DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Bemoedigend resultaat voor Cripps en Bevin in VS Trein met militairen bij W ollliezc op stootblok Proces tegen Hongaarse „Trotzkitsen" Bespreking van dollardeficit heden wellicht ten einde Atoomenergie over kwart eeuw vervanging van steenkool? Gunstiger perspectief voor handel met W.Duitsland 9e Jaar»an? no. 213 Maandag 12 September 1949 Opgerichi door de Stichting ..Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdauscbe Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. lew. Losse oummers 10 cenL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. - Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, WASHINGTON. Als voornaamste middel om het evenwicht tussen het dollar- en het sterlinggebied te herstellen, zal door de regering.* van de V.S. een plan worden opgesteld ter aanmoediging van dollarinveste ringen in sterlinggebieden. AI9 middel hiertoe wordt onder meer aan bevolen het verstrekken van leningen door de export-importbank aan landen die tot het sterlinggebied behoren. Daar zal tegenover staan, dat Engeland al het mogelijke zal doen om de hinderpalen, die een derge lijke investering nu nog in de weg staan op te ruimen. Tijdens het weekeinde zijn de be sprekingen in Washington over de Britse dollarcrisis doorgegaan in de commissies. Men hoopt heden in een plenaire bespreking tot een eindresultaat te komen De boven aangehaalde punten zijn ontleend aan het werk van een der commis sies, namelijk die voor overzeese investeringen Het rapport van deze commissie is door de drie deelnemende pairtijen, de V.S., En geland en Canada goedgekeurd, zo dat het kracht van overeenkomst heeft verkregen Aan het officiële rapport ontle nen wij nog het volgende: De commissie kwam tot de slot som, dat een goed geleide stroom van productieve investering uit het dollargebied naar het sterlingge bied een van de geschikte midde len is om het bestaande verstoorde evenwicht tussen de sterling, en dollargebieden aan te vatten Een dergelijke toevloed van investering zou niet alleen het verstoorde evenwicht der betalingen tussen de beide gebieden mede doen vermin deren, maar zou ook het tot stand komen van een toekomstig even wicht in de betalingen vergemak kelijken door vergroting van de productiecapaciteit in de landen waar de investering geschiedt. Reuter verneemt voorts uit ge zaghebbende zijde in kringen van de delegatie van Bevin en Cripps, dat de laatste weken de onttrek king aan de Britse goud- en dol larreserves belangrijk is vermin derd. In de afgelopen week kwam zij zelfs tijdelijk tot staan en nam de reserve naar verluidt met drie millioen dollar toe. De cijfers om trent de dollaronttrekkingon in het kwartaal JuliSeptember worden streng geheim gehouden en zij- zul len niet worden gepubliceerd voor het einde van deze maand. Versterking voor bandiet Giuliano PALERMO. De Siciliaanse nationalisten hebben in feite ..de oorlog aan Italië verklaard" door zich te verbinden met de bandic- tenleidcr Salvatore Giuliano. In een verklaring van het separatis tische hoofdkwartier wordt Giu liano als ..held van de Siciliaanse onafhankelijkheid" betiteld en worden hem „broederlijke" groeten geaonden. Deze mededeling vormt een be vestiging van hetgeen de separa tisten jarenlang tegengesproken hebben, namelijk, dat zij Giuliano met wapens en geld gesteund heb ben om het de Italiaanse regering lastig te maken. Giuliano, die zich in de bergen bij Palermo bevindt, heeft reeds verklaard „openlijke oorlog" tegen de politie te zullen voeren, indien men hem niet mei rust laat. Thans zal hij de steun hebben van dui zenden nationalistische