit tussen Oldebroek en Nunspeet, nabij de spoorlijn Amersfoort Zwolle. Alle afdelingen van de bos- en huisbrandweren uit de verre omtrek rukten uit om het vuur te bestrijden. Ook militairen uit de legerplaats Oldebroek namen aan de blussings. werkzaamheden deel. Met inspanning van alle krach- Militairen en burgers helpen dapper mee De vrijwillige brandweer van Driebergen deed haar best. maar kon alleen niet veel uitrichten De burgers echter lieten zich niet on. betuigd, want zij begrepen, dat in deze bosrijke streek gemakkelijk een ramp kon ontstaan, die aan de recente branden in Frankrijk zou kunnen herinneren. Bij honderden stroomden zij daarom toe en sloe gen met afgehouwen takken de vlammen uit, waarbij de zware rook en de verstikkende hitte hen voor een bijna bovenmenselijke taak stelde. Ook de bosbrand weren uit de omgeving en de brandweer uit Zeist, alsmede groepjes mili tairen boden de helpende hand. De burgemeester van Drieber- gen-Rijsenburg, jhr. P. P. de Beau. fort leidde persoonlijk het. blus- singswerk met grote energie. Na ruim twee uur zwoegen, waarbij de blussers elkaar moesten aflos sen. kon men zeggen, dat het ge vaar voor uitbreiding bezworen was. Gelukkig had het vuur de huizen onaangetast gelaten, die vooraan in het bos stonden, hetgeen ook te danken was aan het tijdig ingrij pen van de blussers. Aangezien de bestuurders van de treinen tijdig gewaarschuwd konden worden, werden ongelukken, die anders bij de onbewaakte overweg ter plaat se, waar zich veel publiek had op gesteld. onvermijdelijk waren ge weest. voorkomen. Later op de middag arriveerde ook een hon derdtal mariniers uit het oplei dingskamp „Woestduin" te Doorn, voorts de brandweer en bosbrand- weer uit Soesterberg en de brand weer van de marechussce. Van een naburige uitkijktoren af gezien leverden de bossen van „Bornia" omstreeks vijf uur des middags een troosteloze aanblik op. BOLIVIA Quitate tu ER wordt gevbchten in Bolivia, in het hart van Zuid-Amerika. In vier steden, la Paz, Co.chabam- ba, Oruro en Santa Cruz is een week geleden opstand uitgebroken en terwijl de regering aanvankelijk wist te melden, dat het verzet was onderdrukt, bereiken ons nu weer berichten, dat opstandelingen de hoofdstad van het land La Paz. van vliegtuigen uit hebben bestookt. Reeds bij het begin van dit jaar, daarna in Mei en nu wederom zijn er meer of minder omvangrijke revolutionnaire woelingen geweest tegen de rege- i ring van presi- lil net dent Villaroel, zoeklicht die sedert 1946 J in het zadel zit. Een regering overigens die daar naar 's lands wijs door een revolutie belandde. Op de achtergrond van de woe. lingen, waarin vooral de mijnwer kers der tinmijnen een actief aan deel hebben staat de nationale re volutionnaire partij, die in 1946 regeringspartij af werd en in deze partij weer hebben beroepspolitici en militairen, die zich in hun car rière gehinderd menen de boven toon. De mijnwerkers zelf, voor 80% Indianen, veelal verslaafd aan de alcohol en op zeer laag ont wikkelingspeil zijn hierbij niet veel meer dan de troeven, die door de intelligentsia van het land worden uitgespeeld. