marsil Eraiidstoffenvoorzieniiiof een uiterst moeilijke zaak Stop, als een verkeerslicht op oranje staat en mg nieuwe sportvelden Midzomernachtsdroom, spel van droom en werkelijkheid Noteert y even Postduiven houders helpen mee aan de tbc-bestrijding Overleg over lonen en prijzen Richard Strauss overleden 2 Vrijdag 9 September 15)( Tijd ig kolen bestellen is noodzakelijk Publiek stelt te hoge eisen aan brandstof handelaren ..Wanneer de Amersfoorters geen genoegen wensen te nemen met kwali tatief mindere brandstoffen, zoals eierkolen en S. nootjes, dan is het de vraag of zij bij de intrede van de komende winter de kachel wel goed kunnen stoken aldus deelden verscheidene Amersfoortse brandstoffen- handelaren ons mede tijdens een onderhoud, dat wij met hen hadden over de brandstoffenvoorziening voor de komende winter. De brandstoffenvoor- ziening baart nog steeds grote zorgen en het is de vraag of de bestaande moeilijkheden binnen enkele jaren kunnen worden opgelost. houden en tóch aan de wensen van het publiek wordt beantwoord. Het gevolg van een en ander is dat tij dens een vorstperiode, wanneer er dus grote vraag is. de handelaren niet bevoorraad zullen zijn en zijn aangewezen od de ongeregelde en stagnerende aanvoer. EEN GOEDE RAAD Het publiek wordt daarom aan geraden, indien mogelijk, thans zo veel mogelijk eenheden brandstof fen te betrekken van zün hande laar. Men ontvangt thans nog een behoorlijk mengsel-en men loopt nisi het gevaar tijdens de winter periode het zonder brandstoffen te moejen stellen. De voorzitter van de Amersfoort se afdeling van de Vereniging van Brandstoffenhandelaren en dis- tricts-adviseur, de heer H. van Ga len Last, verklaarde desgevraagd, dat de kolenvoorziening in Amers foort weliswaar moeilijkheden op levert door de hoge eisen die de af nemers stellen, doch geen zorgen baart. De handelaren hebben een distributie ingevoerd, die behoorlijk fungeert. Men is in staat 6 tot 8 eenheden anthraciet op de bonnen te verstrekken. Voor het overige gedeelte zal het publiek zich tevre den moeten stellen met S-nootjes of eierkolen. Zolang de distributiebepalingen voor de brandstoffen niet toerei kend zijn voor een geheel stooksei- zoen, gaat de vraag van het publiek uit naar een brandstof, die het hoogste aantal calorien bevat. Dit is anthraciet. De moeilijkheid is, dat de kolenhandelaren niet in staat zijn aan ieder gezin elf eenheden anthraciet te verstrekken Voor de oorlog werden grote hoeveelheden anthraciet geïmporteerd uit België en vooral Engeland. Deze invoer is momenteel uiterst gering en Neder land is dus aangewezen op 't eigen Limburgse productie-gebied. De Limburgse mijnen zijn echter niet in staat om aan de vraag van het publiek te beantwoorden en dus zijn de meeste brandstoffenhande laren genoodzaakt een eigen dis tributie-systeem in te voeren. In Amersfoort is de situatie zo. dat elke brandstoffenhan- delaar in staat is hoogstens acht eenheden anthraciet te ver strekken. De overige eenheden zal men moeten besteden aan eierkolen en S-nootjes. Momen teel zijn de Amersfoortse ko lenhandelaren goed bevoorraad en in staat deze hoeveelheid te verstrekken. Het is echter een grote vraag of over enke le maanden daartoe nog de mogelijkheden aanwezig zijn. De brandstoffenhandelaren, met wie wij deze kwestie bespraken, vertelden ons, dat het publiek mo menteel een afwachtende houding aanneemt wanneer 't te horen krijgt dat niet op alle bonnen anthraciet kan worden verstrekt. Het doet nog geen wintervoorraad op. in de veronderstelling dat het over enke le maanden wèl op alle bonnen anthraciet kan krijgen. Het tegen deel is echter waar! Ook andere motieven spelen een rol, waardoor de mensen het aan schaffen van de brandstof voor de komende winter uitstellen. De fi nanciële moeilijkheden zijn wel de grootste. Tóch noemden enkele ko lenhandelaren het een opmerkelijk verschijnsel, dat sommige mensen met kleine beurzen, die voor de oorlog een potkachteltje met goed kope brandstof stookten, thans veelal in het bezit zijn van een haard en dus zijn aangewezen op anthraciet. De vermindering van de export, de grotere vraag en de gezinsver