Sicilianen, 'die vroeger reeds zelfs een onaf hankelijke Siciliaanse republiek eisten. Een geheel leger van vrien den en spionnen is thans bereid om de bandiet te beschermen en de maatregelen der politie tegen te werken. Nog een nazi-partij in West Duitsland DüSSELDORF. Hans Giessen. een Duitse architect in dienst van het Britse militaire bestuur in Wuppertal, heeft een nieuwe recht se politieke partij gesticht: de „Kring van vrienden van Otto Strasser". Strasser was de leider van het tegen Hitier gerichte „Zwart Front". Hij bevindt zich thans in ballingschap, in Canada. Giessen heeft verklaard, dat zgn partij vroegere nazi's welkom zou heten, doch niet hen. „die hun plicht als soldaat in de oorlog niet na zijn gekomen". H\j noemde het een misdaad te gen de mensheid om vroegere na zi's,. die eerljjk voor een ideaal ge streden hadden te vervolgen. Arke INoach onvindbaar ANKARA Dr Aaron Smith, de leider van de Amerikaanse expedi tie, die reeds twee weken naar overblijfselen van de Ark van Noach op de berg Ararat heeft ge zocht, geeft zijn pogingen op en zal de terugreis naar de V.S. aanvaar den. De expeditie was „zeer teleur gesteld", zo zeide Smith. Hij was er echter nog steeds van overtuigd, dat de ark zich in de buurt van de berg Ararat aan de Armeense grens moest bevinden en wellicht in een bergkloof verborgen was. Tito-Stalin conflict niet voor de Uno BELGRADO. Zuld-Slavië zal het conflict met de Sowjet Unie niet voor de Veiligheidsraad bren gen, verklaarde de Zuid-Slavische minister van buitenlandse zaken Edward Kardelj Zaterdag tegen over een vertegenwoordiger van Associated Press. Kardelj legde deze verklaring af voor het ver trek van de Zuid-Slavische missie naar de V.S. om deel te nemen aan de zittingen van de V.N. Op de vraag, of de jongste ont wikkeling in de onenigheid tussen de door de Russen beheerste kom. inform en Zuid-Slavië enig ver schil tot gevolg zou hebben in het optreden van Zuid-Slavië in inter nationale lichamen, antwoordde hij ronduit, dat dit niet het geval zou zijn en dat de houding van zijn land ten aanzien van de bestaande wereldproblemen zou worden be paald door de beginselen, waarvan dit land in het verleden is uitge gaan. De verstrekking van een lening van 20 millioen dollar door de ex port en importbank in de V.S., is Zaterdagochtend verschenen in de Zuid Slavische pers op een onop vallende plaats, zonder commen taar. Twee doden tengevolge van vergiftiging ENSCHEDE. Donderdag over- leed in Enschede zeer plotseling de 32-jarige mevrouw Visscher-Pe- te die bij haar moeder inwoonde. Als doodsoorzaak werd vergifti ging verondersteld. In hetzelfde huis wonen kostgangers en gisteren werd een hunner, de 28-jarige W. Winkel, plotseling ziek. Hij is in al lerijl naar het ziekenhuis overge bracht maar overleed kort na aan komst. De politie is van oordeel, dat beide slachtoffers na afloop van een bioscoopbezoek in de stad on deugdelijk vlees of vis moeten hebben gegeten. De overige bewo ners van dit huis hebben geen en kele verandering in hun gezond heidstoestand beepeurd. Misdrijf moet volgens de politie uitgesloten worden geacht. Daarna geramd door lege electrische Drie ernstig gewonden De passagiers van de militaire trein konden de reis naar hun plaats van bestemming vervolgen met autobussen. Ten gevolge van het treinonge luk zal het verkeer van en naar Arnhem enige vertraging onder vinden, daar in afwachting van de voltooiing van hot ruimingswerk slechts enkel spoor ter beschikking is. De president-directeur van de N.S., ir. F. O. den Hollander, was spoedig aanwezig op de plaats van het ongeluk om zich persoonlijk van de toestand op de hoogte