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat deze mensen geen reden heb ben tot ontevredenheid. De zelfs voor Boliviaanse verhoudingen hoge frequentie van opstanden ge durende de laatste jaren wijst daar wel op. Tijdens de oorlogs jaren beleefde het land, dat in de tinmijnen zijn voornaamste in komstenbron vindt een gouden tijd. Engeland en Amerika hadden voor hun oorlogsindustrie een grote behoefte aan deze grondstor en de vraag naar dit artikel drukte zich uit in verbetering van de wel stand van de bevolking. Aan deze onverzadigbare behoefte van tin is leen eind gekomen, de welvaart daalt, de ontevredenheid groeit en tegenstrijdige belangen in de krin gen van hen, die aan het roer zit ten of die plaats begeren, hebben de voor deze oorden vertrouwde leus ..Quitate tu, para que yo me ponga". „Scheer je weg. nu is het mijn beurt" de hoogste actualiteit verschaft. Koeler Weersverwachting geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdagavond. Wat meer bewolking dan giste ren met slechts hier en daar een enkele regenbui: Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Minder hogere .temperaturen, vooral in de kustgebieden. 7 Sept.": Zon op 6 00, onder 19.15;. Maan op 19.32, onder 5.42. ten gelukte het 's avonds om ca. 6 uur de beide bosbranden tot staan te brengen. Toen waren meer dan 11 ha bos, meest bestaande uit 60- jarige dennen, in welker kronen het vuur gretig een prooi had ge vonden, in vlammen opgegaan. Nog tot laat in de nacht zijn de brandweren bezig geweest met het nablussen van het smeulende hu mus. Ruim de helft van de ver brande percelen behoort aan de ge. meente Ermelo. Het overige is par- ticulier bezit. In verband met de zeer hoge temperatuur en de grote droogte doet de commandant van de bos- brandweren nog eens een uiterst dringend beroep op allen, die bos en heide bezoeken om het gebruik van vuur achterwege te laten. Brand in Bandjermasin schade 5 millioen gulden BATAVIA. Een vernietigende brand waarvan men de oorzaak aan sabo tage meent te moeten toeschrijven, heeft tijdens 't weekeinde gewoed in een rubberopslagplaats te Bandjer masin op Zuid Borneo, zo zeggen met vertraging in Batavia ontvan gen berichten. De schade aan goe deren en machines wordt op vijf millioen gulden geschat. Nederlandse berichten melden voorts, dat zeventig k.m. ten noord oosten van Bandjermasin drie rub berplanters worden vermist, nadat zij een bezoek aan een onderne ming hadden gebracht. Men vreest dat zij om het leven zijn gekomen. Centrale commissie op helft van de agenda blijven steken Er is onenigheid over gewichtige belangen 'Van een speciale verslaggever) DEN HAAG. De kwestie van de minderheden en vooral ook die zo geheten heeft Zaterdagmorgen in de centrale commissie van de R.T.C. de eerste werkelijke moeilijkheden veroorzaakt. Na lange discussies heeft de centrale commissie een tus senoplossing aanvaard. Van Neder landse zijde is, vanzelfsprekend mag men wel zeggen, krachtig aange drongen op het horen van de min derheden. Bij Republiek en B.F.O. is dat echter nog op tegenstand ge stuit. Uit het enigszins geïrriteerde communiqué dat het B.F.O. nog voor het einde van de eerste verga dering der centrale commissie, pu bliceerde, bleek nog eens hoeveel gevoeligheden er aan deze kwestie vastzitten. „Toelaten tot de algeme ne vergaderingen vinden wij best. doch om tot het horen van de min derheden over te kunnen gaan, moe ten alle drie de delegaties het wil len", zo had het B.F.O. het ge steld. Waar het zo lag moest de verga dering van Zaterdag wel moeilijk heden opleveren. Men heeft tenslotte de beslissing uitgesteld. Horen zon der meer is door de Indonesische de legaties geweigerd. Doch zij hebben er tenslotte toch in toegestemd, dat de vertegenwoordigers der minder heden die gevraagd hebben gehoord te worden, vandaag nauwkeurig mo gen formuleren over welke punten zij willen spreken. Morgenmiddag zal de centrale commissie dan nog maals bijeenkomen, om vast te stel len welke van