meerdering zijn de oorzaken, dat aan de vraag naar anthraciet niet kan worden beantwoord, tenminste niet in voldoende mate Enkele brandstoffenhandelaren noemden het een grote fout van het Rijks- kolenbureau, dat geen speciale bon nen zijn aangewezen voor de „on coulante soorten" (eierkolen en S.nootjes). De brandstoffenhande laren zijn thans genoodzaakt zelf een distributiesysteem in te voeren. De concurrentiestrijd is oorzaak van het feit dat hieraan in sommi ge gevallen niet de hand wordt ge- Samenwerking tussen de Humanistische organisaties Over „Christendom cn Humanisme" spreekt a s. Zondagochtend 11 Septem ber in het clubgebouw van de speel tuinvereniging het Soesterkwartier. mr J. in 't Veld, minister van wederop bouw. voor de Vereniging voor Maat schappelijk Werk op Humanistische Grondslag „Humanitas" en het Huma nistisch Verbond. Deze bijeenkomst is de eerste van ec-n serie, welke in het najaar door deze beide organisaties zijn georgani seerd. Op het programma staat o.a. een cursusreeks vermeld, met als on derwerp „Het Gezin". In deze cursus spreken achtereenvol gens 28 Sept ember :ir. P. Schut over „Het gezin uit Humanistisch oogpunt". 12 October: Mw. M. Kaas—Albarda over „De vrouw ln het gezin". 26 October, dr. v. Schenk over „Sexu- ele opvoeding". 9 November: A Meilink over „Ont wikkeling van de activiteit in het gezin". 23 November: H. Lips over „Het feest in het gezin". 7 December. L van Gelder over „Gezin, school en Jeugdbeweging". 21 December. D. Q R. Mulock—Hou wer over „Het verwaarloosde gezin cn de maatschappij". Het Humanistisch Verbond organi seert afzonderlijk nog verschillende Zondagochtendbijcenkomstcn. waarvan wij vermelden de muziekbljeenkomst op Zondag 27 November, waarop Jaap Stotljn hobo komt spelen. 184. Het komt nauwe lijks tot een treffen mee de kaperschepen want de „Hollander" is veel snel ler dan de Duinkerkers, die wel proberen het schip in te sluiten en onder vuur te nemen, maar niet gerekenc hebben op de vaardig heid, waarmee het Hol landse schip kan wen den. Van der Decken krijgt bovendien de kans twee salvo's af te vuren op een der ka perschepen, dat onmid dellijk in brand vliegt De beide andere dein zen af Jan Rob- bertsz kan niet nalaten tegenover de hoog bootsman Vreugdenhil zijn bewondering uit te spreken over de vastberadenheid van Van der Decken en de prachtige kwaliteiten van DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB het schip. „Ja", zegt Vreugdenhil, „Van der Decken is een prima zeeman en dit is een eerste klas schip, naar geheel nieuwe ideeën gebouwd. De kapers zullen zich wel bede', ken voor ze het nog eens wagen ons aan vallen." Fraaie ruiterprestatie van J. Kreikamp Op het Veemarktterrein te Utrecht werden Woensdag de Nationale kam pioenschappen van de Koninklijke Fe deratie van Landelijke Rijvereniglngcn gehouden. De individuele veelzUdig- heidsproef, die zware dressuur en sprin gen omvatte.w erd gewonnen door onze stadgenoot J. Kreikamp van de Rijver- eniging „Nlmmerdor" met zijn paard Uno Pronto. Een zeer bijzondere pres tatie van deze Jeugdige ruiter! Aan de individuele vcelzljdigheidsproef namen de twee beste ruiters uit elke provin cie deel. Op Naar wij vernemen zal wethouder C. van Zwol Zaterdagmiddag om half drie beide nieuwe sportterreinen aan de Dollardstraat officieel namens het Gemeentebestuur overdragen aan de Amersfoortse Sportstichting, die de terreinen in beheer en exploi tatie krijgt. Ter gelegenheid van deze, voor de Amersfoortse sportwereld zo heug lijke. gebeurtenis zullen, na de over dracht, twee voetbalwedstrijden wor den gespeeld. Op het terrein aan de stadskant speelt V.M.V. (Noack) te gen Cobu-Boys. een wedstrijd tussen twee ploegen uit de Zaterdagmiddag competitie, terwijl op het andere terrein twee combinaties, te weten van K.V.V.A. cn A.P.W.C., de spor tieve strijd zullen aanbinden. Bij informatie bij het bestuur van de Sportstichting hoorden wij dat een van beide nieuwe aanwinsten is toegewezen aan K.V.V.A., terwijl het andere bespeeld zal worden door V. M.V. en de Korfbal-vereniging Soes terkwartier. De laatste vereniging kan echter ^aterdag niet in het veld