DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Van devaluatie van het pond nog lang geen sprake Toerisme is hoogst belangrijl exportartikel In West-Duitsland boekt het versland een zege „Zeehond" gaat nieuwe duikproef nemen Cripps: Enige oplossing is export naar dollargebied Amerikanen brengen jaarlijks 800 millioen dollar mee 9e Jaargang no. 212 Zaterdag 10 September 1949 Opgericht door de Stichting «Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterda-nsche Bank Postbus 1 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 1 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur. TJ. DE BOOR DER, Vijf maatregelen in Een milliard voor wapensteun aan Europa WASHINGTON. De Verenigde Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen en gewapende dien sten hebben gisteren de voornaam ste punten -j^dgekeurd van he* wetsontwerp tot wapensteun van rond 2.314.010.000 dollar. Het wets ontwerp omvat 1 milliard dollar voor herbewapening van de landen van het Atlantisch Pact en bestemt 75 millioen dollar voor anti-com munistische stun in het Verre Oosten. De commissies zullen Maan dag het ontwerp formeel en defini tief in stemming brengen na enkele geschillen van ondergeschikt belang in het reine gebracht te hebben, zo verklaarde Tom Connally, voorzit ter van de commissie voor buiten landse betrekkingen tegenover ver slaggevers. Geen oorlog, toch inlandse tabak LEERSUM. Amerongen is van ouds het centrum van de inlandse tabaksteelt geweest Ook dit jaar is een groot gedeelte van de bouw grond met tabak beplant. De oogst is thans in voll- Men vraagt zich af, hoe het met de oogst 1949 zal gaan. De oogst van het vórige jaar is grotendeels ver kocht. Er is een redelijk lonend? prijs voor gemaakt, variërend van twee tot zes gulden per kilogram Over het algemeen verwacht de Amerongse teler ook dit jaar nog wel een aannemelijke prijs voor zijn product. Ten nauwste hangt hiermede samen de prijs van de buitenlandse tabck. Blijft die tabak duur dan vraagt men de inlandse nog. Men hoopt in Amerongen, dat de Nederlandse het product van eigen bodem zal waarderen. Nieuwe frankeerzegel van zes cent DEN HAAG. Aangezien de voorraad postzegels in het huidige type van 6 cent op de postkantoren bijna is uitgeput, zullen, vermoede lijk nog in de maand September frankeerzegels van 6 cent van licht blauwe kleur met de beeltenis van Koningin Juliana verkrijgbaar zijn. JvJ STRAATSBURG Einde eerste bedrijf TOT het volgend jaar, vermoede lijk in het begin van de zomer van 1950, is de assemblée van de raad van Europa uiteen gegaan. Een maand lang is men brjeen ge weest en wie de werkzaamheden van al die algemene vergaderingen, commissies en sub-commissies over ziet komt tot de conclusie, dat de verwachtingen van de sceptici niet zjjn bewaarheid. Nu het doek valt over het eerste In Het zoeklicht bedrijf van een experiment is er reden tot gema tigd optimisme. s Uit de stort vloed van resolu ties valt allereerst de algemene be geerte op naar meer armslag. In de statutaire opbouw van de raad van Europa is voorzier in een domine rende positie van de raad van mi nisters en daartegen is de assem blée in verzet gekomen. Bij het werk van de commissies, die voor economie en op politiek, sociaal, cultureel en juridisch gebied, heeft men zich beperkingen opgelegd die desondanks getuigen van realiteits zin. De meeste voortvarendheid heeft de juridische commissie aan de dag gelegd met de opstelling van een conventie van mensenrechten. Opvallend is verder, dat de natio nale bindingen tot dusverre