deze punten redelijk geacht moeten worden enwelke niet, of liever over welke punten men gezamenlijk eens kan wor den, dat de minderheden er het hun ne over moeten kunnen zegenen. Ge- bevredigend lijkt deze aarzeling niet Gewichtige belangen" Veel scherper staat men van In donesische zijde tegenover het ho ren van de „gewichtige belangen" vertegenwoordigers van groepen in de republiek en Oost-Indonesië die zich van de Negara's waartoe zij tot nu toe werden gerekend, willen los gemaakt zien. Geheel op eigen hout je heeft de Nederlandse Regering deze „gewichtige belangen" naar Den Haag geopend. Het betreft hier LOS! Dc ..Queen Elisabeth" van de lucht heeft zijn startbaan ver laten en zet daarmede de kroon op vijf jaar zwoegen. Lengte van neus tot staart 60 meter. Bij de pijl, aan de andere kant van het vliegtuig, het raampje, waardoor (zie de andere foto) de testpiloot zijn hoofd stak. De achtmotorige Brabazon I ontleent zijn naam aan lord Brabazon, de eerste Brit die een vliegbrevet behaalde en die na de proefvlucht de eerste wasdie de piloot met zijn vlucht kwam gelukwensen. vertegenwoordigers uit Twapro. Djambi, dc kampongs. Timurbesar en Benkoelen. Tegenover deze vertegenwoordi gers kunnen wij vele anderen zetten uit dezelfde gebieden di een deel van de Republiek en van Oost-Indonesië willen big ven", zeggen de Indonesi sche delegaties. De Nederlandse re gering heeft niet erg aannemelijk gemaakt, waarom zij deze „gewich tige belangen" plotseling moest la ten, aanrukken. Vooralsnog lijkt het een nogal ongelukkige manoeuvre. Het enige waarover men het ten slotte Zaterdag eens kon worden, was dat er een sub-commissie van drie moest worden gevormd, welke vandaag onmiddellijk na haar in stelling bijeen is gekomen, om te trachten voor de centrale commis sie een advies op te stellen. Men vraagt zich thans met belangstel ling af, of dit driemanschap er in slagen zal een oplossing te vinden vóór morgenavond de centrale commissie weer zal vergaderen. Dat zou dan bepaald een meer dan gewone verdienste zijn. Het is waarschijnlijk, dat dc schrijver-politicus Thcodor Heuss president zal worden van dc toe komstige West-Duitse Republiek. De 65-jarige Heuss is voorzitter van de democratische partij. In de jaren dat Hitler in Duitsland zijn schrikbewind uitoefende, zijn dc meeste van Heuss' boeken verbrand. De grijsharige politicus achter zijn bureau. Churchill wantrouwde Russen al in 1942 STRAATSBURG. Aan de Eu- ropese Consultatieve Assemblee is gisteren een tot dusverre niet ge publiceerd memorandum aangebo den, dat door Churchill in October 1942 is geschreven en waaruit blijkt dat Churchill reeds zeven jaar ge leden rondliep met het denkbeeld van een Raad van Europa. In dit memorandum, wordt met nadruk betoogd, dat de eenheid van Euro pa de enige methode is om het con tinent te bewaren voor „Russisch barbarisme" en wordt de stichting van de „Verenigde Staten van Europa" als einddoel gesteld. Dit vuurwerk van de Britse oor logsleider vermocht de leden ech ter niet tot meer spoed in de zaak van Duitslands opneming in de Raad van Europa aan te zetten. Het Duitse stormpje, indertijd door de Britse conservatieven ontketend, werd tot bedaren bebracht door de aanvaarding van een resolutie, waarin aan het ministeriële comité wordt verzocht voor de volgende zitting voorstellen aangaande de opneming van nieuwe leden te doen. Chinese communisten eisen Tibet op LONDEN. In een hoofdartikel, dat door het officiële Communisti sche Chinese persbureau is gepubli ceerd, wordt verklaard, dat de Chi nese communisten