verschijnen, doordat het. in verband met de aanvang van de competitie op a.s. Zondag onmogelijk bleek een tegenpartij te vinden. Niet onvermeld mag worden gela ten dat dank zij de uitstekende sa menwerking tussen de Dienst van Gemeentewerken, die het prachtige kleedgebouwtje ontwierp en deed uitvoeren, en de Sportstichting kon worden bereikt dat de terreinen juist vóór de aanvang van de nieuwe com petitie geheel gereed kwamen. Bij de opening Zaterdagmiddag zijn belangstellenden van harte wel kom. Er wordt geen entree geheven. De ingang van de terreinen bevindt zich niet aan de Dollardstraat, doch aan de Isseltseweg. Boeiende en onvergetelijke opvoering in het „Grand Theatre Amersfoort heeft redenen om over zichzelf tevreden te zyn. Tevreden, omdat het mogelijk is gebleken het toncelseizoen te beginnen met een uitverkocht „Grand". Een „Grand" dat Donderdagavond haast tè lang achter het voetlicht veel schoons verborgen hield, toen het Rotterdams Phllharmonisch Orkest onder leiding van Maurice van IJzer uiterst knap de inleidende muziek van Mendelssohn vertolkte, die deze componist zo volkomen op Shakespeare's spel „Midzomernachtsdroom" heeft afge stemd. De sfeer, die vóór de zich nog in een blauwig waas hullende gor dijnen hing, was goed. Zou het spel daarin kunnen opgaan? Het is gegaan, zoals wij ons had- lieven volop gelegenheid tot een den voorgesteld. Albert van Dal- sum heeft op onnavolgbare wijze alle mogelijkheden op het betrek kelijk kleine toneel van Grand uit gebuit. Aan de droom, die in Sha kespeare's stuk zo wonderlijk is verweven met de werkelijkheid, deed Van Dalsum geen consessies. GRAND THEATRE: Thuiskomst". 14 jaar. Zondag 2 4 15. 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30. 6 45 cn 9 uur. Zaterdag 3 en Woensdag 7 September telkens om 4 uur ..Oranje-voorstelltngen" Op die data begint matinee ..Thuis komst" 1.45 uur Donderdag 7 Sep tember. aanvang 8 uur: Amsterdams Toneelgezelschap voert on Shake speare's ..Midzomernachtsdroom" CITY THEATER: .Dwaalwegen" 14 Jaar Zondag 2. 4.15 6.45 en 9 uur Daee- UJks 2.30. 6.45 en 9 uur REMBRANDT THEATER van Vrtldae tot en met Maandag ..Music for Mil lions" alle leeftlldcn Van Dinsdag tot cn met Donderdag ..Go West" alle leeftijden. Zondag 2. 4 15 6.45 en 9 uur. Dagelilks 2.30. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK „Pinoe- chlo" alle leeftijden Dagelijks vier voorstellingen 2. 4.15, 6.45 en 9 uur Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 30-4.30 uur: Lees zaal dagelliks van 10-^12 30 en 2—5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. Museum Flehlte. Tentoonstelling Lislduna. Het bosdecor, de belichting, kort om al wat nodig was óm Oberon, Titania, Puck en de elfjes in de sprookjesachtige sfeer te plaatsen, die dit spel vereist, lieten niets te wensen over Zeer goed kwam nu naar voren hoe vooral choreografie aan innerlijke verdieping en uiter lijke vormgeving wint. Het was een vederlicht beweeg van de in een blauwig licht dansende elfjes en de zich in een zwevend tulen waas hullende Titania (Marie Smithuy- sen). In deze danskunst herkent men onmiddellijk do bezielende leiding van Do van Dalsum en Hans Snoek. Shakespeare schreef zijn Mid- summeinights Dream, toen hij nog betrekkelijk jong was. Men zegt in het najaar, toen hij nog in de ban van de zwoele zomernachten zich de stem wist te herinneren van een mens, die sprak over de dwaasheid van sterfelijke wezens. Het is in zijn „Droom" dat hij deze dwaas heid in al haar vormen hoogtij laat vieren. Want leidt de liefde ook niet tot dwaze handelingen? Shakespeare verbond in zijn stuk tijdphase met tijdphase en droom met werkelijkheid. Het is Albert van Dalsum ge lukt aan Burgersdijk's voortreffe lijke vertaling de juiste gestalte te geven. Goed was Kees van Iersel als Theseus, knap in zijn creatie van de wanhopige vader speelde Jacques Snoek als Égens. De beide verlief de jongelingen Lysander .