sterker zjjn gebleken dan de partijbindin gen. Ook al hebben de socialisten door deze verdeeldheid een neder laag moeten incasseren bij de samenstelling der commissies. Voor een echt Europees parle ment miste deze eerste assemblée nog het karakter van een politiek debat. Soms scheen het voorzitter Spaak bjjna te machtig te worden, wanneer de ene na de andere afge vaardigde hun hoog afgestemde redevoeringen hielden. Tot een eigenlijk politiek debat, een directe Uitwisseling van gedachten, die de nationale parlementen kenmerken, is het nog te weinig gekomen. Zo niet geheel, dan toch ten dele is dit echter een bezwaar van on dergeschikte betekenis. Van over wegend belang is. dat er een grote mate van eenstemmigheid heerste by vrijwel alle besluiten. Alle begin is moeilijk en daarom verdiende de voorzichtige weg de voorkeur boven de stoutmoedige. Half bewolkt Weersverwachting, geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdag avond. Nog bijna overal half bewolkt en droog weer. In de avond in het Westen van het land toene mende bewolking en wat lichte regen. Matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als giste ren. 11 Sept.: Zon op 6 07. onder 19.06; Maan op 20 11. onder 10.36. 12 Sept.Zon op 6.08, onder 19.03 Maan op 20.25. onder 11.40. overweging WASHINGTON. Er is geen sprake van, dat Engeland in de naaste toekomst tot devaluatie zal overgaan. Tot deze conclusie is men gekomen, na een redevoering, die sir Stafford Cripps gisteren voor de Amerikaanse „National Press Club" in Washington hield. In deze rede gaf hij als zijn mening te kennen, dat de enige bevredi gende oplossing van het dollarpro- bleem is gelegen in een grotere ex- export naar het dollargebied. Ver der verklaarde de Britse minister van Financiën, dat de levensstan daard van velen in de komende twee jaren zal dalen, maar dit zal naar hij hoopt, slechts van tijde lijke aard zijn. Het is de prijs, al dus sir Stafford, die Engeland zal moeten betalen om zijn moeilijk heden te overwinnen, terwijl een blijvende oplossing wordt uitge werkt. De vierde bijeenkomst van de Engelse. Amerikaanse en Canadese delegaties, die in Washington de dollar-sterlingkwestie bespreken, heeft gisteren bijna 3 uren ge duurd. Na deze bijeenkomst ver klaarde John Snyder, de Ameri kaanse minister van Financiën: „Wij vorderen" Hij voegde er aan toe, dat de bijeenkomst tot later verdaagd is. Heden zullen de rap porten van de werkgroepen worden ontvangen. Naar Agence France Presse meldt worden thans in het kader van de driemogendhedencon- ferentie vijf maatregelen bestu deerd, die tot gevolg zouden hebben dat het jaarlijkse dollartekort van Groot-Brittannië aanzienlijk wordt verminderd. Deze maatregelen, die reeds door Paul Hoffman. Averell Harriman, sir Stafford Cripps en Douglas Abbott zouden zijn besproken, zou den bestaan uit: 1) Vermindering van de produc tie van synthetische rubber in de Schaaktournooi te Trensariskè PRAAG Pachmann en Szabo zijn de enige spelers in het schaak tournooi te Trencanske Teplice die nog geen partij hebben verloren. Pachmann heeft de meeste partijen gewonnen, nl. 7; Balbochan heeft tot nu toe het record remisepartijen, nl. 8 Paoli en Wade hebben de meeste verliespartijen' te weten 7 Erdelyi heeft vijf ronden achter elkaar geen half puntie kunnen behalen. Szabo en Rossolimo wonnen vier partijen achter elkaar en wat heel toevallig was, beiden van de derde tot en met de zesde ronde. De stand luidt: 1 Pachmann 9!4 ont.; 2. Szabo 9 pnt.: 3. Stahlberg 8% pnt.; 4. Foltys 8 pnt.; 