te stellen. WOLFHEZE Zondagavond omstreeks tien minuten over half I twaalf is door tot nog toe onbeken de oorzaak In de lün Utrecht- Arnhem alhier een militaire trein uit Amsterdam op een stootblok gereden. De eerste coupé van de trein, waarin vier militairen waren gezeten werd geheel vernield. Drie der Inzittenden Hepen hlcrbU ern stige verwondingen op. De locomo tief werd eveneens zwaar geha vend. Ook do machinist werd gewond. Nauwelijks had dit ongeluk plaats gehad of de militaire trein werd geramd door een electrische trein, die om half twaalf uit Arnhem was vertrokken. Doordat deze trein binnenkwam( op vrijwel hetzelfde tijdstip, dat zich het on geluk voordeed met de militaire trein, kon de bestuurder hiervan niet meer worden gewaarschuwd. Ook de electrische trein liep ern stige schade op, maar, doordat deze leeg was, deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Spoedig waren reddingsploegen ter plaatse voor het verlenen van eerste hulp. De gewonden zijn ver voerd naar een naburig ziekenhuis. ST. CERGUE (Zwitserland). Dr. Lew Kowarski, directeur van de Franse wetenschappelijke dienst, meent dat het minstens 25 jaar zal duren voordat de atoomenergie met andere brandstoffen kan concur reren. Hij zeide dit in een bijeenkomst voor de wereldunie van vredesorga nisaties. Volgens de Franse geleerde zal het eerst van de atoomenergie ge bruik worden gemaakt als vervan gingsmiddel van steenkool in elec trische centrales en ter vervanging van electrische energie door water kracht Hij wees er op, dat zodanige krachtstations overal gebouwd kun nen worden zelfs in de koudste streken en ver van steenkoolvoorra- den verwijderd. Hij voorspelde, dat de atoom-ener gie in min ontwikkelde gebieden ge bruikt zou worden om vers water uit zeewater te distilleren voor be vloeiing. SPANJE Beleefdheidsbezoek MEER dan tien jaren geleden bezochten de Amerikaanse kruisers Augusta en Quincy een Spaanse haven. Het doel van dit bezoek was Amerikaanse burgers, die in moeilijkheden waren geraakt door de revolutie, welke generaal Franco, gesteund en bewapend door de dictators van nazi-Duits- land en fascistisch Italië, tegen de regering van zijn land begonnen was, te evacueren. Sindsdien heeft de Amerikaanse vlag in geen Spaanse haven meer gewapperd, 1 tot voor enkele dagen vier oor logsbodems on der bevel van admiraal Richard Conolly, de ha ven van El Ferrol herdoopt in Ferrol el Caudillo, omdat het de geboorteplaats van Franco is binnenliepen. De admiraal, die in tussen een langdurig onderhoud met Franco gehad heeft, zegt, dat aan dit bezoek geen bijzondere be tekenis mag worden gehecht, daar het behoort tot de beleefdheidsbe zoeken, die de Amerikaanse vloot ieder jaar in vriendschappelijk ge zinde landen aflegt. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Acheson zegt, dat het geen po litieke betekenis heeft. Maar onge twijfeld zullen er velen zijn, die in tegendeel menen, dat het een zeer grote betekenis heeft een bete kenis van de meest onfortuinlijke en ongelukkige soort. In bet zoeklicht Gestolen diamant hervonden? AMSTERDAM 455 Diamanten, zg. baquettes, die een zeer grote overeenkomst vertonen met de par tij van 1099 diamanten, die vorig jaar, 2 October, uit een postzak In het postkantoor te Bangkok wer den gestolen, zijn door de Siamese politie op verzoek van B. A. de Wellle, adjudant van de districts recherche der rijkspolitie te Am sterdam, ln een Chinese winkel te Bangkok in beslag genomen. De partij diamanten, die een waarde vertegenwoordigde van 60.000, werd destijds door de Am sterdamse Bank als aangetekende zending per post -de KLM naar Bangkok verzonden. Het