(Robert de Vries) en Demetrius (Cas Baas) wedijverden in speelvaardigheid. Sepha Dierikx Wacht met veel char me 'n lèvenslustige Hermia. Helena (Betty van Brussel) hadden wij ons anders gedacht. Hier ging het spel mank aan onnatuurliikheid. Vooral in het eerste bedrijf was voor ons deze Helena moeilijk aan vaardbaar. Later ging 't gelukkig beter en kreeg dit quartet van ge- Sport en spel op CJVV-terrein Gelijk wij dezer dagen reeds meldden, werd Maandag 11. onder ausp.ciën van de K N.V B. door de Zaterdagmiddag-voetbalverenigingen alhier een Amersfoorts elftal samen gesteld. Reeds morgenmiddag zal dit elftal in het veld treden en de strijd aanbinden tegen C.J.V.V. Naar wij thans vernemen belooft het daar op het C.J.V V.-terrein a3n de Buys Ballotstraat wel een heo! bijzondere middag van Sport en Spel te worden. Behalve de genoem de voetbalwedstrijd zal nl. door „Wilhelmina" een gymnastiek-de- monstratie worden gegeven en evenzo staan er nog verschillende individuele wedstrijden van de deelnemers op het programma. Dit alles geschiedt als het begin van de viering van het 80-jarig bestaan van de Christelijke Jeugdvereniging Samuël", vroeger bekend onder de naam Christelijke Jongemannen Vereniging. Zo zullen ook de beide corpsen „Juliana" en „Bern- hard", evenals „Wilhelmina!' en C.J.V.V. vroeger uit „Samuël" voort gekomen, aan de feestvreugde deel nemen. Al de genoemde verenigin gen komen nl. morgenmiddag 2 uur samen op het terrein aan de Helle straat en onder de vrolijke pijpers- tonen gaat het dan in een kleur rijke stoet naar het CJ.V.V.-terrein. vlot en ongedwongen spel. Een waarlijk meesterlijke Spoel (Johan Fiolet) en een beweeglijke Dissel (Jo Sternheim) voerden in het spel van de handswerkslieden de boventoon. Kostelijk was niette min de creatie van Pyramus en Thisby, het spel dat door deze lie den, die ook eens toneel wilden spelen, werd gegeven. En Puck (Cilly Lichtveld), die geleid door Oberon (Raymond Oosthout) met al deze lieve en verliefde mensen dn draak steekt, dartelde over het toneel en toonde een spel, dat van deze jeugdige nog niet afgestudeerde actrice veel doet verwachten. Z(j toch redde de eer ste voorstelling en tot nu toe de daarop volgende toen Frits van Dfok tijdens de generale repetitie bij een van zijn schelmse buitelingen een been brak. Cilly Lichtveld bracht redding, want zij had deze beweeglijke alles bindende rol van Puck of Robin Goodfellow op de to neelschool eens voor een Kerstuit voering ingestudeerd. Puck werd dan ook toen het doek voor de laatste maal langhaam toeviel in de spontane hulde var de uiterst dank bare toeschouwers betrokken. Bloe men werden aangedragen en voor velen van de spelers en Puck aan de hand van de rijzige Spoel nam wat verlegen lachenc de hulde in ontvangst. Een avond om niet te vergeten. Ook al omdat het in de Orkestbak verscholen Philharmonisch Orkest zo'n rijk aandeel had in dit spel van droom en werkelijkheid. C. F. Een begrafenis, die geen begrafenis meer was Voor het Amersfoortse kantonge recht stond Donderdagmorgen te recht de Spakenburger J. R., die op 21 Mei 1.1. was gaan vissen zon der daarvoor een geldige acte of een schriftelijke verklaring te heb ben. Bovendien was de maaswijdte van de netten niet in orde. De amb tenaar eiste voor het niet kunnen vertonen van de vergunning een boete van vijf en twintig gulden, subs, tien dagen en voor de afwij king van de maaswijdte f 15 subs. 3 dagen. De kantonrechter hield rekening met verdachte's financiële positie en vonniste hem tot 30. subs. 12 dagen. C. M. uit Amersfoort had op 25 Mei met zijn fiets het rode stop licht in de Langestraat genegeerd. Verdachte beweerde, dat hij niet wist, dat het verboden is door te rijden, wanneer het verkeerslicht op oranje staat. De ambtenaar eis te echter een geldboete van 5. subs. 2 dagen. „Ja maar, dat was de schikking", antwoordde ver dachte, „daarvoor ben ik naar het kantongerecht gekomen". De kan tonrechter wees er in zijn vonnis op. dat er veel wielrijders in de veronderstelling verkeren, dat het oranje licht geen stopverbod bete kent. Hij raadde verdachte daarom aan een studie te gaan maken van het stoplichtensysteem en vonniste hem met een boete van vijf gulden subs, twee dagen. „Dat was me al bekend", antwoordde verdachte. ..Nee, mijnheer, dat is het laatste nieuws", zei de kantonrechter. Zo was het ook met