5. Rosso limo 7 pnt. plus 1 afgebr. partij; 6. O'Kelly 6% pnt 7. en 8. P r i n s cn Balbochan. beiden 6 pnt. plus 1 af gebr. partij; 9. Golombek 6 pnt 10 Sefc 5% pnt.; 11 tot en met 13 Rich ter. Kottnauer en Szilly, allen 5 pnt. plus 1 afgebr. partij; 14 tot en met 17 Ojanen Erdely, Rohacck en Ujtelki, allen 41£ pnt. 18 Paoli 4 pnt. plus 1 afgebr. partij; 19. Wade 3% pnt. plus 1 afgebr. partij; 20. Platt 3 pnt. Canadese Dakota veronge lukt; 23 doden MONTREAL. Een Dakota van de Canadese luchtvaartmaatschap pij op de routes over de Stille Oce aan is op 60 kilometer afstand vna Quebec neergestort. Drie en twintig inzittenden kwamen om het leven. Dit ongeluk is een van de ergste in de luchtvaartgeschiedenis van Ca nada. Om de dam-titel WAGENINGEN. De partij uit de tweede ronde om het persoon lijk damkampioenschap van Neder land, die Vrijdag te Wageningen tussen O. Doornbos (Apingendam) en G. E. van Dijk (Wageningen) werd gespeeld, eindigde in remise. Leden van het vierde neurolo gisch congres, dat op het ogen blik in Parijs wordt gehouden, hebben de onthulling van de ge denkplaat van Frankrijk's groot ste neuroloog, prof. Jean Martin Charcot, en mevrouw Dejerine in de Salpêtrière gesticht te Pa rijs) bijgewoond. Enige congres sisten die bij de plechtigheid te genwoordig waren: v.l.n.r. dr. Feiling (Engeland)prof. Brou wer (Nederland) en dr. Bour- guignon (Frankrijk). Ver. Staten met 200.000 d. 300.000 ton per jaar, waardoor Engeland in de gelegenheid zou worden gesteld jaarlijks 100 millioen dollar meer te verdienen aan de uitvoer van na tuurrubber naar de Ver. Staten. 2) Verhoging van de Britse uit voer naar de Ver. Staten met min stens 17 millioen dollar per maand of ongeveer 200 millioen dollar per jaar, door Amerikaanse productie- en verkoopmethoden te gebruiken. De Amerikaanse deskundigen wij zen er in dit verband op, dat de omzet op de binnenlandse markt in de V.S. jaarlijks een waarde van 258 milliard dollar heeft. De 200 millioen dollar aan Britse produc ten zou dus minder dan 1 pro mille van het totale omzetcijfer van de Amerikaanse markt vertegenwoor digen. 3) Opvoering door van de Britse inkomsten uit hoofde van het vreemdelingenverkeer, die thans 75 millioen dollar per jaar belo pen, tot 150 millioen dollar of meer. 4) Verhoging van de uitvoer van de dominions met minstens 75 mil lioen dollar per jaar. 5) Toeneming der investeringen van Amerikaans particulier kapi taal in Groot-Brittannië met meer dan 100 millioen dollar. Biologisch product zou atoombom waardeloos maken SAINT CERQUES (Zwitserland). „De atoombom is waardeloos ge maakt door een biologisch product, waarvan enkele onsen voldoende zijn om ieder mens in de wereld te doden," zo verklaarde dr Broes Chisholm, dc Canadese directeur- generaal van de Wereldgezondheids organisatie gisteren. Chisholm voeg de er aan toe. dat de atoombom bij wijze van spreken kinderspel was vergeleken met biologische wapens. Enkele fa*- «i zouden de mensheid door biologische oorlogvoering kun nen vernietigen. Arbeidskrachten zouden een te verwaarlozen factor zijn en dc zware industrie hoege naamd niets uit te staan te hebben met deze vorm van oorlog, aldus Chisholm in een toespraak tot le den van de Wereldunie van Vredes organisaties. een niet-officieel li chaam. aangesloten bij de V.N- dat op het ogenblik een conferentie Zwitserland houdt. f Nee toch.Heus! Een Schotse vissersboot, die in de Firth of Clyde viste, voelde Donderdagmiddag onder water een hevig geruk. Hel bleek, dat een duikboot, die op oefen tocht was, in het