voornemens zijn „Tibet zo spoedig mogelijk van zijn huidig reactionnair bewind te bevrij den." Het persbureau beschuldigt Engeland, Amerka „en hun volg zaam hondje Pandit Nehroe" ervan, dat zij „ons Tibet willen opslokken." Britse troepen bezetten fabriek in Oberhausen OBERHAUSEN. Een volledig Brits bataljon, bestaande uit 800 manschappen, uitgerust met stalen helmen, machine geweren en Bren- gus is gisteren de grote syntheti sche oliefabriek in Oberhausen bin nengetrokken om de demontage- ploegen te beschermen tegen de opstandige fabrieksarbeiders. De- montageploegen zijn met trucks uit Wuppertal en Duisburg naar Oberhausen gebracht, begeleid door Lt. kol. T. Cantrell, plaatsvervan gend chef van de afdeling „repara tions" van het Britse militaire be stuur en kol. J. H. Blakesley. die een week geleden door de fabrieks arbeiders werd mishandeld. De Britse autoriteiten hebben twee zwarte vlaggen, die „ten teken van rouw" waren uitgehangen, van de fabriek laten verwijderen. Drie Duitse fotografen werden door de Britten gearresteerd. Als reden werd opgegeven, dat afbeel dingen de publieke opinie zouden kunnen beinvloeden tegen de de montage. Duitse springt 6.21 meter HANNOVER. Tijdens athle- tiekwcdstrüden te Hannover won de Duitse athlete Elfriede Brune- mann het nummer verspringen met 6.21 meter. Havenarbeiders achter aanspraken van Nederlandse oud-slrijders (Eigen bericht) SYDNEY. Twijfel is gerezen omtrent de opheffing van het reeds vier jaar oude Australische boycot op dc Nederlandse scheepvaart, doordat de Australische vakvereniging van havenarbeiders overweegt, zich te stellen achter aanspraken, welke Nederlandse oud-strijders en j oud.gouvernementspersoneel tegen de Nederlandse regering geldend hebben gemaakt. Verwacht werd, dat de „Waterside Workers' Federal Council" het boy cot zou opheffen in verband met de Ronde Tafelconferentie in Den Haag (Het boycot begon m December 1945 en werd later uitgebreid tot de luchtvaart In Mei 1948 volgde een opheffing, die echter bij het begin van de tweede politiële actie werd teniet gedaan). Dezer dagen werd echter door de waarnemend secre taris-generaal van het vakverbond. T. Nelson, verklaard, dat hij nog geen officieel verzoek ontvangen had. om het boycot op te heffen. En hij voegde er aan toe. dat dc aan spraken van de „Victimised Dutch Ex-Servicemen's Club", een organi satie van Nederlandse oud-strijders in Australië, als factor bij iedere te nemen beslissing v-n de federatie in overweging dienden te worden geno men. Deze oud-strijders beweren, dat de Nederlandse regering haar ver plichtingen ten aanzien van achter stallig salaris, pensioenen en voor geschoten gelden niet is nagekomen Velen van hen zijn gehuwd met Australische meisjes. Sommigen van hen zijn zelfs lid van een Australi sche vakvereniging, zoals de „Amal gamated Engineering Union", die het boycot tegen de Nederlandse lucht vaart heeft afgekondigd. De ontevredenheid dezer lieden heeft zich reeds geuit in een demon stratie voor het Nederlandse consu laat in Sydney en verder heeft een hunner voor de Australische radio een uiteenzetting gegeven van de aanspraken, welke hij op de Neder landse regering meent te hebben. Nee toch. Heus! Eveneens uit Parijs, maar dan bij de Are de Triomph zal een Amerikaan, die hter woont, starten per auto, om in een jaar, via 57 landen een reis om dc wereld te maken. Nog nimmer heeft iemand per auto een reis om de wereld gemaakt en Edwin King wilde altijd al praap dc eerste zijn, die zo Iets onderneemt. Hij kan er 'n wed denschap van 