de jonge dame E. V. uit Amersfoort, die voor een zelfde geval terecht stond. Zij beweerde niet op het nippertje door het rode stoplicnt gereden te hebben. Toen zij reed was het stop licht nog oranje, dus,Nee," (Ingpz Mpd U hooit or niet aan te twijfelen ale U regel matig Marsil gebruikt verliest U beslist Uw overtollig gewicht Marsil, ccn volkomen veilig, natuurlijk prepa raatbevat gegarandeerd geen schadelijke of gevaarlijke stoffen Wordt weer jong en slank f. 1.26 chocolade vermageringsbonbons Alleen verkrijgt), bij Apolh en erkende drogisten Vlucht van Vilvoorde uit bracht f 640.op Jparlyks organiseert de Amers foortse Vereniging van Postduiven- houders een concours ten bate van de T.B.C.-bestryding in Amersfoort. Op 7 Augustus 1.1. werd wederom een vlucht gehouden, ditmaal van Vilvoorde (België) uit. Donderdag avond werden in café Van Schalk aan de Leusderweg de prflzen aan de winnaars uitgereikt. Voor de uit reiking richtte de secretaris-pen ningmeester van de Amersfoortse Vereniging van Postduivenhouders, de heer S. Appel, een woord van welkom tot het bestuur van de plaatselijke T.B.C.-verenlging. Htf dankte de zakenlieden en andere Amersfoorters die de prijzen voor het concours beschikbaar hadden gesteld. De heer Appel deelde mede, dat het T.B.C.-concours een batig saldo van 640 had opgebracht, waarmede de saldi van vorige jaren werden overtroffen, 't Bedrag over handigde de heer Appel vervolgens aan de penningmeester van de T.B.C.-vereniging, de heer J. Schip per. Namens de T.B.C.-verenlging, bracht dr. H. W. Schreuder hulde aan de initiatiefnemers, om het geld, dat door de wedvlucht werd verzameld, beschikbaar te stellen aan de T.B.C -vereniging. Dr. Schreuder zette uiteen, dat het aan tal tuberculose gevallen de laatste jaren angstwekkend is toegenomen. Het aantal sanatoria, dat geiyk bleef aan voor de oorlog, is te ge ring, terwijl minder verpleegsters beschikbaar zyn dan voor de oor log. Vele zusters vervullen hun taak in Indonesië en al deze moeilijkhe den hebben tot gevolg, dat de pa tiënten niet direct ln een sanato rium kunen worden opgenomen. Zy moeten lang wachten; soms ver strijken 4 of 5 maanden voor een patiënt de zo noodzakelijke kuur ln een sanatorium kan ondergaan. Dr. Schreuder zeide, dat om de patiën ten te helpen aan extra voeding, dekens, lakens, betere behuizing, enz. veel geld nodig is. Deze gift stelt ons ln staat het komende jaar royaler te zyn met onze financiële hulp. Dr. Schreuder hoopte dat ook andere verenigingen dit goede voor beeld zouden volgen. Hy dankte de deelnemers en het bestuur voor de organisatie voor de bydragen, die zij beschikbaar hadden gesteld voor de minderbedeelde T.B.C.-lijders. De heer Appel dankte voor de vriendelijke woorden en richtte te vens. een woord van dank tot de heer M. van Keken, die geheel be langeloos de uitslagen van de wed vlucht had verwerkt. Vervolgens werden de hoofdprij zen, eerste prijzen en ere-prijzen aan de winnaars uitgereikt. De uitslag van het T.B.C.-con cours ACC luidt als volgt: winnaar eerste hoofdprijs (duivepklok en be ker van T.B.C.-ver.)A. van de Starre met nr. 1. Winnaar tweede hoofdprijs (naar keuze ter waarde van 50): A. van de Starre met nr. 1. Winnaar eerste prijs: G. te Kulve (Ordonntns) met nr. 3; win naar eerste prijs: H. Erons (Lucht post) met nr. 8; winnaar eerste pry's: A. van de Starre (Reisduif) met nr. 1; vinnaar eerste prijs: J. Meerbeek (Koerier) met nr. 98; winnaar eerste twee getoonden: Th. Gouw (Ordonnans) met nrs. 5 en 6: winnaar eerste twee eetoonden: H. Brons (Luchtpost) met nrs. 8 en 14; winnaar eerste twee getoonden: A. van de Starre (Reisduif) met nrs. 1 en 17; winnaar eerste twee ge toonden: G. van de Boom (Koerier) met nrs. 349 en 330. De 200 ere-pryzen. die voor dit doel werden geschonken, werden eveneens aan de winnaars uitge reikt. De heer Appel sprak een slot woord. antwoordde mr. Vonkenberg, „dus had U moeten wachten". Overi gens moet U zich maar van het nippertje afhouden, dat is altijd ge vaarlijk". Eis 4 subs. 2 dagen. Vonnis conform de eis. A. de L. uit Leusden had op 21 Mei 1.1. met een vierwielig motor rijtuig gereden, waarvan