net was geva ren. De vissers hebben de boot maar weer uit het net gegooid. In Haledon (New Jersey) speelde een brandweerteam in vrouwencostuum een gecostu- mcerde voetbalwedstrijd tegen tegen een vrouwelijk eljtal m herenkledij Plotseling ging dc alarmbel en de brandweerlieden, hun rokken ophoudende, storm den van het veld. Aan hei opge geven adres bleek dat het alarm vals was. f- Dc boeren in Neder Saksen kregen een overheidscirculaire in verband met de aardappel oogst. Deze bestond maar uit één volzin, maar die telde dan ook 193 woorden. Sommige boeren zijn er nog niet achter wat er van hen werd verlangd. „Met verkrachting van dc historische waarheid begint 'n hoofdstuk in een nieuwe Rus sische encyclopedie. Wie doorleest komt te weten, dat niet Canada maar Rusland de eerste ijsbreker bouwde. V.J Montgomery opnieuw in Nederland NIJMEGEN Gisteravond om 6 uur meerde de Franse kanon neerboot „General Mangin" aan de kade voor Nijmegen vlak tegen over de Grote straat. Aan boord bevonden zich veld maarschalk Montgomery en de Franse admiraal Jaujard. Toen de tfbot een half uurtje aan de wal lag, begaf Montgomery zich van boord en bewoog zich op de meest hartelijke wijze tussen de bevol king van de oude beneden stad. Vooral betoonde hij zich zeer vriendelijk tegenover de kinderen. Hedenmorgen vertrekt de boot weer uit Nijmegen om de reis naar Rotterdam voort te zetten. Onze verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen dc volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: 1 September 1949: serg. maj. J. F. H. Hoefs, Uden. K.N.I.L.: 21 Augustus 1949: Men. soldt le kl. Z. Tairas. 24 Augustus 1949: Jav. soldt le kl. inf. Kasta- nom; Jav. soldt le kl. inf. Toewoeh. 25 Augustus 1949: Soend. soldt le kl. inf. Engkar; Men. korpl. inf. G. A. Karisoh; Jav. soldt 2e kl. inf. Tjatiwa; Jav. soldt 2e kl. inf. Wa- kit. Gezocht: een president, aanvaardbaar voor alle democratische partijen BONN Dr. Konrad Adenauer, dc leider der Christcn-democratL^che partij, die waarschijnlijk aan het hoofd zal komen te staan van de eerste regering der Westduitse Federale Republiek, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij tot zijn voornaamste tegenstander, dc socialistische leider dr. Kurt Schumacher, een verzoek heeft gericht om een spoedige bespreking over de prcsidentskwcstle. Aanvaard dr. Schumacher deze uitnodiging, dan zal dit het eerste persoonlijke contact zUn tussen dc twee partijleiders sinds de eerste Jaren na dc oorlog, toen zU samen ln dc adviesraad van de Britse zone zaten. Het verzoek Is via dr. Arnold doorgegeven aan Helnrlch Kopf, de socialistische minister-president van Neder-Saksen, die naar Bad Ncuenahr is vertrokken, waar Schumacher verblijf houdt. 14 en 15 September a s. zal in hotel „De IJzeren Man" te Vught de veiling worden gehouden van dc inventaris van het beruchte concentratiekamp. Gisteren was de eerste kijkdag. Uit het hele land waren mensen gekomen om te zien of er iets van hun gading bij was. Dr Adenauer had gisteren een ont moeting met dr. Karl Arnold, minis ter-president van Noord-Rijnland Westfalen, die in politiek opzicht links-katholiek is, met het doel be sprekingen te voeren over een moei lijkheid. welke zich heeft voorge daan bij de pogingen der partijlei ders om tot de vorming van een Westduitse, op de rechtse partiien steunende, coalitie-regering te ko men. Deze moeilijkheid is veroorzaakt, doordat dr. Arnold Woensdag geheel onverwachts tot voorzitter van dc Bondsraad overeenkomend met onze Eerste Kamer werd gekozen. Deze