onderzoek door de Neder landse politie te Bangkpk toen in gesteld had tot resultaat, dat de plaatselijke politie twee postbeamb ten arresteerde, die de diefstal had den gepleegd. Een gram uranium is gelijk aan drie ton steenkool, zei dr Kowarski. Voorts zei hij, dat erts met een laag uranium gehalte overal voor komt en dat een ton van deze erts inhoudende 10 gram uranium gelijk staat aan 30 ton steenkool. Volgens dr Kowarski kan het mi litaire gevaar in de vorm van de atoombom niet gemakkelijk uit de wereld geholpen worden omdat dan ook de vreedzame toepassing van atoomkracht onmogelijk zou zijn. Hij wees er op. dat een atoom krachtcentrale in 24 uur tot een fa briek voor atoombommen omge bouwd zou kunnen worden. Toen men dr Kowarski vroeg 0! hij met het oog op de onthulling van het spionnagecomplol in Cana da van 1946 van mening is dat mo gendheden die niet loyaal aan de vrede meewerken het atoomgeheim toch behoren te kennen, antwoord de hij: „Er zijn geen atoomgeheimen. Er is zoiets als een industrieel-peil, dat de Ver. Staten in staat stelt atoombommen te maken. Ook En geland zal spoedig hiertoe in staat zijn. Dit industriële peil bestaat al dan niet in Rusland. Dr Kowarski meende dat men de zaak van het Canadese spionnage- complot erg overdreven had. UIT ALLE DELEN van Duits land komen meldingen van on gelukken, die te wijten zijn aan de nog onopgeruimde munitie. In bossen en rivieren liggen blind gangers verstopt. Overal zijn op sporingsdiensten in de weer bos sen en rivieren munitie-vrij te maken. Enige leden van de op sporingsdienst halen bij Germers- heim blindgangers uit het water. Herdenkingsdienst voor Richard Strauss GARMISCH Na een korte herdenkingsplechtigheid in de kamer van zijn villa te Garmisch- Partenkirchen, waar Richard Strauss de afgelopen 25 jaar heeft gewerkt en gecomponeerd, is het stoffelijk overschot van de compo nist naar München overgebracht, waar de crematie zal plaats heb ben. De dienst werd alleen door de familie en de naaste vrienden "bij gewoond. Het lichaam lag opge baard op een met bloemen bedekte eiken baar. De as zal in de grote tuin van zijn villa in de bergen te Garmisch-Partenkirchen worden begraven. Wek-kip ZUNA is een buurtschap in de buurt van Nijverdal en een van de kippen ter plaatse ver dient een eervolle vermelding. Tegen het aanbreken van de dag klimt het dier tegen de voorgevel van het huis van'zijn baas op. Vervolgens stapt de kip door het slaapkamerraam naar binnen en legt aan het voeten einde van het bed van de heer M. haar ei. Na gedane zaken slaat de kip aan het kakelen, en de baas weet, dat het tijd wordt om op te staan. Tsjechoslowakije stelt briefcensuur in PRAAG De Tsjechoslowaakse postautoriteiten cpencn thans brie ven die uit Zuid-Slavië komen en aan Tsjechen zijn geadresseerd. Deze maatregel is klaarblijkelijk genomen in verband met de toene mende spanning tussen de rege- ring-Tito en de kominform landen. Als de geadresseerde zijn brief ontvangt staat erop „geopend door postambtenaren". Of uitgaande brieven naar Zuid- Slavië geopend worden kon niet worden vastgesteld. Rajk beschuldigd van poging tot putsch samen met FS en Zuid-Slavië BOEDAPEST. Vrijdag aanstaande zal alhier het proces beginnen tegen Laszlo Rajk, die in Juni met een aantal medebcklaagdcn uit de communistische beweging ls gestoten. Zaterdag vond de publicatie plaats van do aanklacht. De akte van beschuldiging zegt, dat de acht beklaag den samengewerkt hebben met het Amerikaanse bureau van strategische diensten cn met de Zuid-Slavische geheime dienst. Rajk en zjjn medebcklaagdcn worden ook beschuldigd van pogingen om de Hongaarse regering met