de ver lichting niet in orde was. Eis 15 subs, vijf dagen. Vonnis idem. J. van A., uit Hoogland had op 13 Augustus door het dorp op een fiets gereden en aan een touw voer de hij een paard met zich mee. Verdachte wist, niet eens, dat het verboden is een paard met zich mee te voeren. De kantonrechter vroeg toen of verdachte een van de achterlijksten was, waarop Van A. antwoordde: „Nee, er lopen er nog meer". Vonnis drie gulden of 1 dag. A. B. uit Amersfoort reed op 30 Mei met een personenauto op de Utrechtseweg tussen de tweede en derde wagen van een begrafenisstoet door. De auto kwam toen in botsing met een be grafeniswagen. Twee getuigen ver klaarden, dat de afstand tussen de twee wagens van de lijkstoet onge veer een meter of acht bedroeg. Verdachte beweerde echter, dat hij geen derde lijkkoets gezien had en daarom was doorgereden. De ambtenaar wees er in zijn re quisitoir op, dat verdachte's ver weer, als zou hier geen sprake zijn geweest van een stoet, door de twee getuigen werd tegengespro ken en eiste een boete van 25 subs, tien dagen. De verdediger van ver dachte, mr. Westra haalde feiten uit het dossier aan, waaruit bleek, dat de lijkwagens van een begra fenis afkwamen. Als deze stoet nu naar een be grafenis ging, had verdachte na tuurlijk moeten stoppen, maar het feit alleen al, dat er van een be grafenis geen sprake was, doch slechts het naar huis brengen van de wagens, was volgens mr. Westra voldoende om voor zijn cliënt vrij spraak te vragen. De kantonrechter verenigde zich hiermee en sprak verdachte vrij. Moedercursus van 't Groene Kruis Er is na de oorlog over bijna allen een moeheid gekomen, een onverschil ligheid. een traagheid Het kost moeite dit te overwinnen. Dit Is begrijpelijk na de grote inspanning tijdens de oorlog en dikwijls de teleurstellingen daarna. Dat dit veranderen moet. Is zeker. En die verandering moet vooral be ginnen bij diegenen die de zorg hebben voor het heel Jonge mensenkind, dus bil de moeders en a s moeders. Wat er ook gebeurd ls en nog gebeurt de verantwoording voor het Jonge kind blijft. Om de jonge vrouwen hierin be hulpzaam te zijn haar de weg te wij zen; daarvoor zijn de ..Moedercursus sen". Jonge vrouwen, verloofde meisjes: overwin uw traagheid en onverschillig heid Bezoekt een moedercursus. Van het Groene Kruis vangt er een aan op 14 September. Zij. die van de verzorging van een baby niet veel weten zullen er veel leren, doch ook zU. die denken het te weten, zullen er ongetwijfeld nog veel opsteken. Mogen de jonge vrouwen dit besef fen en met graagte van de geboden gelegenheid gebruik maken. Yriendschapstrein in Amersfoort De intergeallieerde vriendschaps- trein, dat is een rijdende tentoon stelling over het spoorwegverzet, zal op 10, 11 en 12 October in Amersfoort te bezichtigen zijn. Geslaagd De heer Theo Floor te Amers foort slaagde te Aalsmeer voor het examen Bloemenschikken en Bin den. Ons dagelijks teveel Twee wielrijders die zich lleteVi voort, trekken door een auto. ondervonden, dat zulks strafbaar is ZIJ werden ge verbaliseerd. De autobestuurder, die het stopverbod overtrad ln de Utrechtse straat. werd eveneens geverbaliseerd Een motorrijwiel en een fiets voerden geen deugdelijke verlichting. Een minderjarige jongen, die uit een inrichting elders ln het land was weg gelopen werd ln Amersfoort arngehou- den en teruggebracht naar dc Inrich ting. Hond beet kind Een jongetje van acht jaar werd Donderdag in de G van Stellingwerf- straat door een hond enkele malen ge beten en gewond ln dc borst en in de rechterarm Het dier. had reeds enige malen mensen door bijten verwond Nu worden maatregelen getroffen om dit voorgoed te verhinderen. OVERPLAATSING Onze oud-stadgenoot, de heer J. J. v. Plateringen, stationschef te Vo- gelenzang-Bennebroek is thans over geplaatst naar Hattem. fnsdon Gevonden voorwerpen Bruine klnderportemonnnle irih 10 c., 2 K.G. gewicht zwembroek met hand doek zwarte vulpen zonder dop. sleu telbos met 12 sleutels, schroevendraaier, muntbiljet, bruine herenportemonnaie lnh f 1 69; vuloen (rood zwart), bruin etui me.t 4 potloden lange ronde schuier zwart etui met rozenkrans, zwarte