beslissing van de Bondsraad wordt beschouwd als een uitdaging aan het adres van de rechtse meer derheid ir de Bondsdag, die te ver gelijken is met de Nederlandse Tweede Kamer. De 48-jarige dr. Karl Arnold is leider van dat gedeelte der Christen democratische partij, dat steunt op de katholieke vakverenigingen. Hij staat bekend als een krachtig tegen stander van de door dr. Adenauer gevolgde conservatieve koers. Dr. Arnold werd, met de verenigde steun van zijn eigen volgelingen en die der sociaal-demoératische leden, tot voorzitter van de Bondsraad ge kozen. De eveneens candidaat gestelde premier van Beieren, 'dr. Hans Ehard, wiens candidntuur werd ge steund door de Christen-democrati sche volgelingen van Adenauer en door de vertegenwoordigers der Christelijk-socialé Unie, werd niet gekozen, hetgeen de verontwaardi ging van zijn aanhangers gaande maakte. Deze eisen thans schadever goeding, in de vorm van het bekle den vau belangrijke functies in de regering, die Adenauer tracht te vor men Dit hoeft weer tot gevolg ge had dat de voorlopig tijdens de be sprekingen tussen de fractie-leiders bereikte overeenstemming over dc verdeling der portefeuilles ln de te vormen regering geheel teniet is ge daan. Bekend is, dat de meer links ge oriënteerde Christen-democratische afgevaardigden bereid zijn ter gele genheid van de Maandag te houden verkiezingen van een president van het Federale West-Duitsland weder om met de vertegenwoordigers der sociaal-democratische party samen te werken. Zij zijn namelijk van me ning dat de keuze van het hoofd van de staat niet mag worden gebaseerd op dc kleine meerderheid, waarover een eventueel te vormen coalitie-re- gering der rechtse partijen zou kun nen beschikken, doch dat deze ge grondvest dient te worden op een sa menwerking op brede basis van alle democratische afgevaardigden, de socialistische inbegrepen. Hel schijnt thans, dat dr. Arnold nu ook dr. Adenauer tot deze overtuiging heeft gebracht De vrije democraten hebben in middels een soortgelijk standpunt ingenomen, deels omdat hun leider, professor Theodor Heuss, zelf er niet op gesteld is door een kleine rechtse meerderheid tot president gekozen te worden. Het is 25 jaar geleden dat dc „Ford Motor Company" officieel werd geregistreerd. Het bedrijf met viiftig man personeel was toen in Rotterdam gevestigd. Vrijdagmorgen vond de officiële herdenking van dit 25-jarig be staan plgats in de huidige Ford fabrieken te Amsterdam. Een op het voorplein van de fabriek op gerichte zuil is 't cadeau van de gezamenlijke Forddealers. Drukwerk kan weer naar Berlijn gezonden worden DEN HAAG. Met ingang van 12 September a.s. kunnen gedrukta stukken en gemengde zendingen naar de Amerikaanse, Britse en Franse sector van Berlijn worden verzonden. Verzending naar de Russische sector van Berlijn cn naar de Russische bezettingszone van Duitsland blijft voorhands niet mo gelijk. ROTTERDAM. Over enige dagen zal H.M. onderzeeboot „.Zeehond* baar duikproeven gaan voortzetten, nu in de Atlantische Oceaan en weer is het luitenant ter zee le klasse J. H. baron Mackay, die het com mando zal voeren. Het is vele maanden geleden, dat de grote proef in Zuidelijke streken werd genomen, toen men op dc terugweg was van Curacao naar Ponta Dclgada. Er zijn toen belangrijke ervaringen opge daan en inmiddels Is er het een cn ander aan de snuiver, snork of schnorkel gewijzigd. In de Atlantische Oceaan zullen dc omstandigheden weer geheel anders zijn en men hoopt met nieuwe ervaringen terug to keren. UTRECHT. „De Hollanders