geweld omver te werpen. Men verwacht dat het Vrijdag bcginnendo proces door andere processen gevolgd zal worden. In de aanklacht wordt beweerd, dat Rajk bij het vooronderzoek heeft bekend, dat de hoofdpersonen achter de samenzwering in Honga rije maarschalk Tito en de Zuid-Sla. vische minister van binnenlandse zaken, Rankovlc, waren. Rajk zou gezegd hebben, dat Rankovic op een geheime vergade ring op de Hongaars-Zuid-Slavische grens had verklaard, voornamelijk de „physieke vernietiging" van de vooraanstaande Hongaarse commu. nisten, onder wie Matyas Rakosi, secretaris generaal van de commu nistische partij, Farkas, minister van defensie, en Gerö, minister van staat en adjunctsecretaris-generaal van de Hongaarse communisten, te beogen. T)it plan zou zijn opgesteld door maarschalk Tito. Rajk werd 15 Juni uit de commu nistische arbeiderspartij gestoten als „spion en Trotskistisch agent van buitenlandse imperialistische mogendheden" en vier dagen later gearresteerd. Hij was lid van het politbureau van de communistische partij en een van de invloedrijkste Deze maand nog nader overleg over vrij verkeer op de Rijn DEN HAAG. Woensdag is met West-Duitsland een nieuwe han delsovereenkomst geparafeerd, wel ke men in kringen van deskundi gen ziet als een stap op de weg naar een gezond handelsverkeer tussen twee landen, wier handels verkeer niet in evenwicht is. Ame rikanen. Duitsers en Nederlanders hebben daartoe allen het hunne bijgedragen. In kringen van inge- Aanhoudend droog nazomer-iveer Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Droog weer met over het al gemeen weinig bewolking. Meest matige wind uit Oostelij ke richtingen. Ongeveer dezelf de temperaturen als de afgelo pen 24 uur. 13 Sept.; Zon op 6.10. onder 19.01; Maan op 20.44, onder 12.55. wijden wordt opgemerkt, dat daar op de rede, die minister Stikker in dertijd over Duitsland heeft gehou den, van veel invloed geweest is. West-Duitsland geeft nu invoer vergunningen zonder kwantitatieve restricties. Ten aanzien van enkele goederen zijn er nog maximum contingenten vastgesteld. Dit zijn uitzonderingen. Voor die goederen zijn er plafonds, welke in sommige gevallen behoorlijk hoog zijn en in andere zeer laag. Deze goederen betreffen verse groenten, zeevis en haring, con sumptie-aardappelen, pootaardap- pelen, zaden, spiritualiën en pro ducten der lampen- en radio-in dustrie. Voq£ de groenten en de aardap pelen zijn die plafonds hoog. Voor haring en zaden zeer laag. Wat de zaden betreft heeft men te maken met het feit, dat men in West- Duitsland nog met veel zaden zit. die door de geallieerden werden in gevoerd. Daarvan moet men eerst af zijn. Nederland heeft toegezegd, dat de opbrengst uit zijn exporten naar Duitsland zal besteed worden voor importen uit Duitsland. Het is TIENDUIZENDEN AMSTER DAMMERS hebben 't Aalsmeer- se bloemencorso door de hoofd stad, waarin zestig wagens mee reden, bewonderd. De bloemkwe kers hadden hun uiterste best ge daan ermee accoord gegaan, dat het per kwartaal voor 8 millioen dollar uit West-Duitsland zal invoeren aan artikelen, die eindproducten bete kenen. Het bedrag voor zeevis en haring is vastgesteld op 1 millioen dollar (vorig verdragjaar 4 milli oen). Consumptie-aardappelen -3 millioen dollar (3 millioen). Poot- aardappelen 1 mill. (1 millioen). Zaden 500.000 dollar (3.3 millioen). Spiritualiën 500.000 dollar (geen). Voorts is er een bedrag vastgesteld voor de lampen en radio-producten, dat ongeveer gelijk is aan dat in het vorige jaar. Opgemerkt kan worden, dat in de verse groenten ditmaal de vruchten niet begrepen zijn. Deze zijn' vrij. Verwacht wordt, dat Ne derland voor