vul- Den (merk Madeln). bruin glacc heren handschoen l.lr 3 techn. tijdschriften, konijn, gonje zak lnh zemelgrlnt. bruin lederen tabakzak Daar crcme hand schoenen. contrlbutlekaart tn. van L. van Egmond étui met vulpen. DE HEER L. Smit, die met in gang van 1 September 1949 is benoemd tot directeur van de Exportbevordering. Aanbesteding In het gemeentehuis te Leusden vond Vrijdagmorgen om 9 uur dc openbare aanbesteding plaats van de verbetering van de Z-bocht in dc Burgemeester de Beaufortwcg te Hamersveld. Inschrij vers zijn: W. van Plateringen. Amers foort 10.288 -; N.V. Hoogenbrlnk. La ren 10.299. Burgerlijke Stand van 8 September Geboren: Nicolaas Adriaan. z. v. W. van Soeren en C. van Soest Ondertrouwd. G. Jonkman en A. M. Hoogevecn; J. Meerbeek en W. M Ar ies- J. Rijnders en E v. d. Poll- C G. de Ridder en J. W. Versteeg; H. J. Rijs en A de Roolj; W. M. v. d. Harst en B C. Baarchers. Overleden: Joanna Ludovlca Gabrlela Cabes. 61 J C. J de Wit. Soester voetbalprogramnia SEC speelt tegen het Larense LVV. Tijdens het tournooi om het Zilveren Spinnewiel te Laren wist SEC van LVV te winnen. BDC heeft Zondag te Soest het rijk alleen. Het toeval wil, dat BDC óp haar terrein aan de Fred. Huyck- laan bezoek krijgt van hetzelfde elftal waarvan 1.1. Zondag in de finale van het 'Vhegtuigtournooi te Soesterberg met 3-1 werd verloren en wel EMS uit Bunnik. De Soester Boys openen het sei zoen eveneens met een uitwed strijd. De Boys gaan bij SVMM te Maarn op bezoek. Gecompliceerde botsing Een uit de richting Amersfoort komende automobilist met veel haast trachtte op de Birkstraat te Soest een voor hem rijdende file auto's te passeren. Tijdens deze manoeuvre werd hij echter door een tegenligger genoodzaakt een plaats in de file te vinden, met het gevolg dat zes auto's tegen elkaar botsten. Twee er van, volkswagen tjes, werden aan de voorzijde ern stig beschadigd, terwijl de koplam pen werden vernield. De snelheids maniak, die dit ongeval veroor zaakte. vervolgde met grote snel heid zijn weg en kon tot op heden nog niet worden opgespoord. Beslissende slag verwacht bij Hengyang HONGKONG. De communis, tische troepen van generaal Tsjen Yi bevinden zich op ongeveer der tig kilometer afstand van de ha venstad Amoy, waar omheen de na. tionalisten een troepenmacht van tweehonderdduizend man hebben samengetrokken, zo melden Chi nese berichten. De communistische troepen in Zuid Kiangsi stoten door naar Wongyoean, tweehon derd km. ten Noord-Oosten vën Kanton. Chinese nationalistische strijdkrachten melden de herove ring van Tsjangsja in de provincie Hoenan. Men verwacht een beslis sende slag ten Oosten van Hen gyang, omdat twee communistische legers Hoenan binnenrukken. Een zegsman van de nationalistische regering heeft bevestigd, dat de rode troepen een nieuwe bedrei ging vormen voor de provincie Szetsjoean. Rob van Meegeren verliest opnieuw van Puncec In het internationale tennistour- nooi in Zürich heeft de no. 1 ge plaatste Puncec ODnieuw getoond voor de Hagenaar Rob van Meege ren te sterk te zijn. Hij verloor beide sets met 63. Mottram (En geland) won met 57, 86, 61 van Spitzer. De Zwitser Huonder won van de Zweed Blomquist 60, 64, de Zweed Toernstedt van de Duitser Brandenburger. De Duit ser Kuhlman verloor van zijn landgenoot met 16, 36. Rob van Meegeren vormde in het herendub- bel een dubbel met de Duitser Kuhlmann. Zij wonnen van de DEN HAAG. Naar wij verne. men, is de interdepartementi>. commissie voor de loon. en pry;, politiek, onder voorzitterschap va> mr dr A. A. van Rhijn, secretaris generaal van het ministerie va sociale zaken, namens de regen,-.; in overleg getreden met de stich. ting van de arbeid over de in dé naaste toekomst te volgen politici ten aanzien van de lonen en et prnzen. Het laat zich aanzien, dat de bs- sprekingen enige tijd in beslag zul- len nemen. •4. 