zullen er verstandig aan doen. zoveel mogelijk Amerikanen te vertellen, dat zij naar Holland moeten komen. Want deze Amerikanen zullen dollars in het land brengen, ten eerste alleen al door hun verblijf hier en ten tweede, omdat zij thans voor 400 dollar goederen uit den vreemde in de Verenigde Staten mogen invoeren en zij dus souvenirs zullen kopen. Bovendien zullen vele Ame rikanen genegen zijn. nauwere zakenrelaties aan te knopen met het land dat zij bezocht hebben, ja er ook kapitaal wlilen investeren. De Ameri kanen, die naar Holland komen, zullen van Holland houden, zoals zij. die er geweest zijn nu al doen. En zij zullen bemerken dat het met Hol land goed zaken doen is. Hoe belangrijk dat allemaal is blijkt hieruit, dat de Amerikaanse toeristen per jaar 800 millioen dollar naar Europa brengen. Het toerisme kan het belangrijkste onderdeel van uw export- handel worden." goed hoe moeilijk dat voor dc Eu ropese landen is. En wij willen u graag helpen om het op te lossen," zo betoogde hij. Enkele woorden wijdde dr. Stoetzner vervolgens aan de econo. mische situatie in de Verenigde Staten, omdat hij het vanzelfspre kend achtte, dat zij. die graag met Amerika handel wilden drijven, daar iets naders over wilden weten en zich bijvoorbeeld afvroegen of er een crisis zou komen en of het Amerikaanse bedrijfsleven de grootste bloei al weer achter de rug had Volgens hem waren er tekenen, die wezen op een veran dering in de economische verhou dingen. Desalniettemin had hij de hoop, dat de economische kracht van de U.S.A. intact zou blijven. Na de oorzaken te hebben opge spoord van het dollartekort, dat voor Amerika net zo goed een probleem is als voor Europa, ver klaarde hij met nadruk, dat de kansen voor de buitenlandse han del buitengewoon groot zijn in de Verenigde Staten, mits men maar niet verzuimt vooraf een markt analyse te maken. Waarbij niet dient te worden vergeten, dat de U.S.A. geen markt, maar een groep van markten is. Deze marktanaly ses moeten dan worden aangevuld met analyses over de prijs en het product zelf. Dr. Stoetzner wijst op het belang van goede marktanalyses Deze en dergelijke dingen zei dr. Eric W. Stoetzner, Director of Fo reign Business Promotion ^van de „New York Times" een van Amerika's meest vooraanstaande dagbladen Vrijdagmiddag in de foyer van de Utrechtse Stads schouwburg. Onder zijn gehoor be vonden zich leden van de Kamer van Koophandel voor Amerika, die de bijeenkomst had belegd, en deelnemers aan de Utrechtse Jaar beurs. Het onderwerp dat hij be sprak was: Trade Promotion in het algemeen en de bevordering van het toerisme in het bijzonder. Dr. Stoetzner verklaarde, dat hij het erg prettig vond het woord te voeren zo kort nadat de minister van economische zaken, prof. v. d. Brink, in ditzelfde gebouw gespro ken had over de noodzakelijkheid de export naar de dollargebieden te vergroten, want deze toespraak vormde een goede achtergrond, voor de suggesties die hij wilde doen. „Wij in Amerika weten maar al te goed, dat er een dollarprobleem bestaat. Wij begrijpen maar al te Aan de hand van een aantal beeldstatistieken liet dr. Stoetzner zien, welke elementen zulk een marktanalyse al zo moet bevatten. Daarbij vernamen de aanwezigen tal van interessante bijzonderheden en bleek hun vooral van welk een enorm grote betekenis voor de bui tenlandse handel het noordoostelijk deel van de Verenigde Staten is. Van groot belang voor de export achtte de spreker ook adverteren en hij legde daarbij de nadruk op de betekenis van gemeenschappe lijke