ongeveer 7 millioen dollar aan fruit, waaronder 2 mil lioen dollar aan fruitpulp. zal kun nen exporteren naar Duitsland. Een moeilijkheid vormt het dien stenverkeer. De kwestie van het verkeer valt niet onder de overeen komst. Hierop verwacht men voor Nederland een deficit van 4 mil lioen dollar. Wat de diensten betreft kan op gemerkt worden, dat er in Sep tember een conferentie zal worden gehouden van de belanghebbenden uit de oeverstaten, dus uit het be drijfsleven zelf. Deze zullen aanbe velingen uitwerken, die aan de re geringen zullen worden voorgelegd. Het vrijmaken van dp Rijn komt dan aan de orde. Inmiddels is er voor deze overgangstijd een modus vivendi gevonden: de Duitsers zul len de Nederlanders niet in de wie len rijden. Voor onzichtbare goederen zal Duitsland naar schatting ontvangen 25millioen dollar, Nederland 20.7 millioen dollar. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat compensatie-transacties niet meer zijn toegelaten. Minder electriciteit op de spitsuren DEN HAAG. Terwijl het pro ductie-apparaat van de clcctrici- teitsbedrijven nog niet aan de sterk gestegen vraag kon worden aange past, beweegt het elcctriciteitsver- bruik zich nog steeds in stijgende lijn. Daarom, zo deelt het departe ment van Economische Zaken mee, zullen in November, December en Januari wederom maatregelen die nen te worden genomen ter beper king van het electricitcitsverbruik tijdens de zogenaamde spitsuren. Dit zijn de uren, waarin de groot ste vraag naar electriciteit optreedt ten gevolge van het samenvallen van de industriële bedrijvigheid en het gebruik van electriciteit voor verlichting in de huishouding, in winkels, kantoren, enz. Deze spits uren vallen van Maandag tot en met Vrijdag 's morgens tussen 7 en 9 uur en 's middags tussen 4 en 6 uur. 's Zaterdags uitsluitend 's mor gens van 79 uur. In de Staatscourant van heden is bekend gemaakt, dat gedurende de spitsuren het electricitcitsverbruik voor verlichting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft beperkt dient te worden; voorts dat rcclameverlichting, bui tenverlichting van openbare ge bouwen, van Horeca-bedrijven cn van amusementsinrichtingen als ook etolngevcrlichting, tijdens de spitsuren is verboden. Etalagever- lichting is wel toegestaan aan die winkelbedrijven, welke 'n afspraak hebben gemaakt met het electrici- teitsbedrijf om in de spitsuren slechts de helft van dc verlichting, zoals die het vorige jaar in bedrijf was, voor etalage en winkel te ont steken. communisten in Hongarije. Zgn ar. restatle luidde een grote zuivering van de party in. Hy was minister van binnenlandse zaken en ook ml- nister van buitenlandse zaken. Rajk zou verder gezegd hebben, dat de Zuidslavische minister hem had medegedeeld, dat Belgrado mllitai re deskundigen wilde zenden om de plannen voor de omverwerping van de Hongaarse regering te helpen voorbereiden, met het doel Honga- rye in het kamp van Zuid-Slavië te brengen. Rajk zou reeds sedert de twintiger jaren deel uitmaken van een antl-communistlsch complot, waarbij hg optrad als spion. Volgens de aanklacht zou Rajk voorts hebben bekend, van 1945 af Inlichtingen te hebben verstrekt aan de Amerikaanse geheime dienst. Zuid-Slavische agenten zou den een netwerk door geheel Hon- garye hebben gesponnen met volle medewerking van Rajk. Dr. Szönyi, secretaris van de Hongaarse communistische partij, die gelijk met Rajk terecht moet staan, zou ln 1946 begonnen ^yn met Rajk samen te werken. Hy wordt beschuldigd van het organi seren van een groep agenten uit de gelederen van Hongaarse „Trotz- kisten" in Zwitserland. De voormalige Zuid-Slavische zaakgelastigde in Boedapest, Lazar