15000 dollar mee winnen. In Baltimore in de V.S. is een dier gevangen, dat van zijn kop tot het midden van zijn li chaam de indruk maakt een kat te zijn. Verder naar acJifcren heeft het meer van een konijn. Bij de Notre Dame in Parijs zijn gisteren drie Fransen ge start vocrr een wandclmars naar Kaapstad. Ze hebben er twee jaar voor uitgetrokken. Opti mistisch verklaarde een hunner: ,.Dc hele route bestaat uit^ we gen, behalve in dc Sahara". EXPERIMENT VAN HONDERDVIJE EN ZESTIG MILLIOEN GULDEN Luchtkasteel der Britten werd realiteit (Van onze luchtvaartmedewerker) BRISTOL „Ik ga nu even van dc grond en mis schien ga ik meteen de proefvlucht maken," zei Arthur John Pegg in zijn microfoon. Het oorverdovende gedreun van de acht motoren van de Brabazon I zwol aan tot een orkaan, de snelheid waarmede het toestel over de bijna drie kilometer startbaan raasde groeide meer en meer en ja. inderdaad, daar raakte het neuswiel los. de andere wielen volgden. Het luchtkasteel ging de lucht in en een luchtkasteel van dc Britse vliegtuigindustrie was realiteit geworden. Het grootste vliegtuig van de wereld, de „Queen Elisabeth" van het luchtruim, beantwoordde aan de technische droom van vijf lange jaren. Onze verslaggever, die Zondag op Schiphol de Ame rikaanse Stratocruiser bewonderde, gewaagde er reeds van, dat op de dag, dat hij dit vliegtuig bewonderde de faam ervan als het grootste ter wereld verbleekte tegen ÜÊibéÊ de schepping van Brits vernuft, waarin op datzelfde ogenblik Pegg. de invlieger, zeide: „Ik ga nu even van de grond." Voor wij dit toestel in Nederland te zien krijgen, zo het al ooit zal gebeuren, zal nog wel enige tijd verlopen. Toen Arthur John Pegg een paar handels verzette en hij de aarde verliet, trok hij een technisch laboratorium met zich mee. dat op Atlantische vluchten, zonder onderbreking van Londen naar New York, 100 passa giers kan vervóeren voor wie slaapplaatsen aanwezig zijn. (De strato cruiser kan er „maar" 45 vervoeren op dezelfde route). Op kortere afstan den neemt de Brabazon 200 passagiers mee en als de mensen een beetje tingbetaler dit vliegtuig 'gekost en. waar er aanvankelijk een begroting was opgesteld van 80 millioen gul den. is het duidelijk, dat er nogal enig gemor is geweest over dit kost bare experiment. Van deze 165 millioen gulden moest niet alleen het vliegtuig worden be kostigd. Er is ook, bij inbegrepen, dat een geheel dorp, Charlton bij Tilton moest worden afgebroken om de startbaan te kunnen bouwen. De startbaan moest van zeer zware con structie zijn om de 129 272 kilogram, die de „Brab" weegt te kunnen tor sen. Er moest een nieuwe hangar worden neergezet van driehonderd meter breedte en dertig meter hoog te om de onderdelen van het monster te construeren en zo zouden wij kunnen doorgaan. Cijferromantiek Overigens, wat is er tegen om door te gaan, want in de nuchtere cijfers schuilt de romantiek van dit expe riment. De lengte van het vliegtuig is 60 meter. De spanwijdte van de vleugels is ruim zeventig meter en het hoogste punt van het roer be vindt zich meer dan 15 meter boven „KLAAR?" De chef-invlieger van de fabriek, die de Brabazon I bouwde. Arthur John Pegg zit in zijn cabine gereed om de moge lijkheden van 's werelds grootste vliegtuig in de praktijk te be proeven. Toen de vliegerij nog in de kinderschoenen stond, 28 jaar geleden, als een jongetje van 15 jaar, kwam hij als duvelstoejager bij de RAF Toestel biedt plaats aan 200 passagiers inschikkelijk zijn zelfs 230. 