advertentiecampagnes, zoals hij later, toen hij over het toerisme kwam te spreken, de aandacht vestigde op het belang van ge meenschappelijke reclamecampag nes door diverse Europese landen. In plaats van „Kom naar Holland'"' zou men de Amerikanen ook kun nen toeroepen „Kom naar de Bene- lux-landen". Tenslotte vestigde dr. Stoetzner er de aandacht op, dat men wel moest bedenken, dat de Amerika nen heus niet geneigd zijn altijd maar de allerhoogste prijzen te be talen en dat een opschroeven van de hotel-, café- en restaurantprij- zen zodra men met Amerikanen te maken krijgt, het zekerste middel is om het Amerikaanse toerisme volkomen kapot te maken. Gulden goed op weg naar harde valuta AMSTERDAM. Ter bijwoning van de jaarlijkse vergadering van het Internationale Monetaire Fonds in Washington is gisteravond minis ter prof. mr. P. Lieftmck, per KLM- machine van Schiphol vertrokken. De minister verklaarde aan de aan wezige journalisten, dat de agenda punten voor de komende vergade ring dit jaar zeer laat zijn vastge steld. zodat hij nog niet had kunnen bepalen, wat het voornaamste onder werp van bespreking zal worden. In zake een mogelijke devaluatie van sommige valuta's meende de minister, dat dit vraagstuk waar schijnlijk niet ter sprake zal komen, te meer niet, daar de besprekingen openbaar zijn. Op de vraag, hoe het zou staan met de gulden ten opzichte van de dollar, nadat de besprekingen in Washington zijn gehouden, ant woordde de minister; „De gulden is goed op weg harde valuta te worden. De „snuiver": Nederlandse uitvinding Eigenaardig is het met dc vin. ding van de „snuiver" verlopen. Onze O-boten waren er het eerst mee uitgerust en aan de toepassing van het systeem is de naam van luit ter zee Wiggers onverbrekelijk verbonden. Van hem ging het idee uit en het eerste apparaat werd in samenwerking met scheepsbouwers vervaardigd. Maar toen onze O- boten na het uitbreken van de oor log de zee overstaken, zag men in Engeland niet veel heil in de vin ding. Behalve dat zij, begrijpelijk, technisch nog niet volmaakt was, zag men op dat moment in Groot- Brittannië de noodzakelijkheid er van niet in. De „snuiver" werd daarom weer verwijderd. Maar men weet het: de tekeningen waren in Nederland achtergebleven en in handen van de Duitsers gevallen. Die hebben aanvankelijk ook geen aandacht aan de vinding geschonken, totdat de geallieerden met haar nieuwe taktiek zoveel U-boten naar de kel der zonden, dat het de Duitsers be nauwd om het hart werd. Nu eerst gingen zij de noodzakelijkheid voe len van langer onder water to kun. ren blijven. Dus grepen zij terug naar het idee. dat aan een Neder lands brein ontsproten was. Zodra de oorlog ten einde was, kwamen plotseling vele U-boten voor de dag, allemaal voorzien van onze „snuiver"; Van dat ogenblik af ging het apparaat plcrtseling in de internationale belangstelling staan. De Engelsen zijn „snorks" gaan bouwen op hun bestaande boten en de Amerikanen ook. Maar die deden het veel radicaler cn deinsden er niet voor terug, des noods de boot zelf er voor te ver bouwen. Inmiddels heeft Nederland een paar Engelse boten, met de snuiver uitgerust, overgenomen en is men het systeem ook op de eigen boten gaan toepassen De situatie in de wereld is nu zo, dat alle landen, die er onderzeeërs op na houden, deze van de snuiver hebben voor zien. Het lastige drukverschil De kwestie, waar het bij het duiken nog altijd om gaat, is vol gens deskundigen, die ons ter zake inlichtten: hoe wordt voor de be manning het drukverschil wegge werkt of