Brankof, zou bij het vooronderzoek bekend hebben, dat „ons spionnage. net meer en meer alle takken van het staatsorgaan, het leger en de politie ging omspannen." Brankof zou de moord hebben voorbereid op een leider van de Zuid-Slavlsch-Hongaarse beweging, die weigerde zich met Tito solidair te verklaren. De aanklacht tegen Brankof wekt verbazing, omdat hy een der weini ge Zuid-Slavische diplomaten was. die zich bij het conflict tussen Tito en de Kominform vqn eerstgenoem de afscheidde en met de Komin form medeging. Beklaagde Andras Szaiai zou sinds 1935 een stroman der politie in de Hongaarse communistische party zyn geweest Builenpest in Djokja DJOKJA In de residentie Djokjakarta doet zich een ernstige epidemie van builenpest voor. in de afgelopen maand zijn 120 per sonen aan deze ziekte bezweken. De bestrijding van de ziekte wordt ernstig belemmerd door het gebrek aan inentingsstof. injectiespuiten en andere medische hulpmiddelen. Verongelukt by maken van betonnen drinkput VENRAY. De 20-jarige zoon van een landbouwer uit 't Veulen, een gehucht onder Venray. hielp Za terdagmiddag zijn vader bij het ver vaardigen van een betonnen drink put nabij de boerderij. Door het ver plaatsen van een der zware ringen kantelde er een ander om, waardoor de zoon onder het beton werd be dolven en op slag werd gedood. Overeenstemming over financieel beleid van de RIS (Eigen bericht) DEN HAAG. In Den Haag werd vandaag medegedeeld, dat do Nederlandse delegatie een stuk heeft ingediend, behelzende 14 grondbeginselen voor bet sluiten van een financieel en economisch verdrag tossen Nederland cn de Republiek Indonesië Scrikat. Medegedeeld wordt dat over het toekomstig financieel economisch beleid van de RIS tussen de Neder landse en Indonesische delegaties een zeer grote mate van overeen stemming bestaat. r' Avontuurlijke zeiltocht LYMINGTON. Na een eenza me reis Is de 24-ja**lge Engelsman Henry Pigott te Lymington aange komen Hy legde 1.200 myi af, ge heel alleen in zyn 30-voetsjacht. Hy verklaarde 17 Juni uit Stock holm vertrokken to zijn. Voor de Deense kust raakte hjj ln een zware storm. De volgboot werd wegge slagen. Daarna lag hy een week lang ziek voor de Duitse kust en by Zcebrugge raakte zijn vaartuig je vast op een wrak. Voordat h\j naar huis vertrok hielden de Rus sen hem een week lang vast toen hjj ln de territoriale wateren van Finland kwam. Nee toch.Heus! Reizigers naar de Russische zone van Duitsland krijgen, als zij bij een reisbureau in Ber lijn hun spoorkaartjes halen, het advies, hun eigen electrische gloeilampen, handdoeken, bed- degoed en tafelmessen mee te nemen. Bij ons in Europa In 1928 stond de Griekse premier Venizelos voor een bandieten- vraagstuk. Daarom liet hij een wet aannemen, die aan iedere bandiet, die een andere bandiet doodde, gratie garandeerde, vooropgesteld, dat hij het kon bewijzen door het hoofd van zijn slachtoffer mee te brengen. Zaterdag gaf een lid van een guerillaploeg van zes man zich over. Hij bracht de hoofden van wijlen vijf kameraden mee en maakte aanspraak op gratie. Ook rechercheurs hebben hun beroepsziekte. Het is kwik zilververgiftiging, welke veroor zaakt wordt door het poeder, waarmede vingerafdrukken zichtbaar gemaakt worden. Dc detectives krijgen er trillende handen van en soms ook trillen de lippen en oogleden. Duitsers, die in de door de Russen opgerichte bonvrije winkels haring wilden kopen, bemerkten, dal de beestjes on fris roken. De volgende dag brachten dc met Russische toe stemming verschijnende bladen de oplossing: de haring was ge kaakt door „kapitalisten". J

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1