165 mil lioen gulden heeft de Britse belas- Jyufurf, fjjuibaysn 1 ■HHÉMÉMMtt» de begane grond. De reservoirs voor de brandstof kunnen 54.588 liter benzine bevaten. De kruissnelheid is 400 km per uur en het maximum be draagt 480 km. Toen de Brabazon I na een vlucht van 27 minuten naar de aarde te rugkeerde. het toestel had' intussen wat rondjes gedraaid met een ge middelde snelheid van 250 kilo meter per uur, maakten directie, in genieurs en mecaniciens een ronde dans van uitgelaten vreugde, want de theorie is nog altijd een ding en de praktijk een ander. Voor één dag verstomde de critiek op wat minder enthousiaste lieden geldsmijterij ach ten. Het laatste woord is echter nog met gesproken over dit vliegtuig, noch over de beide andere toestel len van hetzelfde type. die de Bris- tol-vliegtuigfabrieken op stapel heb ben staan voor de British Overseas Airways. Te duur Men meent, dat het te duur is voor een rendabele exploitatie in het trans-atlantische verkeer Elk uur vliegen met dit mailschip van de lucht komt op 40 000 gulden te staan. Sommigen menen, dat het geen zin heeft, noch voor de zeevaart, noch voor het luchtverkeer reuzen te bou wen, die met verlies moeten werken en hun voornaamste betekenis put ten uit vlagvertoon. De tijd zal leren wie gelijk heeft. In ieder geval bewijst dit vlieg tuig, dat vooralsnog alleen dient voor experimentele doeleinden, dat de Britse luchtvaartindustrie behalve Joh. v. Oldenbarneveldt 7 September thuis DEN HAAG. Het troepentrans portschip „Johan van Oldenbarne veldt" wordt in de nacht van Dins dag 6 September op Woensdag 7 September in de haven van Am sterdam verwacht. De ontscheping begint op 7 September te 9.00 uur. „Nee meneer, geen plaatjes!" riep de metgezel van Greta Garbo uit, toen het tweetal per auto door Rome reed. Het was echter al tc laat en de wereld was weer een afbeelding rijker van dc vrouw, die buiten haar beroep liefst zo onopvallend mo gelijk haar weg gaat. Bij Operatie Oogst" is alles echt, behalve de munitie FRANKFORT Meer dan 110.000 man troepen nemen-deel aan de ma noeuvres van het Amerikaanse le ger in Duitsland, die heden begon nen zijn. Twee „legers", waaronder strijdkrachten van luchtmacht en vloot, zullen 10 dagen in actie zijn. Eenheden van het in groene unifor men gestoken leger van de „agres sor", dat een 600 km lang front be heerst van Fulda tot Passau, zullen een offensief inzetten, gericht op dc verovering van het terrein rond het punt, waar de Rijn en de Main, nabij Mainz, samenkomen. Er wordt verondersteld, dat dc „agressor" een gebied veroverd heeft dat zich uitstrekt van het nieuwe „front" tot het punt, waar de Ame rikaanse zone grenst aan de Russi sche zone, Tsjechoslowakije en Oos tenrijk. Men verwacht, dat militaire waar nemers uit ten minste 12 landen ge tuige zullen zijn van operaties, die zullen varieren van het slaan van een brug over de Donau door genie troepen tot het grootste Amerikaan se troepentransport sinds het einde van de oorlog. Bijna ieder aspect van de werkelijke oorlog met uitzon dering van het gebruik van scherp zal in de „Operatie Oogst" gerepro duceerd worden. Medische eenheden zullen naar het „slagveld" gaan. met alle benodigheden van bloedplasma tot een rijdende operatiekamer. Veldlazaretten zullen achter het „front" worden ingericht en een hos pitaalvliegtuig zal met „gewonden" af en aan vliegen. Veldpredikers ver- Weer een bosbrand in Frankrijk BORDEAUX Onder de gloeien de zon hebben gisteren militairen en brandweerlieden de gehele dag ge streden tegen epn nieuwe bosbrand, die op 48 km ten Zuidwesten van Bordeaux over 3000 ha woedde. Ten slotte