althans draaglijk genoeg gemaakt, dat er geen noemens waardige last van ondervonden wordt? De diesels draaien op olie en voor het ontbrandingsproces is zuurstof nodig. Die is niet lang ge noeg in voldoende mate in de boot zelf aanwezig en daarom wordt door middel van een lange holle pijp, die gedeeltelijk boven water uitsteekt, buitenlucht binnengesno- ven. Op het einde van die pijp zit een klep, die wanneer ook de pijp naar beneden gaat door het water wordt dichtgedrukt. Maar blijven de diesels draaien, dan is altijd bijvulling van lucht nodig door middel van die pijp. Komt men heel diep, dan zal de druk in de boot steeds minder worden. Het spreekt dus vanzelf, dat men er niet in het oneindige mee door kan gaan. Of de diesels zullen stopge- zet moeten worden of er moet ge- maar warme luchtstroom. zorgd worden dat de kop van de pijp weer met de buitenlucht in contact komt. Die pijp zelf is betrekkelijk nauw, de binnenstromende lucht heeft een zekere weerstand te overwinnen en daardoor blijft ook de capaciteit van die pijp aan grenzen gebonden. Van het drukverschil kan de be manning minder aangename ge waarwordingen ondervinden. Wie in zeer geringe druk leeft, heeft weinig reactievermogen en kan bij. voorbeeld moeilijk rekenen. Toch is het vaak uit tc vorsen, hoe het personeel zich houdt, wanneer do boot dagen achtereen onder water blijft, maar vooral ook, welke spe ciale maatregelen er genomen kun nen worden om de mensen physiek fit te houden. Er is al eens geble ken, dat iemand voor de dienst aan boord een tijdje afgeschreven moest worden, omdat de lage druk zozeer op de vullingen in zijn gebit werkte, dat hij het niet uit kon houden van dc pijn. Daarom acht men het van zeer groot belang dc proeven voort te zetten, te trachten de snulver te verbeteren en de omstandigheden voor de bemanning zo prettig mo gelijk te maken. Zo zal dc plaatsing van de batterijen onder water en de ontwikkeling van de aanwezige zuren nog eens nauwkeurig beke ken moeten worden. Ook zijn er nog andere problemen, die de aan. dacht gaande houden, zoals het be palen van de positie onder water met behulp van de richtingzoeker of op andere wijze. In ieder geval wil men nu in een Noordelijker Oceaan de proeven voortzetten en zien, of dc gewijzig de omstandigheden ook gewijzigdo reacties te voorschijn zullen roe pen. WAT VOOR WEER? Geringe invloed van koude front in de loop van vandaag zal een koudefront zijn invloed doen gel den op het weer in ons land, ech ter alleen in het noordwestelijk deel. Een belangrijk gebied van hoge luchtdruk strekt zich boven Rus land uit. Het verandert weinig van plaats en het beheerst het weer in Rusland, op de Balkan en in het Oostzeegebied. Alle depressies, die van het westen naar het oosten po gen door te dringen worden er door naar het noorden afgebogen. Een tweede gebied van hoge druk strekt zich uit van de Golf van Biscay e tot aan de Azoren. Aan de noordzijde neemt het aan bete kenis af onder invloed van een oceaandepressie, die in Schotland al regen heeft gebracht. Achter die depressie komt koele lucht aandrij ven en dit koudefront is het, dat wij hier zullen bespeuren. Lang zal die invloed echter niet duren, want de toevoer van koude lucht zal weer worden afgesneden. In de omgeving van de Bermuda's bevindt zich een tropische cycloon, die geleidelijk in een depressie overgaat. Hij beweegt zich in oos telijke richting en doet de barome ters op New Foundland reeds da len. Daarachter komt een vochtige

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1