62. Nel Hermsen, die in het enkelspel niet aan bod kwam. speelde in het damesdubbel met de Oostenrijkse mevr. Broz tegen het Zwitserse dubbel Cool Langlooh en wonnen met 63, 6—2. EireFinland 30 DUBLIN. In een voorwedstryd van het tournooi om de wereldbe ker (de Coupe Jules Rlmet) heeft Eire met 30 van Finland gewon nen. De ruststand was 20. GERMISCHPARTENKIRCHEN" Richard Strauss, de bekende Duit se componist, is hedenmiddag op jarige lecftyd overleden. Strauss was reeds veertien dajes ernstig ziek aan een hart- cn nier. kwaal. Zyn toestand was hedenoch tend van uur tot uur slechter gewor. den. Richard Strauss werd 11 Juni M geboren als zoon van een lid van h« hoforkest te München. Op jeugdif- leeftijd reeds kreeg hij piano- t: harplessen en voor beide instrumen ten toonde hij veel talent. Sedert IK: hc-eft hij gecomponeerd. In 1885 we:j hij benoemd tot hertogelijk hofrat ziekdirecteur te Meiningen, in we ke functie hij buitengewoon veel leerde van Hans von Bulow. In 185-': componeerde hij zyn „Don Juan", dn* door velen voor zijn beste werk wordt gehouden. Hierop volgdw overstelpend veel composities, ali symphonische gedichten en muziek drama's. In 1894 trouwde hij met de sopraa: Pauline de Ahna. In 1889 werd hij di rigent te Weimar, later weer te Mün chen. In 1908 werd hij „Generalmu- sikdirektor" in Berlijn. Van 1919— 1924 leidde hij met Schalk dc Weer se Staatsopera. Sindsdien leefde te Garmisch of in zijn paleis te \V« nen. Bijna alle orkesten van Europa zijn door hem geleid. Tito is en blijft Marxist zegt Grisogono PARIJS. Dr. Prvislav Griso. gono, voor de oorlog minister van justitie in Zuidslavië, heeft he! westen gewaarschuwd, dat men zich niet door Tito om de tuin moet laten leiden en dat zijn re giem slecht en niet voor verbete ring vatbaar is- Grisogono, die zo pas uit Zuidslavië is ontkomen, zei. dat Tito er alleen maar op uit een Marxistisch regiem voor zijn land te creerqn. Westerse kringen, die geloven Zuidslavië democratie te kunnen bezorgen door Tito te helpen, hebben het mis. Hij zal de hulp van het westen gebruiken, doch niets in zijn Marxistisch pro gram wijzigen. „Straatsburg" wenst een Europees Gerechtshof STRAATSBURG. Dc Raadsc- vende Vergadering van Europa heeft gisteren tijdens haar laatste zitting met overweldigende meer derheid van stemmen besloten ec-n j opperst gerechtshof in te stellen, dót zal toezien op de eerbiediging van de rechten van de mens ln de lan den, aangèsloten bij de Raad van Europa. De handen gingen zo alge- meen de hoogte in, dat voorzitter Spaak niet eens de uitslag van de J stemming gaf. Dit resultaat is een overwinning vcor de leden van de Europese Beweging, die een hall jaar geleden op het congres in Brussel dit Punt OP het programma plaatsten. De Chinese Ambassade te Washington heeft de door Ameri kaanse senator Tom Conally ge- uitte beschuldiging, dat Tsjang Kai Sjek zich naar Formosa uit de voe ten gemaakt zou hebben met medeneming van 138 millioen dol lar aan goud van de nationalis tische regering, van de hand ge wezen. De Ambassade verklaarde, dat om veiligheidsredenen het groot ste gedeelte van het goud en zilver en de overige reserve in buiten landse valuta van de centrale bank op order' van de nationalis tische regering naar het kantoor van de bank bp Formosa is over gebracht. Deze waarden zijn niet door Tsjang Kai Sjek meegenomen en ook niet op zijn naam gedepo neerd. Vrucbtenvelllng Utrecht en Omstreken. Vcillngbericht van Donderdag 8 Sept. Bismarck 5—13 30. Bramlcy Seedling 5 —12. dubb. Bellefleur 5—14.10. Early Victoria 5—14 10. Graham R. Jubile 5— 22. Gamcise Zure 5—18, Gravenstelner9 5—27. James Grieve 5—38, Keswick 5- 12 90. Langzoct 5—13. Lemoenappcl 5— 18. Lord Sheffield 5—12 20. Manks Col- Zwitsers Buse, en Hinder 14.50, Pr v. Lunteren 5—15. Pater Nos- tcr 5—10.70. The Queen 5—14, Warners King 514 20, Zigeunerinnen 530, Zure Blocrne 512 10. Zoete Bloemc 5—15. Zoete Candy 5—8. beurre d'Aman- lis 325.70, beurre Hardy 946.20, beurre dc Merode 319.60, Bonne Louise 844. Claps Favourit 3—24. Con ference 3—15. Diamantpeer 311. Franse wijnpeer 318 30. Juttepeer 325. Dr. Hullius Guyot 3—14. Maagdenpecr 3— 21 20. Legipont 3—15, Marg Marillat 3—28 70. Scign d'Esperen 3—20.70. sou venir du Congres 3—16. St. Rcmy 3—11 SUsJcspeer 3—8. Triumph dc Vicnnc - 15 20. William Duchesse 336 20. Drui- men 637. alles in guldens per 100 kg

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2