kon de commandant van de vuurbestrijders verklaren, dat de brand bedwongen was en geen ge vaar meer zou opleveren als de wind zou blijven afnemen. Vier boerde rijen zijn geheel verbrand en dorpe lingen moesten de vlucht naar de kust nemen. Meer hout voor woningbouw DEN HAAG. Nadat begin Juli de distributievoorschriften betref fende bouwhout waren ingetrok ken, bleef nog de bepaling van kracht, dat per woning maximaal 10 M3. hout mocht worden ver bruikt. Thans is ook deze laatste hout- beperkende maatregel bij woning bouw ingetrokken. de snelle de Havilland Cornet, het eerste passagiersvliegtuig met straal aandrijving, nog meer troeven in handen heeft in de concurrentie strijd tegen de VS. En hierbij mogen we de derde kaart in handen van John Buil niet vergeten; de plannen voor een nieuwe vliegboot. de Saun ders van de Roe-„Princess" klasse, toestellen, die nog groter zullen zijn dan de Brabazon en een gewicht zullen hebben van 140.000 kilogram gezellen de troepen. Zelfs verslagge vers zullen weer „oorlogscorrespon dent" zijn en als zodanig gekleed gaan. Iets nieuws is, dat militaire politie het verkeer uit verkenningsvliegtui gen per radio zal regelen. Zij zal ook gebruik maken van mobiele eenhe den met uitrusting voor het nemep van vingerafdrukken van „spionnen en agenten" van do „vijand". Voorts zullen voor het eerst bij dergelijke manoeuvres burgerlijke ambtenaren met de troepen „bezet te" plaatsen binnentrekken om er een „militair bestuur" te vestigen. Ook eenheden van dc Amerikaan se marine nemen aan de oefeningen deel, waarbij zij gebruik zullen ma ken van patrouillevaartuigen en lan- dingsboten op do Rijn, Main en Do nau. Verder nemen nog deel 400 toe stellen van de luchtmacht, waaron der straalvliegtuigen. Bill Odom gedood in vliegwedstrijd CLEVELAND. Bill Odom. do houder van het snelheidsrecord van vluchten om de wereld is gisteren bij de Amerikaanse nationale lucht- races In Cleveland om het leven ge komen, toen zijn vliegtuig op een huis stortte. Twee inwonenden, een vrou\Y en een jongen, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar de vrouw overleed. Het huis vloog in brand. In April 1947 vloog kapitein Odom in de Reynolds Bombshell in 78 uur 55 minuten en 30 seconden om de wereld, met als passagier de vulpen fabrikant Milton Reynold. In Au gustus van hetzelfde jaar brak hij dit record met hetzelfde vliegtuig in een solo-vlucht van 73 uur, 5 mi nuten en 11 seconden. Odom was 30 jaar qud. Regering diligent in zake bescherming burger bevolking DEN HAAG. De mededelin gen van veldmaarschalk Montgo mery op 15 Juli in de Ridderzaal te Den Haag over de noodzakelijkheid in het kader van het Westelijk pact op de kortst mogelijke termijn een civiele verdediging te organiseren, hebben de vraag doen rijzen of hieraan in ons land voldoende aan dacht wordt besteed. Bij informatie bleek ons, dat de regering ter zake diligent is en dat de minister van Binnenlandse Zaken reeds voor enige maanden in overleg is getre- de met de Commissarissen der Ko ningin, de burgemeesters en de particuliere organisaties, die zich de hulpverlening ten doel stellen, over de wijze, waarop, aan de hand van de ervaringen van de laatste oorlog een doeltreffende bescher ming van de bevolking tegen de ge volgen van oorlogshandelingen kan worden tot stand gebracht. Willem Andriessen heeft op dcorreis naar Nederland tc Ottawa een recital van Nederlandse mu ziek voor de gramofoon gegeven. Hij speelde werken van Sweelinck, Pijper en van hemzelf.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1